Samenwerking resulteerde in stichting van IJmond-MTS EERSTE KLAS BEGINT IN SEPTEMBER 1968 - - ROIJ staakt uitzendingen ,Faja Lobbi" voor bejaarden c Drie maanden voor diefstal in Haarlem Beroepskeuze EXPOSITIES IN DE IJMOND Aquariumkeuring Versieringen voor pasen Jac. Zuurbier spreekt over radicalen Iets van U bii? Schaaksociëteit in Beverwijk Toneel voor de schooljeugd Voor het laatst Rooie Sien BROMFIETSEN COR OLY 'KABELJAUW^ op z'n Frans! DONDERDAG 28 MAART 1968 9 V (Van een onzer verslaggeefsters) IJMO ND/HAARLEM Globaal kan worden gesteld, dat een goed functionerende school voor middel baar technisch onderwijs nu nog uts, maar per 1 augustus, na de in voering van de Mammoetwet mts moet kunnen putten uit een bevol kingsreservoir van tenminste 200.000 inwoners. Uitgaande van die norm was het in het gebied van Haarlem en de IJmond wel zeker dat er ten hoogste slechts één mts zou kunnen worden gesticht. Die zekerheid leid de in dit gebied tot een unieke vorm van samenwerking op onderwijsge bied, die in geheel Nederland al be langstelling heeft gewekt. De levens beschouwelijke groeperingen en de gemeenten zouden hebben kunnen gaan „touwtrekken" om die ene mts ten behoeve van de eigen groepering te kunnen stichten. Men gaf er echter de voorkeur aan te gaan samenwerken om gezamenlijk de school met de beste mogelijkheden voor alle leerlingen te stichten. Op die wijze komt op een terrein in Sant poort thans de IJmond-mts tot stand. Opzet Begin Meisjes Inrichting pymzaal Kader BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSKERK Beverwijk ir n Successen voor Strooper - ADVERTENTIE 800 gr kabeljauw filets, 1 citroen, uitjes, bieslook, peterselie, spijsolie, boter of margarine. De fijngesnipperde uitjes, de bieslook en de peterselie in een vuurvaste schotel leggen. Daarop de filets. Schijfjes met olie bevochtigde citroen aan toevoegen. Met paneermeel bestrooien, klontjes boter bijdoen en 25 min. stoven in de oven. Een delicatesse! Vraag recepten bij uw vishandelaar Produktschap voor Vis en Visprodukten, Wassenaarseweg 20, Haag. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM Conform de eis is woens dag bij de Haarlemse politierechter een 21-jarige schoonmaker uit Haarlem ver oordeeld tot drie maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest. De schoonmaker had in bedrijven waar hij werkte bijna tweehonderd gulden wegge nomen. Het was niet de eerste maal dat hij voor een dergelijk feit terecht moest staan. Dezelfde straf, ook conform de eis, kreeg een 49-jarige Amsterdamse zeeman die op 6 februari in Haarlem bij een warenhuis drie scheerapparaten, een reistas, een wekker en haarcrème meenam zonder te betalen. De zeeman zou dit hebben ge daan terwijl hij onder invloed verkeerde. De man was net twee maanden tevoren na eer jaar in Veenhuizen vrijgekomen. Er stonden nogal wat veroordelingen op zijn strafblad zodat de officier van justitie opmerkte dat de zeeman de vol gende keer wel bij de meervoudige kamer terecht zou komen. Het beheer wordt gevoerd door een stichting, waarin vertegenwoordigers zit ting hebben van het bedrijfsleven uit de IJmond en het Haarlemse gebied,; de. ge meentebesturen van Haarlem, Velsen en Heemskerk, het protestant-christelijke ohderwijs in Velsen en Heemskerk, het openbaar onderwijs in Haarlem en de IJmond, alsmede het Nederlands Ver bond van Vakverenigingen en het Neder lands Katholiek Vakverbond, afdeling Velsen. Natuurlijk heeft men over en weer concessies moeten doen en met compro missen genoegen moeten nemen, maar de samenwerking is tot nu toe zeer vrucht baar geweest en praktisch resulteert deze in het gedurende één uur per week door elke leerling naar keuze van de ouders als regel verplicht volgen van godsdienst onderwijs, te geven door een predikant of een priester, of bijbelse geschiedenis en cultuurgeschiedenis door een daartoe aan gestelde docent. Het onderwijs in de maatschappijvakken zal zoveel mogelijk door leraren van de eigen richting wor den gegeven. Verder zal er in de school nauwlettend op worden toegezien, dat niets wordt gezegd of geschiedt dat door „anders denkenden" als beledigend of kleinerend wordt ervaren. Toen dat allemaal op papier stond en was geaccepteerd en daar gaat dan meestal wel het een en ander aan vooraf mocht men op basis van de grootte van de bevolking in het betrokken ge bied, nu zonder onderscheid, een vol doende groot aantal leerlingen vbor de school verwachten om aan de mts de om vang te garanderen die nodig is om aan de hoge eisen die het veelzijdige tech nisch onderwijs stelt te kunnen voldoen. De lessen zullen het eerste cursusjaar worden gegeven in de op 1 september aanstaande gereed zijnde praktijkvleugel van het in aanbouw zijnde definitieve ge bouw van de school, bij het station Sant- ooort-Noord aan de Roos en Beeklaan 4. De praktijkvleugel zal zodanig worden in gericht, dat voor alle afdelingen de vol ledige, voor het eerste jaar benodigde accommodatie aanwezig zal zijn. Er zal in elk geval worden begonnen met twee schakelklassen, één eerste klas bouwkun de, één eerste klas elektrotechniek en één klas werktuigbouwkunde. Aan de school wordt vooralsnog geen afdeling weg- en waterbouwkunde of proces-techniek ver- bonden. Hoewel technische scholen nog veel als „jongensscholen" worden gezien, biedt de IJmond-mts ook aan meisjes de mogelijk heid een opleiding te volgen voor func ties die in de techniek heel goed (en soms zelfs beter) door vrouwelijk personeel kunnen worden vervuld. Volgend jaar april zal de gehele school zijn afgebouwd. Buiten de inrichting be dragen de bouwkosten vier miljoen gul- >vx>. SKWoAUw. «as De nieuwe IJmond-mts in Santpoort zal in april van het volgende jaar gereedkomen. Het gebouw is als volgt ingedeeld: A ingang met centrale hal en garderoberuimten; B vleugel met onder meer werk plaatsen, practica en laboratoria, magazijnen en centrale wasplaats; C gymnastieklokaal, rijwielber ging; D vleugel met natuur-, scheikunde- en tekenlokalen, biblio theek, directie-, administratie- en lerarenkamers met op de verdieping theorie- en tekenlokalen; E kan tine (aula met toneel). den. Voor de inrichting komt er nog eens een miljoen bij. De school start als een driejarige cursus, maar wordt in de toe komst vierjarig. Men kan er aan circa vijfhonderd leerlingen les geven. Men denkt te kunnen volstaan met een dertig tal docenten. Zoals de gehele school wordt ook de grote gymzaal ingericht met de meest mo derne apparatuur, waarvan in de avond uren ook het verenigingsleven gebruik zal kunnen maken. De school krijgt qua inrichting een sfeer die verwant is aan die in bedrijf en fabriek. Tijdens een persconferentie druk te de voorzitter van het stichtingsbestuur, wethouder H. de Boer van de gemeente Velsen, zich dienaangaande duidelijk uit met de woorden: „Geen tapijtjes". Dat zal de overgang naar het bedrijfsleven gemakkelijker maken. Men kent in het bedrijf de arbeiders en de hogere leiding. Daartussen zijn in de grotere bedrijven talrijke kaderfuncties ontstaan en het middelbaar technisch onderwijs zal zich in het kader van de Mammoetwet speciaal richten op dit „tussenkader", dat wil zeggen op de vor ming van jongelieden uit wie, na een passende voortgezette opleiding in het be drijfsleven, onder meer kunnen voort komen: tekenaars, tekenaar-constructeurs, calculators, bazen en werkmeesters, be- drijfsassistenten, opzichters, uitvoerders e.d. Dit onderwijs zal ook geschikt zijn voor de aanstaande patroons van kleine bedrijven zoals patroon-installateurs, aan nemers, technische verkopers en inkopers en voor hen die een technisch-administra- tieve functie ambiëren. GEBOREN: Alida F. d.v. H. H. J. van der Ham en B. G. Dijkman: Cornells J. M. z.v. C. M. Snel en A. C. Orij; Marcel z.v. R. Hagebout en M. N. van Rijswijk; Robert P. z.v. F. Raap en G. Koonstra; Maria W. T. d.v. C. A. Res en W. T. Rab; Jan H. z.v. J. H. de Laleijne en M. L. Zwart; JohannaP. M. d.v. F. J. M. Roze- meijer en P. M. Groen; Paul z.v. M. K. Jansen en J. C. D. Affourtit; Ronaldus W. z.v. J. C. Bleeker en E. A. de Groot; Nico z.v. E. van Wijk en T. Coenen; Ariane d.v. F. I. Hagen en A. Hensen; Wilhelmus C. z.v. C. H. A. Kiebert en M. M. Zonneveld; Juliette d.v. A. A. Vaal en A. B. M. van Maaeren; Cornelis J, A. z.v. J. A van Ginneken en W. M. van Wakeren; Marco H. G. z.v. C. G. Noom en C. Koper; Jac queline, d.v. P. Kelder en A. Aalbersberg; Maria T. d.v. A. G. Smits en A. P. M. Baars; Maria A. d.v. P. de Nooij en J. M. Jacobs; Mieke d.v. D. van Reede en M. J. Hille. GETROUWD: Hermanus L. G. Kenter en Astrid Lagendijk; Jacobus M. Schuijt en Elisabeth C. J. van Duivenvoorde. OVERLEDEN: Geertruida M. Berlee, 79 jaar; Hermanus D. Schipper, 84 jaar; Ja- coba Bruins, echtgenote van J. Veld, 39 jaar; Jansje Welboren, 70 jaar. Aan de gemeentelijke hbs, de school voor havo en de mms „Professor mr. S. Vissering" in Velsen zal met in gang van het nieuwe cursusjaar een vierde klasse havo worden gevormd. De nieuwe wet op het voortgezet on derwijs maakt het nu mogelijk dat mulo-leerlingen, die hun eindexamen met goed gevolg hebben afgelegd, plaatsnemen in de vierde klasse havo, om hier in twee jaar het einddiploma te kunnen verwerven. Mede voor deze categorie leerlingen wordt maandag 1 april, 's avonds om acht uur op de Vissering-hbs aan de Briniostraat in IJmuiden voorlichting over dit onderwijs gegeven. Een en ander door middel van korte inleidin gen door de adjunct-directeur voor het havo, de schooldekaan en de jeugcon- sulent van het arbeidsbureau IJmond over havo en de beroepskeuze na het eindexamen. Na de pauze zal er gele genheid zijn voor het stellen van vragen. Over enkele weken zal in Beverwijk door de aquarium- en terrariumvere niging „Kennemerland" weer een huis- aquariumkeuring worden gehouden, met als streefdatum zaterdag 27 april. Deze keuring vindt plaats in de klassen A en B respectievelijk voor de gevor derde leden die deze liefhebberij reeds langer dan twee jaar beoefenen en voor de beginners. De keuring geschiedt overeenkomstig het reglement van de NBAT en zal in principe door een bondskeurmeester worden verricht. De jaarlijkse wisselprijs is weer-voor de hoogst geklasseerde bestemd, terwijl naast een eventueel behaald bondsdi- ploma nog één persoonlijke prijs zal worden uitgereikt aan de drie hoogst geklasseerden van beide categorieën. Dit laatste echter alleen indien het aan tal deelnemers voldoende is. Onder auspiciën van de stichting „Huishoudelijke en Gezinsvoorlich ting" in Beverwijk, zal donderdag 4 april in huize „Scheybeeck" aan de Velserweg door een deskundige lera res een avondcursus in het maken van paasversieringen worden gegeven, zo als papieren bloemen en andere ge zelligheidsobjecten. Onder nummer 02510-27733 kan men zich hier dage lijks van 10 tot 12 uur over laten in lichten of inschrijven. Dit laatste tot donderdag 28 maart, aan het adres Velserweg 2, Beverwijk. MORGENAVOND om acht uur zal door de Amsterdamse architect Enrico Hartsuyker in de galerie „Felison" aan de Heidestraat in IJmuiden een tentoonstelling wor den geopend van het werk van de thans in Arnhem wonende kunste naar Herman de Vries. De tentoonstelling van Herman de Vries zal tot en met zondag 21 april in „Felison" door het publiek kunnen worden bezocht. mf- In Galerie „Boumans" aan de Bree- straat in Beverwijk wordt tot en met zaterdag 4 mei door Ger Polak ge- exposeerd en wel dagelijks van 9 tot 18 uur, behalve zondag en maandag. Deze tentoonstelling wordt "donderdag 28 maart om 20 uur geopend door Wil lem Jan Hendrikse, die hierbij nog uit eigen werk zal voordragen. De heer Jac Zuurbier, radicaal ge meenteraadslid van Velsen, heeft van de discussieclub van het gymnasium „Paulinum" in Driehuis een uitnodi ging ontvangen over zijn nieuwe par tij te komen spreken. De heer Zuur bier zal maandag 1 april 's avonds om acht uur in de aula van het gym nasium aan deze invitatie gevolg ge ven, waarbij het onderwerp voor zijn causerie bestaat uit „Oprichting en taak van de Radicale Partij". Het bestuur van de schaakclub „Weenink" in Beverwijk heeft besloten voorlopig geregeld een schaaksociëteit te gaan houden. Liefhebbers uit Bever wijk en omgeving kunnen hiervoor al dus elke zaterdagmiddag van 14 tot 17 uur terecht in het Verenigingsge bouw aan de Plesmanweg in Bever wijk. Voor de jongere en oudere spe lers zullen aparte hoekjes worden ge reserveerd. Onder auspiciën van de commissie „Culturele Vorming Lagere School jeugd" in Velsen, zullen maandag 1 en dinsdag 2 april in de Velsense Stadsschouwburg weer drie ochtend- of middagvoorstellingen worden ge geven voor de leerlingen van de vijfde en zesde klassen. Door de toneelgroep „Arena" wordt opgevoerd Jan Staals blijspel „Het laatste loverbos". De afdeling IJmuiden van de Alge mene Bond van Bejaarden biedt haar leden maandag 1 april een bijzondere filmavond aan in het Hervormd Jeugd- gebouw aan de Rembrandtlaan. Ver toond wordt de meermalen bekroonde kleurenfilm van Herman van der Horst „Faja Lobbi", een documentaire over bosnegers, Indianen, Javanen en Chinezen. Voor de pauze draait „Prijs de zee", eveneens van Herman van der Horst. De voorstelling begint om half acht. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: herenhoed, boodschappentas met vlees en groente, kussen, bal, rechter herenhandschoen, damesportemonnee, met geld en zegels, bankbiljet, rond, herenpolshorloge, want, twee sleutels aan hanger, damespolshorloge, kinder- ring, paar herenhandschoenen, negen sleutels aan ring, paar kinderhand schoenen, passer, armbandje, sleepka bel in tasje, Lipssleutel, handdoek met zwembroek, doos met dameskleding, dameshandschoen, vier sleutels aan ring, étui met schrijfgerei, bril in étui, kinderschoentje, muntbiljet, tas met schoolboeken, autoped, portemonnee met geld en zegels, stofbril, kinder jas met capuchon, portemonnee met in houd. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen op het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. Vrijdag 29 maart komt „Het Am sterdams Volkstoneel" van Beppie Nooy nog eenmaal naar de Velsense Stadsschouwburg, om voor deze omgeving de laatste opvoering te geven van Marius Spree's bekende volksstuk „Rooie Sien". Dit stuk is door het gezelschap nu al meer dan dertienhonderd maal gespeeld, zo dat het binnenkort definitief van het repertoire zal worden afge voerd. Er bestaan namelijk andere plannen met Rooie Sien". Op het bericht daarvan kwamen bij het ge zelschap nog zoveel verzoeken om een voorstelling binnen, dat de di rectie besloot een af scheidstournee te ondernemen. En hierbij wordt dan vrijdag Velsen weer bezocht. ADVERTENTIE DE GROOTSTE SORTERING BIJ nnnnnnfifinnnnnnnfinnnnfinjinnfinnnivvinivinff —mi DUINDIGT De uitslagen van de woensdag gehouden draverijen te Duindigt luiden: Tulpen-prijs: 1. Flying Six (A. Kntjnenburgl 2 Fenno Silk; 3. Fuschia Win. 1.9Ó, pl. 1.40, 1.20, 3.60, koppel 2.70, cov. 2.80, trio 59.30. Voorjaars-prijs: 1. Gonda Scotch (P. Strooper): 2 Fais ce que doit; 3. Gamin B. Win. 2.10, pl. 1.30, 1.40, 1.60, koppel 8.10, cov. 4.10. Sneeuwklokjes-prijs: 1. Felix (M. v. d. Togt); 2. Detra; 3. Eronica W. Win. 1.90, pl. 1.40, 1.80, 1.50, koppel 2.50, cov. 5.50, trio 80.10. Hyacinthen-prijs: 1. Eraldo Con Dios (M. v. d. Togt); 2. Flipsen; 3. Excellentie S. Win. 8.80, pl. 2.90, 2.10, koppel 14.20, cov. 2.90. Klaver-prijs: 1. Captain Williams (W. Stroo per); 2. Binky; 3. Carrière. Win. 1.90, pl. 1.90, 3.90, 3.40, koppel 18.40, cov. 15.30, trio 1561. Crocussen-prijs: 1. Alchimist (P. Strooper); 2 Yonker Hanover; 3. Calumet Bulwark. Win. 1.70, pl. 1.20, 1.30, 2.koppel 3.cov. 3.30. Jasmijn-prijs: 1. Dorita H. (J. Wagenaar Jr.); 2. Eranthis; 3. Eugeen Z. Win. 3.20, pl. 1.60. 1.90. 1.80, koppel 7.10, cov. 6.70. Trial Stakes (ren): 1. Turquoise (G. Bier); 2. Early Bird; 3. Lucky. Win. 8.80, pl. 2.30, 1.80, 1.60, koppel 15.60, cov. 6.70, trio 380.90. Totalisator-omzet 184.929.—. (Van een verslaggever) HEEMSKERK Zaterdagmorgen 30 maart van tien tot twaalf uur verzorgt de Radio Omroep IJmond haar laatste uitzending na precies twee jaar gewerkt te hebben in de oude kraamkliniek St. Jo zef, welke tegelijk met de officiële ope ning van paviljoen 5 van het St. Jozef - ziekenhuis wordt opgeheven. In deze uitzending komt de moeder van de laatste in de oude kliniek geboren baby aan het woord en zo mogelijk ook de moeder van de eerste baby, die in de nieuwe kliniek geboren wordt. Tevens wordt een reportage gebracht van de opening van paviljoen 5. Op zaterdagavond 13 april van kwart voor acht tot half tien komt deze radio- omroep voor zieken en bejaarden met een quiz onder de titel „Kent gij de IJmond", in welke quiz de Paashaas gevolgd kan worden op zijn tocht door deze streek. Twee auto's rijden naar diverse markan te punten, waarvan door de reportage- ploegen dan een beknopte en min of meer bedekte beschrijving gegeven wordt. De luisteraars dienen uit de beginletters van de aldus aangeduide plaats een woord te vormen, hetgeen de oplossing van de quiz betekent. Op tweede Paas dag van kwart voor elf tot twaalf uur wordt de uitslag bekend gemaakt. Voor deze luisterpuzzel is een aantal paaseie ren beschikbaar gesteld. de bromfietsspecialist van geheel Kennemerland Breestraat 108 Beverwijk

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 9