Verzoeningsreceptie van 60-jarige Zeevisgroothandel Vereniging Groot visfestijn wel in lijn der verwachtingen UST Nieuw ziekenhuis voor demente bejaarden AUTOBANDEN SPECIAAL TECHNIEK n.v. DERLAND Bezoekt onze modelwoning I WÊk NIEUWE W00NIDEEËN VOOR IEDEREEN Nobels leidt in kaderstrijd 47/2 Vrachtauto reed door rood licht: zes weken geëist In Katwijkse duinen Behandeling op reactivering gericht TfffM INFORMATIE CENTRUM: I^ID WBmÊÊÊBÊÊÊÊÊKÊm VRIJDAG 5 APRIL 1968 Concentratie CCO in brief Aardappelen voor de huisvrouw veel te duur Prille liefde Kort Umondnienws Op Randweg Haarlem Zoekt u een bankstel, eethoek, salonkast, wandmeu- bel, losse club of slaapbankstel? Wilt u uw bankstel modern of klassiek, Oudhollands, Italiaans of zweeds, van hout of metaal, met stoffen ofleren bekleding van f700.- of f 2500.-? U vindt het beslist in onze toonzalen. Vragen is vrij en kijken kost niets. Bovendien de Europa Meubel kollektie garan deert u een internationale keuze. INLICHTEN OVER INRICHTEN: BiÊVh Air 1011 r#y:r (Van onze biljartmedewerker) HAARLEM Chris Nobels zette de I tweede helft van het Haarlemse kam-1 pioenschap 47/2 goed in. Hij won gister avond in Vreeburg zijn twee gespeelde 1 partijen en trok tevens zijn algemeen moyenne een eind omhoog. In zijn eerste partij bleef hij in 14 beurten (21.42) de meerdere over Hans Kempen. Op de an dere tafel won Jan Pieterse in 22 beur ten van André Agema. Hierna trad Jan I Lamers aan tegen Gé van der Kuyl. In 5 beurten had Lamers reeds de helft van het aantal te maken caramboles verza meld. Niettemin slaagde hij er pas in de 19e beurt in de partij te beëindigen. De partij Agema-Nobels vergde wel meer tijd, doch minder beurten. Nobels finishte I in de 12e beurt 25.00Vanavond worden wederom 4 partijen gespeeld. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De receptie bij gelegen heid van de zestigste verjaardag van de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereni ging, die gisteravond in Velsens stadhuis is gehouden, stond duidelijk in het te ken van verzoening tussen het gemeente bestuur en de zeevisgroothandel. Een pe riode waarin de verstandhouding te wen sen overliet, is achter de rug. Velsens burgemeester benadrukte dat uit het ter beschikking stellen van de burgerzaal voor een receptie van een par ticuliere instelling duidelijk de waarde ring van het gemeentebestuur voor de zeevisgroothandel als belangrijk element in de economie moet worden gezien. Mr. Bührmann kondigde voorts aan dat zeer binnenkort nog meer zou blijken dat het gemeentebestuur zeer grote belangstelling heeft voor het visserijbedrijf. De burge meester wilde niet onthullen wat er dan wel staat te gebeuren. Velen die op de re ceptie waren verwachten een groot vis festijn met medewerking van de gemeen te Velsen, misschien wel een „Visfestijn op Beeckenstein". De voorzitter van de jubilerende ver eniging, de heer J. N. Osendarp toon de zich bijzonder dankbaar voor de ver leende gastvrijheid, waaruit ook hij waar dering van de zijde van het gemeentebe stuur voor de zeevisgroothandel conclu deerde. In het verleden is ook de ver standhouding tussen staatsvissershaven bedrijf en gemeente niet best geweest. De heer Osendarp zei verheugd te zijn dat die kortsluiting nu voorbij is. Hij wees op het belang van samenwer king tussen gemeentebestuur, Staatsvis- sershavenbedrijf en zeevisgroothandel. De heer J. Oorebeek, directeur van het Staatsvissershavenbedrijf in IJmuiden. wees er op dat in de afgelopen zestig jaar zeevisgroothandel en Staatsvissershaven bedrijf toch wel heel veel met elkaar te maken hebben gehad, maar dat hij zelf dit nog slechts twee jaar had ervaren. Hij zei geen oude koeien uit de sloot te willen halen, iets dat overigens in IJmui den nogal geestdriftig wordt beoefend. Hij drong er bij de vereniging op aan meer aandacht te wijden aan schaalvergroting, tot meer samenwerking in het visserij bedrijf en zo iets tot in de uiterste conse quenties te aanvaarden en sprak de hoop uit dat in de komende jaren men in het visserijbedrijf tot een grotere concentra tie zou komen. Drs. D. J. Van Dijk, voorzitter van het Produktschap voor vis en visprodukten, bracht naar voren dat de vereniging het niet altijd eens was met het produktschap maar dat er uiteindelijk toch veel meer positiefs dan negatiefs uit de bus is geko men. Ook hij drong aan op bundeling binnen het bedrijf. De heer P. Krab, oud-voorzitter van de vereniging, die haar geschiedenis gedu rende 38 jaar actief heeft meegemaakt, wees er op, dat de vereniging uit de strijd was ontstaan en strijdbaar moet blijven. Hij zei het grootste vertrouwen te hebben de nieuwe voorzitter en het huidige bestuur. DEN HAAG Het Consumenten Con tactorgaan (CCO) heeft de minister van Economische Zaken met aandrang ver zocht te willen bevorderen, dat die maat regelen zullen worden genomen, die nodig zijn om te bewerkstelligen, dat de daling van de groothandelsprijzen voor aardap pelen volledig in de consumentenprijzen doorwerkt. Het CCO schrijft in zijn brief aan de minister, dat de ruime oogst en een verminderde export als gevolg van even eens goede oogsten in de traditionele af zetlanden, tot gevolg heeft gehad, dat momenteel ongeveer 500.000 ton meer oude aardappelen beschikbaar zijn dan een jaar geleden. De op de Rotterdamse aardappelbeurs genoteerde groothandels- prijzen hebben dan ook sinds het begin van het seizoen een voortdurend scherpe daling vertoond. Uit de beschikbare ge gevens, aldus het CCO verder, blijkt ech ter, dat de consumentenprijzen voor aard appelen deze dalingen van de groothan delsprijzen in absoluut onvoldoende mate hebben gevolgd. ADVERTENTIE Klein spaaroffer groot vakantiegenot Stichting Nutsspaarbank in de gemeente Velsen willen we graag opvatten als een uiting van een prille liefde, ook al past het woor- pril niet zo heel goed bij een 60-jarige De zustervereniging van de jarige hoopt, dat dit jong geluk zich zal mogen ontwik kelen tot een duurzame verbintenis. Wel licht dat ook de zustervereniging zus ters horen toch ook tot de familie nog eens in het gezinsverband wordt betrok ken", aldus de heer Meyboom. Alle sprekers wensten de Nederlandse Zeevisgroothandel Vereniging het aller beste voor de toekomst en werden door voorzitter Osendarp in zijn antwoord har telijk bedankt. Nadat de heer D. Meerburg, voorzitter van de Stichting Nederlanse Visserij het komende visserijbeleid van de E.E.G. on der de aandacht had gebracht, kwam na mens de Vereniging van reders van vis sersvaartuigen en de Stichting Vislosre geling, de heer W. G. Meyboom aan het woord. „Dat we het feest van vandaag kunnen vieren in het huis der gemeente ADVERTENTIE DAMESKAPSALON Wij creëren de moderne kapsels met of zonder losse haarstukjes die wij in verschillende uitvoeringen voor u in voorraad hebben. Lange Nieuwstraat 471 IJmuiden - Tel. 1 11 66 Op de receptie van de Nederlandse Zeevisgroothandel in de burgerzaal van het stadhuis in Velsen waren onder anderen aanwezig burgemees ter Bührmann en de wethouders Van Leeuwen, Kolkman en Ocke- loen en gemeentesecretaris Veenstra. Op de foto: Velsens burgemeester feliciteert voorzitter Osendarp met de zestigste verjaardag van de ver eniging. ADVERTENTIE kennemerlaan 150 telefoon 10745*. ijmuiden ADVERTENTIE Chr. Nobels J. Pieterse J. Lamers G. v. d. Kuyl A. Agema H. Kempen 17.22 179 12 11.99 103 9 13.44 92 8 8.48 114 5 9.62 111 2 8.18 80 2 Gieteling. Leden van „De Gieteüng" gaan zaterdag 20 april naar „Evoluon" in I Eindhoven. Deze permanente tentoonstel- ling geeft een beeld van het wereldbevol kingsprobleem en de betekenis van we tenschap en techniek voor de samenleving. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. Zes weken hechtenis en twee jaar ontzegging van de rijbevoegd heid heeft de officier van justitie bij de I Haarlemse rechtbank donderdag geëist tegen een 31-jarige betonwerker uit Me- demblik. De betonwerker zou op 12 september in I Haarlem op de Westelijke Randweg door het rode stoplicht zijn gereden met een vrachtauto. Vanaf de kruising Delftlaan- Kleverlaan kwam een personenauto de weg oprijden en werd aangereden door de vrachtauto. Een inzittende van de perso nenauto viel uit de wagen en kreeg een hersenschudding en bekkenfractuur. Een boete van 400 en een half jaar ont-1 zegging van de rijbevoegdheid heeft de officier van justitie geëist tegen een 53- jarige woninginrichter uit Haarlem. Op I 26 oktober kwant de Haarlemmer in de gemeente Haarlemmermeer van de Kromme Spieringweg en reed de oude Schipholweg op zonder voorrang te geven aan de auto van een 34-jarige vertegen woordiger uit Badhoevedorp. De vertegen-1 woordiger kreeg tengevolge van de aan- rijding een schedelbasisfractuur. (Van onze correspondent) KATWIJK AAN ZEE De commis saris der koningin in dé provincie Zuid- Holland, dr. J. Klaasesz, heeft gisteren het psychiatrisch ziekenhuis voor bejaar den „Overduin" in Katwijk aan Zee offi cieel geopend. Dit ziekenhuis is het tweede psychiatrisch-geriatrische cen trum van de ruim veertig jaar bestaande vereniging „Nederlands Hervormde Stich- Het nieuwe psychiatrisch ziekenhuis voor bejaarden „Overduin" in de Katwijkse duinen. ADVERTENTIE Romerkerkweg 26 Beverwijk Tel. 0 2510 - 2 69 26 Volledige autobandenservice Uitlijnen Balanceren Schokbrekers Rem- en frictieklinkdienst Ruil- drukgroepen. VREDESTEIN - MICHELIN - FERODO - KONI ATE enz. ZOEKTU tingen voor Zenuw- en Geesteszieken" in Soesterberg. „Overduin" vormt in zekere zin een dependance van de psychiatrische zieken huizen „Hulp en Heil" en „Schakenbosch" Leidschendam. De ziekenhuizen heb- ben dezelfde bestuurscommissie en de zelfde geneesheer-directeur, de zenuw-.] arts dr. M. H. Cohen Stuart. Het in de Katwijkse duinen gelegen .Overduin" kan totaal 230 geestelijk ge stoorde bejaarden opnemen. Door een te kort aan leerling-ziekenverzorgsters wordt het ziekenhuis thans bevolkt door I 170 geestelijk zieke (ook wel genoemd demente") bejaarden. Er is een uit vier bouwlagen bestaand hoofdgebouw en voorts omvat het complex zeven pavil joens, waarvan vier voor vrouwelijke en drie voor mannelijke patiënten. Elk pavil- joen, dat plaats biedt aan 32 bejaarden, bestaat uit een dagverblijf, conversatie- j kamers, slaapvertrekken, alsmede sani- taire voorzieningen. Door de vooruitgang van de psychia trie is het tegenwoordig mogelijk met me- dische middelen en een zorgvuldige ver pleging de levenssituatie van de geeste- lijk gestoorde bejaarde aanmerkelijk te verbeteren. In ons land zijn nog vele de mente bejaarden, die grotendeels verblij ven in verzorgingscentra, verpleegtehui- I zen en ziekenhuizen, hoewel zij juist die j speciale hulp nodig hebben, die een psy- chiatrisch-geriatrisch centrum als „Over duin" kan bieden. Door een speciale be handeling en verpleging, ook poliklinisch, is een goede levensavond voor d,eze cate- I gorie van bejaarden beslist niet uitge- sloten. De behandeling is erop gericht de pa tiënten te reactiveren dooF het laten ver richten van lichte werkzaamheden (ar- I beidstherapie), het bieden van ontspan ning (speltherapie) en het toepassen van bewegingstherapie. Van de ongeveer 1.200.000 bejaarden in ons land is ongeveer 1 percent geestelijk I gestoord. Voor slechts een klein gedeelte is speciale verpleging mogelijk. Dit heeft tot gevolg, dat in geriatrische centra als I „Overduin" meestal eerst de moeilijke gevallen worden opgenomen, patiënten j die niet zelden ook lichamelijk in een toe stand verkeren, dat zij veel zorg behoe ven. „Overduin" kan men beter een psy- chiatrisch-geriatrisch centrum noemen dan een ziekenhuis. In „Overduin" is wei nig van een ziekenhuissfeer te bespeuren. I Het merendeel van de patiënten is actief bezig. Men gaat na wat ouder wordende mensen nodig hebben om hen zo lang mo gelijk vitaal te houden. Men wil breken met de gedachte, dat zij per se in een be jaardencentrum moeten worden onderge- bracht. Het moet juist regel worden, dat de bejaarden zolang mogelijk in hun eigen vertrouwde milieu kunnen blijven Maar dan moet de samenleving meer dar, j ooit bereid zijn hun die hulp te bieden. welke de ouderdom noodzakelijk maakt. Hierbij hebben sociale instanties en de kerken een belangrijke taak. i. Wat kost wat? En „wat" pas ik „waar" toe. Ons geeft antwoord op alle vragen. B.v.Wat is praktisch in de keuken, wat het beste in de gang. Wij zijn uw J gids in de doolhof van merken, prijzen en kwaliteiten. Maak kennis met deze vorm van gastvrijheid. ■"ttd tii WONINGINRICHTING V x-xfïv MARKTPLEIN 29 - IJMUIDEN - TEL. 10541 boven SIMON DE WIT aan de Lange Nieuwstraat (ingang Vechtstraat) GEOPEND Dagelijks van 25 uur en van 7.3010 uur; zaterdag en zondag alléén van 25 uur.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 7