RUDI ALTIG oordeelde in de „primavera" het beste Spelen op alle met alle ballen op alle plaatsen" ■f m flipte s T) I- Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Ada Kok was oppermachtig Duitse oud-wereldkampioen wachtte in enerverende slotfase van Milaan- San Remo op juiste moment en juiste partners Derde duel nodig tussen Cardiff City en Dynamo Moskou TOM OKKER VOLGT EMERA ADVIES Henk Verrips: Niet meer korfballen wêSÊ WOENSDAG 20 MAART 1968 19 Nerveus Verdroogd Favoriet Twente klopte Heracles Okker eerste geplaatst in Willemstad Koersen Hilversum ff) 7 fe' dat Yflds Altig finisht (rechts). Links Durante, die derde werd. (Van onze speciale verslaggever) SAN REMO Nog altijd liggen er voor professionele wielrenners tussen Milaan en San Remo slechts 25 kilometers. Een stukje weg dat soms venijnig omhoog kromt, even weg van de Middellandse Zee, maar dan weer terugkerend naar de nu al warme stranden. Nog altjjd worden daar met het mondaine songcentrum in zicht, de eerste grote gevechten van een nieuw wielerseizoen ver reden. Zoals dat altoos ging, in bijna alle 58 voorgaande uitgaven van de „primavera", de eerste rit van de waarheid. Nog altijd blijken de „ca po's", rotsige hoogten, waar de weg niet meer langs kon, maar enkele tientallen meters omhoog werd ge leid, van beslissende betekenis hoe lang ook een peloton wielrenners wil doen geloven, dat MilaanSan Remo een koers van 280 kilometer vol strijd baarheid zou zyn. Nee, MilaanSan Remo heeft zijn finale, geworteld in een ijzeren traditie. En wie de er varing heeft om in het gewoel van plotseling losgebroken aanvallers het verstand scherp te gebruiken, wie de juiste partners kan kiezen voor de korte rush naar de uitzinnige menig te middenin het vakantieoord, wie tenslotte glimlachend heeft kunnen wachten op hèt moment, wie al die kwaliteiten bezit, die wint. En dus zegevierde in de 59ste Milaan San Remo gisteren de onverzettelijke krachtrijder Rudi Altig. In de finale van de eerste klassieker van het seizoen ontbraken, op een enke ling na, de jeugdigen, de durvers. Zij werden niet gesignaleerd in het groepje, dat in strak tempo ontsnapte aan de sprinters, die het veld ditmaal ook in de laatste kilometers gesloten hadden willen houden. Toen het ogenblik daar was en dat geschiedde, zoals zo vaak, op nau welijks twintig kilometer afstand van San Remo hanteerden Rudi Altig, Ray mond Poulidor en Ward Seis de zweep die het tempo omhoog joeg. 230 kilometer lang hadden vier knech ten de weg naar de Middellandse Zee gewezen. Vier Italianen waren het, en slechts de naam De Pra viel op, tussen die van Gualuzzini, Benedetti en Scan- delii. Ze liepen rond de 20 kilometer weg en reden naar dg maximale voorsprong van 7 minuten. Achter hen: het peloton dat niets wenste te veranderen aan de traditie en dat zich dus bepaalde tot het onderhouden van een redelijk tempo, no dig om een effectieve controle op de ge beurtenissen toe te passen. Een toezicht, dat erop was gericht de „capo berta", de eerste van de drie bergjes vlak voor San Remo, in gesloten formatie te bereiken. Bijna 150 renners verdrongen zich ten slotte om de beste positie, toen de slag werd ingeluid. Wegsprintende en weer bijgehaalde groepjes, avontuurlijke een lingen, heftig tussen twee voorposten in jagende coureurs: dat is het beeld van zo'n finale. Hoe beleeft een renner die zenuwslo pende kilometers? Jo de Roo: „ze spron gen weg. Ik ging mee, met Poulidor. We waren er bij, het viel even stil en plots, aan de andere kant van de weg waren ze- weer verdwenen. Poulidor was mee. Ik kwam er niet meer. Mijn band begon tot overmaat van ramp leeg te lopen. Ik was gezien". Ervaringen van Jan Jans sen: „je weet niet wat het is, op zo'n moment. Ik had veel op deze „primavera" gezet. Ik had er lekker voor getraind in Parijs-Nice. Maar hoe gaat dat? Alleman demareert van voren. Je hebt er geen controle meer op. Iedereen zit er bij. Normaal let je op vijf, zes mensen. Nu moet je overal op letten. Er valt ergens een gaatje, je bent er net niet bij en robeer het dan maar eens dicht te rij den. Dan denk je: vooruit maar. Ja, ik zal daar die rappe sprinters erbij gaan trekken. En de macht om het alleen te doen? Ja, die heb ik dan zeker nog niet. Komt nog, reken daar op. Het seizoen is nog lang". Harry Steevens: „ik kwam er tot 25 meter bij. Ik bleef hangen. Net dat laatste sprongetje ik kon het niet meer maken". Rini Wagtmans: „je merkt toch dat je op zulke momenten tekort komt. Mensen, wat ging dat hard. Ik zat er ach ter met Steevens. 30 meter maar. Dat is toch niks? Maar in zo'n koers zie je pas wat het is als die groten gaan rijden" Dat andere nieuwe talent? Leo Duyn- dam; ..ik kon die bergen maar niet over. Ik heb pech gehad, gevallen bij de ver zorging. Ik sloot net aan, toen ze vooraan wegspoten. Dan kom je er niet meer bij. Ik moet nog naar het ritme op de hel lingen zoeken. Ik kom maar niet goed omhoog". Toch zijn de „capo's" geen echte ber gen. Want hoe kan anders een zo hetero geen kopgroepje ontstaan als dat met die Italianen Durante en Ballini, de Fransen Grosskost en Poulidor, de Belg Seis, de Zwitser Maurer en Altig? Namen, bijna allemaal, van ervaren en „oudere" cou reurs. Rudi Altig zette tenslotte dat kop groepje naar zijn hand. Hij won de eind sprint, zoals Altig maandag 31 jaar geworden die alleen kan winnen: een demarrage ep 400 meter voor de finishlijn en dan hard, heel hard doorgaan. Uitslag. 1. Altig (W Did) 288 km in 6 uur 51 min 58 sec. gemiddelde van 41.980 km-u. 2. Grosskost (Fr) z.t., 3. Durante (It), 4. Seis (Belg) z.t., 5. Poulidor (Fr) z.t. 6. Maurer (Zwits) z.t., 7. Ballini (It) z.t., 8. Schutz (Lux) op 11 sec., 9 Gode- froot (Belg) z.t., 10. Van Looy (Belg) op 15 sec., 11. Karstens (Ned), 12. Van Swee- velt (Belg), 13. Basso (It), 14 Van Ry- ckeghem (Belg), 15. Stevens (Belg), 17. Janssen (Ned), 22. Ottenbros (Ned), 33. De Roo (Ned), 74. Van den Vleuten (Ned) z.t. als Van Looy. TASJKENT Cardiff City en Dynamosche Tasjkent met 1-0. Twee weken geie- Moskou zullen nog een derde wedstrijd moeten spelen om uit te maken welke club zich plaatst voor de kwartfinales van het Europese bekertoernooi van de beker winnaars. Dynamo Moskou won gister middag de „thuiswedstrijd" in het Aziati- (Door Tom Okker) KINGSTON. Na mijn wedstrijden in Salisbury (North Carolina) ging mijn tennisreis naar Macon in de staat Georgia. Het zou de derde staat zijn, waarin ik tijdens deze tournee speelde en ik heb wel gemerkt, dat de organi satoren van de toernooien zich alle maal de grootste moeite getroosten, om zo veel mogelijk propaganda te maken voor „hun" toernooi. De tennisweek in Macon begon met een soort corso, dat door de stad trok en waarin enkele wagens meereden, die op de tennis sport betrekking hadden, terwijl de stoet verder werd opgeluisterd door enkele fanfarekorpsen. De wedstrijden in Macon werden gespeeld in een gymnastiekzaal van de universiteit en veel ruimte was daar natuurlijk niet, zodat er maar één baan uitgelegd was. Het gevolg was, dat er alleen het enkelspel gespeeld kon worden en het schema slechts uit 32 spelers bestond. Maar wat het toer nooi aan kwantiteit te kort kwam, werd zeker goedgemaakt door de kwa liteit, want het was een sterk veld. De baan bestond uit een soort kunst gras. Het was een tapijt van plastic stoppels en speelde heel prettig, eigen lijk veel beter dan het natuurlijke gras, omdat je hier nooit een verkeerd effect op kreeg, zoals door oneffenhe den op de buiten-grasbaan wel heel vaak het geval is. Het was prettig aan de voeten en de bal kwam laag en snel door, factoren, die mij dus heel goed liggen. Wat dat aangaat, had ik het verder moeten schoppen, dan ik heb gedaan. In de eerste ronde won ik van Ma nuel Orantes, de Spaanse Davis-Cup- speler met 6-3, 3-6 en 6-4. Hij wordt waarschijnlijk ook mijn tegenstander in het komende Davis-Cup-duel Ne derlandSpanje. In de tweede ronde heb ik moeten spelen tegen de Tsjech Kukal. Ik voelde mij ongeveer als Da vid tegenover Goliath, zo'n enorme beer van een vent is dat. Destijds heeft David echter meer succes tegen Go liath gehad, dan ik nu tegen Kukal. Hoe die partij eigenlijk gelopen is, be grijp ik achteraf zelf nog niet. Ik nam in de beslissende set een voorsprong van 5-1 en kwam op Kukals service op 15-40 (dus 2 matchpunten voor mij). Wat hierna gebeurde is nog steeds niet tot mij doorgedrongen. Op eens sloeg hij de meest onmogelijke ballen en kreeg ik geen voet meer aan de grond. Hij haalde op tot 5-4 en ik begon nerveus te raken en mijn con trole op het spel te verliezen. Tot 7-7 kon ik gelijk blijven. Toen drukte hij met enkele formidabele slagen door en kon ik het niet meer redden. Met 3-6. 6-4 en 9-7 haalde hij de buit binnen. De volgende dag versloeg Kukal ook Riessen (6-4, 6-4) en hij verloor ten slotte in 5 sets van Sangster, nadat hij met 4-3 op zijn service in de 5e set had voorgestaan. Ik ben iets eerder uit Macon ver trokken dan oorspronkelijk mijn plan was. Ik had de familie Balink, die in Fort Lauderdale bij Miami in Florida woont, opgebeld en de heer Balink (in Nederland welbekend in honkbalkrin gen en als stichter van de jaarlijkse Knickerbocker-tenniswedstrijden voor de jeugd) had me uitgenodigd nog een paar dagen bij hem te komen door brengen. Het lag toch op de route naar mijn volgend toernooi op Jamaica, dus ik nam de Uitnodiging met beide han den aan. Ik ben 3V-z dag bij hen ge weest en het was heerlijk. De tempe ratuur was al lekker en de stranden zijn daar ideaal. Lekker uitgerust ging ik naar Ja maica, een van de eilanden in het Ca- raïbische gebied, waar in de hoofdstad Kingston het internationale toernooi werd gehouden. Jamaica is slechts een derde van Nederland en telt twee mil joen inwoners. Het is er behoorlijk warm. We hadden verwacht buiten te zullen spelen, maar ook hier werd het toernooi op binnenbanen gehouden. De reden was, dat alle grasbanen ver droogd waren, omdat het er sinds juli verleden jaar niet meer geregend had. Deze week hadden we een geweldige plensbui en iedereen was er blij om. In plaats van op gras speelden we nu op een snelle cementbaan met heel zachte Tretorn-ballen. We moesten al leen driemaal zo hard slaan als ge- s xr Manuel Orantes: verslagen door Okker. woonlijk, anders ging de bal niet snel genoeg weg. Binnen een paar dagen had een ieder dan ook pijn in zijn arm. Ook de afmeting van de baan was anders dan we gewend waren en niet helemaal volgens de regels. Het bleek ongeveer 10 cm te lang en te breed te zijn. Dit maakt een groot ver schil, want je moet natuurlijk veel meer en harder lopen, om de ballen te halen en gedurende een hele wed strijd vergt dat heel wat meer energie. Ik was hier als eerste geplaatst, Sangster 2, Orantes 3 en Cox 4. Ik kan met plezier op dit toernooi terug zien, want niet alleen dat ik het ge wonnen heb, ik heb ook voor mijzelf een record gevestigd, door tijdens het hele toernooi niet eenmaal mijn ser vice te verliezen. Die ging dit keer weer goed en ik was er trouwens ver der ook best in. Eerst tegen Richard Thompsen, een plaatselijke speler (6-1, 6-1), toen tegen Arilla (Spanje). Met 6-4, 6-4 kwam ik door deze ronde. In de volgende ronde tegen Cox lukte mij alles en ik kon niets verkeerd slaan (6-1, 6-2). In de finale moest ik het opnemen tegen Orantes, die Ku kal, Gulyas en Sangster had verslagen. Dit keer had ik maar 2 sets nodig om van hem te winnen en zowel mijn services, als mijn returns gingen uit stekend. In de krant stond, dat mijn returns wel met een vaart van 100 km over het net gingen en ze kwamen nog allemaal in ook. Ik doorbrak Oran tes' service driemaal en toen was het gebeurd (6-2, 6-4). In het dubbelspel had men mij ge koppeld aan de plaatselijke favoriet Richard Russell. Ze hadden ons 20 gunstig mogelijk in het schema ge plaatst en daarom is het ons waar schijnlijk gelukt, de finale te berei ken, hoewel wij die niet hebben kun nen winnen. De finale tegen Osborne- Buding was een aantrekkelijke partij met vele momenten van uitstekend tennis, waardoor het publiek, dat na tuurlijk graag zijn favoriet Richard Russell had zién winnen, toch tevre den naar huis is gegaan. We verloren met 3-6, 6-3 en 7-5. Ook ik ben met een tevreden gevoel teruggekeerd naar mijn „huis" bij de Nederlandse zaakgelastigde op Jamai ca, waar ik gedurende die week een gastvrij en prettig onderdak heb ge noten. Het was wel laat geworden om dat de wedstrijden pas 's avonds be gonnen en vaak tot in de nacht voort duurden. Mijn eerste partij tegen Thompson duurde tot 's nachts 2 uur. Toch maken al deze verschillende om standigheden waaronder je moet spe len, zoals andere banen, ander kli maat, andere ballen, andere speeltij den je aanpassingsvermogen steeds groter. Emerson had mij indertijd al de raad gegeven: „Speel op alle soor ten banen, met alle soorten ballen, op alle plaatsen van de wereld, want al leen op die manier kun je iets be reiken". den had Cardiff City in eigen stadion met 1-0 gewonnen. Het enige doelpunt van de wedstrijd, die in Tasjkent werd gespeeld, omdat de weersomstandigheden in deze tijd van het jaar ontmoetingen in Moskou uitsluiten, werd in de 33e minuut gemaakt door Gersjkovitsj. ENSCHEDE In een wedstrijd voor de Nederlandse bekercompetitie heeft FC Twente gisteravond met 1-0 gewonnen van Heracles. Van Dijk benutte in de 48- ste minuut een strafschop. Er waren 2500 toeschouwers. De stand in deze groep is: 1. De Graafschap 2-4; 2. FC Twente 2-4; 3. Heracles 2-0; 4. Sc Drente 2-0. - ADVERTENTIE Dringt direct door tot aan de haard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. WILLEMSTAD. Op de eerste dag van het internationale tennistoernooi, dat vandaag in Willemstad is begonnen, werd de Brit Mike Sangster uitgeschakeld door Jim Mcmanus (VS.). De Amerikaan won met 11-9 en 6-3. Tom Okker, die voor dit toernooi als eerste was geplaatst, heeft nog niet gespeeld. De belangrijkste uit slagen van de eerste dag: Riessen (VS.) Mcdonald (Cur.) 6-0 6-2, Osborne (VS.) Franulovic (Joegosl.) 9-7 6-3. MINSK De Nederlandse zwemploeg heeft gisteren op de vierde dag van de in ternationale zwemwedstrijden in Minsk, niet voor de successen kunnen zorgen, waarop was gerekend. Ada Kok won wel iswaar, zonder ook maar een ogenblik be dreigd te worden, haar 200 meter vlin derslag, maar de damesploeg stelde te leur door zich op de 4 x 100 meter vrije slag door het clubteam van Spartak van de eerste plaats te laten afhouden. Dolly Maaneman kon niet op tegen de sterke Natali Oestinova en tikte met ze ker drie meter achterstand aan. Corrie Mulder won niets terug. Mirjam van He- mert vocht goed terug. De 17-jarige Vlaar- dingse won decimeter na decimeter op Svetlina Babanina en Nel Bos zag zich op de laatste honderd meter voor een ach terstand van ongeveer één lengte ge plaatst. Tamara Sosnova keerde als eerste, maar Nel Bos was toen al tot een halve meter genaderd. In het helse gevecht dat zich toen ontspon, kwam de Nederlandse kampioene op de tachtig meterlijn zelfs naast haar rivale, die echter vanaf dat moment geen millimeter meer prijsgaf. Pas op de laatste meters moest Nel Bos zich gewonnen geven. Sosnova sloeg haar hand 0.4 seconden eerder dan Nel tegen de bassinwand. De uitstekende 2.25.9, die Ada Kok daarna op de 200 meter vlinderslag voor zich had laten afdrukken, deed iedereen -de teleurstelling van het estafetteverlies echter vlug vergeten. Zij was in haar wedstrijd zo oppermachtig, dat het een wonder mocht heten dat zij zonder enige vorm van strijd tot een dergelijke tijd in staat was. Ada was zelf nog het meest verbaasd. „Gut", zei zij nadat zij haar tijdens de race verloren badmuts had opgedoken, „ik dacht wel dat ik on der de 2.30 zou zitten, maar zo snel. Leuk. Zal de concurrentie wel van opkij ken. Tenslotte is het nog vroeg in het sei zoen". Heren. 1500 meter vrije slag: 1. Bure (Rusl.) 17.55.2; 2. Skrosnikov (Rusl.) 17.57.0. 200 meter schoolslag: 1. Prokopenko (Rusl.) 2.28.9; 2. Mortsjoekov (Rusl.) 2.29.5. Dames. 200 meter schoolslag: 1. Prozumensji- kova (Rusl.) 2.45.3; 2. Babanina (Rusl.) 2.46.7; 3. Grebennikova (Rusel.) 2.48.0; 6. Klenie Bimolt (Ned 2.52.5. 200 meter vlinderslag: 1. Ada Kok (Ned.) 2.25.9; 2. Devjatova (Rusl.) 2.36. 3; 3. Zorina (Rusl.) 2.38.2. 4 x 100 meter vrije slag: 1. Spartak Moskou 4.16.0; 2. Nederland 4.16.4; 3. Trud Moskou 4.20.7. HILVERSUM De uitslagen van de koersen, die gisteravond in Hilversum zijn gehouden, luiden: Korfbal-prijs: 1. Gert Jan (W. Leeuwenkamp); 2. Gehade Hollandia; 3. Gregoria. Win. 2.40, pl. 1.20, 1.30, 1.60, cov. 4.20, koppel 3.90. Win. 4.pl. 1.70, 1.70, 1.70, cov. 5.50, koppel Waterpolo-prijs: 1. Gold Westlandia (A. Fink- lenberg); 2. Fils du Co d'Or; 3. Full House. 6.20, trio 158 Korfbal-prijs: 1. Freule CH. (F. Eerenberg); Ratiinv r 2. Gravin Rita W.; 3. Edeldame. Win. 3.70 (stal), pl. 2.60, 1.90, 2.40, cov. 5.50, koppel 12.20. Cricket-prijs: 1. Edel Hollandia (W. Stort); 2. Fire Bird II; 3. Funny Guy. Win. 5.70, pl. 1.50, 1.30, 1.50, cov. 5.10, koppel 3.90. Honkbal-prijs: 1. Arie (P. H. Kooyman); 2. Eduard H.; 3. Arrow Axworthy. Win. 6.50. pl. 1.60, 1.50, 1.80, cov. 4.40, koppel 22.30, trio 184.30. Lawntennis-prijs: 1. Blanchefloor (W. Stort); 2. Boy van Quick; 3. Buick Magewan. Win. 5.40, pl. 1.30, 1.10, 1.50, cov. 5.koppel 9.70. Atletiek-prijs: 1. Freeloader (J. Dijs); 2. Fenno Silk; 3. Empereur CH. Win. 5.50, pl. 1.20, 1.20, 1.20, cov. 3.90, groepskoppel 10.10, trio 38.90.. Gymnastiek-prijs1. Ernie Rita (Van Dooye- weerd); 2. Electra W.; 3. Beautiful Boy. Win. 3.80, pl. 2.10, 1.90, cov. 3.20, koppel 4 80. De totale omzet bedroeg 182.909,50. (Van onze sportredactie) Twee seizoenen geleden nog een on opvallende korfballer in de christelijke vereniging SGV, afgelopen zondag de bejubelde held in het DOS-stadion, die na afloop van het duel tegen Feije- noord door de Utrechtste jeugd op de schouders van het veld werd gedragen. Dat is in een notedop de bliksemcar rière van 20-jarige Henk VerripsK sinds enkele weken DOS' vaste doelverdedi- ger. De ommekeer in de sportloopbaan van Henk Verrips kwam, toen assis tent-uitvoerder Verrips twee jaar gele den meespeelde in het bedrijfsvoetbal elftal van zijn werkgever een aan nemersfirma uit Culemborg. „Omdat ik als korfballer, die ballen wel aardig pakken kon, zetten ze me in doel. Dat ging wel aardig. Bij de vierde wedstrijd zaten er zonder dat ik het wist mensen van DOS op de tribune. Na afloop vroegen ze of ik een keer wilde komen trainen. Ik kreeg een keepertraining van meneer Van der Laan en werd ingeschoten door Leo van der Veen en daarna mocht ik blijven. Ik heb een paar maanden als amateur gespeeld, daarna in de be taalde jeugd en in het tweede en enkele Vj%"' -f- if ■'VM//ma6BUUWtC6Bew/:-' y.-X -JjUPf wedstrijden als invaller in het eerste". Dit seizoen heeft Henk Verrips doel man Theo Hoogeveen uit het eerste verdreven. „Vier wedstrijden geleden deed ik voor het eerst mee". Henk Verrips speelde zich af gelopen zondag voor het eerst in de be langstelling, toen voetbalminnend Nederland via de televisie getuige was van zijn spectaculaire acties, die misschien niet allemaal nodig waren. „Die ene bal was waarschijnlijk wel naast gegaan, maar ik durfde niet te gokken. Ik hou niet van risico's. Als een bal net over lijkt te gaan, stomp ik hem er liever goed over heen". Als zijn acties te kort schoten, kwam het geluk Henk Verrips zondag te hulp. „Zoals bij die kans van Moulijn, toen hij uitgleed. Hij kon het zelf niet ge loven, dat hij miste. Moulijn zei nog tegen me: wat ben jij een immens grote mazzelaar. Die nederlaag leek me wel een klap voor die jongens. Feijenoord is me iets tegen gevallen, maar dat kwam ook door ons spel. Een grote inzet en geen meter ruimte geven". Henk Verrips bevalt het best zo. Als ik stop met betaald voetbal, ga ik in een amateurclub spelen. Je kan wel zeggen dat voetbal me echt gepakt heeft. Ik denk niet, dat ik meer zal korfballen". De prognoses van Henk Verrips voor toto 38 luiden CambuurVeendam 3 Zwolse BoysAGOW 2 VitesseNEC 2 HVCWageningen 3 VeloxElinkwijk 2 ZFCDWS 2 VolendamAZ '67 3 VolewijckersGooiland 1 EDO—RCH 1 TelstarHaarlem 1 Holland SportXerxes-DHC 3 SVV—FC Den Bosch 2 Willem II—NAC 2 ADV ER I ENT1E - ..i a aA.1 a. <1 <11 1

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 19