pIII «-agSsBr WË Nubisch tempeltje voor Nederlands museum Met geleende roebels bouwde Nasser zijn Aswandam die Egypte ongekende welvaart, een nieuw klimaat en grote prestigewinst in de Arabische wereld zal bezorgen V* Jk MAART 1968 ZATERDAG Tientallen eeuwen lang draaiden krijsend de waterwielen rond om het water over het land te verspreiden. IN DE NIJLVALLEI met zijn duizenden jaren oude beschaving is een wonder gewrocht. De laatste over stroming van de Nijl heeft plaats gehad. Eens, heel ver in de toekomst, zal deze reusachtige rivier, naar men aanneemt de grootste ter wereld, zijn rechten wel heroveren, want tenslotte is mensen werk nog nimmer eeuwigdurend ge bleken. Hi Duidelijk is de scheiding te zien tussen de hergen die de Nijlvallei in sluiten en de eindeloze zandwoestijn daarbuiten. Omschakeling HiMlis iflSi Nare consequenties Een nieuw klimaat voor Boven Egypte. Voor het eerst sinds honderdduizenden jaren hangen er regenzware wolkenluchten boven het oude Thebe. Bittere pil ALS DANK voor de archeo logische hulp bij het verplaat sen van de bedreigde monumen ten in voormalig Nubië krijgt Nederland van de Egyptische regering de charmante kleine Isis-tempel van Taffah ten ge schenke. Dit tempeltje, bestaan de uit zonder specie gestapelde zandblokken, is circa 200 na Christus gebouwd door de Ro meinen. Het bestaat uit één groot vertrek, waarvan de ste nen zoldering geschraagd wordt door vier zuilen met ingewik kelde bloemkapitelen. Doordat de tempel nooit geheel voltooid werd, ontbreken helaas alle ge bruikelijke reliëfs op binnen- en buitenmuren, uitgezonderd de eveneens met bloemvormen ver sierde toegangspoort op het zuiden. HET NABURIG dorpje Taf fah, nu een nietig vlekje, was eens de Romeinse nederzetting Taphis, een strategisch punt vanwaar men de hele Nijlvallei ter plaatse beheerste. De Ro meinen bouwden er eerst grote fortificaties en onderkomens voor hun soldaten en begonnen daarna ook met de bouw van de tempel die gewijd werd aan de Egyptische godin, Isis, die ook onder de Romeinen vele volge lingen had. Vaak moest er door de legionairs strijd geleverd worden tegen de Blemmyes en andere nomadenvolken uit de oostelijke woestijn die het op het -1 rijke Nubië of alleen op de vol- beladen Romeinse graanschepen voorzien hadden. Na de Romein se tijd dommelde Taffah lang zaam in. Het werd een van die typisch-Nubische dorpjes, een handvol lemen huisjes met een paar dadelpalmen, die nu ver zwolgen zijn door het water van de Nijl als gevolg van de aan leg van de Aswandam. Het Isis- tempeltje, dat inmiddels al eeuwen geleden tot christelijk (Koptisch) heiligdom „gepromo veerd" was, werd in 1907 geheel gerestaureerd door een Italiaan se archeoloog. Thans is het steen voor steen afgebroken door Zwitserse archeologen, in krat ten verpakt en keurig opgesla gen op het eiland Philae, wach tend op het vervoer naar zijn uiteindelijke bestemming: het Museum van Oudheden in Lei den. Een uniek geschenk! B. T. S. Bob Tadema Sporry DE NIJL IS GETEMD, VOOR EGYPTE heeft de bouw van de Grote Dam van Aswan verstrekkende gevolgen. Toen pre sident Nasser op 9 januari 1960 de tien ton dynamiet deed ontploffen, die het startsein vormden voor de bouw van het kanaal dat het Nijl- water moest omleggen, werd er in de wereldpers heel wat twijfel geuit aan het welslagen van dit monsterproject. Ten onrechte echter. Want niet alleen kwam het werk gereed, men had ook nog een jaar ingelopen op de voor gestelde duur van het project. Niet in 1970 zoals begroot was, maar in 1969 zal het werk voltooid zijn. WE HEBBEN de laatste Nijlover- stroming meegemaakt en het kwam ons onbestaanbaar voor dat dat zo ver trouwde beeld nooit meer gezien zou worden: die eindeloze watervlakte, schitterend als spiegels in de zon, met er boven uitstekend de groene plokken van bomen en dadelpalmen, de lemen massa's van de dorpen en dorpjes, de reusachtige boerderijen. Voortaan zul len de akkers op die smalle, onvoor stelbaar vruchtbare reep grond tussen de Libische en de Arabische woestijn, eigenlijk één eindeloze oase van Nubië in het verre zuiden tot en met de Delta aan de Middellandse Zee, hun water alleen nog ontvangen uit greppels, slo ten en kanalen. niet meer jaarlijks over de akkers zal worden afgezet. Dit slib zal voortaan bezinken in het Nasser meer. Daardoor zal men op grote schaal met kunstmest moeten werken en ook dit „revolutio naire" idee vergt aanpassing van de primitieve, maar vlijtige boeren van het Nijldal. met de bouw van die hoogspannings lijn, en 's nachts davert de muziek van hun radio's over de stille bergen die het dal insluiten. Links en rechts van de hoofdlijn splitsen zich de zijlij nen af naar dorpen en stadjes en eens zal iedereen in die lemen dorpen (gra tis) licht en stroom hebben. W> sis DE EGYPTISCHE boeren zullen op een totaal andere wijze moeten gaan werken, en dit kwam hun zo moeilijk voor, dat ze de regering verzochten om de voor 1966 geplande laatste over stroming nog één jaar uit te stellen, tot 1967 dus. En dat is dan ook ge beurd. De 130 miljard kubieke meter water die tot nu toe bij iedere overstroming wegvloeide in de Middellandse Zee, zullen nu de boeren ten goede komen. Het wordt voortaan vastgehouden in het ontzaglijke stuwmeer van Aswan ruim 500 km lang en met een gemid delde diepte van 120 meter dat de naam zal krijgen van Nasser meer. Op de bodem van dit meer zal het land komen te liggen dat eens Nubië heette. De Soedan, waarin een groot deel van het meer komt te liggen, krijgt er ruim 2 miljoen hectare akker land bij, Egypte zelf ruim een mil joen. Dat zijn wel cijfers om even bij stil te staan. TOCH HEEFT de bouw van de dam moeilijkheden opgeleverd. Er zullen veel hogere uitgaven gedaan moeten worden dan oorspronkelijk berekend was. Zo moeten er meerdere contro- ledammen stroomafwaarts worden ge bouwd die zeker nog eens de helft van het bedrag van de Grote Dam zullen vergen. Dan is er het feit dat onvoor stelbaar vruchtbare slib uit Ethiopië Over de drooggevallen akkers trekt een legioen van hoogspanningspylonen verder en verder de Nijlvallei in. In de woestijn staan de kampen van de ingenieurs en technici die belast zijn "M Sli BSB SSIP.ÏÏ ilöliMBB mmmÊL 5PL. fUnteCi'ttlW**. Maar op de akkers trekken nog al tijd de koeien en kamelen de oeroude houten ploeg door de vette aarde op de klassieke manier die in de graven van Thebe en op de reliëfs van de tem pels staat afgebeeld. Zevenduizend jaar lang hebben de boeren ieder jaar weer vol spanning afgewacht of het een „goede" of een „slechte Nijl" zal wor den. Dat is nu uit. De Nijl is getemd. Zijn hoogte zal constant blijven en nie mand hoeft meer te vrezen dat delen van Caïro blank komen te staan. Over het hele land wordt een net van kana len gegraven en merkwaardig genoeg komt soms een kanaal te liggen op een plaats, waar er in faraonische tijden óók al een was. Waterbouwkunde is sinds 4000 jaar altijd een „fort" van de Egyptenaren geweest en op dat punt hoeft men hun dan ook weinig te leren. IN 1952 produceerde Egypte per jaar een miljard kwu aan elektriciteit. In 1971, als de Grote Dam van Aswan volledig in bedrijf is, zullen het er 16.5 miljard zijn. Men kan dan ook zeer ambitieuze plannen maken. Het stadje Aswan, dat de eeuwen door rus tig heeft liggen dommelen, zal een industrieel centrum worden. Er komen een staalfabriek, een plaatwalserij, een aluminiumfabriek. De bestaande fos- faatmijnen en kunstmestfabrieken zul len worden uitgebreid. Het Nasser meer wordt een visreservoir en water sportgebied en rond het meer kan op grote schaal veeteelt worden bedreven in bepaalde valleien en terreinen, die begroeid zullen raken door de nieuwe grondwaterstand. Twee valleien in het oosten komen in aanmerking voor land bouw en dat in een gebied waar nooit aan landbouw gedacht kon worden. Voorts komt er een korte verbinding met de Rode Zee via een brede asfalt weg. Dit alles gebeurt in het verre zuiden maar zelfs in het veel noordelijker ge legen Luxor en Koernah bemerkt men reeds de invloed van de dam. Een van die veranderingen is ronduit een won der. Waar tot nu toe hooguit eens in de tien, twintig jaar regen viel, kan men nu dagen beleven dat de hemel betrokken is. Het is geen zeldzaamheid meer als de hele Nijlvallei vanaf de Thebaanse bergen onzichtbaar is onder een zwaar neveldek. Misschien zullen de kinde ren die nu in deze streken opgroeien het gaan beleven dat er water uit de hemel komt in plaats van uit de grond (putten!)! zoals dat ih de woestijn ge bruikelijk fs.J k OVERIGENS kan de dam ook voor minder prettige verrassingen zor gen. Zo zal de bedding van de Nijl stroomafwaarts kunnen veranderen en reeds nu moet men daarmee rekening gaan houden onder andere door de bouw van controledammen. Ook het veranderende grondwaterpeil en het binnendringen van zeewater in de del ta behoren tot de onaangename mo gelijkheden, evenals de althans voorlopige toeneming van de ge vreesde bilharziaziekte, tot de mensen eindelijk geleerd zullen hebben niet te drinken uit de sloten en kanalen. Maar het ernstigst is waarschijnlijk de invloed van de getemde Nijl op de Middellandse Zee. Tot nu toe voerde de Nijl met elke overstroming ontzag lijke massa's organische en minerale stoffen mee naar zee, die daar wer den afgezet en een pracht van een leef milieu vormden voor de zeer rijke vis- stand van het oostelijke Middellandse Zeebekken. Nu deze stoffen vanaf dit jaar niet meer in zee belanden ziet het er voor de visserij in deze wateren, die onder andere voor Israël een van de belangrijke voedselbronnen vormt, somber uit. Het ontstaan van een „hon gersnood in zee" lijkt geen onmogelijk heid, want vele vissen zullen wegtrek ken naar betere kusten zoals die rond Algerije en Marokko. Een jaarproduk- tie ter waarde van 10 miljoen dollar zal dan voor de Israëlische visvangst wegvallen. Maar ook Griekenland, dat nog niet zo lang geleden vijf Maya- kowski-trawlers van het nieuwste type in Rusland bestelde ter modernisering van de visserijvloot, wordt het kind van de rekening. innniuinniuinnnnnnnniiTimm vwwwwwwwwwwmnfwvwvwwwwwww Mt» "«fan VOOR EGYPTE zal de Aswandam enorme economische en prestigewinst opleveren. Dit is een van de oorzaken van het onblusbare optimisme der Egyptenaren. Een verloren oorlog mét al zijn onkosten lijkt er, voor hen, nog wel af te kunnen. Zij hopen zelfs dat de respectabele schuld aan Rusland voor de bouw van de dam (ruim een miljard gulden) hopelijk in twee, hoog uit drie jaar te kunnen afbetalen. Of dat met de huidige oorlogstoestand wer kelijk zal gebeuren is een tweede, maar de regering houdt vol van wel, rekening houdend met het feit dat in de Libische woestijn nieuwe uitermate rijke oliebronnen winst gaan afwerpen en dat over enige maanden de gloed nieuwe oliehaven bij Mersa Matroe in dienst kan worden genomen. Ook in de Nijldelta is voorts olie gevonden, zo dat het verlies van de Sinai geen dood wond meer is voor Egypte's economie. En dan te bedenken dat in 1956 kortzichtig Amerika en Engeland de Wereldbank afraadden, geld in de Grote Dam-onderneming te steken omdat het toch wel niets zou wor den. Waarop Nasser zich prompt tot Rusland wendde dat meteen zonder aarzelen de nodige kredieten toezeg de. Sovjet-Rusland bezit nu een enorme invloed in de oostelijke Mid dellandse Zee door de daar verwor ven goodwill. Ofschoon het een open vraag blijft in hoeverre het van de Arabische landen dankbaarheid mag verwachten Nadruk verboden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15