VAN DAG TOT DAG McCarthy wil niet samen met Kennedy-groepering SPD-congres met relletjes begonnen H ZEEM4N ■fCXTIEu '^peRHM van den brock Aartsbisschop ontvoerd Fascistische knokploeg ontketende veldslag Nog een partijroi voor Brown? NIEMEYER f.75.000= TELEFOON-QUIZ NIEMEYER Kennedy vriendelijk voor Johnson Speculeren Brandt en Wehner gemolesteerd V ietcongvlaggen in Neurenberg EEDKUSSENS Demonstratie voor democratie in Indonesië Weer vliegtuig gekaapt China veroordeelt Britse spion Enorme schade in universiteit van Rome commentaar op actuele zaken MAANDAG 18 MAART 1968 3 (Van onze correspondent) WASHINGTON Kennedy legde zaterdag na het bekendmaken van zijn kandidatuur bij herhaling de na druk op twee punten. In de eerste plaats dat hij geen rivaal is of wil zijn van senator Eugene McCarthy, die ook tegen de Vietnam-politiek is en kort geleden in New Hampshire bij de voorverkiezingen 42 percent van de democratische stemmen wist te behalen tegen president Johnson. Kennedy zei McCarthy's kandidatuur te willen steunen in Wisconsin, Pennsylvania en Massachusetts (waar hij zelf te laat is om nog in te schrij ven voor deelneming aan de voor verkiezingen) Irritatie Sceptisch (Van onze correspondent) NEURENBERG Het partijcon gres van de Westduitse sociaal-demo cratische partij is gisteren in Neuren berg onder tumultueuze omstandig heden begonnen. Voor de Meister- singerhalle, waar het congres plaats vindt, had zich een oproerige menig te verzameld, die de vlaggemasten uit de grond trok en de SPD-vlaggen verbrandde. Toen gisteravond een persconferentie in de Meistersinger- halle werd gehouden waren de resten van de strijd nog te zien: een ver brijzelde spiegelruit, verscheurde pamfletten en glasscherven. ^pbtyeter grote maat' 350 WANDDOEK [met vele leuke spreuken, zoals: i„2eg het met btaemenjj „ïte beste stuuHui k staan aah wal" r>„5cherven brengen v geluk!,1 KOFFIE Blaiberg naar huis (Van onze correspondent) LONDEN George Brown, de op een uiterst ongelukkig ogenblik afgetreden Britse minister van Buitenlandse Zaken, blijft het middel punt van speculaties. Het is nog te vroeg om te zeggen dat hij, door naar de achterbanken te verhuizen, politieke zelfmoord zou hebben gepleegd, want hij blijft een nationale populaire figuur die ook in zijn nieuwe positie belangrijke invloed zal kunnen uitoefenen. amm Senator Robert Kennedy, broer van wijlen president John F. Kennedy, heeft de grote sprong gewaagd: hij heeft zich als kandidaat voor het presidentschap op geworpen en zich daarmee in het strijd perk geplaatst tegenover president John son, een gebaar waarmee in feite datgene is geschied wat de Kennedy-familie al sinds november 1963 in de zin had. Toen op die tragische dag in november geheimzinnige kogels een einde maakten aan het leven van John F. Kennedy, brak ook de band tussen de familie Kennedy en de Johnsons een band die tot dat moment slechts in stand gehouden was door diplomatieke, politieke schijnvriend- schap. Johnson verspeelde de sympathie van Kennedy's familie al vóór de dood van de grote president, maar hij werd daarna pas goed de steen des aanstoots door de spoed en de eigengereidheid waarmee hij een eind maakte aan de doorwerking van Kennedy's politieke denkbeelden. Robert Kennedy, die als minister van Justitie in de regering van zijn broer ijverde voor de rassengelijkheid en tegen de corruptie, heeft zich vele machtige vijanden gemaakt. Ofschoon hij over een fascinerende persoonlijkheid beschikt, bezit hij niet de veroverende vriendelijk heid die zijn broer in staat stelde ook zijn tegenstanders gunstig voor hem te stem men. Robert Kennedy is een in zichzelf1 gekeerde, niet altijd spontane en zeer ge spannen figuur, die in vele opzichten niet beantwoordt aan het ideaal van de Ame rikaanse succesman, de altijd glimlachen de, altijd slagvaardige en altijd geestige super-intellectueel, wiens „imago" gelijk moet zijn aan dat van een nooit versa gende held van het witte doek. Robert Kennedy heeft zijn beroemde afkomst mee, maar ook in vele opzichten tegen. Een vergelijking tussen hem en zijn broer valt ongetwijfeld in zijn nadeel uit. Hoe het met zijn persoonlijke po pulariteit gelegen is, laat zich moeilijk raden. Hij heeft bovendien het grote na deel dat hij moet optornen tegen een zit tend president, die bezig is een oorlog te voeren. Al is die oorlog in de ogen van velen onsympathiek en ten dele mislukt, het denkbeeld dat Amerika halverwege zou ophouden met een strijd die gevoerd is onder het motto van „Amerika's lei derschap in de wereld" is voor velen toch huiveringwekkend. Johnson kan zijn campagne voeren met leuzen die aan het nationalisme en het zelfbewustzijn der Amerikanen refereren, hij kan zijn tegen standers verdacht maken zonder letterlijk te zeggen dat zij defaitisten zijn. Hij kan bovendien speculeren op het besef dat de enorme offers aan levens en dollars, die Amerika al gebracht heeft, verspild zou den blijken te zijn als hij gedwongen zou worden het veld te ruimen. Robert Kennedy met zijn onmiskenbaar Bostons accent en zijn jongensachtig uiter lijk zal er waarschijnlijk wel in slagen zijn mededinger MacCarthy voorbij te streven, maar dat behoeft dan nog geen aanwijzing te zijn dat hij enige kans op de democratische presidentskandidatuur maakt. MacCarthy en hij vertegenwoor digen dezelfde stroming in de partij, ter wijl MacCarthy veel minder tot de ver beelding spreekt. Het gevecht tussen Johnson 'en Ken nedy zal tenslotte het beslissende zijn tussen de volkomen tegengestelde uit gangspunten, die de democratische partij verdeeld houden: Dezelfde machten die wijlen John Kennedy tegenwerkten en diens politiek trachtten te doorkruisen zonder veel succes, staan nu achter John son en zijn vastbesloten alles te doen om een herhaalde „Kennedy-pacificatie" te voorkomen. Zij zijn nu heel wat machti ger dan toen John F. Kennedy's geniale taktiek hun de wind uit de zeilen nam. Hij hoopte dat in staten als Californië een vorm van samenwerking tussen de McCarthy en Kennedy-groepen kan wor den uitgedokterd. Hierop heeft McCarthy al min of meer afwijzend gereageerd door te zeggen dat hij niet bereid is tot enige politieke koehandel en heel wat vol gelingen van McCarthy hebben al duide lijk gemaakt niets voor Kennedy's hulp te voelen omdat zij ervan uitgaan dat hij er toch alleen maar op uit is voor zijn ei gen kandidatuur te vechten. Maar wie voorbijziet aan de begrijpe lijke irritatie in het McCarthy-kamp over het feit dat Kennedy zich kandidaat stelt nadat McCarthy eenzaam in New Hamp shire moest bewijzen dat er brood zit in een anti-Johnson-campagne, zifet wel wat Kennedy beoogt. Door mee te doen aan de anti-Johnson-beweging naast McCar thy hoopt hij zoveel kracht en stemmen van gedelegeerden te lokken naar de an ti-Johnson beweging dat de president op de democratische conventie geen kans ziet bij de eerste stemming de nominatie te krijgen. Haalt Johnson de nominatie niet met een dan zal het vertrouwen in zijn kandi datuur en kans de verkiezingen ooit te winnen zo geschokt zijn dat hij uitgeran geerd is en de partij naar een andere kan didaat gaat uitzien, aldus de theorie van de Kennedy-mensen, die aannemen dat Robert Kenney in dat geval de keuze van de meerderheid der gedelegeerden zal zijn. En hiermee houdt meteen verband het tweede punt dat Kennedy gisteren tijdens een televisievraaggesprek en eergisteren op zijn persconferentie benadrukte: het feit dat het hem er niet om gaat Johnson als persoonlijkheid uit te dagen. Kenne dy van wie bekend is dat hij weinig privé- sympathie voor Lyndon Johnson heeft, wijdde zelfs een paar vriendelijke woor den aan Johnson, maar als president moet hij vervangen worden vanwege zijn desastreuze politiek, is steeds Kennedy's adagium. Wat hij in de loop der komende maan den hoopt aan te tonen in zijn campagne is dat zoveel Amerikanen hun vertrouwen in de politiek van de president hebben ver loren dat de partij wel moet beseffen aan WASHINGTON, (AP). President Johnson heeft op de kandidaatstelling van Robert Kennedy laconiek gerea geerd met de woorden „Dit zijn nu eenmaal dagen waarin we risico's moeten nemen sommigen specule ren in goud, anderen in voorverkiezin gen de stembus ten onder te gaan als zij aan Johnson vasthoudt. Over het algemeen staat men hier in Washington sceptisch tegenover de kan sen van Robert Kennedy om de president de nominatie afhandig te maken. Wel geeft men algemeen toe dat Ro bert Kennedy, die in 1960 de campagne van zijn broer organiseerde, een formi dabele tegenstander voor Johnson is en dat hij getrouwen heeft in het hele land, met uitzondering alleen van het zuiden, waar de president evenwel minstens even impopulair is als Kennedy. De voorzitter van de S.P.D., minister van Buitenlandse Zaken, Willy Brandt, was by het betreden van het congresge bouw uitgescholden en gemolesteerd. Het zelfde lot trof de vice-voorzitter van de partij, Herbert Wehner. Brandt en Weh ner wilden echter onder geen beding van een zij-ingang gebruik maken. „Verrader van de werkende klasse", luidde een der kreten, die opgingen. De ongeveer vijfhonderd jongelui, geleid door langharigen die met Vietcongvlaggen zwaaiden, blokkeerden de ingang van het gebouw en moesten door de politie wor den verwijderd, zo meldt AP. De jongelui droegen spandoeken en bor den mee met opschriften als „Neurenberg proces voor Johnson", „Johnson staat ge lijk aan Hitier", „Het Amerikaanse leger staat gelijk aan de S.S." en „Wij willen een Duits veto over de Amerikaanse Viet- nampolitiek". Voor de aanvang van het congres was voor het gebouw een vreedzame demon stratie gehouden tegen het Westduitse stel sel van noodwetten, een der hoekstenen ADVERTENTIE UMUIDEN BtDEMSTR.70 LISSE VIERKANT HAARLEM SCHOTEIW.Slf ALPEfOk RUN PRINS HENPRIKSIR.IÏ9 ZWANENBURG naafc DIRK SANTPOORT NARCISSEIïSnWj waarop de coalitie tussen de S.P.D. en de christen-democraten van bondskanse lier Kurt Georg Kiesinger steunt. De extreemlinksen beschouwen de sociaal democraten als verraders wegens de sa menwerking met Kiesinger. Tevens zijn zij fel gebeten op Wherner, die een voor malig communist is en een der grote man nen achter de vorming van de coalitie is geweest. Met een hoofdbestuur dat duidelijk door grote onzekerheid wordt gekweld, zijn va daag de discussies begonnen. Vice-voorzit ter Wehner verklaarde gisteren, dat wat in Neurenberg besloten zou worden van groot belang zal zijn voor het land. Het is in ieder geval duidelijk dat het ogen blik van de waarheid voor deze partij die zich tegen de wil van zeer velen in de grote coalitie met de christen-democraten van kanselier Kiesinger heeft geasso cieerd, is aangebroken. DJAKARTA (Reuter). Indonesische troepen hebben in Djakarta een geweer salvo gelost om studenten te waarschu wen die een mars hielden uit protest te gen wat door hen genoemd wordt een inbreuk op de democratie. Tweehonderd marniers en soldaten met de bajonet op het geweer, versperden de studenten de weg naar het gebouw van het volkscon gres, waar voorzitter Abdoel Harris Na- soetion 119 nieuwe congresleden, pas door president Soeharto benoemd, de eed af nam. Het volkscongres zal donderdag bijeen komen om Soeharto tot president met volledige bevoegdheden te benoemen en de verkiezingen maximaal vijf jaar uit te stellen. Van de duizenden studenten, die spandoeken bij zich hadden waarop on der meer stond: „Democratie is geen zaak van willekeur", zou niemand gewond zijn geraakt. Toen de stoet op de militairen stootte, die versterking hadden gekregen van een tank en twee pantserwagens, nam een groot aantal betogers de benen. Van de rond vijfhonderd die overbleven, tra den er enkelen naar voren die de militai ren uitdaagden op hen te schieten. ADVERTENTIE Vele hoofdprijzen van 1000,- Er zijn 2 prijzen van 250,— uitgereikt en wei aan: J. H. Koster, Ophelialaan 122, Aalsmeer en J. Olden, Frans Halsstraat 16, Deventer. Tientallen andere gelukkigen kregen geldprijzen van ten minste 25,—. Morgen kunt u de gelukkige zijn. Vraag de folder bij uw winkelier. HAVANA (AP). Twee Amerikanen hebben een tweemotorig particulier vlieg tuig gekaapt en de piloot gedwongen naar Cuba te vliegen, aldus heeft de Mexi caanse ambassade meegedeeld. Een van de mannen had zijn vrouw en zijn kind bij zich. Dit is de vijfde keer in de afgelopen maand dat een vliegtuig is gekaapt en dat de piloot is gedwongen naar Cuba te vlie gen. De Mexicaanse ambassade deelde mee te verwachten dat het toestel van daag in Mexico zou terugkeren. TOKIO. Het officiële persbureau van Peking, Nieuw China, heeft bekendge maakt dat een Britse spion is veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf, en dat een Westduitser onmiddellijk het land is uit gezet. De naam van de Brit werd bekend ge maakt als George Watt en die van de Westduitser als Peter Deckart. Dokter Blaiberg is weer thuis. Op de foto praat hij met prof. Barnard bij zijn vertrek uit het Groote Schuur-ziekenhuis in Kaapstad. GUATEMALA (Reuter). Aartsbis schop Mario Casariego van Guatemala is zaterdagmiddag met zijn chauffeur ont voerd toen hij na een bezoek aan Mexico naar zijn paleis in Guatemala City te rugkeerde. De ontvoerders schijnen nog geen contact met de kerkelijke autoritei ten te hebben opgenomen want de arts van de 59-jarige bisschop waarschuwde zondag via radio en tv dat het leven van mgr Casariego gevaar loopt als hij niet na zijn maaltijden en voor het naar bed gaan zekere medicijnen krijgt die de bloeddruk moeten regelen. Zaterdag werden in Guatemala anonie me vlugschriften verspreid waarin de kerk ervan wordt beschuldigd „de com munistische guerrilleros te steunen". President Mendez Montenegro en de po litie hebben hun spijt betuigd en gezegd alles in het werk te zullen stellen om ach ter de verblijfplaats van de aartsbisschop te komen. (Van onze correspondent) ROME De „Nationale dag van de student", die de Romeinse studenten voor zaterdag hadden georganiseerd, heeft een hoogst ongelukkig verloop gehad. Uit ver schillende Europese landen (waaronder het onze) waren jongelui naar de Itali aanse hoofdstad gekomen om mee te be togen voor modernisering van het univer sitaire leven. Het draaide uit op vechtpar tijen tussen linkse en rechtse groepen, waarbij een dertigtal gewonden viel. De schuld ligt grotendeels bij rechtse, fascistische studenten. Zij hadden sinds maandag de juridische faculteit van de Romeinse universiteitsstad bezet gehou den. Blijkbaar hebben zij verwacht dat de massa andersdenkende studenten zater dag zou trachten de faculteit te „herove ren". Toen op 't Minervaplein, het hoofd plein van de universiteitsstad, duizenden studenten bijeen waren om de nationale dag plechtig te openen, kwamen uit de juridische faculteit vier- tot vijfhonderd kerels (tussen de dertig en veertig jaar en beslist geen studenten) naar buiten ge stormd. Zij droegen aan dikke vlaggestok- Bovendien is de loslippige Brown er de man niet naar om te blijven zwij gen. Dat kan hij zelfs nu niet, hoewel er in de socialistische Lagerhuis fractie weinigen op dit kritieke mo ment een dag vóór de hardste be groting sinds de oorlog bereid zijn naar hem te luisteren en zich op te winden over zijn gekrenkte trots. Het is niet uitgesloten dat Brown vanavond in het Lagerhuis een dui delijkere opheldering van zijn merk waardige gedrag zal geven. Het be hoort namelijk tot de traditie dat een vrijwillig aftredende minister zulks doet. De stemming onder vele Labour- afgevaardigden is dat George Brown de partij op onvergeeflijke wijze een dolkstoot in de rug heeft toegebracht. Maar dit lijkt overdreven. Door zijn twijfelachtige persoonlijke optreden van de laatste tijd was Browns pres tige dermate gedaald dat zijn vertrek voor de regering eerder als een opluch ting kwam. Iets anders is dat de 52-jarige Brown als gewoon fractielid nog genoeg ge zag en energie bezit om het door Wil sons eigenmachtig politiek gehaven de partijmoreel te repareren. Als on navolgbare propagandist kan Brown een belangrijke overbruggende rol tus sen partij en regering vervullen. De kloof tussen beide is de laatste tijd zeer groot geworden. De vraag is echter of Brown plaats vervangend partijleider zal blijven nu hij niet meer tot de regerende toplaag behoort. Hij wil dat er een einde komt aan de defaitistische sfeer in de partij, die van een onvermijdelijke nederlaag overtuigd zou zijn. In het algemeen kan men zeggen dat de bezwaren tegen de steeds weer door zijn temperament ontsporende Brown groter worden geacht dan Brown's be zwaren tegen de bijna dictatoriale ma nier waarop premier Wilson, volgens Brown, zijn kabinet leidt. In de strijd om het leiderschap van de partij en het in Engeland daaruit automatisch voortvloeiende premier schap was de ondanks alles gedegen politiek-orthodoxe Brown de rivaal van de uit de linkerhoek komende en om zijn niets ontziende opportunisme gewantrouwde Wilson. Hij moest het indertijd echter afleggen omdat ieder een, ook Brown zelf, wist dat hij om zijn labiele evenwicht nooit regerings leider zou kunnen worden. Michael Stewart, die Brown is op gevolgd, is voor de tweede keer in deze regering minister van Buitenland se Zaken geworden. Het Lagerhuis er gert zich nogal eens aan de school meesterstijl van de ex-leraar Stewart, die een schrille tegenstelling vormt met de bruisende Brown. Hoewel Brown als minister van Buitenlandse Zaken vaak compromitterend optrad tegen zijn hoge ambtenaren en tegen over ambassadeurs, wierd hij gepre zen omdat hij zijn departement met nieuw leven bezielde. Volgens Maudling, de plaatsvervan gende oppositieleider, heeft de Labour- regerinfe thans het einde van haar weg bereikt. Hij wil de regering, wat de onmiddellijke noodmaatregelen betreft, steunen, op voorwaarde echter dat daarna algemene verkiezingen zullen worden gehouden, want er staat vol gens de Tory-politicus nauwelijks meer iemand achter Labour. Wilson denkt er echter niet aan zich nu al gewonnen te geven. Hij heeft nog drie jaar voor de boeg. ken Italiaanse vlaggen, „versierd" met hakenkruisen en lectorenbundels. Voor het eerst sinds de oorlog beleefde Rome dus het optreden van een fascisti sche knokploeg. Ze raakte slaags met een groep studenten, die echter ook al gauw hulp van buitenstaanders kreeg. De knok ploeg trok zich weer terug op de faculteit, waar zij eerder al stevige barricades had opgeworpen. Aangevuurd door vier fascis tische Kamerleden, onder wie fractie voorzitter Almirante, begon men boeken, stoelen, banken en ander meubilair uit de ramen van het gebouw te gooien. Het ge bouw werd inwendig totaal vernield. Toen men later de schade ging opmaken bleek alleen de buitenmuur nog te kunnen wor den gehandhaafd. De kosten zullen enkele miljoenen guldens belopen. Ook door brand is een flinke schade aangericht, 's Middags heeft namelijk op verzoek van de rector magnificus de po litie (drieduizend man sterk) ingegrepen. Dat was voor de fascisten het sein om te trachten het gebouw in brand te steken. De politie hield ongeveer honderdvijftig personen aan en beschuldigde tal van be kende fascisten van het aanzetten tot de opstand. Onder hen zijn geen studenten. De rector magnificus heeft de studenten geprezen voor de talrijke pogingen om hun nationale dag rustig te doen verlopen. Verbrand. Zestien mensen zijn verbrand in een huis in een dorp bij de Zuidin- dische stad Bangalore. De politie heeft meegedeeld dat het huis na een geschil over een stuk land in brand is ge stoken. Karl Marx-studiecentrum. Het huis in Trier, waarin Karl Marx op 5 mei 1818 werd geboren, zal een centrum worden voor de studie van zijn leven en werk. Het zal dit jaar officieel worden ge opend door de Westduitse minister van Buitenlandse Zaken, Brandt, op de dag dat het anderhalve eeuw geleden zal zijn dat Marx werd geboren. Overleden. Zondag is op 84-jarige leeftijd de schilder Henri Friso ten Holt over leden. Hij werd in 1884 in Utrecht ge boren. In 1907 vestigde hij zich in Ber gen. Hij heeft vooral portretten, land schappen en bijbelse composities ge schilderd. Busbotsing. Bij Silivri op 55 kilometer ten westen van Istanboel zijn twee autobussen op elkaar ingereden. 35 mensen zijn om het leven gekomen. Dodelijke sprong. Vier meisjes zijn om het leven gekomen en 43 anderen ge wond, toen zij uit de vijfde verdieping sprongen tijdens een brand in het tele foonkantoor van Poesan. Vliegtuigongeluk. Op het vliegveld van Rapid City in de Amerikaanse staat Zuid-Dakota is een zaken vliegtuig tij dens de landing verongelukt en in brand gevlogen. De negen inzittenden kwamen in de vlammen om. Ku Klux Klan. Een geheel blanke jury in Hattysburg heeft een lid van de Ku Klux Klan schuldig bevonden aan moord op de negerleider Vernon Dah- mer, die stierf toen hij zijn gezin ver dedigde tegen een brandbommen gooi ende menigte. De klanman, Cecil Vic tor Sessum, is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3