Linkervleugel van Labour zegt vertrouwen op TARVO TARVO Woede in CSU-geledere is groot Onrust in West-Duitsland na woorden van minister Brandt Boekhandel H. Qoebergh SPD vraagt stopzetting bombardementen van Aanval op vliegveld van Saigon Russen eisen optreden van Britten tegen Rhodesië ers Ook Macleod in de aanval Aartsbisschop van Guatemala terug morgen nemen, zelf proeven! FDP-standpunt dicht genaderd Indonesië laat een ter dood veroordeelde piloot vrij Verpordelingen wegens het vergaan van de „Iraklion" Unaniem beroep op de VS Prof. Y. Liberman bepleit weer nieuwe economie Medezeggenschap voor Italiaanse studenten Dood een Vietcong en win een vakantie Versterkingen voor Zuidvietnamese strijdkrachten Kerken vragen vrede in Nigeria Betogingen tegen Novotny in Praag DONDERDAG 21 MAART 1968 MOEILIJKE AVOND VOOR ROY JENKINS OOOOWSÖ 00©©öjQ 2 Moutbrood Erkennen HAARLEM Ged. O tide Gracht 74 telefoon 025-17517 UIT HET VERLEDEN VAN MIDDEN-KENNEMERLAND Mr. H. J. J. Scholtens Blanco stem Truman steunt Johnson Guerrillastrijders naderen Salisbury In Tegelen vond men gisteren een kar tonnen doos met vier pasgeboren hondjes op een vuilnisstortplaats. De eigenaar van de hondemoeder had niet de moeite ge nomen de diertjes af te maken, alvorens hij ze bij het afval deponeerde. Hij ging waarschijnlijk van de nuchtere redene ring uit-, dat de hondjes wel vanzelf dood zouden gaan. i Men kan zich afvragen wat deze man (of vrouw, maar in zulke gevallen zijn mannen in de meerderheidzou hebben gedaan als hij wél zo barmhartig zou zijn geweest de diertjes te doden. Er be hoort weinig fantasie toe om zijn even tuele methode danig te wantrouwen. Het zou een tamelijk schokkende openbaring zijn, indien eens onthuld zou kunnen worden op welke manier dagelijks in ons land dieren naar de andere wereld wor den geholpen. Een nog steeds aanmerke lijk groot deel der mensheid springt met levende wezens om als echte barbaren! Er bestaat een wettelijke ordening, compleet met strafbepalingen, op hêt ge bied van de dierenbehandeling. De politie gtaat als opsporende instantie daarbij voor een vrijwel hopeloze taak. Een even hopeloze taak als" ten aanzien van de op sporing van gevallen van'kindermishan deling, die natuurlijk nog veel ernstiger zijn. Maar ook dierenmishandeling is een symptoom van ernstige maatschappelijke ontsporing, waarbij de absolute weerloos heid der slachtoffers ^e morele en ethi sche misdadigheid nog verzwaart. In Tegelen bezit men een asiel van de Dierenbescherming, dat ongewenste pas geboren dieren op pijnloze wijze afmaakt. In Haarlem heeft men zo'n asiel binnen kort ni,et meer. In de hoofdstad van Noord-Holland, een stad die om haar his- torisch-culturele aanzien een kern van beschaving in de Randstad wordt ge noemd, is het tot dusver onmogelijk ge bleken een tehuis voor zwervende, ont heemde en ongewenste dieren te stichten dat enigszins beantwoordt aan de eisen van ruimte, hygiëne en comfart. >"<wwwi*lwwllwwwiWi*Hwiw(wiwwww«iiiwyi*wiwiwinwwwiviw«wwwyww Binnenkort wordt het bestaande asiel, met veel moeite en offers van particulie ren in stand gehouden, gesloten. Dan moe ten de in Haarlem geboren jonge hondjes en katjes naar de vuilnisbelten of worden toevertrouwd aan de particuliere metho den van afmaken, waarin men bijzonder weinig vertrouwen kan hebben. Het is gemakkelijk, altijd de overheid de schuld van misstanden te geven, maar in dit geval mag toch worden gewezen op het feit dat de traagheid van Gedeputeer de Staten om een bouwvergunning te verstrekken de oorzaak is, dat in Haar lem niet alleen geen dierenasiel meer zal zijn, maar dat ook de moeizaam tot stand gekomen samenwerking van verschillen de particuliere dierenbeschermersorgani saties in de waagschaal raakt. Het is interessant en leerzaam, waar te nemen op welke wijze nu in Haarlem zal worden gereageerd. De vele dieren vrienden in deze stad zullen ongetwijfeld opstandige en beschuldigende geluiden laten horen, de overheden van stad en provincie zullen dg gang van zaken be treurenswaardig vinden, maar de dieren zullen daar weinig mee opschieten. Men kan zich afvragen of het inderdaad juist is, dat het maatschappelijke goed van die renbescherming altijd door particulier initiatief moet worden bedreven en be schermd onder welwillend maar weinig actief toezicht van de overheid. Niet al leen uit het oogpunt van volkshygiëne, maar ook uit overwegingen van maat schappelijke moraal en burgerzin behoort de bevordering van een goede behande ling der dieren ontegenzeglijk bij de overheidstaak. De politie heeft altijd een belangrijke, zegenrijke rol gespeeld in deze aangelegenheid, maar er behoort méér toe. Eenvoudig gezegd moet een stad zorgen dat zij beschikt over een be hoorlijk geoutilleerd, hygiënisch in gericht, ruim, goed geleid centrum voor Dierenbescherming, waarbij particuliere belangstelling en hulp zeer zeker onmis baar zijn maar waarvan het bestaan en de werking onder verantwoordelijkheid vallen van het stedelijk bestuur. Men kan een stad niet op vooruitstrevende, moderné wijze besturen en- tegelijk de dieren met middeleeuwse harteloosheid naar de vuilnisbelten verwijzen. LONDEN (AP). De levenskansen van premier Wilsons Labourregering en het drastische versoberings-programma heb ben gisteren ernstig gevaar gelopen na een gezamenlijke aanval van de linkse vleugel, de vakbonden en de industrie, on danks een sterke stijging op de Londense effectenbeurs. het pond steeg een halve dollarcent op de wisselmarkt als reactie op de felle aanval van de regering op particuliere uitgaven en het voorstellen van strenge maatregelen tegen loonprijs- en inkom stenverhogingen, maar zakte vijftien pun ten toen de Franse president De Gaulle zijn veroordeling herhaalde van het hui dige monetaire stelsel in de wereld. In het Lagerhuis keerde de conserva tieve oppositie terug tot de aanval op wat Ian Macleod, de financiële deskundi ge binnen de partij, de „brute begroting" GUATEMALA (AP) Aartsbisschop Mario Casareigo van Guatemala, die vo rige week zaterdag werd ontvoerd, is woensdag teruggekeerd. De aartsbisschop stond geen enkel interview toe. Hij zei alleen: „Ik kan u niet anders zeggen dan dat ik verheugd ben". Hij verstrekte geen bijzonderheden over de ontvoering en zijn ontvoerders. ADVERTENTIES van minister van Financiën Roy Jenkins noemde. Zowel Jenkins als Wilson verdedigde het versoberingsprogramma tijdens een partijbijeenkomst van Labouraf ge vaar digden, maar had een zware aanval van de linkervleugel te verduren, die on der aanvoering van Stanley Orme betoog de de regering niet langer te zullen steu nen wegens de nadruk op de indirecte belastingen en het bevriezen van de lonen, De machtige confederatie van Britse werkgevers heeft bij monde van de voor zitter meegedeeld dat zakenlieden geloven dat het bevriezen van lonen en inkomsten onuitvoerbaar zal blijken. (Van onze correspondent) NEURENBERG Steeds luider wordt in West-Duitsland de afkeu ring over minister Brandts opmer king betreffende een eventueel er kennen van de Oder-Neisse-grens met Polen. Vooral binnen de Christen- Democratische Partij die met Brandts socialisten in de regering zit en de Bonden van Verdrevenen afkomstig uit de voormalige Duitse, nu Poolse gebieden heerst onrust over de woorden die de minister van Buitenlandse Zaken aan die kwestie heeft gewijd. Willy Brandt deed dat afgelopen maan dag in zijn kwaliteit van voorzitter van de Sociaal-Democratische Partij op hef SPD-congres, dat op het ogenblik in Neu renberg wordt gehouden. Hij sprak zich, in zijn rede, uit voor een „erkennen respectievelijk respecteren"- van de huidi ge Poolse westgrens „tot aan het mo ment, dat een definitieve regeling in een vredesverdrag wordt bereikt". De terminologie waarvan Brandt zich bediende had aanvankelijk niet overal dezelfde uitwerking. Tenslotte heeft de Westduitse regering sinds haar bestaan niet anders gedaan dan de Oder-Neisse- grens gedwongen respecteren. Toch was het de eerste maal, dat een lid van de Bondsregering ook over „er kennen" sprak. Hoewel dat „erkennen' blijkbaar onder de bindende voorwaarde geschiedt, dat op een wellicht nooit plaatsvindend vredescongres een an dere afspraak zou worden gemaakt. In Bonn, waar de Christen-Democraten alleen zijn achtergebleven terwijl hun so ciaal-democratische coalitiegenoten in Neurenberg over de toekomst van de SPD nadenken, heeft de CDU laten weten dat de woorden van Brandt niet klopten met de tekst van de regeringsverklaring van 13 december 1966, Maar dit had Brandt zelf ook al in zijn rede in Neu renberg aangeduid. Hij sprak ervan, dat het de taak is van het Duitse volk met zichzelf in het reine te komen over de grenskwesties. „Deze taak staat zo nog niet in de regeringsverklaring", aldus Brandt. DJAKARTA (Reuter) De Indonesi sche regering heeft de Indonesische lucht machtpiloot Daniel Maukar, ter dood ver oordeeld wegen het mitrailleren van twee paleizen van ex-president Soekarno, in vrijheid gesteld. Nog acht mensen die bij deze schietpartij betrokken zijn geweest, zijn vrijgelaten. Maukars beschieting van de paleizen in mei 1960 was het startsignaal voor de actie van een militaire beweging die Soe karno wilde dwingen tot onderhandelin gen met groepen rebellen op Celebes eh Sumatra. ADVERTENTIE kondigt de herdruk aan van door 314 blz. met 109 afb. Geb. 22.50 (tot 30 april a.s. 19,75) De CDU wees er ook nog op, dat de Amerikaanse regering nog aan de voor avond van de rede van Brandt erop ge wezen had, dat de uiteindelijke oplossing van het Oder-Neisse-probleem pas in een vredesverdrag mogelijk zou zijn. Maar Amerikaanse diplomaten in Bonn begrepen niet goed hoe dit een argument van de CDU tegen minister van Buiten landse Zaken Brandt kon zijn. Zij zagen deze formulering eerder als een onder steuning voor hetgeen hij in Neurenberg had gezegd. Vooral binnen de CSU, de Beierse zus terpartij van de CDU, is de woede over de woorden van Brandt bijzonder groot. Een CSU-afgevaardigde in de Bondsdag wil in een mondelinge vraag van de re gering weten, of de minister (van Bui tenlandse Zaken) nog in staat is de Duitse politiek ten opzichte van Oost-Europa te leiden, als hij een ander standpunt in neemt ten aanzien van de Oder-Neisse- grens dan de Bondsregering. Inmiddels is op het partijcongres in Neurenberg door alle gedelegeerden op één na, die zich van stemming onthield, de volledige goedkeuring uitgesproken voor het standpunt van Brandt, zoals hij dat maandag voordroeg. Minister Brandt wilde echter geen nadere explicatie ge- van van het enigszins raadselachtige „er kennen respectievelijk respecteren". De woorden van Brandt werden vooral opmerkzaam door de liberale oppositie beluisterd. De voorzitter van de FDP, Walter Scheel, verklaarde dat deze nieu we SPD-formule dicht nadert aan het actieprogram, dat de liberalen vorig jaar in Hannover hebben opgesteld. Minister Brandt heeft laten doorsche meren, dat hij zijn uitlatingen over de Oder-Neissegrens met medeweten van kanselier Kiesinger zou hebben gedaan. Op de vraag van een journalist, of deze verklaring was afgesproken met de kan selier antwoordde Brandt dat de bonds kanselier weliswaar niet de richtlijnen van de SPD-partijdag opstelt, maar dat onafhankelijk daarvan het thema met de kanselier was besproken. PIRAEUS (Reuter) Zeven personen die verantwoordelijk worden geacht voor het vergaan van de Griekse veerboot Iraklion in december '66, waarbij 241 mensen het leven verloren, zijn in Piraeus tot gevangenisstraffen van tien maanden tot zes jaar veroordeeld. Vier van de elf beklaagden, onder wie de reder Spyros Typaldos en drie ambtenaren van het mi nisterie van Koopvaardij, zijn vrijgespro ken. Er zijn meer dan 450 getuigen gehoord. Slechts 47 van de 288 passagiers van de bijna negenduizend ton metende veerboot hebben er het leven afgebracht. Sommi gen van hen, die als getuigen werden ge hoord, spraken van een drijvende dood kist. Het schip verging doordat een koelauto, die niet goed vast stond, door een laad- deur sloeg en de zee vrij spel gaf. De ver oordeelden zijn tegen hun vonnis in be roep gegaan. (Van onze correspondent) NEURENBERG. De 331 gedelegeer den op het congres van de sociaal-demo cratische partij in Neurenberg hebben unaniem een resolutie aanvaard, waarin de Verenigde Staten wordt gevraagd de bombardementen op Noord-Vietnam te staken, af te zien van een militaire op lossing van het conflict en te streven Oud-president Harry Truman tijdens zijn eerste formele pers conferentie sinds jaren, waarbij hij zijn uitdrukkelijke steun betuigde aan president Lyndon Johnson. Ge zeten onder een palmboom ging hij in sneltreinvaart op de vragen in. KEY WEST. (AP). De voormalige Amerikaanse president Harry Truman heeft nadrukkelijk zijn steun gegeven aan president Johnson. Hij voorspelde dat Johnson dit najaar gemakkelijk zal win nen. Op een van zijn zeldzame persconfe renties zei Truman dat senator Robert Kennedy „geen enkele stem van Johnson zal wegnemen". SAIGON (AP). De Vietkong heeft vanmorgen vroeg een aanval gedaan op het enorme Tan Son Nhoet vliegveld van Saigon. Ongeveer vijftien granaten troffen doel, maar richtten volgens VS- woordvoerders „niet veel schade aan op de luchtmachtbasis". Over eventuele gewonden werd niets ge zegd. Het was de eerste .keer sinds 1 maart dat de Vietcong de luchtmachtba sis onder vuur nam. Toen werden vijftien raketten op het vliegveld afgeschoten. Bij de beschieting zou slechts lichte schade aan vliegtuigen zijn aangericht. Hoewel het gevaar van een grote invasie van Saigon aanmerkelijk is afgenomen, is het nog niet voorbij, aldus autoriteiten in de Zuidvietnamese hoofdstad. t MOSKOU (AP) Professor Yevsei G. Liberman, de beroemde Russische eco noom, heeft gepleit voor een betere be handeling van de Russische consument. Hij wil onder meer een einde aan de lange rijen, die herhaaldelijk in de Sov jet-Unie voor de winkels te zien zijn. Liberman verwijt het bedrijfsleven zich niet om het publiek te bekommeren en geen enkele poging te doen de service te verbeteren. Hij pleitte opnieuw voor een economie op winstbasis, die de meeste goederen tegen de laagste kosten ver vaardigt. Professor Liberman zei dat in de Sov jet-Unie een zwarte handel is ontstaan doordat het aanbod kleiner wordt gehou den dan de vraag. Verder wees hij op het enorme tijdverlies voor de consument, die dikwijls in zijn werktijd in de rij moet staan, waardoor produktieverljezen ont staan. MOSKOU WASHINGTON (Reuter Tass). Het Russische persbureau Tass heeft een officiële verklaring gepubliceerd waarin wordt gezegd, dat de Sovjet Unie bereid is actief deel te nemen aan maatregelen die „de rassenterreur in Zuid-Rhodesië tegengaan om de levens van Afrikanen te beschermen". Deze maatregelen moeten conform het hand vest van de VN zonder dralen worden genomen. De Russische afgevaardigde Jacob Ma- lik zei gisteren in de Veiligheidsraad dat Groot-Brittannië, ondanks de sancties, in de eerste helft van het vorige jaar nog handel met Rhodesië heeft gedreven tot een bedrag van bijna zes miljoen pond sterling. In antwoord op de verklaring van de Britse afgevaardigde lord Caradon van gisteren dat het tijd wordt met praten op te houden en tot daden over te gaan, zei de Rus: „Gaat uw gang handel. U hebt alle kaarten in handen. Hoe actiever u be it, hoe eerder het vraag stuk is opgelost". Uit betrouwbare bron in Salisbury is vernomen dat naar schatting vijftig Afri kaanse guerrillastrijders zich al vechten de langzaam een weg banen naar Salis bury. Ze worden bestookt door Rhodesi- sche troepen, straaljagers en helikopters aldus meldt Reuter. De guerrillastrijders zijn goed uitgerust met moderne, in communistische landen gemaakte wapens. De Rhodesische troepen trachten hen kennelijk tot een geregelde slag te dwingen maar dit is zeer moeilijk in de dichte rimboe waar de infiltranten opereren. (Van onze correspondent) ROME. In de Romeinse universiteit heerste woensdag algehele rust. In vele faculteiten zijn de colleges hervat en het is de bedoeling dat vandaag overal de normale toestand terugkeert. Dat is te danken aan het besluit van minister-pre sident Moro om de academische senaat van iedere universiteit de vrijheid te ge ven binnen de perken der bestaande wet ten een voorlopige experimentele regeling te treffen. Dat betekent onder meer, dat nu de studenten medezeggenschap hebben in alle universitaire lichamen en dus hun verlangens kenbaar kunnen maken. De examens worden voortaan in het open baar afgenomen en de geëxamineerde student heeft het recht te verlangen dat vragen worden gesteld over een bepaald opgegeven onderwerp, dat hem na aan het hart ligt en waarop hij dus behoorlijk is voorbereid. BEN CAT (Reuter) Amerikaanse mi litairen die een of meer Vietcongstrijders doden, worden beloond met een verlof pasje voor een driedaagse vakantie aan de kust, zo hebben soldaten verteld, die deelnemen aan de operatie „Wil om te winnen". „Ik ken twee jongens die al zo'n pasje hebben gekregen", vertelde een Amerikaan die zich evenals anderen zeer ingenomen toonde met deze regeling. Het maakt geen verschil of je één communist doodt of twintig", zei hij. „Bestaat er verschil van mening over de vraag wie nu eigenlijk een guerrillastrijder doodde, dan krijgt niemand de pas". Het verlof kan worden doorgebracht in een van de drie daartoe aangewezen badplaatsen. Een woordvoerder van de legerleiding in Ben Cat verklaarde niet op de hoogte te zijn van een dergelijke regeling. Hij zei, dat de divisies in deze kwestie „geen offi ciële politiek volgen. Als er zulke belo ningen bestaan, dan gebeurt dat toch strikt op plaatselijk niveau". SAIGON (Reuter) President Ngoyen van Thieu van Zuid-Vietnam heeft be kendgemaakt dat de Zuidvietnamese troe pen met 135.000 man tersterkt zullen worden. Alle achttien- en negentienjari gen zullen worden opgeroepen en daarna de oudgedienden onder de 33 jaar. De mobilisatie van deze categorieën is reeds begonnen. naar een politieke regeling. De SPD wordt opgedragen ook in de Bondsdag te ijveren voor een resolutie van gelijke strekking over Vietnam. Niet alleen op de Verenigde Staten, maar op de strijdende partijen in Viet nam wordt verder een beroep gedaan naar een politieke oplossing te zoeken. Geen enkele kans op vredesonderhande lingen mag worden gemist: „Wij vertrou wen dat Noord-Vietnam daarop positief zal reageren". De tekst van de aangeno men resolutie is scherper dan die aan vankelijk door de partijleiding werd voorgesteld. Het waren vooral de linkse afdelingen in de partij, die duidelijke taal verlangden. Het congres stelde zich achter Willy Brandt en de partijleiding om als toe voeging aan de oorspronkelijke tekst op te nemen dat, indien de Verenigde Sta ten afzien van een militaire oplossing voor Vietnam, dit het vertrouwen in de Amerikaanse waarborgen ten aanzien van West-Europa, de Bondsrepubliek en Ber lijn niet zal aantasten. Het congres sprak zich verder nog uit voor vermindering van conventionele en atoomstrijdkrachten in Europa, aanvaar ding van het nieuwe ontwerpverdrag voor niet-verspreiding van kernwapens, verde re stappen ter verbetering van betrek kingen met het Oostblok en toetreding van Groot-Brittannië en andere landen tot de EEG. (Van onzê correspondent) ROME. De Rooms-Katholieke Kerk en de Wereldraad van Kerken hebben zich gisteren gezamenlijk gericht tot bei de strijdende partijen in Nigeria om te komen tot een onmiddellijke beëindiging van de bijzonder bloedige vijandelijkhe den en het vestigen van een blijvende vrede door onderhandelingen „volgens de hoogste Afrikaanse tradities". In de dringende oproep wordt uitvoe rig ingegaan op de vreselijke gevolgen van elke oorlog en het gevaar van een blijvende vervreemding, ook na het her stel van de vrede, wanneer de vijande lijkheden te veel kwaad bloed hebben gezet. Op stamhoofden en heersers van alle andere delen van Afrika wordt verder een beroep gedaan hun goede diensten aan te bieden en als bemiddelaar op te treden tussen de partijen, wanneer zich daartoe een gelegenheid mocht voordoen. ADVERTENTIE PRAAG (AP). Naar schatting vijf tienduizend jongeren, die de grootste congreszaal in Tsjechoslowakijke tot de nok toe vulden, hebben woensdagavond luid hun bijval betuigd voor sprekers die aandrongen op het ontslag van president Antonin Novotny. Zij juichten sprekers toe die hun „so cialistische democratie" beloofden, waar onder volledige vrijheid zal bestaan voor communisten en niet-communisten, alle beperkingen zullen worden opgeheven op het reizen naar het buitenland en alle in ballingschap levende Tsjechen zullen worden uitgenodigd terug te keren naar hun land. Het Tsjechoslowaakse partijorgaan „Rude Pravo" heeft zijn lezers veront schuldigingen aangeboden voor het feit, dat het zich niet onmiddellijk aan de nieuwe situatie heeft aangepast en het publiek niet objectiever heeft ingelicht. Naar het persbureau Ceteka uit Praag meldt, heeft het blad toegegeven dat „sommige berichten bekort of weggela- en waren speciaal om niet vooruit te lopen op de besluiten van de hoogste partij-instantie."

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3