Militante negerleiders proclameren voor vandaag nationale staking WEER ONLUSTEN IN DE VS Er zullen nu geen zwarte martelaren meer zijn HET WEER Ruim 600.000 schade bij brand LANDELIJKE STICHTING OPGERICHT Haarlem noemt straat naar ds. King Winst Hoesch onveranderd morris -»|p Zwarte-Machtdichter Ted Joans in Haarlem: Stadsbussen reden „belastingvrij" In Nieuw-Vennep Erfenis 100.000) vervalt aan de staat Klacht van Israel en Jordanië bij de Veiligheidsraad Woningbouw voor zelfstandige bejaarden Schoonzoon van Johnson leidt compagnie „Oud" wetsontwerp nu ingetrokken REGENKLEDING De meest makkelijke verf heet Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,per kwartaal, 14,50 franco per post, 1, per week Losse nummers 25 cent. Giro rekening [Jmuider Courant no. 129288. Opnieuw nachtvorst Zie verder pagina 13 Ambtenaar fraudeerde Noodtoestand Eén jaar Ezel en wagen Zie verder pagina 3 Het woord is aan Als eerste gemeente in ons land Nederlandse ambassadeur bij begrafenis ds. King Jaarverslag A.B.N. pagina 13 IJ mond-indeling de diep-slëap matras waarop u ook echt uitrust! DE WOLF van 1833 STYLE AND PERFECTION 58e JAARGANG NUMMER 134 DINSDAG 9 APRIL 1968 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel. adm. 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484. Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewijk* Adj. Hoofdredacteur: E. Koning IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Directeur: Mr. H. C. van der Mjje HAARLEM. De vrijwillige banne ling Ted Joans, beroemd jazz-poëet en adjudant van Black Powerleider Sto- kely Charmichael, gaat terug naar de Verenigde Staten. Toen hij in Haarlem het nieuws vernam van de dood van Martin Luther King, besloot hij zo snel mogelijk een einde te maken aan de reeks lezingen, die hij in Europa geeft. Hij zal nog enkele Skandinavische lan den afreizen en daarna zal hij zich in de States aan de zijde scharen van zijn strijdmakkers, die de oorlog hebben verklaard aan de blanke maatschappij. Vanavond zal hij in Amsterdam trachten het woord te voeren bij de Martin Luther King-herdenking. En ook op zijn verdere reis door Europa zal hij proberen zoveel mogelijk begrip te wekken voor een Black Power- beweging, die volgens hem verkeerd wordt begrepen. Ted Joans, 4 juli 1928 in Cairo, Illi- Weerrapporten 1, 2 Uit het binnenland2 Agenda van IJmond en Haarlem 2 Van Dag tot Dag3 Buitenlands nieuws 3, 13 Uit stad en omgeving 5, 6, 7, 9, 14, 16 Ferdinand 11 Kunst IS Radio en tv IS Feuilleton17 Beeldverhalen 17 Aangestipt 17 Economisch nieuws 19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport 21 Luidsprekers 8, 10 Dit nummer bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van dinsdagavond tot woensdagavond: Droog weer met een zwakke tot matige wind tussen noord en oost. Vannacht enkele wolkenvelden en plaatselijk nachtvorst. Morgen overdag vrij zonnig en dezelfde middagtemperaturen als vandaag of iets hogere. Volledige weerrapporten op pagina twee. nois, geboren, verliet zijn land toen zijn vader bij een rassenrel in Detroit om het leven kwam in de veertiger jaren. „Ik moest weg, want ik was bang dat ik een blanke zou doodschie ten", zegt hij. Die angst heeft hij nu niet meer. „Ik ben niet bang meer. Iedere blanke Amerikaan die mij aan raakt tekent zijn eigen doodvonnis". De dichter, die afgestudeerd is in kunstgeschiedenis, maar zegt dat hij zijn voornaamste opleiding op de straat heeft gekregen, is van mening dat de dood van Martin Luther King een tijd perk heeft afgesloten. „King was een zwarte Christus, hij had het zelfde ideaal als wij, maar hij gebruikte an dere middelen. Hij liet zich mishande len, maar dat zullen wij niet doen. De zwarte Christus is dood, die tijd is voorbij. Na Loemoemba, Malcolm X en King zullen er geen zwarte marte laren meer zijn. Wij zullen vechten voor onze recht". De echtgenote van Robert Kennedy schudt de hand van een van de zonen van de vermoorde negerleider dr. King. Zij bracht gisteravond met senator Kennedy een bezoek aan de weduwe van Martin Luther King in Atlanta. UTRECHT. Een 34-jarige gemeente ambtenaar is in arrest gesteld onder ver denking 43.000 gulden te hebben ver duisterd, met welk geld hij de motorrij tuigenbelasting voor de stadsbussen had moeten betalen. Bij de fotografische con trole werden „belastingvrij" rijdende stadsbussen ontdekt. De ambtenaar be handelde ook de bekeuringen. Het niet betalen van de belasting deed hij af als „vergissing" en hij liet de boete betalen. (Van een onzer verslaggeefsters) NIEUW-VENNEP. Tussen de 600.000 en 700.000 schade is vanmor gen vroeg aangericht door een brand bij het transportbedrijf Koolhaas en Zn. op het industrieterrein van Nieuw-Vennep. Zeker tien personenauto's en drie vracht wagens gingen in de vlammen op. De loods waarin de wagens stonden, ver brandde ook vrijwel helemaal. Twee woonhuizen die bij het bedrijf horen, zijn onbeschadigd gebleven. Omstreeks half vier kwam de brand melding bij de vrijwillige brandweer van Nieuw-Vennep binnen. De vrijwilligers kregen om vier uur versterking van drie wagens van de brandweer uit Hoofddorp. Een van de brandweerwagens heeft spe ciaal de omliggende bedrijven beveiligd. Om acht uur was het vuur geblust. De oorzaak van de brand is nog onbe kend, een justitiële brandweerexpert zal een onderzoek instellen. Getuigen hebben verklaard een vuurbol te hebben gezien, wat op een explosie zou Runnen wijzen. De schade voor het bedrijf is bijzonder groot, de vrachtwagens zijn alleen voor de dagwaarde verzekerd. Het bedrijf wordt geleid door drie broers. (Van onze correspondent) AMSTERDAM Geen van de drie kandidaten die zich hebben gemeld voor de nalatenschap van 100.000 gulden van de vorig jaar in Amsterdam overleden chauffeur A. Spoormans komt daarvoor in aanmerking. Het geld vervalt nu aan de staat. De notaris die de nalatenschap moest verdelen, is er niet in geslaagd erfge namen te vinden. De drie mensen die zich meldden bleken na onderzoek geen aanspraak op de erfenis te kunnen maken. Mocht zich binnen dertig jaar alsnog een erfgenaam melden dan kan deze het geld alsnog opeisen. WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) In tal van Amerikaanse ste den zijn opnieuw rassenonlusten uit gebroken. Militante negerleiders heb ben voor vandaag een algehele natio nale staking geproclameerd ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King. President Johnson, die te zeer met de kwestie-Vietnam bezig is, zal de begrafe nis vanmiddag van de vermoorde neger leider niet bijwonen. Hij wordt verte genwoordigd door vice-president Hum phrey. Verwacht werd dat miljoenen Ameri kanen vanmiddag de begrafenis in At lanta zullen volgen op het televisie scherm. Drie grote Amerikaanse televi siemaatschappijen zullen een directe uit zending van de plechtigheden verzorgen. Voor de gehele staat Delaware is de noodtoestand afgekondigd. In enkele wij ken van Wilmington sloegen vannacht rondtrekkende negers aan het plunderen en brandstichten. Gouverneur Charles Terry heeft de Nationale Garde gelast zich paraat te houden. Een aantal man schappen van de staatspolitie is Wilming ton binnengerukt. In de steden, die sinds de moord op dominee King het ergst van de rassen- onlusten te lijden hebben gehad. New York, Washington, Chicago, Detroit, Memphis en Atlanta, was het mede docrr het uitgaansverbod en de massale aanwe zigheid van politie, nationale garde en federale troepen, betrekkelijk rustig. In de staden Nashville, Jackson, New Orleans, Pittsburgh, Baltimore, Gains- ville, Cincinnati en Joliet (Illinois) even wel gingen de rellen onverminderd door. In Nashville staken negerstudenten van de staatsuniversiteit van Tennessee een gebouw in brand waarin een opleidings centrum voor reserve-officieren van de luchtmacht is gevestigd. In Baltimore zijn sluipschutters aan het werk. In Memphis dreigt een uitbarsting van de negerbevolking. Men is woedend dat de moordenaar van King nog niet gepakt is. De negers bewaren zolang dominee King nog niet begraven is hun zelfbeheersing, zo wordt gezegd, maar daarna zou het weieens anders kunnen worden. In Cincinnati is een bijzondere recht bank ingesteld om de tientallen gearres teerden te berechten. Drie negers zijn al tot één jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dr. King zal vanmiddag op een wagen, getrokken door een ezel, naar zijn laat ste rustplaats worden gebracht. De ezel en de wagen, waarschijnlijk een gewone boerenwagen zullen een sym- NEW YORK (Reuter en AP) Jorda nië heeft een brief aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, de Russische ambas sadeur Jacob Malik, gezonden waarin het Israel beschuldigt van gewapende acties op Jordaans grondgebied. Gezegd wordt dat dit een nieuw bewijs is van de Is raëlische agressie. Ook Israel heeft een klacht bij de VN ingediend. Israëlische pantsereenheden, gesteund door helikopters, kwamen gisteren vol gens Jordanië in actie tegen Palestijnse guerrilla's. De Israëliërs drongen dertig kilometer ver door op Jordaans gebied. Ook kwam het driemaal tot artillerieduels over de rivier de Jordaan. De incidenten deden zich voor nadat eerder op de dag een Israëlisch voertuig ten noorden van Jericho op een mijn was gelopen, waarbij twee Israëlische militai ren en een Arabische verkenner in Israëli sche dienst om het leven waren gekomen. De Israëlische strijdkrachten achter volgden daarna een groep gewapende sa boteurs, zo is in Tel Aviv meegdeeeld. Een aantal hunner is gedood. De Israë liërs gingen de grens over op 50 kilometer ten zuiden van de Dode Zee. Daarbij zou den geen helikopters of pantservoertuigen zijn gebruikt. DEN HAAG. Opgericht is de lande lijke stichting „Bejaardenbouw", welke de bouw van woningen wil bevorderen voor die bejaarden die zo lang mogelijk zelfstandig willen blijven. In Nederland zijn sinds de oorlog on geveer 45.000 bejaardenwoningen ge bouwd. Hiervan wordt echter een derde deel bewoond door niet-bejaarden, hoewel 7 percent van alle bejaarden behoefte heeft aan aangepaste woonruimte. Voor deze ongeveer 85.000 bejaarden zijn 60.000 be jaarden woningen nodig. De stichting „Bejaardenbouw" wil in samenwerking met het Bouwfonds Ne derlandse Gemeenten bejaardenwoningen in grotere aantallen tegelijk laten bou wen en tegen een redelijke huur woon ruimte aan bejaarden ter beschikking stellen. Op grond van de nieuwe rijks bijdrageregeling, die 1 januari 1968 van kracht is geworden, acht de stichting het mogelijk woonruimte voor bejaarden te scheppen waarbij in noodzakelijke geval len hulp aanwezig is. bool zijn voor de campagne der armen die King deze maand in Washington had willen houden. Er zijn voorzieningen voor 50.000 deel nemers aan de processie getroffen. De plaats waar King vanmiddag ter ruste zal worden gelegd, zal slechts tijde lijk zijn. De uiteindelijke plaats van King's graf is nog onbekend. Paulus Het heeft God behaagd de wereld door dwaasheid te redden, aangezien zij door wijsheid niet hersteld kon wor den. Kapitein Charles S. Robb, de schoonzoon van president Johnson (rechts) heeft het bevel over een compagnie mariniers in de omgeving van Da Nang in Zuid-Vietnam overgenomen. Robb is de vorige week in Zuid-Vietnam aangekomen. Op de foto krijgt hij de vlag van de compagnie van zijn voorganger. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. In Haarlem zal binnen kort een straat naar de vermoorde Ame rikaanse negerleider dominee Martin Luther King worden genoemd. Dit heeft burgemeester Cremers maandagavond meegedeeld op de forumavond die in ge bouw St. Jan in Haarlem-Oost is gehou den. De ongeveer tweehonderd aanwezigen betuigden met applaus hun instemming met dit posthuum eerbewijs aan de zo tragisch om het leven gekomen Ameri kaanse predikant. Met enkele ogenblik ken stilte werd dominee Martin Luther King herdacht. Haarlem is, naar thans bekend is, de eerste gemeente in ons land die een straat naar hem zal noemen. DEN HAAG. Bij de begrafenis van ds. Martin Luther King zal mr. C. W. A. Schürmann, ambassadeur te Washington, aanwezig zijn, aldus een mededeling van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Namens de koninkrijksregering zal een krans worden aangeboden. (Van onze correspondent) DEN HAAG Minister Beernink (Bin nenlandse Zaken) heeft het wetsontwerp ingetrokken betreffende opheffing van de gemeenten Beverwijk en Heemskerk, de vorming van een nieuwe gemeente Be verwijk en de grenswijziging tussen Velsen en Beverwijk. De bewindsman heeft dit de Tweede Kamer schriftelijk medegedeeld. Het be treft het wetsontwerp van oud-minister Toxopeus. In januari heeft minister Beer nink aangekondigd, dat hij tot intrek king zou overgaan en een nieuw wets ontwerp zou indienen, waarin de samen voeging van Velsen, Heemskerk en Be verwijk zou worden voorgesteld. DORTMUND De omzet van het West- duitse staalconcern Hoesch waarin de Hoogovens in IJmuiden zoals bekend een belang heeft is het afgelopen boekjaar gedaald van DM 3.64 tot DM 3.34 miljard. De winst bleef echter zo goed als onver anderd op DM 3.7 (v.j. 3.8) miljoen. Het dividend is onveranderd bepaald op 6 per cent. In het kader van de reorganisatie en het sterk inkrimpen van de kolenpro- duktie liep het personeelsbestand terug met bijna 8.00" wr*» tot 63 795. ADVERTENTIES Barteljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 Amsterdam OLGA tip» FLEX A-dealer Huygensstraat 15 - IJmuiden Tel. 16121 Alkmaarseweg 50-52 - Beverwijk - TeL 23417 Hoofdstraat 158 - Santpoort - Tel. 5003 woninginrichting SPIJKER SNELLIUSSTRAAT 23 - 27 - IJMUIDEN

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1