IJmiiider Courant SPLITSING BINNEN DE PAR TIJEN VERANDER T NIET VEEL Extremisten schaden het aanzien van de Vlaamse nationalisten KAMER EN SENAAT Wat Prudent Bols moet onthouden Ex-premier Vandenboeynantsmet een eigen CVP doet een beroep op de Brusselaren om op hem te stemmen. „Eenheid in België" beloven een Franstalig en een Nederlandstalig verkiezingsbord van de Socialistische Partij. (Van onze correspondent) BRUSSEL Op de laatste dag van maart zullen de Belgen ter stembus moeten gaan. Behalve de beschouwingen in de dagbladen en vraaggesprekken voor radio en televisie, merkt men tot nu toe eigenlijk niet veel van het grote gebeuren. Pas sinds een paar da gen zijn de eerste verkiezings reclames op de schuttingen en zui len verschenen. De zakenman Van denboeynants, was er vlug bij. Twee keer naast elkaar kijkt zijn beeltenis van enige vierkante me ters met dezelfde leutige gelegen- heidsblik de voorbijganger aan. Het merkwaardige is dat hij daar bij blijkens het onderschrift in het Vlaams zegt: „Ik reken op u", en in het Frans: „J'ai besoin de vous", dus, „Ik heb u nodig". Het is maar een nuance. Bedrog De studenten m Leuven voeren een actie tegen de liberale PVV. Een veranderde PVV-tekst wordt over andere affiches geplakt. Ook het Brusselse Manneke speelt een rol in de verkiezingsstrijd. Hiet protesteert hij in een gevangenispak, met een zware kogel aan het been tegen één van de partijen. „Balkanisering" IJzeren stekels Kolossale schade „Even tekenen" j\A'\ v AV-'I YLAW' «KA#© fj an an*. HET AANTAL zetels in Kamer, Senaat en provinciale raden wordt berekend naar verhouding van het bevolkingscijfer volgens de volks telling van 1961. Thans is er een Kamerzetel per 43.347 inwoners. De Kamer telt 212 leden, de Senaat 179. Er zijn vier soorten senatoren. a. Senatoren van rechtswege, (zo nen van de koning). Prins Al- bert van Luik is de enige senator van rechtswege. b. Rechtstreeks door de kiezers ge kozen senatoren. Ilun aantal moet gelijk zijn aan de helft van het aantal Kamerleden. Nu zijn er 106. c. Senatoren, verkozen door de pro vinciale raden. Er is één provin ciale senator per 200.000 inwo ners, terwijl elk overschot van geeft op een extra zetel. Boven dien moet elke provincie drie se natoren tellen. Er zijn 48 provin ciale senatoren. d. Gecoöpteerde senatoren. Hun aantal moet de helft zijn van het aantal provinciale senatoren. Op het ogenblik zijn er 24. Wanneer morgen de Belgische kiezer het stembureau binnenstapt, krijgt hij drie stembiljetten, één voor de Kamer, één voor de Senaat en één voor de provinciale raad. De partijen hebben op alle biljet ten hetzelfde lijstnummer. Dat is dus het enige wat Prudent Bols (de Belgische Jansen) en zijn vrouw hebben te onthouden. Plus eventueel de naam van de kandi daat wie zij een voorkeurstem wil len geven. Belgen morgen ter stembus NAAR DE STEMBUS moeten gaan ja, want volgens artikel 48 van de grondwet is stemming in België ver plicht. Het betekent dat niemand er zich zonder „wettige en behoorlijk ge staafde reden" aan kan onttrekken. Daarom ook heeft men deze dagen in vele buitenlandse dagbladen een ad vertentie kunnen lezen, waarin de Bel gische ambassades de Belgen in het buitenland aan die verplichting herin nert. Omdat de stemming geheim is kan overigens niemand de kiezer be letten een ongeldige of een blanco stem uit te brengen. Kiesgerechtigd zijn in België alle Belgische mannen en vrouwen, die bo ven de 21 jaar zijn die tenminste een half jaar in dezelfde gemeente wonen, en die niet door de wet van het kie zerschap zijn uitgesloten. Dat laatste kan dus zijn wegens onbekwaamheid (zoals geestesziekten en dergelijke) of wegens onwaardigheid. Er lopen nog naar het schijnt enige honderdtallen lieden rond, die vanwe ge hun gedrag tijdens wereldoorlog 2 niet meer mogen kiezen. HETZELFDE geldt trouwens voor het verkiesbaar zijn. Wie lid van de Kamer wil worden, moet, ook weer volgens een artikel van de Belgische gesteld van de aanstaande verkiezin gen. Er zijn er tenslotte elf uit de bus gekomen. De door een zekere Deb- baudt namens het vereiste aantal van 500 kiezers ingediende lijst-Degrelle is komen te vervallen. Van de elf lijsten zijn er zeven die een zogenoemd nationaalnummer dra gen, dat wil zeggen een nummer dat de partij in kwestie ook in Vlaande ren en in Wallonië heeft. Dat zijn het F.D.F. (het Front des Francophones), de Volksunie, de Franstalige socialis ten, de communisten, de zogenoemde kartellijst de C.V.P.-Vandenboeynants en de liberalen. Dan zijn er nog de Unie van Linkse Socialisten, de com munisten richting Mao, de Vlaamse Socialisten, en de Parti Social Indé- pendant, een splinterpartijtje. Een van de meest opmerkelijke kan ten van de aanstaande verkiezingen is het bestaan van de afzonderlijke lijs ten van de Waalse, Vlaamse en Brus selse groeperingen van de grote par tijen, De Katholieke Christelijke Volkspartij en de. Socialistische Partij. Oorzaak daarvan is dat bij de Vlaamse Brusselse Socialisten onte vredenheid heerst over de houding van hun Franstalige partijgenoten met be trekking tot de uitvoering van de taal wetgeving van de regering-Lefèvre- Spaak. Deze Brusselse C.V.P.'ers koes teren de wens een „Lijst van Nationale Eenheid" met dus als kandidaten Wa len, Vlamingen en inwoners van Brus sel samen te stellen. HET WORDT er voor de kiezer uiteraard niet gemakkelijker op. Toch verwacht men in politieke kringen geen grote verschuivingen. Van de drie grote partijen zullen de Liberalen het minst worden bedreigd door scheu ring, omdat het Front van de Frans- taligen in de meeste gevallen met hen één lijn zal trekken. Ook voor de bei de andere partijen is het eigenlijk moeilijk het woord „scheuring" te ge bruiken, omdat Vandenboeynants zegt juist eenheid na te streven, terwijl de Brusselse Vlaamse Socialisten hebben verklaard zich volledig achter het al gemene partijprogramma te scharen. Het gaat er nu maar om af te wachten hoe een en ander straks in de prak tijk van het politieke leven zal uit werken. Ondanks de splitsingen kan niemand redelijkerwijs beweren dat de partij politieke structuur in Vlaanderen uit zijn traditionele voegen is getrokken. In de Kamer zijn de Vlamingen na de vorige verkiezingen vertegenwoordigd geweest door 51 Katholieken, 27 So cialisten, 16 Liberalen en 12 leden van de Volksunie. Politieke waarnemers geloven niet dat zich al te grote ver schuivingen zullen voordoen. De liberale P.V.V. telde in de vorige Kamer een Vlaams lid voor Brussel, en 16 Vlamingen. Zij vormden in de partij een minderheid tegenover de 31 Franstalige liberalen van wie er tien door Brusselse kiezers waren gekozen en 21 door Wallonië. De C.V.P. had in Wallonië bij de vorige verkiezingen achttien Kamerzetels veroverd. De so cialistische B.S.P. tenslotte telde tot nu toe 27 Vlaamse en 28 Waalse leden. Daarin zal nu door de nieuwe lijst van Brusselse Vlamingen waarschijn lijk een wijziging komen ten gunste van de Vlaamse vleugel. De splitsing in de partijen heeft ver scheidene dagbladen doen spreken van een „balkanisering" van de Belgische politieke partijen. Dat de kabinetsfor matie langdurig en moeilijk zal wor den spreekt vrijwel geen Belgische po liticus tegen. ENKELE DAGEN achtereen hebben de televisiekijkers in de omgeving van Antwerpen tussen de laatste nieuws berichten door een storende radiozen der met verkiezingspropaganda voor de Volksunie gehoord. Het was maar een kort zinnetje: Zeker is zeker, stem Vlaams, stem Volksunie lijst 2. Peilingen wezen uit dat die interrup ties moesten komen van een rijdende zender en de politie van Berchem, een voorstad van Antwerpen, hield inder daad een vrachtautootje aan met zes propagandisten van de Volksunie. Twee van hen bleken in het bezit van draagbare zendertjes. Bij de anderen vond men ijzeren staven die met rub ber en leer waren omwonden met aan het uiteinde grote spijkers. Ook vond men handschoenen met aan de buiten kant grote ijzeren stekels. De leiding van de Volksunie zal uiteraard wel verklaren dat ze nie mand kan beletten propaganda voor haar te malden op de wijze die hem goed dunkt. Maar het aanhouden van een dergelijk stel lieden wordt toch door de meeste weldenkende .Vlamin gen en ook door de Walen weer ge zien als een nieuw bewijs van het extremisme dat de Volksunie (die tot nu toe twintig zetels in de Kamer heeft bezet) aankleeft. Het zijn deze extremistische Vlamin gen die er sedert de oprichting in 1954 van de Vlaams-Nationale Partij, waar van het programma een duidelijk fe deralistische tendens heeft, met hun aanhang reeds vijf keer in zijn ge slaagd een Belgische regering ten val te brengen door de straat op te trekken. Die betogingen roepen dan repre sailles van de rijkswacht op. Dat korps gaat als regel met veel hardhandigheid te werk, hetgeen voor buitenstaanders nauwelijks begrijpelijk is. Maar de lei ding beweert dat die reacties nodig zijn wegens de heftigheid waarmee wordt betoogd. DAT LAATSTE heeft men inder daad vele malen kunnen constateren. De betogende Belg de Vlaming in Vervolg zie pagina 19 grondwet Belg zijn door geboorte of naturalisatie, de burgelij ke en politie ke rechten genieten, zeker 25 zijn (voor de Senaat veertig) en zijn woon plaats hebben in België. Vandaar dat de leider van de facistische Rex-be- weging, Leon Degrelle onmogelijk als nummer één van zijn lijst kon wor den opgenomen. Hij woont namelijk in Spanje, en zijn burgerlijke en politieke rechten zijn hem afgenomen. Aanhangers van hem konden dus alleen met een „lijst- Degrelle" komen. Men kan namelijk zijn lijst noemen zoals men wil en dat hebben in het geval-Degrelle. drie in woners van Brussel, een caféhoudster, een winkelier en een „artistiek direc teur" van het een of andere duistere cabaret gedaan. Zij hadden niets anders te doen, dan vijfhonderd handtekeningen te verza melen, op een zogenoemde voordracht akte en die bij het hoofdbureau voor de verkiezingen, kiesarrondissement Brussel, te deponeren. Achteraf blijkt dat zij een beetje vreemd te werk zijn gegaan. Nadat zij tussen de hon derd en tweehonderd geestverwanten van Degrelle hadden gevonden, heb ben zij om de ontbrekende handteke ningen te verkrijgen, bedrog gepleegd. ZIJ HEBBEN winkeliers van volks buurten rondom de Vlaamse straat en de Hoogstraat bezocht, en zij hebben gezegd: „Ik kom van het stadhuis om te controleren of u op de kiezerslijst staat. Wilt u hier even tekenen?" De niets vermoedende mensen deden dat te goeder trouw. Later is gebleken dat zij daarmee de kandidaten van de lijst- Degrelle voordroegen. De wet voorziet gelukkig in zulke gevallen, de kiezers in kwestie kunnen bij het hoofdbureau melden dat zij gefopt werden en hun handtekeningen zijn dan ongeldig. Brussel is overigens het enige arron dissement waar vijfhonderd stemmen nodig zijn om een kieslijst in te die nen. De arrondissementen Luik, Ant werpen, Gent en Charleroi vragen er maar 400 en in de overige, in de pro vincie dus, tweehonderd Op het hoofdverklezingsbureau in Brussel zijn inmiddels de lijsten vast-

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 49