VAN DAG TOT DAG Westmoreland voorspelde overwinningen WILLY BRANDT HERKOZEN Klaus Schütz niet in hoofdbestuur SPD nieuw VS kunnen bezoekers naar Vietnam sturen Auteur „schrijver w'test is op vrije voeten Gedwongen reis naar Cuba McCarthy's program Rennies Groot nieuws RUYS&CO Gerhart Eisler overleden Eenheid in partij bleef bewaard Na een verblijf van één jaar Zweden wil bemiddelen in Vietnam Nieuwe regering in Egypte ROCKEFELLER Veel ontslagen in T sjechoslowakije commentaar op actuele zaken de "new style" afdeling ontdek de nieuwe woonstijlen bij: iHEtSAQENTn Brandend maagzuur, VRIJDAG 22 MAART 1968 Op 1 januari: Geen gevaarlijke moties U staat in de wondere wereld van de "New Style". Daar is de romantiek van kleurig gebeitste houten meubelen, de verrassende effekten van glad" strak kunststof plaat naast Oriëntaalse bekledingsstoffen, daar ziet u de 'swinging lines' van de Frans-ingenieuze "Airborne meubelen. U komt ogen tekort, u kijkt uw ogen uit, u kunt uw ogen niet geloven, kortomkom Beverwijk, Breestraat 76. Tel. 02510-25141Volop parkeerruimte. De gehele zaterdag geopend; de gehele maandag gesloten. 50 °/o KORTING op uw VLIEG REIS in de VERENIGDE STA TEN VAN NOORD-AMERIKA. Vervolg van pagina 1 Doden in Genua door aardverschuiving amm Zo af en toe bestaat het politieke nieuws uit een geheime brief die uitlekt. De brief die Nederhorst in het najaar van 1965 over het huwelijk van prinses Beatrix schreef was er zo een. Dagen lang heeft het Binnenhof er over na gepraat. Deze week lekte er weer een brief uit. Hij werd geschreven door oud-premier De Quay die een paar honderd kapitaal krachtige partijgenoten vroeg de nood lijdende K.V.P. financieel bij te springen. Dat soort bedelbrieven worden er bij tientallen geschreven vooral buiten de politiek. Op het eerste gezicht zou het epistel van onze oud-premier dan ook nauwelijks de moeite van het uitlekken waard zijn. Pikant is echter de moti vering die aan het schriftelijk verzoek werd gegeven. Huiselijk naverteld komt die er op neer, dat het nu tijd wordt de vorming van een christen-democratische partij financieel te steunen. Bundeling van de christen-democratische krachten levert stabiliteit in de Nederlandse poli tiek op mpar zoiets kost geld. Het geld zal goed worden besteed, want de radi calen hebben zojuist de K.V.P. verlaten op een paar na. De geldgevers hoeven zich geen zorgen te maken dat het geld op gaat aan pogingen om met links samen te werken. De Quay schrijft dat het geld besteed zal worden aan studie en voorlichting. Dit klinkt onschuldig, bijna wetenschap pelijk en nauwelijks politiek. Feit is ech ter dat politieke partijen een flink deel van hun clubkas besteden aan „studie en voorlichting". De studie bestaat uit het in elkaar zetten van verkiezingsprogram ma's en de voorlichting omvat meestal niet meer dan het laten drukken van de programma's en andere vormen van poli tieke propaganda. Wie geld vraagt voor politieke studie en voorlichting vraagt geld voor de allerkostbaarste activiteit van een politieke partij. Wie dat geld geeft subsidieert een politieke partij ook al staat in de brief het zinnetje: „Voor diegenen die het bezwaarlijk vin den geldelijke steun rechtstreeks aan een politieke partij te geven, behoeft dit be zwaar hier minder te gelden nu het gaat om gerichte activiteiten op het gebied van studie en voorlichting Over de brief zal in de K.V.P. nog ge noeg deining komen. De radicalen die nog niet uit de K.V.P. zijn gestapt zullen zich genomen voelen omdat de brief zo duide lijk tegen hun idealen ingaat. Dat een politieke partij op deze manier om geld moet vragen is op zichzelf een droevige zaak. De meeste mensen willen geen lid worden van een politieke partij en dus hebben de politieke partijen te weinig contribuanten. Dat een politieke partij zich, om haar uitgaven te dekken, verbindt met grote ondernemingen is uiteraard een bedenkelijke ontwikkeling. Er zou meer voor te zeggen zijn om de partijen overheidssubsidie te geven, zoals in vele Westeuropese landen al gebeurt. Het zou namelijk voor een gezond poli tiek klimaat bijzonder nadelig zijn wan neer kleine politieke partijen door geld gebrek zouden moeten verdwijnen, ter wijl andere partijen dank zij hun bin dingen met kapitaalkrachtige lichamen forse propaganda zouden kunnen voeren. De V.V.D. heeft zich deze week in het legioen der vernieuwers geschaard met een rapport waarin weinig opzienbarende voorstellen worden gedaan. Bijna alles wat de liberale commissie „kiezer-geko zene" als oplossing voor onze democrati sche moeilijkheden aandraagt, was al door anderen genoemd. Toch verdient het rapport flinke aandacht omdat het zich keert tegen een plannetje van de confes sionele partijen, die de evenredige ver kiezingen op de helling willen zetten. Er bestaat meningsverschil over de vraag of dat kan zonder de grondwet te verande ren. De confessionelen vinden van wel. De liberalen vinden van niet. Het meningsverschil dat tot nu toe al leen maar uit rapporten van studie-com missies blijkt zal zich vast en zeker ook voordoen in de staatscommissie die voor mei met haar eerste rapport over de verandering van de kieswet voor de dag moet komen. Het rapport zal verdeeld zijn en derhalve nauwelijks een haalbare suggestie kunnen bevatten, want de me ningsverschillen in de commissie zullen zich voortplanten in de Tweede Kamer. De kans dat er veel gaat veranderen is daarom klein. De situatie lijkt op die on der het kabinet-Marijnen. Toen waren het de omroepproblemen die de formatie blokkeerden. Er kwam een pacificatie commissie die het probleem tot zich nam, zodat het kabinet toch geformeerd kon worden. Maar toen de commissie niet snel genoeg met een oplossing voor de dag kwam bezweek het kabinet alsnog on der het omroepvraagstuk. Bij de vorming van het kabinet-De Jong speelde verandering van de Kieswet geen beslissende rol. Maar in de loop van het jaar is de discussie over de Kieswet luider geworden. De staatscommissie die de Kieswet moet bestuderen wordt daar om politiek steeds belangrijker. Zolang de commissie nog zwijgt kan iedereen net doen alsof er niets aan de hand is, maar als er een verdeeld advies naar buiten komt, valt ook het meningsverschil bin nen de regeringscoalitie niet meer te ver bloemen. De grote vraag wordt dan of een van de regeringspartijen verkiezingen durft uit te lokken met als inzet veran dering van de Kieswet. NEW YORK (New York Times) De Amerikaanse opperbevelhebber in Viet nam, generaal William Westmoreland, heeft op 1 januari jongstleden, nog geen maand voor het grootscheepse „Tet"-of- fensief van de Vietcong, in een rapport aan Washington grote militaire overwin ningen voorspeld voor 1968, aldus de New York Times, die gedeelten uit de inhoud van dit geheime document te weten is ge komen. Te oordelen naar het rapport van Westmoreland kwam niet alleen het of fensief onverwacht, maar hield de Ame rikaanse legerleiding in het geheel geen rekening met de mogelijkheid van een terugslag op zo'n grote schaal, aldus het blad. „Door zorgvuldige uitbuiting van de kwetsbare punten van de vijand en gebruikmaking van onze superieure vuur kracht en mobiliteit, mogen we voor 1968 een verveelvoudiging van onze overwin ningen uit 1967 verwachten", schreef Westmoreland destijds. Volgens Amerikaanse mededelingen zijn de Amerikaanse verliezen in Viet nam in de week van 10 tot 16 maart aanzienlijk geringer geweest dan het weekgemiddelde sinds het TET-offensief van de Vietcong. In de vorige week sneu velden 336 Amerikanen en werden er 1916 gewond, tegen een gemiddelde van 480 doden en 2405 gewonden. President Ngoejen van Thieu van Zuid- Vietnam heeft bekendgemaakt dat de weerbaarheid van het land aanzienlijk zal worden versterkt. De strijdkrachten zullen met 135.000 man worden uitge breid door het oproepen van alle acht tien- en negentienjarigen, alsmede de re servisten onder de 33 jaar. WEST-BERLIJN (Reuter). Gerhart Eisler, voorzitter van de Oostduitse rege- rings-radiocommissie, is donderdag op 71- arige leeftijd tijdens een bezoek aan de Sovjet-Unie overleden. Eisler is destijds de voornaamste Amerikaanse communist geweest. In Oost-Duitsland was hij tevens lid van het centrale comité van de commu nistische partij. (Van onze correspondent) NEURENBERG Op de laatste middag van het sociaal-democratische partijcon gres in Neurenberg bleek de Westberlijn- se burgemeester Klaus Schütz de grote verliezer bij de verkiezingen voor het 31 koppen tellende hoofdbestuur, waarvoor Willy Brandt met 325 tegen 8 stemmen werd herkozen als voorzitter. Ondervoor zitter Herbert Wehner werd met 270 tegen 57 herkozen, evenals penning meester Alfred Nau. Helmut Schmidt werd gekozen tot voorzitter van de SPD- fractie in de bondsdag, als opvolger van de overleden Fritz Erler. Klaus Schütz behaalde net niet genoeg stemmen om zijn stad in het hoofdbestuur van de SPD te kunnen vertegenwoordi gen. Het is voor het eerst dat West-Ber- lijn dat door de SPD wordt geregeerd buiten de hoogste regionen van de partij is gehouden. Deze gang van zaken toont aan dat de meerderheid van de so ciaal-democraten het niet eens is met de radicaliserende politiek van het wat ach tergebleven en innerlijk verscheurde par tijbestuur van West-Berlijn, dat door zijn optreden de fronten tussen burgerij en oproerige jeugd aan het verharden is. In zijn slotwoord betreurde Willy Brandt uitdrukkelijk dat „zijn vriend Schütz niet was gekozen." Hij wilde de gang van zaken echter niet zien als een motie van wantrouwen tegen de SPD in Berlijn. Die mening zou alleen maar door kwaadwilligen worden verspreid, merkte hij op. Hij wekte daarbij onvermijdelijk de conclusie dat het dan een motie van wantrouwen tegen de persoon van Schütz zou zijn geweest. Het applaus na de tirade van Willy Brandt was daarom opvallend lauw. Het nieuwe hoofdbestuur van de SPD, zoals dat in Neurenberg is gekozen, biedt weinig opzienbarende aspecten. De voor uitstrevende staatssecretaris Horst Ehmke in het ministerie van Justitie is niet gekozen. Daarentegen werd Joachim stef- fen, als enige vertegenwoordiger van de linkervleugel in de partij, een nieuwko mer in het hoofdbestuur. Bepaalde kringen van de partij, waar in ontevredenheid was ontstaan omdat de SPD met de CDU-CSU in de grote coali tie was getreden, werden door de leiding van het congres op een taktische manier in de gelegenheid gesteld stoom af te bla zen, zonder dat ze daarbij de kans kregen voor het hoofdbestuur gevaarlijke moties aangenomen te krijgen. SPD-voorzitter en minister van Buiten landse Zaken Willy Brandt zag kans zijn tegenstanders voor zich te winnen door een handige taktiek, waarmee hij per spectieven opende voor een nieuwe poli tiek ten aanzien van Oost-Europa, die echter nauwelijks perspectieven zullen blijken te zijn. Zijn formule over het er kennen respectievelijk respecteren van de Oder-Neissegrens met Polen tot aan een verdesverdrag is bij nadere beschouwing niet veel meer dan een oude formule in een iets opzienbarender kleed. ADVERTENTIE WASHINGTON (DPA) Buitenlandse bezoekers in de Verenigde Staten, die de dienstplichtige leeftijd hebben, kunnen na een verblijf van één jaar in het land voor militaire dienst opgeroepen en in Vietnam ingezet worden, zo heeft een deskundige van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken duidelijk gemaakt. ADVERTENTIE Zojuist vernemen wij dat de voorge- gestelde reductie van 50 op de vliegtarieven door de regering van de Verenigde Staten is goedgekeurd. De datum van ingang wordt 28 april aanstaande. Volledige inlichtingen worden u op verzoek gratis en zonder verplich ting toegezonden door de officiële agenten voor alle binnen- en buiten landse luchtv.maatschappijen RUYS CO. Eén telefoontje of een briefkaart is voldoende. Haarlem Kruisstraat 43 tel. 15304 Lid van de Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureaus A.N.V.R. STOCKHOLM (DPA) De Zweedse re gering heeft opnieuw snelle beëindiging van het conflict in Vietnam geëist en zich bereid verklaard op verzoek van de strij dende partijen te bemiddelen om onder handelingen tot stand te brengen. De regering houdt vast aan de politiek van neutraliteit, maar ook aan haar cri- tische houding tegenover de Amerikaanse Vietnampolitiek en het militair bewind in Griekenland. Alleen uit een niet-passieve houding kan de Zweedse neutraliteit, die volgens de regering reeds heeft bijgedra gen tot het totstandkomen van een poli tiek evenwicht in Europa, een aanwinst betekenen voor het Europa van morgen CAÏRO (DPA en Reuter) President Nasser heeft een nieuwe regering ge vormd. De beide Egyptische vice-presi denten en vice-premiers Zakaria Mo hieddin en Ali Sabri zijn afgetreden. Za karia Mohieddin heeft zelf om ontslag uit zijn functies gevraagd. Ali Sabri blijft secretaris-generaal van de enige in Egyp te erkende partij, de Arabische Socialisti sche Unie. Er is nu nog één vice-president over, namelijk Hoessein El-Sj af ei. Nasser heeft veertien hoogleraren en deskundigen voor de vakministeries in zijn regering opgenomen. Behalve de bei de vice-premiers komen nog tien minis ters van het oude kabinet niet terug. Naar het Amerikaanse recht bestaat er geen algemene vrijstelling van dienst plicht voor buitenlanders. Ook buiten landse studenten die hun studie opgeven en een vaste baan aannemen kunnen worden opgeroepen. Buitenlanders met een inreisvergunning zijn in het alge meen dienstplichtig. Staatsburgers van militair verbonden landen zijn slechts dan van dienstplicht uitgesloten als ze in hun eigen land minstens achttien maanden hebben ge diend. Een buitenlander die wordt opge roepen kan nog voor een bepaalde ter mijn het land verlaten, maar dan kan hij nooit meer in de VS terugkomen. Aangezien verscheidene Europese landen dienstplicht van minder dan achttien maanden kennen, lopen staatsburgers van die landen het risico in de Verenigde Staten opnieuw te worden opgeroepen. Ze moeten dan de Amerikaanse dienst plicht van twee jaar vervullen. De woordvoerder deelde mee, dat op verzoek van het land van herkomst in bepaalde gevallen om menselijke overwe gingen van inzetting in Vietnam kan wor den afgezien. Hij zei dat het ministerie van Buitenlandse Zaken geen enkel geval bekend is waarin een Amerikaans staats burger in een ander land dienstplichtig is. De kwestie is de laatste tijd in de belang stelling gekomen, nadat de Franse rege ring officieel bezwaren had ingebracht tegen de oproeping van een Franse stu dent. Willy Brandt wordt met zijn her verkiezing gefeliciteerd door Helmut Schmidt, fractievoorzitter in de Bondsdag. In het midden Herbert Wehner, minister voor Duitse Za ken, die als vice-voorzitter werd herkozen. Een kleie slag hield Rockefeller nog om zijn arm door te zeggen dat hij bereid was voor het presidentschap te kandide ren als de partij een dramatisch beroep op hem z-ou doen. Maar, heel realistisch, zei hij meteen hierna dit niet te ver wachten. Om te benadrukken dat het hem wer kelijk ernst is maakte Rockefeller met een bekend dat hij zijn naam van het stembiljet in de staat Oregon heeft la ten verwijderen. Voor de presidentsverkiezingen lijkt Rockefellers besluit te betekenen dat Nixon de republikeinse kandidatuur op zijn sloffen krijgt en dat alleen in de mocratische kring hard voor de nomina tie gevochten zal worden. Het betekent ook wel dat iedereen in Amerika, die graag een wijziging van het Vietnam-beleid zou zien en die Johnson door een nieuwe inspirerende figuur zou willen vervangen, in actie zal moeten ko men ten bate van de senatoren Robert Kennedy en Eugene McCarthy, die de koers in Vietnam willen omgooien en Johnson de democratische kandidatuur afhandig willen maken. Voor Kennedy enMcCarthy lijkt Rocke fellers besluit dus niet ongunstig. Er zijn echter ook waarnemers die zeggen dat de Democratische Partij veel banger is voor Rockefeller dan voor Nixon, zodat een Rockefellerkandidatuur democratische partij bazen er eerder toe zou hebben ge bracht Johnson te laten vallen. PRAAG (AFP, DPA en AP) Dr. Ivan Pfaff, auteur van het aan Tsjechoslowaak- se schrijvers toegeschreven document, dat in september door de Sunday Times werd gepubliceerd, is uit preventieve hechtenis ontslagen. In een interview met het blad Lidowa Demokracie verklaarde dr. Pfaff, dat hij CARACAS (AFP) Een woordvoer der van de Venezolaanse vliegtuigmaat schappij „Avensa" heeft meegedeeld dat een toestel van de maatschappij met vijf tien passagiers aan boord, dat gisteravond werd gedwongen van de route Caracas- Maracaïbo af te wijken, tenslotte op het Cubaanse vliegveld Santiago is geland. De verkeerstoren van het vliegveld van Santiago had de Venezolaanse maatschap pij gewaarschuwd. De landing moest in Santiago geschieden omdat door benzine gebrek Havanna niet gehaald kon wor den. De piloot van het Venezolaanse toe stel had veertig minuten na het vertrek geseind, dat hij gedwongen was zijn koers te wijzigingen. GENUA (Reuter en AFP). Een flat gebouw in Genua is donderdagavond ge deeltelijk ingestort als gevolg van een aardverschuiving waardoor tonnen aarde en rotsgesteente op het gebouw vielen. Vier doden en zeventien gewonden zijn geborgen, maar een dertigtal mensen ligt nog onder het puin. WASHINGTON (Reuter) Senator Eugene McCarthy, mededinger van pre sident Johnson naar de democratische presidentskandidatuur en tegenstander van diens politiek in Vietnam, heeft over Vietnam een uit acht punten bestaand programma opgesteld, dat hijzelf de beste opsomming van zijn standpunten heeft genoemd. Het lijstje is gepubliceerd in het april nummer van het damesblad „Glamour". Het luidt als volgt: Stopzetting van de bombardementen op Noord-Vietnam en streven naar onder handelingen. Stopzetting van de escalatie en bevrie zing van de huidige Amerikaanse troe pensterkte in Vietnam. Stopzetting van zuiverings- en vernie tigingsacties. Stopzetting van pogingen om de Viet cong uit te roeien in gebieden die ze al sinds jaren beheersen. Een geleidelijke terugtrekking uit de strijd in het zuiden, gecombineerd met een bestand op proef in sommige gebie den, terwijl wordt aangedrongen op om derhandelingen. Er op staan dat de Zuidvietnamezen maar militaire verantwoordelijkheid dra gen. Hèrbeoordeling van de militaire poli tiek. Druk op de autoriteiten in Saigon om hun politieke basis te verbreden door een van hun burgerlijke tegenstanders in de regering op te nemen. ten onrechte zijn ideeën in een vals ge schrift had uiteengezet. „Ik was mijn tijd echter maanden vooruit, want de critiek die ik toen liet horen wordt op het ogen blik officieel geformuleerd door pers, radio en televisie", aldus de Tsjechoslowaakse schrijver. Heit bestuur van het Tsjechoslowaakse vakverbond heeft donderdag zijn voorzit ter, Miroslav Pastyrik, afgezet, zo meldt radio-Praag. De vice-voorzitter, Karei Polacek, is tot opvolger van Pastyrik be noemd. Drie prominente Tsjechoslowaakse func tionarissen zijn afgetreden. Het betreft Frantisek Kolar, hoofdredacteur van Kul- tumu Tvorba, het politiek-culturele week blad van het centrale comité, Miroslav Za- vadil, voorzitter van de Tsjechoslowaakse jeugdbond, en dr. Josef Plojhar, voorzitter van de Tsjechoslowaakse vredesbeweging van de roomse clerus. Plojhar, die priester is, was tevens mi nister van Gezondheid. De Tsjechische en Slowaakse clerus heeft een voorlopig actiecomité opgericht onder voorzitter schap van bisschop dr. Frantisek Tomasek, apostolisch administrator van het diocee» Praag. ADVERTENTIE druk op de maag, opgeblazen gevoel Negen maanden. Negen maanden gevan genisstraf onvoorwaardelijk heeft offi cier van justitie Günter Tanke geëist te gen de Westberlijnse „communards" Fritz Teufel en Rainer Langhans, die beschuldigd worden van aanzetten tot brandstichting. Soekarno. Generaal Soeharto heeft het volkscongres toegezegd dat president Soekarno zal moeten terechtstaan. Hij zei dit bij de opening van de vijfde ple naire zitting van het hoogste wetgeven de orgaan, die een week zal duren. Rassendiscriminatie. Secrtaris-gene raal Oe Thant van de VN heeft de we reld opgeroepen alles in het werk te stel len om een einde te maken aan „de ver raderlijke verspreiding van rassenvoor oordelen". Nigerië. Eenheden van het federale leger van Nigerië hebben de plaats Oron be zet, zo is officieel in Lagos bekendge maakt. Cuba. Op geheel Cuba zijn bijna vijf tigduizend particuliere zaken genationa liseerd sinds premier Fidel Castro een week geleden zijn „revolutionaire offen sief" ontketende.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3