VAN DAG TOT DAG Voorverkiezingen in Wisconsin Senator McCarthy's optreden voor velen niet inspirerend Bonaparte Wilson: „Meer sancties tegen regime-Smith mi Mall Export Geen journalisten naar Leros en Yioura Storm geluwd over Brandts uitlating Minister Eban van Israel vraagt mankracht Maxim Gorki- herdenking Koele aanpak is n iet-A merikaans Conservatieven willen onderhandelen Griekse junta: Vriend van Brown uit Labourpartij gestoten 3 commentaar op actuele zaken Stapje verder maar ~j^nka!onl KAMERBREED telegrammen DONDERDAG 28 MAART 1968 Minimum van 70 km op de Belgische autowegen Saai Gebalde vuisten UN DEUX TROIS VOILA! KEIJZER TAPIJT TAPIJT 99 rook met ClÖX Iedereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve rokei weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export. Want met of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! 20 Pall Mall Export f.1.50 De Oder-Neisse-kwestie Sterke aandrang van de betrokken Kamercommissie heeft de minister van Binnenlandse Zaken Beernink ertoe ge bracht, een aantal toezeggingen met be trekking tot de werkwijze van de B.V.D. te doen die een stapje voorwaarts bete kenen op de weg naar betere rechtsbe scherming van de burger tegen bepaalde activiteiten van de Binnenlandse Veilig heidsdienst. Het is op zichzelf al een bedenkelijk verschijnsel dat een minister, onder wie de B.V.D. ressorteert, maatregelen moet nemen om de burger te beschermen. Dat betekent immers dat tot dusver in de instructies van deze B.V.D. zowel als in de praktische toepassing daarvan geva ren voor de rechtszekerheid van de bur ger lagen opgesloten. Misschien zijn die gevaren wel eens overdreven voorgesteld, maar aan de andere kant zijn de klachten die door de Kamercommissie zijn onder zocht niet ongegrond gebleken, anders zou de commissie niet met zulke drin gende verzoeken tot wijziging bij de mi nister zijn gekomen. Nog steeds is de inhoud van het Ko ninklijke Besluit, dat in 1946 tot oprichting van de B.V.D. leidde, niet geopenbaard. Wanneer bij geheim Koninklijk Besluit het gevaar van rechtsonzekerheid van de burger wordt opgeroepen, waarbij dan ook nog rekening moet worden gehouden met het feit dat die B.V.D. een uitvloeisel van NAVO-verplichtingen was, dan blijkt toch wel een zeer ernstig manco aan de mocratische hoffelijkheid, om geen ander woord te gebruiken. Dit manco wordt het duidelijkst geïllustreerd door het feit dat de Kamercommissie voor de B.V.D. niet over het normaal voor Kamercommissies geldende enquête-recht beschikt, zodat zij niet in staat is zelfstandig betrokkenen te horen. Minister Beernink heeft nu toe gegeven dat hij de verlening van dat en quête-recht niet langer kan tegenhouden, maar hij wil de Kamer laten beslissen. Het is te hopen dat de Kamer unaniem deze deuk in het democratische rechten stelsel wenst te doen wegnemen. Het en quête-recht is een van de meest werk zame middelen van een parlementaire democratie om een objectieve en doelma tige controle uit te oefenen. Een andere „toegift" van de minister is DEN HAAG (ANP) „De vorige week door Israel op Jordaans grondgebied on dernomen actie droeg een preventief ka rakter". Deze uitspraak deed de Israëlische mi nister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, op een anderhalf uur durende pers conferentie in Den Haag, waar Eban de Israëlische zienswijze op de toestand in het Midden-Oosten uiteenzette. Later sprak minister Eban tot een groot gehoor van de collectieve Aktie Israel in Amsterdam. Eban zei hier: „De mensen die ons overal ter wereld hebben gesteund tijdens de zesdaagse oorlog vragen wij ons ook nu te steunen om de vrede te bereiken. De gevaren zijn nog lang niet voorbij. De joodse gemeenschappen roepen wij op ons datgene te leveren wat wij méér nodig hebben dan geld of andere hulp: man kracht". (Van onze redactie buitenland) HAARLEM Vandaag is het honderd jaar geleden dat de Russische schrijver Maxim Gorki werd geboren. Overal in Oost-Europa hebben jubileumcomités ge werkt aan een passende viering van dit eeuwfeest. In Moskou is dat gebeurd on der leiding van Konstanitdn Fedin. In Ma- noelovka is een Gorki-museum geopend. Gorki heeft drie jaar in deze plaats ge woond, van 1897 tot 1900. Op besluit van de Wereldvredesraad is 28 maart opgenomen in de lijst van cul turele gedenkdagen, omdat Gorki grote invloed heeft uitgeoefend op de ontwik keling van de Russische literatuur na de revolutie en op alle nationale literaturen in de Sovjet-Unie. In Oekraine hebben verschillende uit geverijen geschenkuitgaven voorbereid van beroemde werken van Gorki, in de studio in Kiev wordt gewerkt aan de kleurenfilm „De legende van een vlammend hart" naar een verhaal van Gorki. In Nederland is Maxim Gorki, een van de wegbereiders van de revolutie, vooral bekend geworden door zijn roman „De moeder". BRUSSEL. In België wordt op auto wegen een minimum snelheid van zeven tig kilometer per uur ingevoerd. Autobus sen en vrachtwagens van meer dan vijf ton worden aan een maximum snelheid van negentig kilometer per uur gebon den. Aldus nieuwe regelingen, die van daag in de Belgische staatscourant zijn gepubliceerd. De wijzigingen van het ver keersreglement gaan op 15 juni in. de mogelijkheid dat een door de B.V.D. „gediskwalificeerde" inzage van het be treffende B.V.D.-rapport krijgt en ertegen in het geweer kan komen. Een eenvoudig elementair recht van zelfverdediging, dat tot dusver eveneens ontbrak. Hoe huiveringwekkend hét bestaan van een B.V.D. kan zijn wanneer voldoende controle en openheid ontbreken, 'blijkt als men de mededeling van de minister over contacten van onze B.V.D. met buiten landse inlichtingendiensten toetst aan de huidige situatie in Griekenland. De mo gelijkheid dat vrijheidsstrijders van Griekse oorsprong via onze B.V.D. aan de Griekse inlichtingendienst zouden kun nen worden aangegeven, zou formeel niet tot de onmogelijkheden behoren. De mi nister heeft toegezegd dat zulks niet ge beuren zal, maar het onderwerp onttrekt zich aan de parlementaire waarneming en het voorbeeld illustreert het grote gevaar dat een B.V.D. vormt voor het gezonde nationale en internationale democratische denken en doen. De betrekkingen van on ze regering met niet-democratische regi mes zijn openbaar en waarneembaar op het vlak van de diplomatieke contacten, maar de inlichtingendiensten kunnen on der dekking van dergelijke formele vriendschap" grote afbreuk doen aan de democratische belangen, die in autoritair geregeerde landen slechts clandestien kunnen worden behartigd. Waarom tenslotte de B.V.D. de aange wezen instantie zou zijn om bij universi teiten inlichtingen in te winnen over de studieresultaten en vooropleiding van studenten, is en blijft een duistere vraag. In het particuliere bedrijfsleven zal men er ook niet aan denken, de professionele geschiktheid van sollicitanten te laten testen door politiemannen. Op dit punt kan de Kamercommissie wellicht blijven aandringen op een volledig stopzetten van de B.V.D.-activiteit, opdat het „on gezellige" gevoel ten opzichte van de B.V.D. niet reeds op de universiteiten bij de jonge intellectuelen wordt aange kweekt. Zij hebben al redenen genoeg om te twijfelen aan de strikte overeen komst tussen democratische theorie en praktijk. EiRwwuümimiMifiiiiifumiifiÉumiminifmiimimifMifninmi#» (Van onze correspondent) GREEN BAY Het gaat spannend toe hier in de staat van kaas en bier met zijn zacht glooiende land, zijn mooie meren en zijn eigenzinnige be volking. Zal senator Eugene McCar thy bij de voorverkiezingen van 2 april president Johnson verslaan in de strijd om de democratische kandi datuur voor het presidentschap? Het is de vraag, die iedereen hier op de lippen brandt sinds McCarthy in het begin van deze maand de natie verbaasde met zijn hoge stemmenpercentage bij de voorverkiezingen in New Hampshire, waar hij 42 percent kreeg tegen de pre sident 48. Ondanks een zeker optimisme is er wei nig veranderd aan de stijl van McCarthy's campagne. De senator is nog even lauw en onaangedaan als in New Hampshire en hoewel de belangstelling voor hem nu enorm is, de studenten bij duizenden sa menstromen om hem te zien en te horen, gedraagt hij zich nog steeds als de wat professorale sympathieke figuur die vol gens alle insiders geen kans zal hebben, grote aantallen kiezers te inspireren. Over zijn hoofdthema's: Vietnam, de binnenlandse vertrouwenscrisis, het land bouwvraagstuk, de armoede spreekt hij nog altijd met extreme kalmte en nuch terheid. Zijn stem is monotoon, zijn for muleringen zijn saai, voor applaus geeft hij zijn gehoor nauwelijks gelegenheid. Wie MacCarthy hier hoort kan slechts tot één conclugie komen: de kandidaat Mc Carthy is steeds volkomen zichzelf, maar lijkt nog altijd geen sprietje op de na drukkelijke, emoties wekkende en om stemmen bedelende kandidaten, waaraan het Amerikaanse volk gewend is. Wie weet is dit juist McCarthy's kracht. Hij is immers het absolute tegendeel van het type politicus, dat door president Johnson tot een van de schrikbeelden van de Amerikaanse samenleving geworden is het type van de gladde, onoprechte kon kelaar achter de schermen, die nobel en idealistisch doet voor het publiek maar in feite opportunistisch is en van dubieuze moraal. De kiezer kan het verschil in zijn huis kamer zien. Tegenover de president die nu bijna dagelijks op het televisiescherm verschijnt tijdens speeches waarbij hij de vuisten balt, de armen ten hemel heft en zijn gezicht vertrekt, ziet men in Wis consin McCarthy een toonbeeld van op rechtheid, ernst en overtuiging. McCarthy drijft het zelfs zo ver dat hij soms zegt heel goed te beseffen niet de fascinerende persoonlijkheid te zijn, waar mee het volk zonder meer wegloopt. „Ik ben de personificatie van de onvrede met de regeringspolitiek", zo luidt een van zijn uitspraken en zijn beroep op steun in het stemlokaal is al even weinig dramatisch: „Denk na over de grote problemen, spe ciaal over Vietnam en overweeg dan of u mij niet uw stem zult geven", zo zegt hij. McCarthy wil kennelijk alleen maar appelleren aan het verstand van de kie zers en misschien heeft hij het bij het rechte eind en is het Amerikaanse volk toe aan een rationele benadering. Maar hier in Wisconsin heb ik nog niet veel mensen gesproken, die dit geloven. Zelfs McCarthy's studenten-volgelingen hebben hun twijfels. Gisteravond in de stad Wausau (met 40.000 in meerderheid republikeinse inwoners) hoorde ik na een rede van McCarthy een student zeggen: „Het Amerikaanse volk is niet rijp voor McCarthy". Waarop zijn vriend antwoord de: „Misschien is het McCarthy ook niet waard. Tenslotte verwierpen in de vijfti ger jaren de kiezers ook Stevenson". Ondanks de opwindende kwestie-Vietnam ADVERTENTIE P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM blijft McCarthy koel, blijft hij de lange grijze ironische senator, die er weliswaar meer als een president uitziet dan welke andere kandidaat ook, maar die geen mil limeter nader tot de kiezers komt. v. ADVERTENTIE xroR» -( K r* f Premier Wilson en oppositieleider Heath tegenover elkaar. Ditmaal niet in het Lagerhuis, maar tijdens een bijeenkomst in Central Hall ter gelegenheid van het feit dat de vrouwen in Engeland vijftig jaar stemrecht hebben. ATHENE (AP) Een woordvoerder voor de Griekse regering heeft gezegd dat als joumlisten inlichtingen wensen over de omstandigheden waaronder de Griekse politieke gevangenen leven zij zich tot het Internationale Rode Kruis kunnen wenden. Maar in Genève hebben autoriteiten van het Rode Kruis herhaald, dat het Rode Kruis nooit berichten publiceert over internationale toestanden. De organisatie zei geen bezwaren te hebben als het Griekse regime de rappor ten van het Rode Kruis over de gevange nen publiceert, mits dit volledig gebeurt en niet alleen gunstige uittreksels wor den gepubliceerd. De regeringswoordvoerder, Joannis Apostolides, weigerde het aantal gevan genen dat op de eilanden Leros en Yioura wordt vastgehouden, te noemen. Men gelooft dat het er 2200 zijn. De journalisten vroegen opnieuw ver gunning de eilanden te bezoeken, maar dit werd geweigerd, zoals steeds het ge val is geweest, sedert het regiem de macht greep. (Van onze correspondent) BONN. De door bondsminister van Buitenlandse Zaken Willy Brandt vorige week in Neurenberg gedane uitspraak dat de Sociaal-Democratische Partij Po- lens westgrens langs Oder en Neisse „er kent respectievelijk respecteert tot aan een vredesverdrag", is nu klaarblijkelijk weer ten grave gedragen. Na een kabinetszitting zijn de coalitie partners overeengekomen dat zij net als voorheen uitgaan van de regeringsver klaring die zij gezamenlijk in december 1966 hebben opgesteld en dat „de gren zen van een herenigd Duitsland alleen op een vrij overeengekomen en bij een vredesverdrag opgestelde regeling met een gezamelijk-Duitse regering kunnen worden vastgesteld". Ten overvloede heeft kanselier Kiesin- ger in de bondsdag laten weten, dat de coalitiegenoten het erover eens zijn ge worden dat Willy Brandt in Neurenberg „in feite niets anders heeft bedoeld dan in de regeringsverklaring staat". (Van onze correspondent) LONDEN. Tegen de achtergrond van veel rumoer heeft premier Wilson gis teravond in een felle, emotioneel geladen Lagerhuisrede aangekondigd dat de Brit se regering bereid is tot uitbreiding op grote schaal van de verplichte sancties tegen Rhodesië, indien de Verenigde Na ties zulks wensen. Wilson zei dat hij niet in de schaduw van de galg met een Smith-regime ver der wil onderhandelen en wierp in feite de deur dicht toen hij verklaarde niets meer te maken te willen hebben met lie den die door hun daden elk vertrouwen hebben verspeeld. Wilson herhaalde dat de regering tegen toepassing van geweld tegen Rhodesië is omdat dit geheel zuidelijk Afrika in vuur en vlam zou zetten, waarbij de zwarte bevolking het kind van de rekening zou worden. Bovendien bezit Rhodesië reeds veertig jaar lang een niet te onderschat ten strijdkracht. Dit eerste Khodesië-debat sinds een jaar heeft een einde gemaakt aan de poli tieke eenheid die Labour en Tories hier over tot dusver hadden bewaard. De con servatieven willen namelijk dat er on danks de verscherping van de onderdruk king en de rassendiscriminatie, die Wil son vergeleek met toestanden die onder Hitier en Göbbels heersten, een nieuwe poging tot onderhandelen zal worden on dernomen, eenvoudig omdat er geen an dere uitweg is. Het regeringsstandpunt is vooral een teleurstelling voor de conservatieve leider Sir Alee Douglas Home, die met Smith geheim gebleven voorstellen had uitge werkt, welke misschien de impasse zou den kunnen doorbreken. Sir Alec ver klaarde in het Lagerhuis dat hij nog al tijd een regeling mogelijk acht en dat hij te allen tijde bereid is naar Salisbury terug te keren indien dit nuttig zou kun nen zijn. (van onze correspondent) LONDEN. Desmond Donnelly, die achttien jaar lang het kiesdistrict Pem brokeshire in het Lagerhuis heeft verte genwoordigd, is door het partijbestuur uit de Labourpartij gezet, nadat hij zelf be gin van dit jaar uit de fractie was getre den. Hij zal trachten zijn kiesdistrict al» onafhankelijke te blijven vertegenwoor digen. Donnelly stond uiterst rechts in de par tij en was het al jaren oneens met de meeste besluiten. J Vliegtuigbotsing. Een DC-9-straalvlieg- tuig van Ozark Airlines met 49 perso nen aan boord is boven St. Louis in botsing geraakt met een licht vliegtuig. De beide inzittenden van het lichte vliegtuig kwamen om het leven. Van de 44 passagiers en vijf bemannings leden van de DC-9 werd niemand ge wond. Schip gezonken. Het 5.557 ton metende Griekse passagiersschip „Agamemnon" is woensdag in de haven van Piraeus gezonken. Er zijn geen slachtoffers. Nieuwe stafchef. De 53-jarige generaal Michel Fourquet, die woensdag tot chef van de generale staf der Franse strijd krachten is benoemd, zal als opvolger van .generaal Ailleret de hoofdrol spe len in de verdere opbouw van de „Force de frappe", de strategische kern strijdmacht. Verdronken. Bij de kust van de Brazi liaanse staat Espirito Santo zijn woens dag vijftien mensen verdronken door het vergaan van de vissersboot Cruz- maltino. Karameh. De Palestijnse nationale be vrijdingsbeweging Al Fatah heeft in Beiroet bekendgemaakt dat het door de Israëliërs verwoeste kamp Karameh in Jordanië zal worden hersteld. Het ligt in de bedoeling van Karameh de „eer ste van een serie verdedigingssteden" te maken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3