Vijf doden, drie gewonden op de Moerdijkbrug HET WEER Lücke dient ontslag in IJmuiden krijgt basis voor booreilanden Uitvoerverbod van zilveren franken Oorlogsmisdadigeris beledigend Studenten met 25,- beboet Eerste tanker voor Mobil te laat SKOL? morris Abba Eban in ons land Personenbusje verpletterd Geleense bepaling ter vernietiging voorgedragen Project van vele hectaren B. en W. lichten raad morgen in Rechtbank Utrecht beslist: YS ZOUDEN MARINIERSBASIS KHE SANH WILLEN OPGEVEN Papandreou voor Kame r commissie Van Gelder Zonen spreekt gerucht over ontslagen tegen Journalist Ekker ambassaderaad in Mexico „Laat de joden emigreren" Acht gewonden bij gasontploffing v. DUIVENB0DEN n.v. Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening IJmuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C van der Mjje Morgen meer wind Fatale sprong op trein Het woord is aan Zwitserland MÊÊKmmm 99 Israel vraagt Polen: In Rotterdam Sunhouse C.V.-systeem Jansstraat 63 - Haarlem Tel. 20909 WAT IS BEL (010) 131244 SA STYLE AND PERFECTION BEZOEKT ONZE INTERNATIONALE GORDIJN-SHOW parterre en 1e etage EXPOSITIE KRUISSTRAAT 22 VRIJ ENTREE REGENKLEDING 58e JAARGANG NUMMER 122 DINSDAG 26 MAART 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN MOERDIJK Bij een ongeluk op de Moerdjjkbrug zijn vanmorgen vier inzit tenden van een personenbusje omgekomen en drie zeer ernstig gewond. De achtste inzittende wordt vermist. Aangenomen wordt dat ook hij is omgekomen. Hij is vermoedelijk over de brugleuning in het water geslingerd. Het busje haalde ongeveer op de helft van de brug een vrachtauto in, maar ging daarna te scherp terug naar de rechter weghelft en raakte met de achterzijde de voorkant van de vrachtauto, slingerde om zijn as en werd vervolgens door de vrachtauto tegen de stalen spanten van de brug in elkaar gedrukt. Alle inzittenden van de verongelukte auto waren afkomstig uit Roosendaal. Zij waren op weg naar hun werk. Om het leven gekomen zijn de 27-jarige T. J. Schietsch, die de auto bestuurde, de 15-jarige A. M. Sebregts, de 20-jarige W. F. Oostendorp en de 18-jarige mej. M. D. A. van Sprundel. Vermist wordt de 19-jarige mej. C. van Hopstaken, die waarschijnlijk te water is geraakt. De 18-jarige C. J. G. H. Verhegen werd levensgevaarlijk gewond. De 15-jarige C. J. van Hopstaken werd ernstig en de 18- jarige K. J. Schijven licht gewond. GELEEN Gedeputeerde Staten van Limburg hebben het raadsbesluit van Ge leen, waarbij dragers van besmettelijke ziekten werd verboden openbare lokali teiten en scholen te bezoeken, ter ver nietiging voorgedragen aan de Kroon. Zij menen dat het in strijd is met de wet. Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag 3 Uit stad en omgeving 5, 6, 7 Kunst -9 Radi o en tv 9 Feuilleton 11 Beeldverhalen 11 Aangestipt 11 Ferdinand 12 Economisch nieuws 13 Scheepsberichten 13 Beurs 13 Sport 13 Luidsprekers -4 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Koude nacht met weinig bewolking en een zwakke tot matige zuidwes telijke wind. Morgen overdag licht tot half bewolkt met een matige tot krachtige zuidwestelijke wind en ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. De minister van Buitenlandse. Zaken van Israel, Abba Eban (links), die besprekingen met mi nister Luns (rechts) gaat voeren, heeft vanochtend, bij zijn aankomst op Schiphol prijzend gesproken over de sterk pro-Israelische houding van het Nederlandse volk van vorig jaar. Hij roemde „de sympathie en het begrip, dat uw volk voor Israel heeft getoond in de moeilijke dagen van onze strijd". „Wij hebben het einde van die worsteling nog niet bereikt", zo ver volgde hij, „dat zal pas het geval zijn als er vrede is. Wij hopen, dat wij die vooral ook dank. zij een ons goed gezinde wereldopinie zullen weten te bereiken". Abba Eban, die door minister Luns werd ontvangen, zei verder: „De Veiligheidsraad is een poli. tiek orgaan dat de mening verkon digt van de staten die er deel van uitmaken. In die Veiligheidsraad zijn de Arabische staten vertegen woordigd, maar Israel niet. Boven dien telt de raad zeven staten, die geen relaties onderhouden met Is rael en geen enkel land, dat relaties vermijdt met de Arabische staten": (Meer over deze kwestie op pag. 3). Het personenbusje werd geheel vernield. BONN (DPA). De Westduitse mi nister van Binnenlandse Zaken, Paul Lücke heeft vandaag zijn ontslag inge diend. UTRECHT De 41-jarige Hongaar G. Tanka is vanmorgen, toen hij op het sta tion in Utrecht in een reeds rijdende trein naar Zwolle wilde springen, tussen de trein en het perron gevallen. Hij werd zeer ernstig gewond. Tijdens zijn over brenging naar een ziekenhuis is hij over leden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. De Velsense wethouder van Openbare Werken, de heer C. Ockeloen zal in de raadsvergadering van morgen mededelingen doen over plannen met be trekking tot de bouw van een bevoorra dingsbasis voor oliebooreilanden die op het Nederlandse deel van de Noordzee zullen opereren. Er heeft zich een groep van ondernemingen gevormd die de toe levering van grondstoffen voor deze olie- lokaties zal verzorgen. Voorlopig zijn dit de Amsterdamse Droogdokmaatschappij en de n.v. Cement- bouw in Heemstede met haar dochter maatschappij de n.v. Kalkzandsteenfa briek in IJmuiden. Als plaats voor de bevoorradingsbasis is uitgekozen het ter rein ten zuiden van de Haringhaven in IJmuiden. Het ligt in de bedoeling hier opslagruimten, werkplaatsen en laborato ria te bouwen. De n.v. Cementbouw alleen al denkt 80.000 vierkante meter grond no dig te hebben. De besprekingen van be- langhebbenen met onder meer Rijkswa terstaat, het Staatsvissershavenbedrijf en de gemeenten over deze bouwplannen in het IJmuidense havengebied zijn nog gaande. Met het oog daarop wilde de di rectie van de n.v. Cementbouw er ons nog geen nadere gegevens over verstrekken. Men streeft er evenwel naar zeer bin nenkort, waarschijnlijk al binnen enkele weken, met de bouwwerkzaamheden te be ginnen. Nog niet zo lang geleden heeft het gemeentebestuur van Velsen te ken nen gegeven dat het de voorgenomen bouw van de bevoorradingsbasis in IJmui den niet wenstelijk acht, maar dat de ge meente hiertegen weinig kan doen om dat het hier om particuliere initiatieven en terreinen gaat. „De ontwikkeling van de laatste weken gaat echter wel heel snel. Wij konden een maand geleden niet bevroeden dat de plannen zo vlug zo'n omvang zouden aannemen", aldus wethouder Ockeloen, die de mogelijkheid niet uitsloot dat de ge meente thans een ander standpunt inza ke de bouw van de bevoorradingsbasis in IJmuiden inneemt. Hans Urs von Balthasar: Niemand kan van zichzelf met zeker heid zeggen dat hij christen is. BERN (AP, Reuter) De Zwitserse regering heeft gisteren drastische maat regelen genomen tegen de uittocht van zilveren Zwitserse munten, die ongeveer dertig percent meer zilver bevatten dan andere Europese muntstukken. De vraag was vooral gericht op één, twee of vijf francs stukken, die hoofdzake lijk naar West-Duitsland verdwenen om daar omgesmolten te worden voor indus triële doeleinden. Reizigers en toeristen zullen voortaan maximaal voor tien francs aan zilverstukken mogen uitvoe ren. In een communiqué van de regering wordt verklaard, dat omstreeks half maart de stijging van de goudprijs gelijktijdig een sterke stijging van de zilverprijs tot gevolg had. «liiï VJ N Suft"" UTRECHT. De rechtbank in Utrecht heeft vanochtend de vier studenten, die zich veertien dagen geleden moesten ver antwoorden omdat zij voor hun ramen plakkaten met het opschrift „Johnson oorlogsmisdadiger" hadden opgehangen, conform de eis veroordeeld tot een boete van 25 of vijf dagen hechtenis. De rechtbank verwierp het verweer van de raadsman van de vier studenten, mr. G. M. J. Cammelbeeck, als zouden de gebruikte woorden niet beledigend zijn en als zouden de verdachten uitsluitend hebben gehandeld in het algemeen be lang. De rechtbank stelde tevens dat het woord „oorlogsmisdadiger" met de aan vulling „volgens de normen van Neuren berg en Tokio" niet aangeeft, dat de fei ten en omstandigheden die getoetst zijn aan het Handvest van Neurenberg en To kio, oorlogsmisdrijven zouden opleveren. De rechtbank overwoog in het vonnis ook, dat zij de vrije meningsuiting in een de mocratisch land zeer hoog aanslaat. Juist omdat er het recht van vrije menings uiting is en juist omdat dit recht het be staan van diametraal tegenover elkaar staande meningen ?n argumenten veron derstelt, alsmede te goeder trouw gestel de, maar ook te goeder trouw betwiste feiten, is de rechtbank van oordeel dat deze vrije meningsuiting aan zodanige regels gebonden dient te zijn, dat bepaal de uitingen mogelijk zijn. Het maakt voor de rechtbank bovendien verschil, of men zich uit in een onvoorbereid heftig debat, dan wel of men zich meer of minder heeft kunnen voorbereiden alvorens men zich uitte. Als eis moet worden gesteld, dat niet kan worden volstaan met kwalificaties, maar dat men steeds op grond van met name genoemde handelingen en te goe der trouw zijn mening dient kenbaar te maken, ook op grond van argumenten. De rechtbank meent, dat de verdachten aan president Johnson geen bepaalde fei ten ten laste hebben gelegd die aan het vormen van een gegronde publieke opinie kunnen medewerken. Zij hebben presi dent Johnson slechts zeer ernstige dis kwalificaties toegevoegd die binnen het raam der vrije meningsuiting geen rede lijk middel tot dit doel vormen en die beledigend zijn in de zin van het Wet boek van Strafrecht. De vier studenten, die in beroep gaan SAIGON (Reuter, DPA en AFP). In het noorden van Zuid-Vietnam, waar nu al enkele maanden meer dan zesduizend mariniers worden belegerd in de basis Khe Sanh, broeit iets, zo menen militaire waarnemers. Men vraagt zich af of generaal West- moreland van plan is binnenkort een tegenoffensief in te zetten om de omsin geling te doorbreken en zijn mannen daar weg te halen. Er zouden tekenen zijn die erop wijzen dat in het noorden een grote slag op komst is. Generaal Westmoreland heeft bijna tweederde van zijn totale vloot bommen werpers tegen de aan Noord-Vietnam en Laos grenzende provincies ingezet. Rond Khe Sanh worden dagelijks 500 ton bom men en napalm uitgegooid door de lucht reuzen, de B-52's, en de jachtbommen werpers. De militaire waarnemers verwachten dat het Amerikaanse opperbevel zal trachten het weggedeelte tussen de basis Khe Sanh en het grote artilleriekamp Camp Caroll open te leggen om de be legerde troepen uit de basis te halen. Eenvoudig zal dat zeker niet zijn, want de Noordvietnamezen hebben alle bruggen opgeblazen en zich aan beide zijden van de weg ingegraven. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Andreas Papandreou, de zoon van de oud-premier van Grieken land, zal tijdens zijn bezoek aan Neder land eind april ook worden ontvan gen op het ministerie van Buitenlandse Zaken; bij afwezigheid van Minister Luns vermoedelijk door staatssecretaris De Koster. Op 25 april zal Papandreou de commissie voor Buitenlandse Zaken uit de Tweede Kamer in een besloten verga dering een uiteenzetting geven over de situatie in Griekenland. tegen het vonnis, hebben na de zitting de officier van justitie Vietnam-affiches aangeboden, waarop onder meer de woor den „Johnson oorlogsmisdadiger" voor kwamen. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De directie van de Koninklijke Papierfabrieken Van Gelder Zonen heeft categorisch de geruchten te gengesproken dat er op grote schaal ont slagen in Velsen zullen vallen. Men is bezig het bedrijf te reorganise ren, waarbij er ongetwijfeld wat mensen zullen afvloeien. Zo hebben vorig jaar 50 mensen het bedrijf moeten verlaten. Het betrof hier voornamelijk ouder personeel, en een aantal jongeren, van wie ver wacht kon worden dat zij elders te werk zouden worden gesteld. Het ligt wel in de bedoeling dat de afvloeiing het hele jaar zal doorgaan. Onlangs werd vijf man van het centraal laboratorium ontslag aange zegd. (Van onze correspondent) DEN HAAG De heer A. Ekker, oud hoofdredacteur van de Regionale Dagblad pers, zal worden benoemd tot ambassade raad voor pers- en culturele zaken aan de Nederlandse ambassade in Mexico. De heer Ekker zal op 17 april naar Mexico ver trekken. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Voor de sluizen van IJmuiden lag vanmorgen tegen het mid daguur de bijna veertig voet diep steken de tanker „d'Artagnan" te wachten op hoog water. Het schip voert de eerste ruwe olie aan voor de Mobil-raffinaderij. De burgemeester van Amsterdam, prof. dr. I. Samkalden met enige genodigden en vertegenwoordigers van televisie, visuele en schrijvende pers zaten om half elf in het hoofdgebouw van Mobil tevergeefs te wachten op de aankomst van deze tanker, die als eerste schip de nieuwe Amerika- haven zal binnenvaren en zal afmeren aan de nieuwe steiger voor zeeschepen van Mobil. De officiële opening van de raffinaderij zal geschieden op 24 september, vermoe delijk door een lid van de koninklijke fa milie. Men verwacht dat de installaties half juli helemaal gereed zullen zijn en in bedrijf kunnen worden gesteld. De eerste olie uit Rotterdam, waar de eerste tanker op 2 april zal lossen, zal half mei via de pijpleiding worden doorgepompt. Op dit terrein ten zuiden van de Haringhaven in IJmuiden zal naar alle waarschijnlijkheid binnenkort begonnen worden met de bouw van een enorme bevoorradingsbasis voor oliebooreilanden op de Noordzee. JERUZALEM (Reuter) De commissie voor Buitenlandse Zaken van het Israëli sche parlement heeft een beroep op Polen gedaan de joden die in Polen leven naar Israel te laten emigreren. Het appèl was vervat in een resolutie, waarin gewag wordt gemaakt van „het antisemitisme en de vervolging van zio nisten" in Polen. De tegen Israel gerichte politiek van Polen, aldus de resolutie, is langzamerhand uitgegroeid tot een ophit singscampagne tegen de joden. (Van onze correspondent) ROTTERDAM Acht mensen zijn van- oohtend gewond geraakt toen zich bij een brandje in een metaalwarenfabriek aan de Rotterdamse Coolhaven een gasexplo- sie voordeed. Vier van hen zijn spuitgas ten. Zij kregen brandwonden. De andere vier een brandmeester, twee personeels leden en een politieman werden ge raakt door een deur van de werkplaats, die door de luchtdruk naar buiten werd geslingerd. Twee kantoorruimten van het bedrijf brandden uit en enkele machines werden ernstig beschadigd. ADVERTENTIES Overtuig u van de vele voor delen en kom eens geheel vrij blijvend naar onze showroom woninginrichting S P IJ K E R SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 2235 96 - Amsterdam

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1