Senator McCarthy's geheime wapen: de „kinderkruistocht' Humphrey voor half volle zaal ZO APART.. Hervormingen in Vaticaan De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Conservatieven dringen aan op verkiezingen NEDERLANDS HOUDING TEGENOVER DE GAULLE Antipathie tegen Johnson onvoorstelbaar interieur classique Zestig mensen in India verdronken n jtm ZATERDAG 30 MAART 1968 3 V erwarring IJMUIQEN Achttien uur Slagschaduw Helden van de Sovjet-Unie ic Wellicht brandstichting in drie warenhuizen te Chicago SPAARBANKE Geen markantere persoonlijkheid in de tegenwoordige, vaak kleur loze politiek dan die van de president van de Franse republiek. In het gecompliceerde spel van de internationale betrekkingen komt hij, vaak abrupt, tot standpunten die verbazen of irriteren, maar die dan later blijken te berusten op een veelal rijp inzicht dat lang van te voren reeds het zijne was. Zo was het met de dollarcrisis die juist achter ons ligt, en zo zou het ook nog wel eens kunnen blijken te zijn met die netelige zaak van vandaag en van de eerstkomende jaren, de toelating van Enge land tot de E.E.G. De Nederlandse politiek is in de laatste jaren heel wat keren met de Franse in botsing gekomen en nu lijkt het ons de moeite waard om eens na te gaan hoe dit kwam en ook hoe het mis schien anders zou kunnen. Eén West-Europa Wrok Monetaire crisis Economische opgang reparatie elektromotoren n.v. metzelaar (Van onze correspondent) OSHKOSH Senator Eugene Mc Carthy mag dan geen begenadigd spreker zijn en hij mag charisma mis sen, dit betekent niet dat hij in de Amerikaanse staat Wisconsin geen formidabele tegenstander is voor pre sident Johnson. Er bestaat een goede kans dat de lange grijze boerenzoon uit Minnesota op 2 april aan het lang ste eind trekt en met de meeste ge delegeerden en een meerderheid van de stemmen voor de presidentiële kandidatuur gaat strijken. Dat zeg gen bijna alle waarnemers in deze staat en na een paar dagen rondge reisd te hebben kan ik niet anders zeggen dan dat ik dezelfde indruk heb. McCarthy's kandidatuur krijgt wind in de zeilen geblazen uit verschillende wind streken. Zo zal hij stemmen vangen door de werkelijk onvoorstelbare antipathie bij de kiezers tegen president John son. Steeds weer staat men verbaasd dat de man, die in 1964 de grootste overwin ning bij de presidentsverkiezingen behaal de uit Amerika's historie, nu vier jaren later algemeen gewantrouwd wordt, al gemeen verafschuwd bijna. In Wisconsin zijn daarvoor vele rede nen, zoals Johnsons zuidelijke herkomst, zijn landbouwpolitiek, hef Vietnambeleid, zijn gebrek aan inspirerend leiderschap. Maar het verschijnsel is nationaal. DAN IS ER natuurlijk Vietnam. De staat Wisconsin heeft weliswaar een oude traditie in haat tegen het communisme (de heksenjager Joe McCarthy kwam hier vandaan", maar de interventie in Indo- China gaat velen toch te ver sinds de kosten de baten lijken te overtreffen. Overal vindt men ongerustheid en ver warring over de oorlog, zelfs in piilieus, waar men dit niet zou verwachten. Gis teren was ik bijvoorbeeld in het demo cratische partij hoofdkwartier in de stad Green Bay, waar namens president Johnson de minister van posterijen O'- Briend, de getrouwen zou toespreken. Ook daar zeiden uit zichzelf een paar mensen tegen mij verward te zijn over de oorlog. Een hoofdartikelschrijver van de loka le krant zei zelfs zonder meer: „Green Bay mag normaal conservatief en repu blikeins zijn, nu bij de voorverkiezingen krijgt senator McCarthy vast de meer derheid". Een andere factor in McCarthy's voor deel is de merkwaardige kieswet in Wis consin, die het mogelijk maakt dat als republikeinen geregistreerde kiezers hun stem uitbrengen in de verkiezing voor de democratische kandidatuur en omgekeerd. ADVERTENTIES Kennemerlaan 38 Tel. 0 2550-19015 Ook maandags geopend. NEW DELHI (AFP) Bij de plaats Chapra in Noord-India zijn zestig men sen verdronken in de rivier de Ghagra, een zijtak van de Ganges. De boot waar op zij voeren zou vergaan zijn in een storm. In all? andere staten van de unie kan men alleen meedoen aan de voorverkie zingen van de partij, waarbij men gere gistreerd staat. Voor McCarthy betekent het Wisconsin- systeem oordeel, omdat algemeen ver wacht wordt dat de repiblikeinen, die pre sident Johnson een hak willen zetten, hun stem zullen uitbrengen op McCarthy. Dat is vooral waarschijnlijk, omdat-in de re publikeinse voorverkiezingen oud-vice- president Richard Nixon de enige kandi daat is (behalve dan de altijd kandiderende maar ietwat belachelijke Harold Stas- sen) zodat daar' weinig spanning te bele ven valt. MCarthy's belangrijkste troef heb ik tenslotte nog niet genoemd: de toewij ding en het enthousiasme van duizenden studenten, die achttien uren per dag zwoe gen om hun kandidaat ran stemmen te helpen. Hun onuitblusbare energie bracht McCarthy in New Hampshire 42 percent van de stemmen en in Wisconsin zal een eventueel succes ook voor een groot deel van hen afhangen. De „kinderkruistocht", zoals McCarthy het zelf genoemd heeft, blijft zijn geheime wapen. Via de kinderen bereikt hij de ouders en dit is niet te onderschatten. HET IS misschien opgevallen dat de naam van een andere kandidaat voor de democratische nominatie nog helemaal niet genoemd is, die van Robert Kennedy. De reden daarvan is dat Kennedy geen kandidaat is in Wisconsin (hij was te laat met zijn besluit mee te doen om zijn naam nog op het stembiljet te krijgen). Hij heeft zijn aanhangers opgeroepen McCarthy te steunen. Kennedy's politieke slagschaduw valt echter toch over Wisconsins politieke ta fereel. Want verliest McCarthy hier van president Johnson, dan zal zeker een heel groot deel van zijn huidige volge lingen overgaan naar Kennedy, met het argument dat de jonge senator met de beroemde naam die de afgelopen dagen hysterisch enthousiasme heeft ontketend waar hij maar kwam, een betere kans maakt president Johnson en diens Viet- nam-politiek te wippen. Wint McCarthy op 2 april, dan zal hij langer in de running kunnen blijven, maar ook dan blijft het twijfelachtig of hij het tegen de Kennedy-stoommachine zal kun nen blijven bolwerken. Ironie van de si tuatie is intussen dat een overwinning van M.C Carthy in Wisconsin Kennedy zeer ten goede zal komen. Nu al is bekend dat innnniwnnnnnnnmifiniuij een aantal politici overweegt „Bobby" hun steun toe te zeggen als in Wisconsin bewezen wordt dat de anti-Johnson-stem ming zo groot is, dat er een kans bestaat de president de democratische kandida tuur op de conventie te ontzeggen. Dit is hatelijk voor McCarthy, die nu niet langer alleen vecht voor een ombui ging van het Vietnam-beleid, maar een echt presidentiële kandidaat is geworden. Onrustbarend is het evenwel voor John son. En niemand verwondert er zich dan ook over dat de man in het Witte Huis een aantal van zijn luitenants naar Wisconsin heeft gestuurd om zijn zaak te bepleiten bij de kiezer. Tot nu toe is het succes van deze operatie echter niet groot geweest. Minister van Landbouw Freeman werd in Madison uitgefloten en kon zijn rede niet uitspreken. Vice-president Humphrey kreeg in Milwaukee de zaal maar half vol. Maarschalk K. Vorosjilov (links) en maarschalk Boedjonnie zijn hel den van de Sovjet-Unie geworden. De onderscheidingen werden uitge reikt in het Kremlin. - -A- VATICAANSTAD, (Reuter en AFP). Paus Paulus heeft vele sporen van de op middeleeuwse leest geschoeide pauselijke hofhouding opgeruimd en een vergaande modernisering van die hofhouding bekend gemaakt. De paus hief vele oude en sinds lang zinloos geworden functies op, zoals „dra ger van de gouden roos", „stafdrager" en „pauselijk ruiter". De beroemde Zwit serse garde blijft bestaan, evenals de pauselijke gendarmerie (politie), de pala tijnse garde en de edelgarde die voortaan echter „eregarde" zal heten. Eeuwen lang hebben leden van een kleine groep Romeinse adelijke families, zoals de Colonna's, de Torlonia's, de Na- salli Rocca's en de Orsini's als kamerheer of edelgardist de pauselijke hofhouding .gediend. Hun opvolgers zullen voor een termijn van vijf jaar benoemd worden De functies zijn niet erfelijk meer. CHICAGO (Reuter) In Chicago zijn binnen drie uur in drie grote warenhui zen branden uitgebroken. Volgens de brandweer is de mogelijk heid groot dat er van brandstichting sprake is. Twee brandweerlieden liepen verwondingen op. Onder de duizenden be zoekers en het personeel van de waren huizen de branden ontstonden rond het middaguur werd niemand gewond. Speciale eenheden van de politie met speurhonden zijn met het onderzoek naar de oorzaak van de branden belast. .CV.*" ADVERTENTIE S-S'ftlE» fcN VOLGN Uw «jMutcrtkerwng ixitcsui ot atrw- vv>ljtr>wmn*rr Ve«t«nf Op <U formed teren vtxv integcn ht«»cn. weifcc u aart <h- i ofttCt van .ie zc»kU. DrSCtAT de wftro ,k- R'jk i/Ktrsft^rrbicni rat men huctt door ttfkïóchuhis <b roK-cir fatyjtaarUotó. Er zijn 2200 vestigingen. Op de postkantoren kuntde heie dag terecht Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. (Van onze correspondent) LONDEN. De conservatieve oppositie leider Edward Heath heeft met alle klem aangedrongen op het onmiddellijk hou den van nieuwe algemene verkiezingen, omdat de fantastische resultaten van de tussentijdse stembusstrijd op dramatische wijze hebben bevestigd dat de Britten de Labour-regering beu zijn. Heath zei, dat als Wilson aanblijft, hij het land in ge vaar brengt. Daarbij stellen wij voorop, dat het niet alleen minister Luns is geweest, die op grote moeilijkheden stiet bij de Fransen: ook minister Beyen had die destijds. En toen, dat is óók het over denken waard, was De Gaulle nog maar een ambteloos burger, die zijn uur afwachtte in de rust van Colom- bey-les-deux-Eglises. Het ziet er dus wel naar uit, dat er tussen Nederland en Frankrijk be langentegenstellingen zijn die telkens weer naar voren komen. Maar des te belangrijker is de manier waarop er van Nederlandse kant naar gestreefd wordt om recht te doen aan ons stand punt voor zover dat mogelijk is. Zelden of nooit is het immers aan Nederland om anderen de wet te stel len. Wat die belangentegenstellingen be treft, er bestaat in Frankrijk een dui delijke neiging (niet slechts onder De Gaulle, maar onder hem wel meer dan ooit) om de Gallische haan de victorie te laten kraaien en om in heel Europa haantje de voorste te spelen. Niet voor niets is de haan het nationale sym bool van de Fransen, evenals trouwens van de Walen. Nu is het duidelijk voor ons, dat wat er ook gebeurt, steeds weer één natie nummer één zal zijn, en ook dat wijzelf dat niet zullen zijn. Indien de Benelux inderdaad zou worden ge maakt tot een politieke eenheid, dan zou daarmee op slag een nieuwe macht in Europa haar intree doen, een macht, weliswaar nog altijd niet van groot formaat, maar toch wel van wezenlijk belang. Evenwel, het is zo ver nog niet en intussen moeten wij uitgaan van de reële macht van Neder land alleen en groot is die nu een maal niet. Gelukkig voor ons en andere kleine landen echter is er in Europa niet sprake van slechts één groot land, maar er zijn er verschillende, niet veel van elkaar in macht afwijkende. En er is, de anderen overschaduwend, de USSR, Aziatische zowel als Europese macht en vèèl groter dan Frankrijk, de Bondsrepubliek, Italië, Spanje of ook Engeland. Frankrijk alleen kan dus nooit de dienst uitmaken, hoe graag velen daar het zouden willen. Maar men kan er zich als Nederlan der gelukkiger over voelen wanneer het aantal in macht met Frankrijk vergelijkbaren binnen de E.E.G. nog meer zou toenemen en het is daarom, dat de grote voorkeur van Nederland voor de Engelse toetreding een geheel begrijpelijke aangelegenheid is een voorkeur, die trouwens (naar men mag aannemen om soortgelijke rede nen) alle E.E.G.-landen op Frankrijk na hebben. Maar de Franse these bevat meer dan alleen de lust om zich als eerste te laten gelden. Frankrijk wil naar één West-Europa, dat als een gelijk- kunnen steunen waar het opvattingen dekt die wij tot de onze kunnen ma ken. Er kan dan een gesprek ontstaan, wat zeker meer uitkomst kan ople veren dan het rancuneuze geharrewar- over-de-hele-linie waarop thans onze politiek wel eens lijkt. Dit laatste een politiek met een zekere rancune lijkt ook daarom zo verkeerd, omdat De Gaulle zelf een vaak door wrok bezeten figuur is. Dat is ook al steriel, maar als er een soort gelijke politiek tegenover wordt gezet, dan is het resultaat zeker ongunstig. En dan is het tenslotte ook nog waar, dat elk land wat de Fransen noemen „la politicme de ses moyens" moet voe ren. Het is alweer De Gaulle, die dit niet steeds schijnt te willen beseffen maar wanneer hij bluft, en men ziet door die bluf heen, dan moeten wij als klein land zeker niet bluffen, op straffe van ons belachelijk te ma ken in de wereld. Het is waar, dat in het negatieve onze stem en ons optreden nog heel wat kunnen afremmen, kunnen voorko men en zelfs voorgoed onmogelijk ma ken, maar in het opbouwende preste ren wij niets zolang wij alleen zijn. En wat die negatieve werkzaamheid betreft, als onze minister van Buiten landse Zaken die bedrijft, dan richt hij in ons aller naam onmiskenbaar een zeker nadeel aan op het gebied waardige macht voortbestaat tussen Amerika en de USSR, en zo onafhan kelijk mogelijk van beide. Het is niet duidelijk, daarom wij op onze beurt dit ideaal niet zouden hel pen nastreven want ook wij hebben toch niets te winnen bij een overheer sende invloed van de USA om van de USSR te zwijgen! Maar het lijtot wel eens, alsof voor vele Nederlanders van gezag Frank rijk nog altijd het land is van de Roi- soleil terwijl sommige van die Ne derlanders lijden aan wat ik zou willen noemen het Pichegru-complex. En toch is het echt niet waar, dat de le gers van de Grande Revolution klaar zouden staan om andermaal over on ze grote rivieren heen te trekken Zo zouden wij, zonder ook maar iets prijs te geven van ons nationale stand punt ten aanzien van het opnemen van Engeland in de E.E.G., Frankrijk daar van Europese integratie toch al een zo teer plantje. Zo wil het ons voorkomen, dat het tegenwoordige Nederlandse streven om uitbreiding van de werkingssfeer van de E.E.G. te voorkomen bedoeld als een hefboom op Frankrijk om En geland in de E.E.G. te krijgen rechtuit schadelijk is, voor Nederland en voor de Europese zaak. Dit brengt ons tot de monetaire crisis. Momenteel zijn de valuta's van de landen van de Europese Gemeen schap gezonder dan die van Engeland en zelfs van Amerika het feit, lang voorzien door De Gaulle (die niet werd geloofd), is waar gebleken. Maar is dat opmerkelijke verschijn sel dan niet een uitstekend argument om iets te gaan doen wat al lang ge daan had moeten worden, namelijk het uitbreiden van de sfeer van de E.E.G. tot monetaire zaken? Een mo netair blok van de E.E.G. zou uiterma te sterk zijn en die kracht kon worden aangewend zowel om de eigen valuta's van de Zes te blijven schragen als om met de monetaire autoriteiten van Engeland en Amerika zodanige rege lingen te treffen als mogelijk zijn om de rust op de valutamarkt te doen terugkeren. Korter gezegd: de E.E.G., optredend als geheel, kan leningen geven aan landen met bedreigde valuta's zij staat echter veel sterker bij de on derhandelingen dienaangaande, dan wanneer een aantal presidenten van los met elkaar verbonden centrale banken met het vliegtuig van Johnson naar Washington worden ontboden. Want wat daar in laatste instantie gebeurd is, voor zover wij de com muniqués vermogen te ontleden, is dat deze heren daar beloofd hebben, een fiks nieuw bedrag beschikbaar te stel len aan de Federal Reserve Board, met als enige zekerheid de belofte van een gegarandeerde goudwaarde voor de te verstrekken dollars. Het heet een „swap" en theoretisch kan het een crediet in beide richtingen zijn; het zal het echter niet zijn. De beloften van Amerikaanse kant om de overheidsuitgaven te verminderen en de belastingen te verhogen lijken wel losjes gegeven te zijn. Dit weten wij in ieder geval al: de militaire uitga ven in Vietnam zullen zeker niet wor den verminderd! Maar heeft dan De Gaulle zozeer ongelijk, wanneer hij roept om één monetair front van de Zes? En, vergeten wij niet dat het tot- standbrengen van monetaire integra tie in de E.E.G. op zichzelf, dus los van de tijdelijke moeilijkheden ron dom pond en dollar, een belangrijke stap vooruit zou betekenen op de weg naar Europese eenheid. Zou die mo netaire integratie er eenmaal zijn, dan zouden de Zes met elkaar een ge meenschappelijke geldpolitiek vast stellen wat helemaal niet het zelf de is, als dat men de Franse lijn voortdurend zou volgen. Er zou inte gendeel een levendig gesprek komen, een gesprek waaraan behoefte bestaat en dat thans, welbewust, onmogelijk wordt gemaakt.door Nederland. Of misschien moeten wij nog meer preciseren, en zeggen „door de minis ter van Buitenlandse Zaken". Want op het ministerie van Financiën en op de Nederlandsche Bank staat men soms dichter bij bepaalde denkbeelden van De Gaulle dan men op het Plein graag zou zien. Maar ook onze bekwame fi nanciële deskundigen kunnen geen vuist maken wanneer er geen hand is. De drastische maatregelen, die de re gering nu moet nemen, kunnen alleen sla gen als zij het volledige vertrouwen van de kiezers bezit. Labour doet evenwel het enige, wat er in deze omstandigheden opzit, namelijk het hoofd koel houden en ondanks alles stug doorgaan met dingen te doen, die de regering noodzakelijk acht. Wanneer men tenslotte positieve resultaten zal zien, zal volgens Labour het politieke getij keren. Maar velen vragen zich af of de rege ring uit de catastrofale verkiezingsneder laag, die een symptoom is voor de felste aniti-Labour-stemming in het land, die men in jaren heeft meegemaakt, nog een kans heeft om zich te herstellen. Vooral om dat de Engelsen de meest bittere medicijn namelijk prijsstijgingen over de hele li nie, gepaard gaande met een loonstop, nog te slikken zullen krijgen. Daar staat tegenover dat een opiniepei ling aan het licht heeft gebracht dat 93 percent van de kiezers Jenkins" harde be groting hebben kunnen aanvaarden. De indruk bestaat bovendien, dat het mis schien allemaal nog wel zal meevallen, vooral omdat er duidelijke tekenen zijn voor een langzame economische opgang. Een belangrijk element bij alle tussen tijdse verkiezingen vormen altijd de pro testhoudingen tegen de zittende regering. Deze komen tot uiting door op andere partijen te stemmen of thuis te blijven. Als het er, zoals bij een algemene ver kiezing, om gaat een andere regering te kiezen, zijn er echter altijd duizenden die naar hun oude loyaliteiten terugkeren. Er circuleren thans geruchten omtrent een ministerkompleet tegen premier Wil son. Zijn enige rivaal is de nieuwe kan selier van de schatkist, Roy Jenkins die Wilson wel naar voren moest schuiven, toen devaluatie niet langer kon worden afgewend. Jenkins is nu de man om wie alles draait, maar hij is in zijn taak als minister van Financiën nauwelijks be gonnen en is op die post onontbeerljk. Vandaar dat er geen spoedige ingrij pende veranderingen aan de top van de Britse regering zijn te verwachten. Zolang de Labour-regering de steun bezit van de eigen fractie een steun, die des te groter zal zijn naar mate Labour meer in een hoek wordt gedreven staat zij con stitutioneel sterk. Tenslotte is de regering voor vijf jaar gekozen en behoeft zij niet heen te gaan, omdat de kiezers haar op een gegeven moment ontrouw zijn geworden. ADVERTENTIE Een defekte elektromotor moet zo snel mo gelijk gerepareerd worden. Een defekte elektromotor betekent stilstand van de machine en dat kost tijd en geld. Daarom direkt N.V. Metzelaar bellen, zij reviseert, repareert en wikkelt alle elektromotoren vakkundig en snel. Zij zijn immers de spe cialisten op< dit gebied. Bel 02500 -1 75 64 of kom even langs. GONNETSTRAAT 11-17 HAARLEM TELEFOON 02500- 17564

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 39