„Het onderzoek is niet waterdicht" Er gebeuren te veel vreemde dingen Is het de taak van een arts om rechercheur te spelen? Onderzoek Maar dan: ERLANDS KOPS zag hegemonie beëindigd Zwemcoach Kerkhoven vindt trip nu al een succes Semiprofclubs bij terugkeer in tweede klas amateurs Telstar neemt geen risico in bekerduel tegen Haarlem TELSTAR-HAARLEM ZONDAG HALF DRIE ZONDAG A.S. 14.30 UUR H.F.C. MET MENSELIJKE WAARDEN WORDT BIJ DOPINGGEVALLEN LICHTVAARDIG OMGESPRONGEN VINDT SPORTARTS ROLINK uitgeschakeld door Huang Paul van Egmond in B-selectie OKKERSTERKER DAN GISBERT Drie zeilers omgekomen Bleyenberg niet meer bij AGOVV ZATERDAG 23 MAART 1968 11 i- 99 Dorpmans arbitreert FC Dundee-FC Zürich VELSEN-NOORD Het huidige dopingonderzoek is fout. Fout, omdat de sportman, die misschien ik zeg met nadruk misschien geen doping heeft gebruikt wordt beschuldigd met allerlei funeste gevolgen. Waarbij het knakken van een vaak zorgvuldig opgebouwde sportcarrière slechts een onderdeel is. Bij de huidige stand van de wetenschap is het onderzoek niet waterdicht. Maar bovenal omdat hierbij menselijke waarden in het geding zijn waarmee lichtvaardig omgesprongen wordt. Dokter Rolink zegt het nadrukkelijk terwijl hij zijn argumenten met een duidelijk hand gebaar onderstreept. „Er gebeuren teveel vreemde dingen. De doping- reglementen zijn, om het heel zacht uit te drukken, bijzonder ongelukkig geformuleerd. Maar ook met alle respect voor de onderzoekingen van professor Vleeschouwer in Gent het laboratoriumonderzoek is niet hon derd percent waterdicht. Dr. Ebeling van 't Marine-Hospitaallaboratoriun in Overvecn waarmee ik over deze zaken veel contact heb, onderschrijft dit volkomen. Zo een onderzoek op doping zoals het nu gebeurt lijkt op niets. Voorbeelden: wielrenners die na de wereldkampioenschappen geen contra-expertise mochten laten verrichten. Een fles urine van een schaatser (Beets) die pas na weken onderzocht wordt, dit alles wijst er op dat deze hele moeilijke materie op zijn „jan-boeren-fluitjes" aangepakt wordt. Maar het allerbelangrijkste, het ergerlijke, vind ik nog, dat de bonden die zich nu ineens met de bestrijding van doping bezig houden, alleen politionele acties voeren. Verder niets. Hebben ze ooit hun sportmensen opvoedkundig en/of sociaal begeleid? Ik beschuldig de sportbonden, die nu op dopejacht zijn, maar ook vele andere sportbonden, die wel zullen volgen, dat ze op dit gebied volkomen gefaald hebben en nu door politiemaatregelen hun gezicht willen redden. Overigens is het mij niet duidelijk dat een medicus hieraan zijn medewerking verleent. Ik stel de vraag: is het de taak van de arts om rechercheur te spelen voor een sportbond en verder niet? Ik dacht dat onze taak genezen en voorkomen was. Waarbij naar mijn smaak bij het onderzoek ook nog weieens het beroeps geheim wordt geschonden. Want een arts, die een onderzoek doet en daarna aan pers en andere mensen vertelt dat de man van wie hij de urine moest aannemen, hierbij geknoeid heeft, stel ik gelijk aan een arts, die 'aan de openbaarheid prijs geeft, dat een patiënt geknoeid heeft met het doel langer zifek te zijn. Uiteraard moet doping bestreden worden. Ieder weldenkend mens gaat daar naturulijk akkoord mee, maar niet zoals het nu gaat. Wat ik onder doping versta? Het ter verbetering van conditie en prestatie in de sport hanteren van medische en/of psycho-hygiënische maatregelen, door personen, die daarvoor niet wettelijk ver eiste bevoegdheden bezitten. Bij doping wordt door middel van injecties, poeders, pillen, tabletjes, drankjes enzovoort, ge tracht de sportman of -vrouw op een be langrijk moment of tijdens een belang rijke periode gedurende de wedstrijd in topconditie te brengen. Bij de ..mentale training" wordt zelfs hypnose toegepast. Uiteraard kunnen dergelijke praktijken, zowel door de sportbeoefenaar als de sportbeoefening zeer nadelige gevolgen hebben. In feite is doping te beschouwen als een onbevoegd uitoefenen van de ge neeskunde in de sport. Met dien verstande, dat men niet te maken heeft met mensen, die menen .dat ze ziek zijn en bij een arts geen genezing kunnen vinden, maar met gezonde sportmensen, die veronderstellen dat zij meer kunnen presteren als ze be paalde stimulerende middelen gebruiken. Uit mijn 16-jarige ervaring in allerlei tak ken van sport bleek mij, dat veel sport lieden die behoefte aan stimulerende mid delen menen te hebben, niet optimaal ge zond waren. Vaak bleek na een medisch onderzoek, dat die optimale gezondheids toestand met betrekkelijk eenvoudige en medisch verantwoorde middelen kon wor den verkregen, zodat in psychosomatisch opzicht die harmonie wordt bereikt die tot de hoogst bereikbare prestaties leidde. Wanneer iemand medicijnen of andere stoffen inneemt dan verlaten ze niet in dezelfde vorm ons lichaam, maar worden door de stofwisseling afgebroken tot een of meer stoffen en daarna pas uitgeschei den. Eet je suiker, dan vindt men bijna nooit suiker in de urine. De in chemische bouw op elkaar lijkende stofen, die de werking van „doping" hebben, worden ook meer of minder afgebroken omgezet door onze stofwisseling en daarna uitge scheiden. De ene stof zal meer dan de ande re worden afgebroken. In het algemeen is hierover weinig bekend. Het is logisch dat doping-stoffen, die chemisch op el kaar lijken, een aantal gelijke afbraak- produkten gemeen hebben. Maar hetzelfde geldt voor die chemische verbindingen die geen werking als doping hebben, maar in hun chemische structuur er wel op Wat naar mjjn smaak noodzakelijk is bij een verantwoord dopeonderzoek? Ten eerste de ingenomen urine moet vergezeld z(jn van de gedurende de laatste week gebruikte medicijnen in de ruimste zin. Desnoods een opgave van de gebruikte voedingsmiddelen. Ten tweede: er dienen monsters van de ge bruikte medicijnen mede gestuurd te worden: Ten derde: de mogelijkheid van contra-expertise dient te bestaan en wordt eer doping-kwestie een recht zaak dan kan het gerechtelijk labora torium (prof. Froentjes) worden inge schakeld. Ten slotte de uitslag moet vermelden welke - verboden - stof is gebruikt en de hoeveelheid hiervan. Een uitslag die alleen zegt, „er is doping ge bruikt" is natuurlijk volkomen onaan vaardbaar. lijken, en dat zijn er heel veel. Deze wor den ook als medicijn toegepast. Bij ge bruik kunnen er stofwisselingsprodukten ontstaan die ook in ons lichaam uit doping ontstaan. Bekend is ook dat doping en bijnier werking (adrenaline) dicht bij elkaar lig gen. Dr. Ebeling en ik kunnen ons een afwijking van de bijnier voorstellen, waar het laboratorium doping zou kunnen vinden terwijl dat niet gebruikt is, het is in drie punten samen te vatten: Is er geen doping of zijn er geen medi cijnen gebruikt, dan volgt bij onder zoek een negatieve reactie; b. Bij een positieve reactie is er vaak doping gebruikt; Maar nu het belangrijkste c. Er kunnen positieve reacties voorko komen bij mensen, die beslist geen doping hebben gebruikt. Daarom kan men maar niet klakkeloos zeggen, hij of zij heeft doping gebruikt. Jan Bols werd als wielrenner van dope gebruik beschuldigd. Hij ontkende (Jan Bols: „bij de Nederlandse kampioen schappen wielrennen heb ik mijn eten en drinken steeds bij mij gehouden, ik was als de dood, want ik had destijds echt geen doping gebruikt, al zeiden ze het") De schaatser Beets wist dat de eerste vijf op doping zouden worden onderzocht. Hij was daarbij. Trouwens dat is de inzet van iedere sportman, zo hoog mogelijk te rei ken. Hij ontkende dopegebruik en het lag voor de hand dat hij onschuldig was, want alleen een gek gaat iets doen terwijl hij tevoren weet dat 't ontdekt wordt. En Beets lijkt mij beslist een heel normale gezonde jongen. Ik geloof dat ook in de voetbalsport do ping wordt gebruikt. Ik bedoel dus dat er door onbevoegde mensen middeltjes wor den verstrekt.En natuurlijk is doping in handen van kwakzalvers en ondeskundige verzorgers levensgevaarlijk. Dit moet voorkomen worden. Maar wederom niet door politionele acties, maar in de eerste plaats door de sportmensen op te voeden, te begeleiden. Duidelijk te maken dat het niet nodig is.BijAjax is mijn taak de aan mij toevertrouwde spelers in een optimale conditie te houden. Samen met een psy choloog en een psychiater. Een wedstrijd bekijken wij daarom niet als een gewone toeschouwer. Zo let ik op uithoudingsver mogen, conditie, reactiesnelheid enz. Be geleiding in de sport door specialisten, daarheen moet het. Sportarts Rolink met een Ajax-gewonde. Links de verzorger van de landskampioen voetbal Muller. LONDEN De heerschappij van Er- land Kops als officieus wereldkampioen badminton eindigde vrijdagavond met een dramatische nederlaag in de halve finales tegen de Maleisiër Tan Aik Huang (9-15, 9-15), de 31-jarige Deen had zijn afscheid van de wedstrijdsport willen vieren met een laatste zegepraal in de All England kampienschappen. Maar de 21-jarige stu dent uit Penang, die verleden jaar in de finale door Kops was verslagen, nam op grootse wijze wraak. Na 44 minuten harde strijd stond het vast: Erland Kops zou de titel niet voor de achtste keer behalen. De finale van de All Englandkampioen- schappen 1968 zal een geheel Aziatische aangelegenheid zijn. In de andere halve finale kwalificeerde zich de 18-jarige In donesiër Rudy Hartono zich ten koste van de Deen Sven Andersen: 15-9, 12-15, 15-9. Hartono heeft eenmaal van Aik Huang gewonnen, namelijk in de rumoerig ver lopen Thomas-cupwedstrijd van vorig jaar juni in Djakarta, toen Maleisië de trofee won met een 6-3 score, nadat het tumult op de tribunes de wedstrijd een voortijdig einde had gegeven. Drie andere wedstrij den heeft hij verloren. Indonesië kreeg nog een vertegenwoor diger in de eindstrijden. De 23-jarige stu dente Minarni versloeg in de halve finales van het dames enkelspel de een jaar oude re Japanse Noriko Takagi, die vorig jaar finaliste was in de strijd tegen de veel voudige Judy Hashman. De cijfers waren: 11-0, 8-11, 11-7. Haar tegenstandster in de eindstrijd van zaterdag is de 24-jarige Zweedse kantoorbediende uit Malmoe Eva Twedberg. Deze had slechts achttien mi nuten nodig voor de uitschakeling van de Duitse Irmgard Latz: 12-9, 11-7. De uitslagen van de dubbelspelen zijn: Dames dubbelspel: kwartfinales: Minarni/Koestijah (Ind.) - Borall/ Pound (Gb) 15-10, 16-17, 15-12; Latz Wac- kerow (Did.) - A. Flindt/Soerensen (De- nem.) 15-8, 11-15, 15-10; Bairstow/perrin (Gb.) - Von Barnekow/Molgaard Hansen (Den.) 15-2, 15-12; Tagaki/Amano (Jap.) - Joergensen/Pattabongs (Den./Thailand) 15-2, 15-3. ADVERTENTIE EDO-RCH Een krachtmeting tussen de kop van de 2e divisie en de staart der 1e divisie. Een prestigeslag in de goede zin van het woord met een weer geheel volldig E.D.O. dat alles zal geven. En dan de hoofdprijs der loterij: Een All transistor Philips por table. Voorts vele andere zeer mooie prijzen. WARSCHAU De Nederlandse zwem ploeg is gisteren in Warschau aangekomen De Poolse hoofdstad is niet het belang rijkste station op de trip, die de keur troep van de KNZB door een groot deel van Oost-Europa en Frankrijk maakt. Bij lange na niet. Daarvoor zijn de open Poolse zwemkampioenschappen, die zon dag tot en met dinsdag worden gehouden, van te weinig importantie. Warschau is echter wel de plaats, waar coach Rob Kerkhoven nu men het grootste deel van de reis achter de rug heeft eens rustig kan overdenken, wat de afgelopen drie weken hem nu eigen lijk precies hebben opgeleverd. Hij is er niet ontevreden over. „Als we de prestaties even buiten be schouwing laten, wel dan vind ik de trip nu al buitengewoon geslaagd. Met dat buiten beschouwing laten wil ik niet zeg gen dat ik de prestaties slecht vind. In tegendeel. Er zijn bij elkaar zo'n twintig reoords verbeterd en dat zegt genoeg. Maar ik vind de resultaten niet het belangrijkste. Het voornaamste is het feit dat de jongens en meisjes zich drie weken helemaal op het wedstrijdzwemmen en de training heb ben kunnen concentreren. Dat zij veel wedstrijdroutine hebben opgedaan en dat zij nu weten dat ze ook als ze erg moe zijn, maar wel de wil hebben iets goeds te presteren, redelijke tijden kunnen maken. Dat vind ik het belangrijkste. En die goede prestaties nemen we er dan nog bij als slagroom op het ijsje. Vindt Kerkhoven deze reis de meest ideale voorbereiding voor de zeslanden- wedstrijd, die eind april in Stockholm wordt gehouden en waar de eerste selectie plaats zal hebben voor de Nederlandse Olympische ploeg? Zijn antwoord klinkt wat cru „Nee. Ik had dan beter vier we ken naar één of ander hooggelegen trai ningskamp kunnen gaan. „Naar Font Romeu bijvoorbeeld. En dan maar trainen. Keihard trainen, met af en toe een wedstrijdje tegen een regionale grootheid. Als men echter vraagt is dit de goede voorbereiding voor Mexico? Dan zeg ik ja. Het waarom heb ik al verteld. De ploeg heeft in de eerste drie weken veel geleerd, wat in Mexico van pas kan komen. Overigens, denk nu niet dat ze in Stockholm zullen falen. Dat is natuurlijk onzin. Ik ben er zelfs van overtuigd, dat er in Zweden goed zal worden gezwommen. Alleen, en dat zeg ik nogmaals, de voor bereiding is niet de meest ideale. Het had beter gekund. Stockholm zie ik echter als een onderdeel van de aanloop naar de Olympische Spelen en dat heb ik op deze reis steeds duidelijk voor ogen gehouden". De gedachte, dat er misschien mensen zullen zijn, die nu voor Mexico worden voorbereid, maar die juist door deze zware trip in Stockholm zo slecht zullen zwem men dat zij niet zullen worden geselec teerd voor de Olympische ploeg, wuift de KNZB-coach weg. „Daar geloof ik niet in. Bijna alle jongens en meisjes, die op deze trip zijn mee geweest dat zeg ik nog maals met nadruk zullen in Zweden goed zwemmen. Zij zijn conditioneel zo sterk dat zij voor geen andere zwemmer of zwemster uit Nederland opzij behoeven te gaan. Er zullen natuurlijk uitzonderingen zijn. Dat weet ik nu al en dat is maar goed ook. De mensen, die niet met deze trip zijn mee geweest, moeten een kans hebben om nog geselecteerd te worden. Pas na de Nederlandse kampioenschappen maak ik mijn definitieve keus en tot die tijd staat de deur nog steeds open. ZEIST. Paul van Egmond van Tel star is opgenomen in de selectie van vijf tien spelers, waaruit het B-elftal zal wor den samengesteld, dat op 6 april een in terland speelt tegen België B in Knokke. Bondscoach Kessler heeft naast de Tel star-speler de volgende spelers uitgeno digd voor de centrale training: Bentzon, Heijerman en Verdonk (allen Sparta), Venneker (NEC), De Zoete, Thie, Mans veld en Van der Burch (ADO), Klijnjan (DFC), Van Hanegem, Treytel (Xerxes/ DHC), van Stippent (DFC), Drost, De Vries (FC Twente). WILLEMSTAD. Tom Okker heeft zich geplaatst voor de halve finales van het tennistoernooi in Willemstad. De Ne derlandse kampioen versloeg in de kwart finales de Spanjaard Juan Gisbert met twee keer 6-4. Istvan Gulyas bereikte ook de halve finales door een verrassende overwinning op de Australische topspeler Bill Bowrey 6-4 7-5. In het herendubbelspel hadden Tom Okker en Marty Riessen (VS) weinig moeite met het Curagaose dubbel Haseth- Kripps, de setstanden: 6-1 en 6-0. MONTE CARLO Drie zeilers, twee Zwitsers en een Spanjaard hebben giste ren de dood gevonden toen hun jachten ten gevolge van de ruwe weersomstan digheden in de Middellandse Zee kapseis den en zonken. De ongelukken gebeurden tijdens internationale zeilwedstrijden in de Middellandse Zee. De wedstrijden wer den afgelast. DEN HAAG. Semi-profclubs, die aan het einde van het tegenwoordige seizoen willen terukeren naar het amateurvoetbal zullen worden ingedeeld in de tweede klasse. Sedert juli 1961 toen bleek dat de sanering van het betaalde voetbal zeer (Van onze sportredactie) HAARLEM/IJMOND. De laatste „bekerderbies" staan voor morgen op het programma: Telstar ontvangt op Schoo- nenberg Haarlem en EDO speelt thuis tegen RCH. De Heemstedenaren hebben in de strijd om de beker nog geen punt verspeeld. Alleen een nederlaag tegen EDO en winst van Telstar op Haarlem kan de racing van de eerste plaats in de poule afhouden. Voor Haarlem en EDO is ADVERTENTIE RECTIFICATIE Wedstrijd om de KNVB - beker (pool 8) SPORTPARK SCHOONENBERG Houders van seizoenkaarten hebben voor deze wedstrijd geen recht op vrije toegang. de kans op een plaats in de volgende ron de al verkeken. Het elftal van RCH dat een plaats bij de laatste zestien moet veroveren, wijkt niet af van het team dat vorige week een 1-0 zege op VVV bevocht. Ook morgen zal het voor de racing geen „walk over" worden. Te oordelen althans naar de woorden van de heer Koster van EDO: „het is een prestigeslag. Een van de bo vensten van de tweede divisie, tegen één van de staartploegen in de eerste. Eens kijken wie er wint. Wij vinden dit een erg belangrijke wedstrijd. De premies zijn daarom weer verhoogd". Bij EDO maakt Dries Mul na maanden zijn rentree. Joop Koene heeft zijn plaats in het team daar door af moeten staan. Telstar vecht voor zijn laatste kans in de bekerstrijd met in het achterhoofd het gevecht om lijfsbehoud in de competitie. „Ik vind het wel fijn, zo'n bekerwedstrijd je", zegt trainer De Visser, „alleen ik kan geen risico's nemen. Daarvoor zijn de belangen in de competitie te groot". Daar om wacht De Visser tot de laatste trai ning, voor hij de spelers uit zijn «p '-"tic kiest. Aan die selectie wordt ook Jonker waarschijnlijk toegevoegd, die a' nk°'e weken in training is. Ook Bond is weer op de training verschenen. De eerste vier weken acht de dokter het spelen van Telstar (thuis tegen Haarlem): wordt pas later bekend gemaakt. Haarlem (uit tegen Telstar): Boom gaard Wentink, Koster, Kesselaar en Van Duffelen Kunst en Meijer Hoeben, Peijs, De Wolf en Peters. RCH (uit tegen EDO): Bes Croes, Oldenziel, Koning en Koppen Hen- drikse en Van Doesselaar Stoute, Fransz, De Goede en Meijer. EDO (thuis tegen RCH): Amama Van der Zon, Van der Putten, Breeu- wer en Spiers Mul en C. Koene Hendriks, Koek, Bosdijk en Burke. wedstrijden echter uitgesloten. „Mis schien", zegt De Visser spelen wel een paar man van het B-elftal mee. Ik kan nu eenmaal niets riskeren. Ja, Haarlem wil wel" Haarlem heeft ook zijn gebles seerden. Kruyer is nog steeds niet her steld van zijn verwonding, die hij tegen DFC opliep. Ook Smit speelt niet. Daar entegen is Hoeben weer fit en hij is dan ook in de voorhoede opgesteld. Ook Cou perus werkt weer hard aan zijn conditie Hij wil er in de wedstrijd tegen Blauw Wit weer bij zijn. traag verliep, werden de verenigingen die het betaalde voetbal verlieten zonder meer in de vierde en laagste klasse van het zondagamateurvoetbal geplaatst. Het bestuur van het betaalde voetbal heeft omtrent de indeling besprekingen ge voerd met de contactraad van het ama teurvoetbal. Dit overlegorgaan, dat onder leiding staat van de voorzitter van het zondagamateurvoetbal, de heer Egberts, reageerde positief. Aangezien de compe titieindeling ressorteert onder het bestuur is het zeer waarschijnlijk dat de wensen van het betaalde voetbal zullen worden verwezenlijkt. De amateurs zullen echter slechts hun medewerking verlenen, wan neer vaststaat dat een aantal clubs van deze gelegenheid gebruik zullen maken zodat er gesproken kan worden van een sanering. Bovendien is uitdrukkelijk vast gesteld dat het de laatste maal is dat wordt afgeweken van het principe dat te rugkerende semiprofclubs in de vierde klasse worden geplaatst. APELDOORN Wim Bleyenberg, oud-international en sedert enkele jaren hulptrainer bij de Apeldoornse tweede divisievereniging AGOW, heeft per 1 juli zijn contract opgezegd. Met ingang van deze datum zal hij trainer worden bij de vereniging Apeldoorn, die in de twee de klasse van het zaterdagvoetbal uit komt. DEN HAAG. De wedstrijd voor de kwartfinales van het toernooi om de Europese beker voor jaarbeurssteden- teams tussen FC Dundee en FC Zürich zal geleid worden door de Nederlandse scheidsrechter Dorpmans (Arnhem). Als grensrechters in deze ontmoeting, die op woensdag 27 maart in Dundee gespeeld wordt, zijn A. J. Bentvelzen (Den Haag) en J. C. Bentvelzen (Leidschendam)

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 11