Aanklacht van Esjkol tegen V eiligheidsraad Twee kinderen (gevonden onder puin van flat Washington dwarsboomt bouw van reactor 1 Liberaal lanceert radicale actie in Groot-Brittannië Tsjechoslowakije houdt vast aan een ontwikkeling naar eigen tradities Partij probeert gisting nu meer te controleren uit Onthulling over dood van Jakob Stalin Succes in Rhodesië voor verzetsstrijders Kans op politieke doorbraak VS trekken ruim 70 Phantoms uit Duitsland terug Coalitieconflict in West-Duitsland Konstantijn vliegt naar Zürich Kernproef in VS/ Slagschip van VS weer in dienst voor Vietnam Negen slachtoffers van vliegramp gevonden Britse begroting aangenomen WIJTING LEKKERBEKJES om te watertanden». commentaar op actuele zaken Israëlische defensiepolitiek goedgekeurd mm* - Heilzaam ramm DINSDAG 26 MAART 1968 strijders voor terrorisme, moord en sabotage. 11 ir>mr Brief uit Noord-Korea ;-K s-:- Het bliksembezoek van de Israëlische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, aan Westeuropese hoofdsteden waaronder ook Den Haag, toont de be zorgdheid van de Israëlische regering aan voor de indruk die de recente Israëlische acties in Jordanië in West-Europa hebben gewekt. Tevens gebruikt de minister deze gelegenheid om te wijzen op de ernstig verzwakte positie van koning Hoessein van Jordanië, die volgens Israëlische op vattingen gevaar loopt door buitenlandse terroristen een groot deel van zijn gezag over zijn land kwijt te raken. Het is duidelijk dat Israel in koning Hoessein niet zijh gevaarlijkste en bit terste vijand ziet. De jonge koning heeft ook meermalen getuigenis gegeven van zijn bereidheid om een soort van bemid deling te plegen tot bevordering van een positiever instelling der Arabische lan den tegenover het probleem van de la tente oorlogstoestand in het Midden- Oosten. De aanval van Israel op Jordaans gebied heeft de koning weliswaar tot scherpe veroordeling van deze actie ge bracht, maar het is tegelijk duidelijk ge worden dat de terroristenactiviteit tegen Israel niet onder zijn inspiratie, leiding of goedkeuring plaats heeft, al gebruiken de terroristen Jordaans gebied voor hun uitvalsbases en wapenopslag. De veroordeling door de Veiligheids raad van de Israëlische strafexpeditie op Jordaans grondgebied is voor de Israëli sche regering niet onverwacht gekomen. Men is er in Tel Aviv langzamerhand van overtuigd geraakt dat in de organen van de V.N. concessies moeten worden gedaan aan de uitgesproken vijandelijke stand punten van een aantal landen die hun solidariteit met de Arabische staten als uitgangspunt van hun politiek hebben ge kozen. De Sovjet-Unie, India, Algerije, om de voornaamste steunpilaren van de Arabische wereld te noemen, zijn uit ver schillende overwegingen tot die solidari- teitsdemonstratie gekomen, maar hun houding resulteert in een koppige opvat ting, die Israel als agressor en oorlogs aanstichter wenst te brandmerken. Abba Eban heeft zijn reis ondernomen om de vrienden van Israel buiten de kring van de V.N. en de Veiligheidsraad duidelijk te maken dat het land vrede in het Midden-Oosten wil, dat het stre ven tot uitlokking van een nieuwe oor log uitgaat van een fanatieke Arabische groepering die erop uit is om Arabische landen in een nieuwe toestand van hetze tegen Israel te brengen. Feitelijk heeft Israel met zijn expeditie op Jordaans ge bied in de kaart van deze hetze gespeeld, maar het heeft kennelijk dat bezwaar lichter geacht dan de gevolgen van een eventuele ongestoorde reorganisatie van terrorisme op Jordaans gebied. Dit af wegen van belangen is een subtiel en riskant spel, maar de positie van Israel is subtiel en riskant, omdat het zich ge steld ziet tegenover een tamelijk chao tisch georganiseerd maar gemakkelijk ontvlambaar Arabisch geweldselement, waaraan de hoogste politieke leiders van de Arabische staten op een bepaald mo ment ondergeschikt kunnen worden. Het is kennelijk het voornaamste voor lopige streven van Israel om tot een ver gelijk met koning Hoessein te komen. De reis van Abba Eban kan er wellicht toe bijdragen dat uit westelijk kamp enige druk op Hoessein wordt uitgeoefend. Als deze het gevaar van overrompeling van zijn gezag door andere Arabische oorlogs drijvers inziet, is hij misschien geneigd tot medewerking aan bepaalde westelijke plannen die de vrede in het Midden-Oos ten zouden kunnen bevorderen, door de situatie in dit gebied te onttrekken aan de provocerende politiek der Sovjet-Unie, JERUZALEM (Reuter) Premier I blijkens een officiële bekendmaking op- t it -i i in b<at I nieuw het belang en de noodzaak onder- Levi Esjkol van Israel heelt m he streept van een Arabische topconferentie parlement verklaard dat de actie van en het Arabische volk tot steun aan zijn vorige week tegen Jordanië dan niet iand opgeroepen. voorgoed een einde mag hebben ge- Leden van de Organisatie voor de be- maak, aan het lerromme, maar naar Israëlische overtuiging toch een litairen en burgers gedood, er acht ver- zware slag heeft toegebracht aan de wond en verscheidene voertuigen vernie- plannen van de Arabische guerrilla- tigd. Dit heeft de organisatie zelf in Bei- ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN In onze komplete kollektie treft U alle modellen aan. Ook de ringen met briljantjes. Boven dien kiest U gezellig bij ons in een speciaal ingericht hoek je. Prijzen vanaf 1253.- p.p. Inclusief fraaie gravering. HET HUIS VAN VERTROUWEN I HET HUIS MET HET CARILLON GR. H0UT5TR. 49 TEL 20049 HAARLEM Als „teleurstellend" betitelde hij de re solutie van de Veiligheidsraad, die Israel voor de aanval op Jordanië veroordeelde en die naar zijn oordeel voorbijging aan de kern van het probleem. Esjkol sprak bittere woorden aan het adres van de Raad, die naar zijn zeggen Israel al jaren „met overduidelijke on rechtvaardigheid" behandelt. De Veilig heidsraad heeft blijk gegeven van zijn on vermogen om de vrede te bewaren, zei hij. Op een bijeenkomst in Amman, waarop roet bekendgemaakt. Het Israëlische parlement heeft maan dagavond met 61 stemmen tegen vier bij een onthouding de defensiepolitiek van de Israëlische regering goedgekeurd en in het bijzonder de operatie van donderdag tegen Jordanië. Slechts de Arabische en joodse communisten stemden tegen Het Israëlische parlement verwierp met overweldigende meerderheid een motie van een kleine groep van het liberale centrum waarin de vorming van een com missie wordt geëist, die een onderzoek zou moeten instellen naar het opleggen van beperkingen aan de Israëlische actie van donderdag. Deze beperkingen zouden naar de mening van de groep tot betrek- de algqmenesituatie in Jordanië werd ve^en Ban ISraeÜSChe "j bekeken, heeft koning Hoessein maandag BONN (Reuter). Thomas Cushing, een Ier die met Jakob Stalin in een Duits concentratiekamp heeft gezeten, heeft in „Der Spiegel" geschreven dat de zoon van de Russische dictator zich in dit kamp van het leven heeft beroofd omdat hij meende dat zijn vader hem als verrader had verstoten. Jakob had zich tegen de onder straom staande prikkeldraadver sperring om het kamp Sachsenhausen ge worpen nadat zijn vader in een radio-uit zending had gezegd: „Ik heb geen zoon Jakob". Stalin had ook gezegd dat Hitier geen Russische gevangenen had, maar „alleen verraders". Jakob Stalin stierf op 14 april 1943 op 36-jarige leeftijd. Hij was in de zomer van 1941 door de Duitsers gevangen ge nomen. GENUA (AP) Een twaalfjarig jon- getje en zijn zesjarige zusje zijn gisteren in eikaars armen liggend dood aangetrof fen onder liet puin van een vorige week donderdag door een landverschuiving ver woest flatgebouw. De kinderen Mario en Lucia Alessio kwamen tegelijk met hun moeder om het leven, toen tienduizend kubieke meter steen en aarde losraakte van de door re gen onvast geworden „.Engelenheuvel" en een zes verdiepingen hoog flatgebouw deed instorten. De mismaakte lichamen van de kinde ren werden onmiddellijk in twee glan- zend witte doodkisten geplaatst en naar de kerk overgebracht waar duizenden in woners van Genua juist een herdenkings dienst bijwoonden voor de moeder van de kinderen en vier andere slachtoffers. Kardinaal Giuseppe Siri, aartsbisschop van Genua, onderbrak de dienst tot de lijkkisten waren neergezet naast die van de moeder LOESAKA (AFP). In een door twee I Afrikaanse organisaties gepubliceerd communiqué wordt gezegd, dat de Rho- desische veiligheidstroepen in de afge lopen week bij operaties van verzetsstrij ders der organisaties 56 man verloren I hebben. De Afrikaanse verzetsstrijders „consolideren" op het ogenblik hun posi- I ties. Hun activiteit beslaat bijna het ge hele gebied van Zimbabwe, ten noorden van Salisbury. (Van onze correspondenten) BRUSSEL, DEN HAAG Amerika poogt de ontwikkeling van een Westeuro pees kernproject, de zogenaamde snelle kweek-reactor, af te remmen ten behoeve I van een eigen project. Dat is de stellige indruk in de Nederlandse en Belgische re geringscentra. Voor de ontwikkeling van de snelle kweek-reactor werkt ons land ten nauwste samen met België en West- Duitsland. Het prototype van deze reactor, die na 1980 zeer belangrijk wordit voor de ener gievoorziening, heeft dringend plutonium nodig en Amerika vraagt voor de levering van deze grondstof meer dan het dubbele van de normale prijs die hiervoor op het westelijk halfrond geldt. de hebben geleid. MOSKOU (Tass) De Russische mi nister van Defensie, maarschalk Andrej A. Gretsjko, is in Syrië aangekomen voor een vijfdaags, „zeer belangrijk" bezoek. Rusland voorziet Syrië van wapens maar de militante leiders van het land hebben geweigerd het Russische stand punt te aanvaarden dat het Arabisch- Israelische probleem beter met politieke dan militaire middelen kan worden opge lost w j V V. m M m Bi >x W-ixvM& (Van onze correspondent) LONDEN Het liberale lid van het Britse Lagerhuis David Steel heeft gis teren een nieuwe beweging gelanceerd, die het begin zou kunnen zijn van een politieke doorbraak in progressieve rich leverantie van het plutonium willen ver binden een aanvaarding door Nederland, België en West-Duitsland van het ont- I werpverdrag van het niet-verspreiden van kernwapens. WASHINGTON (DPA) Voor juli zul len de Verenigde Staten vier Phantom- eenheden uit de Bondsrepubliek terug trekken, bestaande uit 30 tot 75 jacht bommenwerpers met in totaal circa zes duizend man personeel. Voorts zou de Amerikaanse regering de ting. Deze doorbraak wordt al lang door drie landen als extra voorwaarde aan de de Liberalen gepropageerd. De nieuwe beweging houdt het oog ge richt op anti-dogmatische socialistische en conservatieve aanhangers en radicalen, die buiten de twee grote politieke partijen staan. De naam van de nieuwe groep, in de eerste plaats als een studiecentrum be doeld, is „Radicale Actie Beweging", die een centralisatiepunt voor radicale ge dachten wil worden; radicaal in de En gels-traditionele zin van vooruitstrevend- liberaal, enigszins te vergelijken met onze vooroorlogse Vrijzinnig Democraten. Er zijn in het verleden meer radicale hervormingsgroepen geweest, die hun aandacht concentreerden op de vooruit strevende aanhangers van conservatieve regeringen. Toen Labour in 1964 eindelijk na der tien jaar weer aan de macht kwam, was I de hoop van de radicalen op de socialis ten gericht. Velen zijn nu bitter in de so cialisten teleurgesteld. Het radicale ver wijt jegens de Labour-regering is dat deze in werkelijkheid een conservatieve poli- tiek voert, incompetent is en gebrek aan beginselen toont. Het is nog te vroeg om te beweren dat de nieuwe groepering een basis zal vor men voor een nieüWe politieke partij, maar zij zou een houvast kunnen bieden aan de velen, die ontgoocheld zijn over de beide grote partijen en die beseffen dat de Liberale Partij in het tegenwoor dige kiesstelsel nauwelijks meer groei kansen bezit. Chester Rogala, vader van de kok op het door Noord-Korea in beslag genomen Amerikaanse inlichtingen schip Pueblo, leest een brief van zijn zoon, waarin een verzoek aan Amerika staat Noord-Korea ex cuses aan te bieden en toe te geven dat het schip een spionage-opdracht had. Volgens de ouders van de kok is het inderdaad het handschrift van hun zoon. Door het ontbreken van evenredige plaatsen te kunnen beschieten. Deze be- vertegenwoordiging leveren de ongeveer schietingen acht men in de VS nodig om- BONN (Reuter/DPA). De Westduitse christen-democraten hebben van hun so ciaal-democratische coalitiepartners ge Deze maatregel vormt een onderdeel ejst dat zij zich houden aan de politieke van het besparingssysteem waarover men afspraken, gemaakt bij de vorming van binnen de NAVO tot overeenstemming is de coalitieregering, nu vijftien maanden gekomen. Bovendien worden circa 30.000 geleden. Na afloop van een bijeenkomst militairen van het Amerikaanse zevende van de christen-democratische parle- leger in West-Duitsland teruggeroepen. mentsfractie heeft het fractiebestuur Drie Phantom-eenheden zullen de basis maandag laten weten dat op het de vorige Spandahlem in de Eifel verlaten, een week in Neurenberg gehouden congres vierde wordt teruggetrokken van de ba- van de SPD politieke verklaringen zijn sis Han bij Kaiserslautern, aldus het door- afgelegd die afwijken „van de politieke gaans goedingelichte Amerikaanse vak-1 richtlijnen van de coalitie en de beloften blad „Aviation week". Hooggeplaatste van de socialistische leiders" Amerikaanse defensie-ambtenaren ver- klaarden al vorig jaar, dat het in geval De directe aanleiding tot deze stelling- van nood tien dagen zou duren voor de- name is de verklaring die de christen- ze eenheden weer gevechtsklaar in Euro-1 democratische minister van Binnenlandse pa konden staan. Na de terugtrekking zal de Amerikaanse luchtmacht in Europa over circa 430 ope rationele vliegtuigen beschikken, waar van de helft uit Phantom-jagers en ver kenningstoestellen bestaat. Zaken, Paul Lücke, heeft afgelegd. Lücke zei indiening van zijn ontslag te over wegen omdat de sociaal-democraten de herziening van het kiesstelsel willen uit stellen tot na de algemene verkiezingen van 1969. PRAAG (AFP/Reuter) Radio- Praag heeft de „topconferentie" van het afgelopen weekeinde te Dresden een confrontatie tussen de nieuwe leiding van de Tsjechoslowaakse com munistische partij en de leiding van de andere Oosteuropese communis tische partijen genoemd. Onder deze ROME (Reuter). Koning Konstan-1 omstandigheden kon in het gezamen- tijn en koningin Anne Marie van Grie kenland zijn maandag uit Rome naar Zürich gevlogen ,waar de vorst een routi nebehandeling wegens voorhoofdsholte ontsteking moet ondergaan. Zij keren op 28 maart per auto terug naar Rome. WASHINGTON (Reuter De Ameri- ners erkent", kaanse commissie voor kernenergie heeft De topconferentie in Dresden was met een ondergrondse kernproef laten ver- grote haast bijeengeroepen. Er werd zelfs richten De explosie had een kracht van niet gewacht op de terugkeer van Todor minder dan 20.000 ton tnt. IZhivkov, de Bulgaarse partijleider, uit lijk communiqué slechts gerept wor den van zaken waarover volledige overeenstemming bestond. Volgens de commentator van radio- Praag „behoudt Tsjechoslowakije zich het recht voor, volgens de tradities van het land de ontwikkelingskoers voort te zet ten, zoals het ook dit recht van zijn part- Turkije. Volgens politieke kringen in Praag zijn de veranderingen in Tsjechoslowakije niet goed ontvangen in Oost-Duitsland en be paalde Poolse kringen. Intussen waren er maandag tekenen die erop wezen dat de partij de gisting in het land wat meer onder controle wil bren gen. Het persbureau Ceteka meldde dat de hoofdredacteur van het Praagse avond blad „Vecerni Praha", Zdenek Kozeluh, bij besluit van het gemeentelijk partijbe stuur van zijn functie is ontheven en ver; vangen door assistent-hoofdredacteur Jiri Kricensk. Een reden werd niet opgegeven. Het blad heeft de afgelopen drie weken zijn kolommen opengesteld voor de open bare mening, en daarbij onder andere een pleidooi voor een meerpartijenstaat af ge drukt. In een tweede bericht meldde Ceteka dat een grote groep vakbondsleiders in Slowakije maandag haar volle steun had gegeven aan de pasgekozen voorzitter van de Tsjechoslowaakse vakbondsraad, Karei Polacek. Enkele vakbondsleiders in Praag hadden gedreigd zeventig duizend arbei ders tot een staking op te roepen als Polacek niet vervangen werd. Ook maandag viel in Tsjechoslowakije weer een reeks ontslagen. Het orgaan van het ministerie van Defensie, „Obrana Li du", maakte het aftreden bekend van on derminister van Binnenlandse Zaken Ko- tal, speciaal belast met de censuur, en diens naaste medewerker Kovarik. Op beiden is uit de partij ernstige critiek ge leverd. De minister van Cultuur en Voor lichting onthief maandag het hoofd van het onder hem ressorterende secretariaat voor kerkelijke zaken, Karei Hruzw, „op diens eigen verzoek" van zijn functie. Vo rige week al was de leider van de „Vre- despriester-beweging", de geëxcommuni ceerde pater Plohjar, afgetreden. Later meldde het persbureau Ceteka nog, dat Miroslav Zavadil, voorzitter van de Tsjechoslowaakse jeugdbond, en twee secretarissen van die vereniging, Jindrich Polednik en Jiri Neubert, maandag hun ontslag hebben ingediend. Verder heeft de Tsjechoslowaakse jour nalistenvereniging toegegeven dat het vijfde journalistencongres, dat vorig jaar oktober te Praag is gehouden, „een ern stige politieke vergissing" heeft begaan door het litteraire weekblad „Literarni Noviny" te betichten van „oppositio nisme". PHILADELPHIA, (AP). Het Amerl- I kaanse slagschip „New Jersey", dat ruim tien jaar tot de reservevloot heeft be- hoord, vertrekt vandaag voor proeven op l zee met het doel het schip gereed te maken voor de dienst in de wateren rond- om Vietnam. De marine heeft het slagschip voor 77 miljoen gulden weer in dienst gesteld om ver uit de kust liggende Noordvietnamese dat de verliezen aan vliegtuigen en man schappen boven Noord-Vietnam op alar merende wijze toenemen. De kanonnen van de New Jersey kunn granaten van 1.250 kilo ruim 30 kilometer ver wegschieten. ADVERTENTIE m 2Va miljoen liberale kiezers slechts een handjevol Lagerhuisleden op. Een nieuwe Radicale Partij zou daarin echter door I een massale aanhang verandering kunnen brengen. In elk geval geloven de jonge liberale initiatiefnemers van de radicale campagne dat deze een heilzame invloed op de be staande partijen zal uitoefenen. (Van onze correspondent) LONDEN. Maandagavond zijn negen I stoffelijke overschotten van passagiers van de zondag verongelukte Viscount van „Aer Lingus" bij de Zuidierse kust ge vonden. Geen der slachtoffers droeg een I zwemvest. 52 slachtoffers worden nog ver-1 mist. Over de oorzaak tasten de deskundigen I nog volkomen in het duister. Een duik met de neus omlaag van een dergelijk grote hoogte zou het gevolg kunnen zijn van een structurele breuk, bijvoorbeeld het afknappen van een vleugel of van een der roeren. Het toestel was niet voor-1 zien van de „zwarte doos", welke de na vigatie automatisch registreert en ook 1 niet van een ander instrument dat spe-1 ciaal bij een ramp functioneert. Men hoopt dat het toestel op niet al te I grote diepte ligt, zodat het mogelijk zal zijn het wrak te bergen. LONDEN (AFP) Het Britse Lager huis heeft gisteren met 332 tegen 248 stemmen de harde begroting van minister van Financiën Roy Jenkins aanvaard. Aan de stemmen waren drie dagen van I iy|jjnongeiug. Bij een ongeluk in een goud debat voorafgegaan, waarin >8 parle- mijn bij Johannesburg zijn maandag mentsleden het woord hadden gevoerd. drle Afrikanen om het leven gekomen Uit de meerderheid van 84 stemmen en een aantal gewond, blijkt dat bijna alle Labourleden aan de I Instorting. Bi] Caserta, tennoordeni stemming hebben deelgenomen en dat, I Napels, is een brug ingestort, die reeds 1 kg wijting filetss 80 gr bloem, 1 ei, zout, 1 dl melk, slaolie of frituurvet De filets door een deegje balen van bloem, ei, zout en melk en goudbruin bakken in dampende slaolie of frituurvet Warm opdienen. Kostelijk! Vraag recepten b§ uw vishandelaar of bij het Produktschap voor Vis en Visprodukten. Wassenaarseweg 20. Den Haag. uitgaande van de veronderstelling dat de conservatieven en bloc hebben tegenge stemd, de liberalen de regering hebben gesteund. Hoewel de linkervleugel van Labour vele bezwaren tegen de begroting had, met name tegen de verhoging van de in directe belastingen, heeft zij de regering I toch gesteund. Haar belangrijkste verzet is echter gericht, tegen de politiek van prijs- en inkomstenbeheersing, waarover j nog moet worden gestemd. Verwacht wordt daarom dat bij behandeling van het wetsvoorstel daarover tientallen Labour leden niet aan de stemming zullen deel nemen. in de tweede wereldoorlog door artille rievuur was beschadigd maar toch nog verder werd gebruikt. De instorting heeft drie mensen het leven gekost en drie mensen levensgevaarlijk verwond. Vijf jaar. In Boston is de zestigjarige Raymond Patriarca tot vijf jaar gevan genisstraf en een boete van tienduizend dollar veroordeeld, nadat hij had bekend medeplichtig te zijn aan de moord op de leider van een illegale gokonderne- ming. Libanon. De Libanese minister van Bui tenlandse Zaken, Foead Boetros, heeft zijn ontslag ingediend. Dit besluit volgt op zijn nederlaag op zondag bij parle mentsverkiezingen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3