DE WEST ZOEKT NIEUWE WEGEN I Toerisme niet langer enige inkomstenbron ANTILLEN ZIJN BEGONNEN AAN ECONOMISCHE WEDERGEBOORTE Misdaadziekte en erfelijkheid: kwestie van chromosomen slipgevaar Verwarmde Federalisme wegen: geen ZATERDAG 3 0 MAART 1968 Erbij 17 Explosie Amerikaanse industrie Minister-president Kroon van de Neder landse Antillen. DE NEDERLANDSE ANTILLEN, in het begin van de jaren vijftig zwaar geteisterd door de massale ontslagen in de olie industrie, zijn begonnen aan de wedergeboorte van hun econo mie. Toen half januari de Amerikaanse elektronische industrie Solitron met de Antilliaanse overheid een overeenkomst sloot over de oprichting van een industriepark van 24 ha in de om geving van de Plesman Luchthaven op Curacao, heerste onder de bevolking een optimistische stemming. Die gold niet zozeer de werkgelegenheid welke voor drieduizend Antillianen binnen zes jaar wordt geschapen, als wel de feitelijke erkenning dat het toerisme, een wankele bron van inkomsten, niet langer het wel en wee van dit eilandenrijk zal bepalen. OP DE ANTILLEN erkent men rui terlijk: wij leefden tot nu bij de gratie van Fidel Castro. Sinds de Cubaanse premier zijn eiland onbruikbaar maak te voor Amerikaanse toeristen ver spreidde de golf van vakantiegenie- ters zich naar de Antillen. Sinds 1960 werd elk jaar op de Antillen een mo dern hotel gebouwd. Volgens een prognose van het departement van So ciale en Economische Zaken zal de totale capaciteit van het hotelwezen in 1970 ongeveer 2600 kamers bedragen (thans 725 kamers). DE DIRECTE invloed van deze toe ristische explosie betekent voor de werkgelegenheid dat per hotelkamer 1.25 arbeidsplaatsen beschikbaar ko men. Daarnaast profiteren ook de taxi bedrijven, souvenirwinkels, de leve ranciers aan hotels en de plaatselijke hotels. In 1966 besteedden alleen al de Amerikaanse toeristen 19 miljoen dol lar (in 1960 10 miljoen dollar). In een jaar steeg de bijdrage van het toe risme aan het nationale produkt van 4 tot 12 percent. Het toerisme kreeg zo'n enorme greep op de Antilliaanse gemeenschap dat als niet aan in dustrialisatie gedacht was de Antil- Slippartijen op natte of beijzelde wegen vormen een der ernstigste ge varen voor het snelverkeer. In theorie is het echter een overwonnen gevaar. Want technisch is het tegenwoordig mogelijk, de autowegen onder alle weersomstandigheden droog en stroef te houden door middel van elektrische wegdekverwarming. Het zijn alleen de vrij hoge kosten die de verwarmde autoweg nog in de weg staan, maar op de duur zal het er toch van moe ten komen. Zeker op de internationa le autosnelwegen, waar nu jaarlijks duizenden doden vallen, en onvoorstel bare materieele schade wordt aange richt door slipongevallen. Elektrische verwarming wordt reeds op experimentele schaal toege past in enkele winkelstraten van een aantal grote steden, en in ons land o.a. in de Rottterdamse metrostations. Dit gebeurt door het inbouwen van tot matten gevlochten stalen buizen, waar in elektrische verwarmings-elementen zijn ondergebracht. De aanlegkosten belopen van 30 tot 50 gulden, het stroomverbruik komt overeen met dat van een gloeilamp van 60-100 watt, al les per vierkante meter. De resulta ten in de vorm van kurkdroge stra ten zijn zo goed dat men, met na me in West-Duitsland, van plan is om deze verwarmingsmatten ook te ge- gebruiken op belangrijke kruispunten, oversteekplaatsen voor voetgangers, parkeer- en stallingsruimten. De mat ten kunnen ook, hoewel tegen hogere kosten, worden ingebouwd in reeds be staande straten. Zij hebben een om vang van 2,4 vierkante meter. Voor autosnelwegen zou men echter matten moeten construeren met een omvang van ongeveer 50 vierkante meter, het geen technisch mogelijk is, maar wel extra-kosten veroorzaakt voor trans port en inbouw. In een ondergrondse garage van de Technische Hogeschool in Miinchen is onlangs een proef ge nomen met een betonnen vloer, waar onder 300 vierkante meter verwar mingsmatten waren geïnstalleerd Een laag sneeuw van 10 cm. dikte (in koel wagens aangevoerd uit de Beierse Al pen) werd binnen een uur geheel ont dooid; een solide ijslaag van ander halve centimeter smolt in 50 minuten totaal weg. IN DE PRAKTIJK zou men echter niet hoeven te wachten tot ijs, sneeuw of regen de wegen onveilig maken. Een betrekkelijk eenvoudg thermostaatsy steem zou de verwarming al bij de eerste sporen van vorst of neerslag in werking kunnen stellen, zodat het weg dek altijd droog zou kunnen blijven. Behalve de verkeersveiligheid zal ook de particuliere automobilist daarbii ge baat zijn, omdat zijn voertuig niet meer blootgesteld wordt aan de ver woestende werking van pekel, modder en roestvorming. dustrieën die weinig elektriciteit ver bruiken en geringe vervoerskosten voor de produkten met zich meebren gen. Wij willen de schijnwelvaart waarin wij leven, gebaseerd op dienst verlening, omzetten in een reële wel vaart, zegt de nieuwe minister-presi dent C. Kroon. Op Curagao, Aruba en Bonaire zijn al Amerikaanse bedrijven. De belang stelling van de Amerikanen geldt niet de binnenlandse markt, maar de toe gang tot de Euromarkt. NEDERLANDSE industrieën hebben nauwelijks belangstelling voor de An tillen. Dat is geen onwil van het Ne derlands bedrijfsleven, maar een zui ver zakelijke overweging. De binnen landse markt van de Antillen is te klein en om binnen te kunnen dringen in de Latijns-Amerikaanse markt is het verstandiger dat de Nederlandse bedrijven zich in een Latijns-Ameri kaans land vestigen. DE ANTILLAANSE regering werkt zeer effectief als het erom gaat be drijven aan te trekken. Een Neder landse zakenman die poolshoogte kwam nemen: „donderdagavond kwam ik met het vliegtuig uit Neder land aan. Ik vertelde de hoteldirecteur het doel van mijn komst. Vrijdagmor gen werd ik ontvangen bij de minister van Economische Zaken, vrijdagmid dag reed ik rond om de beschikbare terreinen te verkennen. Zaterdagmor gen werd mij in principe vergunning toegezegd, zaterdagmiddag maakte ik met een architect een vlucht boven het eiland om het terrein waar ik be langstelling voor had vanuit de lucht te bekijken. Zondag schetste de archi tect een voorlopig ontwerp van mijn bedrijfspand. Maandagmorgen kreeg ik het ontwerp en maandagmiddag kon den de contracten worden getekend en lagen de vergunningen gereed. Waar ter wereld kun je in vier dagen een project rond krijgen"? Deze voortvarendheid op economisch gebied treft men overal aan op de Antillen. DE NEDERLANDSE Antillen kam pen behalve met grote werkloosheid tevens met een enorm woningpro bleem. Men vindt er riante villa's en bungalows, maar ook krotten, zoals in de wijken Fleur de Marie en Buena Vista op Curagao waar soms twee ge zinnen hokken in kamertjes van drie bij drie meter. Maar men zal op de krotten vaak een televisie-antenne aantreffen en voor de deur een grote Amerikaanse auto. OM de woningnood op te heffen zul len binnen korte tijd ongeveer 8000 krotten moeten worden vervangen. Er liggen plannen gereed om voor 1970 tweeduizend nieuwe volkswoningen te bouwen. Op een vraag waarom geen prioriteit wordt gegeven aan de volkswoningbouw boven bijvoorbeeld de financiering van een hotel luidde het antwoord: „Dit is een politieke beslissing. Het zou hetzelfde beteke nen als wanneer in Nederland de Del tawerken worden stopgezet om de we genbouw te versnellen". Dit soort uitspraken wekken de wre vel van de politieke tegenstanders van het huidige bewind. Het ziet er overigens niet naar uit dat de regering van premier Kroon veel gevaar van de oppositiepartijen URA en NVP behoeft te vrezen. Jaarlijks wordt op de Antillen minstens een luxueus hotel ge opend. Op Aruba is het Shera ton Hotel in bedrijf genomen. Antilliaanse bouwvakkers leg gen de laatste hand aan het strandterras van Sheraton dat in Caribische stijl is opgetrokken. onderwijs, dat dertig percent van de begroting vergt, te beschouwen als een Koninkrijkszaak. De vrijgekomen gel den zouden dan kunnen worden be steed aan ontwikkelingsprojecten. Op deze basis van zestig miljoen Neder landse guldens kunnen de twee tegen gestelde machten elkaar vinden. SIG. WOLF (Door dr. J. Kater, arts) IS DE 31-JARIGE Daniel Hugon. die in 1965 een prostituée wurgde, een misdadiger of een zieke, wiens misda dig gedrag het gevolg is van een aan geboren afwijking? Een afwijking die werd ontdekt, toen hij kort voor zijn berechting trachtte zelfmoord te ple gen, ten gevolge waarvan hij in een ziekenhuis werd opgenomen. Daar werd bij het bloedonderzoek een extra chromosoom in de kernen van zijn witte bloedcellen gevonden, die vol- gens onderzoekingen, welke sinds en kele jaren in Amerikaanse en Engelse gevangenissen werden verricht, bij drie percent der gedetineerden aanwe zig blijkt te zijn. Al deze misdadigers bezitten een geringe intelligentie, ijn bijzonder lang van postuur, onstabiel en onrijp in hun gedragingen, en wor den dikwijls al op jeugdige leeftijd veroordeeld wegens diefstal. Ook in andere opzichten komen zij sterk over een, en hun gehele bijzondere aanleg, met inbegrip van hun criminaliteit, zou in feite gerekend moeten worden tot de grote groep aangeboren licha melijke en geestelijke afwijkingen die op chromosomale sloornissen berusten. Van deze aandoeningen zijn er in de geneeskunde reeds vele bekend, die zo wel bij de geboorte als in het later le ven optreden. DE CHROMOSOMEN worden in hun typische vorm alleen bij de cel deling zichtbaar. Dank zij een speciale techniek is men in staat, deze micro scopische processen met grote nauw keurigheid te onderzoeken en te clas sificeren. Het te onderzoeken weefsel wordt in een kunstmatig medium tot groei gebracht en de daarbij optreden de celdeling op een „gunstig" moment geblokkeerd. De chromosomen worden dan gerangschikt en genummerd vol gens een internationaal overeengeko men systeem: de „autosomen" (dat zijn de 22 chromosomen die bij de vrouw en de man gelijk zijn) volgens een andere maatstaf dan de specifieke geslachtschromosomen X en De vrouw heeft normaal twee X-chromo somen, de man één X en één Y. Dankzjj de enorme ontwikkeling van de kennis der eigenschappen van de chromosomen, zijn zowel de erfe lijkheid als een groot aantal aangebo ren ziekten en eigenschappen in een geheel nieuw licht Komen te staan. Onlangs nog werd het verband tussen bepaalde geringe chromosomale afwij kingen en zeer ernstige bloedziekten aangetoond. Maar nog indrukwekken der is de lijst der veelvuldig voorko mende en zeldzame ziekten die ge paard gaan met allerlei constante af wijkingen van de geslachtschromoso men X en Y, zodat deze afwijkingen als oorzaak kunnen gelden. En deze lijst wordt steeds groter. Om een greep te doen: Hemofilie, kleurenblindheid, nachtblindheid gepaard met bijziend heid, sommige vormen van spierdystro fie, een groot aantal misvormingen, huidaandoeningen, suikerziekte, enke le bijzondere botziekten, hazelip. ziek ten der kleine hersenen, mongolisme en nog vele andere. De aangeboren erfelijke hersenaandoeningen spelen een belangrijke rol in geestelijke on volwaardigheid, zoals reeds lang be kend is. Met de groei der wetenschap over de chromosomen is hun invloed, naast die van andere factoren (omge ving, chemische, infectieuze, trauma tische en andere) steeds duidelijker en overtuigender geworden. Thans neemt ook hun belang voor de crimi naliteit voortdurend toe. IN HET geval van Daniel Hugon kan een extra-Y-chromosoom dat bij hem is gevonden, zijn misdadige aan leg verklaren. Dit stelt de Franse rech ters voor een moeilijk probleem. Een probleem dat in de toekomst, wanneer de chromosomale wetenschap op dit gebied steeds meer „ziekelijke" aange boren bewijzen naar voren zal kunnen brengen, in de rechtspraak een grote ommekeer teweeg zou kunnen bren gen. Want waar zal de grens tussen ziekte en misdaad komen te liggen? liaanse bevolking over enkele jaren een volk zou zijn van bordenwassers, kamermeiden en taxichauffeurs. MET HET trauma van de olie-in dustrie voor ogen besloot de Antil liaanse regering een industrialisatie programma op te zetten dat in de eer ste plaats erop is gericht Amerikaanse industrieën aan te trekken. Hiervoor komen vooral in aanmerking in- In de wijken Fleur de Marie en Buena Vista op Curacao treft men nog talrijke krotten aan. Vóór 1970 hoopt de Antilliaanse regering tweeduizend nieuwe volkswoningen te bouwen die krotten zullen moeten vervangen. EEN GROTER gevaar dat het cen trale gezag bedreigt komt van het Aru baanse bestuurscollege. De Arubanen verlangen grotere zelfstandigheid en willen een eigen gouverneur. De grie ven van de Arubanen tegen het cen trale gezag op Curagao zijn onder meer: het voornemen van de Antilliaan se regering om de verkeerswetge- ving en de verkiezingswetgeving te centraliseren; het voorstel om de gedeputeerden te laten ontslaan door de Lands regering; de grote bedragen, afkomstig van Aruba, die worden besteed aan Cu- ragaose projecten; de inperking van de boevoegdhe- den van de gezaghebber en de centralisatie vanuit Curagao. De Arubanen willen zelfs de naam Nederlandse Antillen doen verdwij nen „Wij voelen ons Groot-Antillia- nen", zeggen zij. OP ééN PUNT zijn de Arubanen en de landsregering op Curagao het ech ter met elkaar eens: Gezamenlijk wil len ze aan Nederland voorstellen het

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 53