VAN DAG TOT DAG Het maakt niet uit, ik ben de top van de berg op geweest" K* Moskou en Praag genoemd voor eerste contacten MARTIN LUTHER KING, SYMBOOL VAN VRIJHEIDSSTRIJD DER NEGERS Ontzetting en droefheid Het redeloze De erfenis Martin Luther King een dag voor zijn dood: i Mars naar Washington wordt nu door Charles Evers geleid In commentaren: VRIJDAG 5 APRIL 1968 commentaar op actuele zaken V) STALEN REKKEN COMPLEET MET 6 STALEN LEGBORDEN VERSTELBAAR 200X 90X30cm N.V. VERJLI.FJL westerhoutpark 14 HAARLEM ZATERDAGS GEOPEND TELEFOON: .s SS-3 2 és .2 ■-§ Vervolg van pagina l tegen maag- en darmstoornissen Voorbereiding vredesoverleg in Vietnam Moeilijker Geweldloos hart mm tdM Naar Honoloeloe eS 3 5 7 2 9 0.2 0 0 2 0.6 0.4 0.1 0.3 0.2 0 0 0.5 0 17 0.2 0 0 0.1 0 0 3 8 0 0 0 0 8 0 7 0 1 Het is zo eenvoudig, zo efficiënt en zo goedkoop: men neemt een geweer, door de gezegende techniek voor luttele dollars als een onfeilbaar moordwapen ter be- Dominee Martin Luther King laat een huiveringwekkende erfenis na, een erfe nis van wraak en verbittering die hij in zijn leven heeft opgezameld en vergren- I deld. Het is duidelijk dat de gemoederen der negers in de VS niet alleen vervuld zijn van rancune, maar ook van spijt om hun geduld en hun zelfbeheersing. Dat is voetstukken zal leveren aan negerleiders I van ander kaliber: leiders die het geweld als enig middel zien en niet een samen- gaan, maar een vijandige apartheid zul len prediken bij de verovering van men selijke rechten. Dat betekent misschien burgeroorlog, al schikking gesteld men kijkt door het een uiterst gevaarlijke ontwikkeling, die telescoopvizier, richt op het hoofd van degene met wie men het niet eens is en trekt af. Dominee Martin Luther King, strijder voor het Recht en kampioen van de pau pers in een weelderige samenleving, is de weg opgegaan die John F. Kennedy en I sj.a£d be|. door de blanke meerderheid be zovele anderen gegaan zijn. de weg van I beerste wapenarsenaal van politie en le het martelaarschap, dat hun werd opge- I ger bijna onaantastbaar sterk tegen elke legd omdat zij zich teweer stelden tegen I vjoecjgolf van rebellie. De uitkomst blijft kankerhaarden in de maatschappij waar-1 onvoorspelbaar, maar het is bijna licht- toe zij behoorden. vaardig optimisme nu nog te hopen op de In Memphis, V.S., heeft zich de trage- opkomst van negerleiders die met succes die voltrokken die Martin Luther King tot geduld en geweldloosheid zullen aan- meermalen als een reële mogelijkheid I sporen, voorspeld heeft. Het gangsterwapen heeft het laatste woord gesproken in de discus sie tussen hem en de Amerikaanse maat schappij over het elementaire menselijke recht der negers. Het was tot dusver een discussie zonder geweld, al barstten hier en daar de kwade elementen aan beide zijden van de kleurgrens los in demon stratieve kloppartijen. Martin Luther King heeft de dood gevonden aan het einde van de periode waarin geweldloos heid het overheersende ideaal van de ont- rechte volksgroep der kleurlingen was. Die periode is tën einde King zelf heeft I "^eTgist "heeft kort geleden de vrees uitgesproken, dat arrewar zij ten einde zou lopen als met spoedig kordate maatregelen de sociale promotie der negers in de V.S. zouden inluiden. Minister Roolvink is allerminst met vlag en wimpel door het Kamerdebat inzake de bouw-CAO gevaren. Hij heeft nogal wat averij opgelopen, al is hij zee waardig gebleven. Om de beeldspraak nog wat voort te zetten: hij heeft zijn koers aanmerkelijk moeten bijsturen en dat betekent toch ontegenzeggelijk dat hij om een half uur of een kwartier werktijdverkorting zal de bouwvakkers weinig vertrouwen hebben gegeven in de politieke oprechtheid van In deze afgelopen periode van geweld-1 de fracties der regeringspartijen, omdat loosheid zijn in Amerika doden gevallen zij slechts kunnen concluderen dat niet bij incidentele wraaknemingen. De doden het belang van de bouwvakarbeider, maar waren met een enkele uitzondering altijd het prestige van de regeringscoalitie ook negers. De moord op Luther King echter bij een deel der Kamerleden de hoofdrol is niet zomaar de moord op een neger, heefi gespeeld. De woorden-waterval van Het is de vernietiging van een wezenlijk gisteravond in de Kamer heeft niet de element van vredelievende en positieve indruk weggespoeld, dat eigenlijk ieder- herwaardering, dat mogelijk van onschat- een de manoeuvre van minister Roolvink bare waarde was geweest bij de legale betreurde en ontactisch vond, maar dat herordening der Amerikaanse samenle- sommigen niet de parlementaire vrijheid ving. Dat element is door een geweer- namen om dat ook ronduit te zeggen, schot voorgoed verdwenen. Een of enkele Opnieuw is de onmacht van de huidige Amerikaanse burgers hebben gemeend, de parlementaire oppositie aangetoond en negers opnieuw onder de blanke duim te opnieuw is gebleken dat de vakbonden kunnen brengen door hun leider te do- zowel als het bedrijfsleven in hun inci- den. Een grotesk misverstand, het laatste van een stapel misverstanden, waaruit slechts gruwelijke visioenen oprijzen voor de toekomst. De moorden op belangrijke avant-gar- I disten in Amerika zoals Kennedy en| Luther King illustreren op huiveringwek kende wijze de misopvoeding waaraan I sommige labiele naturen hun redeloze opruimingswoede ontlenen. Een niisop-1 voeding die helaas door het nationalisti sche, met dodend geweld geladen politie ke gedrag der regeringen wordt geïntro duceerd. Wat in Memphis in het klein I gebeurde, gebeurt in Vietnam in het dentele eensgezindheid niet bij machte zijn ook in de Kamer die eensgezindheid tot uitdrukking te brengen. vorige week een uitbarsting van geweld had plaatsgevonden. Dat was de eerste keer in de lange periode van King's ac tiviteiten voor de burgerrechten, dat een van zijn acties op geweld was uitgelopen en hij was daarvan duidelijk onder de indruk. De mars naar Washington, die op 22 ipril onder leiding van Martin Luther King zou beginnen, gaat door. Charles Evers, secretaris van NAACP, heeft be kendgemaakt, dat hij nu de organisatie op zich zal nemen. Evers legde er de nadruk op dat het ideaal van geweldloos heid gehandhaafd moet blijven. Hij spoor de de negers aan kalm te blijven en de dag van vandaag aan bezinning en gebed te wijden. ADVERTENTIE it 02300u 023" 15190 15947 IA <o CL •ooo O z w x O- t£ - a O g-2 ■e- u M C «O O O Zo liep Martin Luther King voorop hij de eerste mars in Memphis op 28 maart, die in gewelddadigheden ontaardde. MEMPHIS (AP) Dominee Jesse Jack son, die met King in Memphis was, heeft verklaard dat zij op het punt stonden te gaan eten. „King stond op het balkon van de tweede etage van het motel", al dus Jackson. „Hij leunde over het bal kon. Hij had juist tegen Ben Branch, een andere medewerker gezegd: man, zing van avond in elk geval „Blessed Lord", en zorg dat je het mooi zingt. Toen klonk er een ADVERTENTIE schot. Hij viel neer. Toen ik mij omkeer de kwam van alle kanten politie aanren nen. De mannen vroegen waar het schot vandaan kwam. „Van achter jullie" zei ik. De politie kwam uit de richting van waaruit het schot kwam". Hosea Williams, een van King's naaste medewerkers, die met ds. Jackson onder het balkon stond, waar ds. King werd doodgeschoten, zei dat King een deel van zijn laatste bespreking met zijn mede werkers in het motel had gewijd aan de waarde van de geweldloosheid. „Tijdens dit gesprek, dat hij voerde vlak voordat hij werd vermoord, waarschuwde hij ons voor de vele, vele jonge mensen, die bezwaar hebben tegen de oorlog en daar na praten over geweld in eigen land", al dus Williams. Woensdagavond had Martin Luther King in Memphis verklaard: „Het komt er werkelijk niet op aan wat nu gebeurt. Ik ben op de top van de berg geweest". Hij verklaarde toen dat er dreigementen tegen zijn leven waren geuit, maar dat hij zich, nu hij de vervulling van zijn ge weldloze doelstellingen had gezien, niet bezorgd maakte over de toekomst. De voornaamste test zou King's theorie der geweldloosheid maandag hebben on dergaan. Op die dag wilde hij een massa le mars leiden langs de weg waar de WASHINGTON (DPA, Reuter en AFP) De eerste contacten tussen de Verenigde Staten en Noord-Viet- nam zullen komende week in Moskou worden opgenomen, zo hebben Ameri kaanse radiostations uit Moskou ge meld. Volgens deze berichten zou Noord-Vietnam de Amerikanen langs particuliere kanalen al te kennen heb ben gegeven dat men in Hanoi met eerste voorbereidende gesprekken akkoord gaat. Hanoi zou ook een vermindering van de gevechtsinspanningen in Zuid- Vietnam willen gelasten mits de luchtaanvallen tegen Noord-Vietnam volledig worden gestaakt. Als bron van deze berichten worden „ingelichte politieke kringen in de Rus sische hoofdstad" genoemd. In Washing ton weigerde men officieel elk commen taar. Men wijst er slechts op dat presi dent Johnson eerst met de voornaamste vertegenwoordigers van zijn regering in Honoloeloe overleg zal plegen om de Amerikaanse politiek te bepalen. In Londen zei premier Wilson gister middag dat Groot-Brittannië en de Sov jet-Unie mede voorzitters van de Ge- neefse conferentie zich gereed houden om de partijen met alle hun ter beschik king staande middelen te helpen bij het zoeken naar een oplossing van het Viet namese vraagstuk door middel van on derhandelingen. Het Tsjechische ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanavond officieel aangeboden de onderhandelingen tussen (Van onze correspondent) groot. Wat moet men verwachten van I WASHINGTON - Martin Luther burgers, die van jongsafaan niets anders «£8 symboliseerde meer^dan^wie leren en zien dan geweld tegen anders denkenden en anders geaarden, een ge reglementeerd en nationaal verheerlijkt j geweld met de meest afschuwelijke mid delen van mensenvernietiging tegen individuen en volken die zich beroepen op het recht van een eigen levensgedrag en een eigen denkwijze? ook de strijd van de negers voor ge lijke rechten. Hoewel zijn geweldloze tactiek niet door alle negers werd gewaardeerd was hij zeker de popu lairste negerleider van Amerika. Als Nobelprijswinnaar en doctor honoris causa (onder andere van de Vrije Universiteit in Amsterdam) van vele universiteiten in Amerika en over Wat moet men verwachten van een I de wereld was hij zeker ook de meest man, die enkele jaren van zijn jonge leven geëerde leider der negerbeweging, heeft doorgebracht in de drek van een In zekere zin was Mj ook de eerste loopgraaf en dagelijks honderden malen [ejder van deze beweging. Weliswaar pro- gemikt heeft op het hoofd van een men- beerden organisaties als de Urban_ League barna, in 1965. Ook hiermee droeg hij bij aan de burgerrechtenwetgeving. Hier na verlegde King zijn acties meer naar noorderlijke steden. Zijn organisatie: The Southern Christian Leadership Conferen ce, raakte betrokken bij acties in Chicago en Detroit. King bleef echter steeds de nadruk leggen op geweldloosheid en leg de zijn volgelingen steeds yreer uit dat het ging om het bestrijden van onrecht en niet om het berechten van blanken. Een paar maal, zelfs nog een week gele den in Memphis, ontaardden zijn demon straties toch wel eens in gewelddadigheid, maar voortdurend is hij blijven pleiten voor zijn aan Gandhi ontleende striid- methode. gelijk wezen aan de overzijde van het front moet men van hem verwachten dat hij redelijk en tolerant staat tegen over een groep of een mens die hem vijandig voorkomt, zodra hij als gewone burger is teruggekeerd? Het voorbeeld der regeringen wreekt en NAACP al langer dan de in 1929 ge boren dr. King gelijke rechten voor ne gers af te dwingen door het aanspannen van rechtszaken, maar King was de eer ste die overging tot agitatie en actie. In 1955 namelijk leidde hij als predikant de befaamde boycot van de plaatselijke bus sen in Montgomery, Alabama, die na ruim een jaar ertoe leidde dat de rassenschei ding in de bussen werd opgeheven. Dr. zich nu al eeuwen op de mentaliteit van King begon de boycot nadat een vrouwe hun volken. Men kweekt dienstplichtige lijke negerpassagier van de stadsbus was moordenaars en eist van hen dat zij zich I bekeurd, omdat zij niet had willen op staan voor een blanke man, die geen zit- als vredelievende mensen gedragen. Het.-^ meer in de bus kon vinden. In het is een wonder dat desondanks zo'n groot boek Rosa stond niet op", één van zijn percentage moreel en maatschappelijk op belangrijke publikaties, heeft hij de ge schiedenis van deze actie, die het begin van een landelijke campagne betekende, beschreven. In 1957 leidde King in Washington bij het Lincolnmonument een openbaar ge bed en na 1960 werkte hij vanuit zijn plaats van herkomst: Atlanta, Georgia, de been blijft en goede mensen wordt. Een zeer kleine minderheid volgt het voorbeeld van de staten en richt het geweer op degenen die haar niet bevallen. Er is schuld bij allen, die de jeugd niet opvoeden in liefde voor de vrede en de menselijkheid, maar haar als een te zwak- I met verspreide acties om het Amerikaan- ke prooi uitleveren aan de tot dodelijk se volk op te wekken tot afschaffing van -i;ti rassendiscriminatie. In 19b2 en I9bd geweld bereid zijnde nationale politiek. ageerde King in Albany, Georgia en Bir mingham, Alabama voor desegregatie van Moord is een onmaatschappelijke daad, 1openbare gelegenheden en hij droeg hier- die niets goeds kan voortbrengen. Dal door veej bij tot de burgerrechtenwet, die geldt voor oorlog ook. Maar zolang de I president Kennedy in 1963 aan het Ame- internationale discussies worden gevoerd rikaanse p^lement voorlegde. Toen deze wet in 1964 eindelijk door het congres met het geweer in de aanslag, zal ook werd aanvaard> was Martin Luther King geweld van individuen tegenover elkaar een van de aanwezigen bij de ceremoniële niet te beteugelen zijn. Er zijn regels ondertekening van de wet door president van moraal en tolerantie in het mense- I Johnson lijke verkeer, maar zij kunnen slechts \§glnyiQ gelden als zij algemeen en mondiaal wor- den erkend, en ook door de staten wor- I Een van de hoogtepunten van dr. Kings den gepredikt en gehonoreerd. carrière was de mars naar Selma, Ala- De laatste tijd geraakte King in een steeds moeilijker parket. De gematigde burgerrechtenleiders namen hem kwalijk dat hij met het organiseren van demon straties enzovoorts steeds weer geweld dadigheid riskeerde en dat hij politieke standpunten innam, die niets met neger rechten te maken hadden (King was na melijk een scherp criticus van de oorlog in Vietnam en nog kort geleden zei hij de senatoren Kennedy en McCarthy te steunen in hun campagne om president Johnson uit het Witte Huis te krijgen). Aan de andere kant namen de scherp slijpers in de burgerrechtenbeweging, zo als Carmichael, het dominee King kwa lijk dat hij vasthield aan geweldloosheid, ook als de blanken geweld tegen de ne gers gebruikten. Op dit punt toonde King inderdaad veel incasseringsvermogen. Tot vier maal toe werden er aanslagen op zijn leven ge daan en twintig keer werd hij door blan ke zuidelijke politiemannen gearresteerd en in de gevangenis geworpen. Boven dien zag King aan alle kanten andere voormannen in de negerbeweging door blank geweld vallen, zoals Medgar Evers in Mississippi, die vermoord werd, en James Meredith, die werd beschoten maar zijn verwondingen te boven kwam. Nu is King zelf het slachtoffer gewor den. „Als ik sterf, zal het zijn om mensen vrijgemaakt te hebben", zei King zelf eens, maar gisteravond hield iedereen zijn hart vast, dat Kings dood velen zou van gen in het keurslijf van bittere haat en geweld. Eén van zijn medewerkers zei weliswaar: „Het was een ziekte, niet ge meenheid die King doodde", maar het leek de vraag of vele negers dit objectie- Een van de vele malen dat dr. Martin Luther King tijdens een demonstratie werd gewond was in augustus 1966 bij een mars door Chicago. Hij werd door een steen getroffen toen hij aan het hoofd van de stoet liep. ve standpunt zouden delen. Met King werd wellicht het geweldloze hart uit de burgerrechtenbeweging gerukt en nie mand durft helemaal te overdenken wat het verlies van deze kleine, wat gezette man met zijn galmende stemgeluid voor de rassensituatie in Amerika kan beteke nen. de Verenigde Staten en Noord-Vietnam in Tsj echo-Slowakij e te houden. Ook Frankrijk zou bereid zijn als gastland op te treden, maar sommige diplomaten in Parijs achten Praag zeer geschikt. De Verenigde Staten zouden aan Genève de voorkeur geven, maar Noordvietnamese kringen zouden die keus niet zo geschikt achten voor inleidende besprekingen. De Amerikaanse opperbevelhebber in Vietnam, generaal Westmoreland, vertrok gisteravond naar Honoloeloe voor een ontmoeting met president Johnson. Het overleg zal later plaatsvinden in verband met de moord op dr. King in Memphis. Uit Seoel werd gemeld dat president Tsjoeng Hie Park van Zuid-Korea ook naar Honoloeloe zou vertrekken om aan de besprekingen deel te nemen. Op de Verenigde Staten na levert Zuid-Korea de grootste troepenmacht voor steun aan de Zuidvietnamezen. WASHINGTON. Leiders van de Amerikaanse beweging voor gelijke bur gerrechten en vooraanstaande politieke leiders uit de Verenigde Staten hebben met ontzetting, vrees en droefheid gerea geerd op het nieuws van de moord op dr. King. Vice-president Humphrey zei dat de moord „schande brengt over ons land. Een apostel van de geweldloosheid is het slachtoffer geworden van geweld". Hij zei dat Kings dood de zaak waarvoor hij streed, slechts krachtiger kan maken. Richard Nixon noemde de dood van dominee King „een grote persoonlijke tragedie voor ieder die hem kende en een grote tragedie voor de natie." Burgemees ter Lindsay van New York zei: „De be volking van onze stad, wat ook haar ras moge zijn, zal één zijn in het eerbetoon aan hem. Het grootste eerbetoon dat wij hem kunnen brengen bestaat daarin dat wij handelen zoals hij zou hebben ge wild dat wij zouden handelen: waardig en biddend." Senator Wayne Morse noemde de dood van King „een van de droevigste gebeur tenissen die het land hadden kunnen overkomen." Hij waarschuwde dat de dood van King de crisis in het binnen land zou verergeren. Red Meely, woordvoerder van de mili tante studentencoördinatiecommissie voor geweldloosheid zei: „Er is geen commen taar te geven, iedereen weet wat er ge beurd is en iedereen weet waarom. De zwarte bevolking in dit land weet wat haar te doen staat. Meer wil ik niet zeg gen." Stokely Charmichael, de grote pleitbe zorger voor zwarte macht, heeft te Wash ington een optocht geleid, enkele uren voor de ongeregeldheden begonnen. Hij verzocht de winkeliers langs de drukke veertiende straat hun deuren te sluiten als eerbejoon voor dr. Martin Luther King. De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Abba Eban heeft verklaard geschokt te zijn door de moordaanslag op Martin Luther King. Hij zei zijn voorname persoonlijkheid altijd hoog ge schat te hebben." De secretaris-generaal van de VN, Oe Thant, verklaarde bij zijn aankomst in Genève dat de moord hem diep had ge schokt. Premier mevrouw Indira Gandhi van India zei dat met King een der grote per sonen van deze wereld was heengegaan. De evangelist Billy Graham zei: „De ze moord vormt een dramatische aanwij zing dat wij tienduizenden geestelijk ge stoorde mensen in Amerika hebben. Ame rika is in sommige opzichten een anar chie geworden. Het land maakt waar schijnlijk het ernstigste en gevaarlijkste jaar van de afgelopen honderd jaar door". George Wallace, de voormalige gouver neur van Alabama, die als fervent voor stander van de rassenscheiding als onaf hankelijke kandidaat aan de presidents verkiezingen meedoet, noemde de moord een „zinloze, betreurenswaardige en tra gische daad".

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3