Vijfdagenplan tegen roken in Haarlem wiel OPMERKELIJK SNELLE WAGEN VAN MERCEDES In Eindhoven groeide een auto-industrie GT model van de Viva NIEUWS IN HET KORT SCHRIJ EZERSSCHRIJVENDELEZERSSCHRIJVEN ZATERDAG 2 3 MAART 1968 Verklaring Sociaal jaar Indianenstammen uitgeroeid Preston Gobb Johnson oorlogsmisdadiger 5 Ook aan hen die niet meeliepen (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Na de successen in Rotterdam, Schiedam en Middelburg wordt het zogenaamde „Vijfdagen plan" een actie om de mensen on der medische en geestelijke begelei ding van het roken af te helpen nu in Haarlem uitgevoerd en wel van maandag 25 tot en met vrijdag 29 maart in de Kroonzaal van restau rant Brinkmann. Deze eerste Neder landse ontwenningskuur, die iedere avond om acht uur zal worden voort gezet, gaat uit van de BOTA (Bond van Onthouders van Tabak en Alco hol), een nevenorganisatie van het Kerkgenootschap der Zevende-dags Adventisten. DAF BESTAAT 40 JAAR Jack Brabham bij de vergrote variomatic die hij hielp monteren in de formule-3-racewagen. De enige personenwagenindustrie die Neder land rijk is, Van Doorne's Automobielfabriek in Eindhoven bestaat op 1 april veertig jaar. Van 1928 toen Huub van Doorne met tien duizend gulden een smederij inrichtte, tot nu heeft deze fabriek een ongelooflijke his torie opgebouwd, die tenslotte zijn bekroning vond in de toepassing van de variomatic; een uniek transmissiesysteem dat zijn weer ga in de wereld niet vindt. Grote naam IMPORT VAN KNEUSJES BOVEN VEER TIG MILJOEN Voor de eerste maal in haar geschiedenis heeft Vauxhall de Engelse dochteronderneming van General Motors een GT-type uitgebracht van een bestaand model. De foto toont de Viva GT; het mo del onderscheidt zich door een mat gespoten motor kap, twee luchtinlaatsleuven en een gewijzigd radia- teurscherm van de normale Viva. De dubbele uitlaten wijzen op de gewijzigde motor die dit GT-model heeft gekregen; de met twee car burateurs uitgevoerde versie van de „2000" motor met bovenliggende nokkenas. Vermogen 114 pk bij 5400 t.p.m. De wielophanging werd aan dit verhoogde ver mogen aangepast, terwijl de schroefveren rondom werden verzwaard met schokbrekers. Radiaalbanden zijn standaard op dit GT-model. De wagen heeft schijfremmen vóór meegekregen. Het luxueuze interieur is uitgerust met een uit gebreid instrumentarium; daarbij is op de console nog een olietemperatuurmeter gemonteerd. Het stuurwiel is met leer bekleed. Omstreeks mei zal de Viva GT ip ons land verkrijgbaar zijn. rnrrTT-rrnnrrn.|rn(1_| Ten behoeve van een juiste informatie willen wij toch nog even reageren op het belangrijkste gedeelte van de ingezonden brief van de heer Witte zonder op andere ondergeschikte onjuistheden in te gaan Op 25 januari 1968 stelde de commissie van goede diensten een nieuw bestuur van de K.V.P. afdeling Velsen voor aan de leden van de K.V.P.-gemeenteraadsfractie, de K.V.P.-wethouder, bestuurleden, leden van de commissie van goede diensten en enkele kaderleden. Aan de leden van de K.V.P.-afdeling Vel sen zou deze nieuwe bestuursformatie als definitief geconvoceerd worden. De aanwezige Velsense K.V.P.-promi- nenten gingen akkoord met het niet-nako- men van de partijreglementen op dit punt. Een gang van zaken die bij de K.V.P. wel meer voorkomt. De heer Witte heeft tijdens de forma tie noch tijdens de presentatie van het nieuwe bestuur procedurebezwaren te berde gebracht. T. F. X. H. HUIGENS, F. P. SCHELLINGS, TH. VERMEY, JAC. ZUURBIER, IJmuiden/Santpoort. Meer dan zestig Nederlandse jongeren werken momenteel in het kader van het zogenoemde „sociaal jaar" als vrijwillige hulpkrachten in ziekenhuizen, verpleeg inrichtingen. gezinszorginstellingen, kin dertehuizen en andere instellingen. Deze jonge mensen hebben zich gedurende één jaar beschikbaar gesteld om de beroeps krachten te assisteren bij de verzorging en verpleging van de hulpbehoevende medemens. Met deze vrijwillige sociale dienst door jongeren wordt enigszins te gemoet gekomen in het ernstig tekort aan personeel in de sociaal verzorgende sec tor. Het initiatief tot instelling van het So ciaal Jaar is zes jaar geleden uitgegaan van het Katholiek Vrouwelijk Jeugd werk. Eerder was door de protestantse kerken en de oud-katholieke kerk het „Diakonaal Jaar" opgericht. Beide dien sten werken reeds nauw samen. Een vol ledige fusie van het Sociaal en Diakonaal Jaar is op het ogenblik in voorbereiding en zal mogelijk binnen enkele jaren ge- effectueerd kunnen worden. Aan het „sociaal jaar" kan worden deelgenomen door jonge mensen van 17 tot 30 jaar, die zich bewust één jaar daad werkelijk beschikbaar willen stellen ten dienste van de zieke of hulpbehoevende medemens. Een speciale vooropleiding is niet vereist. De deelnemers ontvangen naast kost, inwoning, vakanties en de ge bruikelijke sociale voorzieningen een zak geld van 75 per maand, plus één keer per maand reiskostenvergoeding. Tot heden hebben in totaal 213 meisjes een 11 jongens aan een „sociaal jaar" deelgenomen. In sept. begint weer 'n nieuw „sociaal jaar". Wie aan dit jongeren-vrijwilligers werk wil deelnemen, kan nadere inlich- tinge vragen bij LANDELIJK SECRE TARIAAT SOCIAAL JAAR. Maliesingel 13, Utrecht. Velen zullen met afgrijzen de berichten hebben gelezen die bijzonderheden gaven over de methoden welke in Brazilië ge bruikt zijn om de „onbeschaafde" India nen onze cultuur bij te brengen. Uitroeiing en moord op grote schaal, (getallen als 90.000 slachtoffers zeggen toch wel iets!) door middel van bombardementen uit vliegtuigen, neermaaien met machinege weren, besmetten met pokken, martelin gen enzovoorts. Dit waren de zegeningen van onze beschaving die daar door gewe tenloze schurken, ambtenaren van de Bra ziliaanse dienst „voor de bescherming van de Indianen" werden gebruikt. Als het niet zo treurig was zou men om dit laat ste kunnen lachen. Er zullen in Nederland wel geen groepen mensen met spandoeken de straat opgaan om te protesteren tegen deze wandaden of in spreekkoor te roepen „Luis Vinha Neves is een moordenaar", maar toch zou ondergetekende graag ver nemen of de mogelijkheid bestaat aan de betreffende instanties in Brazilië te laten weten dat Nederland deze terreuracties ten zeerste afkeurt en te verzoeken de schuldigen zonder onderscheid des per- soons streng te straffen. Mochten er lezers zijn die wegen weten te wijzen, waarlangs op doeltreffende manier onze afkeuring over deze daden kan worden overgebracht dan houdt ondergetekende zich voor reac ties aanbevolen. J. HEYINK, Ixialaan 8 Bennebroek. Tele foon 02502-6869. Al weer enkele weken geleden heeft een kort berichtje in uw courant gestaan over het lot van de jaren geleden ter dood ver oordeelde toen veertienjarige negerjongen Preston Cobb die de boer bij wie hij in dienst was zou hebben vermoord. Er is toen geld verzameld en het gevormde co mité vond het van belang dat twee le den naar Amerika reisden om contact op te nemen, hetgeen geschiedde. Ik vraag mij af, of het nu niet dringend noodzakelijk is nogmaals een poging te wagen. De jongen, die ondertussen een jongeman is geworden, zit al die tijd ge vangen in de dodencel, terwijl zijn schuld niet onherroepelijk vast staat. Indien er nog iets te redden valt zou het dan nu niet hoog tijd zijn nogmaals een poging te wagen om deze jongen vrij te krijgen en aan heropvoeding te begin nen? MEVR. G. C. KREMER, Haarlem. Er wordt vaak gezegd dat Johnson vol gens de normen van Neurenberg en Tokio een oorlogsmisdadiger zou zijn. De meeste mensen weten echter niet wat deze nor men inhouden. Ik zal proberen enige op heldering te geven. In Neurenberg werd de volgende defini tie van oorlogsmisdaden gegeven: „Oor logsmisdaden: namelijk schending van het oorlogsrecht en de oorlogsgebruiken. Der gelijke schendingen omvatten, zonder ech ter daartoe beperkt te zijn, moord, mis handeling of deportatie tot dwangarbeid of tot elk ander doel van uit bezet gebied afkomstige of zich aldaar bevindende bur gerbevolking, moord op, of mishandeling van krijgsgevangenen of personen in vol le zee, doden van gijzelaars, roof van open bare of privé-eigendommen, moedwillige verwoesting van steden en dorpen of ie dere, niet door militaire noodzaak gerecht vaardigde vernieling". Laten we nu over gaan tot de feiten „Moord en mishandeling van de burger bevolking": „Tien burgers voor iedere Vietcongstrijder", volgens een officier van The Special Forces (Newsweek)". „Moord en mishandeling van krijgsge vangenen": De Amerikaanse ex-soldaat David Tuck verklaarde op het Vietnam Tribunaal in Roskilde (Denemarken): „In de eerste plaats zou ik willen zeggen dat gevangen vijanden nooit vanzelf stierven, ze werden altijd doodgeschoten, het kwam nooit voor dat men ze aan hun wonden liet sterven" (bandopname). Moedwillige verwoesting van steden en dorpen: Een Amerikaanse officier over de verwoesting van de stad Ben Tre (30.000 inwoners)„We moesten de stad ver woesten om haar te redden" (Le Monde, 9-2-'68). Artikel 6, paragraaf B van het Charter van Neurenberg zegt over „Misdaden te gen de menselijkheid": Moord, uitroeiing, onderdrukking, deportatie of andere aan de bevolking voor het begin van, of ge durende oorlog begane onmenselijke han delingen; of vervolging op grond van poli tiek, ras of godsdienst: als misdaad of in verband met een misdaad waarvoor het gerechtshof bevoegd is onafhankelijk van het feit of genoemde handeling in het land waar deze werd begaan in strijd is met het plaatselijk recht of niet". Feiten: Deportatie van de Zuidvietnamese be volking en concentratie in kampen: Ed ward Kennedy op 31 oktober 1967: „We hebben mensen overgebracht naar kam pen die er absoluut niet op berekend zijn deze mensen te herbergen. Er zijn in die kampen geen gebouwen, er is geen hy giënische verzorging en vuil en afval wor den niet opgehaald. Er is geen werkgele genheid, geen middel om in het levens onderhoud te voorzien". Vernietiging van oogsten en levensmid- delenvoorraden: „Voedsel moeten we vernietigen in gebieden die onder be stuur van de Vietcong staan", aldus Dix on Donelly, onderminister van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken (Bioscience, jan. '67). Gebruik van gifgas: Officieel toegege ven door MacNamara is het gebruik van de gassen CS, DM, CN, gassen die bij ge bruik in hoge concentraties dodelijk zijn (New York Times, 28-3-'65). Aanvallen op burgerlijke, niet militaire doelen: De onderzoekcommissies van het Vietnam Tribunaal bezochten in Noord- Vietnam 34 gebombardeerde hospitalen (Le Tribunal Russel, le jugement de Stockholm, pagina 339). Aldus enkele citaten uit de vele duizenden die er te geven zijn. Wie is verantwoordelijk voor deze da den? Artikel 6 van het Charter van Neuren berg zegt hierover: „De leiders, organisa toren, aanstichters en handlangers, die bij het ontwerpen of uitvoeren van een gezamenlijk plan of komplot aan het be gaan van een van de hiervoor genoemde misdaden deelnemen, zijn verantwoorde lijk voor handelingen die bij het uitvoe ren van een dergelijk plan werden ver richt." Ik laat het aan de lezer over uit te maken of president Johnson volgens de normen van Neurenberg en Tokio een oorlogsmisdadiger is of niet. J. v.d. MEER, Amsterdam De Haarlemse Vietnam-protestdemon- stratie van 9 maart 1968, waarin het be kende anti-Johnson affiche werd meege dragen, heeft niet overal evenveel bijval geoogst, zoals bleek uit de gekwetste toon van enige ingezonden brieven, vorige week in uw blad. Dit is te begrijpen. Niet iedereen denkt hetzelfde en dit is een goed democratisch recht. Het recht van vrije meningsuiting en van demonstratie is eveneens een goed democratisch recht en daarom is het jam mer, dat sommige briefschrijvers dit recht van demonstratie beknot willen zien. Het zijn de ongenuanceerde schandaal schreeuwers, die denken in de trant van „wij hebben onze vrijheid aan hen te ianken, hetgeen ons domweg verplicht ser viel en critiekloos aan hun zijde te staan". De oorlog in Vietnam is voor velen, voor steeds meer mensen, ook voor mij, een morele misdaad en een politiek échec. Wie zwijgt, stemt toe, zo zegt een goed Hollands spreekwoord. Protesteren dus! Demonstreren! Daarom liep ik mee in de optocht, het veelomstreden affiche met de woorden „Johnson-Oorlogsmis- dadiger" met overtuiging tonend aan de omstanders; mensen, die applaudisserend, verlegen lachend, geshockeerd ofwel wei felend tussen afkeuring en instemming stonden te kijken. De weifelaars begrepen het niet. De Ame rikanen zitten fout in Vietnam; goed, maar waarom nou uitgerekend dit affiche met die provocerende tekst? Was dat nou nodig? Dat moest een verstandige huis vrouw met middelbare schoolopleiding, moeder van drie lieve kinderen, bewoon ster van een keurig huis in een keurige buurt toch beter weten! Jawel, beste mensen, lieve weifelaars natuurlijk heb ik me dit wel gerealiseerd Ik heb er ook écht even over gedacht om te gaan demonstreren met een bord: „President Johnson voert met betrekking tot Vietnam een irrelevante politiek". Het zou een verfijnd en genuanceerd bord zijn geweest. Een beschaafde leuze Maar ik zag ervan af toen ik dacht aan die Amerikaanse moeders. De martelende vertwijfeling, die hen zal overvallen wan neer ze oog in oog komen te staan met de ontnuchterende werkelijkheid. Wan neer ze zullen beseffen, dat hun zoon is gestorven omwille van niets anders dan een incompetent en dubieus beleid van de Amerikaanse politici. Omwillë van een foutieve politiek. Dit is een afgrijselijke ontdekking. Hier past slechts een protest. Een vlammend protest! Een effectief pro test: „gemeten naar de maatstaven van Neurenberg en Tokio zijn Johnson en zijn naaste medewerkers en generaals oorlogs misdadigers!" Dit zijn de woorden, uitge sproken op 21 oktober 1967 in de Oude Rai te Amsterdam door professor dr. B. Delfgaauw. Helaas worden mensen, die op welover wogen gronden deze woorden aanhalen door de Nederlandse justitie vervolgd en veroordeeld. Hierbij doet zich dus het eigenaardige feit voor, dat men zich, wil men naar eer en geweten handelen, aan justitiële vervolging moet bloot stellen. Een zeer ongewenste situatie, waaraan zo gauw mogelijk een einde moet komen. De Algemene Studenten Vereniging Am sterdam (ASVA) heeft een steunfonds op gericht waaruit financieel de verdediging van hen die met de justitie in aanraking zijn gekomen wegens de leuze Johnson Oorlogsmisdadiger" gevoerd zal worden. Het Fonds heet „Steunfonds Johnson-Pro- cessen" en heeft als gironummer postgiro 13500 t.b.v. Gem. Giro S 25600, Weesper- straat 51, Amsterdam. Laten allen, die tijdens de demonstratie de adhaesielijs- ten tekenden (282 namen en adressen), mensen, die toekeken, mensen die mee liepen en mensen die niet meeliepen een financiële bijdrage storten. Laten we niet afzijdig blijven. Laten we toch vooral be denken, dat het hier gaat om een demo cratisch beginsel, vrijheid van menings uiting, dat in het nauw wordt gebracht, een kwestie, die op justitieel niveau zal moeten worden uitgevochten. M. HISSCHEMÖLLER-VAN BEEK, Overveen Met deze actie, waaraan ondermeer de Engelse longspecialist, dr. J. Ashford Hyde, zijn medewerking verleent, zijn in Rotterdam en Middelburg opzienbarende resultaten bereikt. Ruim 110 van de 160 vrijwilligers, die zich in het Rotterdamse Rijnhotel aan deze vijfdaagse groepsthera pie onderwierpen zijn nog steeds van het roken af. In Middelburg is dat met 75 percent van het aantal deelnemers liet geval. In Schiedam loopt zelfs negentig percent van het aantal vrijwilligers nog met opgeheven hoofd de sigarenwinkel voorbij. Het enthousiasme is dan ook enorm on der deze „net-rokers-af", vertelt ds. D. Vink, predikant der gemeente Haarlem van de Adventskerk, die met de leiding van het Haarlemse „Vijfdagenplan" is be last. Omdat de toegang gratis is, hebben veel mensen schenkingen gedaan aan de BOTA. Daarvan is ondermeer „Smoking Sam" die in Haarlem zal worden ge demonstreerd in Amerika gekocht, een pop die sigaretten kan roken. In zijn rug bevinden zich twee flessen met engelen haar. Wat voor resultaten het roken op engelenhaar heeft is duidelijk te zien. Behalve de Engelse longspecialist dr. J. Ashford Hyde zal ook ds. B. Gabriel, die met de leiding van de actie in Rotterdam was belast en indertijd op de televisie verscheen, op de Haarlemse bijeenkoms ten aanwezig zijn. Verder zal de Ameri kaanse negerbaszanger C. Porter zijn me dewerking verlenen. Het „Vijfdagenplan" is uitgewerkt door Amerikaanse pedgaogen en psycholo gen. De deelnemers krijgen een persoon lijke en medische begeleiding. Ze moe ten een dieet volgen geen koffie, thee en gekruid eten, wel veel vruchten om de schadelijke nicotine stoffen uit het lichaam te drijven. Ademhalingsoe feningen moeten de bloedtoevoer naar de hersens stimuleren ter bevordering van de wilskracht. Om mentaal niet alleen te staan is het partnerschap bedacht. Iedere deelnemer, krijgt een partner aangewezen, die hij re gelmatig moet opbellen om te informeren of het moeilijk is en om hem eraan te herinneren wat de leefregels zijn. „Zij die van het roken afwillen, komen er ook af", zegt ds. Vink en de hoge percentages van vorige acties in aanmer king genomen, zou men kunnen zeggen, dat hij het gelijk aan zijn kant heeft. Mercedes-Benz heeft de krach tigste en snelste personenwagen uit zijn serie geïntroduceerd: de 300 SEL met 6,3 liter V-8-motor. Het geweldige vermogen (300 Sae pk hij 4100 t.p.m.) stelt de wagen in staat om in 6,5 se conden van stilstand op honderd kilometer per uur te komen. Met staande start wordt in 27,1 seconden de kilometer af gelegd. De top van deze krach tige Mercedes ligt op 220 km per uur en daarhij laat deze personenwagen gerenommeerde sportwagenmerken als Porsche achter zich. Deze gebundelde motorkracht ligt verborgen in de carrosserie van de Mercedes 300, waarbij vering en wieldoorsnede zijn aangepast. De Duitse fabriek wil met deze prestigewagen de kopers gerieven die zowel aan comfort als aan het motorvermogen zeer hoge eisen stellen. Omgekeerd heeft Mercedes ook hoge eisen gesteld aan de pr(js; in Duitsland zal deze wa gen die op de salon in Genève voor het eerst werd getoond niet onder de veertigduizend Duitse mark liggen. Slechts de kleine verchroomde cijfers 6,3 op het kofferdeksel verraden de kenner wat in dit type 300 aan vermogen is opgesloten. In de kleine smederij toonde Huub van Doorne, samen met broer Wim, de stichter van het bedrijf, al vroeg zijn technisch talent. De produktie van opleggers en aanhang wagens vormde het allereerste begin. Tot 1940 groeide deze produktie gestadig uit. dank zij de technische toe passingen en verbeteringen van broer Huub, die in Wim van Doorne een uitstekende commerciële begeleider vond. De gebroeders Van Doorne legden zich in deze vooroor logse periode eveneens toe op de vervaardiging van spe ciale voertuigen. Na de oorlog begon de grote opbouw; vooral de levering aan het Nederlandse leger van uitgebreide series militaire voertuigen heeft daaraan meegewerkt. De Marshallhulp maakte deze opgang mogelijk. In 1957 opende men een nieuwe fabriek voor motoren en twee jaar later kwam de grote coup van DAF: de intro ductie van de eerste personenwagen met volautomatische aandrijving. Deze DAF 600, kreeg de DAF 750 als opvolger en eind 1965 produceerde men in Eindhoven al 140.000 personenwagens. De variomatic, die ook in het buitenland sterk de aan dacht trok, heeft DAF een grote naam bezorgd. Dit trans missiesysteem kan men terugvinden in de meest vreemd soortige voertuigen en in de meest afgelegen streken. Het technische ontwikkelingswerk van Huub van Doorne werd bekroond met een eredoctoraat. Op 9 mei 1965 zorgde DAF opnieuw voor wereldnieuws: op het Belgische circuit van Zolder werd een formule-3- racewagen met aangepaste variomatic beproefd. Thans wordt in Eindhoven en in de nieuwe fabriek in Borne een complete serie personenwagens gemaakt, be drijfsautomobielen. motoren, autobussen en legervoer tuigen. In de EEG-landen werd een uitgebreid dealernet ge vestigd, terwijl de DAF met variomatic pronkte op alle belangrijke buitenlandse tentoonstellingen. Uit de smederij van 1928 is een bedrijf gegroeid dat in technisch en commercieel opzicht gelijkwaardig is aan de buitenlandse concurrentie, hoewel DAF nog niet de omvang heeft bereikt van giganten als Fiat en Ford. Maar wellicht is dat over veertig jaar het geval. Naar de RAI bericht heeft in het afgelopen jaar de importwaarde van gebruikte auto's voor het eerst de veertig miljoen gulden overschreden. In 1960 be droeg de waarde van de kneusjesimport tien miljoen gulden, de gemiddelde waarde van de ingevoerde wrakken is echter gestegen tot ruim zevenhonderd gulden. Volgens het laatste nummer van de RAI hebben protesten tegen de stijgende invoer van gebruikte auto's weinig geholpen om de overheid tot tegen maatregelen te laten overgaan. „Duitse kneuzen wor den tenminste nog gekeurd en de Nederlandse hele maal niet" aldus volgens het blad RAI een mededeling uit Den Haag. Maar de keuring van Duit se kneuzen betreft slechts het vitale van de voertuig techniek. In autokringen is men al lang ongerust over het stijgend aantal „gedeukte" importwagens, dat na een haastige opknapbeurt op onze wegen verschijnt. Ook al komt een deel van deze invoer niet op de Neder landse wegen;,blijkens cijfers van de C.B.S. mag men er toch wel op rekenen dat er altijd nog zo'n vijftig duizend wél ons voertuigenpark komen „versterken". Inmiddels is bij de Rijksplanologische dienst een onderzoek naar de import van kneusjes gaande. Daar bij heeft de staatssecretaris van Verkeer en Water staat aangekondigd dat in de toekomst belasting zal worden geheven over de prijs in rijvaardige toestand. Nogal bitter merkt het blad RAI daarbij op: „In dat geval kunnen wij aantonen in hoeverre de kneuzen- handel de afgelopen jaren fiscaal bevoordeeld is". In de Volkswagenfabriek te Wolfsburg is dezer dagen de 300.000ste voor Nederland bestemde „kever" van de band gelopen. De eerste Volkswagens verschenen hier in 1947 toen zestig van deze auto's werden verkocht. N.S.U. heeft de prijzen van enkele modellen gewijzigd. De Prinz kost nu f 4.975, de N.S.U. 1200 f 6.495 en de N.S.U. 1000 TTS gaat f 8.390 kosten. De Ro 80 met dub bele wankelmotor is in Nederland voor f 17.900 te ver krijgen. Trico-Folberth een Brits bedrijf heeft een om- bouwset op de markt gebracht, waarmee met de hand be diende ruitesproeiers op elektrische bediening kunnen worden omgebouwd. Tot de set behoort een klein elek trisch motortje dat onder de motorkap kan worden ge monteerd. Nadat Ford is begonnen computers te gebruiken bij het ontwerpen van auto's, heeft men bij Firestone een computer ingeschakeld in het ontwerpproces van auto banden. Het elektronisch brein maakte de tekeningen, waarover een technisch tekenaar enkele weken doet, in enkele dagen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 6