DAG F. J. DRIESSEN n.v. ROY JENKINS DIENDE BEGROTING IN Twee jaren van zware offers voor de Britten op komst Assemblee machtiger in Tsjechoslowakije Premier Pompidou dreigt met ontbinding Frans parlement NYLON JACKS TERLENKA JACKS 'EEMAK <Exm sÜPFRMMSS Philips Tabak overweegt proces SKOL? mmentaar op actuele zaken man met negativisme Betalingsbalans moet overschot van 500 miljoen pond krijgen Weer schietpartij bij nazi's in de VS SPD-Ehmke wil beëindiging Vietnam-oorlog Jordanië vreest aanval van Israel Veiligheidsraad spreekt over Rhodesië Zeven miljoen uit EEG-pot Philips versterkt haar positie in Australië Conflict over invoering tv-reclame 'prijs ftoG kocht Tsjechische generaal in Moskou voor besprekingen umekleuren 'VmSMANi Vijf kinderen bij brand omgekomen telegrammen WOENSDAG 2 0 MAART 196 8 ONDANKS DE STERK GESTEGEN GOUDPRIJS BLIJVEN WIJ VOORLOPIG NOG ZONDER VERHOGING VAN PRIJS VERKOPEN! Kinderbijslag Edelmoedig Acht deserteurs uit VS krijgen van Zweden verblijfsvergunning Voor de landbouw Tslb modellen en kleuren NOOIT i VOORDEUR v<9mf GE"D&SolNE£T?D f vaboif I Verzet Ptiblikatie over Rhodesische handel Talar Ni Svenska? Sla Nummer (010) 129464 li» i De Rhodesische rebellie tegen Enge land, geleid door Ian Smith en door deze harde maar bekwame politicus tot dusver succesvol in de hand gehouden, vertoont reeds tekenen van ontaarding in de rich ting van een koelbloedig en openlijk racisme. De terechtstellingen van „verzets strijders" die veroordeeld waren wegens aanslagen op de veiligheid van de (ille gale) staat, zijn blijkbaar onvoldoende geweest om de blanke haat tegen de kleurlingen in het land te sussen. Er is een nieuwe figuur opgestaan, die ais het ware door de blanke minderheidsdicta tuur is opgeroepen, namelijk Len Iden- sohn, de toekomstige scherprechter van de blanke inquisitie. Len Idensohn was medewerker en aanhanger van Ian Smith's „Rhodesisch Front", maar hij heeft nu een ultra-rechtse oppositiepartij gesticht die het racistisch extremisme in Rhodesië aan het bewind wil helpen. Ian Smith is volgens Idensohn „te gematigd". De onderdrukking van het zwarte bevol kingsdeel is niet drastisch genoeg door gevoerd, er is geen strenge apartheid, de slavernij van de Rhodesische kleurlingen is onvolledig. Daarin wil Idensohn veran dering brengen. Hij heeft een prachtig voorbeeld van de manier, waarop het eigenlijk zou moeten, in de Zuidafri- kaanse methode. Men kan van Ian Smith nog geloven dat hij de blanke minderheidsregering gesticht heeft met het voornemen de zwarten een weliswaar ondergeschikte, maar humane positie in het land toe te staan. Zijn rebellie heeft echter de voe dingsbodem bereid voor het blanke extre misme en hij zal sterk in zijn schoenen moeten staan als hij daaraan het hoofd zou willen bieden. De verscherping van de tegenstellingen tussen blank en zwart door de guerrilla-verschijnselen in de Rhodesische grensgebieden zullen Iden sohn het koren op zijn molen leveren om zich als de toekomstige machtige man van Rhodesië te presenteren: De man met de knoet, die iedere minderheidsdictatuur nodig heeft om zich te handhaven. De terroristen-activiteit van speciaal opgeleide saboteurs in het door Israel bezette Arabische gebied beleeft zijn der de golf van hevigheid na de wapenstil stand. Er zit een duidelijke organisatori sche ontwikkeling in deze activiteit, die bewijst dat Arabische leiders met overleg te werk zijn gegaan en zich na de neder laag meer bekommerd hebben over de manier waarop de oorlog ondergronds gaande kon worden gehouden, dan over een procedure waardoor een einde kon worden gemaakt aan de vijandige ver houding met Israel. De wil tot oplossing van het conflict in het Midden-Oosten is voornamelijk van Israëlische initiatieven uitgegaan, waarbij het bezet houden van de veroverde ge bieden uiteraard als een bijzonder zwaar gewicht in de schaal bleef gelden. Sommigen verwijten Israel deze bezet ting, waarbij ook en passant nog de be schuldiging wordt gevoegd dat dit land niets onderneemt om het vluchtelingen vraagstuk op te lossen. De sabotagedaden van terroristen worden goedgepraat met een verwijzing naar de ondergrondse activiteiten in bezette gebieden tijdens de Tweede Wereldoorlog. Men vergeet dan twee belangrijke factoren te noemen, die het wezenlijke verschil uitmaken tussen de situatie in het Midden-Oosten en die in de door Duitsers bezette Europese lan den. Ten eerste is het verzet in Europa pas losgebrand toen de Duitsers zich in de door hen bezette gebieden aan geen enkele internationale of humane gedrags regel bleken te storen. Zij gingen in de bezette landen tekeer op een manier, die alle fatsoen, zelfs alle oorlogsfatsoen, tart te en zij maakten zich op grote schaal schuldig aan uitdrijving en vernietiging van bevolkingsgroepen. Het verzet kwam pas op gang nadat deze koelbloedig be rekende plannen al in een stadium van uitvoering waren. Ten tweede bleek uit niets dat de Duitsers Europese landen hadden bezet om een sterke positie bij vredesbesprekingen te verkrijgen. Inte gendeel, zij maakten er geen geheim van dat zij van plan waren met Japan samen de wereld te veroveren. De oorlog van juni 1967 in het Midden- Oosten werd onmiskenbaar uitgelokt door een misdadige Arabische bedreiging, de bezetting van Arabische gebieden was een uitvloeisel van de noodzaak, waarvoor Israel kwam te staan om die bedreiging zo grondig mogelijk aan te pakken. Als het Israel om veroveringen sine qua non te doen zou zijn geweest, zou het heel wat verder in de Arabische landen heb ben kunnen doordringen Dat de Arabi sche leiders hun nederlaag niet hebben willen compenseren door een vredesver drag, wijst op kortzichtige wraakzucht. Op den duur zouden hun eigen volken heel wat meer voordeel hebben geput uit een stabiele vredestoestand in het Midden- Oosten dan zij nu zullen putten uit de activiteiten van fanatici, die misschien vandaag of morgen Israel zullen dwingen opnieuw ten strijde te trekken. Lijfsbe houd, voortbestaan van hun natie, maar ook oplossing van alle sociale en existen tiële problemen der bevolking van Israel en de Arabische landen te zamen vormen voor de Israeli's de inzet van een voor durende waakzaamheid tegenover de ac tiviteiten van hun Arabische buren ac tiviteiten die tot dusver uitblinken door een wraakzuchtig negativisme. De spanning langs de bestandslijnen, vooral aan de Jordaanse kant, stijgt bij iedere explosie van een landmijn of een mortiergranaat. De hulp die Israel van internationale politieke organen krijgt bij zijn pogingen om het Midden-Oosten te pacificeren, is niet noemenswaard. Een nieuwe oorlog zou een vergroting van de onzekerheden voor alle betrokke nen met zich brengen, maar men kan van Israel niet verwachten dat het rustig afwacht terwijl zijn buren zich beijveren om door een steeds sterker wordende terroristische infiltratie het gesloten be stand te ondergraven. ADVERTENTIE JUWELIERS SINDS 1776 BARTELJORISTRAAT 1, HOEK SMEDESTRAAT HAARLEM, TEL. 13131 (Van onze correspondent) LONDEN Roy Jenkins, Groot- Brittannië's nieuwe minister van Financiën, heeft zijn landgenoten „twee jaar van zware offers aange kondigd", toen hij gistermiddag zijn met angst en beven tegemoet geziene begroting aan het Lagerhuis voor legde. Het is de taak van Engeland en van Engeland alleen aldus de minister, om te zorgen dat de be talingsbalans weer een fors en blij vend overschot krijgt. Hij denkt daar bij aan een overschot ter grootte van vijfhonderd miljoen pond sterling, dank zij de drastische maatregelen die voor het op 1 april beginnende belastingjaar zijn genomen. Jenkins, een van de scherpste geesten in het kabinet, is er op briljante wijze in geslaagd een aantal politiek verstandige maatregelen te treffen, met zo gelijk mo gelijk verdeelde lasten en verlichtingen voor de maatschappelijk zwakken. Van daar dat de Labour-leden, inclusief de linkervleugel, aan het eind van Jenkins' tweeëneenhalf uur durende rede in het lagerhuis enthousiast reageerden. Voor een socialist deed de minister iets moedigs. Hij legde namelijk de nadruk op de verhoging van de indirecte belastingen. Dit zou in vroeger jaren als een sociaal onrecht zijn beschouwd omdat theoretisch de armsten er de zwaarste klappen door krijgen Een voordeel voor hen is dat vooral luxe artikelen extra worden be last. Doelbewust heeft de .kanselier van de schatkist" de nogal zware inkomsten belasting en ook de vennootschapsbelas ting (die vergeleken met andere Europese landen aan de lage kant is) onaangetast gelaten, hetgeen met een zucht van ver lichting is ontvangen. drank en wijn. Als pleister op de wondi is een staatsloterij aangekondigd, terwijl de bestaande premieloterij voortaan eer wekelijkse prijs van circa 25.000 ponc sterling zal mogen uitloven. Autorijden wordt duurder door een ver hoging van de aankoopbelasting, van dt- wegenbelasting en van de benzineprijs (hoewel met slechts vier pence per gallon 4,5 liter). Verhogingen van lonen zullen niet meer mogen zijn dan 3,5 percent. De vakbonden, die tegen loondwang zijn. worden gepaaid met de bepaling dat die maximale verhoging van 3,5 percent ook geldt voor dividenden. Overigens worden ook de prijzen aan banden gehouden. De termijn, die daarvoor was vastgesteld, zal ingaande juli met zes tot twaalf maanden worden uitgebreid. De regering vraagt de bevoegdheid om prijzen te verlagen en huurverhogingen geleidelijk te doen ver lopen. De kinderbijslag wordt verhoogd vol gens een selectief systeem waarvan vooral de meest behoeftigen zullen profiteren. Een schok veroorzaakte de aangekondigde verhoging met vijftig percent van de ge hate belasting op het personeel in dienst verlenende bedrijven, een maatregel die moet leiden tot grotere efficiency en over heveling van arbeidskrachten naar de industrie. Er komt een nieuwe belastingregeling voor mensen die ouder zijn dan vijftig jaar. Iedereen die op 6 april 51 jaar wordt, zal vijf percent van zijn inkomsten in het voorgaande jaar belastingvrij mogen ver dienen. Voor elk volgend jaar wordt dit percentage met vijf verhoogd en voor de genen die ouder zijn dan 65 jaar zal drie kwart van het inkomen belastingvrij zijn. Jenkins kon, wat de inkomstenbelasting betreft, edelmoedig zijn, omdat er genoeg uit andere maatregelen te halen is en zo min mogelijk aanleiding diende te wor den gegeven voor nieuwe looneisen. On der de zaken, die duurder worden zon der dat men er zich erg over zal opwin- dep, zijn gokken in gjjerlei.vorm, stej-ke ELLSWORTH, MAINE (AP). De 24- jarige Christopher Vidnjedich wordt be schuldigd van poging tot moord op 'n me delid van de Amerikaanse nazi-partij. Hij heeft 55 kogels afgeschoten op Fran cis J. Smith en diens vrouw. Smith heeft verklaard dat hij en zijn vrouw ten dode waren opgeschreven van wege hun pogingen om te bewijzen dat er een medeplichtige kan zijn geweest bij de moordaanslag op de Amerikaanse na zileider George Lincoln Rockwell, die ver leden jaar in Georgia geschiedde. STOCKHOLM (AFP). De Zweedse autoriteiten hebben acht Amerikaanse deserteurs vergunning gegeven in Zweden te blijven. Sedert het begin van het jaar is aan 28 Amerikaanse deserteurs asiel verleend. Eén van de Amerikanen keer de twee weken geleden naar zijn eenheid in West-Duitsland terug. Vragen over NEURENBERG (AP). Een vooraan staand Duits sociaal-democraat heeft van daag aangedrongen op spoedige beëindi ging van de oorlog in Vietnam „zelfs als dit betekent, dat tot nu toe behouden stellingen moeten worden prijsgegeven". Horst Ehmke, een der kandidaten voor het dagelijks bestuur van de partij en een hooggeplaatst functionaris in het fede rale ministerie van Justitie, betoogde, dat voortzetting van de oorlog in Vietnam de vrijheid van West-Berlijn, van West-Duits land en van West-Europa in gevaar brengt Günther Grass, een van de vooraan staande Duitse schrijvers heeft de partij aangemaand met de jeugd te spreken over het nazi-verleden van kanselier Kurt Georg Kiesinger en president Heinrich Lübke. Sprekend voor een werkgroep zei Grass dat de twee hoogste ambten in de West- Duitse staat worden bezet door mannen die niet duidelijk over hun politiek ver leden kunnen spreken. Kiesinger was lid van de nazi-partij en bekleedde een ambt op het ministerie van Buitenlandse Zaken tijdens de tweede we reldoorlog. Lübke wordt door Oost-Duits- land beschuldigd van het bouwen van ba rakken voor een concentratiekamp. Hij zei dat dit niet waar is, maar hij heeft geen moeite gedaan om de beschuldigingen tot zwijgen te brengen. PRAAG (AP) Op een vergadering van het Tsjechoslowaakse kabinet en het pre sidium van de nationale vergadering is besloten dat de assemblee voortaan nauw lettend de uitvoerende macht zal controle ren en meer aandacht aan haar wetge vende taak zal besteden. In een verklaring, welke door het Tsje choslowaakse persbureau CTK werd ver spreid, werd critiek geleverd op het vroe gere systeem van machtsconcentratie en onduldbare combinatie van politiek lei derschap en het bestuur van de staat. Hiermee werd duidelijk gedoeld op de dubbele funktie van Antonin Novotny als partijleider en president. De zoon van president Antonin Novotny is verhinderd het land te verlaten, daar de communistische autoriteiten vrezen dat hij naar het westen zou vluchten in het licht van het schandaal over generaal Jan Sejna, zijn vriend, die overliep naar Ame rika. Volgens het blad „Obrana Lidy" hebben Sejna, Antonin Novotny jr. en de minister van Defensie Bohoemir Lomsky militairen gebruikt voor eigen bouwprojecten. Het ministerie van Justitie in Tsjecho- slowakije stelt een onderzoek in naar de ADVERTENTIE V Roy Jenkins NEW YORK (Reuter). De Jordaanse vertegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Moehammad El-Farra, heeft in een brief aan de voorzitter van de veiligheids raad Israel er van beschuldigd een mas sale aanval tegen Jordanië voor te berei den, die tot een nieuw gewapend conflict in het Midden-Oosten zal leiden. In de brief wordt gewezen op de ernst van de situatie en de noodzaak stappen te ondernemen om de aanval af te wen den. Er werd niet om een bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht. El Far- ra zegt over de bedoelingen van de Isra eliers te zijn ingelicht. NEW YORK (AFP-Reuter). De Vei ligheidsraad is het debat begonnen over de toestand in Rhodesië na de terecht stelling van vijf ter dood veroordeelde Afrikanen. De Algerijnse afgevaardigde eiste dat alle leden van de Verenigde Na ties hun betrekkingeh op alle gebieden met Rhodesië zouden verbreken en dat degenen die verantwoordelijk zijn voor de terechtstellingen als internationale misdadigers worden beschouwd. De Britse afgevaardigde Lord Caradon drong aan op een nieuw diepgaand on derzoek naar de mogelijkheden voor in ternationale actie om de blanke rebellie in Rhodesië te beëindigen. Hij zei dat zijn land geen geweld tegen het regime van Ian Smith zou gebruiken. De raad zou in de eerste plaats de executies moe ten veroordelen en eisen dat Rhodesië „deze illegale en onmenselijke daden" nalaat. (Van onze correspondent) BRUSSEL. De Nederlandse land bouw heeft voor de ontwikkeling van de landbouw ruim zeven miljoen gulden toe gewezen gekregen van de Europese Eco nomische Gemeenschap (EEG). Het groot ste deel van het bedrag is bestemd voor de waterbeheersing in het Waterschap Fivelingo. EINDHOVEN. Philips heeft een bod van ongeveer 20 miljoen uitgebracht op drie miljoen aandelen in de Australische maatschappij Electronics Industries. Phi lips heeft al een belang in deze maat schappij. Hiermee zal ongeveer een derde van het aandelenkapitaal in het bezit komen van het Philips concern. processen, die in de jaren vijftig zijn ge voerd en zal een rapport uitbrengen over de rechters die bij deze zaken betrokken waren. Zoals later is gebleken is bij deze processen de wet overtreden. Volgens het Slowaakse dagblad „Prav da" bestaat er in het land geen enkel district waar geen in de jaren vijftig on schuldig veroordeelde mensen nog steeds gevangen zitten. MOSKOU (AP). Generaal-majoor Egid Pepich, hoofd van de Tsjechoslo waakse partijafdeling voor de toezicht op de strijdkrachten, is in Moskou aangeko men voor besprekingen met zijn Russi sche ambtgenoot generaal-majoor Alexej A Jepisjef. Het doel van het bezoek is niet offi cieel bekendgemaakt. Een en ander valt samen met een onderzoek in Praag naar de rol van het Tsjechoslowaakse leger in december en januari, toen de huidige machthebbers zich lieten gelden. PARIJS (Reuter). De Franse pre mier Pompidou heeft gedreigd met ont binding van het parlement en vervroegde verkiezingen voor het geval de invoering van reclametelevisie wordt tegengehou den. Zijn regering was van plan bij zuiver administratief besluit reclame op de tele visie te brengen voorlopig zes minuten per dag op één kanaal, maar de linkse oppositie wil daar een stokje voor steken en heeft een motie opgesteld die zij op 2 april, wanneer de Nationale Vergadering weer bijeenkomt, in discussie zal brengen. Daarin wordt gezegd dat „belangrijke wij zigingen in de financiering van openbare instellingen", door het parlement dienen te worden bekrachtigd. De nationale radio- en televisie-omroep (ORTF) valt daar ook onder. Premier Pompidou heeft in een toe spraak op Corsica gewaarschuwd dat de regering het door de linkse Federatie van Mitterrand opgestelde stuk als een motie van wantrouwen zal opvatten en bij aan vaarding de consequenties zal trekken. Voorstanders van de motie betitelen Pompidou's woorden als chantage. Zijn dreigement wordt ook gezien als een rechtstreekse uitdaging aan het adres van oud-minister van Financiën Giscard d'Es- taing, leider van het rechtse gaullistische onafhankelijke republikeinen, die de gaul listen een wankele parlementaire meerder heid bezorgen en wier houding soms on zeker is. Hoewel de „Giscardisten" hebben ge zegd het initiatief van de oppositie te steu nen, lijkt het nu hoogst onwaarschijnlijk dat ze tegen de regering zullen stemmen. Giscard d'Estaing heeft onlangs nog ge UMÜIPEN aioeMsra.70 u«£ VIERKANT" HAARLEM SCHOTERW. IA AlPHE N Va RUN Pr HEMDRIKOTJ53 zwanenburg naast Turk VAN OÉN W&EK SANTPOORT NA(CISSENS1U.Z/ zegd dat hij geen zin heeft een rege ringscrisis te verhaasten, zeker niet om een betrekkelijk kleine kwestie. De regering wil uit de extra-inkomsten van de reclame de huidige programma's verbeteren en een derde net invoeren. Het grootste verzet komt van de kranten, die hun voornaamste inkomstenbron de ad vertenties ernstig bedreigd zien. Vol gens 'n opinie-onderzoek van vorige maand is 17 percent van de Fransen voor tele visiereclame en 41 percent tegen, terwijl het de rest onverschillig laat. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. De Philips Tabakin dustrie in Maastricht heeft bij monde van haar directeur, de heer Dassen, tegenge sproken dat dit bedrijf betrokken zou zijn bij clandestiene handel in Rhodesische tabak, zoals in het Engelse weekblad „The Observer" wordt gesteld. De juridische adviseur van het Maas trichtse bedrijf heeft opdracht gekregen om, in overleg met een Engelse collega, maatregelen te overwegen tegen het weekblad. De heer Dassen zei dit in de KRO-radiorubriek „Echo". DECATUR, GEORGIA (Reuter) In de Amerikaanse stad Decatur zijn dinsdag vijf kinderen uit één gezin bij brand in hun huis omgekomen. De ouders waren niet thuis vader werkte en moeder was aan het winkelen. ADVERTENTIE J Dompteur gestorven. Gedurende vijf da gen heeft de 53 jaar oude Amedeo Ge- rardi, de dompteur die woensdagavond te Versailles door de leeuw Poulito werd gewond tegen de dood geworsteld. Gisteravond is hij gestorven in het Foch-ziekenhuis te Suresnes. Treinramp. Bij Yalvigi, 550 kilometer ten zuidoosten van Bombay, zijn 31 men sen omgekomen toen een sneltrein in liep op een stilstaande lokaaltrein. Smartegeld. Een 72-jarige Duitser heeft zijn eis om smartegeld wegens een hartaanval aan het graf van zijn bij een verkeersongeluk om het leven ge komen zoon toegewezen gekregen. De schuld van het ongeluk droeg een Ame rikaanse militair, voor wie de Bonds republiek in dit geval aansprakelijk was. Het smartegeld werd bepaald op tweeduizend mark, omdat het hart van de 72-jarige al niet zo best meer was. Ontvoering. Agenten van de federale re cherche hebben veilig de vier jaar oude Dana Lynn Kelfer bij haar ouders in San Antonio (Texas) teruggebracht, tien uur nadat zij was ontvoerd door een man met een revolver die dertig duizend dollar losgeld eiste. Levend begraven. Zeven Afrikanen zijn dinsdag in Bethlehem in Vrijstaat le vend begraven toen een graansilo waar zij werkten, instortte. Eén Afrikaan kon levend onder het puin vandaan worden gehaald. Levenslang. Franz Josel Midler is tot levenslang veroordeelo .vegens het do den van joden in het ^ezette Polen in 1942 en 1943. Hermann Heinrich. die eveneens sergeant bij de SS is geweest, is wegens medeplichtigheid tot zes jaar veroordeeld. y

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3