Nieuwe directeur-generaal: „BELASTINGDIENST WIL NIET POPULAIR ZIJN Sar dus Pater is nu eindelijk meer dan alleen een naam Een ideale taxichauffeur UST ui Eis: politiek van extase Onze gouden sieraden zijn trog niet in prijs verhoogd Profiteer dus nu! de boer Bloemenkoopman krijgt 2 maanden voor diefstal Burenruzie kost boete van 100 De Velasques Keurkorps 7. Een nieuwe sigaar in een nieuwe verpakking. Steek eens op, zo'n Velasques Keurkorps 7! DONDERDAG 21 MAART 1968 15 Latijn Ontduikers lil Topfunctie Natuurgedroogd, verrassend mild en vol karakter. 7 voortreffelijke sigaren in handige doos, die gemakkelijk in uw colbertzak past. 28 stuks in fraaie luxe kist. 7 Stuks 2,45 28 Stuks 9,80 Partij van hippies DAMESKAPSALON Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - Tel. 1 11 66 lïxaincm (Van onze correspondent) DEN HAAG Er zou eens een en quête gehouden moeten worden naar de waardering van de kleur blauw. Tien tegen één dat de meeste onder vraagden hun neus zouden ophalen. Met name die belastingbetalers, die op een moeilijke maandagmorgen een confrontatie met de bekende blauwe enveloppe moetpn doormaken. Dé jaarlijkse verrassing van de belasting inspecteur. Deze dreun, boe ver onder de gordel ook. is nog wel te verwer ken, maar het incasseringsvermogen pleegt bij velen als een te ver opge draaide horlogeveer stuk te springen, wanneer het invullen van het aan giftebiljet zich niet meer laat ver schuiven. Vier enerverende pagina's, gevuld met negentien indrukwekken de vragen, eindigend met de volzin, datondergetekende verklaart dit bil jet duidelijk, stellig en zonder voor behoud te hebben ingevuld". Dat is onverbiddelijke taal. Wie een ogenblik hepft gemeend, dat hii wel met een fraaie Franse slag tussen de klippen door zou kunnen roeien, wordt met deze oorvijg weer tot de eerlijkheid bekeerd. Hii keert berouwvol tot zichzelf, neemt de belastingbijbel, ook wel „toelichting bij bet aangiftebiljet A" genoemd, en begint ijverig te lezen. Dan maakt de wanhoop zich van hem meester, want deze bijbel blijkt niets anders dan een valstrik van Satan te zijn. In plaats van duidelijkheid te vinden, rent hij in toenemende paniek van de ene dwaaltuin in de andere, tot hij huilend van ellende, heil zoekt bij een begriinende belastingconsulent of iemand die hij daarvoor aanziet. Moraal' het is ondoenlijk een moeilijk stuk Latijn met een Grieks woordenboek in onberispelijk Nederlands te vertalen. Een onmogelijke krachttoer, dat ook door de uitgevers van dit stuk impopulaire lectuur eindelijk is ingezien. De laatst uitgekomen aangiftebiljetten zien er iet wat eenvoudiger uit. Met deze doorge voerde vereenvoudiging is, volgens de heer W. J. van Bijsterveld, per 1 mei directeur-generaal van de belastingen, het maximaal haalbare bereikt. Een uiterst beminnelijk man, die voortdurend de in- dri^t geeft slechts bezig te zijn met een aardig tijdverdrijf. Het blijft bij een in druk, want tussen twee glimlachjes door stelt hij even duidelijk vast: „de belas tingdienst moet nooit populair worden". Is het dan niet noodzakelijk, dat er zo veel mogelijk begrip wordt gekweekt voor de belastingdienst? Van Bijsterveld: „dat is heel iets an ders. Natuurlijk moet je de mensen zoveel mogelijk van de noodzaak van het be lasting betalen doordringen. Dat lukt ook wel. Ik heb echt de indruk, dat het per centage ontduikers aanmerkelijk lager ligt dan men over het algemeen denkt. Hoeveel percent? Geen idee. Ik wou dat ik 't maar wist dan zou het ook niet zo moeilijk zijn om aan dit euvel een eind te maken. Wij maken het elk jaar weer mee, dat het aantal afwijkingen naar be neden in de aangiften respectabel is. Dan zijn wij er óók om te zorgen dat de be lastingbetalers er niets beroerder aan toe zijn dan strikt nodig is. Eén ding moet goed duidelijk zijn: voor alles is de belastingdienst uit op integri teit. Trouwens we zouden ook niet anders kunnen want je zou dan gauw genoeg horen praten over belastingambtenaren, die zich laten beïnvloeden. En dat kun je natuurlijk niet hebben". Ja, ook hij vindt de belasting aan de hoge kant, maar de belastingdruk is een zaak, die niet hem het eerst aangaat. „De belas tingdienst is een uitvoerend orgaan. De hoogte van de belastingen wordt bepaald door de regering en de belastingdienst heeft maar te zorgen dat het geld binnen komt. Wij bepalen ook niet de sector waaruit een verhoging moet komen. Wat we wel doen is het adviseren van de staatssecretaris in hoeverre de inning van een bemaalde belasting technisch uitvoer baar is". Er moet overigens heel wat ge beuren voordat een dergelijk advies nega tief uitvalt. Het technisch aDparaat ver toont een hecht doortimmerde structuur. In het departement van financiën zit de top van de gespecialiseerde eenheden steunend op acht regionale directeuren met daaronder de inspecteurs en de ont vangers. Het is de inspecteur, die de grootte van het in te vorderen belas tingbedrag bepaalt. In totaal omvat de belastingdienst 23000 ambtenaren. Wordt het aangiftebiljet vaak verkeerd ingevuld? „Dan moeten we eerst een on derscheid maken tussen de belastingplich tigen, die eght proberen hun biljet zo goed mogelijk in te vullen en degenen, die er maar een potje van maken. Nu geloof ik, dat fraude niet zo vaak voorkomt. Over het algemeen is men doordrongen van de plicht belasting te betalen. Wie dat niet wil neemt een grote verantwoordelijkheid op zich. Aan de fraudeurs kan het liggen, dat de regering moet besluiten tot een belastingverhoging. Er moet nu eenmaal geld zijn voor de realisering van een aan tal gemeenschappelijke voorzieningen. Met andere woorden: door de onwil van enke len kan de massa de dupe worden". Sommigen vinden het ontduiken van de De heer Bijsterveld jr ROME, (AP). In een tempel onder een tempel hebben Italiaan se oudheidkundigen ein delijk het eerste werke lijke bewijs gevonden van het bestaan van Sardus Pater, de oude Punische god, die het eiland Sardinië zijn naam heeft gegeven. Een klein profielreliëf' in brons toont voor het eerst hoe de legendari sche god eruit zag. Sardus Pater vader Sardus is afgebeeld met zes veren, die op rijzen uit zijn kort ge knipt haar, met een korgeknipte baard en een werpspies over een van zijn schouders. Men neemt aan, dat hij een zoon is van Mal- kart, de Foenicische Hercules, en dat hij de eerste Foenicische kolo nisten naar Sardinië heeft geleid. Tot aan de ontdek king van het profiel en de inscripties op zuilen in de ondergrondse tem pel in het zuidwesten van Sardinië was nog nooit ies over Sardus Pater gevonden sinds geschriften uit de voor christelijke tijd. De Grieks-Egyptische Ptolemeus had in zijn „Monumentale aard rijkskunde" gewag ge maakt van een tempel ter ere van Sardus Pa ter op Sardinië, en de Griek Pausanias had verteld dat hij de eerste Foeniciërs naar Sardinië had gebracht. Maar Sardus Pater was slechts een naam tot professor Ferruccio Barreca, hoofd-inspec- teur van oudheden te Cagliari, bij opgravin gen, begonnen in sep tember van het vorige jaar, zijn vondst deed onder een Romeinse tempel uit de derde eeuw voor Chr. te An- tas, nabij de stad Flu- minamaggiore in het zuidwesten van Sardi nië. De Romeinse tempel aldaar was reeds sinds 1838 bekend en gedeel telijk uitgegraven, maar toen de professor dieper groef vond hij de bouw vallen van een grote Carthaagse tempel uit de vierde of vijfde eeuw voor Chr. Inscripties brachten de naam van Sardus in verband met Sid, die de Carthagers be schouwden als de god van de jacht en de vis serij. Prof. Barreca is van mening dat de Car thaagse Sid en de Foe nicische Sardus Pater een en dezelfde waren. In dezelfde tempel zijn bronzen munten ge vonden met het hoofd van Danit, het Carthaag se equivalent van de Foenicische Astarte, go din van de liefde, wier tempels in de oude we reld rondopn de Middel landse Zee naar men meent het toneel van sexuele orgiën zijn ge weest. In de tempel bevond zich ook een voetstuk, waarop eens een groot, bronzen beeld van Sar dus Pater heeft gestaan. Tot dusverre is alleen een afgebroken bronzen vinger van de god ge vonden, maar deze len te zullen de opgravin gen worden hervat. Behalve aan het op een na grootste eiland in de Middellandse Zee heeft Sardus Pater in direct ook zijn naam ge geven aan een massa kleine visjes en een on aangename lach. De sardines zijn na melijk genoemd naar Sardinië, dat vroeger een centrum van de sar dinevisserij is geweest en men meent dgt ook de sardonische lacht is genoemd naar het ei land. waar de bewoners uit de oudheid een be dwelmende wortel kauwden, waardoor zij krampachtige bewegin gen gingen maken en hun monden zich ver trokken tot een boos aardig gelach. •V' y *3^ .rHHHSk i'i111*' awïiii i'r - - ,xv owvvtric.i'oïU belasting een sport? „Dan moeten ze ook consequent zijn en de gevolgen sportief opnemen als ze worden gesnapt. Maar dan is Leiden in last. Geen fraudeur denkt na betrapping meer aan sportivi teit. Integendeel, hij zal alles -doen om zich uit de nesten te draaien. Ik heb vaak het idee, dat men het argument spelelement hanteert om een rechtvaardi ging voor de ontduiking te vinden. Ik wil alleen pleiten voor soepelheid voor belastingplichtigen, die duidelijk een abuis hebben gemaakt. De ingewikkeld heid van de aangifteformulieren in aan merking genomen moet je ook niet gaan priegelen". Dus wel soepelheid. Nu nog wat meer snelheid bij het terugstorten van teveel betaalde belastingcenten en de fiscusklan- ten zullen de Bostella gaan dansen rond om de verzamelde belastingambtenaren. Maar in die snelheid zit nu net de moei lijkheid. Het komt nog steeds voor, dat lang nadat het aangiftebiljet van het af gelopen jaar is ingevuld pas de defini tieve aanslag van het jaar daarvoor met net recht op teruggaaf van een paar hon derdjes in de bus rolt. De belastingdienst heeft er intussen een kleinigheid op ge vonden. De belastingbetaler, die verwacht dat de (definitieve) aanslag in de inkom stenbelasting en de aanslag in de premie heffing (AOW, AWW en AKW) hem recht geven op een teruggaaf van meer dan honderd gulden, kan dit kenbaar maken door de zwarte rechter bovenhoek van het aangiftebiljet af te knippen. Aan vaststel ling van die aanslagen zal zoveel moge lijk voorrang worden gegeven. De heer Van Bijsterveld zal met ingang van mei een topfunctie bekleden. Zijn taak zal het zijn om onder verantwoorde lijkheid van de staatssecretaris van finan ciën de uitvoering van de belastingen te runnen. Hij moet zorgen voor een effi ciënte organisatie en voor de technische uitvoering van de belastingen. Een impo nerende taak voor deze met zijn 48 jaren nog jonge directeur-generaal, die in zijn manier van optreden meer weg heeft van een populair docent dan van een belastingambtenaar. Waarmee maar gezegd wil zijn, dat men het beroep nooit met zijn beoefenaren mag verwarren. Het gebouw van het ministerie van Financiën aan de Haagse Kneuter dijk. TOKIO (AP) Masakazoe Sato uit Tokio is een heel bijzondere taxichauffeur. Hij wil dat het publiek ophoudt taxichauffeurs te beschouwen als een troep teleurgestelde zelfmoordpiloten en om dit te bereiken heeft hij huiselijkheid en luxe in zijn taxi gebracht. Voor mensen met vermoeide voeten zijn er pan toffels, passagiers met vuile schoenen vinden er een schoenpoetsdoos. Er zijn Engelse en Japanse tijdschriften en een bandrecorder, die jazz, klassieke of pop muziek speelt. Voor de liefhebbers heeft hij zelfs een schaaltje bonbons in zijn wagen en dat kost allemaal niets. Het is mijn beroepstrots", zegt de 39-jarige Sato, die al zeven jaar taxi chauffeur is. „Ik geloof dat wij het respect van het publiek hebben ver loren door onze slechte manieren en rijgewoonten." Sato heeft zijn taxi opgeknapt nadat deze in september was aangereden door een vrachtauto. Hij sprak over zijn idee met zijn vrouw, omdat hij honderdvijftigduizend jen (416 dol lars) moest uitgeven voor de nieuwe snufjes en nog eens vijfduizend jen (13.90 dollars) per maand. Mevrouw Sato was het niet alleen met zijn plan eens, maar zij bood aan gebloemde overtrekken voor de zittin gen te maken en bijpassende halfgor- dijnen om haar man te scheiden van zijn passagiers. Toen ging Sato naar zijn baas, die ook meteen ,in" was. Sato zegt dat zijn kruistocht, hoewel langzaam, re sultaat heeft gehad. Andere taxichauf feurs bij dezelfde onderneming, die hem aanvankelijk uitlachten, houden nu hun taxi's beter schoon en zijn beleefder tegen de passagiers. Sato heeft zijn onkosten niet terug gekregen en hij verwacht ook geen geldelijke voordelen, maar met ge noegen vertelt hij over twee inciden ten, die hem, zoals hij zegt, meer waard zijn dan het gewicht van zijn taxi in goud. In het ene geval stapte een jonge branie in zijn taxi en groette hem op de wijze, die in het Japans is gereser veerd voor lieden van de laagste stand. Naarmate de rit vorderde, veranderde de stemming van de branie en toen hij uitstapte, nam hij afscheid van Sato met de eerbiedige groet: „Grootva der." In het andere geval wilden twee woedende jonggetrouwden zich laten scheiden. „Ik besprak hun moeilijkhe den met hen", vertelde Sato, „en zette wat zachte romantische muziek aan. Het paar kwam tot kalmte. Toen zij uitstapten, hielden zij eikaars hand weer vast." Om zich voor ogen te houden dat hij niet te hard moet rijden, heeft Sato op zijn snelheidsmeter een por tret van zijn vrouw en hun driejarig dochtertje gelegd, dat alle snelheden boven de zestig kilometer bedekt. „Als de naald onder de foto komt, rijd ik te hard", zegt hij. „Je zou kun nen zeggen dat mijn gezin mijn be schermengel is." De gemiddelde taxirijder heeft ech ter heel weinig kans op straat de taxi van Sato aan te houden. Er rijden onge veer 32.000 taxi's in Tokio. ADVERTENTIE NEW YORK (AP). De Amerikaanse hippies hebben besloten aan het Ameri kaanse politieke leven te gaan deelnemen Daartoe hebben zij de Internationale Jeugdpartij gevormd. Het nieuws werd wereldkundig gemaakt op een persconferentie waaraan de dich ter Allen Ginsberg, de zangeres Judy Col lins, protest-journalisten, musici en artis ten deelnamen. „Wij gaan sing-ins en love-ins or ganiseren, terwijl de democraten aan de overkant van de straat hun stomverve lende conventie houden. Wij eisen een politiek van extase tegen de politiek van de vermolmde boerderij de napalm-vloek en de Vietnamese oorlog" aldus formu leerde een rock-'n-roll-musicus de parti; beginselen. ADVERTENTIE JUWELIER HORLOGER MARKTPLEIN - KENNEMERLAAN LANGE NIEUWSTRAAT - IJMUIDEN (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Juist kroop op 23 febru ari een 19-jarige Haarlemse bloemenkoop man met een gestolen geldkist in Haar lem-Noord uit een comestibleszaak waar van hij een ruit had vernield, of de politie pakte hem in zijn kraag. Ook zijn 20- jarige broer werd aangehouden, deze had op de uitkijk gestaan. De inhoud van de geldkist, 500, was de bloemenkoopman opgevallen toen hij eens koffie dronk in de zaak. Op 23 februari maakte hij samen met zijn broer in een café plannen dat geld te bemachtigen. „Een volwassen diefstal" noemde de officier van justitie de gang van zaken. Hij eiste tegen de 19-jarige jongeman drie maanden met aftrek van voorarrest en twee maanden voorwaarde lijk met drie jaar proeftijd. Wegens medeplichtigheid wilde hij de broer tot een boete van 100 en twee maanden voorwaardelijk veroordeeld zien. De raadsman van de 19-jarige bloemen koopman, mr. Weustink vond dat de zaak meer naar een „poging tot diefstal met braak" toeging. Hij voerde ook aan dat de jongeman nogal van streek was ge weest door een verbroken verloving. Hij vroeg een straf gelijk aan het voorarrest. De raadsman van de broer, mr. Schreurs, achtte alleen een boete voor zijn cliënt wel voldoende. De politierechter meende dat de mili taire dienst, waarin de 19-jarige Haar lemmer per 30 april zou gaan, opvoeden- der was dan de gevangenis. Hij veroor deelde hem tot twee maanden onvoor waardelijk met aftrek van voorarrest en twee maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. De andere bloemenkoop man kreeg een boete van 100 en drie weken voorwaardelijk. ADVERTENTIE Wij creëren de moderne kansels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Burenruzie in Heems kerk werd woensdag bij de Haarlemse politierechter afgehandeld met 100 boete. Op 9 november duwde een 32-jarige vrouw een 26-jarige bewoonster van het zelfde flatgebouw met haar hoofd tegen de muur. De voorgeschiedenis vermeldde fraaie feiten als het leeggooien van pannen hete olie vanaf het balkon, het opjagen van een hond en het slaan van de weder zijdse kinderen. Een boete van 50 kreeg een 21-jarige magazijnbediende uit Heemskerk omdat hij een ruit ter waarde van 89 had in gegooid. De magazijnbediende was ge weerd uit een jeugdcentrum en had toen uit woede He ruit vernield DELFT .eslaagd voor kandidaats examen civioi ingenieui J L Rothewei- ler, Lisse. Geslaagd vooi doctuiaalexamen civiel-ingenieur L. de Borst, Bloemendaal en met lof J. Brakel, Haarlem.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15