Over leven, werken en wonen in Noordzeekanaalgebied Forum in Veisen gaf op vele vragen antwoord l BEZOEKT ONZE MODELWONING NEDERLAND Kleine kampioenskans voor Stormvogels tegen Vitesse NIEUWE WOONIDEEËN VOOR IEDEREEN Herman de Vries bij Felison Feestavond in Concordia Jubilarissen bij Hoogovens Kort IJmondnieuws LIA DORANA IN VELSEN TEL. 15000 Stormvogels I—Vitesse ZATERDAG 3 0 MAART 196 8 7 (Van een onzer medewerkers) VELSEN Onder auspiciën van de Volksuniversiteit Velsen en Om streken, 't Nut van het Algemeen en het NIVON is vrijdagavond in de zaal van de Petrakerk een forumavond gehouden over „Leven, werken en wonen in het Noordzeekanaalgebied". Een onderwerp dat stellig velen in de IJmond zal hebben aangesproken; al was er nu niet direct sprake van een al te overvloedige opkomst. Vertrouwen W erk gele genheid Recreatie TAXI 3000 TEL. 23000 - bstöpéü tmpiv >-r Boven Simon de Wit aan de Lange Nieuwstraat (ing. Veststr.) GEOPEND DAGELIJKS van 2.00 tot 5.00 UUR en van 7.30 tot 10.00 UUR ZATERDAG en ZONDAG alleen van 2-5 UUR WONINGINRICHTING EUROPA MARKTPLEIN 29 - IJmuiden - Tel. 0 2550 -10541 MEUBEL0 A.S. ZONDAG AANVANG HALF DRIE Hoofdveld Schoonenberg Zwart-wit Sport op zondag Bejaardenzorgen Kom over de brug Ik zing van het leven Provocatie? Minder eenzijdig Aan het forum, dat onder voorzitter schap stond van de heer J. vanOs van den Abeelen, voorzitter van de „Stichting Velser Gemeenschap", namen verder deel de heer B. Akker, adjunct-directeur van de Mobil Oil Raffinaderij N.V. in Am sterdam, drs. B. Alblas uit Heemstede, de heer A. M. Boelen, voorzitter van de Stichting Opbouw Katholiek Kennemer land uit Beverwijk, ir. E. N. B. van Hoge- zand uit Haarlem, en de wethouder van Openbare Werken in de gemeente Vel sen, de heer C. Ockeloen. Voorafgaande aan de taak van het fo rum eventueel grezen vragen van de aan wezigen te beantwoorden, werden twee nauw met het hoofdonderwerp van de avond samenhangende zaken behandeld: Ir. E. N. B. Hogezand, werkzaam bij de provinciale Planologische Dienst in Noord-Holland sprak over „lucht- en wa terverontreiniging"; drs. B. Alblas, geo loog en docent aardrijkskunde hield zijn inleiding over de „kwaliteit van wonen en werken in het Noordzeegebied". Voorts was ter oriëntatie een zestal kaarten op gehangen waarop planmatige schetsen be treffende het onderhavige gebied en ge heel Noord-Holland waren aangegeven. Dat men de vestiging van industrieën die een debet kunnen vormen aan de toe nemende luchtvervuiling met argusogen bekijkt, bleek al spoedig in het gedeelte na de pauze. Reeds de eerste vragenstel ler bleek slechts een miniem vertrouwen in de overheid te hebben wat betreft de planning van de industrie en woongebie den in de toekomst en de voorzorgsmaat regelen ter voorkoming van een grotere lucht- en waterverontreiniging. Met name voor de visserij zag hij de toekomst don ker in. Drs. Alblas antwoordde dat de overheid In nauwe samenwerking met prof. dr. P Korringa (directeur Rijksinstituut Visse rij-onderzoek) voortdurend proefnemin gen op dit gebied verricht. Ir. Van Hoge zand verzekerde de vragensteller dat de overheid alles in het werk stelt om zo goed mogelijk voorzieningen te treffen en hij voegde er aan toe: „Ik meen in het algemeen te mogen zeggen dat men wef vertrouwen mag hebben in zijn eigen overheid". Wat de werkgelegenheid in het Noord zeekanaalgebied betreft, merkte de heer Ockeloen op dat deze achteruit loopt in kwaliteit, zodat nieuwe impulsen in dit gebied noodzakelijk zijn om het verslech teren van de structuur tegen te gaan Als zijn bezwaar echter tegen met name Mobil-Oil noemde de wethouder de om vang van het gebied waarop de raffinade rij beslag had gelegd, zonder daarbij eni ge garantie te geven dat het gehele ge bied ook in redelijk afzienbare tijd zal worden benut. Voorts erkende hij dat de overheid overigens te goeder trouw zijn beslissingen wel eens wat overhaast neemt. Op de vraag van een der aanwezigen of met de realisering van dit vijftiendui zend hectaren metende aaneengesloten in dustriegebied niet onnodig veel fraaie ge bieden verloren zullen gaan, was het ant woord van ir. Van Hogezand dat het tech nisch nu eenmaal onmogelijk is bepaalde gebieden te sparen, wanneer die nodig zijn voor een aaneengesloten ontwikke ling. Hij wees de vragensteller daarbij echter op de noodzakelijke compensatie die de overheid hiervoor zal zoeken en die zal bestaan uit de ontwikkeling van nieuwe recreatiemogelijkheden. Ook wethouder Ockeloen haakte in op deze vraag; ook hij gaf toe dat dit vaak onontkoombaar is. „Er wordt echter se rieus gewerkt aan de aanleg van nieuwe recreatiemogelijkheden en natuurgebie den, er wordt wel degelijk paal en perk gesteld aan het verder uithollen van de natuur!", aldus de heer Ockeloen. Als laatste merkte de heer Boelen op, het streekplan ten opzichte van de Zaan streek wel bijzonder ongelukkig te vin den. Wat betreft de stookmogelijkheden die de lucht „sparen" noemde de heer Ocke loen het aardgas een stap in de goede richting. Hij deelde mee dat na metingen is gebleken dat niet alleen de industrie een belangrijke factor in de luchtveront reiniging is, doch ook de centrale-ver- warmingen in de moderne flatgebouwen die met olie worden gestookt. „Elke ver warming die wordt omgebouwd voor aardgas zal een winstpunt betekenen!" sprak de wethouder. ADVERTENTIE IJMUIDEN en tel. 14864 Garage: Scheldestraat 87 Voor BEVERWIJK OARAGE BREESTRAAT 55 In zijn hoedanigheid als adjunct-direc teur van Mobil-Oil verzekerde de heer Akker de aanwezigen dat er bij zijn be drijf meer dan het nodige wordt gedaan om lucht- en waterverontreiniging tegen te gaan. „Wij zijn een schoon bedrijf, en wij hoeven ons geen zorgen te maken. Wij houden de deksel op de „theepot"! In dit verband noemde hij drijvende daken op tankopslagen, deksels op de basins voor afvalwater en een zwavel- leveringsfabriek die borg staat voor het teniet doen van kwalijke gassen. De heer Van Os van den Abeelen meende te moeten vrezen dat een derge lijke verzekering in verband met de te vestigen petro-chemische industrie niet geheel zal opgaan. Over een on'derwerp als het onderhavi ge kunnen nog heel wat vragen worden gesteld en wellicht ook worden beant woord; een feit is echter dat het van groot belang is dat de burgerij zich ook met deze problemen bezighoudt. Wij stre- Herman de Vries bij een van zijn werkstukken. ven naar steeds grotere welvaart, die niet alleen meer financieel kan worden uitge drukt: wij krijgen, mede door een ruime re mate van vrije tijd, ook meer gebrek aan ruimte waar wij deze kunnen door brengen. Ruimte ligt in ons landje nu eenmaal niet opgeschept, zij zal dus zo goed mogelijk verdeeld moeten worden. In deze zin beëindigde de heer Van Os van den Abeelen de interessante forum avond en dankte zowel de forumleden als de aanwezigen voor hun opkomst. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Bij Felison aan de Hei- destraat 45 is vrijdagavond een tentoon stelling geopend, die dagelijks van 14 tot 17 uur open is en die tot en met 22 april duurt. Het betreft rationele structuren van de veelzijdige Herman de Vries. Na ingeleid te zijn door Felisons voor zitter, drs. W. Kotte, heeft ir E. Hartsuy- ker uit Amsterdam zijn visie gegeven over het geëxposeerde werk van zijn col lega-architect uit Arnhem. De werkstuk ken van Herman de Vries spreken hem aan omdat ze echt, schoon van kwaliteit en zinvol zijn; ze zijn een bijdrage ter doorbreking van karakterloze steden bouw. De bezoekers van deze tentoonstelling kunnen meer over Herman de Vries en Felison lezen in „Felison-kahier" no. 10, een fraai uitgevoerd informatieblad. Volgende exposanten bij Felison zijn: de surrealisten Jos van Amsterdam en Otto Prinsen, 3-26 mei; de beeldhouwer Auguste Manche, 1-23 juni; de schilderes Truus Menger 28 juni-21 juli. ADVERTENTIE VELSEN-NOORD. Met bijna veer tienhonderd dienstjaren waren vrijdag avond in gebouw Concordia bijeen de ju bilarissen en gepensioneerde personeels leden van de Koninklijke Papierfabrie ken Van Gelder Zonen n.v. in Velsen, die in het vorig jaar hun feest of afscheid hadden. Hun was een feestavond door de direc tie aangeboden, waaraan medewerkte het amusementsgezelschap van Will Sibbelee uit Amsterdam, dat na de officiële ont vangst door ir. M. J E. M. Heynens, be drijfsdirecteur, de gasten en hun familie leden met dans en spel op aangename wijze onderhield. De heer Heynens hield zijn begroeting kort omdat hij alle betrokkenen vorig jaar in een persoonlijk gesprek heeft ont moet. Volgens de jaarstatistiek waren er acht jubilarissen, van wie helaas een overleed en onder wie waren een vijftig jarige, de heer C. Luttikhuizen, 5 veertig jarigen. onder wie een jubilaresse, mejuf frouw V. J. Boeree, en een vijfentwintig jarige. Mejuffrouw J. Zwikstra, sociaal werkster aan het bedrijf, kreeg veel waardering voor haar werk achter de schermen. De jubilarissen bijeen maakten 275 dienstjaren vol en de gepensioneerden niet minder dan 1100 dienstjaren. De heer Heynens dankte allen nogmaals uitdruk kelijk voor hun verdiensten aan het Vel- sense bedrijf en daardoor aan het Van Gelder-concern, waarbij hij tevens de echtgenoten betrok. Daarna trad het trio Wil Sibbelee op. (Van een verslaggever) IJMUIDEN In de maand april zullen twee personeelsleden van Hoogovens 40 jaar in dienst van het bedrijf zijn. Het zijn de heer C. Dijt van de afdeling technische dienst walserijen uit Haarlem en de heer M Veenstra van de elektro technische afdeling Mekog uit Beverwijk. Bovendien zullen vijf personeelsleden 25 jaar in dienst van het bedrijf zijn name lijk de heren: A. van den Brink, perso neelszaken kaliberwalserijen uit IJmuiden; D. van Veelen, magazijndienst ijzer en staal uit Driehuis, J. Hoogland, martin staalfabriek uit Beverwijk; A. Vonk, sala risadministratie uit Santpoort en J. van der Does, blokwalserij 1 uit IJmuidenOost. Ouderavond. Voor de ouders van de leerlingen van de Jan Campertschool in Velsen-Zuid houdt de oudercommissie een ouderavond in de tekenzaal van het Gym nasium Felisenum aan de Van Hoogen- dorplaan 2. Op deze bijeenkomst, die om acht uur begint, zal mevrouw A. C. Terp stra van de N.V.S.H. een inleiding geven op de film „De kinderlokker", die daarna zal worden vertoond. Voor de ouders be staat gelegenheid na afloop over de film te, discussiëren. Bczinningsmorgen. Voor de vijftien de maal houdt de Nederlandse Katholieke Ondernemersbond in het Missiehuis van de Paters in Driehuis op zondag 7 april een bezinningsmorgen. De heilige mis zal om negen uur worden opgedragen door pater Theofrid van Overbruggen met muzikale omlijsting van een jongeren koor uit Driehuis. Na de mis zal ir. F. Voet uit Bloemendaal spreken over de ontwikkelingshulp aan Zambia in het ka der van de actie „Sam-Zam". (Van een medewerker) IJMON'D De KNVB-eompetitie voor de amateurs nadert nu snel zijn einde. In de tweede klasse A resten de meeste ploegen nog slechts drie wedstrijden, Stormvogels speelt voor de tweede ach tereenvolgende maal thuis. Ditmaal op het hoofdveld van sportpark Schoonen- berg tegen Vitesse '22 dat nog niet geheel uit de degradatiezorgen is. DEM speelt uit tegen Stormvogels' naaste concurrent HFC en VVB gaat op bezoek bij Zaandijk. Er bestaat een theoretische kans dat Stormvogels reeds zondag kampioen wordt. Daartoe moeten de IJmuidenaren zelf van Vitesse '22 winnen, moet HFC verliezen van DEM en moet Zandvoort- meeuwen een puntje verspelen tegen EVC. Veel kans bestaat er niet, maar voor alle zekerheid heeft Stormvogels toch de nodige maatregelen getroffen. Als het kampioenschap wordt behaald, zal het kampioenselftal begeleid door de IJmui- der Harmonie, een rondrit maken om daarna in Paviljoen Schoonenberg danig feest te vieren. De wedstrijd tegen Vitesse '22 wordt een lastige opgave voor Stormvogels dat ADVERTENTIE In Schrijvende Lezers van zaterdag 16 maart zegt de heer G. Woud: „Deze lie den (bedoeld worden: Delfgaauw en link se figuren) vergiftigen de jeugd.Het is te hopen, dat onze regering bijtijds maatregelen zal nemen, om dit soort men sen zo snel mogelijk te doen verdwijnen en te laten emigreren naar China en de Sovjet-Unie want in ons land horen deze lieden niet thuis". Wanneer professor Delfgaauw wordt vrij gesproken, dan mag deze meneer G. Woud dat ook wel. Over beledigen gesproken! Oei, en dit mag blijkbaar wel over ande ren gezegd worden, meneer Woud, of be doelde u het niet beledigend? U dacht ze ker alleen hardop, dacht uw eigen over tuiging en schreef die op, nietwaar? Wel dat doen die andersdenkenden ook, me neer Woud, die zijn net als u hardop hun eigen mening aan het geven. In hetzelfde nummer van uw blad wordt een boek kort besproken en een gedeelte hieruit zelfs afgedrukt. Titel: „Billy the Kid". Wat zou er nu gebeuren als men ik denk aan die an dersdenkenden" met gedeelten uit dit plaatjesboek over de straat ging lopen. Zouden deze teksten en tekeningen wel mogen worden meegedragen? Uw blad schrijft: „Maar het (bedoeld is het boek Billy the Kid) kan in zijn vrees wekkende directheid niet als anti-Ameri kaans document worden beschouwd, eer der als een tot afschuw doorgeslagen pro test tegen verwording van politieke en mi litaire zeden die uit hun eigen aard en gevolgen meer anti-Amerikaans zijn dan de hekeling ervan". Ik maak uw blad en de schrijver van deze volzin mijn oprechte (Haarlemse) complimenten! Misschien wordt de heer Woud en zijn medestanders nu iets duide lijker van wat er om hun heen aan de hand is. Nog één opmerking. Ik heb zelf nog nooit meegelopen in optochten, ben geen lid van welke partij ook, maar ik probeer iedereen in zijn waarde te laten. Daarom kan ik ook met de heer Woud meedenken en zijn bezwaren aanvoelen. Waaraan ik echter een grote hekel heb, zijn zwart wit uitspraken. Wie zo'n uitspraak doet, is of zeer slecht geïnformeerd of denk-lui of zeer geëmotioneerd. Probeer elk stand punt te begrijpen, anders blijven we deze .toestanden" houden. H. H. PLAS, Haarlem. Het besluit van de Barneveldse gemeen teraad, waarbij met elf tegen negen stem men sport op zondag verboden werd, kan ik niet respecteren. Dit is niet democra tisch. Een lichtpuntje is er echter: van de twintig aanwezige raadsleden hebben in ieder geval negen hun verstand laten werken. De andere elf hebben getoond niet democratisch te zijn. Het is verkeerd een ander via een verordening je mening op te dringen. Wat zouden die elf „heren" er van denken, als er eens in ons land een gemeenteraad die uitsluitend uit bui tenkerkelijken bestond, het „kerkgaan" op zondag verbood? Dan was Leiden in last. Dat gebeurt natuurlijk nooit. Als men op zondag „ter kerke" wil gaan en niet aan sport wil doen, moet men dat zelf weten. Maar als men op zondag niet „ter kerke" wil gaan en aan sport wil doen of daar naar wil kijken, moet men dat ook zelf weten. Men moet daar ieder mens vrij in laten. Gaan de bevoegdheden van de gemeenteraden niet een beetje te ver en ligt het niet op de weg van de minister van Binnenlandse Zaken hieraan paal en perk te stellen? Een van de raadsleden ging zelfs zover te zeggen: „Het is de Here niet welge vallig". Waar ontleent deze man dit aan? Zou hij ook kunnen zeggen waar dat staat in de „Heilige Schrift"? W. NIESSINK, Haarlem Een grappige toestand in een zoge naamde welvaartsstaat: Ziekenfondspre mie voor bejaarden bij een Inkomen tot 4962 14,35 per persoon per maand, bij een inkomen tot 5972 28,20 en bij een inkomen tot 6656 ƒ42,05. Indien de bejaarde zich niet als boven 65-jarige opgeeft betaalt deze 33,30 per persoon per maand tot een inkomens grens van 13.200 (Ja u leest het goed!) Het is onbegrijpelijk! Bovendien mag men als bijvoorbeeld 70-jarige op het ziekenfondsspreekuur komen, maar dan moet men ervoor zor gen om half acht voor de deur te staan, wil men niet uren zitten wachten. Waar om worden deze mensen niet in de ge legenheid gesteld op een afgesproken tijd stip te komen. R. A. KIEFT, Haarlem. „Kom over de brug" bracht 28 miljoen op. Dat is een schitterend resultaat. Het Nederlandse volk heeft getoond veel voor zijn medemens over te hebben. Het ver wondert mij echter dat er in ons land nog zoveel leed te lenigen is. Nemen wij een voorbeeld: hier in Haarlem worden in „Unicum" talloze gehandicapten uit Haarlem en omgeving liefderijk opge nomen en eventueel opgeleid voor werk, dat het hen mogelijk maakt, in het onder houd te voorzien. Deze inrichting heeft dringend geld nodig, om dit werkterrein te kunnen uitbreiden. Ik heb mij (als be zoeker) kunnen overtuigen, welk een prachtig doel „Unicum" beoogt. Is er geen mogelijkheid een dergelijke actie te organiseren voor de zwaar gehandicapte Nederlandse stumpers? Wie helpt hen over de Brug??? H. M. HARTMAN, Haarlem Ik zing van het leven Ik zing van de dag Ik zing van de nacht want ik wil wat beleven Ik vraag u: wat heeft het leven ons eig'lijk te geven Aan u en aan mij In deze keiharde maatschappij. Ik zing van de mensen Ik zing van de sterren Ik zing van de maan Wat zijn onze wensen Ik zing van de man en de vrouwen Ik zing van een lied Ik zing van de ouden van dagen Ik wil ze allen vertrouwen. Ik zing van de wereld Ik zing van de schepping Ik zing voor u en voor mij En voel me gelukkig en blij Want ik geloof in het leven Dat me alles kan geven Ook aan u en aan mij In deze dynamische maatschappij. P. HAANSTRA, Haarlem. In de week van 17 tot en met 23 maart stormde het alle dagen. De werknemers, die in de industrie ten noorden van het Noordzeekanaal werken, begeven zich via de sluizen naar hun werk; onder hen be vinden zich nog een groot aantal fietsers. Bij de grote sluis zou men dan kunnen verwachten dat bij geen scheepvaartver keer het wegverkeer over de westdeur zou worden geleid. Degene, die op deze welwillendheid van het sluispersoneel re kent, komt bedrogen uit. Nu zijn er twee mogelijkheden: men rijdt die kilometer om, tegen een stormwind waar niet tegen op te komen is, of men negeert het rode stoplicht van de westdeur en gaat daar overheen. Velen kiezen de laatste moge lijkheid; fietsen is gezond, maar niet on nodig tegen de stormwind. De sluiswachters zien dit en waarschu wen de politie. De politie moet na deze kennisgeving komen en de oogst, a 15 per verbaal, is dan ook groot. Deze manier van handelen vind ik één grove provoca tie! Ook de politie is met deze situatie niet gelukkig, maar zij moet haar plicht doen, zij het dan met tegezin. De oplossing van dit probleem is. om bij harde wind het verkeer, bij géén scheepvaart, over de westdeur te leiden. Wie gaat hier iets aan doen? Dit is geen rancune van de inzender, omdat hij geverbaliseerd zou zijn. Hij maakt geen gebruik van de fiets, maar vele anderen wel. Schelden op Johnson lijkt wel een dag order. Waarom nooit op Hanoi? Dat is het toch, dat alle besprekingen afbreekt en dwarsboomt! Amerika voert geen oorlog om bezitsvermeerdering maar om orde op zaken te stellen en onder die zaken valt ook Europa, dus ook wij! Amerika zou ook liever deze oorlog vandaag dan mor gen beëindigen, maar niet tot elke prijs. Zijn wij Nederlanders zo argeloos, dat we niet inzien, wanneer Amerika zich terug trekt zonder garanties die besprekingen inhouden het er voor de wereld alleron gelukkigst uitziet? Rusland en Hanoi zijn het grootste gevaar voor de wereldvrede! Tot deze conclusie ben ik wel gekomen na een verblijf van een paar maanden in Amerika waar ik mensen heb gesproken die goed op de hoogte waren: zelf officier of met zoons aan het front zonder gekwe- zel, maar met een grootheid van geest, die mij tot nadenken stemde. Er heerst daar werkelijke democratie, terwijl anarchie hier op de voorgrond treedt en massa suggestie. Het wereldnieuws wordt er ook minder eenzijdig weergegeven, wat mij bij terugkomst direct opviel. De Vietcong- manier van oorlogvoeren, tegen de Ame rikanen is al even wreed als wij in 1940- 1945 van onze vijanden ondervonden heb ben. J. E. HEILOO, Haarlem 'in Castricum in het begin van het seizoen de nodige moeite had om te winnen (3 4). Vitesse zal zeker niet onderschat wor den. DEM heeft de kansen op behoud van het tweedeklasserschap weer geheel in eigen hand gekregen. Deze kansen zullen aanzienlijk stijgen, als de Beverwijkers de uitwedstrijd tegen HFC winnen. HFC kreeg echter plotseling nog een kansje op het kampioenschap en is op eigen veld een moeilijk te kloppen tegenstander. VVB raakte ook weer in de verdrukking en zal in de uitwedstrijd tegen Zaandijk min stens een puntje moeten behalen. In de derde klasse A heeft ADO '20 nog wel enkele puntjes nodig om zich geheel veilig te kunnen noemen: de voorsprong op VIOS bedraagt weliswaar zes punten, maar de ploeg uit Warmenhuizen heeft drie wedstrijden minder gespeeld. Zon dag ontvangt ADO '20 De Kennemers. Het eerste treffen tussen beide ploegen eindigde na veel sensatie in een 44 ge lijkspel. ADO '20 boekte sinds 11 februari geen overwinning meer en zal het ook zondag moeilijk krijgen. Beverwjjk kan nog beslag leggen op de tweede plaats, maar dan moet de thuiswedstrijd tegen RKAFC gewonnen worden. In de derde klasse C heeft IEV weer een kansje gekregen om zich te hand haven. Zondag gaat de ploeg uit Velsen- Noord op bezoek bij HBC en dat betekent een moeilijke wedstrijd voor IEV. VSV gaat op bezoek bij TYBB en kan IEV een goede dienst bewijzen door de Haarlem mers te verslaan. De derde degradatie kandidaat De Germaan gaat op be zoek bij Sint Pancratius. Velsen heeft weinig belang meer bij de uitwedstrijd tegen Aalsmeer dat de punten nog best kan gebruiken. In de vierde klasse C krijgt Wijk aan Zee een laatste kans om de dreigende degradatie af te wenden. Concurrent NAS komt op bezoek en alleen een overwin ning kan Wijk aan Zee baten. Kinheim kan nog mikken op de derde plaats, maar dan zal thuis van GVO gewonnen moeten worden. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. In de Stadsschouwburg in Velsen treedt maandag 1 april de actrice Lia Dorana op in haar programma Solo '68. Het geschiedt onder auspiciën van de Velser Kunstkring „Voor Allen". Er zijn maar weinig artiesten die een zo veelzijdige carrière achter de rug heb ben als Lia Dorana. Zij trad op in de Bouwmeesterrevue, bij Wim Sonneveld en Wim Kan; zij vertolkte de rol van Liesbeth Doorsnee (die al maar zwerf katten of verwaarloosde oude mannen mee naar huis nam) of die van de vol bloed Rotterdamse Ali Cyaankali. Op het grote toneel trad zij op in Thee en Sym pathie en in de Kaukasische Krijtkring. Deze laatste rol als Grusche leverde haar de Bouwmeestermedaille op en de verkie zing tot actrice van het jaar. Tegelijkertijd oogstte zij successen in de musical Irma la Douce. En dan zijn nog niet eens genoemd haar rollen in De Meeuw en De Drie Zusters van Tsjechov, Don Juan van Molière, De Wil de Eend van Ibsen, Het Spel der Vergis singen van Feydeau, de musical Kiss me Kate en het feit dat zij voor haar gram- mofoonplatenoeuvre een Edison kreeg. Even plotseling als vorige keren stapt Lia Dorana ook nu weer naar een heel andere kant van de showbusiness over, naar het lied, het liedje, het chanson. Lia Dorana brengt dit seizoen een afwis selend programma rond een aantal chan sons, geschreven of vertaald door het puikje van de Nederlandse tekstschrij vers. Zij wordt daarbij begeleid door een klein orkest onder leiding van Henk van Dijk, de muzikale leider van onder meer de musicals The Fantasticks, A Lovely war, Kiss me Kate en de onvergetelijke Irma la Douce.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 43