Premier Jozef Lenart achter nieuwe koers Bonaparte Nu al verkiezingskoorts in de V.S. Enthousiaste ontvangst voor Robert Kennedy in Kansas Zuiveringsacties in omgeving Saigon hebben gering succes Dood in de Sahara In de SPD is weinig veranderd Doodvonnissen in Zuid-Jemen De toestand in Tsjechoslowakije Johnson: Program van soberheid noodzakelijk Amerikaanse bladen zwegen Israëlische generaal wil pleiten voor Egyptische collega rt DINSDAG 19 MAART 1968 3 an DEUX TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT eeim j^nleatonl tapijt KAMERBREED -- - zemen zonder zorgen TIJDELIJK met gratis wafeldoekje Pro- V .S.-betogingen ,Zoen me Bobby VS verloren in Vietnam 2007 vliegtuigen NPD Weinig vleiend F-lll amm De Westduitse socialistische partij ver keert in een crisis, die waarlijk niet al leen blijkt uit betogingen tegen Willy Brandt en relletjes bij de ingang van het gebouw in Neurenberg, waar de S.P.D. haar jaarlijks partijcongres heeft belegd. Deze betogingen kunnen misschien voor een deel gezien worden als uitingen van ongenoegen over de politiek van compro missen, die de socialisten in hun coalitie met de C.D U van Kiesinger hebben ge voerd, maar zij zijn toch voornamelijk het uitvloeisel van de groeiende neiging der Duitse jongeren om hun onzekerhe den op straat uit te vechten, waarbij zij iedere gelegenheid aangrijpen die zich voordoet. De voorzitter van de S.P.D.de voor malige burgemeester van Berlijn Willy Brandt, heeft zich gedurende de enkele jaren dat zijn partij samen met de chris ten-democraten regeringsverantwoorde lijkheid heeft gedragen, nagenoeg niet meer laten horen in belangrijke wereld politieke aangelegenheden. Er is weinig van te merken geweest dat socialisten deel hadden in de constructie van het regeringsbeleid, dat een zwak gemoder niseerde versie van de Adenauer-politiek is gebleken. Op het gebied van de sociale ontwikkelingen binnenslands is al even zeer weinig oorspronkelijks of opmerke lijks op de regeringstafel gekomen, of schoon het verkiezingsprogram van de S.P.D. indertijd juist op dat element van activiteit de nadruk legde. Er is weinig veranderd aan de principes waarop het buitenlands beleid van de Bondsregering na de oorlog gestoeld was, ofschoon de socialisten zich de houding hadden aan gemeten van de grote hervormers, die een einde zouden maken aan de vruchte loze koude-oorlogsmanie, de Wiederver- einigungspsychose en de discriminerende afwijzing van alles wat aan de andere kant van de zonegrenzen was gelegen. Intussen hebben anderen dan de West duitse socialisten de impasse in het hart van Europa uitgebuit met een wel gerich te neo-nazistische propaganda, waaruit de snelle groei van de ultra-rechtse N.P.D. resulteerde. De lankmoedige en bijna roerloze rol der socialisten in de regering Kiesinger, de non-activiteit van de socia listische partijleiders ten aanzien van gro te wereldproblemen, het gebrek aan vi sionaire denkbeelden in een tijdperk dat toch duidelijk alternatief van karakter is geworden, hebben vooral jongere socialis ten ontgoocheld en doen twijfelen aan de oprechtheid van de uitgangspunten, waar mee na de oorlog de socialistische partij zich in het proces van wederinschakeling der Duitsers in het wereldbeeld heeft ge presenteerd. Ten aanzien van de verhou ding met Oost-Duitsland is geen enkele vooruitgang geboekt. De Berlijnse kwestie is in de ijskast gebleven. Over de nood zakelijke hervorming van de NAVO heb ben de Duitse socialisten geen enkel oor spronkelijk voorstel gedaan. De toelating van Engeland tot de E.E.G. is door West- Duitsland noch bevorderd, noch uitdruk kelijk als wens geopenbaard. Het zoge naamde „Benelux-plan" van minister Luns is met vriendelijke buigingen ont vangen en verder doodgezwegen onder druk van de Franse argumenten. Dit verwaterde, weinig actieve beleid is tot stand gekomen met medewerking van de S.P.D. en het is geen wonder dat radicale elementen in de partij langza merhand genoeg hebben gekregen van deze vlees-noch-vis-gerechten, die de so cialistische partijleiding in dienst van de C.D.U. heeft opgediend. Willy Brandt is naar het congres in Neurenberg gekomen zonder kernachtige plannen. Een aarze lende, weifelende partijleiding met on zekere denkbeelden en nerveuze vrees voor verlies van aanhang staat nu voor het feit dat zij zich snel en krachtig zal moeten uitspreken voor een radicale par tijvernieuwing en een duidelijk socialis tisch actieprogramma, wil zij haar greep op de onrustige gelederen behouden. Wil ly Brandt heeft nu verklaard, dat de Oder-Neissegrens moet worden gerespec teerd en dat de Westduitsers zich moe ten neerleggen bij de feitelijke toestand, zolang er geen vredesverdrag met de ge allieerden is gesloten. Het klonk als een zwakke poging om iets origineels te zeg gen. Hij zal duidelijker en origineler moeten worden, wil hij Neurenberg als een gerespecteerd partijleider verlaten. PRAAG (AP). De Tsjechoslo waak: e premier Jozef Lenart, die tegen vernieu wing van de leiding van de communisti sche partij heeft gestemd, heeft voor de tv zijn onverdeelde steun toegezegd aan de campagne tot democratisering van Tsjechoslowakije. De 44 jaar oude pre mier, die waarschijnlijk spoedig wordt vervangen, prees de nieuwe partijvoorzit ter Alexander Dubcek als een „eerlijke, moedige en loyale man, die de commu nistische zaak zal dienen". Over de stalinistische zuiveringsproces sen in het begin van de vijftiger jaren zei hij dat „geen lid van het centrale comité toen om bewijzen heeft gevraagd voor de opgeblazen beschuldigingen, die tientallen mensen aan de galg hebben ge bracht en waardoor tienduizenden mensen onrecht is aangedaan. Als een lid toen zijn mond had opengedaan zouden onze repu bliek veel verschrikkelijke en droevige er varingen bespaard zijn gebleven". De Tsjechoslowaakse minister van Voed sel en Landbouw Karei Mestek, heeft echter gezegd dat de Tsjechoslowaakse nieuwsmedia trachten „de gang van za ken is een bourgeoisdemocratie te her stellen". Hij zei dat de bladen zelfs de herleving van een boeren- of fascistische partij zouden kunnen eisen". Het in Praag verschijnende blad Prace heeft de minister scherp aangevallen naar aanleiding van deze uitspraken. Dit blad staat veel meer achter de nieuwe lijn dan het partijblad Roede Pravo, dat zich nog ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM steeds gereserveerd toont. De communis tische schrijver Pavel Kohout heeft al gezegd dat het partijblad zich onmiddel lijk dient te richten naar de meerderheid in de partij. Intussen wordt de druk op Novotny om als president af te treden steeds groter. Nu heeft ook de communistische fractie in het centrale comité van het nationale front zich gevoegd bij de organisaties die zijn afgetreden eisen. In het mijnbouwge- bied in Noord-Moravië is op een partijver gadering echter hevige critiek geuit op de nieuwe machthebbers. Verscheidene sprekers deden aanvallen op pers, radio en televisie wegens hun felle critiek op Novotny en diens aanhangers. Een oude arbeider heeft voor de tele visie verklaard: „Ik heb 42 jaar lang voor de partij gewerkt en veel opgeofferd, maar voor wat datgene betreft dat jullie (de massamedia) soms schrijven, komt het me voor alsof ik in mijn gezicht word gespuwd". MW,wwimmmliiAA«w.».nrinnflnJinnnnni1nnnnnnnfni „Ik heb u bij mijn verkiezing als president een „Great Society" beloofd. mfm v waarin geen armoede zou zijn. maar eerst vraag ik nog een totale nationale inspanning. (Van onze correspondent) WASHINGTON De Amerikaan se presidentsverkiezingen zullen nog acht maanden op zich laten wachten. Maar gisteren werd er door de twee leidende democratische kandidaten al geijverd voor steun alsof de stembus al klaar staat. President Johnson maakte een onverwacht bliksembe zoek aan Minneapolis en zijn rede voor de nationale boerenbond was de rede van een politicus, die op stem men uit is. Senator Robert Kennedy toerde door Kansas en sprak voor studenten in een atmosfeer die bijna verkiezingshysterie ge noemd kan worden. President Johnson hamerde op het the ma (jat de laatste weken zijn favoriete lijkt te zijn, namelijk dat de natie een grote inspanning moet opbrengen om de vijand te verslaan en dat niemand er aan moet twijfelen of Amerika zal winnen in Vietnam. Winnen aan de conferentieta fel of op het slagveld, aldus de president. Hij sloeg ditmaal een ander akkoord aan: een programma van nationale soberheid is nodig, zo stelde hij. Johnson moest wel met deze nieuwe slogan voor de dag komen want het af gelopen weekeinde werd bekend dat hij bezig is zijn luisterrijke programma's voor het thuisfront (waaraan al lelijk geknab beld was de laatste tijd) met acht tot ne gen miljard te reduceren om zo steun te krijgen voor zijn wetsvoorstel tot belas tingverhoging dat voor het parlement ligt. Minder nodig leek het waarnemers even wel dat hij zo agressief was in zijn be toog over Vietnam. Hij hamerde maar op zijn besluit te zullen volharden in Vietnam tot de agressie is afgeslagen en de Zuid- vietnamezen zelf beschikken kunnen over hun lot en hij ontzag zich niet het voor te stellen alsof het gebrek aan eenheid onder het Amerikaanse volk wat Viet nam betreft veroorzaakt wordt door figu ren als McCarthy en Kennedy. Dat Robert Kennedy de schuld van -de diepe splitsing in het Amerikaanse volk is is natuurlijk verre van waar. Gisteren in Kansas was al te zien dat de studen tengeneratie als sinds jaar en dag John sons Vietnambeleid verwerpt, want Ken nedy werd meteen al als een held binnen gehaald en zijn rede over Vietnam werd luid toegejuicht. Voor de studenten van Kansas State University bijvoorbeeld zei de senator: „Wij moeten onderhandelen met de Vietcong ,het bevrijdingsfront een plaats geven in Vietnams politieke leven. Wij moeten beginnen met deëscaleren en de Zuidvietnamese regering dwingen de nodige hervormingen door te voeren en om de oorlog in Vietnam te winnen ADVERTENTIE vileda WASHINGTON. Het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken heeft gisteren geen commentaar willen geven op de anti-Amerikaanse betoging van zondag in Londen. Toen men hem om commentaar vroeg, deelde een woord voerder van het departement mee, dat er zaterdag in Den Haag een pro-Ameri kaanse demonstratie was geweest. De Amerikaanse kranten hadden daar niets van gemeld, hoewel een persbureau een bericht daarover had verspreid. haar basis te verbreden. Dit heeft Wash ington tot nu toe allemaal nagelaten. Al leen op deze manier evenwel kan een eerste stap gezet worden op de weg naar een moeilijk compromis met een niets ont ziende tegenstander. De studenten in Kansas, niet de meest vooruitstrevende staat in de Unie, omhels den niet alleen Kennedy's woorden, maar ook zijn persoon. De Kennedy-mystiek bleek nog krachtig. Duizenden dromden om de snator heen en hij werd bijna fijngedrukt. Zijn manchetknopen werden uit zijn mouwen gescheurd en meer dan eens leek hij in gevaar. De studenten wa ren door het dolle heen en droegen bor den met zulke welluidende teksten als .Bobby is groovy" of „Kiss me Bobby" („Bobby is fijn" en „Zoen me Bobby"). Maar niet alleen onder de studenten was er enthousiasme. Waar Kennedy gisteren maar aankwam waren er enthousiaste groepen, die zwaaiden, gilden, brulden en soms ongebreideld op hem af stormden. ADVERTENTIE STAARTKLOKKEN In wortelnoten of eiken kast. Met 8-daags belslagwerk. Maanaanwijzing. Handge schilderde of geëtste wijzer plaat. Prijzen vanaf f 352.50 HET HUIS VAN VBmWUWENI «THUIS MCT HET CARILLON GR. HOUTSTR. 49 TEL. 20049 - HAARLEM SAIGON (Reuter en A.F.P.) Uit het gebied van operatie „Quyet Thang", de zuivering van de vijf provincies om Zuid-Vietnams hoofdstad Saigon waaraan zo'n 50.000 militairen deelnemen, waren vanochtend geen meldingen van gevech ten binnengekomen. Hoewel er in het ge bied drie vijandelijke divisies worden ver ondersteld, is het contact nog vrij gering. Waarnemers geloven dat de operatie meer bedoeld is als morele steun voor de bevolking van Saigon dan dat men hoopt op zware gevechten. Hoge Amerikaanse officieren erkennen dat alles wat zij hopen is dat zij de Vietcong naar hun basis kunnen terugdrijven. Een Zuidvietnamese afdeling is tussen Saigon en Dalat in een hinderlaag ge vallen langs een weg waar een brug was opgeblazen. Negentien Zuidvietnamezen sneuvelden. Met ministerie van Defensie in Washington heeft bekend gemaakt dat tot nog toe in de Vietnam-oorlog 2007 vlieg tuigen en 1480 helikopters verloren zijn gegaan. Dat is meer dan driemaal zoveel als tijdens de Koreaanse oorlog toen de Verenigde Staten 1001 toestellen ver loren. De kranten in de Noord Vietnamese hoofdstad Hanoi maakten evenwel mel ding van het neerschieten boven Noord- NIAMEY, NIGER (Reuter) Van een gezelschap van twintig personen, dat eer der deze maand van de Oase Agades in de Sahara per vrachtauto naar Libië vertrok, zijn zeker acht mensen van dorst gestorven. Militairen van Niger hebben hun lijken gevonden. In de buurt bevonden zich de kadavers van 72 schapen die men de keel had door gesneden, kennelijk om het bloed te drinken. Negen leden van het gezelschap worden nog vermist. Drie zijn erin geslaagd het dorp Dirkou te bereiken na een voettocht van twee dagen. De auto was defect ge raakt. (Van onze correspondent) NEURENBERG Tijdens de maandagzitting van het sociaal-demo cratische partijcongres in Neurenberg is duidelijk geworden dat het „establishment" in de partij de overhand zal behouden. Zeker driekwart van de gedelegeerden juichte partijvoorzitter Willy Brandt demonstra tief toe, toen hij zich in zijn rede tegen bepaalde studentendemonstraties keerde. Nog eens herinnerend aan de gebeurtenissen van zondagavond, toen Brandt en Wehner door demonstranten waren lastiggevallen, sprak de partijvoorzitter en minister van Buitenlandse Zaken in het coalitie kabinet Kiesinger: „Gepeupel blijft gepeupel, ook als er jonge gezichten onder zijn". Brandt sprak daarop over een nieu we „Internationale", namelijk de „In ternationale van de studenten". Hij maakte bekend dat de SPD een con gres wil organiseren, waarop de par tijleiding met die jeugd wil debatte ren „die ertoe bereid is op de basis- van de democratische ordening te strij den en te handelen" Dit goedbedoel de plan kan weinig resultaat opleve ren, omdat juist de jeugd, die andere maatstaven aanlegt, in de Bondsrepu bliek op het ogenblik de steen des aanstoots is, die de sociaal-democraten kennelijk uit de weg willen ruimen. De progressievere richting in de SPD kwam in Neurenberg niet al te indrukwekkend uit de verf. De oor zaak hiervan is dat zij niet goed ge organiseerd is en niet over een duide lijk geprofileerde leider of leiding be schikt. De onder de oppervlakte smeu lende onrust zal de leiding er wellicht toch uit angst voor de toekomst toe brengen, bij haar oordeelsvorming het oor aan deze verwarde tegenstand te lenen. Voorzitter Willy Brandt drong er gisterochtend sterker dan vroeger op aan maatregelen tegen de neo-nazisti sche NPD te ondernemen. Hij keerde zich ook heftig tegen de toon in de Bayern-Kurier, het weekblad van de CSU-voorzitter en minister van Fi nanciën Franz-Josef Strauss. Brandt verklaarde dat hem een artikel was voorgelezen waarvan hij veronderstel de dat het uit de rechts-radicale en nazistisch-getinte „National und Sol- datenzeitung" stamde. Het bleek ech ter een produkt van de „Bayern-Ku- rier" te zijn geweest. Intussen heerst in het hoofdbe stuur van de partij verre van een stemmigheid. In het weekblad „Der Spiegel" van gisteren komt een aantal uitspraken van de partijleiders over elkaar voor, die weinig vleiend zijn. Zo zegt Brandt over zijn vice-voor- zitter Herbert Wehner: „Die heeft vreemde omgangsvormen. Altijd als hij met de CDU-partners onderhandelt verklaart hij eerst dat alle andere so ciaal-democraten stomme honden zijn". Wehner op zijn beurt meent iemand niet ernstiger te kunnen beledigen dan door te verklaren dat de aangesproke ne „een vriend van Helmut Schmidt is". Dit is de fractievoorzitter van de partij in de Bondsdag en een van de sterke mannen in opkomst. Schmidt verklaarde weer over Brandt alles volgens de „Spiegel" dat hij alles zal doen om de partij voorzitter bij de presidentsverkiezin gen in 1969 voor dit ambt te laten kandideren om hem op zo'n manier weg te promoveren. „Het mag alleen niet al te vroeg bekend worden, an ders lukt het niet", zou Schmidt gezegd hebben. Brandt zou zich ook weinig vrien delijk over de CDU-voorzitter en Bondskanseler Kiesinger hebben uit gelaten. Zo zou hij hebben opgemerkt: „Een zwetser van ongelofelijke afme tingen. Gezwets in reuzenformaat". Zo blijft op een basis van weder zijdse minachting en achterdocht waarschijnlijk alles bij het oude. Al thans tot de Bondsdagverkiezingen van volgend jaar. Tenzij op binnenlands gebied zich een ingrijpende gebeurte nis zou voordoen. Men denke bijvoor beeld aan een besluit van de CSU- voorzitter Franz-Josef Strauss met zijn partijgenoten de coalitie te verlaten, in verband met de koers die het kabi net neemt ten aanzien van het non proliferatieverdrag. In zo'n situatie is het mogelijk dat de sociaal-democra ten verplicht zijn het masker af te leggen en althans onder elkaar de ba lans op te maken. In -Neurenberg zal van het opmaken van de balans nau welijks sprake zijn. Vietnam van het 2800ste Amerikaanse vliegtuig. Volgens Amerikaanse opgaven gingen boven Noord-Vietnam tot nog toe 811 toestellen verloren. De eerste zes F-lll-jachtbommenwer- pers met verstelbare vleugels, die ook voor verkennningsdoeleinden kunnen worden gebruikt, zijn uit de Verenigde Staten in Thailand aangekomen. De ko mende dagen zullen zij bij de oorlog in Vietnam worden ingezet. De F-lll kan ruim twee maal de snelheid van het ge luid bereiken. PARIJS (Reuter). De chef vgn de Israëlische luchtmachtstaf, generaal Mor- dechai Hod, meent dat hij zijn belangrijk ste tegenstander uit de juni-oorlog, de Egyptische generaal Mahmoud Sidki, zou te kunnen redden als ik hem zou mogen mogen getuigen. In een vraaggesprek met „Paris Match" zegt Hod: „Ik ben er zeker van Sidki te kunnen rdden als ik hem zou mogen verdedigen. Ik heb bewijzen en documen ten. Ik ben bereid naar Kairo te gaan". Hod noemt twee redenen waarom Sidki, volgens hem ten onrechte tot vijftien jaar gevangenisstraf is veroordeeld wegens de nederlaag van de Egyptische luchtmacht. „In de eerste plaats kon Sidki dag en tijd van de Israëlische aanval niet voorspellen en in de tweede plaats had de Russische generaal die ten nauwste met hem samen werkte dat ook niet kunnen doen en was deze derhalve theoretisch even verant woordelijk als Sidki". Sidki heeft vijftien jaar gekregen maar de Egyptische autoriteiten hebben tot een nieuw proces besloten, nadat bij demon straties een zwaardere straf was geëist. ADEN (Reuter). Het hooggerechts hof voor de veiligheid van de volksrepu bliek Zuid-Jemen heeft zes ministers van de voormalige regering der Zuidarabi- sche federatie bij verstek terdoodveroor- deeld. Tien andere ex-ministers werden veroordeeld tot gevangenisstraffen van tien tot vijftien jaar. De gewezen bewindslieden zijn schuldig bevonden aan hoogverraad en aan hulp verlening aan de royalisten in de naburige republiek Jemen. Busongeluk. Zevenentwintig personen zijn omgekomen en een groot aantal gewond toen een bus in de buurt van Rampoer. 320 kilometer ten noordoos ten van New Delhi, van de weg raakte en in de rivier de Jheloem stortte. Bus op mijn. Een bus is maandag tijdens een schoolreisje in het zuiden van de Negeb-woestijn op een mijn gereden, waarbij twee inzittenden gedood en 28 tieners gewond werden. Bandrecordertje In Japan is een band recorder ontwikkeld die slechts zeshon derd gram weegt en de kleinste ter wereld zou zijn, aldus het persbureau Kyodo. Het apparaatje beschikt over een ingebouwde microfoon en kan zo wel door batterijen als door het licht- net gevoed worden. Cyprus. De Veiligheidsraad heeft een stemmig besloten het mandaat van het VN-leger op Cyprus, dat 26 maart af loopt, opnieuw met drie maanden te verlengen. Gearresteerd. Twee mannen zijn voorge leid voor een Londens gerechtshof, ver dacht van de dubbele moord op eén rijke effectenmakelaar en diens vrien din. De verdachten zijn de dertigjarige dansleraar David Bolton en de 23-ja- rige Raymond Cohen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3