Officieel „om gezondheidsredenen NOVOTNY AFGETREDEN Rockefeller geeft Nixon ruim baan HET WEER Gezwicht voor zware druk Israëlische actie veroordeeld V eiligheidsraad m Troepen kalm terug Dominee als vraagbaak voor katholieken Visvervoer per enveloppe morris WALNUTS Woonkunst DEKKERS f Wiskunde al op lagere school Blokwals 3 begint in '69 te draaien Geen eerste prijs in toto Zonne-ceremonie in San Francisco ril#-* msrsi Hoessein wil Arabische topconferentie Mr. Kranenburg bedreigd Engeland-Spanje op televisie fcjttleVkeC 1.75 58e JAARGANG NUMMER 119 VRIJDAG 22 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJ MUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C. van der Mije yy (Van onze correspondent) WASHINGTON „Ik ben geen kandidaat voor het presidentschap en zal dit ook niet worden". Met deze woorden heeft gouverneur Nelson Rockefeller in de westelijke balzaal van het Hiltonhotel in New York een einde gemaakt aan alle speculaties over zijn kandidatuur. Met zijn be sluit niet mee te doen aan een wor steling om de republikeinse nomi natie leek hij deze op een zilveren schaaltje aan te bieden aan de man, van wie Rockefeller zelf zei dat een meerderheid der republikeinse partij- bonzen hem prefereert: president Richard Nixon. oud-vice- Zie verder pagina 3 Zuidwestelijke wind Stelling in proefschrift: Bij de Hoogovens Het woord is aan Kwestie-dierenasiel Mao-teksten contra Wang Koeang-Mei pagina 15 kwrtvw* PERMANENTE MEUBEL - EXPOSITIE SSuède-Nappajasjes Kennemerlaan 36 IJmuiden BONBONS eigen fabrikaat 100 gram 1.50 150 gram 2.20 250 gram 3.60 van 35 voor 32 ct Pittig RUMGEBAK 3.50 m m m heerlijk Telefoon 1 64 79 IJmuider Courant Rockefeller tijdens de persconferentie in New York, waar hij bekendmaakte, zich niet kandidaat te zullen stellen. Rockefeller gaf vier redenen, waarom hij tot zijn beslissing gekomen is: Gebrek aan steun binnen de partij voor zijn kandidatuur en de kennelijke voorkeur van een meerderheid voor Nixon. De overweging dat het dom zou zijn in de huidige crisistijd de democraten in verdeeldheid naar de kroon te ste ken. De zekerheid dat zijn kandidatuur de republikeinse partij zou belemmeren bij het genezen van de diepe wonden van 1964 toen de conservatieven en gematigden elkaar naar de keel vlo gen. De eisen van het gouverneurschap in de staat New York, waar binnenkort alle energie en aandacht nodig zullen zijn voor het begrotingsdebat. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, IS Van Dag tot Dag 3 Buitenlands nieuws 3, IS Oplossing puzzel S Uit stad en omgeving 5, 7, 9 Medische verzorging9 Kunst 17 Radio en tv 17 Films 17 Uitgaan in Haarlem 17 Feuilleton19 Beeldverhalen19 Aangestipt 19 Economisch nieuws 21 Scheepsberichten 21 Beurs 21 Sport 23, 25 Ferdinand 24 Luidsprekers 12, 13 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond: Aanvankelijk enkele opklaringen. Morgen overdag zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Tot krachtig of hard toenemende zuidwestelijke wind. Iiets hogere temperaturen. Volledige weerrapporten op pagina twee. WENEN (AP) President Anto- nin Novotny van Tsjechoslowakije is vandaag afgetreden, zo heeft het persbureau CTK bekendgemaakt. Het presidium van de communistische partij heeft „het verzoek van presi dent Novotny om van zijn functie van president van de republiek te worden ontheven, goedgekeurd", zo werd ge- (Van een onzer verslaggevers) GRONINGEN „Het gehele wiskunde onderwijs moet worden vernieuwd. Reeds op de lagere school moet rekenen worden vervangen door wiskunde. Alle onder wijzers bij het lager onderwijs moeten worden herschoold in de moderne wis kunde". Dat zegt dr. W. J. Brandenburg, die gisteren is gepromoveerd aan de Gro ningse universiteit, in een van de stel lingen van zijn proefschrift „Moderni sering van het wiskunde-onderwijs". Hij is voorts van mening dat de opleiding van wiskundeleraren voor het middelbaar onderwijs aan de eisen van de moderne tijd moeten worden aangepast. Proeven in de Verenigde Staten hebben volgens hem aangetoond dat dit mogelijk is. Hij vindt dat het wiskunde-onderwijs zou moeten worden gericht op de praktijk van het bedrijfsleven. IJMUIDEN. Als onderdeel van de grote uitbreidingen bij Hoogovens ver meldt het maandblad „Samen", dat, naar verwachting, de nieuwe blokwalserii (de zogenoemde blokwals 3) midden 1969 met de produktie zal kunnen beginnen. De definitieve plaats, die voor deze blokwal- serij (ten noorden van de Zeestraat) werd gekozen, garandeert dat ook bij toekom stige uitbreiding alle onderdelen van het produktieproces zo goed mogelijk op el kaar blijven afgestemd, en er geen proble men ontstaan bij de onderlinge transport verbindingen van de verschillende fa brieken, aids „Samen". DEN HAAG. De cijfers van sport toto 37 van het afgelopen weekeinde zijn: aantal deelnemers 619.215, bruto inleg 856.879,80, prijzenbedrag 282.770. Eer ste prijs f 155.523,50, geen meldingen van dertien juist voorspelde uitslagen, het be drag gaat voor 2/3 naar de tweede prijs en voor l/ naar de derde prijs. Tweede prijs 188.513,33, 91 meldingen van twaalf goed, uitkering bruto per ko lom ƒ2.071,60. Derde prijs ƒ94.256,67, 60 meldingen van de eerste negen goed, uit kering 1.571 per kolom. zegd. Als reden is opgegeven dat No votny aftreedt uit gezondheidsover wegingen. De president van Tsjechoslowakije wordt gekozen door het parlement. Het staat wel vast dat het parlement zich eveneens zal verenigen met het verzoek van Novotny af te mogen treden. De 63-jarige ex-president werd in janua ri van zijn funktie van partijleider onthe ven. Onder zijn opvolger Alexander Dub eek ontstond een liberalisatieproces dat zijn weerga nog niet heeft gehad. Sindsdien werd steeds grotere druk op hem uitgeoefend om ook als president af te treden. De opmerking van het presidium over zijn gezondheid volgde op eerdere be richten dat Novotny twee dagen geleden was hersteld van een griepaanval, en dat hij ook last van zijn galblaas had. Novot ny werd in 1957 president en verenigde hiermee de funktie van partijleider en staatshoofd in één figuur. Hij was in 1953 partijsecretaris geworden. Hij is verantwoordelijk gesteld voor de vele stalinistische processen en het ver tragen van de economische hervorming van het land. Onlangs werd zijn naam nog genoemd in verband met de vlucht van generaal Jan Sejna naar de Verenigde Staten. De „hippies" in San Francisco hebben gisteren het begin van de lente gevierd met een „zonne-ceremonie" in het Gold Gate Park. Kleren waren daarbij taboe. Auguste Comte: Er is eigenlijk niets werkelijks in het leven, behalve menslievendheid. WASHINGTON, AMMAN, TEL AVIV (Reuter. DPA en AFP) Zowel de Ver enigde Staten als de SovjetU-nie hebben in de Veiligheidsraad het optreden van Israël tegen Jordanië veroordeeld. De Amerikaanse afgevaardigde Goldberg zei dat de Israëlische vergeldingsactie in geen verhouding staat tot de geweldda den die eraan voorafgingen. De Rus Ja cob Malik drong aan op een krachtige veroordeling van Israel. De raad moet naar zijn mening Israel aanzeggen dat er sancties zullen worden genomen als het zich opnieuw schuldig maakt aan schen ding van het bestand. Onder de talrijke anderen, die Israel veroordeelden, waren de vertegenwoordi gers van Groot-Brittannië en Frankrijk. Koning Hoessein heeft een onmiddel lijk bijeenroepen van een Arabische top conferentie bepleiten hierbij etsun van de Egyptische president Nasser gekregen. De Israëlische troepen zijn inmiddels weer teruggetrokken over de Jordaan. Het Jordaanse legercommando meldt dat Premier Esjkol volgt de gevechten op Jordaans gebied vanuit een stel ling bij Jericho. T xF' V «Sr® X 45 Israëlische tanks en vijftig andere ge wapende voertuigen zijn vernietigd. Vijf vliegtuigen zouden zijn neergeschoten. Verder melden de Jordaniërs dat twee honderd Israëlitische soldaten zijn gesneu veld. De Israëlische stafchef, generaal-ma- joor Bar Lev, heeft gisteravond gezegd dat het doel van de militaire operatie was bereikt". Hij deelde mee dat zeven tien Israëliërs zijn gesneuveld en zeven tig gewond. De drie bases Karameh, Safi Khirbet el Khanzir zijn vernietigd. Honderdzeventig saboteurs en leden van de Arabische verzetsorganisatie „El Fa tah" zouden zijn gedood. Onze correspondent in Jeruzalem, die de aanval op Karameh van dichtbij heeft gevolgd, meldt: De slag is vooral geleverd door artille rie en cavalerie. Er waren voortdurend straaljagers en helikopters in de lucht, maar hun taak leek zich te beperken tot het geven van dekking aan tanks en in- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De commissaris van de koningin in Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, is met de dood bedreigd in dien niet binnen vier dagen door Ge deputeerde Staten de bouwvergunning is verleend voor het nieuwe dierenasiel aan het Houtmanpad. Dit ultimatum werd donderdagmorgen gesteld via een ano niem telefoontje aan de echtgenote van mr. Kranenburg. „Dat is het risico van het vak", deelde de commissaris ons lachend door de telefoon mee. „Ik moet u zeggen, dat ik er niet al te zwaar aan til. Gekken lopen er altijd rond". Mr. Kranenburg dacht overigens, dat over enkele weken de beslissing zou kun nen worden gegeven inzake deze vergun ning. „Het dossier ligt klaar. Het laatste wettelijk verplichte advies kwam op 12 maart zoals wij donderdag overi gens al in een deel van onze edities ver meldden bij Gedeputeerde Staten bin nen". Mr. Kranenburg zei verder, dat er tussen de belanghebbenden nog een „hearing" zou worden gehouden, alvorens Gedeputeerde Staten tot een beslissing zouden overgaan. Hij zei, dat de bezwaren waren gericht op geluidshinder, waarvan vooral het bejaardentehuis in de om geving van het pand aan het Houtmanpad last zou kunnen hebben. (Van onze correspondent) EINDHOVEN. De gereformeerde kerken in Brabant en Limburg willen een predikant aanstellen, die speciaal zal worden belast met de voorlichting aan de rooms-katholieke kerk. De doorbraak van nieuwe gedachten in de R.-K. Kerk brengt een hevige ople ving van de belangstelling voor de refor matie met zich mee. Op tal van plaatsen verwijst bijvoorbeeld de „Nieuwe Kate- chismus" naar elementen van het chris telijk geloof, die in de reformatie beter bewaard zijn gebleven dan in de kerk van Rome, de bisschoppen betrekken de reformatorische kerken in tal van com- Het theologisch en bisschoppelijk voor beeld leidt in Brabant tot een stortvloed van vragen van scholen, instituten en parochies om voorlichting en inf atie over de kerken der hervorming Dominee Besselaar, die voor de helft van zijn tijd studentenpredikant aan de technische hogeschool is, is kandidaat voor de nieuwe functie. fanteristen. De Israëlische troepen had den de opdracht gekregen hun activitei ten volkomen te bepalen tot terroristen, tenzij koning Hoesseins Arabische legioen zich in de strijd zou mengen. Dat laatste gebeurde. Van een Israëlische vlucht is geen sprake geweest. Wij hebben kunnen zien hoe de troepen in de loop van de mid dag rust namen nadat het werk blijkbaar was gedaan, en later kalm terugtrokken naar het uitgangspunt. HAARLEM. Woensdagavond 3 april zendt de NTS via Nederland 1 de voet balwedstrijd EngelandSpanje uit. De ontmoeting wordt gehouden als kwartfi nale van het Europa Cup-toernooi voor landenteams. LONDEN (AP). Een Londense zoö loog heeft een van de grote problemen van de natuur opgelost. Hij heeft een chemisch middel ontwikkeld waardoor vis op het droge kan voortleven. Om de kwaliteit van zijn middel, „Pro poxate 7464" te bewijzen, heeft hij een goudvis in een enveloppe aan zijn uit gever gestuurd. De vis doorstond de be proeving zonder enige nadelige gevolgen. ADVERTENTIES INTERIEURS 1000 ma MODELKAMERS ZqtstrMt - Telefoon 30874 - Hmömi Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam A.s. Zaterdag als reclame 5 ABRIKOZENGEBAKJES van 2.- voor PATISSERIE aparte smaak steeds nieuwe soorten punten en gebak DUS NAAR

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1