TOT DAG Lücke treedt definitief af Grootste verlies in deze eeuw geleden Zware Labour-nederlagen bij tussentijdse verkiezingen GROEN Co Novotny gehandhaafd in het centrale comité m WÊ\A taar op actuele zaken Dode neger m Kiesinger hoeft niet te getuigen Gagarin maakte proefvlucht in een Mig-15 Meerderheid liep terug tot 14 zetels Woninginrichting - Beverwijk - 250 modelkamers Groep in Congres wenst intrekking van resolutie Geheim overleg in Zuid-Vietnam Nasser bedankt De Gaulle telegrammen VRIJDAG 29 MAART 1968 3 is Vernietigend Centrale Verwarming IDEAL-STANDARD Gasketels Betoging voor Cisar SS De eerste dode van dit jaar in de strijd om de burgerrechten is in Amerika ge vallen: in Memphis, Tennessee, werd een jonge neger doodgeschoten door de po litie, toen deze zich genoodzaakt zag schietwapenen te gebruiken om aan plunderingen en vernielingen van winkels een einde te maken. Hiermee is aangetoond dat het klimaat in de Verenigde Staten niet meer ge schikt is om rustige protestdemonstraties te houden. Martin Luther King, die een steunbetoging had georganiseerd om sta kende vuilnismannen in Memphis een hart onder de riem te steken, weet nu dat hij de levens van zijn aanhangers ris keert als hij doorgaat met de straat te gebruiken als forum van het onbehagen. Toch zal hij zich daardoor niet laten weerhouden. Dat is duidelijk gebleken uit enkele verklaringen, die hij kort geleden heeft afgelegd en waarin hij herhaaldelijk wees op het explosieve klimaat in Amerika, dat de voorspelling van een „lange hete zomer" rechtvaardigde. Het is duidelijk dat de Amerikaanse autoriteiten zich beraden over een even tueel verbod van massabetogingen, of schoon zij zich wel degelijk zullen reali seren dat de spanningen daardoor nog zullen worden versterkt. Demonstraties werken in vele gevallen als uitlaatklep pen. Als zij echter ontaarden in plun deringen en geweld, komt de vraag naar voren of het gezag niet op die uitdaging moet ingaan en de uiterste maatregelen moet nemen om deze uitwassen te voor komen. Natuurlijk moet men zich realiseren dat de onvrede der Amerikaanse negers een stadium heeft bereikt waarin deze niet meer door demonstratieverboden te beteugelen is. Men kan niet stellen dat relletjes zullen uitblijven als men geen betogingen meer zou toestaan, want dat zou een schromelijke onderschatting be tekenen van de problematiek, waaruit deze onlusten voortkomen. Er is in de Verenigde Staten een si tuatie van latent oproer gegroeid. Iedere aanleiding, iedere vonk heeft uitslaande branden ten gevolge. Iedere dode en speciaal de dode van Memphis, gevallen bij het eerste het beste relletje in het land wakkert de intense haat tegen het gezag aan op een manier die iedere weg terug verspert. In de sentiments-frustratie der kleur lingen liggen langzamerhand stapels ar gumenten opgehoopt, die de verbittering op kookhitte brengen. De negers beseffen maar al te goed, dat hun jarenlange onderdanigheid en volgzaamheid bij de blanken geen erkentelijkheid, maar ver achting hebben gewekt. De verachting voor het leven van een kleurling lezen zij niet alleen af uit de schietpartijen van politie in de Amerikaanse straten, maar ook uit de Amerikaanse bombardementen op Vietnamese wooncentra. Deze combi natie van onlustgevoelens doet hun af keer van de zittende Amerikaanse re gering afglijden tot een regelrecht anti- Amerikanisme, dat door blanke Ameri kanen als verraad wordt ondergaan. De blanke Amerikanen beseffen nog te wei nig dat de Amerikaanse negers zich als ras door het vaderland verkocht en ver raden voelen. Zo groeit de kloof tussen de blanke en gekleurde Amerikanen steeds wijder uit, waarbij rekening zal moeten worden gehouden met steeds ern stiger pogingen tot rebellie en steeds bloediger onderdrukking daarvan. Het punt is genaderd waarop de vrede lievende leiders van de negers, onder wie dominee Martin Luther King de meest prominente is, zullen moeten kiezen vóór geweld, omdat zij anders geen leiders meer kunnen zijn. Een idealist als King schuwt de weg van de gewelddadige revo lutie niet, zodra hij ervan overtuigd raakt dat het nog de enig overgebleven weg is. Het zal dan een schrale troost zijn, vast te moeten stellen dat hij jarenlang de vrede heeft gepredikt in de hoop dat blank Amerika er iets positiefs tegenover zou stellen. BONN (AP) De Westduitse regering heeft bekend gemaakt dat kanselier Kurt Georg Kiesinger niet als getuige a de charge zal hoeven te verschijnen in een proces wegens oorlogsmisdaden. Een regeringswoordvoerder verklaarde dat het kabinet had besloten dat de kan- «elier „uit principiële overwegingen" niet zal hoeven te getuigen in het proces tegen Adolf Beckerle, gedurende de tweede we reldoorlog Hitler's gezant in de Bulgaar se hoofdstad Sofia. Beckerle wordt verdacht van mede plichtigheid aan de deportatie en dood van 11.343 Bulgaarse joden. Zijn advo caat Egon Geis wilde Kiesinger laten ge tuigen dat Duitse gezanten in het buiten land niet op de hoogte waren van het lot der joden die naar Duitsland werden gedeporteerd. Kiesinger werkte destijds op het ministe rie van Buitenlandse Zaken als plaatsver vangend hoofd van de radio-propaganda- dienst. Het liberale Kamerlid Hans ^Viegel dat pas 26 jaar is en daarom veelal „jonge heer Wiegel" wordt genoemd, heeft de politieke boekenkast aangevuld met 88 pagina's druk onder de titel „Een partijtje Libre". Hij praat wat in en uit over on behagen, vrijheid, ruimtelijke ordening en democratie. Opzienbarende rebellie te gen de heersende liberale opvattingen staat er niet in. Dat kan ook niet, want Wiegel is Kamerlid. Bovendien moet hij zijn werkje tijdens het biljarten hebben geschreven. De omslag toont de schrijver aan het biljart van „Ome Ko" in de Am sterdamse Jordaan, hetgeen maar weer eens duidelijk maakt dat de heer Wiegel best bereid is met gewone mensen om te gaan. Ook Hans Wiegel heeft de patent-oplos sing voor onze politieke malheur nog niet gevonden, al is hij ervan overtuigd dat „twintig Kamerleden van groot kaliber" betere heelmeesters voor de malaise zijn dan wat voor verandering van ons kies stelsel ook. Twintig lijkt overdreven veel, zeventien is wat ons betreft ook goed. Maar hoe we aan de Kamerleden groot kaliber moeten komen, zegt Wiegel er niet bij. Hij verschuift het probleem zon der het op te lossen. Hij vergist zich bo vendien door ervan uit te gaan dat een goede volksvertegenwoordiging hetzelfde is als een goede democratie .In de liberale hoogtijdagen van de negentiende eeuw was die stelling juister dan nu. Het parle ment was de plaats waar de politiek ge maakt werd. Ons probleem is juist dat het parlement op een zijspoor terecht is gekomen. De echte beslissingen vallen in Brussel, in het overleg tussen de pressie groepen, in de concerndirecties en in het ambtelijk apparaat. Daar zitten de man nen van groot kaliber die Wiegel zo graag in de politiek wil hebben, maar ze kijken wel uit. Hoe groot de afstand tussen echte poli tiek en het parlement soms kan zijn, was bij voorbeeld te zien bij het debat over het goud. Het internationale betalings verkeer is helemaal geen zaak die alleen bankiers aangaat. De Kwaliteit van het internationale ruilmiddel heeft direct te maken met onze werkloosheid, maar ook met de oorlog in Vietnam en het voort bestaan van apartheidslanden als Zuid- Afrika en Rhodesië. Goud of geen goud als mondiaal betaalmiddel is een politieke vraag van de allereerste orde. Toch had het maar weinig gescheeld of de Tweede Kamer had er helemaal niet over gepraat. Minister Witteveen had er niet aan ge dacht om op eigen initiatief de Kamer iets te vertellen. De socialist Berg moest hem daartoe brengen. Het debat had wei nig om het lijf. De meeste fracties stuur den hun financiële specialisten in het veld die niet verder kwamen dan een korte rede in de bekende onbegrijpelijke club- taal met de heer Berg als een van de goede uitzonderingen. Het debat was een typisch geval van napraten. Er was niets meer aan de be slissing te veranderen. Die had Zijlstra al genomen in een New Yorks bankge bouw, samen met een stuk of wat andere betrouwbare mannen en bijna zonder dat de Kamer het merkte. MOSKOU (AFP-Reuter) De 34-jarige Russische ruimtevaarder Joeri Gagarin maakte met luchtmachtkolonel Seregin een normale oefenvlucht toen hij en Sere- gen woensdag op rond 250 km. ten noord oosten van Moskou dodelijk verongelukten. De vlucht werd gemaakt in een Mig-15, een verouderd type straaljager dat ge bruikt werd in de Koreaanse oorlog. Het toestel had een dubbele besturing. Gagarin en Seregin waren met de Mig opgestegen van het militaire vliegveld bij de plaats Tsjakovskaja, op dertig kilome ter ten noordoosten van Moskou gelegen, dat gebruikt wordt voor de opleiding en conditietraining van ruimtevaarders en toekomstige kosmonauten. Gagarin maakte de vlucht om in conditie te blijven. De stoffelijke resten van Gagarin en Seregin zijn naar Moskou gebracht waar zij gistermiddag zijn verbrand. Hun as is in urnen geplaatst, die morgen plechtig zullen worden bijgezet op het Rode Plein. (Van onze correspondent) BONN. De Westduitse minister van Binnenlandse Zaken Paul Lücke is nu de finitief afgetreden. Donderdagmiddag maakte hij zijn besluit bekend. Lücke lichtte zijn stap ook voor de televisie toe. Hij verklaarde de kwestie van de kies wethervorming als een essentieel bestand deel van de grote coalitie te hebben be schouwd. Zij vormde naar zijn zeggen ook een essentieel bestanddeel van de rege ringsverklaring van december 1966, waar mee de coalitie-regering Kiesinger-Brandt zijn intrede deed. Nu duidelijk is gewor den dat er gedurende de lopende zittings periode van de Bondsdag (zij eindigt in de herfst van volgend jaar) geen kans meer bestaat op een doorvoering van de door Lücke gewenste wetsvoorstellen, heeft hij besloten af te treden. (Van onze correspondent) LONDEN Het is vandaag een zwarte dag voor de Labourregering, maar de Conservatieven juichen. In de gisteren gehouden tussentijdse verkiezingen voor opengevallen Lagerhuiszetels heeft Labour de drie door haar verdedigde districten Ac ton (in West Londen), Dudley en Me- riden (in de Midlands) met grote meerderheden aan de Conservatieven moeten afstaan. In de Tory-zetel Warwick en Leaming ton het oude kiesdistrict van lord Avon, de vroegere premier Anthony Eden hebben de conservatieven hun meerder heid aanzienlijk vergroot. De Labour- meerderheid in het Lagerhuis die twee jaar geleden bij de algemene verkiezingen 97 zetels bedroeg is nu teruggelopen tot 74 (plus drie vacante zetels). Van de twaalf door Labour in de alge mene verkiezingen bij tussentijdse stem busstrijd verdedigde zetels zijn er negen aan de Conservatieven verloren gegaan. Dit is het grootste verlies dat in deze eeuw een regeringspartij ooit bij tussen tijdse verkiezingen heeft geleden. Werkelijk vernietigend werd Labour in Dudley verslagen waar de grootste om mezwaai tussen partijen sinds dertig jaar plaatsvond, namelijk van 22,2 percent. In deze sinds de oorlog veilige Labourburcht werd een socialistische meerderheid van ruim 10.000 gewijzigd in een conservatie ve van ruim 11.000. De enorme achteruit gang van Labour in deze plaats is mede toe te schrijven aan het feit dat het af getreden Lagerhuislid kolonel Wigg in Dudley zeer populair was zodat jarenlang de labour-aanhang hier als gevolg van de ze persoonlijke factor buitengewoon groot is geweest. In de Midlands waar de chrisismaatre- gelen ook vooral in de auto-industrie door werken is Labours achteruitgang groter dan bijvoorbeeld in Acton waar de om mezwaai naar de Tories 15 percent be droeg, hoewel op zichzelf ook al vernie tigend van aard. De gemiddelde omme zwaai in de Midlands bedroeg 19 tot 20 percent. Labours tegenslag wordt niet aan de jongste deflationistische begroting toege schreven. Zoals altijd met tussentijdse verkiezingen is er bij velen sprake van een protest tegen de zittende regering. Maar de ontgoocheling in het Labour-be- wind is zodanfg dat de betekenis van het resultaat als de volledige opzegging van vertrouwen in de Labourregering kan wor den beschouwd. krassere maatregelen te nemen dan an- moreel verplicht zijn om nieuwe verkie zingen uit te schrijven. Dat zal hij echter niet doen omdat Labour precies op de dag nog drie jaar aan de macht kan blijven. Wilson zal zeker niet naar de stembus gaan om de Labour-politiek te laten af maken. De regering wist dat de noodza kelijke onpopulaire maatregelen haar stemmen zouden kosten. Ze beschouwt zich gewikkeld in een economische oor log, geeft toe dat zij een aantal veldsla gen heeft verloren, maar blijft hopen op de eindzege. De aanklacht tegen Wilson is dat hij door onnodige blunders de dingen erger heeft gemaakt en daardoor gedwongen is krassere maatregelen te nemen dat an ders nodig zou zijn geweest. De moeilijkheid voor de regering is dat terwijl de kiezers remedies op korte ter mijn verwachtten, oplossingen voor de zo zwaar op Groot-Brittannië drukkende pro blemen alleen op lange termijn mogelijk zijn. ADVERTENTIE Honderden jongelui hebben in Praag met spandoeken betoogd voor hun kandidaat voor het Tsjechoslo- waakse presidentschap: dr. Cestmir Cisar. Oud-president Novotny is ontslagen uit het partijpresidium en het partijsecreta riaat, maar blijft lid van het centrale comité. In de plaats van Novotny is Smrkovsky in het presidium gekozen. Cisar werd bij besluit van het centrale comité weer in het secretariaat opgeno men, waarvan hij reeds in 1963 vijf maan den deel uitmaakte. Met Smrkovsky en Cisar zijn twee van de belangrijkste figuren in het huidige vernieuwingsproces tot de partijtop opge klommen. De voorzitter van de centrale raad van landbouwcoöperaties in Tsjechoslowakije, Vratislav Krutina, heeft zijn functie neer gelegd wegens de critiek die de laatste tijd op hem is uitgeoefend. ADVERTENTIE Kunt U tapijt beoordelen aan de band van een staaltje? Zeker, u voelt hoe zacht het is, u ziet de kleur, u denkt: dit ls 't. Wat hebt u nou gekozen? Wol, Haargaren, Orlon, Nylon, Draion, Danuflor, Floxan, Fibranne, Perion, Acry- lan of Enkalon? U weet het niet, en dat kan ook niet. Laat u daarom veilig adviseren door Stoutenbeek Wo ninginrichting! Deze specialisten weten niet alleen welke vloerbedekking juist voor u de meest ideale is, maar ook wat voor ondergrond uw tapijt voor vroegtijdige slijtage kan behoeden. Stoutenbeek heeft naast alle bekende merken een groot aantal vast tapijt soorten. De Sunart kollektie geweven naar advies van de Stoutenbeek tapijt kenners. En dan hangt aan elke rol tapijt nog de kwali teitslabel. Dat betekent voor udit tapijt is streng getest. U kunt het „veilig" kopen. Laat u precies voorrekenen wat het u kompleet gelegd kost en u ontvangt de meest konkurrerende prijs. Stoutenbeek heeft alle keuze, geeft alle service en garantie. WWM Dus...zelf komen zien bij stoutenb eek Zondag houdt in Praag een. organisatie van slachtoffers van „onrechtvaardige vonnissen en vervolgingen sinds februari 1948" haar oprichtingsvergadering. Ze wil opkomen voor de sociale belangen van de betrokkenen. Intussen heeft de president van de rechtbank die in 1952 in een schijnproces de vroegere secretaris-generaal van de Tsjechoslowaakse communistische partij, Rudolf Slansky, samen met tien anderen ter dood heeft veroordeeld, verklaard dat hij zich volmaakt onschuldig voelt. Te genover het tijdschrift „Reporter" ver klaarde de rechter, dr. Josef Urvalek, dat hij er nog steeds van Overtuigd is dat destijds alles correct is toegegaan. „Alle beklaagden hadden bekend, dus behoefde ik niet meer aan hun schuld te twijfelen", zei hij. WASHINGTON (Reuter). Een groep van 21 leden van het Amerikaanse Con gres heeft een wetsontwerp ingediend in het Huis van afgevaardigden dat intrek king beoogt van de „Golf van Tonkin"- resolutie van 1964 op grond waarvan de Verenigde Staten de oorlog in Vietnam opvoerden. De woordvoerder van de groep, Lester Wolff, heeft gezegd, dat men hoopt te be reiken, dat het Congres zijn rechtmatige taak kan terugvoderen in het besluitvor mingsproces. Volgens Wolff zijn de omstandigheden in Zuidoost-Azië radicaal gewijzigd sinds de resolutie op 10 augustus 1964 werd goedgekeurd. Maar toch was de resolutie blijven dienen als een blanco volmacht voor de Amerikaanse regering om de deelnenüng van de Verenigde Staten aan de oorlog in Vietnam te vergroten. De regering-Johnson had de resolutie bij het Congres ingediend nadat zij Noordvietnamese patrouillevaartuigen er van beschuldigd had twee Amerikaanse torpedoboot jagers in de golf van Tonkin (op 2 en 4 augustus) te hebben aange vallen. SAIGON (Reuter). President Ngoe- yen Van Thieu van Zuid-Vietnam voert al dagen geheim overleg over de toe stand in zijn land met de Zuidvietnamese ambassadeurs in de landen die Zuid- Vietnam actief steunen. De aankondiging gaf aanleiding tot speculaties dat Thieu van plan zou zijn grootscheepse veranderingen aan te bren gen, bijvoorbeeld in de oorlogvoering. PARIJS (AFP) President Nasser van Egypte heeft een persoonlijke bood schap aan president De Gaulle laten over handigen. Het Egyptische staatshoofd heeft daarin onder andere uitdrukking ge geven aan zijn erkentelijkheid voor het Franse standpunt in de Veiligheidsraad, toen de Israëlische aanval op Jordanië werd veroordeeld. 1 Transplantatie. In Leeds zijn drie hart kleppen van een varken in een hart van een vrouw overgezet. Wapens voor Jordanië. De VS hebben een nieuwe wapenovereenkomst gesloten met Jordanië. Het gaat om ongeveer hon derd M 48-tanks en ongeveer een dozijn F 104-straaljagers. Staatsgreep. Tijdens een militaire staats greep is de Zuidjemenietische regering van een aantal communisten en linksen gezuiverd, hoewel president Qahtan al Shaabi tenminste in naam op zijn post is gelaten. Ping Ping gearresteerd. Mejuffrouw Lioe Ping Ping, dochter van president Lioe Sjao Sji van China is gearresteerd door veiligheidstroepen. Vlucht. De Beierse grenspolitie heeft be kendgemaakt dat een 29-jarige burge meester van een Oost-Duits dorp naar het westen is gevlucht.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3