Passagiers uit een konden ontsnappen brandend vliegtuig Bouw: BTW- tarief is veel te hoog Ted Joans betoogt: Negers in VS willen zichzelf regeren Griekse regering geeft rapport van Rode Kruis over gevangenen vrij Vliegramp in Chili JAARVERSLAG VERSCHENEN Snelle expansie bij ABN zette zich in '67 voort Pater Jelsma naar de VPRO Bonaparte Polaroid zonne brillen reeds v.a. f 14,75 Slechts vijf slachtoffers na noodlanding van Boeing Populariteit van Johnson gestegen Blanke Amerikaan de ergste racist Minister Sidaratos verklaart: Wij zijn heus geen folteraars Boekje over reuma uitgebracht Amerikaanse vlag werd gestreken in Boston Pijpleiding naar Mobil half mei in gebruik KAMERBREED DINSDAG 9 APRIL 1968 13 IKHli Razendsnel TROIS VOILA! KUIPERS Optiek Hoge huren gevolg Vervolg van pagina 1 Rente-inkomen Middellang krediet H erwaardering Kerkelijk nieuws Geen bloemen Z elfverd ediging „Geen bidden maar nemen" Paleis op de Dam weer te bezichtigen KEIJZER TAPIJT TAPIJT MOTgCHT V'3' 79." (Van onze correspondent) LONDEN Op miraculeuze wijze zijn gistermiddag 121 van de 126 in zittenden van een Boeing 707 van de BOAC, die even na half vijf vlak na de start met een brandende stuur boordmotor was teruggekeerd naar de Londense luchthaven, aan de dood ontsnapt toen het reusachtige straal- toestel in twee stukken brak en on middellijk in brand vloog. Maandagavond om half tien stond vast dat er vijf doden waren, drie vrouwen, onder wie een van de stewardessen, een man en een kind. Aanvankelijk werden achttien mensen als vermist opgegeven. Later bleek echter dat ze naar diverse ziekenhuizen waren overgebracht. Er zijn maar enkele zwaar gewonden. Van de elf bemanningsleden hebben tien er het le ven afgebracht. Dank zij het koelbloedig en heldhaftig optreden van de bemanning slaagden de meeste passagiers erin binnen twee mi nuten het brandende vliegtuig te verlaten. Minstens vijftig passagiers zijn onmiddel lijk nadat het toestel tot stilstand was gekomen eruit gesprongen. Het landings gestel was afgebroken en een van de vleu gels, die in brand stond, knapte af. Het straalvliegtuig was om twee minu ten over half vijf van London Airport opgestegen met bestemming Sydney. Aan boord bevond zich een groep van 24 emi granten, die naar Australië en Nieuw- Zeeland ging. Ook de popzanger Mark Winter, die naar Australië ging om te trouwen, bevond zich tussen de passa giers. Hij is met lichte verwondingen in een ziekenhuis opgenomen. Twee minuten nadat de blauw-witte Boeing de startbaan had verlaten, seinde de gezagvoerder dat hij naar het vlieg veld terugkeerde, omdat een van de rech- terstraalmotoren in brand stond. Hij gaf het alarm „Mayday". Mensen, die zo juist hun familie of vrienden hadden uitge wuifd hadden reeds met ontsteltenis ge zien dat er iets mis was. De geredden vertelden dat zij volgens de instructies van de gezagvoerder tij dens de noodlanding met het hoofd op de knieën zaten. De hitte was toen al on draaglijk geworden en de patrijspoorten begonnen te smelten. Onmiddellijk na de landing had men, zo vertelden ze, de meeste kinderen naar buiten gesmeten. Ze kwamen gelukkig op het zachte gras langs de baan terecht. Een groot aantal passagiers kon het toe stel via de noodglijbaan verlaten. Het ging allemaal razendsnel dank zij het feit dat Boeingbemanningen getraind zijn om ADVERTENTIE UN DEUX in zestig seconden de passagiers in veilig heid te brengen. Volgens het verhaal van een der passa giers was de tweede rechterstraalmotor in brand gevlogen juist toen het toestel na de start rechttrok. Toen de piloot daarop een scherpe bocht maakte om terug te keren naar Londen, viel de brandende motor van de vleugel. Hij zou echter een per fecte driepuntslanding hebben uitgevoerd, waarop het toestel brak. Even nadat de ruim honderd geredden het toestel had den verlaten, explodeerde het achterste deel, dat in vlammen opging. Het was de eerste vlucht van deze Boeing nadat de machine zijn winterre- paratie had ondergaan. Er bevond zich ook een pakket met radioactieve stoffen aan boord van het ADVERTENTIE Zijlstraat 97 - Haarlem Telefoon 12726 Het wrak van de Boeing. uitgebrande toestel. Dit werd echter nog tijdig door de brandweer ontdekt. Duizenden waren getuige van deze meest dramatische noodlanding, die Lon don Airport ooit heeft aanschouwd. DEN HAAG Het zal de overheid slechts 67,5 miljoen gulden kosten in plaats van 300 miljoen, om de gehele bouwnijverheid een 8 percent BTW-tarief toe te kennen. De raad van Bestuur Bouwbedrijf (top orgaan van de werkgevers in de bouw) is tot deze conclusie gekomen na uitvoe rige berekeningen. Volgens deze becijfe ringen is de kostenraming van 300 mil joen, door de minister van Financiën in zijn memorie van antwoord aan de Twee de Kamer opgesteld, „bewijsbaar onjuist". De minister heeft namelijk slechts de in komsten van de schatkist geteld zonder de hiermee samenhangende uitgaven af te trekken. In een brief met uitvoerige toelichting heeft de raad van bestuur bouwbedrijf de Tweede Kamer op de volgens de raad ge maakte fouten in de ministeriële bereke ningen gewezen. De raad blijft zich ver zetten tegen een 12 percent tarief voor de bouw, omdat schrikbarende huurver hogingen hiervan het gevolg zouden zijn. WASHINGTON (AFP en Reuter) De populariteit van president Johnson is sterk toegenomen sinds zijn afwijzing van een nieuw ambtstermijn en zijn vredes aanbod aan Hanoi. Volgens een vorige week door het bu reau Louis Harris verrichte opiniepeiling keurt nu 57 percent van de Amerikanen zijn algemene politiek goed (tegen 38 percent vorige maand) en stemt 43 per cent in met zijn Vietnam-beleid (dit was 30 percent). Anderzijds sprak 57 percent zich uit voor beperking van de bombardementen op Noord-Vi«tnam, terwijl 24 percent te gen was. Veertig percent van de onder vraagden personen meende echter dat het Amerikaanse vredesinitiatief niet tot on derhandelingen zal leiden, 31 percent was overtuigd van het tegendeel en 29 percent wist het niet. Joans legt er sterk de nadruk op dat Black Power er niet naar streeft de macht over te nemen. De be weging wil een eigen negergemeen schap in de Verenigde Staten. Ge meenschappen, die zichzelf regeren. „Wij willen geen betrekkingen meer met blanke liberalen onderhouden, alleen nog maar met blanke revolutio nairen die samen met ons willen vechten. Wat hebben wij aan libe ralen als Robert Kennedy, die de we duwe King na de dood van haar man een vliegtuig aanbood, maar tevoren met al zijn miljoenen niets heeft ge daan om King te beschermen?" Joans is verbitterd. „Er is geen ergere racist als de blanke Amerikaan" zegt hij. „Hij is een bedreiging voor de gehele we reld. We zullen moeten proberen de door de blanken zo gekoesterde „American Way of Life" te vernietigen. Dit systeem is ge bouwd op racisme en op geld. Dat is ook het verschil tussen arme blanken en ar me zwarten. De blanken streven alleen naar geld, wij streven naar menselijk heid. Daarom willen we ons zelf kunnen zijn. Als Amerika gezond wil worden zal het de rijkdom opnieuw moeten verdelen" Is Joans een marxist? „Nee, beslist niet. Marx was een blanke man met een blan ke theorie. Wij houden ons bij de neger Frantz Fanon, die in de Algerijnse oorlog heeft meegevochten, en die een voortref felijke theorie over de ontwikkeling van yy ATHENE (Reuter en DPA) In een in Athene vrijgegeven rapport van het Rode Kruis wordt aange drongen op verbetering van de levensomstandigheden van de poli tieke gevangenen, die door het hui dige Griekse bewind op de eilanden Jaros en Leros gevangen worden ge houden. De behandeling van de gevangenen, al dus het rapport, is goed. Maar zij moe ten minstens een keer per maand bezoek kunnen krijgen van hun verwanten. Voorts wordt er in het rapport op aange drongen de bejaarde gevangenen uit de kampen weg te halen. Het rapport is gebaseerd op mededelin gen van vertegenwoordigers van het Rode Kruis, die met de gevangenen hebben ge sproken. De samenstellers van het rapport stel len voor alle gevangenen op Jaros naar elders over te brengen omdat de acco- modatie op het eiland te wensen overlaat. De gevangenen daar hadden erover ge klaag dat de gebouwen onvoldoende ver warmd zijn. Michael Sidaratos, de Griekse ondermi nister van voorlichting, zei op een pers conferentie in Athene dat de politieke ge vangenen op Jaros en Leros gevaarlijke communisten zijn en dat hun vrijlating de openbare veiligheid in gevaar zou bren gen. Hij zei dat de regering een rapport uit geeft „om voor eens en voor altijd" op heldering te geven over de toestand van de politieke gedetineerden, en hekelde een aantal „lasterlijke campagnes over be weerde folteringen van deze gevangenen, die begonnen na de april-revolutie en hun hoogtepunt bereikten met de publica tie in januari van dit jaar van een boek over het onderwerp een recente verkla ringen van leden van „Amnesty Interna tional". Hij zei, dat een poging gedaan wordt de Grieken voor te stellen als folteraars ter wijl deze beweringen „alleen maar mythe SANTIAGO DE CHILE (AP) Een DC-3 met 35 personen aan boord is maan dagavond in een bergachtig gebied in Zuid-Chili neergestort en ontploft. De 33 passagiers en drie bemanningsleden zijn allen om het leven gekomen. DEN HAAG Bij de combinatie Algemene Bank Nederland en de Hollandsche Bank-Unie blijft de snel le expansie zich voortzetten. De in stellingen hebben samen al meer dan 110.000 rente-girorekeningen en meer dan 210.000 spaarrekeningen. Het aan tal kantoren in Nederland is al tot meer dan 400 gestegen, terwijl er 51 buitenlandse vestigingen zijn. On danks de snelle groei zal het veel in spanning vereisen om in 1968 een gelijkblijvend resultaat te bereiken als in het gunstige jaar 1967. De aan dacht dient gericht te blijven op de opvoering van de efficiency. De noodzaak daartoe wordt des te ster ker gevoeld zolang de omvang van de transacties, welke voortvloeien uit sommi ge nieuwe door de bank verleende dien sten, zoals de rente-girorekening en de be taalcheque, nog niet zodanig is dat de nieuwe diensten de kosten dekken. De grote toeneming der kosten en het hogere bedrag voor afschrijving op ge bouwen en inventaris brachten een lichte achteruitgang teweeg in de resultaten van het binnenlandse bedrijf. De in Nederland werkende dochtermaatschappijen konden een belangrijk grotere bijdrage leveren tot het netto resultaat dan in 1966 het geval was. Dit houdt verband met opneming van de volledige uitkomsten van de Indu- strieele Disconto Mij. Daardoor is de winst vóór belastingen van het gehele Ne derlandse bedrijf toch nog enigermate toe genomen. Tot de stijging van de bruto resultaten van het Nederlandse bedrijf heeft vooral de rentepost bijgedragen en in veel min der mate de post provisie en effecten. De gezamenlijke binnenlandse kredietverle ning, zowel kort als middellang, steeg met 496 min tot ruim 2,8 miljard. De stij ging was meer dan tweemaal zo groot als in 1966. Slechts in zeer beperkte mate was de toeneming toe te schrijven aan de bin nenlandse middellange leningen, waar van het uitstaande bedrag aan het einde van het boekjaar 650 min beliep. De vertraging in de groei van de mid dellange kredietverlening houdt verband met de verbetering van de liquiditeitsposi tie van het bedrijfsleven, hetgeen bij de ABN haar weerslag heeft gevonden in een sterke stijging van de binnenlandse ter mijndeposito's. Bij de gezamenlijke han delsbanken bedroeg de toeneming van de ze categorie deposito's ruim 1,4 miljard tegenover ca. ƒ360 min in 1966. Hoewel de groei van het middellange krediet ten achter bleef bij die van de voorafgaande jaren, blijft de behoefte daaraan nog groot. Momenteel beloopt de binnenlandse kredietverlening van de ABN op middellange termijn 23,5 pet van het totaal. De ABN is overgegaan tot herwaarde ring van de post gebouwen op de balans Hierdoor zijn de zichtbare reserves met 100 min toegenomen. De baten zijn met 16,3 pet. toegenomen tot 285,6 min.; de kosten stegen met 19 pet tot 188 min. Uit de nettowinst ad 50,2 min wordt 3 min gereserveerd voor de kosten in ver band met de fusie met de HBU. Aan de bouwreserve wordt 5 min. gevoteerd, terwijl de bijzondere reserve, geboekt on der het hoofd crediteuren, met 5,5 min wordt versterkt. Aan de reserve algmene bedrijfsrisico's wordt 6 min toegevoegd De ter verdeling beschikbare winst be loopt 25,7 min. Hieruit zal een van 14 pet tot 15 pet verhoogd dividend worden betaald. Het laat zich aanzien dat over het door de fusie met de HBU verhoogde kapitaal in de toekomst eenzelfde dividend kan worden uitgekeerd. Hetzelfde zou het ge val zijn als het kapitaal door conversie van de kortgeleden uitgegeven conver teerbare obligaties tot 195 min. zal zijn gestegen. zijn en niet met de werkelijkheid over eenstemmen". In antwoord op vragen zei Sideratos dat hij de mogelijkheid niet uitsloot dat hier en daar gevallen zijn voorgekomen van ruwe behandeling door de veiligheidspoli tie in de eerste stadia van de arrestatie of bij het kruisverhoor. „Maar", zo voeg de hij hieraan toe: „De politiemethoden zijn in de gehele wereld hetzelfde. Toch geldt de wet in Griekenland ook voor de politie en Griekse rechtbanken hebben herhaaldelijk politiemannen veroordeeld, die verder gingen dan hun plicht vereist", zo zei hij. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Door het farmaceutische bedrijf Merck Sharp Dohme Neder land n.v. in Haarlem is het boekje Reuma en U" uitgebracht. Dit werkje bevat richtlijnen voor de patiënt met chronische gewrichtsreuma. „Reuma en U" is geschreven door me vrouw M. Mak en de layout en illustra ties zijn van de heren H. Braun en W. Böhne. allen werkzaam bij de Neder landse vestiging. Het eerste exemplaar is door dr. A. T. Knoppers, seniorpresident van de New- yorkse firma, aan de burgemeester van Wassenaar, mr. J. W. Geertsema, voor zitter van de Vereniging tot Rheuma tiekbestrijding, overhandigd. Het is de bedoeling dat de huisarts het boekje verstrekt aan zijn patiënten, die aan reumatische aandoeningen aan de gewrichten lijden. BOSTON (Reuter) In de Amerikaan se stad Boston hebben groepen voor ge lijke burgerrechten samengegaan in een „Verenigde Front" het gemeente bestuur eenentwintig eisen voorgelegd, waaronder overname door de negers van politiebureaus, bedrijven en scholen in het „ghetto". De eisen werden bekendgemaakt op een bijeenkomst van tienduizend negers in een Stadion te Roxbury, een voorname lijk door negers bewoonde wijk. Tot het front behoren het Congres voor Rassen- gelijkheid (CORE) en het geweldloze stu denten-coördinatie-comité Snick) De Amerikaanse vlag de „Stars and Stripes" die in het stadion halfstok hing, werd op de bijeenkomst gestreken en vervangen door een vlag met brede groene, gele en rode strepen achter een zwarte ster. Geref. Gemeenten Bedankt voor Rotterdam-Zuid J. van Haaren te Amersfoort. Evang. Luth. Kerk Beroepen te Rotterdam (vac. dr. C. H Lindijer) H. J. A. Haan te Amsterdam Geref. Kerken Aangenomen naar Den Helder (vac M. Hamming) P. G. den Hengst te Grijps- kerke, die bedankte voor Castricuin, Mil- dam-Knijpe en voor Winterswijk (vac. F C. Zwaai). Beroepen te Middelburg (vac. J. Wes- sel) J. A. A. de Boer te Ommen. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Enumatil R. Hoogsteen te Den Ham. de negermaatschappij heeft opgesteld." Geen Marx en ook beslist geen Rusland. „De VS en de Sovjet-Unie zijn beide gang sters" zegt Joans, „ze streven beide naar een controle van de aarde ten koste van de derde wereld." Joans is verontwaardigd over de wijze waarop de blanken in Europa op de dood van King reageren. „Vanavond in Amster dam gaan ze bloemen en kransen leggen", zegt hij, „maar mevrouw King heeft juist gezegd dat men dat niet moet doen. Zij wil hulp voor de beweging. Waarom plunderen de negers in de steden? Omdat ze honger hebben tengevolge van de blanke ver drukking. Is het dan vreemd dat wij naar de wapens grijpen en onze eigen gemeen schappen gaan verdedigen? Als Nederlanders echt willen helpen la ten zij dan bijdragen sturen voor de strijd van de negers. Het adres, dat mevrouw King heeft gegeven, is „Leadership Con ference, 334 Auburn Avenue NE, Atlan ta 30303". Joans is geen lid van de beweging van wijlen dr. King, maar hij vindt dat steun in deze situatie een beter eerbetoon is dan bloemen. Velen in Nederland denken dat Black Power gelijk staat met geweld. Maar daar vergissen zij zich in. Wij plegen al leen maar geweld tegen diegenen, die het zwarte volk geweld aandoen. Het is zelf verdediging. Vergeet niet dat de moord op King betekent dat de blanken ons de oorlog hebben verklaard." In integratie ziet Joans niets. „Daar wordt in de VS wel mee geschermd, maar het idee was van het eerste ogen blik af gedoemd te mislukken. Als een blanke met een negermeisje in onze ge meenschap zou willen trouwen zou hij be reid moeten zijn in onze gemeenschap op te gaan en met ons te vechten. Er is nu geen tussenweg meer". En nogmaals beklemtoont hij dat de ne gers alleen streven naar de beschikkings macht over dat wat hen toebehoort. „Als een Nederlander in een stad woont is die van hem. Bij ons is alles van de blanke, tot de zuidelijke katoenvelden toe. We kunnen slechts „Peace" krijgen als wij eerst ons „Piece" hebben". Ted Joans meent dat na de dood van King de eenheid van de zwarten is ver wezenlijkt. „Mijn eigen moeder was een baptist en een volgelinge van King. Maar nu zegt ze: „geen bidden of bedelen meer maar nemen". Wat kunnen de Europeanen volgens Joans doen? Zij moeten hun houding ten opzichte van de blanke Amerikanen, die Holland bezoeken, veranderen. Zij kunnen hulp verlenen aan de zwarte organisaties in Amerika. De artiesten kunnen probe ren de negerdichter Leroy Jones te hel pen, die in de gevangenis zit wegens twee opstandige gedichten. Juist in Nederland verwacht Joans veel steun. „Nederland en Denemarken zijn de landen in Europa, waar men de neger het sympathiekst tegemoetkomt", zegt hij. Vanavond in Amsterdam zal hij trach ten te appelleren aan de medelevende ge voelens, die hij bij de Nederlanders aan wezig weet. (Van onze correspondent) HILVERSUM. Pater S. P. A. Jels ma MSC is benoemd tot chef van de af deling informatieve programma's, jeugd uitzendingen en kunstprogramma's van de VPRO-televisie. Pater Jelsma is hiermee de eerste katholieke VPRO-medewerker in het creatieve vlak. Hij is ordegeestelijke van de missiona rissen van het Heilig Hart en studeerde psychologie en theologie in Utrecht en Nijmegen. Zijn activiteiten bewogen zich gedurende de laatste vijftien jaar op oecumenisch terrein en waren vooral ge richt op de vraagstukken van kerk en samenleving, interkerkelijke eenheid en de relatie tussen de kerk en de grote wereldproblemen. Hij is een van de op richters van de „Pleingroep", die later is opgegaan in de „Sjaloomgroep". Pater Jelsma is voorts bestuurslid van de NOVIB en van „Kerk en Vrede". ROTTERDAM De pijpleiding Rotter dam-Europoort-Amsterdam, die in eerste instantie zal dienen voor het vervoer van ruwe olie naar de nieuwe Mobil-raffina- derij in Amsterdam, zal na 15 mei con tinu voor olietransport gebruikt worden. Donderdag arriveerde in Rotterdam de 80.000 tons zeetanker „Tama Maru" met 67.000 ton ruwe olie uit de Perzische Golf, bestemd voor de nieuwe Mobil-raffinade- rij in Amsterdam. In een jaar tijd heeft Mobil Oil een 42 hectare metend terrein aan het Caland-Kanaal in Europoort ge reed gemaakt voor de ontvangst en op slag van ruwe olie. DEN HAAG Nu de restauratie van het koninklijke paleis in Amsterdam vrij wel is voltooid, zal het ingaande 1 mei weer voor bezichtiging voor het publiek op woensdagen worden opengesteld. P. STR. MTR. POSTBUS 39 - HILVERSUM t.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 13