UITZONDERLIJK GOEDE RESULTATEN BIJ SCHOOLZWEMMEN IN VELSEN Zevenentachtig percent slaagt voor zwemproef I Voor u 31/2°/o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Voorjaarsprodukten luiden bedrijvigheid aan veiling in Zal ook „Kiss me" een tienerrage worden? Lenteweer voor bloemenhandel katastrofaal Financiering van de visserij RfJK'ii de bank waar ook zich thuis voelt Douane vindt grote partij sigaretten Maak lipafdruk van vriend of vriendin ZATERDAG 30 MAART 1968 4 Klassikaal Kort Schema Jfe P Extra Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 3V2rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK (Van een onzer verslaggeefsters) VELSEN Het schoolzwemmen in de gemeente Velsen is een in Neder land nog niet geëvenaard succes. Niet minder dan 87 percent van de leer lingen legt de zwemproef voor het diploma A met goed gevolg af, terwijl landelijk het gemiddelde op circa 45 percent ligt. De inspecteur van de lichamelijke opvoeding in dit district schreef vorig jaar in een brief aan het gemeentebestuur onder meer: „Rekening houdende met de hoge eisen welke in Velsen aan het schooldiplomazwemmen worden gesteld, alsmede met de aantallen uitgereikte zwemdiploma's B en C, meen ik deze resul taten tot de beste in Nederland te mogen rekenen. Graag wil ik mijn grote waardering uiten voor het zo uitstekende schoolzwemonderwijs in uw gemeente". Waarom zijn de resultaten van het schoolzwemmen in Velsen zo uitzonderlijk goed? Met deze vraag hebben wij ons gewend tot de heer A. H. Wedemeijer, directeur van de dienst lichamelijke opvoeding, sport, jeugdzaken en recreatie in de gemeente Velsen, die graag bereid was en kele aspecten van het schoolzwemmen toe te lichten. In Velsen waar men over één overdekt gemeentelijk zwembad beschikt, kregen de kinderen van alle lagere scholen in de gemeente aanvankelijk zwemles in de vijfde en zesde klas, ongeveer 35 les sen per jaar en per les twintig minuten. Dat bleek voldoende oip een groot percen tage leerlingen het zwemdiploma A te doen verwerven. Sinds 2 jaar begint men al met zwemlessen in de 4e klas om de kinderen goed aan het water te laten wennen. In de vijfde klas halen zij dan meestal zonder moeilijkheden het zwem diploma. De heer Wedemeijer stelt nadruk kelijk, dat de kinderen van de vijfde klas de beste leeftijd hebben om in klassikaal verband zwemmen te leren. Die leerlin gen zijn ongeveer tien jaar. De prestatie drang speelt dan een rol en deze kinderen hebben minder watervrees dan de jon gere of de oudere leerlingen. Zij hebben ook minder scrupules dan elf- en twaalf jarigen die zich eerder generen als het bij voorbeeld niet zo goed gaat. De licha melijke conditie van de tienjarigen is over het algemeen volgens de heer Weij- demeijer ook beter dan van de aanko mende pubers, die vaak „slap" zijn. Ha len de kinderen in de vijfde klas het di ploma niet, dan krijgen zij in de zesde klas nog een kans. De andere zesde klas- sers trainen voor de schoolzwemwedstrij- den die een grote stimulans blijken te zijn om beter te leren zwemmen. Velen halen ook in dat jaar het B-diploma, dat meer garanties biedt dat het kind niet meer zal verdrinken als het onverwacht in het water valt. Op jongere leeftijd zwemmen leren in klassikaal verband heeft volgens de heer Wedemeijer niet veel zin en levert vele problemen op. Het is bij voorbeeld onver antwoord de jonge kinderen van de nabij gelegen scholen op de fiets in groepsver band naar het zwembad te laten gaan, zoals dat nu ook met de tienjarigen ge- beeurd. Het aan- en uitkleden levert bij deze jongsten soms ook moeilijkheden op. Bovendien is de accommodatie in het overdekte zwembad er niet geschikt voor. De vloer helt vrij snel en het bad wordt gauw te diep voor de tientallen kleintjes in klasseverband. Dan is er nog het pro bleem, dat de kinderen als zij eenmaal het zwemdiploma hebben toch willen blij ven lessen, zoals zij op school ook blijven rekenen en lezen. En dat kan niet in ver band met de beschikbare ruimte en tijd. Voor privélessen ligt dat anders. Men kan kleuters al leren zwemmen, maar dat vergt veel tijd en persoonlijke aandacht. De wachtlijst voor particuliere zwemlessen is in Velsen overigens zeer lang wegens ge brek aan accommodatie. Het ene over dekte bad is overbezet, mede door het intensieve schoolzwemmen. Wat de tijdsduur van de lessen betreft is de ervaring in Velsen, dat twintig minuten les, de tijd van douchen en aan- en uitkleden niet meegerekend, voldoende zijn. Bij langere lessen in het water wor den de kinderen te moe. In andere gemeen ten is de lestijd over het algemeen langer, maar de resultaten, zoals nu wel ge bleken is, Zijn beslist niet beter. De korte lestijd met de snel wisselende klassen vergt wel het uiterste van instructeurs (trices) en badpersoneel. Toch vinden de vijf instructeurs en de twee instructrices die in Velsen in wissel diensten werken nog tijd om extra aan dacht te besteden aan bij voorbeeld de klassen van de school voor moeilijk op voedbare kinderen en voor de schippers- klas uit Velsen-Noord, waarvan de leer lingen ongeacht hun leeftijd mogen komen lessen als hun schip in IJmuiden of Bever wijk ligt. - Een merkwaardige bijzonderheid is dat in verhouding veel schipperskinderen watervrees hebben. Waarschijnlijk wordt die vrees ingeprent door de ouders die hun kinderen uiteraard van jongsaf waar schuwen voor het in het water vallen. Soms kunnen de schipperskinderen heel goed zwemmen, maar dan met de hond jesslag. Bij navraag blijkt dat zij veelal hebben leren zwemmen aan een touw ach ter het schip aan. Het schoolzwemmen is in Velsen gratis. In vele gemeenten, vooral met particu lier geëxploiteerde zwambaden moeten de ouders een flink bedrag betalen. Het schoolzwemmen is hier ook ingevoerd als verplicht vak, dus niet facultatief zoals in andere gemeenten. Belangrijk is natuurlijk ook de mede werking van de scholen, die in de ge meente Velsen zeer goed is, mede dank zij een perfecte organisatie die rekening houdt met allerlei wensen van de scho len, met de schoolradio, de schooltelevisie en allerlei anderefactoren als gods dienstlessen en dergelijke, die het voor een bepaalde klas moeilijk zouden maken om op een bepaald uur te verschijnen. Rekening houdende met deze belemme ringen wordt door de gemeente, met name door de heer Wedemeijer, aan het begin van het leisseizoen een perfecte .dienstregeling" voor het lessen opge steld. Met dagenlang puzzelen blijkt het mogelijk aan vele wensen van de scho len te voldoen, met als resultaat weinig verzuim. Bij het opstellen van het schema moet ook rekening worden gehouden met het vervoer van de leerlingen der verder af gelegen scholen in Santpoort, Velsen- Noord, etcetera. De klassen die niet op de fiets kunnen komen, worden per school bus gehaald en gebracht. Al deze speciale voorzieningen dragen ertoe bij dat het schoolzwemmen in Vel sen zo'n succes is. Woensdag, donderdag en vrijdag jongstleden hebben ruim 850 kinderen de zwemproef afgelegd en het DEN HAAG. De regeling bijzondere visserijfinanciering, die voornamelijk voorzag in de financiering van vissers schepen met behulp van door de staat gegarandeerde credieten, zal in gewijzigde vorm worden voortgezet. Zij gaat zich nu uitstrekken over de financiering van duurzame produktiemiddelen in de hele bedrijfstak visserij. Een gezamenlijke be schikking hierover van de ministers van Landbouw en Visserij en van Financiën zal binnenkort van kracht worden. De regeling is indertijd in het leven geroepen op grond van de visserijnota 1954. Mil '•'i Ym, i HM mSM; I I ::H ffimm IHiMlR Klassikaal onderwijs in het ge meentelijk overdekte zwembad. percentage geslaagden lag weer zeer hoog. Driemaal per jaar zwemmen zo'n acht honderd kinderen af en gemiddeld wor den er per jaar circa twee duizend di ploma's uitgereikt. Een percentage van 87 percent geslaag den op de gehele Velsense lagere school jeugd is bijna niet meer te verbeteren. Want tot het kleine percentage dat geen diploma verwerft behoren ook de gehandi capte kinderen, de leerlingen die om me dische of andere redenen niet mogen zwemmen, de jongens en meisjes die langdurig ziek zijn, terwijl in het dyna mische Velsen ook veel kinderen tussen tijds verhuizen. Juist daarom is het zo opmerkelijk dat bijvoorbeeld in juli 1967 van vier van de „Droogzwemmen" om de rugslag te leren. Velsense lagere scholen alle kinderen het schoolzwemdiploma verwierven, dus hon derd percent geslaagden. Nu moet voor de zwemlessen nog één van de twee gymlessen per week verval len. De heer Wedemeijer hoopt volgepd11 jaar door te voeren: per week twee gym lessen en een extra-uur zwemmen als der de gymles. Dat kan als er in de gemeente voldoende gymlokalen beschikbaar ko men en daar is alle kans op. :X-V- ADVERTENTIE de heer A. Koopmans beheerder bijkantoor Sneek IJmuiden: Plein 1945 ho. 46. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De voorjaarsproduk ten gaan aan de groenteveiling een steeds grotere rol spelen en luiden een periode van bedrijvigheid aan de veiling in. Dit laatste met name door de rabarber, die nog altijd een sterke poisitie onder de voorjaarsgroente inneemt en waarvan vier tuinders vrijdag de primeur hebben gehad. Voor deze rabarber is van 57 tot 98 cent per bos betaald. VLISSINGEN. De douane in Vlis- singen heeft beslag gelegd op een partij van 610.000 gesmokkelde sigaretten. Dat gebeurde in de vroegere veerhaven van Zierikzee waar een houten scheepje de smokkelwaar aan het lossen was. De 28- jarige schipper, afkomstig uit Stellendam, werd aan boord gearresteerd. Drie ande re mensen die bij deze smokkel waren betrokken wisten echter te optsnappen. Het scheepje had in Oostende de siga retten uit entrepot aan boord genomen. Deze sigaretten, gekocht voor 45 a 50 cent per pakje, worden, eenmaal binnen gesmokkeld, verkocht voor een prijs die om de 1,25 ligt. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In Haarlem heeft de handelsonderneming Immofonds een persconferentie gegeven waar de nieuwe rage „Kiss me" is gelanceerd. „Kiss me" is de hier in Nederland gangbare naam voor het door de Duitse uitvinder Her- bert Stender ook in Duitsland op de markt te brengen „Küss mich" of volle dig „Küss mich, wenn du allein bist". De 47-jarige Herbert Stender ontwierp een eenvoudig sjabloon met'behulp waar van op eenvoudige manier een lipnega- tief verkregen kan worden. Men plaatst het schuimplastic kokertje rond de mond en giet dat vol met een stroopachtige vloeistof. Na twee minuten is het gestold en laat het heel gemakkelijk los. De ver kregen negatiefafdruk vult men met kneedbare was. Zodoende krijgt men (dan positief) een natuurgetrouwe weer gave van de mond; De witte vloeistof, die op de lippen gegoten wordt, is voor de persoon die de behandeling ondergaat, onschadelijk. Deze siliconenafdruk- stof wordt wel door tandartsen gebruikt om mondafgietsels te maken. De stof voor de positiefafdruk is een uitvinding van de heer Stender zelf. De afdruk moet, dan nog gemakkelijk kneedbaar, een half uur in de oven geplaatst worden om te har den. De uitvinder vertelt: „Het is voorname lijk een produkt voor tieners. Het zou foto's kunnen vervangen. Behalve dat je nu steeds de lippen van een vriend of een vriendin bij je kunt dragen, zou je ook een verzameling lippen van je idolen kunnen aanleggen." Herbert Stender heeft Brigitte Bardot aangezocht haar lippen „af te staan". Deze lipafdruk kan ook gekust worden, en dan voelt het ma teriaal helemaal niet zó onecht aan. Het is smaak- en reukloos. Ook kunnen welis waar positiefafdrukken van suikergoed worden gemaakt. Dat is voor hen, die werkelijk erg ver willen gaan. „Ook is de lipafdruk geschikt voor bijvoorbeeld za kenlieden die lange tijd van huis zijn en hun vrouw moeten missen. Voor militai ren is het ook een uitkomst", aldus Immo fonds. Tijdens de persconferentie werd het procédé bij een dame met, volgens de directeur van Immofonds, welgevormde lippen gedemonstreerd. Vertegenwoordi gers van de pers konden na afloop van de demonstratie ieder een paar (voorlo pig alleen nog maar Duitse) lippen uit zoeken. De uitvinder Herbert Stender kwam al vaker in het nieuws. Hij is de man die de eerste hond (of kat of tijger) maakte met beweegbare kop, die, nu ook nog vaak, op de hoedenplank voor de achter ruit van auto's te zien is. Hij bedacht en lanceerde onder andere de panoramische achteruitkijkautospiegel, het verlichte mini-kerstboompje in de vrachtauto's, de witte zijvlakken voor autobanden en hii kwam met het idee om het alcohol-proef ballonnetje in Duitsland ook voor de weg gebruiker in de handel te brengen. Het „Kiss me"-produkt is in vrolijke tienerverpakking in mei in de drogist- rijen en warenhuizen verkrijgbaar. Er was een behoorlijk aanbod van kas- spinazie, waarvoor de prijzen wel aan trokken, maar over het algemeen toch matig (35 tot 82 cent per kilo) waren. De prijs voor kasandijvie varieerde van 98 tot 106 cent per kilo. Sla ging grif weg voor prijzen van 22 tot 32 cent per krop. Er was een ruime aanvoer van radijs met prijzen van 10 tot 38 cent per bosje. In vergelijking met vorige week lagen de prijzen voor witlof een paar dubbeltjes per kilo lager. Er werd nu van 55 tot 105 cent per kilo voor betaald. Bij de winterprodukten was het de prei, die nog een rol van betekenis speelde. De prijzen lagen van 30 tot 93 cent per kilo. Goede kwaliteit breekpeen noteerde van 8 tot 30 cent per kilo. Rode kool kwam niet veel hoger dan 16 cent per kilo, ter wijl de uien goedkoop waren en niet bo ven de 15 cent per kilo uitkwamen. Voor enkele kistjes spruiten werd nog van 35 tot 145 cent per kilo betaald. De noteringen van afgelopen vrijdag waren: andijvie 98-106; spinazie 35-82; sla 22-32; prei 30-93; breekpeen 8-30; ra dijs 10-38; rode kool 8-16; spruiten 35-145; rabarber 57-98; witlof 55-103. (Van een medewerker) BEVERWIJK. De zomerse dagen, die de maand maart heeft gegeven, zijn voor de bloemenhandel catastrofaal geweest. De veiling is bedolven onder een zeer grote aanvoer met lage prijzen. Het heeft een einde gemaakt aan de periode met vrij hoge prijzen. Er zijn nu heel wat tulpen verkocht voor prijzen rond de 50 cent per bos. De prijzen voor rauw ge trokken tulpen zijn later weer opgelopen tot boven de gulden per bos. De narcissenhandel had een grillig ver loop. De lange kasnarcissen gingen voor een halve guldén per bos om later weer tot boven de gulden te stijgen. Er was ook een groot aanbod van koudegrond- narcissen, waarvoor van 15 tot 35 cent per bos betaald werd. Bij de irissen, die in grote partijen werden aangevoerd, lag de Wedgewood rond de gulden per bos, de Dominator kwam tot 1,35 per bos. Ook de aanvoer van fresia's kwam los; er werden duizenden bosjes aangeboden met ook matige prijzen. Anjers gingen voor zover het althans goede kwaliteit betrof nog vlot weg voor prijzen van een kwartje per stuk bij een grote aanvoer. De prijzen voor rozen bewogen zich in dalende lijn. Lelies kwamen bij een rui mer aanbod tot 90 cent per tak. Gerbera's kwamen ook wat ruimer aan de markt, waarbij de prijzen ook naar beneden gin gen. Woensdag bracht een aanvoer van 45 karren potplanten, waarbij de azalea een ruime plaats innam. De prijzen lagen iets lager dan de voorgaande weken.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 40