Britse Indiërs zitten in Kenia nu als ratten in de val .Jekker lopen Voorschot schadeclaims Indonesië verdubbeld KNIPSELKRANT De brief T SKOL? Volop verkiezingsstrijd in België KIP IN'T PANNETJE RECEPTIES HET HOGE DUIH DIRCK DIRCKZ Rassendiscriminatie is duidelijk Binnenkort te verwachten KIESDEBRIL DIE BUUPAST Londense lof voor het Amsterdams pianokwartet Rob Stolk samen met ridder Van Rappard in forum VRIJDAG 29 MAART 1968 (Door onze reisredacteur, mr. H. L. Leffelaar) NAIROBI De vloer van de wachtkamer van het hoge commissa riaat van India in Kenia is iedere dag bezaaid met proppen papier, sigaret- tepeukjes en verfrommelde velletjes doorslagpapier. Het is de rommel die ruim honderd bezoekers er dagelijks achterlaten. Ze wachten soms uren voordat ze aan de beurt zijn. Als het zover is krijgen ze van een overwerk te telefoniste de begeerde invulfor- mulieren. Het zijn de aanvraagdocu- menten voor een visum voor India. Huizing Stat en loos HESUWBRILBI.il Blikken godheidjes" Huizing Leugens Niet K.V.P. alleen Bedelbrief Voorzichtig Do you speak English? Then ring this number (010) 131091 (Van onze correspondent) BRUSSEL De Belgische verkiezingsstrijd is in volle gang. De par tijen en de kandidaten sloven zich in woord en geschrift uit om de kie zers te overtuigen dat eigenlijk alleen zij het vaderland kunnen redden, respectievelijk regeren. In woord: tijdens de bijeenkomsten die in alle Belgische steden en dorpen worden gehouden. Meestal zijn het zuiver politieke vergaderingen. Af en toe hebben de organisatoren, zoals zondag de Liberalen bij een massabetoging in de Brusselse jaarbeurshallen, variété-artiesten, orkesten en majorettes geëngageerd om de boel wat op te vrolijken. Op blik mmmmmzm „Stem nul" Eenzijdig Leiband De paniek die hier enkele weken gele den heerste toen Engeland op het punt stond met een nieuwe wet de immigratie naar het Britse konikrijk van in Kenia wonende Aziaten met een Brits paspoort tegen te houden, is nu veranderd in een hangerig gevoel van machteloosheid. Er zijn geen overspannen scènes meer ap de passagekantoren van de luchtvaartmaat schappijen, waar honderden, duizen pro beerden op het laatste nippertje nog een biljet te bemachtigen. Groot-Brittannië heeft zijn massieve deuren dichtgedaan voor zijn eigen staatsonderdanen, onge wenste burgers met een tot niets geredu ceerd paspoort, evenveel waard als een zegelplakboekje van de kruidenier. De Indiërs in Kenia zitten als ratten in de val. Want ook India, voor velen die hun land van oorsprong nimmer zagen niet veel meer dan een begrip, neemt nie mand van hen meer op. De Indische re gering in New Delhi heeft een visumrege ling ingesteld waarvoor alleen bijzondere gevallen in aanmerking komen. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 I Ook Forma Natura De Indiër die met zo'n visum in zijn moederland arriveert, voor zaken, voor een huwelijk, of voor andere dringende fa milieomstandigheden, moet bij aankomst tot zijn schande ontdekken dat hij zich iedere week bij de politie dient te melden. „Het is alsof wij op slag melaatsen of misdadigers zijn geworden", zegt dr. G.S Sandhu, een vijftigjarige oogspecialist en chirurg, en leidende zegsman voor de Aziatische gemeenschap in Kenia. Hoe is het zover gekomen? De eerste akte van de huidige crisis is gedateerd 1963 tot 1965, toen alle niet- Afrikanen in Kenia, afkomstig uit Enge land of uit landen van het Britse Gemene best, de keuze tussen Brits en Keniaans staatsburgerschap werd geboden. Een minderheid van enkele duizenden Indiërs verkoos het laatste, verreweg de meerder heid gaf er de voorkeur aan Brits onder daan te worden. Akte twee speelt zich af tegen het eind van het vorig jaar, toen de Keniase re gering drie wetten aannaam die erop neerkwamen dat zoveel mogelijk niet-Afri kanen plaats moesten maken voor Afrika nen. Dit betekende onder meer dat ieder een die geen Keniaas staatsburger was in het vervolg een werkvergunning nodig had om in het land te kunnen blijven. De re gering in Nairobi stelde drie categorieën in, van ongeschoolde werkers en kleine middenstanders tot de intellectuelen en werkgevers, en begon met het uitzeven van de minst belangrijke groep: de onge schoolden, waartoe dan toch ook nog se cretaresses, stenotypistes, klerken, en zelfs kassiers werden gerekend. De derde akte vindt zijn besluit op 26 februari, wanneer de Britse regering on der veel tumult van Hoger- en Lagerhuis leden de wet aanneemt die moet voorko men dat Engeland overstroomd wordt door in Kenia uitgerangeerde Aziaten die, omdat zij geen werkvergunning hebben gekregen en omdat zij geen Keniaas staatsburger zijn, Kenia moeten verlaten. Zevenentachtigduizend Aziaten met gei- dig Britse paspoorten ondervonden van de ene dag op de ander dat zij statenloos dreigden te worden. Hun reactie is er een van ongeloofwaardige verbijstering over de Londense beslissing, die zij moeilijk anders kunnen zien dan als een uiting van (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Naar alle waarschijn lijkheid zal de voorschottenregeling voor schadeclaims op Indonesië binnenkort worden verruimd. Momenteel ontvangen natuurlijke personen, die de leeftijd van zestig jaar hebben bereikt en in behoefti ge omstandigheden verkeren een voor schot van vijf percent. Het ziet ernaar uit dat dit voorschot binnenkort zal wor den verdubbeld en gebracht op tien per cent. De Tweede-Kamercommissie die dit on derwerp pleegt te behandelen, heeft hier over vanmorgen overleg gepleegd met de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. Uit talrijke brieven, die bij haar waren binnengekomen, was de commissie gebleken, dat een niet onaanzienlijk aantal rechthebbenden op een voorschot met de thans verstrekte vijf percent nog maar moeilijk kan rondkomen. Daarbij komt, dat aan het einde van het vorig jaar weer een bedrag van 18 miljoen gul- ADVERTENTIE XLevtring ook am zieken/ombieden Haarlem. Grote Houtstr. 137 - Tel. (023) 11640 Beverwijk, Breestr. 118 - Tel. (02510) 23217 (Van een medewerker) LONDEN In de kleine zaal van de Royal Festival Hall in Londen heeft het Amsterdams Pianokwartet (Gijsbert Bets, Jaap Boelker, Henk Lambooy en Sas Bun- ge) een bijzonder succes behaald met de uitvoering van werken van Weber, Dvor- »jak en Fauré De „Times" roemt de magnifieke klank kleuren welke de vier musici weten te be reiken. De „Daily Telegraph" spreekt onder het opschrift „Kwartet van zeldzame kwali teit" over een brede scala van uitdruk kingsmogelijkheden welke aan ieder werk volledig recht doet. „Zelden vindt men kunstenaars met zulke uitgesproken indi viduele kwaliteiten, welke in een vol maakte schoonheid van toon gebundeld worden. Zij hebben in de vijf jaren van hun bestaan reeds het hoogste niveau be reikt", aldus de „Daily Telegraph". den voor verdeling beschikbaar is geko men. Minister Luns heeft meegedeeld, dat hij de verlangens van de commissie wel willend zou bezien. Een andere mogelijk heid, die nog is overwogen, is verlaging van de leeftijdgrens van 60 tot bijvoor beeld 55 jaar. Deze mogelijkheid is ech ter afgewezen, omdat dan een te grote groep onder de voorschotsregeling zou komen te vallen. De financiële middelen zijn hiervoor niet toereikend. rassendiscriminatie. Inderdaad was een van de argumenten van de Britse regering dat de toevloed van Aziaten in Engeland „spanningen tussen de rassen" zou kun nen opwekken. Zelfs in officiële Indische kringên in Nairobi, die zich gewoonlijk van een diplo matiek blad voor de mond bedienen, is de ergernis over de Britse wet zo groot dat men zich laat verleiden tot emotionele uit spraken die niet altijd hout snijden. „De Engelsen in Kenia hebben de Afrikanen tegen de Aziaten opgestookt", zegt een In dische woordvoerder op hoog niveau. „De Indiërs schilderen zij af als woekeraars, onbetrouwbare handelaars. Toen de eerste Britten zich hier vestigden, en dat waren dan meestal ex-legermensen uit India, konden ze de Aziaten goed gebruiken om de spoorwegen aan te leggen en het zwa re ontginningswerk te laten doen. Maar toen deze zelfde Aziaten en hun nazaten zich door ijver en spaarzin opwerkten tot een welvarende middenstand, toen werden zij gezien als een bedreiging van de blan ke monopolistische positie. De Engelsen keken met minachting op ons neer". Deze Indiër, en daar was hij een In diër voor, meende zelfs dat de Britten de Pakistanen in Kenia voortrokken. Hij noemde de Engelsen „de blikken godheid jes van Afrika". „In de afgelopen drie jaar hebben wij ook onze goede relaties met de Afrikanen zien verdampen. En hoewel de Indische regering geprobeerd heeft om de regering hier in Kenia duidelijk te maken dat niet wij, maar de Engelsen de room van de Keniase economie afscheppen, zijn wij er niet in geslaagd hen te overtuigen". De Indische functionaris liet zijn gal de vrije loop: „is het niet vreemd dat, ter wijl er in Kenia zoveel Indiërs zijn. Ke nia nog steeds geen ambassade in India heeft gevestigd? De buitenlanders, de blanken, kunnen hier doen en laten wat ze willen, maar wee de Aziaat. Een tijd je geleden was er hier een uitbarsting van kleine misdaden, en op de een of an dere manier waren het altijd de winkels van Indiërs die werden geplunderd. Men hoet niet naar Zuid-Afrika of naar Rho- desië te gaan om rassendiscriminatie te zien. Je kan het hier in Kenia zien tussen de Afrikanen en de Aziaten. Het zijn tot nog toe kleine dingen geweest, maar op de duur worden ook die kleine dingen be langrijk". Hoewel de uitlatingen van deze zegs man privé werden gedaan en een wat ver tekend beeld geven van de huidige situatie in Kenia, zijn zij toch van belang omdat zij aantonen hoe hoog het de Indiërs zit en ook hoe zij zichzelf tegenover de Afri kanen zien. ADVERTENTIE p Speciaalzaak voor prettige schoenen I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 I Ook Forma Natura I „Een van mijn grootste grieven op dit ogenblik is de wijze waarop de brief van de stichting nu in de pu blieke belangstelling is gebracht. Men heeft er een typisch politieke zaak van gemaakt, men doet het voorkomen als of plotseling een nieuwe groep, blijk baar die zogenaamde groep-De Quay, begonnen is aan een tegenactie op politiek gebied, terwijl het enige wat er aan de hand is dat wij financiële hulp vragen voor de studie- en de voorlichtingsactiviteiten van de K.V.P., dat is iets anders dan een poli tieke zaak. Zelfs het K.V.P.-bestuur wist niets van die bedelbrief". Dit zegt K.V.P.-voorzitter mr. Aal- berse in een vraaggesprek in HET PAROOL naar aanleiding van de publikatie van de brief van de r.-k. stichting Politieke studie en voorlich ting. „Hier staan notoire leugens", zegt mr. Aalberse in het begin van het interview. Op de vraag welke dat dan zijn zegt hij: „Waar slaan die koppen in De Volks krant nou eigenlijk op. Hier staat: Geld gevraagd van bedrijven „tegen eenzijdige pers". En daaronder: Groep- De Quay in actie voor CDU-concen- tratie. Het is eenvoudig de meest griezelige leugen. Het lijkt wel of we zendtijd van Veronica willen huren of een eigen dagblad willen stichten, dat kan toch zo maar niet. En dan die groep-De Quay er is geen groep- De Quay". In een commentaar merkt Het Pa rool op dat de affaire overigens nog heel wat verder reikt dan de K.V.P.: „In de brief kan men immers de contouren vinden van de grote christen-democratische partij, welks totstandkoming de heren Aalberse en Schmelzer zo geduldig en vlijtig na streven. Speciaal aan de A.R.-fractie- leider Biesheuvel, die het evangelisch radicalisme met zoveel overtuiging heeft verkondigd, kan de vraag wor den gesteld of hij in het stuk van de Stichting Politieke Studie en Voor lichting nu het beeld vindt van wat hij zich van een vooruitstrevende par tij op christelijke basis voorstelt. En voor de heren Bogaers en Aarden geldt in elk geval, dat zij zich een betere rechtvaardiging van hun uit treding uit de K.V.P. niet hadden kunnen denken". DE GELDERLANDER schrijft naar aanleiding van de brief onder meer het volgende: „Het schijnt, dat het in te zamelen geld vooralsnog alleen ten goede komt aan de K.V.P. de brief is alleen ondertekend door K.V.P.'ers als Aal berse, Schmelzer, Horbach c.s. waarvan, volgens de schrijvers van de brief, het „gezicht" naar buiten dui delijker is geworden. Hier wordt kennelijk op het uittreden van de radicalen gedoeld. Het is de bedoeling, dat met het in te zamelen geld aller eerst de K.V.P.-Stichting „Politieke Studie en Voorlichting" wordt ge financierd, maar de motivering die samenstellers van de bedelbrief hier voor hanteren, geeft wel aanleiding tot een kanttekening". Het blad noemt het vragen van geld het goed recht van deze groep. „Maar wanneer zij als argument ge bruiken, dat het van het grootste be lang is dat „tegenover de vaak een zijdige voorlichting van de publici teitsmedia pers, radio en televisie een behoorlijke positieve voorlich ting wordt gesteld, die gericht is op het behoud van de stabiliteit in de Nederlandse politiek door middel van christen-democratische samen werkingdan gaat er toch wel een rood lampje branden". „We dachten dat deze formulering niet geheel zindelijk is". DE VOLKSKRANT, die van de heer Aalberse zo veel verwijten in de schoot geworpen kreeg, commenta rieert over de brief: „Een verklaring voor het feit, dat de K.V.P.-stichting zich bij deze eer ste actie tot bevriende relaties in het bedrijfsleven richtte kan zijn, dat er aan die kant mogelijkheden voor flinke giften bestaan. Ook organisa ties van andere aard, die geld nodig hebben, kennen de weg naar het be drijfsleven. Sommige grote bedrijven hebben er speciale potjes voor; een milddadigheid die ongetwijfeld ook door fiscale overwegingen wordt ge stimuleerd. Toch moet een politieke partij wel uitermate voorzichtig zijn met giften van een bepaalde kant. Men roept er gauw argwaan en vrees voor een zekere afhankelijkheid mee op. De vraag is dan ook, en dat geldt onder de huidige omstandigheden zeker voor een partij als de K.V.P., op welke gronden van een bepaalde kant steun wordt gevraagd. Vooral op dit punt is de brief van de K.V.P.-stichting alles behalve duidelijk". Zo er misschien misverstanden in het spel zijn dan moeten deze zo gauw mogelijk worden weggenomen vindt het blad. En het merkt tot slot op: ADVERTENTIE De politieke partijen hebben even eens in radio en televisie zendtijd ge kregen en zij doen mee aan forums waar kiezers of binnen- en buitenland se journalisten vragen stellen. Men heeft echter de indruk dat in stad en land de verkiezingspropaganda vooral wordt gevoerd door middel van druk werken. Overal zijn reclamebiljetten geplakt en dagelijks vindt de Belgische burger in zijn brievenbus 'n hoeveelheid pam fletten waarin de partijen hun voor treffelijkheid uiteenzetten. Vooral de Brusselse CVP-lijst Vandenboeynants is uitermate actief geweest. Iedere dag is er weer een nieuw drukwerk rond gedeeld en het gezicht van de ex-mi nister-president kijkt van vele schut tingen de voorbijganger aan. van de kassen van die partijen. Maar de grootste bedragen worden toch eerst bij de verkiezingscampagnes bijeenge bracht. Zowel CVP als BSP hebben dan de steun van haar vakbonden.- De Volksunie is vooral in Vlaande ren buitengewoon actief. Men doet al les om de politie te verschalken. De ploegen onderhouden contact met walkie-talkies en men schroomt niet „Ik reken op u", zegt ex-premier Vanden Boeynants op een van de aanplakbiljetten tegen de Belgische kiezers. Dezer dagen heeft iedere Brusselaar zelfs een op blik gedrukt portret met handtekening van de vleeswarenfabri- kant-politicus thuis ontvangen. Waar schijnlijk met de opzet dat zo iets minder snel kan worden verfrommeld. Natuurlijk vraagt de van nature wantrouwige Belg een eigenschap die Vlamingen en Walen beiden bezit ten en daar maakt eenheid misschien macht zich af waar het geld voor dit alles vandaan komt. Het is geen een voudige zaak om dat te weten te ko men, omdat de partijen zelf nogal zwijgzaam zijn over hun bronnen. Een deel van het voor de propagan da bestemde geld komt uit de reserves ">y plakkers van andere partijen een pak rammel te geven. Het resultaat is dat dag in dag uit de grote partijen erop uit moeten gaan om de schade aan reclameplaten te herstellen, omdat men het werk meest al aan reclamebureau's uitbesteedt. De moeilijkheid bij deze verkiezingen is geweest dat zij zo snel zijn opgeko men. Anders weet men het meestal een jaar van te voren en kan de ruim te voor de reclamebiljetten worden gereserveerd. Nu is dat na de val van het kabinet veel moeilijker geweest. De „grote reclamemakers" zijn wel bereid ge weest hun plaats af te staan. Vooral omdat zij weten dat hun affiches waarin als regel schone vrouwsperso nen de voortreffelijkheid van lingerie en kousen aannemelijk moeten maken in verkiezingstijd toch worden over- plakt en ontsierd door grote en kleine plakkaten met lijstnummers en leuzen. Men moet overigens toegeven dat de overplakkers vaak niet van humor zijn gespeend. Zo is er een front van Franstalige Brusselaars, een niet on belangrijke groepering. Op hun biljet ten staat uiteraard in het Frans „Het front van de Francofonen zal overwinnen'.' Daarover hebben tegen standers overal een strook geplakt: „En leve „onze" generaal De Gaulle!" Vandenboeynants is met slogans in twee talen als „Ik reken op u" en „België heeft ons nodig" verschenen. Op die grote, dure affiches tegen de vijftig gulden per stuk alleen al aan drukkosten vindt men dan kleine briefjes: „Et Verroken dominera Bruxelles" („En Verroken zal Brussel beheersen"). Verroken was Vanden boeynants partijgenoot die het kabinet ten val heeft gebracht. Bepaald defaitistisch tonen zich de Moskou-communisten in Brussel. Zij hebben overal nogal voddige servet- grote papiertjes geplakt met de tekst: „Communistische Partij van België. Weiger de komedie van de verkiezin gen. Stem revolutionair. Stem nul". „De K.V.P.-stichting zou, evenals andere partij-organen, met vertegen woordigers van de radicalen kunnen worden aangevuld. En als er geld nodig is dient dat bepaald niet van eén kant te komen. Daaraan zullen dan alle leden van de partij hun bijdrage dienen te leveren. Dat moet kunnen als de partij duidelijk zegt wat zij wil en waar zij staat". De brief van Politieke studie heeft het ALGEMEEN HANDELSBLAD enige critische opmerkingen doen ma ken ten opzichte van DE TIJD, welk laatste blad deel uitmaakt van het V.N.U.-concern waarvan prof. De Quay voorzitter is. Het Handelsblad schreef namelijk: „In de brief van de heer De Quay over de CDU leest men o.a. dat „tegenover de vaak eenzijdige voor lichting van publiciteitsmedia pers, radio en televisie een behoorlijke positieve voorlichting moet worden gesteld, die gericht is op het behoud van de stabiliteit in de Nederlandse politiek door middel van christen democratische samenwerking". Dat hier op zijn allervaagst „de" pers wordt genoemd, doet een aantal vra. gen ontstaan. Met name zou men wel willen weten wat bijvoorbeeld De Tijd van een dergelijke zinsnede denkt. „De" pers wordt wel eenzijdigheid en gebrek aan precisie verweten, maar menig criticus draagt er niet toe bij, de exactheid en helderheid te bevor deren". Na „nog eens allemaal" te hebben herhaald dat zij „lang voor de heer Hofland hoofdredacteur was" voor standster is geweest van een C.D.U., een vooruitstrevende K.V.P. in een vooruitstrevende christen-democrati sche samenwerking vraagt DE TIJD: „Wat de hoofdredacteur van Het Han delsblad, de heer Hofland, wil sugge reren? „Dat wij onze critische begeleiding zouden omzetten in slaafse onderwor penheid omdat de president-commis saris van het V.N.U.-concern, de heer De Quay, daar op zou zitten te wach ten? Wij dachten dat de heer Hofland wijzer was en ieder geval meer gevoel voor tact zou bezitten. Wij hebben nog nooit gesuggereerd, dat de hoofd redacteur van het Algemeen Handels, blad aan de leiband van de voorzitter van het bestuur van Unitel loopt. Er bestaat voor deze hoofdredacteur geen reden tenzij deze op onwetendheid zou berusten ons, al is het in nog zo vage termen, in een situatie van politieke onmondigheid te drijven. „Ik heb nog nooit één woord ge schreven dat gelogen was", zegt Hof land trots in een interview met Vrij Nederland. Dat is dan mooi. Maar men kangehuld in vaagheid en vragender wijs, dingen zeggen die veel op leu gens lijken. Uitspraakjes waartegen men zich moeilijk verweren kan, om dat zij meer uit sluwheid dan uit in telligentie geboren zijn. Wij zouden daar voortaan voor gespaard willen blijven". ADVERTENTIE gebraden halve kip; royaal garnituur, fruitmix 4.95 geen zaalhuuri port-sherry - vermouth 0.90 Vraag de folder menusuggesties diners 15 pers.en meer vs>. 6.50 HOTEL-CAFE-RESTAURANT 40 meter boven de zee Wijk aan Zee 02517-322 SPECIALITEITENRESTAURANT Bilderdijkstraat hoek Kwakersplein ADA^WesK)2(P831Z^^# DEN HAAG Ex-provo Rob Stolk zal op 6 april in Pulchri Studio in Den Haag aan één tafel zitten met mr. L. R. J. ridder van Rappard, burgemeester van Gorinchem. Beiden maken deel uit van een forum, georganiseerd door het hoofd bestuur van „Orde in Vrijheid". Het forum staat onder leiding van de voorzitter van dit instituut, de legerpre- dikant ds. C. M. Graafstal. Voorts zullen van het forum deel uit maken de „anti rook-magiër" Jasper Grootveld, de oud burgemeester van Maastricht mr. W. ba ron Michiels van Kessenich en het hoofd van de Bescherming Burgerbevolking in Friesland, de heer R. de Vries.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 29