Gemeenteraad van Velsen tracht bevolkingsaanwas op te vangen VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Woningbouw op duinterrein alleen door VVD bestreden Ds. J. M. van der Brink nam beroep aan naar Nijmegen Aantal sportbeoefenaren nam meer toe dan accommodaties Nieuwe motie contra B.B. Betaling abonnementsgeld per giro Kamelenparade in IJmuiden T oneel-hapening Wethouder F. R. W. Kaebisch: Groot complex in Aagtenbos Neerlandia Twee duinbranden Geen voorrang Concilie gaat over Vietnam praten Hogere lonen in de binnenvaart 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS l v;- i DONDERDAG 28 MAART 1968 I elsen-l.Imuiden Beverwijk Plattelandsmentaliteit Voor actie SAM-7AM Onbehagen v 4 I 9 (Van een onzer verslaggevers) VELSEN Tijdens de woensdagavond gehouden vergadering van de Velsense gemeenteraad, hebben de leden zich ook diep gebogen over het voorontwerp voor de herziening van het streekplan voor Zuid-Kennemer- land. Zoals reeds eerder door ons werd bericht, verzocht het college de raad om machtiging voor het bij Gedeputeerde' Staten kenbaar maken van enkele bezwaren, die daarbij eveneens uitvoerig in ons blad werden gepubliceerd. Welnu, deze machtiging werd het college door de raad ver leend, zij het dan ook na langdurige discussies en met aantekening van de V.V.D.-fractie te hebben tegengestemd. Dit laatste naar aanleiding van de akkoordverklaring van het college met de bouwplannen in het duingebied tussen „Zeewijk" en Driehuis. Dit protest van de V.V.D werd gemo tiveerd door ir. S c h o o n k i n d, die na mens zijn fractie te kennen gaf voor Vel sen een groene zone en een open ruimte te willen behouden. „Er moet nu maar eens een streep achter dergelijk plannen wor den gezet", meende spreker, „het is thans tot hiertoe en niet verder." Een en ander omdat het gevaar niet denkbeeldig is dat op deze wijze de randstad Holland spoe dig geheel zal zijn volgebouwd en er in dit gebied dus te weinig recreatieruimte overblijft. Daartegenover stelde spreker dat men In „Zeewijk" nog enige jaren vooruit kan en er bovendien in IJmuiden-West vol doende mogelijkheden zijn voor super DONDERDAG 28 MAART Grote Kerk Kanaalstraat. IJmuiden 19.30 u Mitthaus Passion. Idee '67, Snelliusstraat 41, IJmuiden, 20 u.: Rhythm and Blues. Fats Waller Gem Huishoudschool, Troelstraweg 1, IJmuiden. 19 u. cursus naaien. St. huish en gezinsvoorlichting. Gem. Vergaderlokaal, Velsen-Noord 19 30 u. cursus naaien St huish en gezinsvoor lichting Antonius Ziekenhuis, Zeeweg, IJmuiden- Oost. 19.30-20.30 u.: spreekuur Interker kelijke Stichting ter Bevordering van Verantwoorde Gezinsvorming. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Santpoort-Zuid, filiaal Wijkcentrum „De Duinpan", Willem de Zwijgerlaan, 19 tot 21.15 uur. VRIJDAG 29 MAART Petrazaal, Spaarnestraat, IJmuiden-Oost 20 u.: Leven, werken en wonen in Noord- zeekanaalgebied, forumavond Velser Ge meenschap, Volksuniversiteit, 't Nut en NIVON. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen. IJmuiden, 20 u.: Contactavond Fauna Fe- lisenum. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-Oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 u. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek. Plein 1945: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77. Velsen- Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.15 uur; filiaal van de Gemeentebibliotheek en de r.-k. bibliotheek in Santpoort-Noord, ge bouw „Spaarnberg", Wüstelaan 79: 19 tot 21.30 u.; r.-k. openbare leeszaal en biblio theek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21 u.; filiaal r-k. openbare leeszaal en bibliotheek in Vel sen-Noord, Banjaertstraat 13: 14 tot 17 en 19 tot 21 uur. DONDERDAG 28 MAART Huize „Scheybeeck", Velserweg 2, 19.30 u.: Gast en gastvrouw, door de St. huish. en gezinsvoorlichting. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104. 20 u.: tekenen en schilderen o.l.v Henk Beekman door Kennemerstaten Het Groene Huis, Kruisweg 100, 19 uur: volksdansen; 19.30 u.: cursus houtbewer king. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 20 u.: knippen en naaien o.l.v. mevr. W. Quitz; 16.30 u.: balletlessen voor meisjes van 7-15 jaar, o.l.v. mevr. lies; 19-20 u.: radiotechniek voor jongens van 12-16 jaar; 19.30-22 u.: cursus bloemschikken o.l.v. de heer Steyn; 20-22 u.: „Doe-het-zelf club" o.l.v. de heer Verschoor. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7 tot 17.30 u. en 20.15 tot 21.30 u. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk: Alle leeszalen zijn ge sloten VRIJDAG 29 MAART Vrijetijdscentrum „De Slof". Kruis weg 99. 19.30 u.: pottenbakken (15-18 jaar) o.l.v. mevr. A. M. Teensmavan 't Wout, door Het Groene Huis. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: pottenbakken en boetseren o.l.v. Klaas de Boer, door Kennemerstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 20-23.30 u.: Discotheek voor meisjes boven 17 jaar en jongens boven 18 jaar. Jongerencentrum „Dizzy", Meerplein, 20 u.: Jazz-Sociëteit Time-Out. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 uur en 20.15-21.30 uur. Verenigde Openbare Bibliotheek Bever wijk-Heemskerk; Beverwijk, Hendrik Burgerstraat 70. volw. 15-17.30 u. en 19-21 u„ jeugd: 15.30-17.30 en 19-21 u.; Arends- weg 61, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15.30-17.30 u.; Oosterwijk-Amstelstraat 44. volw.: 19-21 u„ jeugd: 15.30-17.30 u.; Mee- restein, Parmentierstraat 2, volw.: 15-17.30 en 19-21 u., jeugd: 15-17 30 u.; Wijk aan Zee, De Zwaanstraat 4a, volw.: 19-21 uur; Heemskerk, Kerkweg 45, volw.: 19-21 u.; Ruysdaels-traat la, jeugd: 15.30-17.30 uur. hoogbouw. En bij dit alles meende men bij de V.V.D.-fractie dat er op deze ma nier op Gedeputeerde Staten een zekere druk kan worden uitgeoefend, teneinde de overloop tot een realiteit te maken. Ook de heer Hoorn (C.P.N.) was niet helemaal gerust op de toekomst van het IJmondgebied. Zo verweet hij Gedepu teerde Staten een gebrek aan visie, ook alom dat men Velsen de mogelijkheid tot uitbreiding in oostelijke richting heeft öntnomen. Er werd immers de voorkeur aan gegeven hier de goede grond aan de petrochemische industrie af te staan, in plaats van de slechte in de Markerwaard. De heer VanOsvandenAbeelen (P.v.d.A.) benaderde deze zaak vooral van de menselijke zijde, door te wijzen op de grote verantwoordelijkheid van de bestuurslichamen bij dergelijke ingrijpen de planologische operaties, waar voor de bewoners veel leed aan kan zijn verbon den. Vandaar dat het gemeentebestuur van Velsen de essentiële taak heeft in deze te doen, maar ook na te laten De heer Zuurbier (Radicaal) ver klaarde met veel pijn akkoord te zullen gaan met de doorbraaksuggestie, vooral omdat de terreinen van „Duin en Kruid- berg" en de Heerenduinen nog altijd niet voor het grote publiek zijn ontsloten. Ook de heer Hoek (P S.P.) had weinig van visie gemerkt, wanneer er in' Noord- Holland planologie wordt bedreven en hij achtte de omvang van het streekplan veel te klein gekozen. Spreker zou dan ook gaarne een passende overloop Van de be volkingsaanwas naar noordelijke gebie den willen bevorderen. De Prot.-Chr.-fractie ging bij monde van de heer Roosendaal gadrne met alle bezwaren van het college akkoord, ook al omdat men de bevolkingsaanwas bij voorkeur in de eigen gemeente wil onderbrengen. Desnoods door op het duin terrein te bouwen, oip'dgt men immers onmogelijk kan voorspellen hoe de re creatiemogelijkheden in de toekotpst zul len liggen. In tegenstelling tof de V.V.D.-fractie, meende de heer Koopman (K.V.P.) dat men juist blijk geeft zich van zijn verantwoordelijkheid tegenover de eigen bevolking bewust te zijn, wanneer men bereid is de reserve van het duinterrein in de bouwplannen op te nemen. Daar naast achtte spreker het allerminst uit gesloten dat een uitbouw in de richting Santpoort-Driehuis het aanleggen van goede verbindingswegen zal bevorderen. In zijn uitvoerig antwoord werd door wethouder Ockeloen in de eerste plaats bij Gedeputeerde Staten een „plat telandsmentaliteit" gesignaleerd, omdat de streekplannen hier te weinig in onder linge samenhang worden behandeld. Voor Velsen bestaat het centrale probleem thans uit al of niet bouwen in de duinen en volgens de wethouder dient aan het IJMUIDEN. Zaterdagmiddag zullen kamelen door IJmuiden lopen. Hun komst houdt verband met de actie SAM-ZAM, het ontwikkelingshulp-project, dat de be volking van Velsen mogelijk wil maken. De kamelen, die voor dit doel belange loos door circus Boltini ter beschikking zijn gesteld, vertrekken omstreeks drie uur uit de Snelliusstraat voor een rond gang van enkele uren, die omstreeks vijf uur, half zes zal eindigen bij bet stad huis op het Plein 1945. Medewerking ver leent de drumband „Voorwaarts". Leden van sportorganisaties zullen tijdens de rondgang loten verkopen, waarvan de op brengst geheel ten goede komt aan de actie SAM-ZAM. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat de kamelen een rol zpuden spelen in de show van teener- en twennermode en -kapsels, die 's avonds een onderdeel vormt van de grote SAM-ZAM-avond, ge organiseerd door Intefsoos AZPIA in het patronaatsgebouw te IJmuiden-Oost. De kamelen kunnen daar echter niet door de deuren. De middenstanders, die deze show organiseren, zijn daarom overge schakeld op de rondgang door IJmuiden. Dank zij veler medewerking is het moge lijk geworden tegelijk met deze rond gang een grote bliksemloterij te houden. Hiervoor zijn gratis prijzen beschikbaar geteld, onder andere een kostuum, een japon, shawls, handschoenen en kapsels. Een plaatselijke drukker levert gratis de loten. Sportverenigingen zorgen voor de verkoop. En als er loten overblijven, dan worden deze nog dezelfde dag op de In- tersoos-avond aan de man en aan de vrouw gebracht. Om 11 uur die avond wordt de trekking gehouden. De route van de rondgang staat nog niet geheel vast. De gemeente verleent alle medewerking en heeft als enige voor waarde geteld, dat in het parcours de Lange Nieuwstraat en de De Noostraat niet zullen worden opgenomen. Deze wegen mogen echter wel worden gekruist. eerste de voorkeur te worden gegeven, wil men althans de natuurlijke bevol kingsaanwas opvangen. Anders moet men deze „over de rand heen laten druppelen, zonder te weten waar de mensen terecht zullen komen." Voorts wilde de wethouder niet verzui men er de raad op te wijzen dat instem ming met de bezwaren van het college geen enkel bindend besluit zal inhouden. Men kan zich later immers eventueel op nieuw op andere mogelijkheden beraden en daarbij geval tot geval afzonderlijk bekijken. Evenmin achtte hij het voor Velsen opportuun te kiezen voor het standpunt van een andere gemeente, om dat men zich beter tot het eigen grond gebied kan beperken. Tenslotte bracht de wethouder ook de camping bij de Heerenduinen nog even ter sprake, waarbij hij het in twijfel trok of uitbreiding hiervan in een gebied voor waterwinning wel gewenst zou zijn. Daar naast verzekerde spreker de raad, dat het college zich er straks wel degelijk van op de hoogte zal stellen, of hier binnen het kader van de verordeningen wordt gekampeeerd. En naar aanleiding van de sugges tie van ir. Schoonkind over super hoog bouw in IJmuiden-West wenste de wet houder even op te merken, dat een derge lijk systeem voor dit deel van de gemeen te uitgesloten moet worden geacht. Men zou dan immers gemakkelijk de hoogte van de industrieschoorstenen kunnen be naderen. „Super hoogbouw is daarom wellicht beter voor Santpoort geschikt", besloot spreker, maar dit bleek de bedoe ling van ir. Schoonkind ook weer niet te zijn. Zoals reeds gemeld, handhaafde deze fractie haar bezwaren. Eerder tijdens d ze vergadering maak ten zowel het college als de raad hun gevoelens van onbehagen bekend over de ontwikkelingen bij het Bouwfonds van Nederlandse gemeenten, dat meer econo misch dan sociaal werkt en dus wel solide is, maar niet goedkoop. Ook werd lang durig gediscussieerd over de reorganisa tie van de gemeentelijke financiële admi nistratie, waarbij de betrokken wethou ders enkele aanmerkingen op het gevoer de personeelsbeleid moeten beluisteren. Zo waren de ambtenaren volgens de raad te laat over de te nemen maatregelen ingelicht, waardoor in deze kringen nogal enige ongerustheid is ontstaan. Onderwijl stelde de raad unaniem en met vreugde een krediet van 14.000 be schikbaar voor een passende viering van het gouden jubileum van de gemeentelij ke reinigings- en ontsmettingsdienst Hiervoor zal de medewerkers van de ze dienst en het plantsoenbedrijf medio mei met hun dames een uitstapje worden aangeboden, hetgeen hun bij monde van de heer Kruisman van ganser harte wordt gegund. IJMOND. In het kader van de jubi leumfeesten ter gelegenheid van het veer tigjarig bestaan van de Vrijzinnig Chris telijke Jeugd Centrale, waarvoor ook de „Expresso-Spullen" werden georganiseerd worden de afdelingen thans bezocht door de „Sihaptoes", welk ensemble is samen gesteld uit leerlingen van de Amsterdam se Toneelschool. Ook de regisseur van het gezelschap. Hans Stenfert Kroese volgt er een regiecursus. De tournee door Ne derland wordt ondernomen met twee één- acters van Steffan Roos en Bracht, waar door de spelers op moderne wijze vorm aan zal worden gegeven. Regisseur en spelers hebben deze één- acters namelijk omspeeld met tal van korte en flitsende scnes, met de bedoe ling op deze wijze een boeiende „collage" tot stand te brengen. Daarnaast wordt het publiek de mogelijkheid geboden op het spelverloop een beslissende invloed uit te oefenen, zodat het slot van de stukken van te voren onmogelijk kan worden be paald. Op deze wijze krijgt elke plaats bijna zijn eigen voorstelling. Zondag 31 maart, des avonds om acht uur komen de „Sihaptoes" naar IJmui den, om in ,'t Braambos" aan de Zee weg deze stukken op te voeren. Deze to neelavond wordt georganiseerd door de af delingen IJmuiden, Haarlem, Santpoort en Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Na bijna zes jaar in IJmuiden werkzaam te zijn geweest heeft ds. J. M. van der Brink, gereformeerd predikant thans een beroep uit Nijmegen aanvaard. Hij zal daar medio augustus in de gereformeerde kerk zijn intrede doen. Ds. Van der Brink werd 18 november 1928 in Barneveld geboren, in welke ge meente hij ook de lagere school bezocht. Na in Alphen aan de Rijn met goed gevolg het lyceum te hebben doorlopen, aan vaardde de heer Van der Brink eerst een functie bij de Philips fabrieken in Eind hoven. Hij voelde zich echter meer tot een geestelijke loopbaan aangetrokken, uit welke overtuiging een studie aan de Vrije Universiteit in Amsterdam is voortgeko men. In 1957 was de jonge predikant afgestu deerd en volgde zijn eerste beroep voor Beets. In deze gemeente is hij tot 1962 gebleven, om deze standplaats voor IJmui den te verwisselen. Onderwijl is ds. Van der Brink ook nog een jaar legerpredi- kant in Wittenberg geweest. BEVERWIJK. Voor iedere suggestie vanuit de raad, welke de woningnood kan beteugelen, zijn B. en W. dankbaar aldus merkte wethouder F. R. W. Kaebisch op. Hij zeide echter geen heil te zien in een gesprek met Hoogovens, om meer woningen in het bezit van de ge meente te verkrijgen. Hij achtte dit ove rigens ook niet juist en niet elegant tegen over dit bedrijf, dat reeds zoveel doet op het gebied van de woningbouw. Komende tot de zaken, die door raads leden waren aangeroerd, deelde de wet houder allereerst mede, dat Eechtrop zeer waarschijnlijk nog langer gebruik zal mo gen maken van de hockey-velden, dan aanvankelijk was gesteld. In die tussen tijd hopen B. en W. een oplossing te heb ben gevonden. Het aantal sportbeoefena ren is vanaf 1959 toegenomen met 33 per cent, terwijl de accommodatie in die pe riode vrijwel niet is toegenomen. De nood zaak van een sporthal is genoegzaam be kend. Spreker wil echter eerst het advies afwachten, dat medio september verschij nen zal met betrekking tot het plan cultu reel centrum annex sporthal. Ook de wethouder van sportzaken gaf als zijn mening te kennen, dat het tweede „ABOYNE" A. 183 was een stoom trawler uit Aberdeen, die in 1929 werd aangekocht door de n.v. Stoom visscherij Mij Neerlandia II in IJmui den. Het was de derde stoomtrawler die door deze rederij werd aange schaft. tf Genoemde rederij was in 1924 begon nen met de aankoop van de trawler Ri chard IJM. 195, die toen de naam Azimuth IJM. 195 kreeg. In 1911 was dit schip opgeleverd door de werf van J. Duthie Torry in Aberdeen onder de naam Copia A 410, aan de National Steam Pishing Co Ltd in Aberdeen. Deze stoomtrawler kwam in 1913 in IJmuiden aan na te zijn gekocht door de N.V, Visscherij Mij. Ri chard. directie de heren J. Fennell, G. Fennell P. van Arnken, en sinds 1919 te hebben toebehoord aan de Gebr. M. L. N. Parlevliet. Het schip kwam in 1924 in bedrijf bij de N.V. Stoomvisscherij Mij. Neerlandia I onder directie van E. Kluij- ver te Koog aan de Zaan, Dubbelebuurt nummer 8 Deze trawler werd de Azimuth IJM. 195. In 1926 werd een tweede stoom trawler aangeschaft, die onder de naam Forth Vale in IJmuiden kwam en ver doopt werd in Amplitudo IJM. 58. Dit schip heeft slechts korte tijd tot de IJmui- dense trawlervloot behoord want in no vember van het jaar 1928 werd het als vermist opgegeven. Het vaartuig is met man en muis ten onder gegaan. Ter vervanging van dit schip werd in 1929 de Abovne A. 183 aangekocht, die toebehoorde aan de N.V. Neerlandia II als Libra IJM. 98 en tevens kwam de Isabel H. 878 êr bij, die het eigendom werd van de N.V. Neerlandia III en onder dezelfde naam als IJM. 14 werd ingeschreven. De Aboyne was in 1908 gebouwd in Aberdeen door J. Duthie Torry Shipbuil ding Co Ltd voor The Caledonian Steam Trawling Co Ltd in Aberdeen en ging la ter over aan The Pinguin S. F. Co Ltd in Scarborough. Daarna kwam het schip aan Alexander Robb, ook weer in Aber deen, en van deze rederij werd het in 1929 gekocht. Toen werd het de Libra IJM. 98 en E. Stam werd er schipper op, die in 1931 werd opgevolgd door A. Groen tot 1933. Na op 12 januari 1933 aan de markt te zijn geweest werd het schip vanwege de staking in het IJmuidense trawlerbedrijf gedwongen om binnen te blijven. De sta king duurde een half jaar, maar de Libra bleef binnen. Toch zou dit schip het langst voor de Mij. Neerlandia blijven varen. De directie was inmiddels gekomen onder de heren mr. H. J. Honig, N. Kluijver en W. Meyling tot 1939 toen de rederij on der beheer kwam van de N.V. Ijsfabriek en Koelhuis IJsvries. Na de staking kwa men de Azimuth en de Isabel weer in de vaart. De Libra liet op zich wachten tot 9 april 1936, toen schipper Dirk Spaan derman er mede naar zee ging. In 1938 werd de Isabel verkocht aan de Zee- visscherij Mij. Alaska, hield dezelfde naam en kwam bij deze rederij in de plaats van de Sperwer IJM. 133, die op Ameland was gestrand. De Azimuth kwam in september 1939 in dienst van de Koninklijke Marine, werd verbouwd tot mijnenveger en heeft tot de meidagen van 1940 als zodanig dienst gedaan. Daarna kwam het schip in Duit se handen, ging varen voor de Kriegsma- rine en aangenomen wordt dat het op 26 maart 1944 is gebombardeerd en verloren gegaan is. Nadat de Libra op 3 mei 1940 van IJmuiden ter visserij was vertrokken, werd ons land zeven dagen later in de oorlog betrokken en de op zee zijnde schepen werden naar een Engelse haven gedirigeerd. Ook de Libra voldeed aan deze order. Aldaar kwam het schip spoe dig in dienst van de Koninklijke Marine om in 1943 over te gaan naar de Britse marine als Libra F.Y. 867, waar het schip bleef tot het einde van de oorlog. Als marineschip kwam de Libra in 1946 in IJmuiden. Zij vertrok daarna naaf Ca- pelle aan de IJssel om door de Scheeps werf A. Vuijk Zonen weer voor de vis serij te worden verbouwd. Het schip kwam in februari 1948 in bedrijf onder schip per C. Buis. De Libra, die een bruto inhoud had van 220 ton, 35,43 meter lang was en de beschikking had over een triple expansie machine van 400 pk, heeft daarna nog slechts een jaar aan de visserij deelge nomen. De stoomtrawler ging in IJmui den hoe langer hoe meer in betekenis achteruit. In maart 1949 werd de Libra opgelegd om in juni 1951 voor de sloop te worden verkocht als laatste stoomtraw ler van de N.V. Stoomvisscherij Mij. Neer landia. ARIE VAN DER VEER De stoovitrawler „Aboyne", ge meerd aan de IJmuidense TravAer- kade na aankomst uit Aberdeen in 1929. sportveld in Wijk aan Zee er moet en zal komen. „Wat is er de laatste jaren gedaan?" zo is er gevraagd. Welnu aldus de wethouder er zijn drie hoc keyvelden en een ijsbaan aangelegd; er is een extra kleedgelegenheid gemaakt op „Adrichem"; bij DEM is een vierde veld gekomen en B. en W. zijn bezig met een 3 miljoen plan voor een complex in het Aagtenbos. waarvoor de tweede urgentie is binnengekomen. Met betrekking tot het personeelsverloop bij 't Sportfondsenbad verklaarde de wet houder, dat hij de CAO van de zwem baden niet vond „om over naar huis te schrijven". Doch dat is het geval met meerdere CAO's. Binnen een half jaar zijn drie instructri- ces vertrokken wegens huwelijk; enige an deren wilden gewoon veranderen, een per soneelslid kon elders meer verdienen; weer een ander zag op tegen de zomer diensten. Het is het gewone verloop. Een andere moeilijke zaak wordt ge vormd door de luchtverontreiniging. Er is gevraagd naar de toepassing ook van de Russische normen; doch zo stelde de wet houder, de meting is nog in opbouw en staat in haar kinderschoenen. Ook was gevraagd naar het meten van uitlaatgassen. Spreker onderkende het ge vaar van deze gassen volkomen! (Van een verslaggever) IJMUIDEN. lié-f&Sense brandweer moest woensdagmiddag tbt twee maal toe uitrukken wegens duinbranden. Om ongeveer half drie kwam de eerste melding binnen. In Zeewijk in Nieuw-IJ- muiden, achter de scholen aan de Orion- weg, woedde een duinbrandje. De brand weer had deze brand spoedig onder con trole. Er ging slechts enig struikgewas verloren. Kort daarop berichtte een sur veillance-auto van de politie dat op ver scheidene plaatsen in de duinen brand woedde. Ongeveer 10.000 vierkante meter duinbegroeiing ging verloren. Waarschijn lijk zijn vuurtje stokende jongelui de oor zaak van de branden. De politie stelt een nader onderzoek in. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Woensdagochtend heb ben in Beverwijk twee verkeersongevallen plaatsgevonden, waarbij drie auto's zwaar beschadigd werden. Het lichamelijk letsel bleef beperkt tot wat snijwonden, een bloeduitstorting en een pijnlijk gevoel in de borst. Personeel Het eerste ongeval gebeurde 's morgens om kwart over acht op de hoek Ples- manweg - Blériotlaan - Laan der Neder landen. Een inwoner van Hegmskerk ver leende bij het linksaf slaan geen doorgang aan een plaatsgenoot. Beide auto's lie pen zware schade op. De twee bestuur ders bleven ongedeerd. Om kwart over elf verleende een uit Beverwijk afkomstige bestuurder van een vrachtauto geen voorrang aan een perso nenauto, die bestuurd werd door een Heemskerker. De personenauto werd totaal vernield. De bestuurder van de vracht wagen werd uit de cabine geslingerd en klaagde over pijn in de borst. De chauf feur van de personenwagen kreeg enkele snijwonden en een bloeduitstorting. Hij werd naar het Roode Kruisziekenhuis overgebracht, maar kon na behandeling naar zijn woning terugkeren. I' 1 (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tijdens de tweede ronde van de raadsleden bij de algemene beschouwingen, waarbij slechts bepaalde meningen werden herhaald en enkele gezichtspunten nader besproken zijn, heeft mevrouw A. Bolte-Prent (P.S.P.) eveneens met betrekking tot de post voor de Bescherming Bevolking een motie in gediend. Dit als reactie op de woorden van de raadsvoorzitter als zou de door mevrouw M. E. Schmohl-Heijnes (P.v.d.A.) ingediende motie geen haalba re zaak zijn, omdat Gedeputeerde Staten deze post toch handhaven. In de motie van de P.S.P., welke door 12 raadsleden mede was ondertekend stelt mevrouw Bolte, dat volgens recente er varingen het niet denkbeeldig is, dat zich in Beverwijk onverwacht calamiteiten zullen voordoen en wordt overwogen, dat de dienst Bescherming Bevolking on voldoende aangepast is aan de plaatse lijke behoefte, zowel in oorlogs- als in vredestijd; reden waarom zij voorstelt te besluiten de uitgavepost voor de BB van de begroting 1968 te schrappen en een zelfde bedrag te begroten voor de nood zakelijke verbeteringen en/of uitbreiding van de plaatselijke voorzieningen brandweer, ambulancedienst, EHBO-pos- ten enzovoorts volgens het in ontwerp zijnde rampenplan. Vandaag zal de raad zich hierover na der uitspreken. (Van onze redactie geestelijk leven) HAARLEM. De tweede plenaire ver gadering van het Nederlands pastoraal concilie krijgt in de paasweek onder meer een verklaring te behandelen over de Vietnamse oorlog. Er worden voorstellen gedaan tot het onvoorwaardelijk beëindi gen van de bombardementen op Noord- Vietnam, de erkenning van het nationale bevrijdingfront als zelfstandige onderhan delingspartner, en het aangaan van on derhandelingen tussen alle bij het con flict betrokken partijen. UTRECHT De vervoersbonden heb ben met de werkgevers in de Rijnvaart overeenstemming bereikt over een loons verhoging van gemiddeld 3,3 percent. Het akkoord behelst naast een loonsverhoging van 3 percent opneming van de dienst- urenvergoeding in de pensioengrondslag. De 3,3 percent pensioenpremie die de werknemers over de diensturenvergoeding moeten betalen (de werkgevers nemen 6,6 percent van de premie voor hun reke ning) wordt gecompenseerd met een extra loonsverhoging die afhankelijk van de functie 40 of 50 cent per week bedraagt. De verbeteringen in de loonregeling voor de Rijnvaart komen voor de werkgevers neer op een loonkostenstijging van in to taal vier percent. U kunt het uzelf gemakkelijk ma ken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 129288 ten name van de IJ muider Courant. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 13. postabonnees f 14.50. U kunt het ons gemakkelijker maken door uw giro-opdracht te verzenden voor het eind van de maand, voorzien van uw juiste naam en adres. Wij behoeven dan geen kwitanties uit te zenden. In dien u voor een ander gireert, wilt u dan het bezorgadres van de krant vermelden Voor incasso-girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. In dit geval dient men wel voor voldoende saldo op de girorekening zorg te dragen DE ADMINISTRATIE

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5