Grote acties aan de gang Benzineconcerns dingen naar gunst van automobilisten „Geheimhouding altijd moeilijkste factor" Jekker lom Schipper Pronk kreeg geschenk van marine mi poe het toppunt van waterdichtheid Perikelen onder de grond Paria wegens diefstal verbrand JeWtST lopen m chmidt PcfotleVkeC Postzegelverkoop op Amsterdamse Magere brug Redder van leerling-vlieger Weer ontslagen in Polen Joods studenten huis in Leiden Noordkoreaanse beschuldiging Russisch schip uit Kanton gejaagd Proef met Apollo deels mislukt Perzisch protest tegen Duits toneelstuk Cernik kandidaat voor premier Nieuwe partij wil meer apartheid in Rhodesië ontwerpen calculatie nieuwbouw-verbouw onderhoudswerken DWEIL 1/1 VRIJDAG 5 APRIL 1968 17 Merkvast Zomerzegels 1968 Beloften Gegarandeerd: Mipoc regenkleding is 100% waterdicht. EnvanTerlenka,dus toch aangenaam ventilerend. Dat is nieuw. Krijgen we regen? Mipoc regenjassen zijn o.a. reeds verkrijgbaar bij: V „Van Ouds 't Roomhuys" GOUDEN VERLOVINGSRINGEN van de MARTINSHOF W. VOET ZONEN TEL. 13639 - Haarlem BOUWBEDRIJF N.V. Brouwersvaart 42 Doe mee aan da grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bty uw winkelier (Van onze correspondent) DEN HAAG De breinen van de reclameafdelingen der grote benzine maatschappijen hebben hun offensief ingezet. 1,9 miljoen Nederlandse automobilisten moeten worden over gehaald om alleen bij hun zalig makende pompstations brandstof te tanken. Is het louter toeval dat de benzine-giganten zo kort op elkaar het offensief om de gunst van de automobilist hebben ingezet? De eer ste Esso-advertentie „Leve de Tijger" verscheen 21 maart. Shell kwam 22 maart met zijn „Dupli-kaart" voor de dag. Mobil lanceerde 28 maart zijn „Altijd-prijs-actie" en B.P. draaide op 30 maart met zijn „anti-gok-cam- pagne" op de benzinetoer. Bij ESSO komt men er rond voor uit. „Natuurlijk is het geen toeval. Iedere ben zinemaatschappij weet dat de gunstigste tijd om een campagne te voeren enkele weken kort voor Pasen is. Wanneer gaan je concurrenten in de aanval? Daar kom je snel genoeg achter. Wij hadden de start van onze campagne gepland op 30 maart. Wij kregen er lucht van dat de Shell vóór 30 maart zou beginnen en dus schakelden wij over op 23 maart. De exacte datum wisten zij niet. Enkele dagen voor 23 maart hoorden wij dat Shell op 22 maart van start zou gaan. Wij moesten Shell voorblijven dus lanceer den wij onze eersté „Leve de Tijger" ad vertentie op 21 maart. Onze concurrenten wisten dat wij iets voorbereidden want reeds tevoren hadden wij met kleine ad vertenties de aandacht gevestigd op de „Tijger" die waarschijnlijk zou ver dwijnen." Shell: „De geheimhouding is altijd de moeilijkste factor bij de voorbereiding van de campagne". Volgens recente berekeningen zullen de Nederlandse automobilisten dit jaar onge veer drie miljard liter benzine consume ren. Elke maatschappij wil een flinke slok Om het behoud van - het marktaandeel maakt -men zich niet veel zorgen. De Nederlander is nogal merkvast. De cam pagnes richten zich dan ook in eerste in stantie op de „zwevende automobilisten", de groep die vandaag tankt bij merk X en morgen bij merk Y. Hoe ongrijpbaar deze groep is blijkt uit het eensluidende antwoord dat de maatschappijen lieten horen op de vraag of de omzet tijdens de campagne groter is. „Ja, duidelijk gro- ADVERTENTIE ter". Wat met de „zwevende automobi listen" gebeurt na de campagnes blijft een raadsel want na de acties zijn de omzet ten slechts weinig hoger dan er voor. Dit is dan ook één van de moetieven waarom Caltex, voorlopig buiten de strijd is gebleven. Maar de concurrenten weten beter. „Natuurlijk zal Caltex ook mee draaien. Op het ogenblik heeft die maat schappij echter de handen vol met het in troduceren van de naam Chevron waar onder Caltex in Nederland gaat opereren" In vergelijk tot vorig jaar is er in het spelsysteem dat gekoppeld is aan de cam pagnes weinig verandering gekomen. Ge brek aan fantasie? Esso: „Benzine is een moeilijk produkt om te adverteren. Psychologisch heb je weinig aantrekkelijke punten. Benzine stinkt, je kunt het niet in een fraaie ver pakking doen. Aan de prijs kun je niet komen, omdat de accijns een grote rol speelt, het kwaliteitsthema spreekt het pu bliek niet aan. Toch is benzine een massa- produkt geworden net als soep en tand pasta. Een mogelijkheid is de reclame te kop pelen aan een spel. Wij hebben het vorig jaar geprobeerd uitgaande van de erva ring die men in Amerika had. Van een Canadees sales-promotion bedrijf hebben wij toen het „Tijgerjacht" spel gekocht en wij moeten erkennen dat wij er zeer ge- DEN HAAG. De Zomerpostzegels van dit jaar vormen een bruggenserie van vijf voor ons land kenmerkende bruggen, De postzegel van 12 en 8 cent toont de Servaasbrug in Maastricht, die van 15 en 10 cent de Magere brug in Amsterdam de Spoorbrug in Culemborg is te zien op de zegel van 20 en 10 cent, de zegel van 25 en 10 cent is gewijd aan de Van Brienenoordbrug te Rotterdam en de Zee- landbrug over de Oosterschelde is afge beeld op de zegel van 45 en 10 cent. De verkoop van de zegels begint dinsdag 9 april officieel op de Mage Brug in Am sterdam. De laatste dag van verkoop van de zegels is 25 mei. De Zomerzegels hebben in 1967 een bedrag van 670.000 opgeleverd. Ook zul len dit jaar twee series prentbriefkaarten worden uitgegeven. Een serie bestaat uit kaarten in zwart-wit naar de foto's van Cas Oorthuys die op de zegels voorko men. De tweede reeks kaarten is gekleurd en vormt een serie van kleine dieren. De ze kaarten zijn gemaakt naar krijttekenin gen van Patricia Dorst. ADVERTENTIE Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 I Ook Forma Natura lukkig mee zijn. Het publiek is verzot op een spelletje". Opvallend is de geheimzinnigheid van de maatschappijen wat betreft de kansen en het aantal prijzen. Esso: „de half mil joen die wij hebben beloofd komt er uit". Shell: „Och, het publiek heeft de beper king van de prijzen in de gaten". Men weet heus wel dat wij niet met vijfhon derdjes strooien. In totaal kunnen meer dan 100.000 prijswinnaars uit de bus komen. Wij hebben 800.000 in de pot zitten". Mobil: „Enorme prijzenpot. Als een gro te maatschappij zegt: Wij hebben een mil joen in de pot zitten, dan werkt dit enorm op de verbeelding. Een kleine maatschap pij kan op basis van het aantal verkoop punten een grote prijzenpot hebben. Het lijkt ons niet verstandig te zeggen hoeveel duizendjes en hoeveel honderdjes er in zitten". Nog zwijgzamer zijn de maatschappijen over het budget dat is uitgetrokken voor de campagnes. Insiders weten echter mede te delen dat de nu ingezette campagnes van de vier oliemaatschappijen, gezamen lijk ongeveer vijf miljoen gulden zullen kosten. Dit bedrag geldt voor reclame via dagbladen, televisie en radio. Waterdichte controles in de tijgers, speelkaarten en fiches zorgen ervoor dat er niet te veel prijswinnaars opdoemen. Bovendien weten de maatschappijen onge veer wanneer de grote prijzen eruit komen. Altijd bij het begin van de cam pagne, halverwege de campagne en de grote stoot tegen het einde. Dit is dan ook de reden waarom de duur van de cam pagne geheim blijft. Om de critici de wind uit de zeilen te nemen hebben de benzinemaatschappijen nauwkeurig berekend hoeveel de benzine prijs verlaagd zou kunnen worden als de kosten van de campagnes daartoe zouden worden aangewend. Esso: 0,05 cent, Shell: 0,1 cent, Mobil: zo weinig dat geen enkele pomp daarop zou kunnen worden afgesteld. Gezamenlijke conclusie van de maat schappijen: voor het ontstane prijsver schil kun je de mensen de lol van het spel niet ontnemen. ADVERTENTIE Mipoc fs-een spocialo finish die stoffervabsoftiut watsrdicht maakt DAMES- EN KINDERREGENJASSEN - Beverwijk fa. Kemp. Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Schous. fa. Christiaans, fa. Liba, Hajoco N.V. - IJmuiden fa. Nederland N.V.. 't Kinderpaleis. HERENREGENJASSEN - Beverwijk Kraaijer Kleding - Haarlem fa. Halberstadt.fa. E.E.K.. fa. Clausen, fa. Chris tiaans. LONDEN (Reuter) Mike Meany, een 33-jarige Ier, ligt nog steeds ergens in Londen drie-en-een-halve meter onder de grond in de hoop daar 61 dagen te kunnen blijven om daar mee het ondergrondse re cord van de Amerikaan Bill White te kunnen bre ken. Het gaat hem beter dan de 34-jarige White, die op het ogenblik in Austin in de Amerikaanse staat Texas onder de grond ligt met de bedoeling zijn eigen record van 55 dagen te bre ken. White vernam name lijk gisteren dat zijn vrouw stappen heeft gedaan om zich van hem te laten scheiden. Meany had ook gehoord van de moeilijkheden van White. Hij liet via de tele foon uit zijn kist weten dat hij best met zijn vrouw kon opschieten. „Ik houd veel van haar en wij hebben zelfs nog nooit woorden ge had", aldus Meany. „En wat <loet u zo verder in uw kist?", zo vroeg men hem. „Als ik het licht uitdraai en dus in het donker lig," ant woordde Meany, „dan droom ik van een reusach tig veld vol graven van mensen die het wereldre cord willen breken. En ik lig dan in een eregraf als kampioen". De bemanning van het marinevlieg kamp Valkenburg heeft er voor ge zorgd, dat oud-schipper Pronk uit Scheveningen weer kan gaan vis sen. De commandant, kapitein ter zee-vlieger I K. A. la Bree, over handigde de Scheveninger in de kantine van het vliegkamp fuiken, lieslaarzen en ander materiaal voor de palingvisserij. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De gehele bemanning van het marinevliegkamp Valkenburg heeft ervoor gezorgd dat oud-schipper Pronk uit Scheveningen weer kan gaan vissen. Hij kreeg in de kantine van het vliegkamp een tiental fuiken, lieslaarzen en ander materiaal voor de palingvisserij ten geschenke. „De eerste vangst is voor het vliegkamp", zei de schipper, die met zijn vrouw in de auto van de comman dant van zijn woning was afgehaald. De marine-vliegers hebben een reden voor dit royale gebaar. Zeventien jaar geleden heeft schipper Pronk een leer ling-vlieger van het kamp uit zee opge- pikts. Sindsdien heeft de Scheveninger nogal pech gehad. Een operatie aan zijn hart in 1957 noodzaakte hem zijn heil op de wal te zoeken. Hij moest genoegen nemen met een baantje als bewaker van scholen. Maar het vissen zit hem in zijn bloed. Geld om zich aan zijn liefhebberij te wijden had hij niet. Via de Gemeente lijk Sociale Dienst ontstond contact met de bemanning van het marinevliegkamp, die de schipper nog niet was vergeten. Verleden maand werden bij het uitbe talen van de soldij in het kamp de potjes neergezet. De jongens gaven royaal: ruim 700 gulden. „Ik ben en blijf visser in hart en nieren", zei schipper Pronk, toen hij de visuitrusting in ontvangst nam. ADVERTENTIE WARSCHAU, (AP). De voorzitter van het staatsreservebureau en de leider van het regeringsdepartement voor kernener gie zijn door de Poolse autoriteiten ont slagen. ADVERTENTIE MMNM HOTEL-CAFÊ-RESTAURANT Bloemendaalseweg 271 Telefoon 0 23-52701 Overveen 't Is gezellig dineren in ons gemo derniseerd Café-Restaurant. Speciaal Weekend-Menu Zelfde directie als restaurant bokkedoorns" te Overveen. „de NEW DELHI (Reuter). De Indische premier, mevrouw Indira Gandhi, heeft donderdag in het parlement de verbran ding van een „onaanraakbare" jongen (een paria), die er van werd beschuldigd enkele koperen potten te hebben gestolen, een daad genoemd, waarvoor de natie zich moet schamen. Het incident gebeurde in februari in de staat Andhra Pradesj. De jongen werd door hindoes van een hoge kaste aan een paal gebonden, geslagen en vervolgens verbrand. In verband hiermee zijn zeven personen gearresteerd. (Van onze correspondent) LEIDEN. De Leidse universitaire gemeenschap, welke reeds vele vereni gingen en centra op confessionele grond slag telt, heeft er een Joods studenten huis annex mensa bij. Dit centrum is officieel geopend tijdens een bijeenkomst in de Leidse synagoge, waarnaast het is gevestigd. Het omvat een rituele keuken en mensa en zes studentenkamers. In Leiden studeren ongeveer 75 Joodse stu denten. Het inwijdingswoord werd ge sproken door opperrabijn S. Beeri uit Den Haag. TOKIO (Reuter). Volgens Noord-Ko- rea hebben Amerikaanse militairen over de demarcatielijn heen een Noordkore aanse post beschoten. „Tientallen gewapende bandieten zijn het noorden binnengedrongen. Zij zijn ech ter volledig vernietigd", aldus het Noord koreaanse persbureau. ADVERTENTIE 1 Speciaalzaak voor prettige schoenen Huizing I Haarlem Kruisweg 42 Tel. 12637 I OokFormaNatura TOKIO (AP) China heeft bekend gemaakt, dat een Russisch vrachtschip on der gewapend escorte uit de haven van Kanton is verwijderd. De kapitein en f de stuurman van het schip werden ver dacht van spionage. De kapitein en de 2de stuurman van het schip, de „Komsomol Oekrainy", zul len nooit meer een Chinese haven mogen binnenkomen. KAAP KENNEDY (Reuter en AFP).- Het Amerikaanse ruimtevaartuig „Apol- lo-6", dat donderdag voor een proefvlucht was gelanceerd, is gisteravond in de Stil ie Oceaan geland. Ondanks het teleurstellende verloop van de start met de Saturnus-V-raket besloten de deskundigen van de NASA de proef tot het einde toe te laten verlopen, hoewel voorzien werd dat de Apollo-6 door de on dervonden moeilijkheden met de motor 370 km. van de oorspronkelijk vastgestel de landingsplaats bij Hawaii terecht zou komen. Het ruimtevaartuig maakte een zachte landing in zee. ADVERTENTIE Ook U geven gaarne wij alle gewenste inlichtingen over BONN (DPA) De Perzische ambas sade in Bonn heeft bij het Westduitse ministerie van Buitenlandse Zaken gepro testeerd tegen de opvoering van het to neelstuk „Notstandsübung" (alarmoefe ning), dat gaat over de botsingen tussen de politie en studenten tijdens het bezoek dat de sjah van Perzië en keizerin Farah iri juni vorig jaar aan West-Berlijn brachten. Volgens de ambassade wordt in een van de scènes vooral de persoon van keizerin Farah zwart gemaakt. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken, die dit donder dag bekendmaakte, zei dat het ministerie z'n spijt over 't gebeurde heeft uitgedrukt en, om het geval te onderzoeken, een functionaris naar Ulm heeft gezonden, in welke stad het stuk op 21 maart in pre mière is gegaan. Het toneelstuk houdt scherpe critiek in op het optreden van de Westberlijnse po litie tijdens de tegen de sjah gerichte be gingen. Het is gebaseerd op ambtelijke bekendmaking, films en dia's. PRAAG (AFP). Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft Oldrich Cernik kandidaat ge steld voor premier. Het heeft tevens een nieuw presidium gekozen, dat bestaat uit Alexander Dubcek, Oldrich Cernik, Fran- tisek Barbirek, Vasil Bilak, Drahomir Kolder, Frantisek Kriegel, Jan Piller, Emil Rigo, Josef Smrkovsky, Josef Spacek en Oldrich Svestka. Tot kandidaten voor het presidium zijn gekozen Antonin Kapek, Jozef Lenart en Martin Vaculik. ADVERTENTIE voorlopig zonder prijsverhoging I GR. HOUTSTRAAT 165 - HAARLEM SALISBURY (Reuter). De pas ge vormde rechtse Rhodesische nationale partij heeft donderdag verklaard dat zij een systeem van apartheid naar het voor beeld van Zuid-Afrika in Rhodesië wil in voeren. De leider van de partij, de 43-ja rige Len Idensohn, noemde dit als een van de doelen die de partij nastreeft. Een ander principe is „de verplichting van de blanken. Rhodesië te leiden en te regeren", zei hij. De partij zal ook stre ven naar het handhaven van Rhodesië als een volledig autonome republiek. Idensohn klaagde dat onder premier Ian Smith „clandestiene rassenintegra tie" plaats vindt. ADVERTENTIE Nu ook een superieure vileda

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 17