Radio-uitzending vanuit IJmuiden I W VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND ZON WEREN? de ruiiter „Rondje van Jan Blaaser" Inbraken op Marktplein Oorkonde voor G .Visser Beverwijks meisje omgekomen Herdenking van dr. Luther King Judograden politie en ambtenaren Bijna zeven mille voor reumafonds Brand in lading van truck Palmpaasoptocht in Velsen-Noord jjjöl 1 Veel ongelukken in het weekeinde IEV-f eestavond in De Loods MAANDAG 8 APRIL 1968 5 T eisen-IJmuiden Beverwijk J erkeersongeluk in Avenhorn yaw 4rr SUN WAV Een produkt ZOM FÊTEREN? Woninginrichtingen él- - MAANDAG 8 APRIL Elout v. Soeterwoudeschool, Radarstraat 108 a, IJmuiden, 19.30 u.: Ouderavond. Cultereel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming, bibliotheek en in lichtingscentrum, geopend iedere maan dagavond van 19.30 tot 21.45. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945: 19 tot 21.30 uur; filiaal Sant poort, „Spaarnberg", Wüstelaan (ook voor r.-k. bibliotheek): 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96, IJmuiden: 19 tot 21 uur; filiaal Velsen-Noord, Banjaertstraat: 19 tot 21 u.; Uitleenpost IJmuiden-West parochiezaal onder Petruskerk, Venus- straat 1: 19 tot 21 uur. DINSDAG 9 APRIL 't Braambos, Zeeweg, IJmuiden-Oost, 20 u.: „Volk onder de Poolcirkel", voor 't NIVON. Ver. v. Nijverheidsonderwijs, Briniostr. 12, IJmuiden, 20.30 u.: Algemene-ledenver gadering. Stadhuis, Plein 1945, IJmuiden-oost, is te bezichtigen op werkdagen van 10 tot 12 uur. Gem. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden: J0 tot 12.30 en 14.30 tot 17.30 uur; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord: 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. R.-k. Openbare leeszaal en bibliotheek, Willemsbeekweg 96. IJmuiden: 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 uur. Federatie Bejaardenzorg, sociaal advies voor bejaarden; spreekuur voor IJmuiden e.o.: 9 tot 10 uur in het gebouw Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen 22 in IJmui den, benedenzaal 3, tel. 02550-15010; Vel- sen-N., 11-12 uur in de gemeentelijke ver gaderzaal in de Smidt van Gelderstraat 5 in Velsen-Noord, telef. 02250-25550; Sant poort: 15 tot 16 uur in het gebouw Cusa, Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Verder volgens afspraak, secretariaat: Hoofdstraat 117, Santpoort, tel. 02560-8014. Stichting huishoudelijke en gezinsvoor lichting. Spreekuur leidster van 9.30 tot 12 uur in de Willebrordstraat 102, IJmuiden. MAANDAG 8 APRIL Huize Scheybeeck, Velserweg 2, 19 uur: naaien door de Stichting huishoudelijke en gezinsvoorlichting; 19.30 u.: toneel, door toneelwerkgroep „Perine". Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 14 u.: handwerken door de St. Recreatie Bejaarden. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99, 19.30 u.: schilderen o.l.v. Kick de Swart door Het Groene Huis. Creatief Centrum, Hoflanderweg 104, 20 u.: beeldhouwen o.l.v. Nico Betjes door Kennemerstaten. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 16.15- 19.30 u.: ba.letgroepen; 19.30-21.30 u.: cur sus fotografie. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30-17.30 u.: gezellige clubs voor meisjes van 6-8 jaar; 19-20 u.: sieraden maken o.l.v. een specialist, voor tieners van 12-17 jaar; 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, biljarten, zaalspelen en buitenspelen voor jongens van 6-8 jaar; 19-21.30 u.: toneel clubs voor meisjes en jongens van 12-16 jaar; 19.30-21.30 u.. Indische keuken o.l.v. mevr. W. Quitz; 19.30-21.30 u.: film- en televisievorming o.l.v. de heer Bert Hui- zinga. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 18.30-19.45 en 20.45-22 uur. DINSDAG 9 APRIL Huize „Westerhout", Westerhoutplein 5, 10.30 u.: gymnastiek; 14 u.: handenarbeid door de St. Recreatie Bejaarden. Gymnastieklokaal, Oosterwijk, 20.30 uur: huisvnouwengymnastiek door de St. huish. en gezinsvoorlichting. Vrijetijdscentrum „De Slof", Kruisweg 99, 19.30 u.: gezinshandenarbeid door de St. huish. en gezinsvoorlichting. Het Groene Huis, Kruisweg 100, 16-17.30 u.: volksdansen voor 11-14-jarigen; 19.30- 21.30 u.: idem voor boven de 14 jaar. Buurthuis „De Lichtboei", Maasstraat 5, 16.30-17.30 u.: gezellige clubs voor meisjes van 9-11 jaar; 16.30-17.30 u.: schilderen, timmeren, biljarten, zaalspelen en buiten spelen voor jongens van 9-11 jaar; 14- 15.30 u.sieraden maken en emailleren voor dames, onder deskundige leiding. Sportfondsenbad, Kuikensweg 84, ge opend van 7-17.30 en 20.15-21.30 uur. Openstellingstijden Verenigde openbare leeszalen en bibliotheken: (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. De KRO schonk IJmui den zaterdagmorgen tien minuten extra zendtijd. Het programma „Een rondje van Jan" liep uit en de uitzending vanuit café Kraak aan het Marktplein viel der mate in de smaak, dat vanuit de studio in Hilversum het sein „doorgaan" werd gegeven. De bedoeling van het programma „Een rondje van Jan" is dat Jan Blaaser in een ongedwongen sfeer tussen muziek door praatjes maakt met bekende inwoners van bekende plaatsen. Zo'n rechtstreekse uitzending staat of valt dus met de sfeer die er tijdens de uitzending ontstaat en de wijze waarop de uitgenodigde plaats genoten reageren. De sfeer in IJmuiden was bepaald on gedwongen. Omstreeks tien uur ontmoet ten vele familieleden en bekenden elkaar Een kwartiertje voor de uitzending stapte Jan Blaaser pas binnen. Hij kreeg een briefje met een paar namen en een paar bijzonderheden in z'n handen geduwd. Iedereen had het zo druk met praten on der elkaar, dat niemand zich erg druk over de uitzending leek te maken. Ook tijdens de uitzending roezemoesde ieder een rustig door. Het werd een familie-aangelegenheid met als centrale figuren The Shepherds, die in nauwe relatie staan met de familie Kraak van het café. Zij openden het pro gramma met natuurlijk „Op de sluizen van IJmuiden" en zij deden dat met veel plezier, omdat zij eindelijk weer eens werden begeleid door accordeonist Ton van Laar, met wie zij vroeger altijd samen speelden in ABC-trio en Kennemer Quintet. Iedereen in het café zong „de sloize" luidruchtig mee en het meeklap pen op de maat van de Hollandse versie van „What shall we do with the drunken sailor" liep niet eens „uit de hand". De kunstschilder Jan Makkes vertelde over de kunstmin in Santpoort en pro clameerde tot zijn liefste onderwerpen in dustrie en havengezichten, waarmee hij in deze omgeving „goed uit de voeten" zei te kunnen. Artistiek, nemen we aan. De studio-discotheek in Hilversum had als verbindend muziekje „Het scheepje dat in de haven lag, ho jo" opgevist en visser Jan Krab vertelde hierna aan Jan Blaaser tweeënveertig jaren te hebben gevaren op de vissersvloot. „Mijn vader heette Krab en m'n moeder Schol, is het dan zo'n wonder dat je visser wordt", zo betoogde deze IJmuidenaar, die zich zeer diploma tiek uitliet over de vangst: „Als je veel vangt zeg je weinig, als je weinig vangt zeg je veel". Instemmend gemompel in het café. Bedenkelijke gezichten bij: „De instru menten aan boord zijn tegenwoordig zo goed iedereen kan nu varen". Ton v. Laar speelde vervolgens op zijn accordeon „Eleonore", ritmisch begeleid door de manlijke leden van „The Shep herds" en het gerinkel van de kassabei op de tap, want alles ging tijdens de uit zending gewoon door. Piet van der Kuil werd bij de microfoon gehaald als oud lid van Telstar en oud- Nederlands elftal speler, die van 1952 tot 1963 meer dan veertig interlandwedstrij den speelde en die zich nu ontpopte als een goed verteller. Na een voetballied via de studio volg de het eerste radio-optreden van 2 jon gens uit Beverwijk, optredend onder hun eigen namen Wim en Jaap, die „Op het eerste gezicht" speelden en zongen. De jongens zijn negen en veertien jaar en zij spelen verrassend goed gitaar. De manager van „The Shepherds" ziet er wel wat in. Overigens bleef het radio-program ma „in de familie", want Wim en Jaap zijn zonen van een zuster van de heer Kraak van het café, als we het goed be grepen hebben, want de familieverhou dingen waren deze morgen erg ingewik keld. De echtparen Kraak senior en junior kwamen ook nog aan het woord in de extra zendtijd na de nieuwsberichten van elf uur. Het slot van de uitzending zal voor vele IJmuidenaren een verrassing zijn geweest. Er was vroeger een kleine jongen in IJmuiden. Als hij zong op een van de vissersboten, kon je het in de hele vis sershaven horen. Soms klom hij op ver zoek van de vissers in een lantaarnpaal om zijn volumineus geluid door de haven te laten schallen. Later, als zeventienja rige jongen, zong hij in café's of soms op straat. Hij zingt nu nog in IJmuiden, na melijk een enkele maal voor de kinderen in het zwembad, waarvan hij badmeester is: Huug Plug, drieënvijftig jaar, een oom van The Shepherds. Huug Plug, oom van The Shepherds, zingt nog eenmaal „Jeruzalem", zo als hij dat vroeger door de haven Het schallen als de kleine jongen met de grote stem. Eerste radio-optreden van Wim en Jaap uit Beverwijk, die The Shepherds tot hun jans mogen rekenen. Nu, voor de radio, zong hij nog eenmaal begeleid door The Shepherds en accorde onist Van Laar, nog steeds met een formi dabel stemgeluid „Jeruzalem". En voor het eerst die morgen werd het hélemaal stil in het café, zoals het vroeger stil werd aan de havenkant als die kleine jongen met die grote stem zich liet horen. De uitzending eindigde zoals deze be gonnen was met „Op de sluizen van IJ muiden". Door de extra zendtijd raakten The Shepherds in tijdnood, want zij moes ten om twaalf uur op Schiphol zijn voor het vliegtuig naar Hamburg. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN In de nacht van donder dag op vrijdag is ingbroken in een twee tal winkels aan het Marktplein in IJmui den. Men verschafte zich toegang door grote spiegelruiten in te drukken. Bij In- termeubel werd een ruit van 110 x 180 vernield. In deze zaak werd wanorde aan gericht maar er wordt niets vermist. In het Mode- en sportpaleis er naast, waar men op dezelfde wijze binnen kwam, is een nieuw kasregister ter waarde van 1600,ontvreemd met de inhoud van de geldlade, die ruim drie honderd gul den bevatte. Beneden werd een kasregis ter ter waarde van 1800,vernield. De inhoud, in totaal ongeveer 275,wordt vermist. Uit een bureaulade nam men honderd gulden mee. In de nacht van vrijdag op zaterdag had bakker Hazenberg aan de Lange Nieuwstraat vier nieuwe opbergkasten ter waarde van in totaal vier honderd gulden buiten gezet om de verflucht te verdrij ven. 's Morgens waren de kasten weg. (Van een onzer verslaggevers) IJMOND. Een fraai gecalligrafeer- de oorkonde, vervaardigd door de heer Tj. Koopmans uit IJmuiden, en een be noeming tot ere-voorzitter zijn de blijken van waardering die de heer G. Visser senior ten deel zijn gevallen bij zijn af scheid als voorzitter van de Christelijke Vereniging Vakantiebezigheden voor Schoolkinderen. In 1933 nam de heer Visser het initia tief tot de oprichting van deze vereniging. In die crisistijd waren de ouders en de kinderen zelf niet in staat iets in de kos ten van het werk bij te dragen. Dat er tijdens de oprichtingsvergadering een aantal mensen zich weinig hoopvol uit lieten over de levensvatbaarheid van een dergelijke instelling, is dus niet zo ver wonderlijk. De heer Visser heeft met zijn mede strevers, onder wie de heren H. H. Kraan, H. Bakker, G. Kamphuis, H. Steenkamp, L. Baas, Th. Fessen en B. A. Smit, in die beginperiode toch doorgezet. Aan dat doorzettingvermogen van deze mensen hebben duizenden kinderen een verblijf aan zee te danken. Het heeft niet nage laten indruk op deze kinderen te maken, want nu nemen vele van hun kinderen weer deel aan de uitzending. BEVERWIJK. Op de Provinciale weg in Avenhorn is zondagavond om 7 uur een 12-jarig meisje uit Beverwijk om het leven gekomen. De bestuurder van de auto, waarin het meisje, Marijke Beentjes zat, haalde een voor hem rijdende auto in. Na de inhaal manoeuvre reed de auto tegen een langs de rechter kant van de weg staande boom. Twee andere inzittende kinderen werden respectievelijk licht en zwaar gewond naar het St. Jans Gasthuis in Hoorn over gebracht. (Van een verslaggever) BEVERWIJK. Onder auspiciën van alle politieke groeperingen en de oecume nische raad van kerken wordt dinsdag avond om acht uur in het gebouw „De Slof" aan de Kruisweg (het voormalige Berghauscomplex) een herdenkingsbij eenkomst gehouden voor dominee Martin Luther King. Spreker is de heer H. Wentink van „Kerk en vrede" uit Amsterdam. De Beverwijkse Harmoniekapel speelt koraal- muziek en negro-spirituals. De dienst duurt ongeveer een uur. ADVERTENTIE Voor distinct! sfeer en fÜ kwaliteit m W van Europa's grootste jaloezieënfabriek j neem de beste SÜNWAY van Europa's grootste jalouzieënfabriek it vlugge levering it gratis plaatsing it 5 jaren garantie intermeubei (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op het hoofdbureau van politie in Velsen heeft de heer Nauwe- laerts de Agé van de sport-, jiu-jitsu- en judo-academie in Bloemendaal examen afgenomen voor judo en jiu-jitsu. Voor judo 5e Kyu geel slaagden de volgende ambtenaren van Sociale Zaken: J. B. Neu teboom, A. Nieuwboer, G. Fenema, J. J. Visser, W. P. Kok en F. B. Andre en van de gemeentepolitie D. Boon. Voor judo 4 eKyu oranje slaagde politieman G. F P. Hilt. Jiu-jitsu le graad slaagden van de gemeentepolitie de dames M. A. Mac- kaay, E. G. A. F. Woudenberg, J. Bron en M. N. Jansen alsmede de heren D. Boon, L. M. Sparius, G. W. Kwerrreveld, C- H. Davidson, J. M. H. Helder, G. F. P. Hilt, W. v. Middendorp, W. Pothof en M. H. Aspers (res. politie). (Van een verslaggever) VELSEN. De collecte in de gemeen te Velsen voor het Nationaal Reumafonds heeft 6.880,02 opgebracht. In Driehuis werd 732,30 opgehaald, in Santpoort- Noord 1.956,90, in Santpoort-Zuid 506,31, in Velsen-Noord 1.131,60, in Velsen-Zuid 519.79, in IJmuiden 2.033,12. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN Bij het Moerbergplant soen in IJmuiden ontstond zaterdagmid dag omstreeks half drie brand in een lading karton van een truck met oplegger. De waarde van de lading beliep ongeveer tienduizend gulden en de Velsense brand weer kon niet verhinderen, dat er een aanzienlijke brand- en waterschade ont stond. BEVERWIJK In de nacht van vrij dag op zaterdag hebben onbekenden zich toegang verschaft tot een garage aan de Graaf Janstraat, door de onderzijde van de garagedeur open te trekken. De onge wenste bezoekers verdwenen met mede neming van een Fiat-personenauto, Ter wijl zij tevens een bedrag van ongeveer twintig gulden uit een kistje ontvreemd den. - 2*- "ft V.: - v.,v»y"é (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. Palmzondag in Velsen-Noord kent bij traditie de palm paasoptocht, die elk jaar wordt voorbe reid door de oudercommissie van de r.k. scholen en waaraan ook zondag weer grote aandacht is geschonken. Voorafgegaan door de drumband •Schulpen-Meerweiden", onder leiding van de heer L. van Dijk en gestoüen in de frisse en fleurige groen-witte kos tuums, begon de optocht aan het Stra- tingsplantsoen. Daar waren, ondanks de felle koude wind, ruim honderd kinderen, gewapend met palmpaasstokken, verza meld. De kleurrijke stoet trok door het oostelijke deel van Velsen-Noord en had daar veel bekijks. Met de kinderen trok ,~':v K. een flink aantal ouders mee. Het aantal kinderen dat deelneemt aan de palpaas- optocht neemt elk jaar iets af, dit zal wel verband houden met het feit dat ook de bezetting van de scholen in Velsen-Noord afnemend is. In elk geval heeft Velsen- Noord deze traditie ook dit jaar kunnen handhaven. Ook werd weer fruit naar zieken gebracht. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Op het kruispunt Hage- lingerweg-Hoofdstraat-Broekbergerlaan in Santpoort vond vrijdagmorgen een aan rijding plaats tussen een fietser, een 17- jarige kantoorbediende uit Santpoort, en een personenauto, bestuurd door een 40- jarige ingenieur eveneens uit Santpoort. De fietser verleende op het kruispunt geen voorrang aan de op de Hagelinger- weg rijdende personenwagen. Met een lichte hersenschudding is de kantoorbe diende, na behandeld te zijn in het An- toniusziekenhuis naar huis gebracht. Doordat een voor hem rijdende auto plotseling afremde, vloog vrijdagmorgen een 18-jarige wikkelaar uit IJmuiden met zijn personenwagen tegen een lichtmast op de afvoerweg Amsterdam-Velsen van Rijksweg 9 in Velsen. Zijn auto had een snelheid van 80 a 90 kilometer, toen hij door de onverwachte handeling van de voor hem rijdende wagen naar rechts moest uitwijken en tegen de lichtmast tot stilstand kwam. Een naast de be stuurder zittend meisje uit Amsterdam is met een hoofdwond en een hersenschud ding in het Antoniusziekenhuis opgeno men. De personenauto liep zware schade op. De automobilist die voor hem op de weg reed is doorgereden. Op het zebrapad bij de hoek van de Spaarnestraat en de Lange Nieuwstraa* in IJmuiden is zaterdagavond een 65-ja- rige voetgangster met haar 4-jarige klein dochter door een personenbusje, bestuurd door een 20-jarige visserman uit Katwijk a.d. Rijn. aangereden. De voetgangster stak zonder rekening te houden met het verkeer plotseling de weg over, waar door de automobilist, ondanks naar links uit te wijken, een aanrijding niet meer kon voorkomen. De vrouw liep tegen de de rechterkant van de wagen op en met een diepe hoofdwond en een hersenschud ding is zij opgenomen in het Antonius ziekenhuis. De kleindochter kreeg geen letsel van betekenis. Zondagmiddag om ongeveer half twee reed een 17-jarige scholier uit IJmuiden met zijn bromfiets in de Rijnstraat, nabij de Eemstraat, in IJmuiden tegen een ge- parkeerde auto op. De jongen kwam te vallen en is met een gebroken rechter knieschijf, een gebroken rechter onder been en een wond aan zijn wijsvinger in het Antoniusziekenhuis opgenomen. De bromfiets is vernield. De wagen liep aan de linker achterkant lichte schade op. Eveneens in de Rijnstraat, maar nu op de kruising met de Merwedestraat, ver leende zondagavond een bromfietser geen voorrang aan een personenwagen, be stuurd door een 22-jarige chauffeur uit Haarlem. De bromfietser, een 18-jarige kantoorbediende uit IJmuiden, werd we gens klachten over pijn in het onder lichaam samen met zijn duopassagier, een 14-jarige jongeman uit IJmuiden die een hersenschudding opliep, naar het Anto niusziekenhuis overgebracht. Beiden kon den na te zijn behandeld naar huis gaan. De auto is aan de voorzijde gedeukt en de bromfiets kreeg aan de voorkant zware schade. (Van onze correspondent) VELSEN-NOORD. De huldiging van de voetbal- en handbalkampioenteams van de r.k. sportvereniging „In Eenheid Vooruit" (I.E.V.) was zaterdagavond aan leiding voor een feestavond in het buurt huis De Loods aan de Geelvinckstraat in Velsen-Noord. Ofschoon de zaal veel ruimte biedt bleek de belangstelling voor dit feest zo groot, dat voor de danslief hebbers slechts een klein middenvak be schikbaar was. Namens de feestcommissie van I.E.V. begroette de heer C. Bruin de talrijke leden en supporters,, alsmede de heer W. Siebers als vertegenwoordiger van de afdeling Haarlem van het Nederlands Handbal Verbond. Nadat het trio „The Parties" de gezelligheid had ingeleid met dansmuziek en vervolgens samen met discjockey Marga v. d. Zon van het eer ste dameshandbalteam voor de beatmu- ziek de feestelijke stemming er in hield volgde de huldiging van het derde voet bal elftal van de vierde klas afdeling Haarlem door de heer H. RuijtenbeeK. De algemeen voorzitter, ir. J. M. J. Bormans, en de heer J. v. d. Vlies, leider van de handbalafdeling, namen de huldiging van het dameshandbalteaam tweede klas af deling Haarlem op zich. Dit team pro moveert naar de eerste klas. Ook de ju niorenteams dames tweede en derde klas Haarlem, die kampioen werden, werden gehuldigd. Met hartelijke woorden van gelukwens, onderstreept door de aanwe zigen, ontvingen de respectieve aanvoer ders bloemen en kregen de speler (sters) standaardjes met medailles. Henny Vermey, aanvoerster van het derde handbalteam, dankte de afdeling voetbal voor de prettige omgang en sa menwerking. Het was een zeer geslaagde IEV-avond.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 5