JHR. H. VAN LENNEP: Modernisering heeft tot betere resultaten geleid INTRODUCTIE IN DE IJMOND VAN CHRISTELIJKE MAMMOET Vrouw dient bij ontwikkeling IJmond te worden ingeschakeld Directeur na 47 dienstjaren bij K.N.S.M. met pensioen Per 1 augustus Gevaarlijke situatie in V elsertunnel Notering van groenteveiling Provinciale bijeenkomst in Heemskerk MEVROUW GROENSMIT-VAN DER KALLEN: Boete van 75 voor verkopen verkeerd ijs DINSDAG 26 MAART 1968 .7 Betere resultaten Leidende positie Meer industrie Drie hoofdwensen Lange Nieuwstr./Marktplein IJmuiden - Tel. 15205 Brugklas 99 Test Boekenfonds Discussie - (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM In het immense Scheepvaarthuis zetelt in een al even immense werkkamer KNSM-direc- teur jhr. Hugo van Lennep. Aan de wand, boven de donkerbruine lambri- zering, hangt een schilderij van Nederlands vloot in de Gouden Eeuw. Het degelijke donkergetinte houten meubilair nog geen antiek is een uitbeelding van Hollands Glorie in deze tijd. Achter het indrukwek kende bureau: de jonkheer. Ruim 47 jaar heeft hij in hetzelfde scheep vaartbedrijf gewerkt en nu, op 31 maart, trekt hij, niet zonder wee moed, zoals hij zegt, de deur van zijn kantoor voorgoed achter zich dicht. De heer Van Lennep bereikte op 3 januari van het vorig jaar de pen sioengerechtigde leeftijd. Bij de KNSM geldt de regel, dat een direc teur het jaar, waarin hij 65 wordt, geheel uitdient. Nu was hem ver zocht daar nog drie maanden bij te doen, tot na de jaarvergadering van de maatschappij. Nog maar net achter de (hbs) school banken vandaan gegleden, kwam jhr. Van Lennep op 1 november 1920 als kantoor bediende „medewerker noemt men dat tegenwoordig zeer bescheiden baantje" bij de Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Maatschappij. Hij specialiseerde zich in het vrachtbedrijf en kreeg al gauw ge legenheid om zijn blik te verruimen, zoals dat heet. Hij werd in 1924 te werk gesteld op een agentschap in Londen, „wipte" kor te tijd later over naar Paramaribo en Christobal en werkte in 1927 en van 1930 tot '32 op vrachtkantoren van de KNSM in Berlijn en Düsseldorf. In 1938 werd hij adjunct-directeur en in 1945, kort na de bevrijding, directeur. In deze functie heeft jhr. Van Lennep geboren in Heemstede en woonachtig in Aerdenhout de elkaar steeds sneller op volgende onjjvikkelingen in de scheep vaart op :de voet moeten volgen. „Door mechanisering van de ladingbe handeling en automatisering op de sche pen hebben we de laatste jaren een ver betering van de resultaten bereikt. De mechanisering zorgt voor een korter ha- venverblijf, waardoor de schepen meer reizen kunnen maken. Door de automati- hering kunnen de schepen met minder per soneel varen. De ontwikkelingen gaan heel snel. Het probleem is waarin vernieu wingen moeten worden aangebracht. Wat voor schepen er bijvoorbeeld moeten wor den gebouwd. Er moeten vele zwaarwe gende beslissingen worden genomen". De KNSM heeft momenteel 70 schepen, enkele jaren geleden waren dat er nog 89 maar de vervoerscapaciteit van de huidi ge vloot is als gevolg van de modernise ring groter dan die voorheen. „Op het ge bied van het moderne stukgoederenver- voer nemen we een leidende positie in". Wie jonkheer Van Lennep van nabij meemaakt, weet, dat de hoofdstedelijke haven hem bijzonder ter harte gaat. „De haven breidt zich goed uit. Er wordt veel aandacht besteed aan het aan trekken van industrie. Daarme zijn goede resultaten geboekt. We hopen natuurlijk op meer. Behalve als transitohaven krijgt zij nu hoe langer hoe meer het karakter van een industriehaven. Met het oog op de werkgelegenheid en het ladingvervoer is dat maar goed ook". Jhr. Van Lennep vervolgt: „De laatste jaren is er veel verbeterd aan haven en toevoer. (Noordzeekanaal en toegang IJ- muiden) Er blijven echter nog drie hoofd wensen: verdere verbetering van het Am sterdam-Rijnkanaal, een tweede grote sluis in IJmuiden en de verdwijning van de Hembrug." Over zijn liefhebberijen, „Ik hou nogal van wandelen. Ik weet wat van vogels af en ga op jacht. Voorts heb ik veel aan zeilen gedaan en ook op zwemmen ben ik erg gesteld. Ik ben van huis uit een bui tenman. Ik krijg er nu allemaal meer tijd voor". Maar véél tijd zal hij de komende ja ren blijven besteden aan een aantal taken op maatschappelijk gebied. Jhr. Van Len nep zit in de besturen van een reeks or ganisaties. Zo is hij ondermeer lid van de Kamer van Koophandel, curator van het KNMI in De Bilt, lid van het hoofd bestuur van de vereniging Onze Vloot en voorzitter van het bestuur van de Noord- Zuid-Hollandse Reddingmaatschappij (Van een medewerker) BEVERWIJK. De noteringen aan de groenteveiling „Kennemerland" waren: andijvie 109-112; spinazie 42-74; radijs 20- 43; witlof 92-110; prei 65-93; breekpeen 12- 17; uien 12-28; rode kool 8-28; gele kool 18-20; sla 18-25; spruiten 90-150; knollen 19-26. - ADVERTENTIE (Van een verslaggever) HEEMSKERK. Het gereformeerde jeugdwerk in Noord-Holland houdt op zaterdag 30 maart een provinciale bijeen komst in het gebouwencomplex „De Vrij- burcht" aan de Vrijburglaan. De bijeenkomst begint om half drie met afzonderlijke huishoudelijke jaarvergade ringen van de afdelingen Noord-Holla..d van GJO en GJV. Om vier uur wordt de samenkomst van het Provinciaal Centrum voor Gereformeerd Jeugdwerk in Noord- Holland geopend. Het programma van dit gedeelte vermeldt onder andere de instal latie van het bestuur van het Provinciaal Centrum door drs. G. N. Lammens jr., gevolgd door een korte beschouwing over plaats en funktie van het Landelijk Cen trum, het Provinciaal Centrum en haar beroepskrachten in de ontwikkeling van het gereformeerde jeugdwerk. Tevens geeft de heer J. Warnink een nadere informatie over de verwezenlijking van de service-gedachte van het Provinciaal Centrum. Het geheel wordt opgeluisterd door het Cocktail Trio en het Rif Trio. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND De invoering van de mammoetwet per 1 augustus 1968 heeft wat het christelijk voortgezet onderwijs in de IJmond betreft al geleid tot een bundeling van krachten en een vorm van samenwerking welke de gehele IJmond omvatten. De scheiding tussen de gemeenten is hier al grotendeels weggevallen. Alle christelijke scholen voor voortgezet onder wijs in dit gebied gaan samenwerken onder één bestuur, namelijk dat van de nieuwe Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in de IJmond. Deze vereniging omvat in de IJmond-Noord de Duinwijk-mavo en de Oosterwijk-mavo (thans nog ulo's) en in de IJmond-Zuid de nieuwe scholengemeenschap voor mavo, havo en atheneum in IJmuiden. Deze scholengemeenschap is een samenvoeging van de Prins Bemhard-hbs, de Creutzberg-ulo en de Groen van Prinsterer-ulo tot één school. Het directe voordeel van de samenwer king tussen noord en zuid zal dit jaar al blijken. Per 1 augustus wordt namelijk gestart met de brugklassen. De brugklas sen maken de overgang mogelijk naar al le scholen voor voortgezet onderwijs, dus mavo, havo, atheneum gymnasium en ly ceum. De bedoeling van deze brugklassen is tijdens dit eerste leerjaar na de lagere school de kinderen bij hun studie zo te begeleiden en te volgen dat aan de ouders aan het eind van de cursus een gefundeerd oordeel gegeven kan worden met betrek king tot de studierichting die hun kind na het brugjaar het best kan volgen. De Vereniging voor Christelijk Voort gezet Onderwijs in de IJmond heeft nu bepaald dat in alle brugklassen, zowel in (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK „De vrouw mag zich als „oer-opvoedster" van een vol gende generatie nu toch werkelijk niet langer meer aan haar politiek ver antwoordelijkheidsgevoel onttrekken. Zij is dan ook ongetwijfeld verplicht lid te worden van een politieke partij, onverschillig welke en zij zal daarbij moeten leren critischer dan voorheen te denken, te zien en te luisteren". Aldus luidde de conclusie van mevrouw A. Groensmit-Van der Kallen aan het slot van een inleiding, welke zij maandagmiddag in huize „Scheybeeck" in Beverwijk heeft gehouden voor de plaatselijke afdeling van de Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen. Het onderwerp van deze causerie had betrekking op de manier, waarop volgens mevrouw Groensmit bij dë ontwikkeling van de IJmond ook de vrouw kan worden ingeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND Ten gevolge van een ver keerde manoeuvre in de westbuis van de Velsertunnei door de bestuurder van een personenauto, een 26-jarige organisatie leider uit Haarlem, maakte maandagavond omstreeks half zeven de aan zijn wagen gekoppelde caravan een schaarbeweging, waardoor de combinatie dwars in de tun nelbuis tot stilstand kwam. Een bij de koppeling gemonteerde gasfles schoot daarbij los en kwam sissend op de rijbaan terecht. Door de politie werd het verkeer onmid dellijk stilgelegd en de westbuis ontruimd, waarna de brandweer de gasfles moest verwijderen. Een opdracht, welke aller minst zonder levensgevaar is geweest. Met de grootste omzichtigheid werd de fles door de brandweermannen buiten de tun nel gebracht en verder onschadelijk ge maakt. Dit gevaarlijke karwei werd bin nen twintig minuten geklaard, waarbij zich verder geen aanrijdingen meer heb ben voorgedaan. Hiervoor bracht mevrouw Groensmit in de eerste plaats onder de aandacht dat de toekomstige ontwikkeling van de IJnjond nu niet bepaald zonder proble men zal zijn. De ruimte is in Nederland immers een schaars artikel geworden, vooral nu men voor het jaar 2000 met on geveer achttien miljoen inwoners reke ning houdt. Hiervan moeten er drie mil joen in Noord-Holland worden gevestigd, een provincie waarvan het noordelijk deel door het ontbreken van doelmatige ver bindingswegen in de loop der jaren ten opzichte van de overige delen enigszins is achtergeraakt. Mevrouw Groensmit herinnerde er ver volgens aan dat de regering enige jaren geleden is begonnen met het geven van richtlijnen om een dergelijke bevolkings aanwas zodanig op te vangen, dat het milieu in deze streek toch leefbaar blijft. Omdat bij deze plannen voor het Noord- zeekanaalgebied, dat tot de economische motoren van Nederland behoort, onge veer 4000 ha. voor de industrie is gere serveerd, wordt er naar gestreefd deze omgeving tot een evenwichtig gebied te laten uitgroeien. Een stedelijke concen tratie dus, zonder het ontstaan van mam moetsteden te bevorderen. Op deze wijze werd ook de bestuurlijke indeling van Velsen, Beverwijk en Heems kerk ter sprake gebracht, waarbij spreek ster vaststelde dat het de minister niet gemakkelijker wordt gemaakt, nu over deze kwestie uit de IJmond zelf een eens luidend geluid ontbreekt. Wat de luchtverontreiniging betreft meende mevrouw Groensmit tenslotte te mogen vaststellen dat het Noordzeeka naalgebied, mede gezien in Europese verhoudingen, allerminst tot de onleefba re streken zal gaan behoren. Teneinde de bevolking niet in haar „eigen welvaart te laten stikken", zijn er door de re gering aan de industrie immers zeer strenge eisen gesteld, op het naleven waarvan ongetwijfeld nauwlettend zal worden toegezien. Mevrouw A. Groensmit-Van der Kallen tijdens haar inleiding in huize „Scheybeeck". Beverwijk als in IJmuiden, dezelfde les sen worden gegeven en dezelfde boeken ge bruikt worden. Ook een kind dat later ge schikt zal blijken te zijn voor de havo- school of atheneum en dan dus in IJmui den op school moet, omdat er in Bever wijk nog geen havo-school is, kan zonder bezwaar naar een van de burgklassen in Beverwijk gaan, omdat het onderwijspro gramma daar precies hetzelfde is als in de IJmuidense brugklassen. Het kind kan dus als het in Beverwijk woont, een jaar langer dicht bij huis op schaol gaan. Er bestaat overigens een zeer goede kans, dat er volgend jaar ook in Bever wijk een christelijke havo-school komt. In de brugklassen van alle scholen die binnen het verband van de Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in de IJ mond zijn gebracht, zal na verloop van enige tijd onderwijs worden gegeven op twee verschillende niveaus, namelijk op A-niveau voor de leerlingen die geschikt lijken voor de tweede klas van gymnasium atheneum en havo en op B-niveau voor de leerlingen die geschikt lijken voor de tweede klas van havo en mavo. Tijdens het brugjaar kunnen leerlingen uit een klas van het A-niveau worden verplaatst naar een klas waar op B-niveau les wordt gegeven en omgekeerd. Want de opzet is, dat alle leerlingen tegen het einde van het brugjaar in die brugklassen terecht zijn gekomen waarin onderwijs wordt gegeven op het niveau dat voor hen het meest geschikt is. Om tijdens het brugjaar niet al te veel „verschuivingen" te moeten aanbrengen worden de brugklasleerlingen op alle scho len reeds bij het begin van het brugjaar voorlopig ingedeeld in één van de twee bovengenoemde brugklassen Deze voorlo pige indeling wordt gemaakt door een toe latingscommissie op grond van een uit voerig advies van het hoofd van de lagere school en de resultaten van twee zoge noemde schoolvorderingentests in de zes de klasse van de lagere school. Indien de ouders niet accoord gaan met de voor lopige indeling kunnen zij zich wenden tot het hoofd van de lagere school. Zijn de kinderen eenmaal in een brugklasse ge plaatst en worden zij om een of andere reden overgeplaatst naar een klas van een ander niveau, dan kunnen de ouders zich indien zij zich niet met de gang van za ken kunnen verenigen wenden tot de twee brugklasleiders: voor de IJmond-Zuid is dat de heer H. Algra en voor de IJmond- Noord mej. A. H. Lijesen. De samenwerking tussen de christelijke scholen voor voortgezet onderwijs in de IJmond zal ook tot uitdrukking komen in het op elkaar afstemmen van de leerme thoden en de boekenkeuze. Dat op elkaar afstemmen houdt in, dat de leerlingen van alle scholen gemakkelijker naar een andere school over kunnen stappen. Een andere voordeel biedt het gezamen lijke boekenfonds. De leerlingen van alle scholen voor voortgezet onderwijs zullen namelijk na het inwerking treden van de mammoetwet zelf hun boeken moeten ko pen, hetgeen nogal kostbaar is. Vaak heb ben zij een boek slechts korte tijd nodig. De Vereniging voor Christelijk Voortgezet Onderwijs in de IJmond gaat een boeken fonds stichten. De opzet hiervan is dat hetzelfde boek door de vereniging ge kocht gedurende een aantal jaren ter be schikking van verschillende leerlingen kan worden gesteld, hetgeen aanzienlijke fi nanciële voordelen biedt aan de ouders, die overigens altijd kunnen besluiten om zelf de boeken aan te schaffen. Na de brugklasse kunnen de kinderen aan de noordkant van het kanaal naar het mavo, aan de zuidkant naar mavo, havo en atheneum. Wat de toekomst be treft hoopt men aan de zuidkant aan het atheneum ook een gymnasium te kunnen verbinden Aan de noordkant verwacht men in het volgende jaar met een havo- school te kunnen starten en men hoopt daar op de duur ook een atheneum-gym nasium te kunnen stichten. Daartoe is op tie op een stuk grond in Heemskerk ver kregen. De bedoeling is duidelijk: zowel aan de noordkant als aan de zuidkant een volledig pakket van christelijke scholen voor middelbaar en hoger voortgezet on derwijs en voorbereidend wetenschappe lijk onderwijs. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Op 26 augustus van het vorig jaar werd bij een strandtent op het Bloemendaalse strand geconstateerd dat het consumptie-ijs niet meer goed was. De exploitant van de tent, een 53-jarige Am sterdammer, had het op 31 juli gefabri ceerde ijs op 11 augustus gekregen. „Ik kan toch niet weten dat het ijs niet in orde in", betoogde de exploitant maan dag bij de economische politierechter in Haarlem, „waarom word ik strafbaar ge steld en de fabrikant niet". De politie rechter hield hem voor dat het voorradig hebben en verhandelen van het ijs voor rekening van de exploitant kwam. Na een eis van 100 boete werd de Amsterdam mer tot 75 boet veroordeeld. Deze inleiding, welke door mevrouw Groensmit met de reeds vermeldde con clusie werd besloten, vormde voor de aanwezige dames voldoende aanleiding-om na de pauze diverse vragen te stellen.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7