Actie „Redt de Rijp" meldt eerste successen I m Om het behoud van een stuk levende historie ZATERDAG 30 MAART 1968 Erbij 15 SCHILDERACHTIG DE RIJP, in de Kop van Noord-Holland, bezit een unieke zeventiende-eeuwse dorpskern die gebouwd is op drie eilandjes. Dat kostelijk stukje cultuurhistorie dreigde ten offer te vallen aan de tand des tijds en aan de gemeentelijke uitbreidingsplannen, totdat de burgerij daar zelf een stokje voor stak. Particulier initiatief leidde tot een actie „Redt De Rijp" die al verschillende verheugende resultaten heeft kunnen boeken. Het historische raadhuis. De Grote Dam. (Van een onzer redacteuren) OP HET VOORMALIGE SCHERMEREYLANDT, tegen welke oevers eens het water van de nu droog gemalen Schermer en Beemster klotste, ligt het oude dorpje De Rijp met eraan vastgeplakt Graft. In de kleine, smalle straatjes en buurtjes staan liefelijke houten huisjes en buurtjes, die dateren uit de zeven tiende en achttiende eeuw. Rond De Rijp strekken zich malse weiden uit, doorsneden met hoger ge legen smalle polderdijken, waarop amper een brede autobus kan rijden: aan de horizon vloeit het groene land, waaruit de lentegeur opstijgt, in nevel samen met de hemel. Verspreid liggen boerderijen als be- wakers van het land, de erven omzoomd met bomen voor beschutting in slechte tijden. Het heeft er de «chijn van, dat de tijd hier zonder schokken ver strijkt. Maar schijn bedriegt. Geruime tijd al ope reert er de uit burgers gevormde stichting „Redt De Rijp", die ten doel heeft het historische karakter van dit dorpje te behouden. In de loop der jaren heeft de tand des tijds danig aan menig oud huisje geknaagd; de eens zo trotse, ranke pandjes vertonen duidelijk tekenen van verval. En andere dreiging vormt de nieuwbouw. Want nieuwe, tussen histori sche gevels geplaatste panden bederven maar al te gauw de oude markante gevelrijen. ff A'W nnWWfm S: fP Geen vijandschap Frans Keijsper Huizen aan de Grote Dam, anno 1807. - - J. MmBA "i" KLEINE CAM EN GROTE DO RAADHUIS, KERK BRUG Et DE GEVELWAND VAN GROTE DAM GERECONSTRUEERD, NO's 1,2,3,4 DE ACTIE „REDT De Rijp", welke aanvankelijk het gemeentebestuur heeft verrast, heeft al enkele successen opgeleverd. „Op de plannen van het comité heeft het ministerie van Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk positief gereageerd", vertelt de heer C. de Jong, die architect is en een werkzaam aandeel in „Redt De Rijp" heeft. „Er kwam een speciale pot van 25.000 voor subsidie ten behoeve van restauraties, welk bedrag door de ge meente werd verdubbeld. Dit wil het comité opvoeren tot 100.000 per jaar. Dat is voor zeventiende-eeuwse hui zen wel belangrijk." De heer De Jong zegt, dat het geld er anders ook wel gekomen zou zijn, maar dan wellicht pas veel later. Nu kan men er nog dit jaar de vruchten van plukken. Een huisje bij de Grote Dam, dat in zeer vervallen staat verkeert, kan worden gerestaureerd. Het eerste schaap is tenminste over de dam en ongetwij feld zullen er meer volgen. EEN ANDER SUCCES is een houten balansbrug, de Kralingerbrug. Deze zou door een ijzeren worden vervan gen .hetgeen, zo vond de stichting, het dorpsschoon zou aantasten. De ge meente ging ervan uit dat een stalen brug goedkoper zou zijn dan een hou ten, namelijk 81.000. „Redt De Rijp" was het daar hele maal niet mee eens. Het sloeg koorts achtig aan het rekenen en uit de bus kwam als resultaat dat een houten brug ongeveer de helft goedkoper zou zijn dan een ijzeren, te weten 43.000. B. en W. hebben de rekensom van het comité nog eens nageteld. De houten brug wordt vernieuwd naar authentiek voorbeeld. DE STICHTING heeft haar plannen vastgelegd in een nota, in boekvorm. Zij gaan over respectievelijk De Rijp in de toekomst, de karakteristieke buurtjes, de Kleine en Grote Dam als mede het nieuwe bestemmingsplan van De Rijp en Graft. Over al deze zaken is het laatste woord nog niet gespro ken. De inwoners van De Rijp en Graft, zo zegt de nota, zullen straks voor de overgrote meerderheid werk vinden in de Zaanstreek, in tegenstelling tot de bewoners van andere dorpen, die em plooi zullen vinden in de agrarische sector. Van een „economische binding" met de omliggende dorpen en polders zal spoedig geen sprake meer zijn. Ondanks het feit dat het inwoner tal van beide dorpen binnen afzien bare tijd groter zal zijn geworden, zou het gemeentebestuur zijn taak toch goed kunnen vervullen, nadat de dor pen zouden zijn samengevoegd. Een gemeentegrens zal voor de streekver- zorgende functie van De Rijp geen barrière zijn, aldus de nota. Er wordt voorts gewezen op de be langrijke taak welke de pittoreske dorpjes hebben voor de recreatie. De y stichting wijst op de unieke dorps kern, doet de suggestie om van de Graftmeerpolder een bos te maken, en in een bepaalde streek bungalows op te trekken. De natuurlijke haven die de Vuile Graft biedt alsmede andere terreinen in de omgeving bieden ont spanningsmogelijkheden, aldus de stichting. „REDT DE RIJP" is er sterk voor om het dorpsschoon en monumenten allemaal doeltreffend te beschermen. De „buurtjes", nagenoeg ontoeganke lijk voor hinderlijk zwaar verkeer, bieden eenmaal opgeknapt heerlijke woonruimte en vormen vanzelf een bufferzone tussen massale nieuwbouw en het hart van De Rijp. „Sanering en de hieruit voortvloeiende vernietiging zullen een ernstige aantasting van de kern in haar geheel betekenen en ont nemen de grote dam met de historische Nederlands hervormde kerk de noodza kelijke achtergrond", aldus de stich ting. Architect De Jong merkt op dat hij graag een ringweg rond het dorp zou zien met aansluitingen op de gepro jecteerde provinciale weg West-Graft- dijk-Beemster. „De brede verkeers weg", zo zegt hij, „welke zal aanslui ten op de provinciale weg mag in geen geval dwars door het dorp lopen, maar moet veel westelijker worden aange legd." Deze weg zou anders toch uitko men op de dwars door het dorp lopen de Rechtestraat, waar het verkeer al een groot probleem vormt. Aan de rand van het oude dorps centrum zouden parkeerplaatsen kun nen worden aangelegd. Het grote voor deel hiervan zou zijn, aldus de heer De Jong, dat de huisjes worden gevrij waard van trillingen van zwaar ver keer, waar ze namelijk niet tegen zijn bestand. Het publiek krijgt de be schikking over meer wandelwegen en het dorpsschoon wordt niet ontsierd door geparkeerde auto's. De afstand van geprojecteerde parkeerplaats en het centrum is betrekkelijk gering. Trouwens alle afstanden in De Rijp en Graft zijn klein, omdat hier alles zeer petiterig is gebouwd. „UNIEK IN DEN LANDE". Zo wor den de buurtjes genoemd, die zijn ge legen op drie eilandjes, van elkaar ge scheiden door slootjes, waar overheen smalle bruggetjes zijn gelsagen. De meeste mensen, die er wonen, hebben te kennen gegeven er best te willen blijven, zo zegt de stichting. En ze wonen er te midden van bomen, bloe men en water op ongeveer drie hec tare. Met de nodige voorzieningen voor comfort en hygiëne overeenkom stig de maatstaven van onze tijd meent de stichting er een uitermate plezierig woongebied van te kunnen maken. De stichting is gaarne bereid gratis advies te geven aan degenen, die gaarne iets willen doen aan restauratie. GELUKKIG IS ER IN De Rijp geen vijandschap tussen de stichting en het college van burgemeester en wethou ders. De gemeente heeft een plan in voorbereiding voor het behoud van het historische karakter. Het wil de daar voor in aanmerking komende huizen geplaatst zien op een lijst van Monu mentenzorg. Derhalve zal het college zich ervoor hoeden dat er te onpas de slopershamer in de oude huisjes wordt gezet. Er zijn contacten met de stich ting al is er (nog) geen sprake van samenwerking. Afwijzend staat het gemeentebestuur beslist niet tegenover de belangstel ling die de Rijpers koesteren voor al les wat het belang van het dorpje aan gaat. Maar om een en ander te kunnen uitvoeren, moet er wel geld zijn, zo mogelijk ook van particulieren. De Kralingerbrug waarover in het dorp zoveel is te doen geweest. „Redt De Rijp" was zeer bevreesd voor het verlies ervan toen eenmaal de balans er was afgesloopt.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 51