Verbandkist op autoweg verdwijnt Uq Vragen aan ministers Wellicht 's zondags in Barneveld sport SKOL? Bloembollen CAO klaar Agenda voor Haarlem en de IJmond In 1972 een miljard vt ontwikkelingshulp Minister De Block wil een nieuwe wettelijke regeling en Regering blijft bij besluit Protest tegen executies in Rhodesië Hartoverplanting nu op langspeelplaat Uiaranka meubelen Minister Udink in Unctad Concessies van arme landen Coördinatie stroomvoorziening Voor 30.000 aan goud gestolen Meerderheid B. en W. voor opheffing van verbod Vertragingen door kind tussen rails Operatie wordt in alle details besproken Regen en wind DINSDAG 19 MAART 1968 2 Te weinig gebruikt Doorvoer Rhodesische produkten Visa geweigerd aan Noordvietnamezen WAT IS BEL (010) 131244 S/J (later verdwenen) 11,50 per week meer Gratis prachtige kleurenplaatjes VAN NELLE AFTERNOON THEEBUILTJES Afweerreacties Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW DEN HAAG. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft in over leg met de rijkspolitie besloten de Rode- Kruisongevalskisten langs de rijksweg bij YVoerden-Linschoten weg te halen. Het hoofdbestuur en de rijkspolitie zijn van mening dat het experiment niet aan de verwachtingen heeft voldaan, daar tij dens de gehele proefperiode van anderhalf jaar zeer weinig van de verbandmiddelen in de kisten is gebruik gemaakt. Het Rode Kruis wil nu de artsenin strumentaria in de auto's van de rijkspo litie uitbreiden. Daaraan blijkt wel grote behoefte te bestaan. NEW DELHI. „Nederland ziet geen moeilijkheid in het aanvaarden van één percent van het bruto-nationaal produkt voor de omvang van de ontwikkelings hulp in het decennium 1970 tot 1980". Dit heeft de Nederlandse minister zonder portefeuille, drs. Udink, belast met Ont wikkelingshulp, verklaard in de plenaire zitting van de tweede wereldhandelscon ferentie (Unctad) in New Delhi. De aanvaarding van één percent van het bruto nationaal produkt betekent dat minister Udink verder is gegaan dan de andere landen van de Westelijke groep, DEN HAAG. De minister van Econo mische Zaken, mr. De Block, wil van een nieuwe wettelijke regeling voor de elektri citeitsvoorziening bevorderen, welke no dig is als gevolg van de technische ont wikkeling en de sterk toenemende vraag. De bewindsman heeft dit geantwoord op vragen van de V.V.D.-Tweede-Kamerle- DEN HAAG. Twee leden van de Tweede Kamer, mr. M. van der Stoel en drs. G. M. Nederhorst (beiden Pv.d.A.) hebben in schriftelijke vragen aan de mi nisters van Buitenlandse Zaken, van Eco nomische Zaken en van Justitie de rege ring verzocht maatregelen te nemen tegen sluikhandel via Nederland waarmee Rho- desië de sancties van de V.N. zou trachten te ontduiken. Zij verwijzen hierbij naar een artikel in het Engelse zondagsblad „The Observer", volgens hetwelk speciale hiervoor opge richte N.V.'s tabak uit Rhodesië importe ren, en deze als Amerikaanse tabak op nieuw uitvoeren. Nieuwe burgemeesters. Tot burgemeester van Laren (N.-H.) is benoemd de heer N. W. Eisen sinds 1959 burgemeester van Heinekenszand. Hij is 53 jaar en lid van de KVP. Tot burgemeester van Rui- nerwold is benoemd, mr. W. J. P. van Notten, werkzaam ter secretarie van Gorinchem. Hij is 33 jaar en lid van de V.V.D. Ir. F. W. Malsch overleden. Ir. F. W. Malsch, oud-directeur van Staatsbosbe heer, is op 73-jarige leeftijd in Utrecht overleden. Hij publiceerde veel artike len op het gebied van bostechnisch en boseconomisch gebied. Hij was ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Nieuwe burgemeester. Met ingang van 1 april is benoemd tot burgemeester van Texel, mr. W. H. Sprenger. Tegelijker tijd krijgt hij eervol ontslag als burge meester van Oostvoorne. De heer Sprenger, die 55 jaar is, is lid van de P.v.d.A. Jachthaven voor Bruinisse. Bruinisse heeft een vergunning gekregen voor het aanleggen van een jachthaven. Deze komt in de reeds bestaande werkhaven, die indertijd werd aangelegd voor het bouwen van de Grevelingedam. Inbreker gepakt. De politie in Wezep heeft een 30-jarige man uit Zalk aange houden, die de vorige week uit de Mes dagstichting in Groningen was ont vlucht. Treinvertragingen. De laatste twee pas- sagierstreinen tussen Roosendaal en Tilburg hebben gisteravond elk een halfuur vertraging ondervonden. De machinist van een posttrein had een vreemd geluid gehoord en was gaan stilstaan. Hij kon de oorzaak ervan niet ontdekken. Het geluid was mogelijk af komstig van een militaire oefening, welke in de omgeving werd gehouden Sluiktabakhandel. De Tweede-Kamerle den Van der Stoel en Nederhorst (P.v.d.A.) hebben de regering gevraagd te onderzoeken of het juist is dat er sluikhandel met tabak via Nederlandse havens wordt bedreven ten gunste van Rhodesië. De Kamerleden vragen, als dit zo is, om maatregelen. Drankdiefstal. De Schiedamse politie heeft twee mannen aangehouden, die worden verdacht van diefstal van drank ter waarde van 25.000. Bij inbraken in twee distilleerderijen hevelden zij drank over van tanks in jerrycans. De drank werd doorverkocht. Ook zijn al zes helers aangehouden. Optochten. Vandaag zijn in Amsterdam de nieuwe bepalingen voor het houden van optochten in werking getreden. Dit houdt onder meer in, dat zij alleen nog 24 uur van tevoren moeten worden aan gemeld. Voor optochten, die binnen 24 uur worden gehouden, is vergunning nodig. den mr. Portheine en mevrouw mr. Veder- Smit. De minister is het met hen eens dat de bouw en plaatsbepaling van elektrische centrales consequenties heeft ten aanzien van een doeltreffende energieproduktie en distributie. Gestreefd moet worden naar het bereiken van een zo laag mogelijke som van produktie- en transmissiekosten. Bovendien dient bij de plaatsbepaling ook rekening te worden gehouden met het as pect van de ruimtelijke ordening. Coördinatie vanuit een centraal punt is dan ook noodzakelijk, waarbij rekening moet worden gehouden met regionale om standigheden, welke het beste tot uiting cunnen komen door een doeltreffende regi onale invloed. Hoewel het in de Electrici- teitswet 1938 opgenomen concessiestelsel, niet in werking is getreden, is de beoor deling van. de bouw en de keuze van de vestigingsplaats van centrales reeds in sterke mate gecoördineerd. In de eerste plaats heeft deze coördinatie plaats in de Samenwerkende Electriciteits-Produktie- bedrijven (SEP), welke om de twee jaar een voor de gehele openbare voorziening geldend elektriciteitsplan opstelt. Voorts zijn de meeste produktiebedrijven ver plicht hun uitbreidingsplannen aan de mi nister van Economische Zaken ter goed keuring voor te leggen. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De regering wil niet te rugkomen op haar besluit twee in Praag wonende Noordvietnamese studenten geen inreisvisum te verlenen. Dit zegt premier De Jong als minister van Buitenlandse Zaken en als minister van Justitie op vra gen van het Tweede-Kamerlid Van der Spek (PSP). De studenten waren door de Studenten Vakbeweging uitgenodigd om lezingen te houden. Deze weigering, aldus de minister, is gebaseerd op de algemene regel dat met het oog op de buitenlandse betrekkingen geen visa kunnen worden verstrekt, indien er reden is om aan te nemen dat de be trokken vreemdelingen zich in Nederland niet zouden onthouden van tegen de rege ring van andere landen gerichte activi teiten. DEN HAAG. Uit het kantoor van een groothandel in horlogebanden in de Amaliastraat in Den Haag is een par tij gouden horlogebanden ter waarde van ongeveer 30.000 gulden ontvreemd en ook een geldkistje met 1250 gulden. De inbreker vond in een bureaulade de sleutel van de brandkast, waarin het geldkistje stond. De gouden banden haal de hij uit een in het kantoor staande metalen kast. Ongeveer zestig leden van de Unie van Afrikaanse Studenten in Neder land en enige sympathisanten heb ben in Den Haag een wat zij noem den „mars voor de gerechtigheid" gehouden. Zij vertrokken van het Vredes paleis met spandoeken waarop de volgende leuzen voorkwamen: „Britse regering verantwoordelijk voor moord op Afrikaanse vrijheids strijders", „Stop de terechtstellingen in Rhodesië", „Weg met het fascis tische regime van Smith" en „Laat Afrika leven". Voor het gebouw van de Britse ambassade op het Lange Voorhout werd een minuut stilte in acht ge nomen ter herdenking van de in Rhodesië geëxecuteerden. De voorzitter van de unie, de heer Samuel Odede uit Kenia, die in Amsterdam studeert, werd met de heer Elton Razemba uit Rhodesië en mej. Conelli Dankerlui uit Suri name door de ambassadeur, Sir Peter Garan, ontvangen. Zij over handigden hem een protestbrief. BARNEVELD. De gemeenteraad van Barneveld gaat donderdag beslissen of de gemeentelijke sportaccommodaties op zon dag verhuurd mogen worden. Deze zaak, die sinds jaren een heet hangijzer is in de gemeente Barneveld, is weer actueel geworden nu een voetbal- en hockeyclub hebbeh verzocht om op zondag sport velden te mogen huren. De meerderheid van B. en W. wil dit ver zoek inwilligen. Tot nu toe bestaat er een verbod om op zondagen sportvelden en dergelijke te hu ren. ADVERTENTIE In Barneveld hebben kerkraden van de Hervormde Kerk, de Gereformeerde ge meenten, de Oud-Gereformeerde gemeen te en de Gereformeerde Kerk Y rij ge maakt kenbaar gemaakt, dat zij handha ving willen van de bestaande verbodsbe paling. UTRECHT. Gisteravond zijn vijf treinen op het baanvak Naarden-Hilver- sum ernstig vertraagd, nadat een trein bestuurder omstreeks half zes, op weg naar Hilversum, een kind tussen de rails had zien liggen. Met de eerstvolgende trein in tegenovergestelde richting werd politie en GGD-personeel naar de door de trein bestuurder aangegeven plek gebracht. Daar was echter geen spoor van een kind meer te bekennen. die tot nu toe nog zijn uitgegegaan van ontwikkelingshulp van één percent van het netto nationaal inkomen, dat reeds op de eerste Unctad in 1964 was aan vaard. Het door minister Udink genoem de percentage zou omstreeks 1972 voor Nederland kunnen betekenen een to tale bruto-ontwikkelingshulp van onge veer een miljard gulden aan overheids- en particuliere middelen te zamen. De minister zei voorts dat Nederland bereid is concessies te doen aan de ont wikkelingslanden. Het vraagstuk van de produkten welke in een stelsel van pre ferenties moeten worden opgenomen is, naar hij zei, geen onoverwinnelijke moei lijkheid. In een vergadering van de We- reldhandelsraad dient in de loop van 1969 op ministerieel niveau een beslissing te worden genomen over de opneming van verwerkte landbouwprodukten in een al gemeen systeem. Minister Udink acht de mogelijkheid aanwezig dat een overeenkomst wordt ge sloten voor internationale voorraden ten behoeve van prijsstabilisatie voor grond stoffen uit ontwikkelingslanden. (Van onze medische medewerker) AMSTERDAM. Nooit tevoren heeft een medische ingreep zo in de publieke belangstelling gestaan als de succesvolle harttransplantatie welke door prof. Bar nard werd verricht bij tandarts Blaiberg. De pers, de radio en de televisie over de gehele wereld hebben zich er intensief mee beziggehouden. Kinderen kunnen een speelgoed harttransplantatie verrichten en de belangstelling voor de inmiddels naar huis gekeerde Blaiberg duurt onvermin derd voort. Er is thans een album met twee lang speelplaten verschenen, waarin alle bij zonderheden van de harttransplantatie bij de mens in alle onderdelen worden be sproken. Aan het tot stand komen van dit unicum heeft het gehele medische team van het Groote Schuurziekenhuis in Kaap stad meegewerkt. Nadat de hartspecialist en de immuno- loog de indicaties voor de harttransplan tatie en de problemen van de afweer reacties hebben besproken, beschrijven de verpleegsters van de operatieafdeling en de operatiekamer uitvoerig alle maat regelen die genomen moeten worden om het gevaar van infectie tot een minimum ADVERTENTIE Bij elk doosje Van Nelle theebuiltjes vindt u een plaatje. Historische automobielen in rijke kleuren. Leuk om te sparen. Vraag het album aan. Goed verzorgd, met interessante tekst bij elk plaatje. te beperk.en. Dan volgen de gispn waar aan de gever van het hart moet voldoen en een overzicht van het aandeel van de narcotiseur. Tenslotte geven de chirurgen en in het bijzonder prof. Barnard zelf een beschrij ving van de verschillende operaties en de nazorg van de patiënt. Tot in details. Het geheel vormt een boeiend overzicht van deze wonderbaarlijke ingreep, ook voor diegenen die niets met de geneeskunde te maken hebben. Vooral de wijze waarop men het grote probleem van de afweerreacties heeft on derzocht en opgelost is zeer de moeite waard. Terwijl een gering immunologisch verschil tussen de gever en de ontvanger nog geen catastrofale gevolgen behoeft te hebben betekent de aanwezigheid van twee of meer verschillen een steeds toe nemend risico. Omdat dyfterie in ons land nagenoeg niet meer voorkomt is het aandeel dat deze ziekte als oorzaak van de ernstige afwijkingen van het hart als reden van een harttransplantatie heeft, voor. ons van weinig belang, hetgeen in Zuid-Afrika echter wel het geval blijkt te zijn. Alle besproken indicaties zijn het aan horen zeker waard. In het bijzonder voor allen die belang stellen in deze triomf der moderne chirurgie. Tot slot kan hier nog worden vermeld dat de opbrengst van deze Decca-plaat, die ongeveer 30,- kost, gebruikt zal worden ten bate van het verdere onderzoek op het gebied van de hartchirurgie in het Groote Schuurzie kenhuis. Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 20 u.- Nederlandse Comedie met „De Vrek" van Molière. Regie: Erik Vos (Abonnement C en D). Concertgebouw, vandaag 20 u.: Leerlin genuitvoering van de Mij tot bevordering der Toonkunst o.l.v. Marinus Adam. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.i. Frans Hals, vandaag 20.15 u.: Haarlem se Filmliga met „Micky One" van Arthur Penn en „Onderaards" van Kees Hin. Woensdag 20.15 u.: „Irma la Douce" 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Tam tam in Tokio" 14 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „To grab the ring", 18 j. Minerva, vandaag 20.15 u.: „Moed voor elke dag", 14 j. Woensdag 14.30 u.: „Sjors, Sjimmie en de Gorilla", a.I. Woensdag avond geen voorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Striptease, verboden sex", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Het huis der begeerte", 18 j. Studio. 14.15, 19 en 21.15 u.: „De getem de feeks". 14 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet „Een keuze uit de col lectie Van Looy" Vishal (Grote Markt): Expositie van werk van twintig kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 7 april. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79) Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken. handschriften en kunstnij verheid Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen be halve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur Galerie-t (Bakenessergracht): Expositie van grafiek uit eigen bezit. Dagelijks van 11-17 uur. Op zondag van 13-17 uur. Tot 25 maart. Galerie Drengel (Bakkumstraat): „Van Harleidjn en de Droom" expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20-22 u en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur Tot 11 april Gemeentehuis Overveen (Bloemendaalse- weg 158): Expositie van werk van Kees Verkade en Willem Snitker. Dagelijks (ook zondags) van 10-17 u Tot 7 april. Noord-Schalkwjjkerweg 160: Expositie van wandtapijten, schilderijen en tekenin gen van Kees Vis. Dagelijks van 13-17 u. Tot 25 maart. DIVERSEN Koudenhornkazerne (kamer vijf), van daag 20 u.. Haarlemse Jazz Club met „Bluessession". Frans Halsmuseum (ingang Klein Heilig land), vandaag 20 u.: „De internationale politiek: het Midden Oosten", lezing voor de Volksuniversiteit door H. J. Neuman. Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag 14.30 u.: „Het Onderwater- avontuur". Stadhuis Haarlem, woensdag 20 uur: Gemeenteraadsvergadering (Streekplan Z.- Kennemerland). DINSDAG 19 MAART City, 20 u.: „Een gravin van Hongkong", Stadsschouwburg, 20 u.: „Kooien", door Toneelgroep Studio, voor Velser Kunst kring. WOENSDAG 20 MAART City, 20 u.: „Een gravin van Hongkong Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 19 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 „Naakt in de val". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Bad- sensatie". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie van Adriaan Engelman, monotypes, beeldende objecten; geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. Bureau Maatschappelijk Werkers, Zee straat 149, spreekuur: 19 tot 19.30 u. De Opgang, Florastraat, 20 u.: Club avond Smalfilmclub „IJmond Dubbel Acht". WOENSDAG 20 MAART Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de val". Luxor Theater 19 "1 15 u.: „Bad- sensaties". Galerie Boumans, Bi. aal 122. Expo sitie Adriaan Engelman, monotypes, beel dende objecten; geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. UTRECHT. De CAO voor het bloem- bollenbedrijf (4.000 werkers) is dezer da gen gereed gekomen, aldus gisteren de voorzitter van de Nederlandse Katholieke Bond van Werknemers in de agrarische bedrijfstakken de heer J. J. M. Sens op de jaarvergadering van zijn bond in Utrecht. De basisionen zijn met ongeveer 11,50 per week verhoogd De pensioenpremie is aangepast aan de loonontwikkeling en de pensioenuitkeringen benaderen nu (in clusief de AOW) zeventig percent van het eindloon. Dit jaar zal in het bollenbedrijf nog geen arbeidsverkorting worden door gevoerd. Partijen bij de CAO hebben ech ter afgesproken, dat volgend jaar wel een werktijdverkorting wordt gerealiseerd. De heer Sens zei nog dat het pakket ver langens dat de vakbonden in de agrari sche bedrijfstakken bij de werkgevers op tafel hebben gelegd „all-in" neer komt op een verbetering van gemiddeld 5.5 per cent. De werkgevers willen niet verder gaan dan 4 percent. ADVERTENTIE Het KNMI deelt mee: Na het wegtrekken van een depressie systeem naar Scandinavië en Noord-Rus- land breidde in de afgelopen nacht een zwakke rug van hoge luchtdruk zich over ons land uit. Er kwamen flinke opkla ringen voor, waarbij de temperatuur plaatselijk tot 2 graden daalde. Inmid dels is tyissen IJsland en Schotland een nieuwe depressie aangekomen, welke zich naar het zuiden uitbreidt. Aan de zuid flank van de depressie staat een krach tige westelijke stroming, waarin een sto ring naar het oosten trekt. Fronten van deze storing zullen in ons land tijdelijk regen en meer wind brengen. De tempe raturen zullen morgen tot ongeveer de zelfde waarden oplopen als vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland T3-M C-C M 5 U Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De bilt l'wente Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon licht bew. wzw zw. bew. w licht bew zw. licht bew. wzw licht bew zw licht bew. wzw licht bew. zw licht bew. zw geh. bew. nnw onbew. n licht bew. w.st. licht bew. w zw. bew. w.st. zw. bew. zzw zw. bew. wzw zw. bew. wzw zw. bew. wzw licht bew. wzw mist w.st. licht bew. w.st. zw. bew. nnw zw. bew. w zw. bew. zzw regen w regenbui' wzw half bew. zzw onbew. ono licht bew. w regen verand. zw bew. nno geh. bew. zw zw. bew. nnw half bew. w.st. no geh bew. zo BS 7 8 10 8 10 9 6 5 6 11 9 11 7 11 13 14 18 8 11 9 9 10 11 16 13 19 16 15 19 15 20 a .SE BS 1 -1 3 4 2 2 4 2 3 7 4 3 2 2 5 -0 4 2 6 12 4 4 12 u 3 5 3 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0.1 2 2 0 0 0 5 1 1 0 0 1 1 3 5 0 0 0 0.1 0 WOENSDAG 20 MAART Zon op 6.43 uur; onder 18.53 uur. Maan op 2.03 uur; onder 8.58 uur. MAANSTANDEN Laatste kwartiei Nieuwe maan HOOG EIS 21 maart 12.07 uur 28 maart 23.48 uur Th H IN IJ S» Li ID EN DINMI U Hoog watei Laag water 19 MAART 6 44 uur en 2 29 uur en 19 06 uur 14.59 uur WOENSDAG 20 MAART Hoog water 7.28 uur en 19.55 uur. Laag water 3.11 uur en 15.39 uur. Het 10 hoog en laag water te tot 15 min. vroeger dan Zandvoort is te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2