HET PROCES TEGEN MEVROUW LIOE Vrouw van Chinese president onderging studentenverhoor I wonen Examengeheimen zijn goed bewaakt bij Staatsdrukkerij taleuMotte JURKJES 9.9» BiIxTJEu SKOL? Chemische wapens van VS doodden 5000 schapen Schande over Chinau hebt met Soekarno geflirt" SM Steenfabriek dicht Drie kamers verboden terrein Verzegeld op 1 april naar de scholen KINDER JURKJES Tweka sluit een badpakkenatelier VRIJDAG 22 MAART 1968 15 Verkleedpartij „Van Ouds 't Roomhuys" Geflirt Soekarno is juist in deze tijd zo hartverwarmend. Richt uw woning romantisch en gezellig in met stijl- k meubelen van Klassiek.Wonen.Waar houdt uhet meest vanEngels, Frans, oud-Hollands In ons mooie grachtenhuis aan de Raamsingelvindt, u ook üw geliefde stijl, in een grote, per- manente expositie romantische meu belen, met het komfort van van daag. Drie etages! Kom^ .spoedigeenseenkijk^, A je nemen. ,Niet verantwoordelijk "Paar» is een enorme keus ai vanaf I al vanafZ?® (santpoort WfWSSENSniA Rijksinspecteurs als corretoren Enorme groei Keuzevakken Geen beroep mogelijk r WAT IS BEL (010) 131244, Na A WASHINGTON (Reuter) In het westen van de Amerikaanse staat Utah zijn op enige tientallen kilometers van een centrum waar chemische wapens worden getest in de afgelopen dagen meer dan vijfduizend schapen gedood. Oogge tuigen omschreven het gebied als een „zee van dode dieren". Volgens functio narissen lijken de schapen te zijn omge komen door vergiftiging van het centraal zenuwstelsel. (Van onze correspondent) HONGKONG Het „Tsjiangkangsjan"-korps van de Tsinghoea-univer- siteit in Peking heeft een pamflet uitgegeven over drie verhoren van „zakkenrolster" Wang Koeang-Mei. Deze Wang Koeang-Mei is de vrouw van president Lioe Sjao-Sji, die door de officiële Pekingse pers wordt af geschilderd als de Kroesjtsjev van China. Wang Koeang-Mei, afkomstig uit een rijke familie, heeft gestudeerd op de katholieke Foe Jen-universi- teit van Peking en trok in 1943 naar Yenan, waar zij Lioe Sjao-Sji leerde kennen. Zij speelde een leidende rol in de Chinese vrouwenbeweging en zat als vertegenwoordigster van de provincie Hopei in het nationale volks congres. In 1963 begeleidde zij Lioe Sjao-Sji naar Indonesië, Birma, Cam bodja en Noord-Vietnam. Toen de partij bij het begin van de culturele revolutie werkgroepen naar de universiteiten zond om de campagne op gang te brengen, kreeg Wang Koeang-Mei de opdracht onder de studenten van de Tsinghoea-universiteit te gaan werken. Nu wordt haar verweten de revolutionaire studenten te hebben afgeremd. De scènes van het verhoor spelen zich af in een zaal op de zevende verdieping van de Tsinghoea-universiteit. Het is een koude winterdag en mevrouw Lioe ver schijnt in een mantel met pelskraag. De studenten eisen dat zij de luchtige japon aantrekt die zij heeft gedragen tijdens haar bezoek aan Indonesië. Wang Koe ang-Mei weigert dat kledingstuk te laten halen, omdat het duidelijk voor 's zomers bestemd is. De student die haar verhoort een fanatieke rode gardist, schreeuwt: „Zwijg daarover. Wij weten niets over zulke bourgeois-nonsens als wat men in de winter draagt, in het voorjaar of in de zomer en wat bestemd is voor op reis en wat ontvangsten". Mevrouw Lioe antwoordt: „Voorzitter Mao heeft gezegd dat wij ons dienen aan te passen aan het klimaat en dienovereen komstig van kleding moeen wisselen". On der luid gelacht zegt de student: „Wat voorzitter Mao zei betrof het politieke kli maat. Volgens de standpunten die u hul digt zou u ook in uw pelsmatei kunnen doodvriezen". m ADVERTENTIE HOTEL-CAFÉ-RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 Telefoon 0 23 - 52701 Overveen 't Is gezellig dineren in ons gemo derniseerd Café-Restaurant. Speciaal Weekend-Menu Zelfde directie als restaurant „de bokkedoorns" te Overveen. Het „commando der geestenver drijvers" van de universiteit tracht daarop met ge weld mevrouw Lioe een zijden japon in westerse stijl aan te trekken. Wang Ku- ang-Mei verweert zich echter fel. Zij roept: „Jullie hebben het bevel van voor zitter Mao geen geweld te gebruiken over treden", waarop de studenten in koor Mao's woorden citeren: „Een revolutie is geen dinnerparty, geen essay schrijven, geen schilderij maken en geen borduurwerk. Ze kan niet fijn, kalm zacht, gematigd, vriendelijk, hoffelijk, te rughoudend en grootmoedig zijn. Een re volutie is een opstand, een daad van ge weld, waarin de ene klasse de andere ten val brengt". Nadat de rode gardisten er ten slotte toch in zijn geslaagd mevrouw Lioe de zomerjurk aan te trekken, dwingen zij haar bovendien nog zijden kousen en schoenen met hoge hakken aan te trekken. Zij doen haar een halsketting om en als mevrouw Lioe dan, zo opgetuigd, voor haar „rechters" staat, beweert de pro cesleider dat zij op dezelfde manier opge maakt heeft geflirt met president Soekar no en daarmee het Chinese volk heeft beledigd. De voorzitter noemt mevrouw Lioe bo vendien „de grootste zakenroller" van de universiteit. De verzamelde rode gardis ten citeren Mao: „AI het ^eactiórfaire is hetzelfde. Als men het: niet slaat, zal het ook niet vallen". Waardp Wang Koeang- Mei zegt: „Jullie zullen in de toekomst, nog wel ontdekken of ik al dan niet re actionair ben". De procesleider onthult nadere bijzon derheden over Wang Koeang-Mei's reis naar Indonesië: „Soekarno een sigaret aan te bieden is een schande tegenover het hele Chinese volk". Wang antwoordt: „Soekarno zat naast me. Ik heb slechts een Indonesische gewoonte gerespecteerd" De tegenpartij: „Loop naar de pomp. Wij kennen geen vreemde gewoonten. U hebt geflirt met een slechte kerel als Soekarno" Hij wil dan weten hoeveel studenten van de Tsinghoea-universiteit door haar als i Het bezoek van Lioe Sjao Tsji aan Soekarno geschiedde op 20 april 1963. President Soekarno kortte toen de tijd op de luchthaven van Djakarta, waar hij op de aankomst van het Chinese staatshoofd wachtte, met het pogen de zak te rollen van zijn minister Leimena. Hij kon niet bevroeden dat de vrouw van China's president later voor „zakkenrolster" zou worden uitgemaakt. ADVERTENTIE van weleer. Raamsingel 42 (bij brug Houtplein) - Haarlem - tel. 15549 Dit is geen illustratie van het proces tegen de vrouw van de Chinese president. Integendeel, zo toont de Chinese pers het proces dat in Hongkong werd gevoerd tegen de „vrijheidsstrijdster Gang Puhjuan" rebellen zijn gebrandmerkt. Mevrouw Lioe pareert: „Wij hebben slechts critiek geoefend en niemand voor een contra-revo volutionair uitgemaakt". De ondervrager: „Het heeft geen zin vaststaande feiten te ontkennen, namelijk dat u tegen velen hebt getuigd om een handvol volgelingen te beschermen". En Wang: Feiten zijn feiten. Vervolgingen moeten op feiten ge baseerd zijn. Zo is het standpunt van Mao Tse-Toeng". De voorzitter vraagt mevrouw Lioe wat zij vindt van het boek „Over zelftucht Dit boek „hoe men een goede commu nist wordt" gold eens als het ABC voor partijleden en is geschreven door Lioe Sjao-Sji. Mevrouw Lioe antwoordt: „Het is een idealistisch boek, waarin niet wordt gediscussieerd over de klassenstrijd Ik ben het er echter niet mee eens dat het tegen het denken van Mao Tse-Toeng zou zijn". „Welke kapitalistische weg is Lioe Sjao Sji nu gegaan?", wil de student weten. Mevrouw Lioe verklaart: „Hij heeft een onjuist commentaar geleverd op de groe pen voor wederzijdse hulp in Sjansi. Toen de coöperaties zich te snel ontwikkelden, beval hij een lager tempo en in 1962 overschatte hij de moeilijkheden waarin het land zich bevond. Maar hij was tegen vergissingen als „San-Tsoe I-Pao" (waar onder het teruggeven van stukken land aan de boeren, het scheppen van vrije markten en het oprichten van particulie re industrietjes). Zelfs in de talrijke mo menten van critiek bleef hij vasthouden aan het socialisme. Zijn volharden in fou ten zou China echter naar het kapitalis me kunnen terugleiden". Gevraagd hoe zij nu over haar man denkt antwoordde mevrouw Lioe: „Ik heb onvoldoende bewijzen dat hij tegen de re volutie en nooit tegen het kapitalisme zou zijn geweest. Nooit echter is hij tegen Mao Tse-Toeng geweest". Het komt tot een flinke woordenstrijd, waarin de voorzitter zover gaat dat hij de echtgenote van de man die officieel, nog altijd president van China is, uit maakt voor „de stinkende vrouw van een anti-element". Mevrouw Lioe: „Een Chi nese vrouw, een communistische vrouw uit China, is onafhankelijk. Zij kan niet verantwoordelijk worden gesteld voor de fouten van haar man". De voorzitter stelt echter nu ook haar afkomst aan de orde, waarop muurkran ten de laatste jaren veel critiek hebben geleverd. Het verhoor duurt lang en me vrouw Lioe's handen beginnen tenslotte duidelijk te trillen. Zij vraagt een tablet om wat rustiger te worden en een glas water. De voorzitter zorgt ervoor en vraagt „Wang Koeang-Mei, bent u bang?" Mevrouw Lioe antwoordt: „Waarom zou ik bang zijn? Ik ben niet bang. Een com munist heeft niets te vrezen". Daarna vraagt ze om medicijnen, want ze voelt zich ziek. Als zij uiteindelijk de zaal wordt uitgeleid, vraagt de voorzitter haar wat ze er nu zoal van vindt. Met zachte stem antwoordt ze: „Ik ben be reid de critiek, de verstoting te accep teren". Wang Koeang-Mei, die zich op de ge vangenis heeft voorbereid en handdoek, tandpast en andere benodigdheden heeft meegebracht, mag dan naar huis gaan, naar de presidentswoning waar haar echt genoot nog altijd resideert. Rossum. De directie van de N.V. Steenfabriek „De Voren" te Rossum (Gel derland) heeft zich genoodzaakt gezien de verdere uitoefening van het bedrijf te Heerewaarden te beëindigen wegens con juncturele en structurele omstandigheden Voor het ontslag en afvloeiing van een 30-tal personeelsleden is algehele overeen stemming bereikt met de betrokken werk geversorganisatie en de werknemersor ganisaties. Inmiddels heeft reeds een groot deel van het personeel een andere werkkring gevonden, hetgeen de directie een grote voldoening heeft gegeven. (Van onze correspondent) DEN HAAG Een glazen wand, waarin draden van een alarm systeem zijn verwerkt, omgeeft in de Staatsdrukkerij de afdeling, welke in het bedrijf geldt als „Uiterst Geheim". Op de toegangs deuren staat: „Verboden toegang voor onbevoegden". En onbevoegd is in deze dagen iedereen die niet direct betrokken is bij het drukken en verzenden van de examen opgaven, waarmee de eindexamen kandidaten op de middelbare scholen van 17 april af worden ge confronteerd. Zelfs voor het over grote deel van het personeel van de Staatsdrukkerij zijn de drie ver trekken streng verboden terrein. Wie er binnen wil, moet eerst bel len. Hij wordt alleen toegelaten als hij een machtiging van de directie kan tonen. De twintig mannen en vrouwen, die de examenopgaven zetten, corri geren, drukken en inpakken, zijn zorg- NMM ADVERTENTIE UMUIDEN B10EMSTR.7O LISSF VIERKANT HAARLEM SCH0TERW.3A AIPEN% RUN 1 PEINS HENDRIKSTR.I59 ZWANENBURG naast DIRK' I/an 06/BROEK vuldig uitgezocht. Er wordt nagegaan of ze geen schoolgaande kinderen heb ben die in een eindexamenklas zitten. Jeugdige personeelsleden van de druk kerij die een examen moeten afleggen, worden tijdelijk naar „verre" afdelin gen overgeplaatst. Dat er op de geheime afdeling heel wat omgaat, bewijst bijvoorbeeld de oplage voor het middenstandsexamen, 30.000 exemplaren per examenonder deel. In de sector van het vhmo vragen de eindexamens hbs een oplage van 27.000 exemplaren per vak. Al die vel len worden met de hand uitgeteld in bundeltjes van 20 en in speciale om slagen gestoken, waarop vak, datum en uur van het examen staan ver meld. De verzegelde enveloppen gaan, per school gebundeld, de deur uit. Om het zover te krijgen, wordt elk jaar weer onder hoogspanning ge werkt. „Deze keer moet het extra snel", vertelt de heer J. van den Bo- gert, de man die er bij de Staatsdruk kerij voor zorgt dat de zaak goed loopt. Hoewel de eerste eindexamens pas op 17 april beginnen, moeten de opgaven al op 1 april de deur uit, omdat de paasvakantie ertussen zit. Daar komt nog bij dat dit jaar voor het eerst de eindexamens Havo en Mavo worden afgenomen, waarvoor de opgaven eveneens bij de Staatsdrukkerij wor den gedrukt. Voor zeven blinde kan didaten die aan de eindexamens gym nasium en MMS deelnemen, zijn de opgaven in samenwerking met de Haagse Blindenbibliotheek in braille uitgevoerd. Voor een drietal slecht ziende scholieren zijn aparte exempla ren gedrukt met een extra grote letter. De examenopgaven zijn ook dit jaar weer ontworpen door een groep lera ren die daarvoor richtlijnen heeft ge kregen van de rijksinspectie. Keuze en redactie van de opgaven zijn vervol gens beoordeeld door een adviescom missie, welke ook nog eens het oordeel van een deskundig buitenstaander heeft gevraagd. De opgaven zijn ten slotte officieel vastgesteld door het College van Rijksinspecteurs bij het VHMO. Die inspecteurs corrigeren ook de drukproeven op de geheime afde ling van de Staatsdrukkerij op taal- en zetfouten. Voor deze correctie, die soms dagen in beslag neemt, staat de inspecteurs op de staatsdrukkerij een speciaal vertrek ter beschikking. Vroe ger werden de stukken ook onder toe zicht van de inspectie ingepakt en ver zegeld. Maar dat is nu in goed ver trouwen aan het personeel van de Staatsdrukkerij overgelaten. Het zou te veel tijd vergen. Als de correctie is geschied de stukken worden vier keer nagekeken en de enveloppen zijn gevuld, volgt nog een laatste controle. Daartoe wor den de overgebleven vellen, misdruk ken of vuile exemplaren, geteld. Zijn er meer overgebleven dan was voor zien, dan wordt alles opnieuw gecon troleerd. Pas als men zekerheid heeft dat er geen fouten zijn gemaakt, wor den de enveloppen dichtgelakt en wor den de resterende exemplaren vernie tigd. De scholen, die per circulaire op de komst van de stukken zijn voor bereid, krijgen de pakketten aangete kend per post toegestuurd. De envelop pen blijven tot op de dag van het exa men gesloten. Dit jaar zullen 54.000 Mulo-leerlin gen en ruim 37.500 middelbare scho lieren eindexamen afleggen; het hoog ste aantal dat zich ooit in de sector van het VHMO heeft aangemeld. Vorig jaar waren het er 29.000 en vijf jaar geleden 21.000. In de jaren dertig be droeg het aantal kandidaten ruim vijf duizend. Voor de jaren zeventig rekent men op een aantal dat dicht in de buurt van de 100.000 komt. In 1930 haalden 700 van de 5300 middelbare scholieren de eindstreep niet. Vorig jaar werden tegen de 5000 kandidaten af gewezen. Negenhonderd kandidaten doen eindexamen Havo. Zij komen van de veertien scholen, welke een proef heb ben genomen met deze nieuwe, vijfja rige, op beroep en bedrijf afgestemde schoolopleiding. Nieuw in het eindexamen Havo is onder meer de introductie van keuze vakken. Alleen Nederlands en één moderne taal zijn verplichte examen vakken. Uit de overige vakken (talen, geschiedenis, aardrijkskunde, wiskun de, natuurkunde, scheikunde, biologie, economie, handelswetenschappen en recht) kiest de leerling aan het begin van het vierde schooljaar er vier. Ook voor het eindexamen ulo-nieuwe stijl, de vierjarige Mavo, dat dit jaar even eens voor het eerst wordt afgenomen, bestaat deze keuzemogelijkheid. De kandidaat mag slechts voor één van de zes vakken onvoldoende hebben, maar niet minder dan een 5. Bij twee kleine onvoldoenden en een puntentotaal dat hoger ligt dan 33, is een herexamen mogelijk. Dat herexamen wordt pas in september afgenomen, zodat de kandi daat de kans heeft zijn kennis nog snel bij te spijkeren. (Van onze correspondent) DEN BOSCH. Het Tweka-atelier in St. Michielsgestel waar badpakken en der gelijke worden vervaardigd, wordt per 1 mei gesloten. Het is de directie namelijk niet mogelijk personeel voldoende aan te trekken. De 34 meisjes die nog in het bedrijf werkzaam zijn, zullen worden overgenomen door de kousen- en sokken- fabriek Jansen de Wit in het naburige Schijndel. Kon men tot dusver tegen een exa menuitslag in beroep gaan, onder het nieuwe systeem, dat voor alle examens vaste waarderingsnormen kent, zal dat niet meer mogelijk zijn. Er is van die mogelijkheid trouwens bijna nooit ge bruikgemaakt. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15