WESTMORELAND UIT VIETNAM TERUGGEROEPEN Amerikanen spreken met NLF HET WEER Benoemd tot stafchef van het leger f mM Novotny vraagt ook ontslag uit politiek bureau Enorme wapenvoorraden in Karameh ontdekt Belasting op onroerend goed SKOL? moms UST Moef Ga Ga in Kattenburg Zwitserland bemiddelt Toch getrouwd ondanks locomotief Twee kinderen bij brand omgekomen Svoboda kandidaat voor presidentschap Israëliërs maken bekend: Voorlopig geen loonbelasting van bijstand Politie grijpt in in Warschau Opbrengst van f 24 miljoen VANDAAG IN ERBIJ: Zondag weer buien KNIPSELPRIJSVRAAG REGENKLEDING 58e JAARGANG NUMMER 120 ZATERDAG 23 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, f 1,— per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. EL C. van der Mjje IN DEZE KRANT Af en toe regen of motregen Zie verder pagina 8 Regering krabbelt terug Kom over de brug" Zie verder pagina 2 Het woord is aan Parkeernarigheid ook In de V.S. Kitschschilders over hun werk Pan Walthers Anatollë Afwasmachine nieuw statussymbool Vrouwe Justitia in de Gouden Eeuw De Ni|l getemd; tempel cadeau Onze reisredacteur over Rhodesië pagina 3 ADVERTENTIES WAT IS BEL (010) 131244 Sfl A De uitslag van de vindt u op pagina 22 echte gezinsbank TOYOTA DEALER Fa. Gebr. JAK Santpoort - Tel. 8345 ZWIER DAMESKAPSALON VOOR UW HAARVERZORGING Norma,'n Van Aarsen-produkt (sinds 1880), Boxmeer, tel.08855/1401 A IJmuider Courant TOKIO (AP). De Japanse nationale radio-omroep (NHK) heeft bekendge maakt dat een Amerikaanse diplomaat en een vertegenwoordiger van het Zuidviet- ïamese nationale bevrijdingsfront (NLF) vrijdagavond te Bern een bespreking heb ben gevoerd. Volgens een correspondent van NHK was de ambassade-functionaris een zekere Little. Hij had in het gebouw van het Zwitserse ministerie van Buitenlandse Zaken gesproken met Mai van Bo, NLF vertegenwoordiger in Parijs. Bo is sinds dinsdag in Zwitserland. Het onderhoud kwam na een telefoon gesprek van de Zwitserse president met de ambassade. In dat gesprek werd een Amerikaanse functionaris uitgenodigd naar het ministerie te komen. De besprekingen begonnen om zes uur, aldus de correspondent, en betekenden het begin van Zwitserlands rol als be middelaar in het Vietnamese conflict. Ambtenaren van het departement van Buitenlandse Zaken te Washington heb ben vrijdag verklaard, dat de Verenigde Staten met de Zwitserse regering contact hadden over het jongste Noordvietnamese aanbod om ernstig over vrede te spreken zodra de Amerikaanse bombardementen op het noorden onvoorwaardelijk worden gestaakt. SUNDERLAND (AP). Het verloofde naar, dat kort voor het huwelijk enorme herrie kreeg over de liefde van de man •oor locomotieven, is tenslotte toch ge trouwd. De 62-jarige Stan Kipling en zijn vier 'aar oudere bruid Janet Parkin zijn gis teren op de zeven ton zware stoomwals „Cock o'the North" naar de kerk gere den. Een kleine, zelfgemaakte locomotief, die in Kiplings slaapkamer stond, heeft de romance ernstig in gevaar gebracht. Zij hebben daarover drie maanden lang ge kibbeld. Mevrouw Parkin, een wduwe, zei haar slaapkamer niet te willen delen met een stuk ijzer, maar zij is tenslotte toch van gedachte veranderd, Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving4,5, 6 Weg en Wiel 6 Schrijvende lezers6 Kunst Radio en tv 7 Feuilleton 3 Beeldverhalen 8 A angestipt 8 Economisch nieuws 9 Scheepsberichten 9 Beurs 9 Sport H Erbij13-23 Kerkdiensten 18 Luidsprekers 22 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's waarin opgenomen „Erbij" Verwachting van het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond: Zwaar bewolkt met af en toe regen of motregen. Vrij krachtige tot harde zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Volledige weerrapporten op pagina twee WASHINGTON (Reuter/AFP) Generaal William Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Viet nam, wordt in juli stafchef van liet leger op het Pentagon, zo heeft pre sident Johnson meegedeeld. De president zei op een persconferentie, dat hij nog geen besluit heeft genomen wat betreft de opvolger van de generaal. Evenmin heeft hij nog besloten tot het zenden van meer troepen naar Vietnam. Op de vraag of de verdwijning van West- moreland uit Vietnam een verandering van tactiek in dat land zal meebrengen, zei de president het onjuist te achten te vertellen wat de nieuwe bevelhebber zal gaan doen. Generaal Westmoreland wordt dinsdag 54 jaar. Hij heeft sinds 1964 in Vietnam gediend, de eerste zes maanden als plaats vervangend opperbevelhebber, daarna als opperbevelhebber. President Johnson deelde verder mee dat generaal Earle Wheeler zich bereid heeft verklaard nog een jaar aan te blij ven als voorzitter van de commissie van stafchefs na het einde van zijn lopende ambtsperiode op 2 juli. De tegenwoordige stafchef van het le ger, generaal Harold Johnson, gaat 2 juli met pensioen. Dan neemt Westmoreland zijn functie over. De president zal admiraal Ulysses Sharp, opperbevelhebber in het gebied van de Stille Oceaan, vragen tot juli in functie te blijven. Zijn termijn loopt 1 mei af. Generaal Westmoreland heeft ver klaard dat het hem spijt dat hij vertrek ken moet voordat de strijd geëindigd is. Hij voegde daaraan toe dat „hij naar beste krachten het Amerikaanse streven in Vietnam zou blijven steunen." WILDERVANK. Bij een hevige brand in een dubbel woonhuis in Wilder- vank zijn twee kinderen een jongen van twaalf en een meisje van acht jaar om het leven gekomen. Het oudste kind, een dertienjarige jon gen en een baby konden worden gered. De vader van het gezin, die in paniek zijn huis weer binnenrende, toen hij hoorde dat nog twee kinderen binnen waren, moest voor zijn eigen veiligeihd door brandweerlieden met geweld uit het huis worden gehaald. Generaal Westmoreland. PRAAG (DPA) Uit goed ingelichte bronnen in Praag wordt vernomen dat de afgetreden president Novotny verzocht heeft om ontheven te worden van zjjn lid maatschap van het politieke bureau van de communistische partij. Hij zou een desbe treffend verzoek bjj het centrale partü- comité hebben ingediend. Naar verluidt zal de verkiezing van een nieuwe president na beëindiging van de zittingsperiode van het entrale comité, be gin april, plaatsvinden. Intussen heeft het verbond van antifas cistische strijders generaal Ludvick Svo boda voor het presidentschap voorgedra gen. Een regen van ontslagnemingen is ge volgd op het aftreden van Novotny. Josef Nemec, eerste-secretaris van het regionale partij-comité voor Midden-Bohemen, heeft verzocht van zijn functie te worden ont heven. Hij verklaarde geen obstakel in hui dige progressieve stromingen te willen zijn. Het presidium van de Tsjechoslowaakse nationale vergadering heeft vrijdag het ontslag aanvaard, dat zijn vice-voorzitter, Vavlav Skoda, om gezondheidsredenen had aangeboden. Jan Novotny, zoon Antonin Novotny, heeft ontslag genomen als directeur van de staatsuitgeverij „Artia" in Praag. Tot ande ren die vrijdagavond hun ontslag Indien den behoren dr. Alosi Neumann, minister van Justitie en voorzitter van de Tsjecho- Een oude Packard met zwaar be wapende vrouwelijke gangsters maakte gisteren de slooprijke Am sterdamse stadswijk Kattenburg on. veilig. De Beatgroep Manjred Man zorgde op straat voor passende be. geleiding. Reden van het lawaai waren opnamen voor het televisie programma Moef Ga Ga. De Israëlische invalstroepen hebben in Karameh een reusachtig terroristenhoofd kwartier op Jordaans grondgebied ont dekt, waar enorme voorraden mortieren, mijnen en machinegeweren waren opge slagen. Dit heeft de Israëlische afgevaar digde Yosef Tekoah meegedeeld tijdens de zitting van de Veiligheidsraad, waar bij de Arabieren aandrongen op tegen Israel te nemen sancties na de Israëlische invasie van donderdag. De Israëlische ambassadeur begon zijn toespraak in het Russisch en zei dat hij en ambassadeur Jacob Malik, die als eer ste spreker een felle aanval op Israel had gedaan, oude bekenden van elkaar waren en eens, zoals hij dacht, zelfs vrienden. Hij zei al luisterend naar Malik her innerd te zijn geworden aan een oud Rus sisch gezegde: „Sla de joden en red Rus land". Hij zei dat de Russen nu weten dat „in onze tijd joden niet ongestraft geslagen kunnen worden." Hierna ging hij verder in het Engels en zei dat als joden in de Sovjet-Unie net zo behandeld werden als de Arabieren in door Israel bezette gebieden, ze er be ter aan toe zouden zijn. Malik onderbrak Tekoah en zei dat de Israëlische opmerkingen slechts aflei dingsmanoeuvres waren en beter geschikt voor „The voice of America". Het Israëlische ministerie van Defensie heeft het bericht uit Arabische bron, dat minister van Defensie Dajan zijn ver wondingen had opgelopen toen hij bij DEN HAAG In de Tweede Kamer is een wetontwerp ingediend, waarin de re gering de gemeenten bevoegdheid geeft tot heffing van een gemeentelijke belas ting op onroerend goed. inspectie van de troepen aan de voor avond van de militaire actie van Israel tegen Jordanië op een landmijn reed, puur onzin" genoemd. „Het is een van de domste leugens die ooit door de Arabische propaganda zijn verspreid", zo verklaarde de woordvoer der van het ministerie. Hij herhaalde de officiële lezing, dat de generaal in het bijzijn van ooggetuigen bij een instorting werd gewond toen hij met oudheidkundige opgravingen bezig was. (Van onze correspondent) DEN HAAG De regering is gezwicht voor de bezwaren die de vereniging van Nederlandse gemeenten heeft aangevoerd tegen de wijziging van het uitvoeringsbe sluit loonbelasting, volgens welke vanaf 1 januari 1968 alle periodieke uitkeringen in gevolge de Algemene Bijstandswet in de heffing van loonbelasting zullen worden betrokken en eventueel ook in de premie heffing sociale verzekeringen. Dit blijkt uit het antwoord van de staats secretarissen Van de Poel (CRM) en Grap- perhaus (Financiën) op vragen van het lid van de Tweede Kamer voor de WD mr. H. E. Koning. In hun antwoord zeggen de bewindslie den dat het overleg met de vereniging hen tot de overtuiging heeft gebracht, dat het voorshands geen aanbeveling verdient de aangekondigde maatregelen te laten door gaan. Onderzocht zal worden zonodig in overleg met de vereniging of voor het vraagstuk van de belasting- en premie heffing van bijstandsuitkeringen een op lossing te vinden is, waaraan minder be zwaren kleven. Slowaakse socialistische partij. Ook vice- voorzitter Antonin Fiala en Marie Fiserova en presidiumleden Josef Cemy, Karei Klas en Jan Matl vertrekken, evenals de voor zitter van de centrale herzienings-com- missie voor de partij, Pavel Hron. De Tsjechoslowaakse socialisten, die tot dusverre in het „Nationale Front werden gedomineerd door de communisten, hebben zich uitgesproken voor de stichting van op positiepartijen in het land. Communisten en socialisten zijn nu verenigd in de front partij. De in ballingschap levende Josef Kardi naal Beran zou beréid zijn terug te keren naar Tsjechoslowakije als de liberalisering van het communistische regime blijft voortgaan, zo is in welingelichte kringen vernomen. Een aantal vakbonden, die ongeveer ze ventigduizend fabrieksarbeiders in Praag vertegenwoordigen, heeft met een staking gedreigd uit protest tegen de wijze waarop de nieuwe voorzitter van de centrale raad van het Tsjechoslowaakse vakverbond is gekozen. Via de televisie in Praag werd verklaard dat de arbeiders niet tevreden zijn met de verkiezing bij acclamatie van de voormalige minister voor de machine- industrie, Karei Polacek. WARSCHAU (AP) Gehelmde politie mannen hebben zich vanmorgen een weg gebaand in het gebouwencomplex van de technische hogeschool van Warschau en een einde gemaakt aan de sit-in demon stratie van ca. vierduizend studenten, al dus hebben welingelichte zegslieden ver klaard. Volgens een ooggetuige heeft de politie een vuurwapen gebruikt om een der hoofd ingangen van het administratiegebouw te forceren. In dat gebouw zaten de meeste studenten in collegezalen, tenten en cor ridors. Tienduizend zowel jonge als oude Polen stonden gisteravond voor de technische hogeschool in Warschau en riepen stakende studenten toe zich niets aan te trekken van het regeringsultimatum tot beëindiging van hun sit-down betoging. De menigte schreeuwde „Lang leve de studenten, lang leve de arbeiders" en „Lang leve Tsjechoslowakije". Een aantal aanwezigen riep zelfs om een algemene staking. DEN HAAG De actie „Kom over de Brug" is een groot succes geworden. Zij heeft 24 miljoen opgebracht. Verwacht wordt dat dit bedrag bij de eindtelling nog groter zal zijn. De gelden zullen worden gebruikt voor de kerken, die overzee werkzaam zijn. Pestalozzi: Een volk zonder politieke opvoeding is als een kind dat met vuur speelt. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Behalve vandaag zal er ook zondag enige regen vallen in de vorm van buien, wanneer een koufront van een stormdepressie bij Schotland ons om streeks zondagmorgen is gepasseerd. Dit betekent opnieuw een lenteweekeinde, waarin binnenshuis weer ruim tijd over blijft om naar huis te schrijven. De storing die gisteren over Limburg trok met 7 tot 15 mm neerslag gaf daar ook nog enige sneeuw. Onze waarnemer bij Venlo zei: „Het lijkt hier wel een witte kerst. Er ligt een laagje van la- centimeter sneeuw." De temperatuur zal de komende dagen nog te laag blijven en in ieder geval be neden de 13 graden. Wij moeten al vijf maanden (eind oktober) teruggaan om een hogere temperatuur te vinden. Er blijft vandaag en zondag ook vrij veel wind aanwezig met morgen later ook en kele opklaringen. Het eerste lenteweer blijft nog op een te grote afstand. Moge lijk dat ook de laatste week van maart er niet in slaagt een belangrijke verbetering te brengen. voor gemeente Velsen, Haarlem, e.o. Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam official dealer Bloemstraat 34 IJmuiden TeL 142 08 1 Lange Nieuwstraat 471 - IJmuiden Telefoon 11166

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1