Peregrinus-stichting breidt sociaal-cultureel werk uit Voor Italianen, Spanjaarden en Turken VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Beverwijk kreeg muzikaal bezoek uit Neuwied ZON WEREN? 3] d <D ruifter Honderdjarig KNGV heeft bejaarden leuk verrast Stormschade in IJmuiden Automaten gestolen Neem nil een kwartaalabonnement! IJmuider Courant Betaling abonnementsgeld per giro Feestconcert in Pius X-college Loodsdiensten gestaakt Basketbalfilms in Driehuis mm Attentie van jeugdige gymnasten W. van Iependaal bij Martinitoren Bejaardenbond wil meer leden Sport en dansen Gym. Felisenum Havenberichten 5 Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis 4 MAANDAG 18 MAART 1968 -• "v' T elsen-IJmuiden Kees Maas mm I SUN WAY Een produkt ZON FÊTEREN? tV vlugge levering gratis plaatsing ■fr 5 jaren garantie Woninginrichtingen (Van een verslaggever,) ÏJMOND Hoewel een en ander reeds lang in voorbereiding is, heeft de Peregri- nus-stiehting pas deze week de beschik king gekregen over de voormalige land en tuinbouwschool aan de Prins Bernhard- laan schuin tegenover Casa Nostra in de Dr. Schuitstraat. Dit gebouw gaat men ge bruiken voor sociaal en cultureel werk onder de in Beverwijk en omgeving ver blijvende buitenlanders, waarbij met na me gedacht wordt aan het geven van cur sussen. MAANDAG 18 MAART De Loods, Geelvinckstraat, Velsen- Noord, 20 u.: Contactavond voor inwoners Velsen-Noord en Contactcommissie Stich ting Velser Gemeenschap. Fidelisgebouw, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 20 u.: Voorlichting over Mammoetwet. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingencentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 20.45 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19-21.30 uur; filiaal Santpoort „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19-21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 uur; Uitleenpost, IJmuiden-West, parochiezaal onder Petruskerk, Venusstr. 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 19 MAART Cultureel Centrum, 20 u.: Discussieavond over homofilie. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: 10 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N„ 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal In de Smidt van Gelderstraat 5 in Velsen-Noord, telef. 02550-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor- llchting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden. In eerste instantie wordt gestart met een Italiaans initiatief, maar men wil dit uitbreiden met Turken en Spanjaarden. Met de Turken wordt reeds overleg ge pleegd. Het gebouw, aan het interieur waarvan nog wel het nodige moet worden gedaan, is zaterdagmorgen gedeeltelijk in gebruik genomen. Een van de lokalen is hiervoor in gereedheid gebracht en zal op de za terdagochtenden gebruikt worden voor lessen in Italiaanse geschiedenis en aard rijkskunde voor de kinderen van de Italiaanse gastarbeiders. De directeur van de Peregrinus-stichting, de heer A. A. J. v. d. Velde, sprak in het klaslokaal een kort welkomstwoord tot de kinderen en hun ouders, de heer Fransesco Cricenti Italiaanse kinderen in het klas lokaal, terwijl verscheidene officiële personen toekeken. van het Italiaanse consulaat in Rotterdam en mevrouw L. Roubal-Bernard, die als onderwijzeres de lessen gaat verzorgen. De heer Cricenti getuigde vervolgens van zijn blijdschap over de sympathieke geste van de stichting, die dit initiatief na ge degen studie heeft genomen in navolging van de steden Amsterdam, Utrecht, Lei den, Enschede en Rotterdam. De kinderen werden na afloop van het min of meer officiële gedeelte getrakteerd op limonade. In Heemskerk zullen deze lessén gege ven worden op de woensdagmiddagen in de school „De Branding". BEVERWIJK. Het fanfarekorps „Grün Weiss" en de Musikzug „Ein- tracht" uit Neuwied/Rhein hebben het afgelopen weekeinde een uitwisselingsbe- zoek aan Beverwijk gebracht met als hoogtepunt een concert op zaterdagavond in het Beverwijkse Piux X-college. De Duitse gasten arriveerden tegen het middaguur bij het Harmoniegebouw aan de Groenelaan, waar zij werden verwel komd door de voorzitter van de Bever wijkse Harmonie Kapel, de heer T. Hengst. Hierna werden zij ondergebracht bij de diverse gastgezinnen. Na een rondgang door de gemeente van de drumkorpsen van de Beverwijkse Har monie Kapel en Grün Weiss en de BHK werden de muzikanten uit Neuwied des middags om kwart voor vier op het stads kantoor ontvangen door burgemeester J. G. S. Bruinsma en zijn echtgenote. In zijn welkomstwoord zette burge meester Bruinsma nog eens de bedoeling uiteen van het partnerschap tussen Be verwijk en Neuwied. Hij stelde met na druk dat zowel het Beverwijkse gemeen tebestuur als dat van Neuwied een en ander stimuleren ter verbroedering van de volkeren om aldus, het verleden ver getend, in een goede verstandhouding naast elkaar te leven in een nieuw Europa Een bijzonder woord van welkom richt te de heer Bruinsma tot de Stadtjugend- ring van Neuwied, die ook in Beverwijk was om de jeugduitwisseling voor te be reiden. De voorzitter van „Eintracht" de heer E. Augner, hoopte dat het bezoek én voor de jeugd én voor de ouderen zou verlo pen „in Harmonie und Eintracht zum Frohsinn". Ook tijdens het concert vierde de feest vreugde hoogtij. Niet alleen door de vele geschenken, die gastheren en gasten el kaar toedachten, maar ook door de huldi- (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De loodsdienst in IJmui den werd zaterdagavond acht uur voor alle shcepen gestaakt. Maandagmorgen was de loodsdienst nog niet hervat. De windkracht was gemiddeld 8 tot 9. De ondergetekende naam straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. ging van enkele BHK-jubilarissen. Feest natuurlijk ook door de Rheinische Abend, de. Over het concert schrijft onze re censent: Het optreden van de jeugdkapel onder leiding van W. Kleyn was een verrassing, waarin „Eintracht" voor de muziek zorg- Deze jongeren zijn pas negen weken aan de gang en dan verdienen zij zeker een pluim voor de wijze, waarop Van Lijn- schotens „Klokkenfeest" werd uitgevoerd. Natuurlijk was het geheel lang niet onbe rispelijk, maar dat is ook onmogelijk te verwachten in zo'n korte studieperiode. Het is echter zonneklaar dat deze jonge Beverwij kers onder leiding van dirigent Kleijn een goede muzikale toekomst voor zich hebben. Het hoofdbestanddeel van het concert was het optreden van de Beverwijkse Harmoniekapel onder leiding van J. W. Singerling. Hoewel het korps niet in top vorm verkeerde, kon men toch genieten van enkele uitstekende vertolkingen. Zo kwam Pi Scheffers „Man in the street" goed uit de verf evenals de „American Folk Suite" van Harold Walters. De mars „Banda Sucre" verliep niet geheel naar wens, vooral door het nog al eens falen van enkele klarinettisten, maar „Alessandro Stradella" van Flotow in het arrangement van Arbeel kreeg een heel muzikale vertolking. De kapel trad ook samen met de reso lute drumband op, maar dit werd geen succes, want de klankverhouding bleek volkomen zoek. De harmonie werd door de drumband zo overstemd, dat de leuke Van Heutzmars van Van Veluwen vrijwel onherkenbaar werd. Het fanfarekorps „Grün Weiss" was geen openbaring. Het klonk nogal primi tief en daar kon het veel te ernstig kij kende „dansmarieke", dat voor het or kest heen en weer sprong, weinig aan veranderen. Dit Duitse optreden werd dan ook een manifestatie zonder veel variatie. (Van een verslagever) VELSEN De r.k. Velser basketball vereniging „Akrides" organiseert in Drie huis een filmavond op zaterdag 23 maart. Er zullen twee basketballfilms gedraaid worden. De eerste, „Ploegspel-Basketball" geheten, geeft een overzicht van de ver schillende aanvalsmethoden waarmee de ene partij de andere uit het verband kan spelen. Deze film is in kleur. De tweede film heet „Olympisch Basketball Tokio 1964"; de vervaardiging kwam tot stand in opdracht van het Japans Olympisch Comité. De opnamen zijn gemaakt met „high speed" camera's, waardoor het mo gelijk is de belangrijke momenten ver traagd weer te geven. Van de Olympische Spelen in Tokio laat deze film de volgen de basketbal wedstrijden zien: gedeelten van Brazilië-Portorico, Australië-Japan en de volledige wedstrijd Verenigde Staten- Rusland, de twee toplanden op basketball- gebied. De films zullen worden vertoond in de gymzaal van het Gymnasium Paulinus aan de Wolff en Dekenlaan in Driehuis van 19.30 tot 22 uur en zijn gratis toegankelijk voor iedereen. ADVERTENTIE Voor distinctie, g| steer en B kwaliteit gg xxmK S88(&(l8SS8«(f$&,**i^ 1 «MM****** mtsezz van Europa's grootste jaloezieönfabriek Wtè neem meteen de beste SUNWAY van Europa's grootste jalouzieënfabriek intermeubel (Van een verslaggever) IJMOND-NOORD Ook in de IJmond- Noord hebben de gymnasiekverenigin- gen ingehaakt op de aktie „Vreugde be leven om vreugde te geven", welke bij gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het K(oninklijk) N(ederlands) Glymna- stek) V(erbond) is gehouden. In het ka der van deze aktie is in iedere Neder landse gemeente, waar een afdeling van het KNGV is vertegenwoordigd, aan een willekeurig gekozen bejaard echtpaar of een alleenstaande bejaarde een geschenk overhandigd. In Beverwijk waren de heer en mevr. Van der Plas, woonachtig aan de Alk- maarseweg, de gelukkigen. Een van de bestuursleden en twee meisjesleden van B.G.V. „Turnlust' 'hebben het echtpaar een fraaie plant overhandigd. De heer Van der Plas is een bekend Beverwijks verenigingsman, die onder meer veel werk heeft gedaan voor „De Kennemers". Momenteel is de heer Van der Plas nog voorzitter van de plaatselijke afdeling van de bejaardenbond. Twee jeugdleden van de Heemskerkse sportvereniging „ODIN" hebben een at tentie aangeboden aan twee Heemskerkse (Van een medewerker) IJMUIDEN. Zaterdagavond hebben de leden van de Gronings-Drentse vere niging „De Martinitoren" met volle teu gen kunnen genieten van de humor en de voordrachtskunst van de hoorspelregis seur-acteur Willem van Iependaal, die op uitnodiging van het bestuur naar de IJmond was gekomen. Willem van Iependaal hield een hu moristische causerie over het taalgebruik in de verschillende lagen van de bevol king. Hij ging er van uit dat de spi eek- taal door het grote volk wordt gemaakt. De heer Van Iependaal onderstreepte dit met voorbeelden. Zijn radiostrips „De lijmkit" en „Denk om de bocht" kwamen nog even schalks om een hoekje gluren. Hij vertelde dat dergelijke programma's geen verzinsels van hem waren; hij kon ze alleen maar opschrijven door de ge wone mensen nauwkeurig te observeren en naar hun gesprekken te luisteren, die dikwijls doorspekt met humor zijn. Zijn eerste optreden oogstte een ova tioneel applaus. Na de pauze kwam Van Iependaal terug met Joodse humor. Zijn optreden voor „De Martinitoren" mag blijkens de gulle bijval van zijn toe hoorders zeker een succes worden ge noemd en een belangrijke bijdrage voor het welslagen van deze contactavond van de Gronings-Drentse vereniging. bejaarden. De 10-jarige Yvonne v. d. Berg en de eveneens 10-jarige Alex Limburg boden in gezelschap van twee bestuursle den de 78-jarige mevrouw Jansen-Roorda een prachtige fruitmand aan. Mevrouw Jansen, die een geboren Rotterdamse is, is invalide en verblijft in het bejaarden tehuis Sint Jozef aan de Kerklaan. Zij is uitgekozen, omdat zij in verband met de emigratie van haar kinderen maar heel weinig bezoek krijggt. De geste van ODIN is door mevrouw Jansen op hoge prijs ge steld. In de recreeatie-zaal van het Sint Ag- nespaviljoen aan de Const. Huijgensstraat verrasten Yvonne en Alex mevrouw A. Maasdam-Goudswaard met een grote doos heerlijke biskwie. Toevallig vierde me vrouw Maasdam tesamen met haar fa milie haar 88ste verjaardag, zodat de trak tatie dubbel van pas kwam. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. De hevige stormen van de laatste dagen hebben ook in IJmuiden weer enige materiële schade ten gevolge gehad. Zo moest in de nacht van zaterdag op zondag door personeel van de plant soendienst een zware boomtak worden op geruimd, die bij het pompstation op de rijbaan was gevallen. In dezelfde nacht zijn nog omgewaaid een ANWB-bord op rijksweg 9, een verkeerszuil op de hoek van de Kennemerlaan en de Julianakade en enige hekken bij het bouwwerk van het PTT-kantoor aan de Lange Nieuw- straat. Voorts heeft de storm enige afbake- ningstonnen op het wisselstuk bij de Vel ser tunnel op de rijbaan geschoven, ter wijl de politie zondagmiddag de brand weer assisteerde bij het verwijderen van een omgewaaid hek aan de Merwede- straat. Ook de traditionele losgeslagen antennes en opengewaaide deuren ver oorzaakten het nodige ongerief. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Het bestuur van de af deling IJmuiden van de Algemene Bond van Bejaarden zal dit jaar een campagne gaan voeren om het ledental van zeven tienhonderd te brengen op minstens twee duizend. Hoewel het aantal leden het vo rig jaar met zesenzeventig is toegenomen, vindt het bestuur deze vooruitgang niet bevredigend. Te meer daar er in IJmui den zesduizend bejaarden zijn aldus blijkt uit het jaarverslag over 1967. In het afgelopen jaar is vooral het sociaal maatschappelijk werk een belangrijke plaats gaan innemen. Het spreekuur, waarop de bejaarden hun problemen kun nen bespreken, heeft veel weerklank ge vonden. Door dit spreekuur heeft de bond enige nieuwe leden gekregen. In totaal hebben honderddertien zieke leden be zoek gehad van mevrouw Martens, die zich vrijwillig met deze taak had belast. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Door een winkelierster uit de Kompasstraat in IJmuiden werd de politie ervan in kennis gesteld, dat men van de voorgevel van haar winkel twee automaten met toverballen heeft afgerukt. Zij werden later opengebro ken en gedeeltelijk vernield in de duinen teruggevonden. Een derde, kleinere auto maat is weggenomen van een winkel aan de Sirenestraat, maar deze is echter nog niet terecht. (Van een verslaggever) VELSEN. Bij gelegenheid van het derde lustrum van de leerlingenvereni ging van het Gymnasium Felisenum ge organiseerde driekamp met de Vissering HBS en de Prins Bernhard HBS is een groot succes geworden. De Vissering HBS won de volleybal- en hockeywedstrijden, het Gymnasium Felisenum veroverde de eerste plaats bij tafeltennis en de grote veldloopestafette door Schoonenberg. De prijzen werden uitgereikt tijdens de feestavond, die werd geopend met een zeer geanimeerde kunstmarkt, waar zeer veel fraaie eigen werkstukken te bewon deren en te koop waren. Daarna werd er gedanst op de tonen van de „Everyman". De Vissering HBS won de trofee; Gymnasium Felisenum werd tweede, Prins Bernhard HBS derde. Zaterdag aangekomen te IJmuiden: Amstel- stroom, van Huil; Tor Anglia, Immingham; Ost- land, Norwich, IJmuiden; IJstroom, Dagenham; Mertola, Llandulas; Baltic, Kotka; Zeester, Rot terdam; Aldersgate, Rio de Janeiro; Ch. Bohl, Londen, IJmuiden; Penelope Everard, Londen; Gemma, Klaipeda; Rolf Behrmann, Londen; Poly duke, Londen; Markab, Par; Steady, Swan sea; Jans, Londen; Ulysses, Paramaribo; Nicole, Ierland; Blizzard (sleepboot), Hoek van Hol land, IJmuiden; Hondsbosch, Londen; Cormain, Hull; Brittenburgh, Newcastle; Nordstrand 2, Gdansk, IJmuiden; Kirsten Frank, Southampton, IJmuiden. Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Claus, naar Londen, IJmuiden; Dapa, Ipswich, IJmui den; Audrey Johanna, Holding, IJmuiden; Maas, Londen; Baltisky 28, Antwerpen, Velsen; Hada 2, Southampton; Katsedijk, Hamburg; Gosport, Glasgow; Lapland, Hamburg; Saint Louis, Duin kerken; Spaarnekerk, Antwerpen; Ammon, St. Maarten; Jean-E.t Londen; Tank Princess, Fe- lixtowe; Gemma, Klaipeda. Zondag aangekomen te IJmuiden: Frans van Seumeren, van Hamburg; Sinon, Le Havre; Am- stelland, Bahia; Werrastein, Bremen; Adèle, Esbjerg, IJmuiden; Vibran Njord, Rotterdam; Madison Lloyd, Rotterdam; Hayling, Londen; Tübingen, Bremen; Djatisari, Bremen; Dania, Kopenhagen; Nerlandia, Aarhus; Waverstroom, Teignemouth; Tchibanga, Bordeaux. Zondag vertrokken van IJmuiden: Tor Ang lia, naar Gothenburg; Hontestroom, Sheerness; Rijnstroom, Shoreham; Ballysoney, Cork; Frede- riksborg, Manchester; Lifjord, Rotterdam; Itter- sum, Bremen; Yewarch, Hull; Vostok 5, Vent- spils; Amstelstroom, Hull; Walter, Hamburg, IJmuiden; Ganymedes, Rotterdam; Femleaf, Emden. Maandag aangekomen te IJmuiden: Otello, van Iggesund, Zaandam; Brandaris, Arkow; Rich mond Queen, Plymouth. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan). HEEMSKERK. Zaterdagavond om streeks tien voor tien is een 24-jarige Be- verwijker op de Maerten van Heems- kerckstraat in de onmiddelijke nabijheid van het politiebureau met zijn bromfiets tegen een geparkeerd staande auto ge botst, doordat zijn aandacht werd afge leid. De man is met hoofdwonden en een hersenschudding naar zijn woning over gebracht. U kunt het uzelf gemakkelijk ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 13. postabonnees 14.50. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5