Medezeggenschap in de onderneming Visie dr. Van VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Wielrijder aangereden WISKER dames regenmantels f54.50 -f49.75 FAILLISSEMENTEN Garagebedrijf aan de Brink autoschade? bel 24442 Neem nü een kwartaalabonnement! IJmuider Courant Betaling abonnementsgeld per giro Opnieuw automaat opengebroken Uitstapje voor „Reiniging" Ligthartschool niet voldoende beveiligd Barok-ensemble in Micro-theater Applaus in Velsen voor „Kooien" C. Zoon in Velsen gehuldigd „Vrij Heemskerk" op bezoek bij minister Bestelauto week van het goede pad 5 GOÖP. BOERENLEENBANK Voor nieuwe abonnees de nummers tot 1 april gratis Iets van U bij? Suriname avond WOENSDAG 2 0 MAART 1968 SPAARBANK BANKGIRO GEZINSREKENING DE BANK VOOR IEDEREEN Velsen-IJ muiden Beverwijk PRETTIGE SERVICE EN U BESPAART 25 TIJD EN GELD WASAUTOMATEN VOORJAARS-AANBIEDING Nieuwste modekleuren Fijnste Terlenka - kwaliteiten MARKTPLEIN IJMUIDEN v ADVERTENTIE kantoor SANTPOORT, Hagelingerweg 69 - Telefoon 8173 kantoor IJMUIDEN, Wijk aan Zeeërweg - Telefoon12556 kantoor SANTPOORT-ZUID, 'Bloemend.straatweg 54 - Tel. 8199 (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND Tijdens een openbare bijeenkomst, belegd door de stichting Evangelie en Industrie", heeft dr. P. H. van Gorkum dinsdagavond in Huize Scheybeeck te Beverwijk zijn visie gegeven op de medezeggenschap in de onderneming. De heer Van Gorkum is bedrijfssocioloog en hij ver leende medewerking aan het S.E.R.-rapport, dat binnenkort over dit onderwerp zal verschijnen. De stichting „Evangelie en Industrie" bestaat al jaren in de IJmond, maar sinds het vertrek van de vorige industrie predikanten heeft het werk geruime tijd stil gelegen. De predikanten M. de Jong en Joh. Pasveer hervatten de activiteiten. Dr. Van Gorkum bracht de omvangrijke materie van de medezeggenschap terug tot twee kernpunten: de belangentegen stelling in een onderneming en de eman cipatie van de werknemer die meer in spraak verlangt. De inleider onderscheidde drie stromin gen in de wijze waarop men zich opstelt. Men kan er in de eerste plaats van uit gaan dat samenwerking van de factoren kapitaal en arbeid onmogelijk is en dat de factor kapitaal in de medezeggenschap moet worden uitgeschakeld. Dit is in Ne derland het standpunt van een kleine min derheid. Dr. Van Gorkum uitte als kritiek op dit standpunt, dat er dan geen sprake meer is van samenwerking, en mede-zeg genschap maar van een eenzijdig zelfbe stuur. De tweede stroming aanvaardt de be langentegenstelling als een gegeven en en zoekt naar een overbrugging, naar een gelijkberechtiging van de factoren arbeid en kapitaal in de medezeggenschap. Dit is onder meer het streven van de vakbewe ging. De derde stroming gaat nog een stapje verder en ontkent dat er sprake zou zijn van een belangentegenstelling. Men gaat uit van een belangenharmonie die stoelt op het gemeenschappelijk belang dat men in de eerste plaats bij de continuïteit van de onderneming heeft. In de praktijk zou dit volgens dr. Van Gorkum leiden tot vage idealen. Na deze uiteenzetting ging de inleider nader in op 't tweede kernpunt: de eman cipatie. „De mens wil zelf steeds meer betrok ken worden bij zaken die hem rechtstreeks aangaan. Het is als een virus dat in (le lucht zit", aldus dr. Van Gorkum, die in dit verband als oorzaken opsomde meer onderwijs, meer vrije tijd, meer welvaart en meer informatie. Deze factoren zouden de mens als individu mondiger maken, hetgeen zich evenzeer als in de onderne ming uit in het kerkelijke leven, in de po litiek, etc. Kan men in kerkelijk of poli tiek verband zijn eigen leiders kiezen, in en a.'e andere bankzaken bij met gunstige openstellingsuren (ook 's-avonds) WOENSDAG 20 MAART Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u.: Jaarvergadering Aqua riumvereniging. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 19 tot 21.30 u. DONDERDAG 21 MAART 41, Sociëteit Idee '67, Snelliusstraat IJmuiden-Oost, 20 u.: Volksmuziek. Ned. Rode Kruis, Slingermuur, Zee weg 260, IJmuiden-Oost, 20 u.: Afscheid N. Kloosterhuis en installatie L. de Vries. N.C.V.B., afdeling IJmuiden-West, Wijkgebouw Radarstraat, IJmuiden, 20 u.: Ds. Baas spreekt over de theorie „God is dood". Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting, spreekuur leidster: van 9.30 tot 12 u. in de Willebrordstraat 102 in IJmui den, tel. 02550-10715. Gem. openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 194ft; 10 tftt 12.30 u en 14.30 tot 17.30 u.; uitleenpost IJmuiden-West, bovenzaal „De Brulboei", Kanaalstraat 228c: 16 tot 17.30 u.; Gem. bibliotheek e'n r.-k. bibliotheek in Santpoort-Zuid, Wijk centrum „De Duinpan", Willem de Zwij gerlaan: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 u. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. WOENSDAG 20 MAART Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: Pottenbakken en boetseren. Huize Westerhout, Westerhoutplein 5, 10 u.: Tekenen en schilderen Stichting Recreatie Bejaarden. Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19.30 u.: Bloemschikken Stichting Huishoude lijke en Gezinsvoorlichting. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruis weg 99, 19.30 u.: Pottenbakken Het Groene Huis. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 19 tot 20 u.: Cursus tienermode meisjes 12 tot 17 jaar; 20 tot 21 u.: Toneelclubs jongens en meisjes boven 16 jaar; 20 tot 22 u.: Knip- en naaicursus voor dames; 20 u.: Indische gerechten. Kennemer Theater, 19 en 21.15 u.: „Naakt in de val". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Bad- sensaties". Galerie Boumans, Breestraat 122: Expo sitie Adriaan Engelman, monotypes, beel dende objecten; geopend van 9 tot 12.30 u. en 13.30 tot 18 u. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. Een aan het Stra- tingsplantsoen in Velsen-Noord gevestig de winkelier heeft bij de politie aangifte gedaan van het openbreken van de geld- bak van een automaat, welke tegen de muur van het diepe portiek van zijn zaak was aangebracht. Aangenomen wordt dat de bak ongeveer dertig gulden bevatte. De diefstal moet dinsdagavond tussen 20.30 en 21.30 zijn gepleegd. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Het is dit jaar jbjftig.jaar geleden d'a't de Reinfgings-'' en öntSfnet- tingsdiensl der gemeente Velsen een zelf standige dienst is ge4Vordei7s»Dit lijkt-brfr- gemeester en wethouders van voldoende belang om er extra aandacht aan te schenken en zij willen dit doen door voor de medewerkers van genoemde dienst en van het Plantsoenbedrijf met hun echtge noten of verloofden een uitstapje te orga niseren. De kosten hiervoor worden ge raamd op veertienduizend gulden. De raad moet hierover nog beslissen. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De bliksembeveiligingsin stallatie van de Jan Ligthartschool aan de Eksterlaan in IJmuiden vertoont ernstige gebreken. Het gevaar is niet denkbeeldig dat bij blikseminslag de rietbedekking van het dak vlam zal vatten. Onder meer zijn de afleiders die door de rietbedekking heen lopen niet geïsoleerd. De kosten voor verbeteringen worden geraamd op 3.300. Als de raad er in toestemt zullen de her stelwerkzaamheden in de zomervakantie van dit jaar kunnen worden verricht. ADVERTENTIE VAN DOESBURG WIJKERMEERWEG 50 BEVERWIJK D« ondergetekende straat plaats wenst met ingang van 1 april a.s. een kwartaal-abonnement op Handtekening U kunt deze aanmelding per post opzenden of meegeven aan de bezorger in uw wijk. ondernemingsverband is dat vooralsnog ondenkbaar, omdat in de onderneming de belangentegenstelling een factor is, die bij voorbeeld in het kerkelijk leven geen fun damentele rol speelt. Over de medezeggenschap in de onder neming betoogde de inleider dat er drie niveaus zijn te onderscheiden waarop die medezeggenschap tot recht zou kunnen komen. In Nederland heeft de werknemer nog weinig of geen medezeggenschap in de topleiding van een onderneming en hij kan dus niet mee beslissen over beleids zaken als het sluiten van een onderneming De vakbonden hebben recentelijk een voorstel gedaan om de werknemer meer invloed te geven op het benoemen van commissarissen van een N.V. In Duitsland is die invloed al veel groter. In Nederland zijn wat de medezeggen schap betreft de beste vorderingen ge maakt op het niveau van de uitvoering van het door de top bepaalde beleid (mid denniveau). Dit resulteerde in onderne mingsraden, werkoverlegcommissies en dergelijke. Het derde niveau zou liggen „aan de voet van de onderneming", onderaan in het bedrijf, waar vaak klachten leven die betrekking hebben op ergerlijke zaken als vuile toiletten, reiskostenvergoedingen, promotieregelingen e.d., die vaak onvol doende naar de top doordringen, maar die voor de betrokkenen dagelijkse bronnen van ergernis zijn. In België kent men op dit niveau in vele ondernemingen een soort ombudsman, een contacfcman die als personeelslid een enigszins onafhankelijke positie inneemt tussen de vakbeweging, de werknemers en de onderneming. In Brussel wordt er op het ogenblik hard gewerkt aan een statuut voor een Euro pese N.V.-vorm, waarin ook de medezeg genschap moet worden geregeld op een wijze die recht doet wedervaren aan de verworvenheden op het gebied van de medezeggenschap in alle betrokken lan den. Dr. Van Gorkum achtte het niet on mogelijk, dat de medezeggenschap op alle drie genoemde niveaus zal worden verbe terd door de in het kader van deze in leiding genoemde verworvenheden in Duitsland, Nederland en België, waarvan men in de betrokken landen geen afstand meer zal willen doen. De inleiding van dr. Van Gorkum trok veel belangstelling en na de pauze bleek uit de discussies dat er op het terrein van de medezeggenschap nog vele vragen leven. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN-OOST. Een 18-jarige mon teur uit IJmuiden-Oost heeft dinsdag avond als bestuurder van een personen auto omstreeks half negen op de Zeeweg een 10-jarige wielrijder aangereden, om dat hij bij het afslaan naar de Groene- weg verzuimde de rechtdoor rijdende jongen voorrang te verlenen. De automo bilist verklaarde de wielrijder niet te hebben opgemerkt, omdat hij zonder licht zou hebben gereden. De jongen werd met een hoofdwond naar het Antoniuszieken- huis gebracht, maar kon na hier te zijn behandeld naar zijn woning in IJmuiden- Oost terug. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Het Amsterdams Ea- rok-ensemble geeft vrijdagavond 22 maart voor het micro-theater van Beverwijk in de grote zaal van huize „Scheijbeeck" aan de Velserweg een concert, dat om half negen begint. Er staan werken van Wil lem de Fesch, Domenico Gabrielli, Tho mas Morley, Antonio Literes, Juan Vasques, Georg Ph. Telemann, Allessan- dro Scarlatti, Georg Fr. Handel, Philip Rosseter, William Croft, Henry Purcell en J. Bodin de Boismortier op het program ma, dat aan gevarieerdheid niets te wen sen over laat. Het ensemble bestaat uit Hans Linnarts, fluit; Annemarie Metz, sopraan; Lucas Vis, cello en Wim Suther land, klavecimbel. ADVERTENTIE ZANUSSI - IGNIS - ZANKER dagelijks demonstratie MARKTPLEIN - IJMUIDEN - TEL. 1 42 62 ADVERTENTIE ,v f VOOR VADER EN ZOON De rechtbank in Haarlem heeft op dins dag 19 maart in staat van faillissement verklaard: A. de Wit, wonende in Rijsenhout, ge meente Haarlemmermeer, Aalsmeerder- dijk 530. Rechter-Commissaris: mr. J. G L. M. Bijnen. Curator: mr. C. F. M. van Koppen, in Haarlem. Gerrit van Tol, wonende in Abbenes gemeente Haarlemmermeer, Lisserdijk 109 Rechter-Commissaris: mr. J. G. L. M. Bijnen. Curator: mr. J. D. A. Viskil, in Haarlem. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van dinsdag 19 maart is, na gedaan ver zet, uitgesproken de vernietiging van het vonnis van deze rechtbank op 20 februari, waarbij Martinus Cornells Mullens, wo nende in Haarlem, Palamedesstraat 68, in staat van faillissement is verklaard. Bij vonnis van de rechtbank in Haar lem van dinsdag 19 maart is, na gedaan verzet, uitgesproken de vernietiging van het vonnis van deze rechtbank op 12 maart, waarbij Karei Schirrmann, hande lende onder de naam „Huishoudtechniek" wonende in Haarlem, Zijlweg 277, in staat van faillissement is verklaard. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op 12 maart geëin- ■4+ W - (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Aan de Brink, tegen over de Zweedselaan, verrijst thans een groot garagebedrijf, waarvan een gedeel te reeds binnen veertien dagen in gebruik wordt genomen. Het bedrijf is eigendom van de heer P. G. Drcgtrop, die op de hoek van de Zweedselaan en de Hendrik Mandeweg een rijwiel-, bromfietsen- en autobedrijf bezit. De plannen om te ko- (Van een medewerker) VELSEN. Onder de verzameltitel „Kooien" speelde de toneelgroep „Stu dio" dinsdagavond in de Stadsschouw burg twee eenakters van de Amerikaanse auteur Lewis John Carlino, de schrijver van „Telemachus Clay". De beide stuk ken, „Sneeuwengel" en „Efanie", komen in feite beide op het zelfde thema neer: twee mensen die elkander in eerste in stantie afwijzen zoeken elkaar toch om dat ze niet buiten elkaar kunnen, ze heb ben elkaar nodig. De voorstellingen, die in het geheel fraai verzorgd waren, werden gegeven voor abonnementhouders van de Veiser Kunstkring „Voor Allen". Blijkens het applaus dat beide stukken mochten oogs ten werd het gebrachte bij de aanwezi gen zeer positief gewaardeerd. Andrea Domburg en Ton Lensink, die in „Kooien" de gehele avond samen op de planken staan, zorgden daarbij voor een boeiende en toegewijde opvoering, waarbij vooral het accent viel op Andrea Domburg, wanneer zij aan het slot van de tweede eenakter eindelijk haar gevoe lens voor haar inmiddels tot haan ge transformeerde echtgenoot de vrije loop kan laten. Voor een uitvoerige recensie verwijzen wij naar onze krant van dinsdag, waar in wij de recensie van onze toneelcriticus Simon Koster aanhaalden. men tot een garagebedrijf sproten voprt uit de wetenschap, dat degenen, die aan vankelijk fietsen kochten en later zijn overgegaan op bromfietsen, nu graag een betaalbare kleine auto kopen. Sinds 1 januari heeft de heer Drogtrop het hoofd agentschap voor de IJmond van een be kend automerk verkregen en in het teken daarvan zal het nieuwe garagebedrijf, dat duizend vierkante meter beslaat, komen te staan. Hij houdt dan nog ruimte over om op een later tijdstip zijn zaak uit te breiden met een plaatwerkerij annex spuiterij. Aan dit garagebedrijf gaat hij zelf de leiding geven. De rijwiel- en brom fietszaak, waarin nu ook tweedeftands auto's te koop zijn, blijft bestaan en wel onder leiding van een filiaalchef. De heer Drogtrop heeft namelijk tevens ervaren, dat tal van automobilisten ook terugval len op een fiets voor gebruik in hun vrije tijd en ook daarvan wil hij profiteren. Bij de Veisense politie zijn de vol gende voorwerpen als gevonden aan gegeven: twee sleutels, kinderbril, he renpolshorloge, autoped, skelter, Lips- sleutel, herenportemonnee met inhoud, zakmes, ring, bril, damespolshorloge, muts, kinderwanten, paar dameshand schoenen, herenregenjas, boodschap pentas met groente en aardappelen, tas met banddoek en gymschoenen, damesportemonnee met geld en zegels, fietstas, ring met negen sleutels, bal pen, ring met twee sleutels, bankbiljet, autodynamo, nylonwant, herenhorloge, twee autosleutels, paar rolschaatsen, vulpen, paraplu, dekentje, want, gym- pak, drie sleutels aan hanger, hond, twintig pakjes suiker, parkiet, fiets- sleuteltje, kinderschoentje. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 to 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD Voor de heer C. F. Zoon, administratief medewerker van de technologische dienst bij de Crown van Gelder Papierfabrieken in Velsen, die dinsdag veertig jaar in dienst bij het Van Gelder-concern was, is de huldiging in het ontvangstcentrum van de afdeling Personeelszaken een hoogtepunt gewor den. Vergezeld van zijn vrouw en een gro te kinderschare kwam de jubilaris temid den van deputaties van de Crown van Gelderfabriek, de kwaliteitsdienst en de heren ir. M. J. E. M. Heynens, bedrijfs directeur van Van Gelder's papierfabriek ir. M. J. Kleinjan van Crown van Gelder, bedrijfsdirecteur, en Linck, hoofd van de economische dienst. De heer Kleinjan herinnerde, na een korte begroeting, aan de vroegere functies van de heer Zoon, die thans op administra tief terrein werkzaam is. De heer Zoon is 13 jaar secretaris geweest van de fa- brieksarbeidersbond St. Willibrordus, af deling Velsen-Noord. Voor de verdiensten aan het bedrijf kreeg hij als blijk van er kentelijkheid een enveloppe met inhoud, schriftelijke gelukwensen van de Raad van Bestuur en namens de Maatschappij van Handel en Nijverheid het vererend getuigschrift en de grote zilveren legpen ning. Mevrouw Zoon, die in de hulde deelde, ontving de gebruikelijke foto in lijst van haar man. Ir. J. W. Hofstra, chef van de kwali teitsdienst Crown van Gelder, bood een fraaie vulpenset aan, waarna de heer Ch. van Bergen, chef kwaliteitsdienst Van Gelder Zonen, hulde bracht voor de pret tige samenwerking gedurende een aantal jaren, mevrouw Zoon in de huldiging be trok en een rookstandaard aanbood. Na een rondgang door het bedrijf werd de jubileumviering in de Duinvlietstraat 66 in Velsen-Noord voortgezet, waar velen persoonlijk kwamen gelukwensen en ge schenken en bloemen, waaronder een fleurig stuk van de directie, tot de feest vreugde bijdroegen. digd het faillissement van: E. J. A. Keur, wonende in Zandvoort, Stationsstraat 15, uitgesproken 21 januari 1964. Bij vonnis van de rechtbank in Haarlem van 12 maart is gehomologeerd het ak koord in het faillissement van: de naamloze vennootschap Vira Verf- fabrieken n.v., gevestigd en kantoorhou- dende in Hoofddorp, gemeente Haarlem mermeer, Graftermeerstraat 32, uitge sproken op 19 september 1967. Wegens gebrek aan actief werd op dins dag 19 maart uitgesproken de opheffing van het faillissement van: Franciscus Leonardus Fens, wonende in Wormerveer, Noorderstraat 76, uitgesproken op 16 ja nuari. (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Het gesprek, dat het comité „Vrij Heemskerk" dinsdag in Den Haag op uitnodiging van de bewindsman zelf met minister Beernink heeft gehad, is bijzonder prettig verlopen. Het is een open, zij het oriënterend gesprek gewor den, waarbij minister Beernink naar het oordeel van de heer A W. van Kessel. de voorzitter van „Vrij Heemskerk", volle dig begrip kon opbrengen voor de ziens wijze van het comité. In verband met de staatsrechterlijke verhoudingen was het de minister niet mogelijk zijn motieven tot het wetsont werp tot samenvoeging van de drie IJ- mondgemeenten nu al met zijn bezoekers te bespreken en nader te omschrijven. „Wel heeft de bewindsman toegezegd", aldus de heer Van Kessel „ons het wets- qntwerp te zullen toezenden". Het comité zal zich dan op de inhoud hiervan kun nen beraden, teneinde bij een volgend on derhoud met de minister het geheel puntsgewijze te kunnen bespreken. Voor dit volgende gesprek heeft minister Beer nink de leden van „Vrij Heemskerk" reeds nu uitgenodigd. Over ruim een maand kunnen zij de bewindsman bellen om een nadere afspraak te maken. VELSEN-NOORD. Dinsdagmorgen om negen uur reed een 20-jarige koop man uit Velsen-Noord met zijn bestelauto op de Wijkerstraatweg, toen de wagen door een nog niet opgehelderde oorzaak plotseling naar rechts begon af te wijken. De auto botste tegen een boom, na eerst nog een verkeersbord te hebben omgere den. De bestuurder moest zich in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk laten behandelen aan een snijwond in de hals en verwondingen aan beide handen. De voorzijde van de bestelauto werd geheel vernield. Na het succesvol optreden van de combo „Les Antillianos" is er zater dag 23 maart in het gebouw van de jeugdsociëteit „De Ark" aan het Kerk plein in Oud-Velsen opnieuw een ge zellige bijeenkomst, welke ditmaal in het teken van Suriname zal staan. Het programma wordt ingeleid met een kleurige documentaire over dit land, om dan te worden voortgezet door het orkest „Guyana" met een repertoire van uitheemse zang en dans. Het feest begint om acht uur. U kunt het uzelf gemakkelijk ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJmuider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 13. postabonnees f 14.50. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen. DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5