Elf*achti lente^mode Pr r .1 y VRIJGEWORDEN VROUW IN TOEKOMST „MENSELIJKER" - - pil VROUW Van, poor en over vrouwen Gevulde kalfscotelet Wk •mm- FRANSE SOCIOLOGE SULLEROT VOORZIET: a la Marcel Chémery (Van een redactrice) „IN TOENEMENDE MATE zal de vrouw willen gaan leven als de man. Dat wil zeggen, zich tegenover de natuur plaatsend om deze te beheersen en te ver beteren. De vrouw is op weg steeds „menselijker" en steeds minder „vrouwelijk" te worden". Dat is een van de conclusies, die de Franse sociologe Evelyne Sullerot trekt in haar boek „De vrouw van morgen": een stout moedige visie op de vrouw in de toekomstige samen leving. Zij bestrijdt niet dat er een anatomisch en fy- siologisch verschil is en zal blijven tussen man en vrouw, wèl de onveranderlijkheid van de typisch mannelijke en typisch vrouwelijke rol. De rol van de vrouw is opgebouwd rondom haar functie van moeder. Eeuwenlang is zij in die hoedanigheid onderworpen geweest aan de natuur. Met de „ontdekking" van de pil wordt de vrouw voor de eerste keer in de geschie denis geconfronteerd met een toekomst, waarin haar lichaam haar niet meer onontkoombaar de wet kan stellen, waarin zij de wetenschap en eigen wil te hulp zal roepen om haar lichaam te onderwerpen aan haar plannen. „In voortschrijdende mate zal de vrouw meesteres worden over haar eigen vruchtbaarheid, in plaats van te worden beheerst door haar voortbrengen de functie", aldus Evelyne Sullerot. Gaston Gourmet ONDANKS Bonnie en Clyde heeft zich ook een andere mode ontwikkeld voor het voorjaar en de zomer. Veel plissé's, wapperende rokken, voile vlinder mouwen en zwierige doorzichtige capes. Deze elfachtige mode zal het in elk geval voor de jonge slanke vrouw heel goed doen en in vele gevallen eleganter zijn dan de lange rokken waarin zij k la Bonnie gehuld zou moeten gaan. Alleen het grove schoeisel, dat op dit moment helemaal niet meer weg te denken is, staat er minder mooi bij. Bij deze zo- merdracht horen open sandaaltjes en smal le hakken. Van Jacques Heim is de creatie Anna polis", in bleek roze. De cape-mandel is bedoeld als avondkleding. Carven ontwierp een japon in de zachte tinten turquoise, mauve en roze. De avond mantel is van de stof nylfrance, de middag japon van tralbé. DE SCHRIJFSTER is ervan over tuigd, dat het moederbeeld in de toe komst ingrijpende wijzingen zal onder gaan. Zij wijst op de te verwachten mo gelijkheden in de nabije of verre toe komst de vrucht buiten de moeder schoot te laten opgroeien. Deze „rea geerbuisbaby", die een maand na de bevruchting wordt weggehaald om in een soort reageerbuis in een labora torium te worden opgekweekt zou de vrouw een vrijheid en een verantwoor delijkheid geven ten opzichte van haar kind die zijn te vergelijken met die van de man. Want wie zou haar behalve de publieke opinie, die uiter aard heel zwaar zou wegen kunnen dwingen haar kind na acht maanden op te halen? Bij een onderzoek aan de universiteit van Parijs, bleek het me rendeel van de ondervraagde meisjes studenten voor die „uitbestede zwan gerschap" te zijn, mits het kind geen risico zou lopen. Het oertype van de moeder zal vol gens de sociologe nog sterker worden aangetast als de wetenschap mogelijk proeven gaat nemen op steriele vrou wen door het overbrengen van een ei cel afkomstig van een vruchtbare vrouw. Het hoeft geen betoog, dat de ze „ingreep" veel heftiger discussies zou oproepen dan de kunstmatige in seminatie. HET MOEDERSCHAP STAAT in deze maatschappij nog altijd op een hoger voetstuk dan het vaderschap. Er zouden drie moeders ontstaan: zij, die het „materiaal" aandraagt, zij die het kind draagt en ter wereld brengt en zij, die het grootbrengt. Evelyne Sul lerot verwacht, dat het accent in de toekomstige samenleving zal liggen op die derde fase van het moederschap. Daarnaast zal de man zijn rol als va der gaan herwaarderen. „Het echt paar krijgt de roeping een beslissen de rol te spelen in het terugdringen van de angsten, voortkomend uit een zaamheid, een gevolg van de massa maatschappij". DE VROUW van morgen zal volgens Evelyne Sullerot niet alleen moeder en opvoedster zijn, maar zij zal ook deelnemen aan het arbeidsproces. De toekomst zal een toenemend aantal werkende vrouwen kennen, die beter geschoold zullen zijn dan nu. Opval lend is daarbij de tendens, dat hoe hoger de ontwikkeling is van de vrouw, des te eerder zij buiten het gezin gaat werken. Als werkneemster in een kapitalisti sche maatschappij zal zij echter een kwetsbare figuur blijven, zolang het jk' l s Evelyne Sullerot •v -• recht op arbeid haar niet volledig wordt toegekend. Daar komt nog bij, dat wij steeds meer toeleven naar een samenleving van de vrije tijd, waar in relatief het aantal werkende man nen en vrouwen zal afnemen. Zou in dat geval de strijd waarin de vrouwen zich nu storten om de wereld van de arbeid te veroveren niet compleet uit de tijd zijn, vraagt de Franse so ciologe zich af. ZIJ ZIET ééN troef voor de vrouw ten opzichte van de toekomst. De bu reaucratie zal in die samenleving al leen maar groter worden en de vrouw, met haar voorliefde voor het ambte lijke, zal zich aan die klerkenwereld beter kunnen aanpassen dan de man. Voor de vrouwelijke élite ziet zij het echter somber in. „Zij is niet voorbe stemd om in de structuren die in voor bereiding zijn een beslissende rol te spelen en zij zal zeker steeds achter blijven bij een mannelijke élite die snel zal opklimmen". De toekomst zal leren of zij gelijk krijgt. (Evelyne Sullerot, De vrouw van morgen, uitgever Paul Brand, Hilver- sum-Reeks: Samen mens zijn). (Van een medewerkster) MAANDBLAD Ma.rie-Cla.ire signa leert de „anti-puistjes-pil", bestemd voor meisjes en jonge vrouwen die last hebben van gezichtspuistjes. Ruim drie honderd jonge Frangaises zijn onder supervisie van een Franse arts enkele maanden proefkonijn voor de nieuwe pil geweest. Resultaat: een hoog per centage genezingen, maar wel in twin tig tot vijfentwintig percent van de ge vallen een verergering van de aandoe ning in de eerste maand van de be handeling. ROOD-WIT-BLAUW viert hoogtijd in de voorjaarsmode en wellicht binnen kort in de make-up ook. De meisjes in Rome kunnen, daartoe aangemoedigd door een bekend Romeins kosmetiek- huis, hun oogleden al opmaken in de drie kleuren van de Franse (of Ne derlandse) vlag. EVENEENS uit Rome: enorme mus ketiers-hoeden, versierd met veren en linten. In Amerika denken de ontwer pers niet alleen aan de mondaine vrouw maar ook aan de thuisblijvertjes: voor de eerste categorie halsbanden met hangers, bijpassende ringen en sandalen uit doorzichtig plastic, voor de tweede maxi-schorten van kleurig bedrukte katoen, te dragen over de zeer in zwang zijnde lange huisjurken. „HET EEUWIG-vrouwelijke zal over winnen!" roept Triumph International, Europa's oudste foundation-industrie, de daad bij het woord voegend door het lanceren van een voorjaarskollektie met „vrouwelijke, aantrekkelijke en ondeugende coupe". Geen shocking- kleuren en stoere uitvoeringen meer, maar ragdunne materialen, kant en bor duursels. Veel wit, zachte pasteltinten, romantische bloemdessins en als mo dekleuren abrikoos, turquoise en aza lea-roze (dat ook Eurocolour mag wor den genoemd). NIET minder dan achtenveertig mil joen Ameriaanse vrouwen houden zich bezig met gokken, aldus het Ameri kaanse maandblad Mc Call's. Meestal wordt het kansspel met kaarten bedre ven, maar ook loterij, sweepstake, het bingospel, de racebaan en het casino zijn voor de Amerikaanse vrouw even zo veel uitdagingen tot het wagen van een gokje. UITSPRAAK van Coco Chanel, grand old lady van de haute couture: „geluk is het geheim van schoonheid, maar wie kent het geheim van geluk? Een ver standige vrouw houdt haar schoon heidsmiddelen in ere". NOUVEAUTe'S uit Parijs, tassen mei drie afdelingen naast elkaar, elk af zonderlijk met een klep te sluiten, en lA<WWWW»<WWWUUWMMIWIAWWUWWWAAI»IAW*IIAIUI*««»ll«li«ii«««..«-...ftflftfln|nnf>nnnAfmnnnnnnf1 DE GASTHEER stapelt zelf blok ken hout op het langzaam weg kwijnende vuur in de open haard, waarna hij weer met de rug naar de koesterende warmte gaat staan. Hij laat de blik over zijn tientallen gasten glijden, die ter gelegenheid van de Franse week in de lobby van Hilton Amsterdam zijn neer gestreken. Dan onderbreekt hij plot- sling ons gesprek en zegt: ,,Kijk niet onmiddeïEjik om, maar ik heb ongenode gasten op deze receptie. Ik laat even de ham wegrijden". Wanneer hij wegbeent en dis creet zijn orders geeft, zie ik hoe nog voor zijn ongenode gasten zich voor de tweede maal hebben kun nen bedienen, twee hall-kelners het wagentje met de ham wegbrengen en tegelijkertijd het champagne buffet wordt gesloten. DE LIEDEN die ongenood op deze ontvangst in het Hiltonhotel waren binnengedrongen pleegt men in Amerika „party-crashers" te noe men. En er zijn er die deze slechte gewoonte zo hoog gecultiveerd heb ben, dat zij zich elke middag en avond onder de pannen weten op recepties, waar zij zich binnen de kortst mogelijke keren vol eten en drinken. DE GASTHEER IS AL weer te rug op zijn plaats bij de open haard, „Daar kan ik me dood aan erge ren", zegt hij vriendelijk glim lachend en alleen de toon waarop het wordt gezegd, maakt me duide lijk dat hij het meent. De andere gasten hebben niets van het inci dent bemerkt. Ron O. Schansman staat er op het kaartje dat hij mij bij het af scheid geeft en daaronder in heel bescheiden lettertjes „food and be verage manager" (aet-en-drink-di- recteur, zouden wij heel populair in het Nederlands zeggen). De letter „O" in het midden van de naam verraadt de Amerikaanse inslag. Maar ook niet méér. In houding, stijl en omgang is hij Europees om niet te zeggen Frans. Hoewel, bij nadere overweging, dan wel een bijzonder groot uitgevallen Frans man. Zo een die generaal De Gaulle recht in de ogen zou kunnen zien, en dat is maar aan weinigen gege ven. „Hebt u ook contact met colle ga's op het continent of in Afrika. Azië en verder?" wil ik weten. „Ja zeker", zegt hij. „Daar ver wonder ik me altijd weer over. Als je ons bij een vergadering van di recteuren om de tafel ziet zitten, dan is het gewoon de Verenigde Naties in het klein!" IN DEZE Verenigde Naties neemt Frankrijk gietuige het aandeel dat de chefkok van Air France, Marcel Chémery, in het welslagen van deze ontvangst heeft gehad, een zeer gro te plaats in. Zijn Lotharingse ham in korst staat in het boekje, uitge geven door de Franse nationale luchtvaartmaatschappij genoteerd als een zes sterren-gerecht. En dat niet alleen voor wat betreft de smaak, maar ook om de hoge graad van geoefendheid die van de keu kenmeester wordt verwacht. Maar om te beginnen nog een gemakke lijk gerecht: Gevulde kalfscoteletten uit Colmar U HEBT ervoor nodig per per soon): 1. kalfscotelet van 180 gram, 45 gr. boter, 25 gr. getruffeerde paté, 75 gr. champignons (4 middel grote), H kopje madeira. Vraag uw slager de kalfscotelet ten van alle peesjes en vet te ont doen. Snijd het vlees dan in tot op het been, zodat u een zakje hebt verkregen, doe hierin de getruffeer- de paté, zout en peper erop en dan dichtnaaien. Even aan beide zijden door bloem wentelen en in een stukje boter van 20 gram dat u even in de pan liet schuimen aan beide zijden dichtschroeien en bruin bak ken. Op een schotel leggen en warm houden. VOOR DE saus giet u de helft van de bakboter uit de pan. Dan de champignons goed wassen en afborstelen. Voorzichtig afdrogen en in schijfjes snijden. Ze op hoog vuur in dezelfde pan in de overge bleven boter sauteren. Wanneer zij de boter hebben opgenomen be strooien met zout en peper. De champgnons nu op de schaal om de cotelet schikken. Nu giet u de Ma deira in de pan. Doe er de rest van de nog ongebruikte boter bij en be weeg de pan heen en weer totdat de saus de gewenste dikte heeft ge kregen. Snijd nu de draadjes uit de cote let los, giet de saus over de cotelet en de champignons en dien heet op. Het is een eenvoudig gerecht, al leen voor wat betreft het bereiden dan. Het moet allemaal snel gebeu ren. Dat vergt enige oefening, maar het is de moeite alleszins waard. Veel succes. de populaire alpinomutsjes uit de ja ren dertig, maar nu aan weerskanten versierd met gekrulde haarlokken die, zoals men weet onmisbaar zijn voor een ieder die „stijl 1930" gekleed wil gaan. WEEKBLAD „Elle" was zo attent, de typisch-vrouwelijke snufjes van de uitvindersbeurs in Brussel op te spo ren. Hier zijn ze: lichtgevende oorknop pen, een tandenborstel met een reser voirtje voor tandpasta, een parapluie met etui dat de regendruppels opvangt (speciaal ontworpen voor vrouwelijke automobilisten), een apparaat waar mee men spatten van het gebraad in de braadpan kan voorkomen. IN DE ruim drieduizend restaurants van België wordt bij tachtig percent van de bestelde maaltijden frites geser. veerd. Per persoon wordt ongeveer vijf honderd gram frites geconsumeerd. Ook buitenlandse toeristen blijken meer en meer voor deze eetgewoonte te gaan voelen. Overigens zijn de Belgen de aardappeleters van de EEG-landen: ze zijn goed voor de consumptie van ruim honderdzestien kilo aardappels per jaar per persoon. MICHEL-PHILIPPE LAROCHE (25 jaar) is, vindt Elle, de opmerkelijkste couturier van dit ogenblik. Niet omdat hij eerst bij een groot confactiebedrijf heeft gewerkt en nu free-lance ontwer per in de stijl van Ungaro en Courr- ges is, wel om dat hij bovendien diaken in de kerk is. Dit zegt Michel-Philippe er zelf van: „Ik was, en ben nog steeds scheppend ontwerper. Ik ben getrouwd. Ik ben diaken geworden in de église Catholique Orthodoxe de France, waar men de mis opdraagt zoals dat in Frankrijk tot het jaar 900 gebeurde. Deze kerk heeft ons leven veranderd, mijn vrouw en ik zijn erg gelukkig, ondanks de kritiek en het wanbegrip. Voor mij en mijn vrouw is de couture volstrekt niet onverenigbaar met mijn roeping in de kerk".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 57