Zestig jaar wel en wee van zeevisgroothandel IJmuiden Oudste vereniging in visserij en vishandel Koper gestolen Haarlemse politierechter Beverwijker krijgt 3 weken voor diefstal in proeftijd MARATHON-PROGRAMMA VAN RADIO OMROEP IJMOND KUNSTKRING „VOOR ALLEN" Toneelgroep Studioopnieuw naar Velsen met „moeilijke" opvoering Verwen met goud mm Havenberichten ■SSl WÊsm Voor bejaarden en zieken Marktberichten DINSDAG 19 MAART 1968 Nuttig Samenwerking EEG Werk genoeg Bestuur Bloembakken POLITIERECHTER HAARLEM Visdiefstal Joy-riding Volleybalprogramma Efanie' de boer wm 0i3 s (Van een verslaggever) IJMUIDEN „Aan de oproeping om eene Vergadering van de IJmuider Visch- handelaren te houden en wel op 3 April 1908 in het Stationskoffyhuis te IJmuiden werd ruim voldaan, terwijl toch een 49-tal de presentielijst teekenden". Aldus is te lezen in het oudste notulenboek van de voormalige IJmuider Vischhandel Ver- eeniging, die nu Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging heet. De vereniging hoopt volgende maand haar zestigste verjaardag te vieren. Zij is de oudste vereni ging in het Nederlandse visserij- en vishandelbedrijf. Donderdag 4 april zal er een receptie zijn in de Burgerzaal van het stadhuis aan Plein 1945 in IJmuiden en later volgt een feestavond voor leden en oud-leden. De eerste vergadering, zestig jaar ge leden, werd geleid door wijlen de heer J. C. Slis, die 22 jaar voorzitter bleef. In het eerste bestuur hadden voorts zit ting de heren G. Dekker, J. Falk, H. Lus tig sr., Jac. Medik, G. van Oterdorp en W van Voorst. Na „enige duscussiën" werd de contributie bepaald op een rijksdaal der per jaar, voor sommigen nogal aan de hoge kant want besloten werd dat in twee halfjaarlijkse termijnen kon worden betaald. Een ferme stoot tot de oprichting van de vereniging gaf de dreigende ver mindering van de 3 percent koopmans korting met 1 percent. Ondanks de ver eniging kwam die strop toch wel. Verschillende besturen hebben in de loop der jaren teleurstellingen geïncas seerd bij goed bedoelde pogingen om tot betere verhoudingen in de handel te komen. Die pogingen werden helaas ook in eigen kring niet altijd goed begrepen. Toch is het zo, dat op haar zestigste ver jaardag de vereniging kan terugblikken op veel nuttige arbeid die in het belang van haar leden is verricht. Tussen beide wereldoorlogen heeft de vereniging een grote bloeiperiode meege maakt. Uitermate belangrijk was het on derhouden van een „groupagevervoer" per trein, waardoor de leden dagelijks hun vis konden versturen naar Antwerpen, Brus sel, Parijs en Londen, tegen gunstige tarieven waar de ouderen nu nog met wee moed aan terugdenken. De dochterinstel ling N.V. Expeditie voor de Vischhandel Vereniging heeft in zeer belangrijke mate bijgedragen in de ontwikkeling van de vis serij en de vishandel. Als gevolg van de drastische invoerbeperkingen in België en Frankrijk en mede door het sterk toe genomen vervoer per vrachtauto is gelei delijk een einde gekomen aan deze in stellingen. Reders en handel wilden in 1931 niets weten van een elektrisch mijntoestel waar mee gedemonstreerd werd. Eerst 33 jaar later kon een mijntoestel voor de veiling van tong genade vinden. Visserij en vishandelbedrijf werden in 1933 zeer ernstig getroffen door een sta king die een half jaar heeft geduurd. De Federatie van werknemers stelde een boycot tegen de handel in. Burgemeester Rambonnet greep ten slotte in, na over leg met het bestuur van de vereniging. Tussen vereniging en staatsvissersha- venbedrijf zijn nogal eens meningsver schillen gerezen. In 1934 was een stap in de goede richting: de instelling van de Commissie van Advies voor het Staats- vissershavenbedrijf. Thans bestaat een hechte samenwerking tussen de Neder landse Zeevisgroothandel Vereniging en de Vereniging van Reders van Vissers vaartuigen in de vorm van de Contact commissie Bedrijfsleven - Staatsvissers- havenbedrijf. De samenwerking met de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Bij het verlaten van de terreinen van Hoogovens werden maandagmiddag door de bewakingsdienst van dit bedrijf drie elektromonteurs uit Amsterdam aangehouden, die in het bezit bleken van ongeveer vijfentwintig kilo koper. Zij waren hier werkzaam voor een Amsterdams bedrijf en hadden daarbij gevonden afvalkoper gereinigd en meege nomen, met de bedoeling dit te verkopen. Na door de politie te zijn verhoord, wer den zij op vrije voeten gesteld. directie van het Staatsvissershavenbe- drijf is de laatste tijd belangrijk ver beterd. Ook de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging heeft in de tweede wereldoor log een heel moeilijke tijd meegemaakt, zowel door het oorlogsgeweld als wegens de geraffineerdheid van de bezetter in zijn pogingen alle geestelijke weerstand te breken. De verwoesting door bombar dementen aan de waterkant van IJmui den was bijna compleet. De vereniging kwam echter niet gebroken uit de puin hopen. Als was er dan bijna niets om na de bevrijding mee te beginnen, gewerkt werd er en toen de zaak eentnaal op dreef was kon worden gesproken van een dyna mische ontwikkeling. Op 1 juli 1948 werd het naar de eisen des tijds ingerichte kan toorgebouw van de vereniging in het cen trum van de vishallen in gebruik geno men. Dat was wel verdiend. Er is in de laatste jaren, na een periode vari collectieve maatregelen, wel veel ver anderd. Veel meer dan in de eerste tijd na de oorlog kunnen de leden van de vereniging hun zaken naar eigen inzicht regelen en de activiteit van de N.Z.V. is weer tot normale verhoudingen terugge bracht. De vereniging heeft naar haar afge vaardigden in de Commerce Européen Poisson, die voor vishandelaangelegen heden adviseert aan de Europese Econo mische Gemeenschap. Zij heeft bezwaren tegen het denkbeeld van de E.E.G. om voor bepaalde vissoorten een gelijke in terventieprijs per vissoort voor het ge hele Euromarktgebied vast te stellen. Het dagelijks bestuur van de Neder landse Zeevisgroothandel Vereni ging. Van links naar rechts de heren W. Doevendans, penningmeester, J. N. Osendarp, voorzitter, W. Gouda, secretaris, en J. van Spingelen, ad ministrateur. Daartoe lopen de marktomstandigheden in de verschillende landen te veel uiteen, onder meer wegens het verschil in ligging van de lidstaten ten opzichte van de vis gronden. Zo iets komt tot uiting in het assortiment vissoorten dat wordt aange voerd. Dit en andere ervaringen op E.E.G.-gebied zijn er de oorzaak van dat de vereniging het toekomstige E.E.G.- visserij beleid met gemengde gevoelens tegemoet ziet. Overigens is er voor de vereniging ge noeg om actief en waakzaam te blijven, zoals op het gebied van inkoop en ver koop, export-mogelijkheden, vervoers- kwesties, loon- en arbeidsvoorwaarden Via haar afgevaardigden worden haar be langen behartigd in de kamer van koop handel en fabrieken in Haarlem en om streken, en in de P.B.O.-organen, zoals het Produktschap voor Vis en Visproduk ten. het Bedrijfschap voor Groothandel in Vis en Aanverwante Bedrijven. Zij is verenigd in federatief verband met haar zusterorganisaties die werkzaam zijn op het gebied van gezouten haring, haringin- leggerijen, visrokerijen, zoetwatervis, oesters, garnalen, mosselen en visconser venfabrieken. Voorzitter van de Nederlandse Zeevis groothandel Vereniging is thans de heer J. N. Osendarp, die reeds eerder de voor zittershamer heeft gehanteerd. Dat was van oktober 1951 tot augustus 1954. Voor hem waren toen voorzitter geweest de heren J. C. Slis, K. van Pel, P. Verwoerd P. J. F. van Leeuwen, J. L. Uitzinger en C. Koster. In 1954 volgde de heer P. Krab de heer Osendarp op en na het aftreden van de heer Krab op 31 december van het vorig jaar is de heer Osendarp op nieuw voorzitter geworden. Hij wordt in het bestuur bijgestaan door de heren W Gouda, secretaris, W. Doevendans, pen ningmeester, N. van der Deijl, N. F Diroë, Jac. van Gelder, J Hin, Joh. de Jager, Joh. Rietdijk en M. Wijnschenk. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Het zal wel van een onvoorstelbare grappigheid en geestigheid zijn om zo'n wagen in de Ringvaart te gooien, maar ik zie het er niet in", zei maandag de officier van justitie mr. H. Lagerwaard bij de Haarlese politierech ter. Hij doelde op het omgooien van een directiewagen van de PTT in Nieuw Ven nep op 21 augustus van het vorig jaar. Vier inwoners van die plaats hadden zich daarmee bezig gehouden, zij wilden de wagen in het water gooien. „Wie mag ik het woord geven?" vroeg de politierechter aan het viertal; een 20- jarige chauffeur. 20-jarige metaalsloper, 41-jarige groentehandelaar en 24-jarige chauffeur. Maar alle vier stonden met de mond vol tanden. „Onder invloed", was het enige wat er uit te krijgen was. De directiewagen was met een transformator huisje verbonden en die verbinding was vernietigd terwijl ook ruiten waren ge sneuveld. ,Is de schade vergoed", informeerde de politierechter. Daar hadden de vier man nen niet aan gedacht. „We hoorden er niets van", zeiden zij. De officier van justitie wilde de oudste van de vier zwaarder straffen dan de an dere drie. Hij eiste tegen de groentehan delaar 150 boete en een maand voor waardelijke gevangenisstraf. De eis tegen de chauffeurs en metaalsloper luidde 100 boete en twee weken voorwaardelijk. „Samen uit, samen thuis", vond de po litierechter en maakte er vier boetes van 100 en vier keer een week voorwaarde lijk van. Nog meer inwoners van Nieuw-Vennep moesten zich voor vernieling verantwoor den. Een 27-jarige voeger en een 23-jarie chauffeur hadden in juni planten getrok ken uit de bloembakken bij hotel de Gou den. Een 27-jarige voeger en een 23-jarige den aan de gemeente. Er moesten 300 nieuwe planten komen, de schade was on geveer ƒ400. Ook deze Nieuw-Vennepers hadden niets aan schadevergoeding gedaan Zij werden conform de eis elk veroor deeld tot 100 boete en twee weken voor waardelijk met drie jaar proeftijd. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Meestal werd de 19-jari- ge opperman uit Velsen die maandag bij de Haarlemse politierechter terecht stond geweerd uit een bepaald jeugdcentrum in Beverwijk. Maar op 1 december kwam hij toch binnen en sloeg meteen zijn slag. Hoewel hij in een proeftijd van een vorige veroordeling liep, stal hij een tasje van een meisje. Hij ging met de tas naar de w.c. gooide de tas weg en verstopte de leeggehaalde portemonnee in de spoel bak. De officier van justitie eiste een maand onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De po litierechter deed er een week af. Een 18-jarige kelner uit Heemskerk en zijn even oude collega uit Uitgeest moes ten terecht staan omdat zij in november in Beverwijk een dropautomaat hadden leeg gehaald. Ook hadden zij geprobeerd een drietal bromfietsen te stelen. Voor dief stal in vereniging werden zij conform de eis veroordeeld tot elk honderd gulden boete en vier weken voorwaardelijke ge vangenisstraf met drie jaar proeftijd. „Er kunnen niet eens acht tongen in een laars", zei een 26-jarige vislosser uit Velsen die verdacht werd van diefstal van vis tijdens het lossen. Maar de opzichter had boven aan het luik gezien hoe de los ser de vissen uit zijn lieslaarzen schudde toen hij bang was betrapt te worden. Na een eis van 200 boete veroordeelde de politierechter de losser tot 150. Een 18-jarige Beverwijkse straatmaker pakte op 17 december in zijn woonplaats een auto uit de Peperstraat en reed er mee naar Amsterdam. Daar liet hij de wagen staan en pakte een nieuw voer tuig waarmee hij op weg naar Leusden ging. Onderweg kwam hij zonder benzine te staan. Hij viel in slaap in de auto en werd zo ddor de politie aangetroffen. Conform de eis kreeg hij wegens joy riding 100 boete en een maand voor waardelijke gevangenisstraf met drie jaar proeftijd. (Van onze volleybalmedewerker) Vanavond en woensdagavond wordt er in de Kennemer Sporthal voor de volley balcompetitie gespeeld. Voor hedenavond luidt het programma: Heren: EnergieOVRA 5, WIK 2Ra- piditas, HVS 5Leonidas. Alliance 3 Gios 2. OVRA 6—Draka, HSVC 2—WIK. DES—Triumph 2, PWN—OVRA 3, Gios 3 —HSVC 3, HVS 3—OVRA 2, Alliance 2— die Raeckse 2. Dames: VesmiaHBC. Alliance 2 PWN. PSVH—DSS 2, HSVC—die Raeckse 5, ServeTriumph 3, Alliance 5DES, OVRA 4—FES 3, Triumph 2—PSVH 2, Alliance 3—VCIJ 2, Gios 2—Alliance 4, DSS 4—OVRA 3. Maandag aangekomen te IJmuiden: Utrecht (sleepboot), van Hamburg; Wotan, Dagenham; Prinsenbeek. Skutskaer, Beverwijk; Aarden- burgh, Norrköping; Skaumor, Pepel, IJmuiden; Thameswood, Glasgow; Adonis, Rotterdam. Maandag vertrokken van IJmuiden: Nerlan- dia naar Delfzijl; Brittenburgh, Rotterdam; Brandaris. Arklow; Meteor, Rotterdam; Fran» van Seumeren. Hamburg: Dania, Rotterdam; Nordstrand-2, Waterford, IJmuiden; Zeester, Le Havre; Prinses Margriet, Swansea; Emma Methanitis, Vlissingen. Dinsdag aangekomen te IJmuiden: Vliestroom, van Grangemouth; Hontestroom, Sheerness. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Dievertje, naar Lissabon, IJmuiden; Nicole, Emden; Alder»- gate, Vitoria, Wotan, Dagenham; Petro Queen, Southampton; Bresam, Arklow. (Indien achter de haven van herkomst of be stemming geen nadere aanduiding volgt, be tekent dit, dat het betreffende schip van of naar Amsterdam is gegaan). .-V. IJMOND. Na de nogal geruchtma kende voorstelling door de toneelgroep Studio" van Arrabals moderne toneel spel „De architect en de keizer van Assy- rië" in januari in de Velsense Stads schouwburg voor de leden van de kunst kring „Voor Allen" komen hedenavond opnieuw twee leden van dit gezelschap (Andrea Domburg en Ton Lensink) naar Velsen, om voor dezelfde abonnement houders een opvoering te geven van „Kooien". Dit is een verzameltitel voor de beide één-akters „Sneeuwengel" en Efanie" van de thans vijfendertigjarige Amerikaanse auteur Lewis John Carli- no. Nu lijkt het ons lang niet uitgesloten dat een deel van de toeschouwers uit Be verwijk, Heemskerk en Velsen deze stuk ken eveneens met gemengde gevoelens zal bekijken, zodat het wellicht nuttig kan zijn de voorstelling in te leiden met het oordeel, dat onze toneelcriticus Simon Koster zich na de in oktober gegeven Haarlemse première over stuk en spelers heeft gevormd. De heer Koster constateerde hierbij in de eerste plaats dat deze éénakters heel wat minder experimenteel van vorm zijn dan Carlino's eerder gespeelde stemmen- spel „Telemachus Clay", waarin door de auteur bewust afstand was gedaan van het gebruik van toneelmiddelen, zoals li chaamsbeweging, kostuum en decor. Maar al zijn deze éénakters naar de vorm weer conventioneler van opzet, uit de in houd daarvan blijkt wel duidelijk dat Car- lino nog altijd zoekende is naar een eigen weg en naar nieuwe mogelijkheden om zijn ideeën dramatisch gestalte te ge ven. Het probleem is echter dat die ideeën op zichzelf niet zo erg revolutionair meer zijn en zelfs aan oorspronkelijkheid wei nig te bieden hebben. De eerste éénakter „Sneeuwengel" gaat over een man die na jaren nog altijd treurt om het verlies van zijn jeugdliefde en daarom nooit meer innerlijk contact met vrouwen heeft kunnen krijgen. Op een nacht komt hij binnen bij Connie, een prostituée, van wie hij verlangt dat zij tegen betaling het geliefde meisje uit zijn jeugd zal „spelen". De poging mislukt na tuurlijk, vooral omdat de ordinaire en bo vendien tamelijk dronken Connie geen enkele overeenkomst kan opbrengen met dat blijkbaar heel verfijnde en intellec tuele meisje. In zijn vertwijfeling wordt zij bijna door John vermoord, met het gevolg dat Connie weer nuchter wordt. Zij begint nu over haar eigen verloren jeugdliefde te praten en daardoor her kent John in haar de medemens, die het gelijke lot heeft ondergaan. Hijzelf gaat nu spontaan voor haar de rol van de ver loren geliefde spelen en zo ontstaat tussen hen tenslotte toch een geestelijke toena dering, de tederheid die hij bij haar was komen zoeken. Het is een goed gevonden opzet, die treffende menselijke accenten heeft. Maar de opzet is beter dan de uitwerking, waar in de bedoeling van de auteur, de tragiek van een wanhopige vlucht in het verleden te laten zien, al te duidelijk om de hoek komt kijken. In de tweede eenakter „Efanie" wordt door de auteur een veel grotesker stof behandeld. Twee echtgenoten zijn van elkaar vervreemd doordat de man, een ornitholoog, tekenen van latente homosek sualiteit is gaan vertonen. Zijn innerlijke strijd daartegen, gecombineerd met een toch al labiele geestesgesteldheid, drijft hem tot een irreële opstand tegen de men selijke natuur: hij brengt zichzelf in een geestelijke crisistoestand, waarin hij pro beert de gedaante van een haan aan te nemen, zodat hij zijn vrouw voortaan zal kunnen domineren zoals de haan een kip. Maar die poging leidt tot een vreselijke ontgoocheling: de haan blijkt een kip te zijn en legt een ei. Waarop de vrouw haar man pas goed als een Onmondig troetel kindje gaat behandelen. Ook hier is de bedoeling van de schrij ver wel heel duidelijk, maar „man spürt die Absicht und man wird verstimmt". De gedachte heeft geen overtuigende dramatische vorm gekregen en de waan zin van de metamorfose, die een tragisch effect zou moeten hebben, wordt ver laagd tot absurditeit. Maar niet in de zin van het „absurde theater", als er uit de kwasi-haan een heel realistisch ei komt rollen. Carlino toont met deze eenakter opnieuw dat hij een schrijver is die over wezenlijke talenten beschikt, maar nog niet goed weet hoe hij die talenten moet gebruiken. Evenals zoveel andere jongere toneelschrijvers heeft hij een korte (dra matische) adem en die adem reikt be paald niet voor de lange geestelijke af standen, die "hij ermee probeert te over bruggen. Veel van dit gemis werd bij deze op voering echter goedgemaakt door het zeer toegewijde, knappe en soms ontroerende spel van Andrea Domburg en Ton Len sink. Samen slaagden zij erin de door de schrijver beoogde spanning tussen twee mensen, die elkaar afwijzen en toch nodig hebben, voortdurend te handhaven. Ook de gevoelige regie van Kees van Iersel heeft hier veel toe bijgedragen. Tini Heming en A b Marcus voor de microfoon tijdens het verzoekplaten- programma in de ochtenduren. De aanvraagformuliertjes kwamen bij tientallen tegelijk binnen. ADVERTENTIE Parelring met prachtig ge cultiveerde oesterparels. Er is keuze uit diverse modellen met 1, 2 of meerdere parels. Afge beeld ziet U een klassieke slagring. Prijzen vanaf f 45.- JUWELIER HORLOGER MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Ter gelegenheid van het patroonsfeest van Sint Jozef, de be schermheilige van de drie Sint Jozefin richtingen, en ter afsluiting van het drie jarig bestaan heeft de Radio Omroep IJ- mond zondag een marathonuitzending van 13 uur gepresenteerd, die gezien de en thousiaste reacties van de patiënten, ver pleegden en verplegend personeel als ge slaagd kan worden beschouwd. Aan het gevarieerde programma, waar mee deze omroep voor zieken en bejaar den dertien uur lang „op de lijn" is ge weest, hebben 24 medewerkers en mede werksters een aanzienlijke bijdrage gele verd. In deze langste uitzending die de R-O-IJ ooit heeft verzorgd, was door mid del van een overbruggingsprogramma te gemoetgekomen aan allerlei smaken en in zichten, terwijl mede hierdoor ook reke ning kon worden gehouden met de ver schillen in geloofsovertuiging. Bovendien kwamen alle leeftijdsgroepen vanaf de al lerkleinste jeugd tot de bejaarden volle dig aan hun trek. Ook de actualiteitenru briek inclusief sportuitslagen ontbrak niet. Tenslotte werd voor verschillende pro gramma-onderdelen de hulp van patiënten en verpleegden ingeroepen .Dit was onder meer het geval bij de luisterwedstrijd en de voetbaltoto voor wedstrijden van ama teurclubs uit de IJmond en omgeving. Hieraan was een groot aantal prijzen ver bonden. Een wervingsaktie leverde 229 nieuwe donateurs op. BEVERWIJK De noteringen van de groenteveiling Kennemerland waren maandag: Spinazie 84107, radijs 4253, witlof 130175, prei 4195, waspeen 13 36, breekpeen 1020, uien 1425, rode kool 1028, selderijknollen 1825, gele kool 1523 en sla 2231.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7