Israel wacht om op Cyprus op invitatie van Jarring te komen onderhandelen dat is gemakkelijk V dunlop vloertegels Sterrenkundigen verrast PAS ONTDEKT HEMELLICHAAM ZENDT RADIOSTRALING UIT Napalm: modern oorlogstuig Vuil water wordt schoon in drijvende installatie Nieuw recept! de ruijter Eet eens voor de afwisseling '4 VISPANEES 400 GRAM 2,15 Nasser wil zich matigenmaar oppositie geeft hem geen kans Bezorgdheid over de „Concorde" Nel ja verbaast Russen door geestkracht Uitkomst voor kleine gemeenten WOENSDAG 20 MAART 1968 11 (Van onze correspondent) JERUZALEM In politieke kringen in Jeruzalem gelooft men dat de heftige demonstraties van arbeiders en studenten in Egypte weinig goeds voorspellen voor de pogingen van V.N.-bemiddelaar Gunnar Jarring om Israëliërs en Arabieren met elkander te verzoenen. De betogingen worden algemeen gezien als een bewijs dat Nasser er de laatste tijd politiek zwakker op is gewor- den en lang niet meer die populariteit geniet, waarop hij bij het uitbreken van de zesdaagse oorlog kon bogen In dat verband betoogt men dat hij in feite in dezelfde situatie is geraakt als koning Hoessein van Jordanië. Beiden, zouden zegt men graag met Israel tot over eenstemming komen, maar durven dat niet te erkennen uit vrees voor de extremistische elementen in hun land, die iedere toenadering tot de joodse staat als hoogver raad beschouwen. Kremlin Invitatie verwacht Veilige grenzen 15 tm 24 maart Gevaarlijk Zelfklevende P.V.C. MARKTPLBNGAIERIJ 50 IJMUIDEN Ritmische cyclus Natuurlijke verklaring De matras waarop U wérkelijk uitrustl Van DRAKA. 4 vispa«ees van Kabeljauw Dié zijn lekker! Flinke stukken zeeverse kabeljauw met een krokant paneerlaagje, volgens een nieuw recept. Iglo maakt ze! Dus: géén graatjes, géén baklucht, in een wip klaar. Onvoorstelbaar lekker! Vis gauw zo'n pak uit de diepvries. Naar maat ADVERTENTIE Uit dat parallellisme leidt men hier in tussen niet af dat Nassers dagen geteld lijn. Maar het betekent volgens Jeruza lem wei dat Nasser (Evenmin als Hoes sein) nog langer alleen de toon aangeeft in politieke zaken. Het zou niemand ver wonderen als hij wat Israel betreft voor de op hem uitgeoefende druk zou wijken en zou terugvallen op de lijn van frustre rende onverzettelijkheid, die Egypte en Israels andere buurstaten noodlottig is ge worden, maar ook Israel zelf weinig meer heeft opgeleverd dan een even kostbare als riskante beveiliging van zijn territo riale autonomie. Oe Thants speciale vertegenwoordiger voor het Midden-Oosten, dr. Gunnar Jar ring, is intussen uit de V.S. naar zijn hoofdkwartier in Nicosia teruggekeerd. Men verwacht hier elk moment een door breking van de huidige impasse in de vorm van een uitnodiging aan Israel en zijn buren voor directe bespreking op Cyprus. Dat Jeruzalem met graagte aan een dergelijke invitatie gevolg zou geven is zeker, maar men acht het hier hoogst twijfelachtig of Cairo, Amman en Beiroet er even grif op zouden ingaan Libanon is geen probleem. Daar heeft men er wel voor opgepast zich in een militair avontuur te storten en zich be paald tot een formele oorlogsverklaring „zonder verplichtingen onzerzijds". Bei roet heeft zelfs herhaaldelijk laten door schemeren dat het met die oorlogstoe stand verre van gelukkig is en blij zou zijn met een normalisering van de betrek kingen, die Libanons door de oorlog ge schokte economie (toerisme) ten goede zou komen. Toch heeft men er om reden van solidariteit met de Arabische wereld geen andere keus dan de lijn van de minste weerstand door te trekken en zich op het stuk van vredesbesprekingen te identificeren met de politiek van Cairo. Ook Syrië is geen factor. Damascus wil nog altijd het onderste uit de kan hebben. Men schreeuwt er onverminderd om wraak, bereidt' zich op een nieuwe krachtmeting met Israel voor en ne geert Jarring en zijn pogingen om orde op zaken te stellen. Blijven dus als gesprekspartners Egyp te en Jordanië over. Hoessein, zo ge looft men hier, zal zich geheel naar Cai ro richten. Van zijn kant verwacht men geen zelfstandig beleid, al heeft men lang gemeend, dat het bijzonder zwaar getroffen Jordanië eieren voor zijn geld zou kiezen en los van Egypte wegen zou zoeken om tot een vergelijk met Israel te komen. In laatste instantie gaat het dus, althans naar Israëlische ziens wijze, om twee staten: Israel zelf en Egypte. Hoe men in het Kremlin over Jarrings vredesmissie in werkelijkheid denkt, is voor Jeruzalem een onbeantwoorde vraag De Israëlische pers maakte dezer dagen met nogal wat ophef melding van niet- officiële uitlatingen van Russische diplo maten in Amerika, die hierop neerkwa men, dat Moskou Jarrings werk van har te steunt en geïnteresseerd is in een spoedige vrede tussen Israel en zijn te genstanders. De bron, waaruit hier werd geput, was echter vrij apokrief. Ofschoon sommige politieke kringen in Israel geneigd zijn aan deze berichten geloof te hechten, me nen andere dat Moskou weliswaar geen oorlog op grote schaal in het Mid den-Oosten wenst, maar er evenmin voor voelt aan de spanning een einde te ma ken en de Arabische Staten te adviseren hun geschil met Israel aan de gezamen lijke conferentietafel te bespreken. De Israëlisch minister van Binnenland se Zaken, Chaim Mosjeh Sjapira, heeft intussen de zaak van de vrede een slechte dienst bewezen door een order af te kondigen, die bepaalt dat de bezette streken niet meer als „vijandelijk grond gebied in de zin van de wet" beschouwd mogen worden en die verder de Allenby- brug bij Jericho de status toekent van offi ciële grenspost. Het gaat hier, naar hij verklaarde, om een zuiver administratieve maatregel, die Minister-president Esjkol van Israel heeft het een dezer dagen weer eens uit drukkelijk verklaard: hij streeft harts tochtelijk naar vrede, maar dan naar een vrede die gewaarborgd wordt door vei lige grenzen. In feite betekent dit dat het bepaalde grenscorrecties eist die zijn kwetsbaarheid in redelijke mate zouden verminderen. Egypte wil, officieel althans, van geen vrede horen, zolang Israëlische troepen aan het Suezkanaal en de toegang tot de Rode Zee staan. Recente berichten uit Franse en Amerikaanse bron hebben het doen voorkomen alsof Caïro op dit punt aan het inbinden zou zijn. Men heeft in Jeruzalem redenen om aan te nemen dat in die meldingen een kern van waarheid schuilt en dat Nasser inderdaad water in zijn wijn heeft ge daan. Maar men geeft er zich in Jeruza lem rekenschap van dat nog andere krach ten dan die van de Egyptische president zelf aan het werk zijn, de Egyptische supernationalisten, die bij de jongste be togingen hebben bewezen, dat zij als poli tieke factor niet te onderschatten zijn, en Moskou, dat de Arabische staten door dik en dun de hand boven het hoofd houdt om eigen doelstellingen in het Middel landse Zee-gebied te verwezenlijken. LONDEN (Reuter) Hugh Jenkins van links-labour heeft minister Anthony Wedgwood Benn van Technologie ge vraagd of het niet raadzaam is de ont wikkeling van het Frans-Britse passa giersvliegtuig „Concorde" te staken, ge zien de dodelijke ongevallen en de vele schade die in Frankrijk het gevolg zou den zijn van het doorbreken van de ge luidsbarrière door vliegtuigen. Volgens Jenkins zijn in Frankrijk der tien mensen omgekomen en is de Franse overheid in 2870 gevallen aangesproken voor schadevergoeding. Minister Wedgwood Benn zei dat die schade is veroorzaakt door militaire toe stellen. De „Concorde" heeft nog niet ge vlogen. Afgewacht dient te worden, hoe de „Concorde" zich houdt. Met de belan gen van de mensen op de grond zal in tik geval rekening worden gehouden. ADVERTENTIE geopend van 10-17 uur en van 19.30-2230 uur zondagen van 10-18 uur toegang f 3.- speciaal Trein-Toegangsbiljet met 3x reductie verkrijgbaar op 140 N.S.-stations niet meer dan formele waarde heeft iedere politieke betekenis mist en louter juri disch vastlegt wat al maanden lang in de praktijk bestond. De Arabische staten zijn er echter fel door in het geweer geko men en zien er een slinkse poging van Jeruzalem in om zonder veel omhaal een „Anschluss' van de bezette gebieden te bewerkstelligen. IMti In Egypte spreekt de semi-officiële „AL Achram" in dit verband van „een situatie die nog gevaarlijker is dan die van juni 1967" en de Jordaanse bladen dringen op een nieuwe Arabische topconferentie aan om de zaak te bespreken en tegen maatregelen te beramen, waaronder een boycot van dr. Jarring, die pas zou ein digen met het intrekken van het ge wraakte besluit. Tactvol kan men het optreden van het ministerie van Binnenlandse Zaken op dit punt moeilijk noemen en op het de- Nasser partement van Buitenlandse Zaken heeft het dan ook wrevel gewekt. Naar de woordvoerder van het departement mij verzekerde was tevoren geen overleg ge pleegd en hoorde men Voor het eerst van deze delicate zaak over de radio. Wat het beleid voor de bezette gebie den betreft bestaat in Israel een verwon derlijk gebrek aan coördinatie tussen de diverse ministeries. Minister Sjapira's bijzonder onhandige getimede order is daarvan wel een heel sterk staaltje. zeer gemakkelijk snijdbaar voor keukens, gangen en slaapkamers kan ook over het bestaan de zeil geplakt worden keuze uit 12 mooie tinten. Per tegel': 23 x 23 cm (Van onze correspondent) LEIDEN Onlangs hebben En gelse astronomen een tot dusver onbekend hemellichaam gesigna leerd, dat een sterke bijzonder snel en regelmatig pulserende radio straling uitzendt. Tot dusver zijn op vier plaatsen aan de hemel der gelijke hemellichamen ontdekt, ook door Amerikanen die door de as tronomen van Cambridge waren gealarmeerd. Het pas ontdekte hemellichaam heeft de voorlopige naam „Pulsar" gekregen. Nadat men in de aanvankelijke op winding over de opzienbarende ontdek king meende dat bepaalde aspecten van de verschijnselen zouden kunnen wijzen op een kunstmatige oorsprong van deze radiosignalen, dus op een bewijs van intelligent leven elders in het heelal, neemt men thans aan dat er „natuurlijke" verklaringen moge lijk zijn. De gedachten gaan vooral uit naar „neutronen-sterren" waarin de materie tot een onvoorstelbare dichtheid is samengeperst. Op theore tische gronden heeft men het reeds enige jaren voor mogelijk gehouden dat dergelijke sterren zouden bestaan. Astronomen zijn het er over eens, dat het hier gaat om een van de belang rijkste kosmische ontdekkingen van de laatste halve eeuw. Door de verbluffend regelmatige sterkte-wisseling van de radiosignalen meende men aanvankelijk dat het sig nalen waren van intelligente wezens ergens in het heelal. Het zou kunnen gaan om uitwisseling van boodschap pen tussen ver van elkaar verwijder de werelden, waarnaar men op aarde „meeluisterde", of om pogingèn om contact op te nemqn met andere be- theoretisch gespeculeerd heeft, zou de materie nog verder zijn samengedrukt tot een dichtheid van tien tot de der tiende macht. Die materie zou zo zwaar zijn, dat een kubieke centimeter er van evenveel zou wegen als 150 mil joen mensen. Wanneer de materie van een ster een dergelijke dichtheid krijgt onder in vloed van gravitatiekrachten, ontstaat een zeer groot verlies aan potentiële sehavingèn- ofwel- <im enorme sterke -energie, hetgeen tot straling leidt. Ver- WASHINGTON (A.P.) Napalm, een van de meest gevreesde en controversiële wapens, wordt in Vietnam gebruikt op een schaal die in de geschiedenis van oorlogvoering zijn weerga nog niet heeft gehad. Uit cijfers, bekend ge maakt door het Ameri kaanse ministerie van de fensie, blijkt dat de lucht macht alleen al vanaf 1963 honderdduizend ton van deze benzine-gelatine bom men heeft afgeworpen. Ook de Amerikaanse ma rine gebruikt napalmbom men, terwijl het leger wordt voorzien van na palm voor de vlammen werpers die worden ge bruikt bij het verdrijven van de vijand uit verbor gen loopgraven. De hoe veelheden die deze beide legeronderdelen gebruiken zijn evenwel niet bekend gemaakt. In 1966 gebruikte de luchtmacht bijna 55.000 ton napalm, dat is meer dan de 32.215 ton die in de drie jaren van de Koreaanse oorlog werd afgeworpen. Vergeleken met de eer ste napalmbommen is het effect van de huidige bom men veel groter. De chemi sche stoffen zijn zo be werkt dat een temperatuur wordt bereikt die een automotor in vloeibaar staal doet veranderen. Uit de cijfers van na- palmgebruik ziet men voorts de escalatie van de oorlog: 2181 ton in 1963 - 1777 ton in 1964, 17.659 ton in 1965 en 54.620 ton in 1966. De uitgaven aan napalm gedurende de eerste zes maanden van 1967 waren 11 miljoen gulden per maand. Sedert 1 juli van dat jaar zijn geen cijfers meer beschikbaar. Vele anti-Vietnambeto- gers hebben van napalm een anti-oorlogs symbool gemaakt. In de afgelopen jaren zijn vermoedelijk duizenden Vietnamese kin deren door napalm om het leven gekomen. Napalm lag ten grond slag aan een van de anti- oorlogsleuzen: „Hé, L. B. J. (Johnson), hoeveel kinde ren heb je vandaag ver brand?" Het is nooit precies vast gesteld hoeveel doden er door napalm zijn gevallen. Vietnamese ziekenhuizen maken echter vermelding van een voortdurende stroom van napalm-slacht offers. „radiobakens" ten dienste van ruimte vaarders. De astronomen hebben echter na derhand deze veronderstellingen afge wezen, niet omdat zij de mogelijkheid van het bestaan van hoog-ontwikkelde beschavingen elders in het heelal af wijzen (Er zijn nog maar weinig des kundigen, die veronderstellen dat de mens alleen zou zijn in het heelal) maar omdat vooralsnog meer voor de hand liggende natuurlijke verklarin gen mogelijk zijn. Men beseft zeer goed dat er nog vele onbegrepen verschijn selen zijn het heelal. In de laatste de cennia maken nieuwe waarnemings technieken de bestudering daarvan mogelijk. Een astronoom van wereldfaam, de Leidse sterrenkundige prof. dr. J. H. Oort, is ook van oordeel dat eerst naar natuurlijke verklaringen gezocht moet worden. Het is zeer goed mogelijk dat het hier gaat om neutronensterren, waarvan men het bestaan op theoreti sche gronden reeds had verondersteld. Materie zoals wij die op aarde ken nen bestaat voor het overgrote deel uit lege ruimte, waarin elementaire deeltjes als protonen, elektronen, neu tronen rondzwermen welke te zamen de atomen en in groter verband mole culen vormen. De ruimte waarin rij zich bewegen is echter relatief even leeg als de kosmische ruimte waarin sterren wijd verspreid liggen. Er zijn bepaalde sterren, de zogenoemde „wit te dwergen", waarin de elementaire materiedeeltjes als gevolg van bepaalde fysische krachten veel dichter opeen gepakt zijn dan in de aardse materie. Men heeft berekend dat de dichtheid van de materie in deze „witte dwer gen" in de nabijheid van een miljoen kan liggen, dat wil zeggen dat een kubieke centimeter van deze materie op aarde een gewicht van 1 miljoen gram zou hebben, evenveel als duizend liter aards water. In een neutronenster, over het be staan waarvan men tot dusver slechts ondersteld wordt dat de waargenomen pulserende radiostraling dit soort stra ling kan zijn. Tot lichtfrequenties pul serende sterren behoren de al gerui me tijd bekende Cepheïden. Door waar nemingen van die sterren heeft men berekend, dat de pulseringsfrequentie mede afhankelijk is van de dichtheid van de materie in de betrokken ster. Bij deze sterren gaat het echter om een ritmische cyclus van een of meer dagen. De thans waargenomen pulse rende radiostraling heeft een cyclus van seconden, hetgeen op een zeer grote dichtheid kan wijzen. Prof. Oort is van mening dat het om een zeer belangrijke ontdekking gaat, maar dat het nog geruime tijd zal duren voordat men enige zekerheid kan verkrijgen over de aard van de nieuw-ontdekte hemellichamen. MOSKOU (AP). Als Nelja Mikhai- lova iets wil hebben, kijkt zij er maar strak naar en dan begint het naar haar toe te kruipen", beweert het Russische blad „Moskovskaja Pravda". Nelja heeft Russische geleerden in verbazing ge bracht met haar beweerde vermogen din gen zoals lucifers of wijnglazen in bewe ging te brengen zonder ze aan te raken. Nelja beweert dat zij gebruik maakt van de macht van de geest over de stof om een waterkruik van 450 gram over de tafel te laten schuiven of de slinger van een klok stil te zetten en weer op gang te brengen. Bij een van haar experimenten concen treerde zij zich op een kompas. Eerst be gon de naald wild te slingeren en vervol gens begon het hele kompas met pols band en al over de tafel te draaien. Onder wetenschappelijk toezicht schijnt zij een kleine buis van aluminium onder glas van plaats te hebben doen verande ren. en weer een andere keer sprongen )ucifers .en .een appel op „haar bevel" van een tafel af. „Het is niets bovennatuurlijks", heeft de geleerde Y. Sitkovsky gezegd. „Als iemand denkt, straalt hij energie uit en in sommige personen zijn de fysisch- chemische reacties sterker dan normaal." Een andere geleerde zei dat het iets te maken heeft met „elektrostatische activi teiten" ,maar hij verklaarde dat men Nel ja verder zal moeten bestuderen om er achter te komen, wat het is. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DE BILT. De Grontmij meent het „ei van Columbus" gevonden te hebben in de strijd tegen de waterverontreini ging. Voor bepaalde gebieden blijkt het dikwijls niet mogelijk kostbare rioolwa terzuiveringsinstallaties te bouwen. Op verzoek van de gemeente Linschoten heeft de Grontmij bestudeerd of voor kleine gemeenten eenvoudiger oplossin gen mogelijk zijn. Zij ontwierp een mo biele zuiveringsinstallatie, het is een soort schip in twee delen. Dat schip wordt naar een gemaal gebracht over land of over het water en dan is alleen een ver- ADVERTENTIE (GLOVISMNEIS binding met het gemaal noodzakelijk om met het zuiveren van het water te kun nen beginnen. „Het is heel eenvoudig, zo eenvoudig, dat we meenden dat het elders wel uitge voerd zou zijn", zegt de ontwerper ir. J. H. Kop. Dat bleek echter nergens het ge val, zodat de Grontmij. octrooi aanvroeg. Kleine gemeenten hebben meestal geen geld voor een kostbare zuiveringsinstal latie. De funderingen en de gebouwen met bezinkingsbakken kosten tonnen. Dat riep de vraag op „Waarom geen drijvende installatie?" De technici van de Grontmij. ontwier pen een drijvende installatie, welke in elke gewenste maat gemaakt kan worden. De aanschaffing is veertig percent goed koper dan een permanente installatie. Zij kan dienst doen in nieuwe wijken waar nog geen blijvende installatie is, bij re creatiegebieden waar geen zuivering is en ook in groeiende gemeenten waar de be staande installatie overbelast is. Ook wa terschappen en fabrieken die rechtstreeks op de rivieren lozen, zijn met deze vin ding gebaat. Op het schip wordt lucht in het ver ontreinigde water geperst nadat daaraan „actief slib" is toegevoegd. De daarin voorkomende bacteriën zijn dank zij de toegevoegde zuurstof in staat het vuil biologisch „af te breken". Het water met slipvlokken stroomt daarna in een nabe- zinktank. Het gezuiverde water stroomt naar het openbaar water terug. Periodiek moet het slib worden verwijderd. De afmetingen en de diepgang van het eenvoudige vaartuig zijn betrekkelijk ge ring. De kosten zijn afhankelijk van de benodigde capaciteit.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11