Duitse scheidsrechter stuurde Amancio weg; knopen van jas gerukt EUROPA CUP VOETBAL Tien man van Real Madrid schakelden Sparta Praag uit ondanks nederlaag Eintracht door Juventus gewipt Dokter Rolink wil naam als arts niet te grabbel gooien Uwe Seeler de held van HSV tegen Lyon Agnes Geene verraste Angela Bairstow op All England Wisselslagploeg sloot „Minsk' af met zege na hard gevecht Muller beter dan Van Haaren bij Ajax-MSV H. van der Ven opvolger van Van Dalfsen El Cordobes koopt voetbaloptreden" Okker versloeg Tom Edlefsen -• m Kunstschaatstitel voor Hendriks en Anneke Heidt Beslissing over tweede Tour-ploeg op 1 april DONDERDAG 21 MAART 1968 21 Correct Aantrekkelijk tti Voetbal in Engeland Gento: beslissend doelpunt. VELSEN. Dokter Rolink zal dit jaar niet optreden als Tour-arts van Olympia's Tour door Nederland, die van donderdag 23 tot en met woensdag 29 mei wordt ge houden. In antwoord op een brief van de organisatiecommissie van de etappe-weg wedstrijd voor amateurs, waarin de heer Rolink wordt gevraagd wederom als Tour-arts te willen fungeren, schrijft de arts uit Velsen dat hij niet op dit verzoek kan ingaan. De oorzaak van zijn besluit is de wijze waarop tijdens Olympia's Tour controle zal worden uitgevoerd op het gebruik van stimulerende middelen. In het verleden heeft dokter Rolink al en kele malen in het openbaar naar voren gebracht, dat hij zich niet kan verenigen met de zienswijze van de medische com missie van de Koninklijke Nederlandse Wielren Unie ten aanzien van politiële acties bij dopingcontrole. „Deze acties ter bestrijding van doping PRAAG/BERN De vier halve- finalisten van de Europa-cup I zijn bekend. Benfiea en Manchester Uni ted hadden zich al geplaatst. Gister avond kwamen daar Real Madrid en Juventus bij. Zowel in Praag, waar Sparta, dat met 21 won, des ondanks werd uitgeschakeld, omdat het in Madrid met 30 had verloren, als in Bern, waar Eintracht Braunsch weig en Juventus een beslissingswed strijd speelden, was het een spannende affaire. Sparta stond bij de rust met 20 voor tegen een met tien man spelend Real (Amancio was het veld uitgestuurd), maar oude rot Gento maakte weer eens een beslissend doel punt. In Bern werd aantrekkelijk aan vallend gespeeld. Juventus had ten slotte aan één doelpunt genoeg om zich te plaatsen. Het won met 10. Real Madrid heeft de gehele tweede helft tegen Sparta Praag met tien man moeten spelen. Vlak voor het rustsignaal stuurde de Westduitse scheidsrechter Hans Rademacher Amancio naar de kleedkamer. De Spanjaard, die in Madrid de drie doelpunten voor zijn ploeg had gemaakt, werd weggestuurd nadat hij hinderlijk tegen de scheidsrechter was opgetreden en de arbiter bovendien nad beetgepakt om hem ervan te overtuigen, dat Masek de vrije trap waaruit Vrana het tweede doelpunt maakte veel te vroeg had geno men. Scheidsrechter Rademacher, die uit stekend floot, nam dit vurige appèl van de Spanjaard, dat een duidelijke kritiek op zijn leiding inhield, niet. Zeven minu ten voor dit incident had Kvashak de Tsjechische kampioensploeg al een voor sprong van 1-0 gegeven. Na afloop van de wedstrijd vertelde scheidsrechter Rademacher: ,.Het tweede doelpunt van Sparta was volkomen cor rect, ik voel er dus niets voor om daar nu nog over te gaan discussiëren. Amancio heb ik van het veld gestuurd omdat ik zijn optreden tegenover mij ruw en daar door ontoelaatbaar vond. Hij heeft de knopen van mijn jack afgerukt, toen hij mij beetpakte en een van mijn zakken uitgescheurd." De Duitse scheidsrechter vertelde ver der dat hij in de rust werd bezocht door vertegenwoordigers van Real, die hem vertelden dat de noppen onder de schoe nen van de spelers van Sparta te hoog zouden zijn. Rademacher is daarop naar de kleedkamer van Sparta gegaan om te onderzoeken of de klacht van Real ge rechtvaardigd was. „Alles was", vertelde hij na de wedstrijd, „volkomen in over eenstemming met de regels." De 41.000 toeschouwers, die het stadion van Sparta Praag tot de laatste plaats vulden, verloren hun hoop op een ver lenging van het leven van Sparta in dit toernooi om de Europacup in de dertiende minuut van de tweede helft, toen Fran cisco Gento voor Real een tegendoelpunt maakte. De kleine Spaanse linksbuiten, die pas op het laatste moment in de ploeg was gekozen, omdat hij nog hinder zou hebben van een oude blessure, joeg de bal met een volkomen onverwacht schot van net buiten het strafschopgebied langs AMSTERDAM. De coach van het Nederlandse elftal, Georg Kessler had woensdagavond in het Olympisch stadion bij de vriendschappelijke wedstrijd tus sen Ajax en MSV Duisburg (1-1), die 20.000 kijkers trok. uiteraard grote inte resse in Heinz van Haaren, de alleen Duits sprekende Nederlander bij MSV, een van de favorieten van de bondscoach voor het Nederlands elftal. Kessler kon meteen een vergelijking maken met Bennie Muller, die voor de ruim 20.000 toeschouwers de meest op vallende van het tweetal was. Van Haa ren week echter sterk af van de normale taak van een middenveldspeler, zodat een beoordeling nogal moeilijk was. Over het algemeen was Ajax in deze ontmoeting sterker, maar kon uit de vele kansen slechts één treffer produceren. In de 25ste minuut gleed Cruyff uit een voorzet, of was het een mislukte poging tot een schot, van Danielsson, de bal langs doelman Manglitz, die verder vele schoten onschadelijk maakte. Nog geen tien minuten later was het 1-1 toen Van Haaren de bal voorzette en daardoor, na een misverstand waarbij Pronk en Vasovic (de beste speler van het veld) betrokken waren, Budde een kans bood. Ook in de tweede helft was Ajax meer in de aanval, maar verder dan een schot van Muller tegen de kruising van paal en lat brachten de Amsterdammers het niet. De laatste twintig minuten zakte het peil van de wedstrijd danig. doelman Kouba, die door Sparta was ver kozen boven Kramerius, die in Madrid niet onschuldig was geweest aan de Spaanse treffers. Het doelpunt van Gento was geen toe valstreffer, want zelfs met één man min der, bleek Real Madrid onder ideale weersomstandigheden er scheen een behaaglijk zonnetje, de temperatuur was met vijftien graden lenteachtig niets zwakker dan de Tsjechen en juist in het tweede deel van de wedstrijd kwam Real tot zijn beste aanvallen. De Duitse kampioensploeg Eintracht Braunschweig begon de wedstrijd in re genachtig weer voor 41.000 toeschouwers in het Wanckdorfstadion in Bern met groot elan. In de eerste tien minuten for ceerden de Duitsers twee hoekschoppen, waarvan de tweede bijna succes bracht. Linksbuiten Maas vergat echter van vier meter te schieten. Na een kwartier spe len, ontworstelde Juventus zich aan de Duitse druk en de achterhoede van Ein tracht moest zich terdege inspannen om een treffer te voorkomen. In de 16de mi nuut bijvoorbeeld glipte Cinesinho langs de achterspeler Kaack maar de Italiaan schoot voor het vrije doel langs. Vijf mi nuten later kon Kaack nog juist tussen beiden komen, toen Cinesinho en Meni- chelli tot gevaarlijk dicht bij het Duitse doel combineerden. Beide elftallen speel den duidelijk aanvallend en dat verhoog de de aantrekkelijkheid. Van de drie ont moetingen tussen beide clubs was de be slissingswedstrijd ontegenzeggelijk de beste en spannendste. Zeer sterk was de Italiaanse achterhoede. Eintracht ging de tweede helft op de zelfde manier van start als de erste: stormachtige aanvallen in de eerste tien minuten. Toch werd de Duitse ploeg al vrij snel een illusie armer. In de 56ste minuut zag dribbelkunstenaar Roger Amancio hier nog in de strijd (met Tichy). De Spanjaard zou later uit het veld worden gestuurd. Magnusson zijn kans schoon nadat hij een duel met Schmidt op het middenveld winnend had afgesloten. De Zweed om speelde op zijn weg naar het vijandelijke doel Dülz en Bèse en liet daarna van 18 meter doelman Horst Wolter geen enkele kans (0-1). Het was een schitterende solo van Magnusson, die vorig seizoen nog voor FC Köln uitkwam. De Duitsers ga ven het nog niet op. In de 73ste minuut kwamen zij nog eenmaal dicht bij de gelijkmaker, toen Elfert de bal vlak voor doel in de armen van Anzolin kopte. De Italiaanse defensie gaf verder geen kan sen meer weg. HAMBURG - HSV heeft een goede handel gedreven. De 150.000 mark, die als af koopsom aan Olympique Lyon moest worden betaald om toestemming te krij gen de beslissingswedstrijd in Hamburg te spelen, zijn eruit gekomen. De wed strijd trok ruim 50.000 toeschouwers en HSV plaatste zich door een overwinning van 2-0 bij de laatste vier. Het is voor de Nederlandse scheidsrechter Aalbrecht geen rustige avond geworden. In de eerste helft, toen HSV de forse wind in de rug had, moest Olympique met man en macht verdedigen. De Franse bekerhouder be paalde zich tot enkele uitvallen, die wei nig te betekenen hadden doordat de ge vaarlijke schutter Di Nallo door Horst volledig aan banden werd gelegd. Olympique, net als HSV een matige middenmoter in de nationale competitie, hield zijn verdediging in de eerste helft gesloten door een aantal voortreffelijke reddingen van doelman Chaveau. De Turkse doelman van HSV, Oeczan, kreeg in de gehele eerste helft slechts één schot op zijn doel. Ook na de rust toen HSV met de wind tegen speelde, hield de ploeg zijn greep op de wedstrijd. Uwe Seeler, die door trainer Knöpfle dit keer niet in de aanvalsspits was opgesteld, maar op AMERSFOORT Tot voorzitter van de landelijke technische commissie van de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrjj- dersbond is gisteravond in Amersfoort ge kozen de 47-jarige heer H. van der Ven uit Hilversum. Hij is de opvolger van de vorige week afgetreden tc-voorzitter de heer J. van Dalfsen. De heer G. Wolders werd benoemd tot secretaris. De nieuwe voorzitter is directeur van een cargadoorsbedrijf in Amsterdam. Hij was vice-voorzitter van het gewest Noord- Holland-Utrecht van de KNSB De heer Van der Ven, die ook gediplo meerd bondsoefenmeester is op de Am sterdamse kunstijsbaan Jaap Eden heeft hij onder meer rijders uit het Gooi ge traind verklaarde, dat besloten was een kleine groep van vijf tc-leden op te dra gen op zeer korte termijn allerlei belang rijke zaken voor te bereiden, waarover in de nabije toekomst door de gehele tc be slissingen moeten worden genomen. Het kleine comité zal binnen twee weken enkele malen bijeenkomen en onder meer een gesprek hebben met een aantal rijders en het bondsbestuur. Tot de belangrijkste kwesties behoren het aanstellen van een nieuwe trainer voor de kernploeg en de wijze van begeleiding van de schaatsen rijders. De nieuwe voorzitter krijgt door zijn functie een kwaliteitszetel in het bondsbestuur van de KNSB. Een tweede zetel krijgt de heer R. Weitering uit Zuidhorn (Groningen), die in de technische commissie komt als korte-baanspecialist het middenveld, speelde daar een hoofd rol, maar in de tweede minuut toonde hij ook zijn vuurkracht. Van 25 meter kogelde hij een vrije schop onhoudbaar langs Chaveau. Een kwartier na rust was de strijd beslist, toen scheidsrechter Aal brecht HSV een strafschop toekende. Seeler maakte van elf meter geen fout. AC Milan werd de derde club, die de halve finales bereikte. Eerder plaatste zich al Bayern München. Cardiff City en Torpedo Moskou moeten in een beslis singswedstrijd uitmaken, wie het kwartet zal completeren. De derde wedstrijd tus sen Standard Luik en AC Milan was noodzakelijk geworden, nadat de uit- en thuiswedstrijd beide in 1-1 waren geëin digd. De Italianen boekten al snel suc ces, toen Prati in de tweede minuut raak schoot (1-0). De spelers van AC Milan konden hieruit moed putten voor een enorm offensief, maar de Belgen weken voorlopig niet en slaagden erin de rust verder ongeschonden te bereiken. Zij kwamen intussen nauwelijks aan tegen stoten toe. Na de pauze herhaalde Rivera het kunststuk van Parti. Na eveneens twee minuten spelen verhoogde hij de voorsprong van zijn club tot 2-0. In de resterende tijd kwam er geen verande ring meer in de score, ondanks een voort durend overwicht van AC Milan. LONDEN Op de All England bad mintonkampioenschappen, de strijd om de officieuze wereldtitel, heeft Agnes Geene in de tweede ronde voor een verrassing gezorgd door de sterke Engelse speelster Angela Bairstow te verslaan met 118, 117. In de derde ronde, die vandaag ge speeld wordt, ontmoet Agnes Geene de Deense Karin Jörgensen. Van de zusjes Ter Metz is Margot afgevallen. Zij ver loor van Marie Louise Wackerow (West- Duitsland) met 511 911. De Duitse bereikte vorig jaar in hetzelfde toernooi de kwartfinale en werd daarin uitgescha keld door de latere winnares Judy Hash- man (V.S.). Lili ter Metz was in de eerste ronde vrij en versloeg daarna de Britse Thompson met 118 en 114. In de eer ste ronde versloeg Geene de Engelse Mi- les (114 en 111) en Margot ter Metz schakelde de Zweedse Ebergen uit (8 11, 11—12, 11—7). Voor Felice de Nooyer en de jeugdige Joke van Beusekom duurde het enkelspel van de All England Championships maar kort: in de eerste ronde werden beiden uitgeschakeld. Felice de Nooyer verloor van de sterke Britse Susan Pound met tweemaal 117 en Joke van Beusekom moest buigen voor de geplaatste speelster Noriko Takagi (Japan). Tegen de fina- liste van vorig jaar was de Haagse speel ster niet opgewassen: 411, 011. Bij de heren werden Herman Leidal- meyer en Boudewijn Ridder reeds in de eerste ronde uitgeschakeld. Leidelmeyer verloor in drie games van de Westduitser Winter: 12—5, 15—18, 9—15. Ook Ridder gaf zich pas na drie games gewonnen. Tegen de Brit Tank waren de cijfers 15 9, 815, 415. De meeste geplaatste spe lers en speelsters wisten zich te hand haven. De favoriete Denen Erland Kops en Henning Borch waren binnen het half uur klaar met hun partijen. Kops versloeg Naqi Mohsin uit Pakistan met tweemaal 156 en Borch won van de Maleisische Thomascupspeler Tan Yee Khan. De ge plaatste Maleisiër Yew Cheng Hoe werd uitgeschakeld door Rattanusorn uit Thai land met 175, 715, 515. Bij de dames trok de hooggeplaatste Deense UUa Strand zich terug. Later op de avond verloren Herman Leidelmeyer en Lili ter Metz in de twee de ronde van het gemengde dubbelspel met 515 915 van het Britse paar MillsPerrin. In de eerste ronde hadden zij de Engelse combinatie Stanford Smith uitgeschakeld: 158, 154. Agnes Geene maakte (internatio naal) naam door Angela Bairstow te verslaan, de veelvuldige officieuze wereldkampioene. 47 die naar mijn mening in geen enkel op zicht verantwoord zijn, hebben tot nu toe geleid tot onredelijke verdachtmakingen, bezoedeling van de goede naam en lach wekkende toestanden die de wielersport geen goed hebben gedaan", schrijft dok ter Rolink onder meer. Hij wijst er voorts op, dat „een arts die ter medische bege leiding van de deelnemers aan een etap pewedstrijd zich voor de goede zaak van sport en gezondheidszorg inzet het risico zal lopen bij de legale uitoefening van zijn medische taak door de onverantwoor delijke politiële acties van de medische commissie van de KNWU te worden ge troffen". „Meerdere voorbeelden", zo vervolgt de brief, „daarvan zijn in België, waar be doelde acties zelfs door de wet worden geschraagd, reeds bekend geworden. U zult er ongetwijfeld begrip voor opbren gen dat ik dergelijke risico's liever niet loop en mijn goede naam als medicus niet te grabbel wens te gooien. Het zal u be kend zijn dat ik de bestrijding van de do ping langs andere dan politiële wegen wil laten verlopen". MADRID De Spaanse stierenvechter Manuel Benitez, beter bekend als „El Cordobes", wil de arena tijdelijk verwis selen voor het voetbalstadion. Hij heeft namelijk woensdag aan de voetbalclub uit zijn geboorteplaats Cordoba voorge steld drie wedstrijden mee te spelen en de club daarvoor één miljoen peseta's te betalen (ongeveer 50.000 gulden). „El Cor dobes" behoort tot de drie hoogstbetaalde torero's ter wereld en verdient per „op treden" ruim 80.000 gulden. Het bestuur van de voetbalclub moet zich nog beraden over het ongewone aanbod. LONDEN. Voor de eerste divisie van het Engelse voetbal zijn dinsdagavond twee wedstrijden gespeeld. De uitslagen zijn: Nottingham ForestLeicester City 2-1, Wolverhampton WanderersShef field Wednesday 2-3. WILLEMSTAD Tom Okker heefi gisteren op de tweede dag van het inter nationale tennistoernooi in Willemstad in twee sets gewonnen van de Amerikaan Tom Edlefsen: 9-7 6-4. In de eerste set had de Nederlandse kampioen moeite om te winnen, maar nadat Edlefsen in de tweede set zijn enkel had geblesseerd, was de strijd snel beslist. MINSK. De Nederlandse zwemploeg was praatgraag in Minsk. Dat kwam na tuurlijk door de overwinning van de na tionale damesploeg op de 4x100 meter wisselslag-estafette. Coach Kerkhoven had twee Nederlandse ploegen ingeschreven, Nederland 1, bestaande uit Coby Buter, Klenie Bimolt, Ada Kok en Nel Bos en Ne derland 2 met Coby Sikkens, Marjan Ta- nus. Mirjam van Hemert en Corrie Mul der. Beide ploegen bereikten de finale en zoals te verwachten viel was de strijd tussen de twee Nederlandse ploegen bij zonder fel. Coby Buter en Coby Sikkens, respectie velijk 1.10,1 en 1.10,3 op de 100 meter rug slag gaven elkaar niets toe en ook Mar jan Janus en Klenie Bimolt bleven dicht bij elkaar. Op de schoolslag waren de Nederlandse ploegen hun voorsprong ech ter kwijtgeraakt, omdat coryfeëen als Galina Prozoemensjikova en Anna Gre- bennikova twee Russische veremgings- ploegen aan de kop van het veld hadden gebracht. Bij Ada Kok veranderde het beeld echter totaal. De wereldrecordhoud ster schudde eerst Mirjam van Hemert van Nederland 2 van zich af en wierp zich toen in de strijd met de Russische vlin derslagspecialisten. Op de 1500 meter voor heren had Ne derland maar een vertegenwoordiger in de eindstrijd: Johan Schans. Dick Lan- gerhorst was namelijk al in de series uit geschakeld en dat zat de Hagenaar zelf nog het meest dwars. Hij bleef met zijn tijd van iets minder dan 18 minuten en dertig seconden ruim een minuut boven zijn Nederlandse recordprestatie en daar door was hij geëlimineerd. De oorzaak waardoor het de Nederlandse kampioen de laatste tijd zo „slecht" gaat is misschien niet onverklaarbaar. Waarschijnlijk heeft hij teveel aan het tentamen gedacht, dat hij over enkele dagen aan de Haagse aca demie voor lichamelijke opvoeding moet afleggen en waarvoor hij woensdagavond uit Minsk naar Nederland is vertrokken. Hij komt pas in het Franse Font Romeu weer in de ploeg terug. Johan Schans had in de eindstrijd van de 1500 meter geen enkele kans. Hij werd achtste en laatste in 18.06.9 (een nieuw persoonlijk record) De wedstrijden in Minsk zijn weer voor bij en de Nederlandse ploeg kan er met redelijke tevredenheid op terug kijken. Er is niet helemaal uitgekomen was coach Rob Kerkhoven ervan had verwacht. Maar de omstandigheden ziekte en vermoeidheid waren vooral bij het be gin van de wedstrijden zodanig, dat de Nederlandse zwemcoach zich woensdag avond nog vrij lovend over zijn pupillen kon uitlaten. „Ze zijn echter nog lang niet waar ik ze wil hebben", aldus Kerkhoven „en in Polen waar we van vrijdag tot en met dinsdag zullen zijn en in Font Romeu de daaropvolgende twaalf dagen, zal ik ze er hard aan laten trekken. In Stock holm tijdens de zeslandenwedstrijd wil ik namelijk topprestaties zien en die krijgen we niet door stil te zitten." Dames: 800 meter vrije slag: 1. Olga Kocikova (Tsj. SI.) 10.12.1; 2. Tamara Konjoekova (Rusl.) 10.18.2); 3. Dolly Maaneman (Ned.) 10.22.5; 400 m. wissel slag persoonlijk. 1. Larisa Sacharova (Rusl.) 5.26.5; 2. Eva Sigg (Finl.) 5.29.1; 3. Henny Pentermann (Nederland) 5.31.4; 4 x 100 m wisselslag estafette. 1. Neder land 1 4.39.9; 2. Dynamo Moskou (Rusl.) 4.43.0; 3. ZCKA Moskou (Rusl.) 4.43.1; 4. Nederland 2 4.44.3. Heren: 1. 500 m vrije slag: 1. Doenajev (Rusl.) 17.22.5; 2. Boere (Rusl.) 17.31.0; 3. Skrosnikov (Rusl.) 17.41.4; 8. Schans (Ned.) 18.06.9; 400 m wisselslag persoon lijk. 1. Doenajev (Rusl.) 4.48.3; 2. Novo- solek (Rusl.) 4.54.8M: 3 Holthaus (West- Dld.) 4.56.9. 4 x 100 m wisselslag 1. Dy namo Moskou (Rusl.) 4 07.4; 2. ZSKA Moskou (Rusl.) 4.08.2; 3. Oost-Duitsland 4.08.4. DEN HAAG Anneke Heidt en Arnout Hendriks, beiden uit Den Haag, hebben gisteren in de Houtrusthallen niet veel moeite gehad hun kunstrijtitels te behou den. Anneke Heidt legde de basis voor de eerste plaats bij de verplichte figuren. De voorsprong, die zij daarin opbouwde was, ondanks een bepaald niet vlekkeloze kür, voldoende voor het kampioenschap. Arnout Hendriks was de enige deelnemer bij de heren. Hij behaalde het vereiste puntental. (Van onze sportredactie) HAARLEM. De sportcommissie van de KNWU zal op 1 april een vergadering hebben met de sponsors, waarbij onder meer ter sprake zal komen het zenden van een tweede Nederlandse ploeg naar de Tour de France. De organisatie van de Tour heeft deze week nog ens nadruk kelijk laten blijken dat een tweed» ->loeg toegestaan is. Dat gebeurde bij een be zoek van ploegleider Geldermans aan Le- vitan in Parijs.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 21