3t Hf Dertigduizend Nederlanders reizen drie uur per dag „Naar Duitse t.v. wordt niet zoveel gekeken" Agenda voor Haarlem en de IJmond Chauffeur dood bij botsing op overweg r LICHTGEWICHT KOSTUUMS en Husqvarna „SENA" Geen censuur op brieven naar Kreta DICK BARTELS Standbeeld voor wijlen koningin Wilhelmina PROF.DE VOOYS OVER FORENSEN: Pendelaars vinden het niet zo erg Drs. Hendriksen van N.T.S.: Ontslagaanvragen ingetrokken Ir. C. Koning overleden Nieuw Links breekt met Van den Doel Yvonne Paul weer door V.S. geweigerd Geboeide arrestant ontsnapte aan bewakers TWEE HAAGSE HOOFDAGENTEN ONTSLAGEN Minder warm 2 J korte bontmantels bontstola's bontcravattes i VRIJDAG 29 MAART 1968 te kust en te keur betere konfektie en herenmode Zijlstraat 71 Haarlem In Amsterdam „Vrij Nederland Niet verhuizen Minister verklaart: Wel Griekse controle op deviezenbepaling BONTMODEHUIS SPECIAALZAAK IN PELTERIJEN VOOR HET VOORJAAR voor uw mantelcostuum NU TIJD voor REPARATIE en MODERNISEREN Politie vond partij pornografie na vrijspraak door Gerechtshof Haarlem V elsen-lJ muiden Beverwijk Heemskerk -m.$k i OUDENBOSCH De 29-jarige chauffeur A. Welpen uit Fijnaart is donderdagmiddag om het leven ge komen toen de lege autobus, welke hij bestuurde op een door knipper lichten beveiligde overweg tussen Oudenbosch en Roosendaal door een diesel-locomotief werd meegesleurd. De bus werd geheel vernield. De locomotief liep zware schade op. De chauffeur had een personentrein laten passeren, maar heeft blijk baar niet gezien dat op het andere spoor een losse locomotief naderde. In Bergschenhoek is de 18-jarige A. M. Vonk om het leven gekomen toen de auto waarin zij meereed tegen een vrachtauto botste welke een uitrit uitkwam. De 40-jarige be stuurster van de auto en een twee jarig kind werden ernstig gewond. ADVERTENTIE Spoor geblokkeerd. Het treinverkeer tus- ten Amsterdam en Utrecht is twee uren lang vertraagd geweest doordat op een onbeveiligde overweg bij Breukelen een vrachtauto met heipalen vastliep. De sneltreinen reden via Hilversum, de stoptreinen moesten de overweg over één spoor passeren. Door leeuw aangevallen. De 22-jarige dompteur F. Burker is aangevallen door zijn tweejarige leeuw. Het dier zat in een kooi in zijn personenauto, welke op een terrein bij de Rochussenstraat stond. Met wonden aan schouders, ar men en borst is de dompteur in een ziekenhuis opgenomen. Standbeeld voor verzetsman. Op het ter rein van het voormalige Panoramage bouw bij Artis, waar toen het Amster damse bevolkingsregister was onderge bracht, zal een standbeeld worden ge plaatst van de verzetsman Gerrit Jan van der Veen, onder wiens leiding op 27 maart 1943 een aanslag op het be volkingsregister werd gepleegd, waar door aanzienlijke schade werd veroor zaakt en de deportatie van vele Am sterdammers kon worden voorkomen. Gerrit Jan van der Veen en zijn mede werkers zijn later door de Duitse be zetters gefusilleerd. „Vakantie-supermarkt". Onder het motto „Vakantie-supermarkt" wordt van 5 tot en met 10 april de kampeer- en sport- tentoonstelling „Kamp Houtrust" ge houden in de Haagse Houtrusthallen. Er zijn allerlei attracties aan verbonden als gratis rondvluchten en rijlessen. Bij de opening worden ballonnetjes opge laten met gratis toegangskaarten. Burgemeester. Tot burgemeester van So meren is benoemd de heer H. A. J. Roels, sinds maart 1961 burgemeester van Luyksgestel. Hij is 42 jaar en lid van de K.V.P. Antwoord van Guyana. De regering van Guyana heeft geantwoord op het ko ninkrijksmemorandum over het grens geschil tussen Suriname en Guyana, dat op 27 februari de regering van Guyana is aangeboden. Het antwoord wordt in Den Haag bestudeerd. Het laat de mo gelijkheid van verder overleg open. ADVERTENTIE AMSTERDAM Op het Damrak in Amsterdam zal te zijner tijd een stand beeld komen van koningin Wilhelmina. De Amsterdamse beeldhouwster Thea van der Pant zal het beeld vervaardigen. Het initiatief werd in 1967 genomen door het Contactorgaan van Vrouwenorganisaties in Amsterdam. ADVERTENTIE UTRECHT. Ruim 30 percent van het snel stijgend aantal forensen reist in nog geen half uur per dag naar werkplaats, kantoor of fabriek. Stadsmensen, van wie de helft per fiets naar het werk gaat, hebben daarvoor dezelfde tijd nodig. Niet minder dan 65 percent der forensen heeft drie kwartier nodig om de afstand tussen woon- en werkplaats te overbruggen. On geveer 30.000 Nederlanders, dat is 4 per cent van alle forensen in ons land, vor men met een reisduur van drie uur het „lange-afstandsforensisme". Dit heeft prof. dr. A. C. de Vooys, rec tor magnificus van de Utrechtse universi teit gezegd ter gelegenheid van de 332ste stichtingsdag van de universiteit. Dit beeld is ongetwijfeld somber als bij de lange-afstandsforensen de reistijd als een deel van de werktijd wordt bezien, aldus de hoogleraar. (Van onze correspondent) NIJMEGEN. Volgens drs. P. M. Hen driksen van de sociologische afdeling van de NTS, is het een hardnekkig vooroor deel dat er in de Nederlandse grensgebie den te veel naar de Duitse televisie ge keken zou worden. Het kijken naar bui tenlandse zenders ook in de grensge bieden speelt maar een ondergeschik te rol, en hij meende dan ook dat het geen zin heeft de riieuwe Duitse televi siezender Wesel, die binnenkort in ge bruik komt, naar Nederland toe af te schermen. Drs. Hendriksen, die sprak op een con ferentie van Nederlandse en Duitse tele visiedeskundigen verklaarde dat zelfs in Zuid-Limburg twee maal zoveel naar de Nederlandse als naar de Duitse program ma's wordt gekeken. Eenenveertig per cent van alle Nederlandse televisiebezit- ters kan Duitsland 1 ontvangen en 32 percent Duitsland 2. Er kijkt gemiddeld niet meer dan 4 of 5 percent naar de Duitse programma's. Bij een gemiddelde kijkdichtheid tussen 7 en 11 uur per avond van ongeveer 40 percent betekent dat 1 op de 10 kijkers. Over het algemeen worden weinig Duit- AMSTERDAM. De zeven redacteu ren van het weekblad „Vrij Nederland", die in februari hun ontslag hadden ge vraagd, hebben hun ontslagaanvrage in getrokken. Het geschil tussen hoofdredac teur en redacteuren is mede door het werk van een commissie van bemidde ling uit de weg geruimd. In een communiqué geven de redacteu ren te kermen het achteraf te betreuren, dat het artikel over mej. Hora Adema en „Het Parool" gepubliceerd is zonder voorafgaand contact met de hoofdredac teur van „Het Parool". In hetzelfde com muniqué zegt de hoofdredacteur het ach teraf te betreuren, dat hij in zijn publi- katie „verontschuldigingen aan Het Pa rool' de solidariteit van de redactie heeft doorbroken. «WIOIM IINBI Uw aangewezen dealer voor Haarlem en Omstreken is Naaimachinespeciaalzaak Rijksstraatweg 14 - Haarlem - Tel. 023-52665 se produkties door de Nederlandse televi sie uitgezonden. Ongeveer éénderde, 33 percent, van alles wat via Nederland 1 en 2 wordt uitgezonden, is van buitenlandse herkomst, zo onthulde drs. Hendriksen. De Verenigde Staten leveren 15 percent van het totaal. Het aantal Engelse pro dukties neemt toe, het bedraagt nu 8 per cent. Duitsland komt pas op de derde plaats, met 5 percent. „We menen", aldus drs. Hendriksen, „dat het publiek meer Engels dan Duits accepteert". Het congres wordt ook morgen nog gehouden. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Na enkele weken ziek te zijn geweest is op de leeftijd van 64 jaar overleden ir. C. Koning, hoofdin genieur voor bijzondere diensten van de Provinciale Waterstaat in Zeeland. De heer Koning werd op 21 september 1903 in Haarlem geboren. Hij studeerde in Delft weg- en wegenbouw. Hij heeft gewerkt bij de Haarlemmermeerpolder, de gemeente Rotterdam, de Provinciale Waterstaat van Overijssel en de gemeen te Zwolle. Hij was van oktober 1944 tot eind 1947 directeur van Gemeentewer ken in Soest. Daarna trad ir. Koning in dienst bij de Provinciale Waterstaat van Zeeland als districtsingenieur in Zierik- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Het P.v.d.A.-kamerlid drs. Hans van den Doel is door de kern groep van Nieuw Links uit het vertrouwe lijke beraad van deze kerngroep gestoten. Oorzaak van de breuk is de houding die Van den Doel heeft ingenomen tegenover Han Lammers, de leider van Nieuw Links. Het wordt Van den Doel kwalijk genomen dat hij zijn critiek op Lammers in het openbaar heeft gespuid. „Terwijl de arbeiders tientallen jaren vochten voor een 8-urige werkdag, zien we ze nu zonder tegenstribbelen twaalf uur van hun tijd opgeven". Typische „lange-afstandsgebieden" van enige omvang worden nog aangetroffen in de kop van Noord-Holland, Noordwest- Brabant en Tholen. De forensen uit Tholen reizen in 3,5 uur heen en weer naar de Rotterdamse haven. Blijkens een onderzoek vinden de pendelaars dat zelf lang niet zo erg. Voorts zou 84 percent van deze foren sen niet bereid zijn naar de werkstad te verhuizen als daar een huis zou worden aangeboden. Volgens de laatste telling (in 1960) zijn er 750.000 forensen, sedert 1947 een toename van 80 percent. Van de 994 ge meenten waren er niet minder dan 621 (Van onze correspondent) PARIJS. Yvonne Paul, die gisteroch tend In Parijs arriveerde om een vlieg reis naar New York te bespreken heeft nul op request gekregen. De „Pan Ameri can" heeft haar naar de Amerikaanse ambassade verwezen. Daar werd har, wegens gebrek aan een visum, wederom de toestemming om naar de Verenigde Staten terug te keren, geweigerd. Waar zij zich op dit moment ophoudt is niet bekend. (Van onze correspondent) GRONINGEN. De politie van Gro ningen zoekt naar een arrestant, die oüt danks zijn handboeien kans heeft gezien aan zijn bewakers te ontsnappen. Hij ver dween met een snelle sprint in het stads gewoel. De twee rechercheurs die hem begeleidden, moesten hun pogingen hem te achterhalen, opgeven. De 22-jarige inwoner van Winschoten werd zondag op heterdaad betrapt bij een insluiping in een bakkerswinkel in Win schoten. Hij werd door een zoon van de bakker en diens vriend overmeesterd. Hij was pas vier weken op vrije voeten na gevangenisstraf voor een vorige inslui ping. Gisteren werd hij door twee Winschoter rechercheurs naar Groningen overge bracht. Toen hij, geflankeerd door de bei de rechercheurs, het gerechtsgebouw zou binnengaan, ging hij er pijlsnel vandoor. Ondanks zijn handboeien wist hij aan zijn bewakers te ontkomen. ADVERTENTIE Zaterdag 30 maart grootse Italiaanse avond met mede werking van o.a. Willy Albert!. met meer dan 20 percent woonforensen van de beroepsbevolking, zo zei prof. De Vooys. Van de beroepsbevolking forens den in 1960 evenveel mannen als vrou wen. Percentueel gezien is dit juist, al leen de leeftijdsgroepen variëren. Meer dan 80 percent van de vrouwelij ke forensen is jonger dan 30 jaar tegen over 39 percent van de mannen. Van de vrouwelijke forensen behoort ruim de helft tot het administratief of winkelper soneel of is fabrieksarbeidster (vaak in de confectiebedrijven). Van de mannen is tweederde als arbieder en éénderde ad ministratief werkzaam. Van de vrije beroepen en zelfstandigen forenst slechts 2 percent, aldus prof. De Vooys. (Van onze correspondent) DEN HAAG Kranten, periodieken en dienstpost voor Nederlandse militairen op een internationale basis op het eiland Kreta zijn nooit aan censuur onderworpen geweest. Wel is in augustus geconstateerd dat onder andere aan Nederlandse mili tairen geadresseerde particuliere brieven door de Griekse censuur zijn geopend. Dit deelt minister Udink als minister van Defensie ad interim mee in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Wierda (P.v.d.A.) en Visser (D'66). De minister zegt dat van Griekse zijde is verklaard dat het openen van brieven al leen verband hield met een mogelijke ont duiking van deviezenbepalingen. Sinds oktober 1967 is het openen van brieven door de Griekse censuur achter wege gebleven. De Nederlandse verbin dingsofficier heeft opdracht een herhaling onmiddellijk te rapporteren. Ruime parkeergelegenheid WAGENWEG 126 rood - HAARLEM TELEFOON 14360 (gesloten huis op 1e etage) Ruime parkeergelegenheid AMSTELVEEN. De Amstelveense politie heeft 3250 pornografische boekje* en achttien pornografische films in be slag genomen. Deze partij, met een ver koopwaarde van ca. 20.000, werd bi j een verkeerscontrole ontdekt in de koffer ruimte van een auto en was bestemd voor verspreiding in Amsterdam. De 21-jarige bestuurder is voor de officier van justitie geleid. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De twee Haagse hoofd agenten die eind vorig jaar zijn vrijge sproken door het Haags gerechtshof na dat tegen hen geldboetes waren geëist wegens het aannemen van steekpennin gen, moeten de politie „wegens gebleken ongeschiktheid" verlaten. Beide mannen waren in dienst bij het detachement, dat speciaal let op parkeer- overtredingen. De hoofdagenten werden er aanvankelijk van beschuldigd kortin gen te hebben geaccepteerd bij aankopen in een radio- en t.v.-toestellenmagazijn. Als tegenprestatie zouden zij enkele tien tallen bekeuringen wegens fout parkeren van auto's van dit bedrijf hebben wegge werkt. „De kortingen die de politieman nen genoten, kon iedereen krijgen", stelde echter verdediger mr. F. H. Piket tijdens de terechtzitting. Hij bewees zijn stelling aan de hand van advertenties en foto's van de etalage. Eén van de hoofdagenten zou overwe gen tegen het ontslag in beroep te gaan. De politie motiveert het ontslag aldus: „Hoewel het gerechtshof geen verband heeft vastgelegd tussen het accepteren van kortingen op aankopen en pardonneren van bekeuringen, is wel komen vast te staan dat beide politieambtenaren zonder Stadsschouwburg, vandaag 20 u. To neelgroep Centrum met „Een dag uit de dood van verdomde Loewietje" van Pe ter Nichols. Regie: Walter Kous. Zaterdag 20 u.: Toneelgroep Centrum met „Vol- pone", blijspel van Ben Jonson. Regie: Guus Hermus. Concertgebouw, vandaag 20.15 u.: Zes de C-Concert door het N.Ph.O. o.l.v. Ota- kar Trhlik. Solist: Theo Olof (viool). Gereformeerde Kerk (Vijverweg, Bloe- mendaal), zaterdag 19 u.: Uitvoering van de „Johannes Passion" van Bach in een gemeenschappelijke dienst o.l.v. Piet Hal- seman. BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u.: „Invasie op Ambushbay", 14 j. Vandaag en zater dag 23.30 u.: „Ontsnapt uit San Pablo", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Mini-weekend' 18 j. Zaterdag 23 30 u.: „Geen genade voor Tom Dooley", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: ,,'n Gids voor de getrouwde vrijbuiter", 18 j. Vandaag en zaterdag 23.30 u.: „Modesty Blaise", 18 j. Minerva, vandaag geen voorstelling. Zaterdag 14.30 u.: „Makker, de zoon van Rin-Tin-Tin", a.l.; 20.15 u.: „Zeventien", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „Liefdes labyrint", 18 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Ik, een slecht meisje", 18 j. Studio, 14.15, 19 en 21.15 u.: „Liefdes dossier van een telefoniste", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de col lectie Van Looy". Vishal (Grote Markt): Expositie van werk van twintig kunstenaars. Dagelijks van 10-17 uur en zondags van 13-17 uur. Tot 7 april. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17 u. Zon en feestdagen 13- 17 u. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag, van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Ex positie van werk van Guido Biasi Dage lijks 11-17 u. en zondags 13-17 u. Tot en met 21 april. Opening: vanavond om 21 u. Galerie Drengel (Bakkumstraat): Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20-22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 11 april. Gemeentehuis O verveen (Bloemendaal- seweg 158)Expositie van werk van Kees Verkade en Willem Snitker. Dagelijks (ook zondags) van 10-17 u. Tot 7 april. Stadskweektuin (Kleverlaan), gelegen heid tot gratis bezichtiging van de kassen en bloemgewassen. Woensdags van 14-17 u en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DIVERSEN Minervatheater, (Heemstede), vandaag 20 u.: Chr. Kinder- en Jeugdkoor „Jong Heemstede" met „De pruik van de koning" Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), zaterdag 14.30 u.: „De Toverhoed". Waagtaveerne (hoek Spaarne-Damstr.), vandaag 20 u.: „Hootenanny-avond". Za terdag 23.30 u.: Optreden van Martine Bijl en Henk van der Molen. VRIJDAG 29 MAART City, 20 u.: „Het 25ste uur". Stadsschouwburg, 20 u.: „Rooie Sien", door Amsterdams Volkstoneel. Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 20 u.: Expositie Hendrik de Vries. ZATERDAG 30 MAART City, 19 en 21.30 u.: „Het 25ste uur". Stadsschouwburg, 20 u.: „Goudfort op Caribo". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14 tot 17 u.: Expositie Hendrik de Vries. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag)9.30 tot 12 en 14 tot 16.30 u. VRIJDAG 29 MAART Kennemer Theater, 19 uur: „De tien geboden'". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arizone Colt". Huize Scheybeeck, 20 u.: Micro-Theater. ZATERDAG 30 MAART Kennemer Theater, 19 uur: „De tien geboden"; 23.30 u.: „De gebochelde van Rome". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „Arizone Colt". ZATERDAG 30 MAART Marquette-theater, Deutzstraat, 20 uur: „Django". dat daarom is gevraagd bij herhaling hebben aangeboden eventuele overtredin gen van dit ene bedrijf niet te zullen aanrekenen. Dat is in strijd met de plicht van de politieman." Deserteurs. Twee gedeserteerde Duitse beroepsmilitairen zijn woensdagochtend op Terschelling door de rijkspolitie sla pend in een gehuurde Volkswagen aan getroffen. Omdat zij zonder middelen van bestaan waren ze hadden samen nog twee kwartjes op zak zijn ze over de grens geleid. Het K.N.M.I. deelt mee: Boven Zuidoost-Europa handhaafde zich een gebied van hoge luchtdruk. Langs de westflank ervan stroomde naar ons land droge en warme lucht, afkom stig uit Frankrijk. Intussen breidt een bo ven de Britse eilanden gelegen lagedruk gebied zich naar het oosten uit. Daar door kan morgen in de loop van de dag de warme lucht door koelere lucht wor den verdrongen. De kans, dat hierbij neerslag van betekenis valt is echter klein. WEERRAPPORTEN QC Maximum- en minimum- c temperaturen g .g binnen- en buitenland 5 'G Oen ieldei Ypen.burg Vlissmgen Eelde De lilt Twente Eindhoven Z.-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève -ocarno Venen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zw. bew. zo onbew. verand. licht bew. zo zw. bew. licht bew. licht bew. licht bew. licht bew. z zo zzo zo <0 c BS 16 20 17 20 19 21 21 21 d 2 5 .ge fes BS cS zw. bew. nw zw. bew. wzw geh bew. w.st. 9 2 0 13 6 0 12 0 0 mist geh. bew. licht bew. licht bew. onbew. onbew. half bew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. mist onbew. onbew. onbew. onbew. nw ono zzo z w st. w.st n zo w.st. zzo nnw w.st. ono zo w w.st. onbew. o half bew. ono regen w.st. zw bew. ono half bew. w.st. 11 21 20 22 20 22 22 23 21 20 22 20 20 18 22 19 23 20 19 16 20 21 17 8 11 6 8 10 3 12 6 3 4 3 1 3 5 1 3 6 11 8 13 10 ZATERDAG 30 MAART Zon op 6.20 uur; onder 19.10 uur. Maan op 6.47 uur; onder 21.10 uur. MAANSTANDEN Nieuwe maan 28 maart 23.48 uur. HOOG EN LAAG WATER iN IJMU1DEN VRIJDAG 29 MAART Hoog water 4.13 uur en 16.26 uur. Laag water 0.00 uur en 12.18 uur. ZATERDAG 30 MAART Hoog watei 4.44 uur en 16.57 uur. Laag water 0.33 uur en 12.53 uur. Het hoog en laag watei te Zand voort ls 10 tot 15 min vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2