EERSTE GOLF VAN GEWELD IS NU VOORBIJ Sfeer in VS blijft gespannen Bom ba rdementsterrei n opnieuw verkleind morris VEILINGHALLEN IN VLAMMEN m van dr. King iVo drie dagen 26 doden en meer dan duizend gewonden - in Noord-Vietnam - gevangenen Huiskes niet naar Zzveden Voorlopig nog koud HET WEER Nieuwe bewijzen voor folteringen van Griekse Morgen begrafenis Volgens onofficiële bronnen Brandstichter aan het werk in Leeuwarden Geen tweede ploeg naar de Tour ^Editlete, j brood Poes zat zes weken onder vloer opgesloten Suède-Nappajasjes Tweede rapport van Amnesty International WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Mars door Memphis Haarden van verzet Zie verder pagina 3 Zie verder pagina 3 «li Het woord is aan Explosie in Richmond; zeker 39 doden ZANDBERGEN Uw slager Beste Superslagerij DE IJMOND Wat zon, wat sneeuw 58e JAARGANG NUMMER 133 MAANDAG 8 APRIL 1968 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, f 13,per kwartaal, f 14,50 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent Giro rekening Umuider Courant no. 129288 Directeur: Mr. H. C. van der Mije Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. TeL red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V Hoofdredacteur: Jos L. Lodewfjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant SAIGON (Reuter en AP). Ameri kaanse zeglieden hebben verklaard, dat president Johnson opnieuw de bombarde menten op Noord-Vietnam heeft inge krompen. Johnson zou de grenzen van het gebied, waarbinnen de Amerikaanse vliegtuigen mogen bombarderen, hebben verlegd van de gedemilitariseerde zone tot de negentiende breedtegraad, een ge bied van ongeveer 275 kilometer lengte. De president heeft hieraan geen publi citeit gegeven omdat hij de mogelijkheid om tot de 20ste breedtegraad te gaan niet wil opgeven. President Johnson en generaal William Westmoreland hebben gisteren op het Witte Huis de kwestie Vietnam bespro ken. De Amerikaanse regering wacht nog steeds op antwoord van Hanoi op het voorstel, in Genève voorbereidende be sprekingen te houden. Westmoreland zou gisteravond weer naar Saigon teruggaan. Volgens kringen van het Witte Huis heeft president Johnson al de opvolger van generaal Westmoreland als opperbe velhebber gekozen. Hij zou binnenkort bekendmaken op wie de keuze is geval len. Premier Ngoeyen Van Loc van Zuid- Vietnam heeft een besluit ondertekend, waardoor de dienstplichtige leeftijd in Zuid-Vietnam wordt uitgebreid tot veer tig jaar. Het is wellicht de eerste stap naar al gemene mobilisatie die president Thieu heeft aangekondigd. Men verwacht dat tegen juli 135.000 man de strijdkrachten zullen hebben versterkt. De sterkte van het Zuidvietnamese le ger is op het ogenblik 640.000 man. (Van onze correspondent) LONDEN. Amnesty International, de wereldorganisatie van juristen die strijdt voor vrijheid van meningsuiting en tegen de onderdrukking van de democratische rechten, voert in een tweede rapport over Griekenland, dat dit weekeinde in Londen is gepubliceerd, bewijsmateriaal aan dat het Griekese militaire regime herhaalde lijk politieke gevangenen tjdens hun ver hoor heeft mishandeld. In gezelschap van zijn vrouw Ethel en dominee Fauntroy bezocht se nator Robert Kennedy een van de totaal verwoeste buurten in Wash ington. Mevrouw King vertelt op een pers conferentie dat zij vandaag mee zal lopen in een demonstratie in Mem phis. Het rapport werd uitgebracht door de bekende Londense advocaat Anthony Mar reco, penningmeester van Amnesty Inter national. De heer Marreco ging op 26 maart voor zijn tweede onderzoek naar Athene. Hij was dit keer uitgenodigd door de Griekse vice-premier en minister van Binnenlandse Zaken Stylianos Pattakos, door bemiddeling van het in Griekenland geboren Labour-lagerhuislid Francis Noel NEW YORK (Reuter, AFP en AP) In de grote Amerikaanse steden heerste vanochtend een gespannen sfeer. Maar het was met uitzonde ring van Baltimore en Pittsburg, rus tig na een weekeinde waarin een golf van geweld over de steden trok. Meer dan 14.000 man federale troepen zijn nu ingezet om de Nationale Garde en de politie bij te staan in Washington, Chicago en Baltimore waar sluip schutters, brandstichters en plunde raars de grootste activiteit aan de dag legden. De gewelddaden hebben de afgelopen dagen van zeker 26 mensen het leven geëist en voor miljoenen dollars schade aangericht. President Johnson zal vanavond niet het Congres toespreken, zoals hij aanvan kelijk van plan was. De toespraak van Johnson, die zou gaan over het rassen probleem, is uitgesteld in verband met de begrafenis van dr. Martin Luther King, die aanvankelijk was vastgesteld op maan dag maar die later naar dinsdag is ver schoven. De weduwe van dr. Luther King zal vandaag in Memphis in de staat Tennessee aan het hoofd lopen van een demonstratie ter ondersteuning van stakende vuilnis mannen. Zij zal worden vergezeld door dr. Ralph Abernathy de opvolger van dr. King als leider van de „Southern Christian Leadership Conference". Mevrouw King wil met haar komst naar Memphis laten zien dat het werk van haar vermoorde echtgenoot moet worden voortgezet. In Atlanta verwacht men bij de begra fenis van dr. King talrijke vooraanstaande Amerikanen. Behalve president Johnson en vice-president Humphrey komen ver moedelijk gouverneur Rockefeller, senator Robert Kennedy en burgemeester Lindsay van New York naar Georgia om de voor vechter voor gelijke rechten voor negers de laatste eer te bewijzen. Wat de ongeregeldheden van de afgelo pen dagen betreft: Washington ziet er uit als een legerkamp. Duizenden militairen, de bajonetten op de geweren en traangas granaten gereed, patrouilleren door de straten, waarvan sommige eruit zien als na een luchtaanval. Hier werden negen men sen gedood en ruim duizend gewond. Het aantal arrestaties is tot bijna 4600 geste gen. In Chicago verloren elf mensen het le ven. Er zijn honderden daklozen. Baltimore: Na de straatterreur in deze stad zond president Johnson tweeduizend federale militairen om de orde te herstel len. Vier mensen kwamen om het leven. In Pittsburg is de noodtoestand afge kondigd .Er zijn hier meer dan zeshonderd arrestaties verricht. Verder waren onder meer Macon, Nash ville en Detroit haarden van verzet. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. In de Friese hoofd stad is gisteravond en vannacht volgens de politie een brandstichter aan het werk geweest. Een houten school brandde gro tendeels af. De schade bedraagt enkele tienduizenden guldens. Eerder op de avond woedde er brand in een pakhuis je van een glashandel in een voorraad stro, houtwol, en glaskisten. Voordat de brandweer arriveerde sloeg het vuur over naar een ruimte, waar sta len kantoormeubelen lagen opgeslagen. De schade loopt in de duizenden guldens. Voorts ontstond brand in een steenhou werij waar een partij stuthout verbrandde Het staat voor de politie vast, dat de branden aangestoken zijn. Baker, die kortgeleden Griekenland be zocht en talrijke gesprekken met regerings leiders heeft gevoerd. Het schijnt dat Baker Pattakos er van heeft overtuigd, dat een uitnodiging aai Marreco zou kunnen bijdragen tot het her stel van de ernstig gehavende reputatie van de Griekse regering. Marreco had drie langdurige ontmoetingen met Pattakos en kreeg van hem alle faciliteiten om elke gevangene te zien die hij maar wilde. Dr. Ralph Abernathy, de opvolger van dr. King als leider van de or ganisatie voor rassengelijkheid „SCLC". De vader van de vermoorde neger leider dr. King huilde in Atlanta bij het opgebaarde lijk van zijn zoon. Rechts een onbekende vrouw. DEN HAAG Het hoofdbestuur van de KNWU heeft meegedeeld dat het een financiële participatie in de eventuele deelneming van een tweede Tour de France-ploeg niet verantwoord acht. De leiding van de sponsors achten het af vaardigen van een tweede ploeg een na tionaal belang en menen dat participatie een erkenning van dit standpunt zou zijn. Bovendien vinden zij het niet juist dat de kosten voor de afvaardiging van een tweede ploeg geheel op de sponsors zou den moeten drukken. Als gevolg van deze lijnrecht tegenover elkaar staande stand punten zal worden afgezien van de af vaardiging van een tweede ploeg. ADVERTENTIE kornVWU J Etienne Rey: In elke vrouw sluimeren twee tegen gestelde karakters: dat van de moeder en dat van de schoonmoeder. UTRECHT. Anton Huiskes, de oud- schaatscoach van de KNSB en het afge lopen seizoen coach van de Zweedse schaatsploeg, heeft zijn besluit genomen. Hij heeft gekozen voor de recreatieve sport en zal zijn functie van directeur van de afdeling spel en sport van de katho lieke jeugdraad voor Nederland blijven vervullen. Huiskes, sinds oktober 1960 in die func tie werkzaam, heeft zondag de Zweedse schaatsbond, die onze landgenoot een con tract van vier jaar als trainer-coacn had aangeboden, laten weten, dat hij niet op het aanbod zal ingaan. De reden: de Zwe den kunnen Huiskes niet de garantie ge ven voor een gelijkwaardige positie, zoals hij die hier heeft, na zijn trainer-coach- schap. Bovendien is Huiskes na lang be raad tot de conclusie gekomen, dat hem het huidige werk in de recreatieve sport meer trekt en hij daarin meer kan doen dan in de topsport. Huiskes was zowel door de katholieke jeugdraad, waarvan het be stuur hem voor het afgelopen seizoen nog één jaar zijn medewerking had toegezegd, als door de Zweedse schaatsbond voor de keus gesteld. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT. Hoewel de barometer flink is gestegen en er flinke zonnige perio den voorkomen zijn wij voorlopig nog niet uit de koude noordelijke luchtstroom. Vooral in het binnenland zal er af en toe nog een hagel- of sneeuwbuitje vallen. Op het vliegveld Twente werd vanmor gen 7 graden onder nul gemeten, waar mee bijna het april-record, 8 graden op 8 april 1905 in Winterswijk werd be reikt. (Van onze correspondent) ARNHEM. Een gezin, dat in de Gel derse hoofdstad een nieuw huis betrok, hoorde voortdurend een akelig gekerm, dat onder de vloer vandaan kwam. Er werden een paar planken losgemaakt om de oorsprong van het naargeestige geluid op te sporen en toen kwam er een tot op het bot vermagerde poes te voorschijn. Het dier moet tussen de fundering heb ben gezeten toen de vloeren werden ge legd. Volgens de bouwers was dat on geveer zes weken geleden gebeurd. Poes heeft echter de anderhalve maand hon ger en dorst doorstaan en is op het nip pertje van de hongerdood gered. RICHMOND (AFP) Bij een ontplof fing die zaterdag een sport- en munitie magazijn in Richmond in de Amerikaanse staat Indiana heeft vernield, hebben 39 mensen het leven verloren. Er worden nog ongeveer 30 mensen vermist. Vijf gebou wen werden beschadigd, waaronder het stadhuis. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem Tel. 15332 Leidsestraal (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam Dinsdag-aanbieding 500 gram saucijzen of braadworst 1.78 500 gram magere doorregen varkenslappen 1.68 4 slavinken 98 ct KENNEMERLAAN 43 TEL. 14310 TOT EN MET DONDERDAG a.s. 3 stuks biefstuk tartaar 1.28 Supermalse paardebiefstuk, 250 gram 2.25 Faardelapjes, klein randje, 500 gram 1.98 N. RES - Plein 1945 no. 53 IJmuiden W eerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Buitenlands nieuws 3 Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Uit stad en omgeving4, S Economisch nieuws 6 Scheepsberichten 6 Beurs6 Kunst 7 Radio en tv 7 Feuilleton15 Beeldverhalen15 Aangestipt 15 Sport Zie bijlage 9-13 Dit nummer bestaat uit zestien pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond: Wolkenvelden met opklaringen maar ook af en toe een hagel- of sneeuwbuitje. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. In het binnenland weer op uitgebreide schaal nachtvorst. Morgen onge veer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Volledige weerrapporten op pagina twee. •'~w Vanmorgen heeft een brand bij de veiling in Westerlee twee van de zes hallen in de as gelegd, tezamen een oppervlakte beslaand van 4.400 vierkante meter. De in de hal len opgeslagen kratten gingen ver loren. Men schat de schade op en kele tonnen. De beide hallen waren ongeveer zes jaar oud.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1