Voorjaars-activiteiten van amateurfotografen Belgen ter stembus Giftige spinazie: gevaar voor baby mm ZATERDAG 30 MAART 1968 Erbij 19 Vergane glorie Nieuwe kansen Miljoenenzaak h ÉÉÉÉÉll iinrimmiiimniiiniiuiinminiiimiiniiiiiiimiiiiinnnniiiimnnnmiiT H.C. De binnenvisserij is dood leve de hengelaars! Een paar oude schokkers, monumenten van ver gane glorie. (Van een onzer verslaggevers) HEEREWAARDEN/TIEL De ouderen in Zuid-Gelderland, het land tussen de grote rivieren, kunnen het nog vertellen. Uit over levering weliswaar, want de tijd dat je bij wijze van spreken de vis opzij moest duwen voor je in Rijn, Maas en Waal kon zwem men, ligt verder achter ons. Veel vis en, voor onze huidige begrippen, ook dure vis. zoals de beroemde en veel geprezen Maas zalm. Rond de eeuwwisseling was het ri vierengebied een van de armste en meest achterlijke streken van Nederland. Maar als op een van de boerderijen een dienst meisje werd aangenomen, bedong ze dat ze niet meer dan één keer per week zalm hoef de te eten. Zo goedkoop was toen de delica tesse, die nu, onder dure Franse namen en tegen een forse prijs, in de restaurants wordt geserveerd. HERINNERINGEN van een Betuw- naar: „Tot enkele jaren geleden nog la gen ze hier in de rivier. Die schokkers, plompe vissersboten, die altijd op de zelfde plaats, aan de kop van een krib of zo, hun netten uitzetten. De vissers kochten die boten voor een prik in Urk In de oorlog gingen we nog wel eens 's morgens om een uur of 7 naar een schokker toe. Zo'n visser had dan pas de vangst binnengehaald en voor een paar centen kon je een maal vis kopen: witvis en vooral paling. Het bespaarde hem in ieder geval de moeite om de vis zelf te gaan uitventen. Dat was trou wens vroeger ook een vertrouwd ge zicht in de dorpen hier, de vissers, die met een bak voor op de fiets hun eigen vis kwamen verkopen. Dat is nou afge- DUITSE ARTSEN zijn er in geslaagd het geheim rond de in de afgelopen jaren opgetreden vergiftigingen na het eten van spinazie op te helderen. Zo als gekend traden er bij vele zuigelin gen na spinaziempaltijdeh ernstige ver giftigingsverschijnselen op. In enkele gevallen gelukte het maar nauwelijks, de kinderen in leven te houden. De Hamburgse kinderarts dr. A. Sinios, heeft thans in een documentatie alle tot nu toe bekend geworden gevallen bijeengebracht en de oplossing van het probleem gegeven. DE ANALYSE van de maaginhoud van de vergiftigde kinderen toonde een extreem hoog nitrietgehalte aan. Dit is een substantie, die door een omzettings proces van de bloedkleurstof verhin dert, dat het organisme van zuurstof voorzien wordt. Er ontstaat dus lang zamerhand 'n soort inwendige verstik king. Al was de „dader" opgespoord, toch bleef de vraag, hoe het nitriet in de spinazie terecht gekomen was. Om deze vraag te beantwoorden heeft dr. Sinois samen met de voedselexpert dr. W. Wodsak, een onderzoeking ge daan. De resultaten bevestigen het vermoeden dat dr. Sinios, reeds bij het eerste optreden van de vergiftiging op perde. Verse spinazie bevat geen nitriet maar alleen een ongevaarlijk nitraat. Wordt de spinazie echter bij kamer temperatuur 24 uur bewaard, dan vindt er al een omzetting van een aanzien lijke hoeveelheid nitraat in het gevrees de nitriet plaats. Uit deze ontdekking volgt, dat men fijngemalen spinazie direct na de berei ding moet opeten. Hieraan moet voor al bij zuigelingen tot de leeftijd van vijf maanden zeer nauwkeurig de hand houden. Als uiterste tijdgrens geldt ongeveer 10 uur. Daar er na de ni- trietvorming geen verandering in smaak optreedt, baat het dus niets, als de moeders de spinazie tevoren proeven. Deze waarschuwing geldt echter niet alleen voor spinazie. Zo bleken sla, sel derij en sperziebonen veel nitraat te be vatten. Hier kan het dus ook tot het gevaarlijke omzettingsproces komen. lopen. Voorn of baars kun je niet meer kopen. Wel diepvries-kabeljauw". OVERAL in de dorpen langs de rivie ren woonden vroeger vissers, maar Heerewaarden was in dit gebied het grootste vissersdorp. Vlak na de twee de wereldoorlog verdiende de helft van de mannen er nog de kost met de ri viervisserij. De schokkers gingen des zomers naar Duitsland, de Rijn op, tot aan Keulen. Daar lagen ze tot de herfst. In de winter werden de netten en boten hersteld en in het vroege voorjaar was er altijd de zalmvangst. Met een zegen, een groot sleepnet, getrokken door een paard en gehanteerd door tientallen mannen, werd de beroemde Maaszalm binnengehaald. DOOR de industriële ontwikkeling langs de oevers zijn de grote rivieren vervuild. Afvalwater van fabrieken en steden maakte van de stromen open riolen, waar nauwelijks meer vis in kan leven. Dat is de belangrijkste re den van het verdwijnen van de binnen visserij. In Heerwaarden lag twintig jaar geleden nog een omvangrijke en trotse vloot. Nu zijn er nog vier schok kers, die af en toe een magere buit bin nenhalen. Af en toe wordt er nog wel eens een zalm gevangen in de Maas, de minst vervuilde van onze grote ri vieren. Die wordt dan in gestrekte draf naar een nabij motel gebracht. De eigena'ar heeft namelijlc als specialiteit li «e Maaszalm op het menu gezet en dat moet af en toe waar gemaakt worden. Heerewaarden, is het enige protes tantse dorp in een bijna honderd per cent katholieke streek. „Dat komt zo", zeggen de inwoners. „In de tijd van de reformatie was hier een pastoor, die nogal dronk, die werd opeens protes tant misschien kreeg hij er wel je never voor en het hele dorp ging mee „om". Later is hij toch uit zijn ambt ontzet, omdat hij niet van de fles af kon blijven. Maar het dorp bleef protestant." Heerewaarden: een kluitje huizen, sa menhokkend rond een spits kerktoren tje. Smalle straatjes, oude scheefge groeide huisjes en een kleine scheeps werf. Tussen de kerk en het antieke ge meentehuis is in een groen plantsoen tje een anker neergelegd. Dit anker, de vier schokkers, die werkloos tussen de kribben liggen, en de schipperspetten op de hoofden van de oude mannen herinneren nog aan de oude glorie. WAAR ZIJN de vissers gebleven? Ze zijn in alle mogelijke beroepen terecht gekomen: kruidenier, groenteboer, ambtenaar of arbeider op de scheeps- rwérf. Zelfs de manufacturier, met wie wé in het café praten, blijkt vroeger W'1, OWWovbH gevist te hebben. Ook de caféhouder stapte nog niet zo lang geleden van een schokker af. Nu dient hij het horecawe- zen en drijft tevens een winkel in hen gelsportartikelen met verhuur van bo ten om te gaan hengelen. De beroeps- visserij is dood, de sportvisserij heeft haar plaats ingenomen. Op dat gebied is er een enorme ontwikkeling gaande langs en tussen de grote rivieren. De laatste jaren zijn hier verschillen de campings en jachthavens aangelegd en nog steeds komen er ondernemers bij. De situatie is dan ook ideaal: wie zijn boot in een van de haventjes aan de Maas heeft liggen, zit binnen korte tijd in De Biesbosch en kan zonder moeite naar Limburg of zelfs naar Bel gië varen. De wielen en kolken, kleine meren die bij dijkdoorbraken ontstonden, zijn bij de hengelaars in trek, omdat ze vaak bijzonder visrijk zijn. Op sommi ge plaatsen zijn zelfs speciale viscam- pings aangelegd: kampeerplaatsen, waar de hengelaar alles van zijn ga ding kan vinden. En ze komen bij dui zenden, niet alleen de Nederlandse sportvissers, maar ook Duitsers en vooral Belgen. Directeur G B. J. de Vries, van de VVV Gelders Rivierengebied zegt: „de Maas is bijzonder in trek, we kunnen zeggen dat hij eigenlijk al vol is, wat betreft jachthavens en campings en zo. Op de duur willen we naar een schei ding tussen hengelsport en watersport. En ook naar een scheiding "tussen speedboten en waterskiën enerzijds en dxnmd 4 I DEZE reportage is een mengeling van melancholie en blijdschap. Me lancholie over het verdwijnen van de vissers die op onze binnenwate ren hun kostje bij elkaar scharrel den. Blijdschap bjj de hengelaars over een voorstel van de ministers van Landbouw en Visserij en van Justitie om de Visserwet zo te wij zigen, dat meer viswater vrij komt voor de sportvissers. Eindelijk heb ben ze dus beet gekregen, alleen moet afgewacht worden hoe groot de vangst is. De twee bewindslieden hebben waarschijnlijk niet bewust gehengeld naar de populariteit on der de sportvissers, maar ze zullen ongetwijfeld uitgeroepen worden tot kanjerkoningen als het voorstel wordt aanvaard. En populariteit on der hengelaars is een massale popu lariteit, want hengelen is de meest beoefende sport in Nederland. Op de achtergrond óók van het wets voorstel speelt de afgang van de binnenvisserij, waar na de laatste oorlog de klad in gekomen is en die gereduceerd wordt tot een folkloris tisch curiosum. het kanoën, roeien, zwemmen en ba den anderzijds". Economisch vormen de hengelaars een aantrekkelijke markt. Er zijn er in Nederland ongeveer zeshonderdduizend, sportvissers, de „ongeorganiseerden" niet meegerekend. Blijkens een onder zoek van het hengelsportblad „De Vis ser" gaat elke hengelaar gemiddeld 22 keer per jaar vissen en geeft hij per seizoen bijna 84 gulden voor zijn sport uit. In totaal betekent dat voor de Ne derlandse en Vlaamse sportvissers ruim 75 miljoen gulden. Een ex-visser in Heerewaarden zei ons: „We zijn er mee opgehouden om dat de rivier vervuilde. Nou zijn ze be zig om die vervuiling tegen te gaan en over een poosje is de rivier weer schoon. Maar dan zijn er geen vissers meer. Wie moet er dan vissen?" Het antwoord is duidelijk: de sportvissers V DE STREEKCOMPETITIE 1967-68 van fotoclubs uit Haarlem en omstre ken is ten einde. Dezer dagen zijn de inzendingen voor de derde en laatste ronde gejureerd en de totaaluitslagen bekendgemaakt. In het verenigings klassement is de Kennemer Foto Kring op de eerste plaats geëindigd met een totaal van 580 punten, waarmee deze vereniging ruimschoots boven nummer 2, de Fotokring Zandvoort bleef, die 558 punten vergaarde. De Haarlemse Fotogroep De Muggen eindigde met 553% punt op de derde plaats, gevolgd door respectievelijk Fotoclub P.W.N., Groep X, Fotoclub Johez, de H.A.F.V. en de NIVON. In klasse B kwam als eerste de Haarlemse Spoorweg Hobbyclub HSHC uit de bus met 556 punten, gevolgd door Positief, de P.V.F.N. de Foto kring Bloembollenstreek en de Groep Kontakt. Overigens was het werk in deze beginnersklasse goeddeels van dusdanig peil, dat men overweegt, voor de volgende streekcompetitie alle deel nemende verenigingen gezamenlijk in een klasse onder te brengen. DE BESTE persoonlijke prestaties werden geleverd door de heer G. J. L. Offerhaus van De Muggen, die 121 pun ten verzamelde. In klasse B ging de eerste plaats naar de heer Pull van de Haarlemse Spoorweg Hobby Club met een score van 118 punten. Van beide persoonlijke winnaars drukken wij hierbij een der ingezonden foto's af. DE ORGANISATIE van de ladder- wedstrijd was dit jaar in handen van de Fotoclub PWN, terwijl de fotogroep Johez haar recreatiezaal beschikbaar stelde voor het jureren en de daarop volgende besprekingen voor het forum der deelnemende clubs en kringen. OP 11 APRIL zullen de beste foto's van de verenigings- en persoonlijke wedstrijden door een speciale jury worden afgemeten tegen het beste werk van een dergelijke fotocompetitie gehouden door het district Amsterdam- Zaanstreek, die ook al enkele jaren draait Een kleine selectie uit het be kroonde werk zou, publiekelijk ten toongesteld, stellig een mooi stuk pro paganda voor de vrije fotografie als creatieve hobby betekenen. Het is er totnogtoe, om wat voor redenen dan ook, nooit van gekomen. Maar wij blij ven hopen. X H. Pull (H.S.H.C.): „Parijse charme". IN DEZELFDE tijd dat de vergifti gingen optraden werden er zeer grote hoeveelheden groente verbouwd. Men forceerde de produktie daarbij door veel stikstofhoudende mest te gebrui ken. Er werden tot 300 kilogram stik stof per hectare, het viervoudige van de normale hoeveelheid, gebruikt. Daar door namen de planten meer stikstof dan gewoonlijk op en wel als nitraat. Daardoor steeg het nitraatgehalte van de groente en daarmee ook het gevaar van de nitrietvorming. Het euvel der overbemesting geeft aanleiding tot ern stige bezorgdheid. Mogelijk zijn de tot nu toe waargenomen vergiftigingen, slechts voorboden van een voor de zui gelingenvoeding hoogst ongewenste ontwikkeling. tóv:-xv.\v.v.v.wXii&4^S<AviS»v»%w.i5Mia6idsil G. J. L. Offerhaus (De Muggen): „Coureur". VOORTS zijn dezer dagen ook be oordeeld de ruim 300 ingezonden foto's en kleurendia's voor de wedstrijd „Fo toroute Noord-Hollands Duinreservaat" die georganiseerd was door het Pro vinciaal Waterleidingbedrijf Noord- Holland te Bloemendaal. De jury heeft hierbij de volgende kanttekeningen ge maakt: „Over het algemeen kwamen de bes te inzendingen uit Noord-Holland, waar men de fotogenieke mogelijkheden van het duinreservaat beter bleek te heb ben uitgepuurd. Helaas was het peil van de zwart-wit foto's beduidend min der dan dat van de kleurendia's en de jury heeft dan ook, gezien de geringe kwaliteit der foto's, niet alle prijzen toegekend (zij was hiertoe gerechtigd op grond van de wedstrijdvoorwaar- den.) Derhalve werd in de afdeling zwart-wit slechts een eerste prijs van 25 plus plakette met inscriptie uitge reikt, en wel aan de heer H. J. Schel lenberg uit Amsterdam. Hoofdprijs winnaar in de afdeling kleurendia's werd de heer W. Beulink, Adr. Stoop plein 11 te Overveen, aan wie een waardebon van ƒ75 en een plakette werd toegekend. Overigens is het P.W.N, van plan, opnieuw een fotowedstrijd rond deze Duinroutes te organiseren, maar dan in een andere opzet. Foto's en dia's kunnen doorlopend worden ingezonden; ze worden door de organisatoren per maand beoordeeld en vervolgens met een beoordelingsstaat en een waarde ringscijfer aan de inzenders geretour neerd. Aan het eind van deze ladder wedstrijd worden de cijfers vergeleken en komen de winnaars uit de bus. TER GELEGENHEID van de Boe kenweek (30 maart-6 april) houdt de Stichting Federatie van Provinciale Bibliotheekcentrales in Noord-Holland een provinciale fotowedstrijd rond het motto „Mensen en Boeken". Medewer king verlenen de Bond van Nederlandse Amateur-Fotografen Verenigingen, af deling Noord-Holland, en de Stichting ter Bevordering van de Amateurfoto grafie. Deelneming staat open voor iedereen die niet beroepshalve de fotografie beoefent. DE OPGAAF IS: vang, in een mar kante momentopname, een mens die be zig is met een boek, of liever: een boek, dat bezig is met een mens. Kind en prentenboek, scholier en leerboek, volwassene en roman, het zijn alle maal toegestane thema's, waarop de vindingrijke amateur naar hartelust kan parafraseren en fantaseren: er zijn geen beperkingen of taboe's. Wel een paar voorwaarden, zoals maximaal 5 foto's per deelnemer en minimaal 18 x 24 cm per foto (in zWart-wit), dus geen kleurenfoto's of dia's. De foto's moe ten eigen opnamen zijn en op dun kar ton bevestigd worden, met op de ach terzijde vermelding van naam, adres en leeftijd. Inzenden kan men tot ui- terlijk30 juni bij de plaatselijke open bare bibliotheek of via Postbus 249 te Haarlem, en elke inzending moet ver gezeld gaan van een ingevuld inschrijf formulier, dat gratis verkrijgbaar is bij de openbare bibliotheken of leesza len. UIT DE inzendingen worden, per ge meente, de twee meest artistieke, en Vervolg van pagina 13 het bijzonder ontziet het goed van een ander niet en het is dan ook niet verwonderlijk dat de materiële schade, die de relletjes van de laatste veertien jaar ten gevolge hebben gehad, op zo'n miljard gulden wordt geschat. Geen van de politieke partijen, ook niet de grotendeels Vlaamse Christe lijke Volkspartij, neemt zulke extreme betogers onder haar hoede, al worden zij door de C.V.P. niet in duidelijke taal gedesavoueerd. Maar de Vlaamse Volksunie staat onmiddellijk klaar met de benaming „martelaar" wanneer er een slachtoffer valt onder de betogers. De Volksunie heeft nooit ontkend en dat is een andere oorzaak van haar slechte reputatie bij de gematigden dat zij oud-SS'ers en andere Vlamin gen die wegens hun houding tijdens de oorlog na de bevrijding waren ver oordeeld, onder haar leden heeft. Het argument waarmee de leiding op vra gen antwoordt: de justitie van het land heeft haar werk gedaan, dan hebben wij geen behoefte aan een nieuw oordeel. Evenmin heeft de Volksunie zich ge distantieerd van de Vlaamse militan- tenorganisatie een soort vrijwillige Vlaamse knokploeg onder leiding van een zekere Maes. Deze organisatie erkent, zij het niet helemaal ronduit, antisemitische en fascistische sympa thieën te hebben. Haar leden heeft men tot nu toe steeds wanneer er op stootjes of betogingen waren, die de Vlaamse zaak moesten helpen verde digen, onder de herriemakers aange troffen. Het is algemeen bekend dat zij bij de rellen in Leuven de laatste jaren steeds naar die stad zijn getrokken om zich tussen de studenten te mengen. Liberalen en socialisten hebben de Volksunie altijd haar „rechtse" signa tuur verweten. Nog dezer dagen heeft de voorzitter van de liberale P.V.V. een aantal betogers van de Volksunie (samengekomen voor het gebouw van de Belgische radio en televisie om meer zendtijd voor haar politiek te eisen), in het openbaar het scheld woord „fascisten" naar het hoofd ge slingerd. Daarop heeft de voorzitter van de Volksunie direct een klacht we gens belediging ingediend. Zo iets is overigens al tientallen malen gebeurd, meestal hoort men er later niets meer van. NATUURLIJK heeft de Volksunie niet het monopolie van relletjes. An dere extremistische bewegingen als de Union de La Gauche Socialiste of de Parti Wallon des Travailleurs zou men in Wallonië haar linkse tegenhangers kunnen noemen. Beide zijn echter veel kleiner (ieder één zetel in de Kamer). Hetzelfde geldt voor de gesplitste Com munistische Partij (in totaal vijf ze tels) die zich bij betogingen vaak ook niet onbetuigd laat. Waarnemers hebben vaak gezocht naar oorsprong en vooral geestelijke achtergrond van het Belgische extre misme. Voor zover het de Vlamingen betreft, luidt de conclusie meestal: ja ren van achteruitzetting door Frans sprekenden, reactie op na twee oorlo gen ondergane straffen wegens colla boratie, minderwaardigheidsgevoel te genover het andere volksdeel en angst dat met grote moeite en strijd ver worven rechten verloren zullen gaan. Voor wat betreft de Walen verschil len de motieven niet veel, zij het dat die weinig of niet met de Duitsers heb ben gecollaboreerd. de twee leukste föto's beloond met prijzen van respectievelijk 2 x 25 en 2 x 10 (in boeken of boekenbonnen). De bekroonde foto's dingen vervolgens mee naar de twee provinciale prijzen van 100 elk. VOLOP EMPLOOI dus weer in onze provincie voor de amateur-fotografen al moet ons wel van het hart dat sommige wedstrijdvoorwaarden de deelname niet voor iedereen even aan trekkelijk maken. Het reglement voor de fotowedstrijd „Mensen en Boeken" bevat bijvoorbeeld een bepaling dat de bekroonde foto's in overleg met de makers eventueel in eigendom zullen overgaan aan de Provinciale Biblio theekcentrales en dat betekent in feite een volledige afstand van de copyrights. De fotograaf in kwestie kan dan niet vrijelijk meer over zijn bekroonde foto beschikken en die met goed fatsoen nooit meer inzenden voor andere wedstrijden, waar meestal (bij voorbeeld de jaarlijkse „contest" van Popular Photography, Photo-Ciné- Monde) zeer waardevolle prijzen als vliegreizen, topcamera's en dergelijke, te verdienen zijn. We vrezen dan ook dat de crème van de amateur- en „salonfotografen" op dergelijke voor waarden wel verstek zal laten gaan bij „Mensen en Boeken", en dat zal het peil der inzendingen niet ten goe de komen. Maar goed, wij wensen de openbare bibliotheken desondanks een rijke oogst aan goede (en goedkope!) werf- foto's.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 55