IU B en Drs. Aarden lichtte uittreden toe TARVO TARVO Mr. L. C. Mazirel: „Volksgroep geselecteerd op afstamming" SKOL? EJSÏISiïl IJ-tunnelbouw Uiaranka iaHeubelen Boete van 250 voor verpleger Vragen over de weg Apeldoorn-Zwolle |U denkt Bij K.V.P.-Voorburg Vervoer en opslag van kunstmest nu veiliger In zwembad verdronken morgen nemen, zelf proeven! SCHERPE CRITIEK OP WOONWAGENWET Voorlichting aan bejaarden en kinderen V oor jaar sweer Zwarte schapen op Texe| DINSDAG 26 MAART 1968 2 sss I -"S; Fout bij transfusie KUIPERS N.V. a)i d k o 8s <H© 8 Moutbrood Numerus clausus Talar Ni Svenska? Sla Nummer (010) 129464 - m '*'V ■<- Nationale verkeersweek Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk LOOP VRIJ IN EN UIT bij: Anegang 39 Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW - lï Een beeld van het werk' aan de IJ- tunnel, die in het najaar wordt opengesteld. (Van onze correspondent) MAASTRICHT De Maastrichtse rechtbank heeft een 37-jarige ziekenver pleger uit Sittard veroordeeld tot 250 boete en veertien dagen voorwaardelijke gevangenisstraf. De verpleger had op 24 april van het vorige jaar een ernstige fout gemaakt bij het toedienen van bloed aan een 63-jarige man na een slagader-operatie in een Sit- tards ziekenhuis. Er was namelijk lucht in de bloedbaan van de patiënt gekomen, die daaraan overleed. De officier van justitie had tegen de verpleger twee weken onvoorwaardelijk geëist. DEN HAAG Het tweede kamerlid drs. Van den Doel (P.v.d.A.) heeft minis ter Bakker van Verkeer en Waterstaat ge vraagd welke voorzieningen dienen te worden getroffen aan de weg Apeldoorn - Zwolle, voordat de nieuw getraceerde rijksweg 50 gereed is. Drs. Van den Doel wil verder weten, op welke wijze het rijk voornemens is bij te dragen in de kosten van die voorzie ningen, alsmede in de normale onder houdskosten. Tenslotte vraagt hij, wanneer de minister in staat is de in november en februari geschreven brieven van de ge meente Epe over deze aangelegenheid te beantwoorden. ADVERTENTIE dat een goede LICHTGEWICHT zig-zag duur is? De EFKU kost 325,compl. elektrisch in koffer. NAAIMACHINEHANDEL Kleine Houtstraat 112. Tel. (023) - 1 11 42, Haarlem. Vaten tinlegering. Vier vaten met een tin legering, waarvan de waarde 35.000 bedraagt, welke uit een haven in Rot terdam begin maart werden gestolen, zijn terecht. In verband met diefstal en heling ervan zijn zes personen aange houden. Berging „Bern". De bergingswerkzaam heden van de Nederlandse kustvaarder „Bern" welke op 19 maart bij Hoek van Holland is gezonken zijn begonnen. Het schip ligt op zijn kant. De bergers wil len het met de drijvende bok „Ir. Snip" lichten. Brute verkoopmethode. Omdat een 65-ja- rige man gisteravond in Amsterdam geen belangstelling toonde om van twee mannen een partij stof te kopen werd hij in hun auto gesleurd. Hij liep hier bij schaafwonden op. De man werd even later vrijgelaten. De politie heeft het tweetal gearresteerd. Hoofd zoek. De Groningse politie zoekt naar het hoofd, dat behoort bij een ske let dat in een dertiende-eeuwse sarco faag lag en werd opgegraven in de Martinikerk. Het hoofd werd vermist na de middagpauze van de arbeiders, die de kerk restaureren. Dezen hebben een man zien wegwandelen met een plastic zak waarin vermoedelijk het hoofd zat. Beurzen. De Oostenrijkse regering heeft drie studiebeurzen beschikbaar gesteld voor Nederlanders die in de zomer in Oostenrijk een cursus willen volgen. Zij zijn bedoeld om deel te nemen aan de universitaire zomercursus, een talen cursus en het verrichten van studie in bibliotheken en musea. Jongetje verdronken. De 8-jarige Marten Huizinga in Woerden is verdronken na dat hij in het water was gevallen. Bouwmeester Deventer stadhuis. Prof. ir Aldo van Eyck is door de gemeente raad aangewezen als de architect die het nieuwe stadhuis van Deventer mag bouwen. DEN HAAG. De leider van de radi calen in de Tweede Kamer, drs. Aarden, heeft op een bijeenkomst van de afde ling Voorburg van de K.V.P. verklaard, dat, indien men de noodzaak van politieke vernieuwing erkent, men alle passende middelen tot vernieuwing moet gebrui ken. Drs. Arden lichtte zijn besluit uit de (Van onze correspondent) DENHAAG. Nederland heeft thans een duidelijke voorsprong op het gebied van veiligheidsmaatregelen voor (gevaar lijke) kunstmeststoffen genomen. Dat is het gevolg van een door TNO uitgevoerd onderzoek, waartoe een werkgroep, waarin een chemische bedrijfstak en de rijks overheid vertegenwoordigd zijn, in 1964 besloot. Het onderzoek, waarmee een half mil joen was gemoeid, heeft geleid tot nieuwe richtlijnen voor de opslag en het vervoer per zeeschip van nitraathoudende mest stoffen, waarvan een deel kan „branden" of exploderen. Dit bleek bij de „branden" in een opslagloods van Deltachemie in november 1963 en in een lading meststof fen van het „m.s. Sophocles" op de At lantische Oceaan in februari 1965. Belangrijk in de nieuwe richtlijnen, die ook internationaal weerklank hebben ge vonden, zijn vooral de beperking van de hoeveelheid nitraathoudende meststof, die mag worden opgeslagen en een verbod om springstoffen voorhanden te hebben en te gebruiken in opslagruimten. In het verleden werd soms gebruikt gemaakt van explosieven om hoeveelheden verhar de kunstmeststoffen uiteen te halen. Door toepassing van de wetenschap, die de werkgroep heeft verzameld, kon het blussen van een schip met kunstmeststof fen in de Rotterdamse haven enige tijd geleden zonder ongelukken verlopen. Nederland is een van 's werelds aller grootste nitraatproducenten. Van de pro- duktie van explosieve meststoffen zoals die, welke in het buitenland rampen hebben veroorzaakt heeft de Nederlandse kunstmestindustrie zich echter, naar van haar zijde is meegedeeld, onthouden. (Van onze correspondent) GRONINGEN. In het overdekte zwembad in Emmen is de 17-jarige J. Stevens uit Musselkanaal verdronken. De jongen was een van de vijf cursisten van de Stichting Vorming Bedrijfsjeugd, die met twee leiders in het bad waren. Hij heeft waarschijnlijk een duiksprong ge maakt op een plaats waar het bad onge veer 2,5 meter diep is, waardoor hij met het hoofd op de bodem stootte. K.V.P.-fractie te treden toe in de afde ling die hem, een dag na zijn uittreden, schreef dat hij dankzij het optreden van deze afdeling dat een comité vormde om hem op een verkiesbare plaats op de kandidatenlijst te zetten in de Kamer is gekozen en dat hij na zijn uittreden zijn zetel beschikbaar had moeten stellen. Tegen het verwijt dat hij zijn zetel niet beschikbaar heeft gesteld, hoewel hij het K.V.P.-programma heeft onderschreven, wierp drs. Aarden op dat uit niets blijkt dat hij het programma niet meer onder schrijft. Dit programma, en niet de grond slag, is bepalend voor de partij, aldus drs. Aarden. Drs. Aarden verklaarde, dat het dage lijks bestuur van de K.V.P. nooit enige pogingen heeft gedaan om tot een ge sprek te komen over de ernstige me ningsverschillen die in de partij beston den. Dit heb ik nooit begrepen, tenzij men zou willen veronderstellen dat er verantwoordelijke personen waren die een breuk wensten, alddus drs. Aarden, die eraan toevoegde, dat volgens zijn me ning de fractielieder, drs. Schmelzer, de breuk nooit heeft gewild. Drs. Aarden herhaalde dat katholieken tot een verschillende politieke keuze moe ten komen indien het inzicht in het landsbelang dit vraagt. De radicalé fractieleider keerde zich met kracht tegen het verwijt dat hij uit baatzucht Kamerlid bleef. „Wanneer ik uit mijn politieke functie het maximum had willen halen zou ik lid van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland zijn ge worden, had ik een aanbod om staatsse cretaris van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk Werk te worden, aanvaard en zou ik directeur van het Centrum voor staatkundige hervorming zijn gebleven", aldus drs. Aarden. ADVERTENTIE oooo<^v7©L5 (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Het is duidelijk: Wan neer ik een woonwagenbewoner ben en ervan verdacht wordt van het oude woon wagenvolk te zijn, kan ik door de poli tie smadelijk, zonder enige vorm van proces, op een vroege ochtend wegge jaagd worden uit de gemeente waar ik mijn brood heb naar het kamp. En als dat al vol is, de streek uit. Zonder enig recht van appèl. En andere „ongewens- ten" gaan mee de weg uit, op grond van dezelfde wet. We zijn weer even ver als vóór 1918: Het opjagen kan beginnen". Tot deze conclusie komt mr. L. C. Ma zirel aan het slot van een uitgebreide critische beschouwing van de wet „Nieu we Regelen ter Bevordering van het Maatschappelijk Welzijn van de Woonwa genbevolking" (Woonwagenwet) in het laatst verschenen nummer van het Ne derlands Juristenblad. Mr. Mazirel richt zijn critiek op twee hoofdzaken: de gemeentelijke numerus clausus en het feit dat degenen, op wie de wet betrekking heeft, geselecteerd wor den volgens het afstammingsprincipe. En passant constateert hij dat deze mensen in de regionale kampen gedwongen wor den hun kinderen onderwijs te laten vol gen dat nergens op aansluit en dat in in tellectueel opzicht ver achter blijft bij het normale onderwijs. Maar datgene wat in de ogen van de woonwagenbewo ners het essentiële van het systeem van de regionale kampen uitmaakt, staat niet in het wetsontwerp, noch in de toelich ting. De kampen die reeds gebouwd zijn en de kampen die zijn ontworpen heb ben een betonnen muur eromheen van 1.80 a 2 meter hoog en een politiepost aan de ingang. Het is door de jurisprudentie bevestigd dat elke gemeente die deelneemt in een regionaal kamp, weer als vóór 1918 zijn grenzen voor het verblijf van woonwa gens sluiten kan en de daar verblijvende wagens met hun bewoners over de ge meentegrenzen kan zetten als waren het ongewenste vreemdelingen. Ook Neder landers die al twintig jaar in die gemeen te verblijven, óók als zij daar al twintig jaar hun eigen bedrijfje hebben geves tigd en hun klantenkring hebben opge bouwd. Door Gedeputeerde Staten kan voor een gemeente die-zelf een kamp heeft, c.q. voor een regio die een gemeenschappe lijk kamp heeft, een maximum gesteld worden aan het aantal woonwagens dat behoeft te worden toegelaten. Het is dui delijk wat hier aan de hand is: een nu merus clausus^ De Memorie van Toelich ting voegt er iets heel griezeligs aan toe, dat in de wet zelf niet te lezen is: De regeling heeft betrekking op een bepaal de „mensensoort" onder de woonwagen bewoners, namelijk „de categorie der zo genoemde reizigers", dat zijn woonwa genbewoners van een bepaalde afstam ming (ongeacht of zij al dan niet rei zen). Volgens een recente uitlating van minister Klompé in de Tweede Kamer is 60 percent van hen n'iet-reizend. Door staatssecretaris Egas en minister Klompé worden deze mensen tevens aan geduid als „de woonwagenbewoners van origine". Voor hen en uitsluitend voor hen zijn de 50 regionale kampen bedoeld welke elk voorzien zijn van een eigen kerkje, eigen schooltje, eigen sport- en feesthal, eigen consultatiebureau, een en ander ten dienste van „het opvoedings- en beïnvloedingswerk". Elk kamp is bestemd voor ongeveer 70 gezinnen, omdat deze omvang optimaal wordt geacht voor dat „beïnvloedingswerk". Eén vraag doet zich voor: Als, naar de minister zelf zegt, meer dan 60 percent van de mensengroep voor wie de kam pen bestemd zijn, uit vrije wil sedentair (gevestigd) geworden is bij hun bedrijf jes (meestal autosloop), waarom moeten die dan van bedrijf en klantenkring ver dreven worden naar een regionaal kamp, teneinde door opvoeding en beïnvloeding ertoe gebracht te worden uit vrije wil een sedentair bestaan te kiezen? Gaat het misschien toch meer om de numerus clau sus dan om de opvoeding? Mr. Mazirel constateer: „Een gemeente lijke numerus clausus voor een bevol kingsgroep, waarbij de afstamming een rol speelt, is een novum in onze rechts staat. Een speciale wet die de leefwijze en de verblijfplaats van een volksgroep regelt is dat op zichzelf al. We hebben geen „Wet op de Ambonezen", een „wet op de joden", die aanwijst waar deze Ne derlanders wél en niet in Nederland mo gen wonen. We willen zo'n wet niet hebben. Als de minister van Binnenland se Zaken zo'n wet zou voorstellen, zou er onmiddellijk in pers en parlement een storm tegen opsteken. Maar we hebben wél een wet op het echte of oude woon wagenvolk. Die is vanuit het departement van Maatschappelijk Werk via een Me morie van Toelichting bij twee nieuw toegevoegde artikelen binnengeslopen in de Woonwagenwet 1918". ADVERTENTIE r W' V V (Van onze correspondent) AMSTERDAM. Het Verbond voor Vei lig Verkeer houdt van 30 september tot 5 oktober voor het eerst een nationale verkeersweek. Deze wordt gekoppeld aan de traditionele bezinningsdag van het ver bond. Tijdens de verkeersweek zal spe ciale aandacht besteed worden aan de verlichting van automobielen en de voor lichting aan bejaarden en kinderen. Dit is meegedeeld door de directeur van het Verbond voor Veilig Verkeer, mr. M. Polak, ter gelegenheid van het ver schijnen van een door Henri Knap geschre ven boek „Twintig manieren om uw rij bewijs kwijt te raken". Het verbond over weegt een of meer hoofdstukken uit dit boek voor vertoning via t.v. te laten ver filmen. Het is de bedoeling dat de 175.000 bij 550 plaatselijke afdelingen aangesloten le den van het Verbond voor Veilig Verkeer bij de nationale verkeersweek worden in geschakeld. Speciale aandacht voor de autoverlich ting is volgens mr. Polak nodig omdat bij de eind vorig jaar gehouden actie „Goed achterlicht ziet u wel" is gebleken dat 25 percent van de auto's een ondeug delijke verlichting had. De noodzaak tot voorlichting aan bejaarden en kinderen il lustreerde de heer Polak met enkele cij fers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Van het aantal dodelijk veron gelukte voetgangers maakten de bejaar den (65 jaar en ouder) in 1966 met 37 per cent en de kinderen (tot 14 jaar) met 36 percent de grootste groepen uit. In samenwerking met de Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg bereidt het verbond een uitvoerige voorlichtingsfolder voor. Voor de voorlichting aan kinderen wil het verbond een beroep doen op de leerkrachten. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Frans Hals, vandaag, 20.15 u.: De Haar lemse Filmliga met De Laurel en Hardy- film „Fra Diavolo". Woensdag, 19 en 21.15 u.: „Lokkend Havenkwartier", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „De Crbra", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „Red een hu welijk en verknoei je leven", 14 j. Minerva. 20.15 u.: „Wacht tot 't aonxer is", 18 j. Woensdag, 14.30 u.: „Roy Rogers, koning der cowboys", a.l. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „En de vrouw schiep de liefde", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Gevaren der liefde" 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Liefdes dossier van een telefoniste", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van werk van twintig kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 7 april. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17, u. Zon en feestdagen 13- 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie Drengel (Bakkumstraat): „Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20-22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 11 april. Gemeentehuis Overveen (Bloemendaal- seweg 158): Expositie van werk van Kees Verkade en Willem Snitker. Dagelijks (ook zondags) van 10-17 u. Tot 7 april. Stadskweektuin (Kleverlaan), gelegen heid tot gratis bezichtiging van de kassen en bloemgewassen. Woensdags van 14-17 u. en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag, 14.30 u.: ,,Ds Spjrookjes- molen". De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag, 20.30 u.: Tony Mafia zingt Amerikaanse volksliedjes. Raadhuis Zandvoort, vandaag, 20 u.: gemeenteraadsvergadering. Raadhuis Halfweg, vandaag 19.30 uur: gemeenteraadsvergadering Haarlemmer- liede-Spaamwoude. DINSDAG 26 MAART City, 20 u.: „Slachting in Chicago". WOENSDAG 27 MAART City, 20 u.: „Slachting in Chicago". Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. DINSDAG 26 MAART Kennemer Theater, 19.30 u.: „De tien geboden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zomer nachten in Zweden". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, Paasviering maken, o.l.v. mevr. Rijnierse door de St. Recreatie Bejaarden. WOENSDAG 27 MAART Kennemer Theater, 19.30 u.: „De tien geboden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Zomer nachten in Zweden". Gebouw „Wijkerbaan", Pres. Kennedy- plein 3a, 20 u.: Feestavond verzorgd door R. Kaebisch met declamatie en ccreatief werk, voor Vrouwenbond N.V.V. Marquette-theater, Deutzstraat 20.00 u.: Het meisje Ariane (striptease) Een tweejarig zwart schaap heeft in de buurtschap De Westen op Texel het leven geschonken aan vier eveneens zwarte lammetjes. Op Texel is, voor zover men kon na gaan, nog nooit een zwarte vierling geboren. ADVERTENTIE Het K.N.M.I. deelt mee: Een uitloper van een hogedrukgebied na bij de Azoren heeft zich via de Golf van Biscaye naar het noordoosten tot over het Westeuropese vasteland uitgebreid, waardoor er nu een verbinding totstand gekomen is met een hogedrukgebied bo ven Zuid-Rusland. Inmiddels trekt een die pe depressie over IJsland naar het noord oosten. Ons land komt daardoor het ko mende etmaal aan de rand van een zuid westelijke luchtstroming, waarin ook mor gen weinig of geen bewolking zal voorko men. WEERRAPPORTEN Maximum- en minimum temperaturen binnen- en buitenland Den Helder Ypenburg Viissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Venen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw wzw zw zw zzw z zzw zw wzw O zw w zw wzw z half bew. zw. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. onbewolkt geh. bew. licht bew. onbewolkt zw. bew. geh. bew. geh. bew. n geh. bew. w.stil geh. bew. n licht bew. w.stil zw. bew. n geh. bew. z zw. bew. zw. bew. zw. bew. half bew. half bew. zo onbewolkt zo licht bew. w.stil onbewolkt zo regen n onbewolkt zw. bew. geh. bew. mist zw. bew. w.stil zo o ono no ono j a «b £3 10 12 11 14 13 16 15 15 9 9 6 12 10 12 13 13 16 12 9 22 15 22 19 21 19 17 18 20 20 17 17 16 15 9 23 15 .ft 3 5£ C«-» CM 6 6 6 6 6 6 7 6 2 2 1 7 6 3 6 6 6 7 6 5 9 8 5 3 3 1 3 3 -1 5 10 5 12 6 10 7 0 0 0 0 0.1 3 0.3 3 0 0 0 0 0 0 1 1 0 7 10 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 2 0.4 0 0 2 0 0 WOENSDAG 27 MAART Zon op 6.27 uur; onder 19.05 uur. Maan op 6.18 uur; onder 17.31 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan .28 maart 23.48 uur. HOOG EN LAAG WATER IN 1JMU1DEN DINSDAG 26 MAART Hoog Laag water water 2.24 10.17 uur uur 14.42 22.46 uur. uur. WOENSDAG 27 MAART Hoog water 3.06 uur en 15.20 uur. Laag watet 11.02 uur en 23.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort is 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2