LEVEN MET DE WETENSCHAP Uitvoering VN-sancties voldoende gewaarborgd Achterstand in elf jaar verdwenen en ranka Meubelen Jokinens Amtroplan twee miljard goedkoper dan metro Vijf jaar geëist tegen Zeeuw Eerbetoon aan dr. King Dit jaar zestig nieuwe zwembaden Transplantatie van hersenen is in de eerste 100 jaar onmogelijk Minister belooft onderzoek Drie doden op overwegen Rotterdamse brug toont gebreken 9s (3© mmm 2 Suriname heeft een nieuwe gouverneur Ministers antwoorden Kamerleden - op handel met Rhodesië - Wellicht toch nog meer maatregelen Instituut voor V er heerseconomie: morgen nemen. Vrouw wilde haar man vergiftigen Ook morgen zon 1 J 1 11 h DINSDAG 9 APRIL 1968 Prof. Horsten: Reservering individuele parkeerplaatsen I alse bankbiljetten gedrukt voor Indonesische ambassades? Haarlem Velsen-IJ muiden Beverwijk Heemskerk 5* DEN HAAG Naar schatting zullen dit jaar in ons land zestig nieuwe zwem baden gereed komen. Deze mededeling doet de staatssecretaris van Sociale Za ken en Volksgezondheid, dr. R. J. H. Krui- singa, in de Memorie van Antwoord in zake het wetsontwerp Hygiëne en veilig heid zweminrichtingen. Uitgaande van een grove schatting van een totale achterstand van 500 plannen en lettende op het huidige bouwtempo van ongeveer 45 zweminrichtingen per jaar zal, zo schrijft dr. Kruisinga, de achter stand in globaal elf jaren kunnen zijn in gelopen. Deze schatting komt overeen met de planning die destijds door de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten cn de Nederlandse Sportfederatie is opgesteld. Met de uitvoering van de 400 bouwplan nen die nog bij de Vereniging van Neder landse Gemeenten in bewerking zijn en een niet nauwkeurig te schatten aantal plannen in voorbereiding, zal globaal ge schat naar het huidige prijspeil een be drag van f 600 min zijn gemoeid. AMSTERDAM. Prof. dr. G. P. M. Horsten, physioloog verbonden aan de universiteit van Nijmegen, heeft maan dag tijdens een toelichting op een te hou den symposium over orgaantransplanta ties in Amsterdam verklaard, dat de me dische wereld in de komende honderd jaar er niet in zal slagen hersentransplan- taties te verrichten. Het is zo zei hij bèwezen dat het ruggemerg geen aangroeimogelijkheid heeft. Overigens, als men over deze zaak spreekt, is het moeilijk uit te maken of men over lichaamstransplantatie of over hersentransplantatie moet spreken al dus prof. Horsten. Het symposium, dat op 6, 7 en 8 juni plaatsvindt, is georganiseerd ter gelegen heid van de officiële opening door prins Bernhard van het nieuwe Am sterdamse katholieke St.-Lucaszieken- huis. Zestien van de meest vooraanstaan de geleerden op het gebied van transplan taties onder wie de Zuidafrikaanse hartchirurg dr. Barnard zullen hun bijdrage leveren. DEN HAAG. Minister Bakker van Verkeer en Waterstaat is bereid, op korte termijn een onderzoek te doen instellen naar de vraag, hoe aan ernstige invalide autobezitters zo nodig een parkeerplaats bij hun woning of werkadres kan wor den verzekerd. Deze vraag was opgeworpen door het Tweede-Kamerlid drs. Van Thijn (PvdA), volgens wie duidelijk gemarkeerde par keerruimten voor de woning van invali den veelvuldig door anderen in beslag worden genomen. Minister Bakker zegt dat bij genoemd onderzoek tevens de gevolgen van het reserveren van parkeerruimten voor be paalde personen in ruimer verband zul len worden bezien. ANNA PAULOWNA Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg tussen Anna Paulowna en Koe gras is een auto onder de trein Amster dam-Den Helder gekomen. De autobe stuurder, de heer C. Tiebie uit Anna Paulowna, kwam om het leven. De trein was zo beschadigd, dat hij weggesleept moest worden. Bij Heiioo is de 64-jarige heer W. J. Buyzerd op een met halve bomen bevei ligde overweg door een trein aangereden. Hoewel de spoorbomen op de rechter helft van de overweg waren neergelaten, reed hij op de fiets over de linkerhelft de overweg op toen de trein naderde. Hij was op slag dood. In Brummen is een 2-jarig jongetje bij een niet beveiligde overweg de spoor baan opgelopen en onder een trein ge komen. Het kind was op slag dood. Oude munt. In Deventer heeft een 9-ja rige jongen een ruim 300 jaar oude munt gevonden, die geslagen is tussen 1623 en 1644. De munt toont de beelte nis van paus Urbanus VIII. De munt lag onder een tegelpad. Duitse dieven gepakt. Vier Duitsers, die in Aldenburg (D) een inbraak pleegden zijn in Hoogkerk (Gr) gepakt en door de rijkspolitie overgeleverd aan de poli tie van Aldenburg. Het viertal was met een auto vol gestolen goederen illegaal de grens overgekomen en probeerden de buit, transistorradio's, sieraden, hor loges en sigaretten te verkopen. Mammoettankers. Op de Verolmewerf in Rozenburg zal eind april de kiel gelegd worden voor de eerste van de 3 225.000 tons tankers, die Verolme voor Esso New York gaat bouwen. Met de bouw van de drie tankers, die een lengte van 360 meter krijgen en een breedte van 52 meter, is ƒ350 miljoen gemoeid. V Koningin Juliana heeft maandag in de Ridderzaal een gedeelte van het tweedaagse congres „Leven met de wetenschap" bijgewoond. Op de foto de koningin met links mr. G. E. Langemeijer, algemeen voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen en rechts dr. H. H. Janssen, voorzitter van de Academische Raad. Het congres is ontstaan uit de overweging, dat een gesprek tussen de verschillende wetenschapsrich tingen zeer nuttig kan zijn voor de verdieping van het inzicht in de huidige stand van wetenschap en de resultaten van de beoefening, voor zover deze althans definieerbaar zijn. Tijdens het congres wordt gepoogd om aan de hand van een aantal in leidingen en daarop volgende discus sies duidelijk te maken waarom het een voorrecht en plicht van de staat en maatschappij is om de vooruit gang van de wetenschap met alle kracht te bevorderen en daar ver trouwen in te hebben. Tevens wordt geprobeerd om de vraag te beant woorden op welke manier de ge meenschap de meeste vrucht kan hebben van de zeker ook om harent wil beoefende wetenschap. Met het antwoord op deze vraag hangt een tweede probleem onver brekelijk samen: in hoeverre aan de wetenschap en dus ook aan de instellingen waar ze wordt beoefend inspraak en gezag in samenleving en staat moet worden toebedeeld. Tenslotte wordt op het congres onder ogen gezien welke roeping de wetenschap die door samenwer king belangrijk bijdraagt tot de een wording van de wereld ook bui ten de grenzen van het eigen land heeft. Gisteren vermeldde de agenda drie inleidingen: een aantal alge mene opmerkingen van prof. dr. A. G. M. van Melsen over de betekenis van de wetenschap, een voordracht van prof. dr. H. Baudet over het onderwerp „Geschiedenis van alpha tot omega", een lezing van prof. dr. J. Lever over „Natuurwetenschap en mens" en een inleiding van prof. dr. R. A. de Moor over „Sociale wetenschap en sociale werkelijk heid". MM ROTTERDAM Tijdens een inspectie beurt zijn maandagavond vrij ernstige ge breken ontdekt aan de druk gebruikte Binnenhavenbrug in Rotterdam. Gebleken is, dat van deze basculebrug de binten, waaraan de gewichten zijn opgehangen, scheurtjes vertonen. Uit veiligheidsoverwegingen is besloten de brug minstens 24 uur voor het verkeer afgesloten te houden. De reparatiewerkzaamheden zijn van ochtend begonnen» ADVERTENTIE TARVO PARAMARIBO De nieuwe gouver neur van Suriname, dr. J. E. Ferrier, is gisteren met zijn echtgenote en twee dochtertjes aan boord van de „Luymes" in Suriname's hoofdstad aangekomen. De ontscheping geschiedde volgens een eeuwenoude traditie. De nieuwe gouver neur werd bij het betreden van de Suri naamse bodem begroet met 21 saluut schoten van fort Zeelandia. Na inspectie van de e i ewachten van de troepenmacht en politie reed de gouverneur naar het Gouverneurshuis. Kort daarna aan vaardde hij in het parlementsgebouw in een plechtige Openbare Vergadering offi cieel zijn ambt. ADVERTENTIE LOOP VRIJ IN EN UIT bij Anegang 39 Haarlem 1800 m2 MEUBELSHOW DEN HAAG De regering is van me ning, dat de hier te lande getroffen voor zieningen een voldoende uitvoering van de V.N.-sancties ten aanzien van Rho desië waarborgen. De ministers Luns (Buitenlandse Zaken), De Block (Econo mische Zaken) en Polak (Justitie) hebben dit verklaard in antwoord op schriftelijke vragen van de Kamerleden Van der Stoel en Nederhorst (beiden P.v.d.A.). Deze hadden gewezen op een artikel in het Britse zondagsblad The Observer, over de wijze waarop Rhodesië de V.N.-sancties probeert te ontduiken, met name ook door sluikhandel met tabak via Nederlandse havens. De bewindslieden hebben opdracht tot een onderzoek gegeven, aangezien bedoeld artikel op verscheidene punten niet zon der meer op zijn merites kan worden ge controleerd en er bovendien enkele on juistheden in voorkomen. Mocht mede AMSTERDAM Het „Amtro plan" volgens het rapport van prof. Jokinen zal ongeveer twee miljard gulden minder kosten dan het thans door B. en W. van de hoofdstad aan de raad voorgelegde metro-plan. Tot deze conclusie is het Insti tuut voor Verkeers- en Vervoerseconomie van de universiteit van Amsterdam ge komen. Uitgangspunt voor het onderzoek vorm de de uitspraak in het plan-Jokinen, dat welke normen men ook aanlegt, het Am- tro-plan slechts weinig meer dan één der de van de kosten van het metro-plan vergt. Het Instituut voor Verkeers- en Ver voerseconomie meent, dat de verschillen de kostenelementen onvoldoende in een totaalbeeld zijn verenigd. Behalve met de kosten van de infrastructuur en de aan- legkosten in engere zin, dient rekening te worden gehouden met de rentekosten.die ontstaan tijdens de bouw, de bouwrente, alsmede met de kosten van verwerving van grond en van de sloop. Bovendien dienen ook de exploitatiekosten van beide stelsels en de nadelen voor derden bij (Van onze correspondent) MAASTRICHT Is een 37-jarige, uit het Zeeuwsvlaamse IJzendijke afkomstige vlashandelaar valsemunter geweest in opdracht van enkele figuren van de Indo nesische ambassade in Den Haag? Hij zelf hield dat gisteren voor de Maastrichtse rechtbank stug vol. De In donesische vertegenwoordiging in Den Haag heeft het in een brief aan minister Luns ontkend. De officier van Justitie bij de Maastrichtse rechtbank, mr. J. Frans- sen, geloofde er ook niet in, al moest hij wel toegeven dat er wel enige relatie tus sen de sinds juli 1966 in Kerkrade wonende Zeeuw en de Indonesische am bassades in West-Europa heeft bestaand. Vorig jaar november haalde de politie van Kerkrade een complete drukkerij, voor bijna twee miljoen gulden aan valse honderdduizendguldenbiljetten, vuurwa pens en inbrekerswerktuigen uit de wo ning van de Zeeuw in Kerkrade. Hij en zijn 25-jarige Duitse vrouw werden in het Huis van Bewaring in Maastricht inge sloten. Maanden later werd in verband met de omvangrijke valsemunterij ook een 50-jarige Haagse onderwereldfiguur gearresteerd. Tijdens een uitputtende behandeling gisteren die ver in de avonduren voort duurde vorderde mr. Franssen tegen de Zeeuw vijf jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf, tegen zijn vrouw wegens medeplichtigheid aan de valsemunterij negen maanden, waarvan drie voorwaar delijk en tegen de Hagenaar, ook wegens medeplichtigheid, vijf jaar onvoorwaar delijke gevangenisstraf. de aanleg van metro of Amtro in de ver gelijking te worden betrokken. Het instituut raamt de bouwrente voor het Amsterdamse stadsspoor op minimaal 330 miljoen en maximaal 606 miljoen Door de lagere investering en de kortere bouwtijd zal de bouwrente van het Am- tro-plan tussen 143 en 209 miljoen gulden. Wat betreft exploitatiekosten zullen stadsspoor en Amtro elkaar vol gens het instituut weinig ontlopen. Voor de stadsspoorweg leiden de berekeningen tot een bedrag van jaarlijks 111,8 miljoen gulden, voor het Amtro-stelsel van 113,5 miljoen gulden. Fiijha AMSTERDAM. Naar aanleiding van de dood van ds. Martin Luther King heeft het bestuur van „Kom over de brug" be sloten 100.000 gulden beschikbaar te stel len voor het Mississippi-deltapastoraat. Hiermeei s het totaalbedrag dat door „Kom over de brug" beschikbaar wordt gesteld voor dit kerkelijke hulpproject, ge wijd aan de welzijnsbevordering van de arme negerbevolking in de Mississippi- delta gestegen tot een kwart miljoen. De Christelijk Historische Jongerenor ganisatie heeft de Nederlandse Politieke Jongeren Contactraad als samenwerkings orgaan van de politieke jongerenorganisa ties verzocht, mogelijk in samenwerking met de Nederlandse Jeugdgemeenschap het initiatief te nemen een monument te doen oprichten ter nagedachtenis van dr. Martin Luther King. Het overlegorgaan van de drie vakcen trales heeft het volgende telegram ge stuurd aan de weduwe van ds. Martin Lu ther King. „Wij spreken onze diepe ver ontwaardiging uit over de gewelddadige dood van uw echtgenoot. Onze gedachten zijn bij u en uw kinderen in deze moei lijke dagen. Ds. Martin Luther King zal in onze herinnering voortleven als een vu rig strijder tegen rassendiscriminatie en sociale discriminatie". Het telegram was ondertekend door de heren A. H. Kloos, voorzitter van het over legorgaan, en P. J. J. van Hout, secre taris. Stadsschouwburg, vandaag en woensdag 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „In terview" van Marie-Sophie Nathusius. Regie: Pim Dikkers. (Abonnement B en C). Kathedrale Basiliek St. Bavo (Leidse- vaart), vandaag, 19.30 u.: Uitvoering van de „Matthaus Passion" van Joh. Seb. Bach door de Christelijke Oratorium Ver eniging Haarlem o.l.v. Piet Kiel jr. Minervatheater (Heemstede), woensdag 20.15 u.: Concert in de Mozartcyclus door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Christa Romer (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Frans Hals, vandaag, 20.15 u.: De Haar lemse Filmliga met „De onschuldige ver leider" van Andrzef Wajda m.m.v. Po- lanski. Woensdag, 14, 19 en 21.15 u.: Lokvogels van Istanboel", 18 j. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Bonnie en Clyde", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De hel op het strand", 18 j. Minerva, vandaag en woensdag geen filmvoorstelling. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De feestneus", 14 j. Roxy, 14.30, 19 en 21.15 u.: „Strip- poker", 18 j. Studio, 14, 19 en 21.15 u.: „Liefdesspel in Finland", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collec tie Van Looy". Van 6 april tot 20 mei ex tra avondopenstelling. Dagelijks (ook zon dags) van 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17 u. Zon- en feestdagen 13- 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Galerie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Guido Biasi. Dagelijks 11-17 u. en zondags 13-17 u. Tot en met 21 april. Galerie Drengel (Bakkumstraat): „Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20- 22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 11 april. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan). Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14-17 u en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DIVERSEN Poppentheater Merlijn (Hasselaersplein 35), woensdag, 14.30 u.: „De Toverhoed". De Ark (Nieuw Heiligland), woensdag 20.30 u.: Optreden van de groep Sanjar. DINSDAG 9 APRIL City, 20 uur: „James Bond contra Dr. No". WOENSDAG 10 APRIL City, 20 uur: „James Bond contra Dr. No". Felison, Heidestraat 45, IJmuiden-Oost, 14-17 u.: Expositie werken Herman de Vries. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16 30 u. DINSDAG 9 APRIL Kennemer Theater, 19 u.: „De tien ge boden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En eeu wig zingen de bossen" Galerie Boumans, Breestraat 122: Ex positie werken van Ger Polak, geopend van 9.00-12.30 en 13.30-18.00 uur. Kennemer Theater, Zeestraat, 20 uur: operette-uitvoering „Mariette" door Kin derclub „Kindergeluk". WOENSDAG 10 APRIL Kennemer Theater, 19 u.: „De tien ge boden". Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En eeu wig zingen de bossen". Gebouw „De Wijkerbaan", Pres. Kenne- dyplein 3A, 20 u.: Jaarvergadering NVV- Vrouwenbond. Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie werken van Ger Polak, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18.00 uur. DINSDAG 9 APRIL Marquette-theater, Deutzstraat, 20 uur: „Verborgen driften". als gevolg van het ingestelde onderzoek niettemin blijken dat de getroffen voor zieningen onvoldoende zijn, dan zullen de bewindslieden verdere maatregelen over wegen. (Van onze correspondent) UTRECHT De politie heeft een 33- jarige vrouw aangehouden, die bekend heeft vergif in het eten van haar 36-,jarige echtgenoot te hebben gedaan. De man, een broodbezorger, ligt sinds 4 april in een ziekenhuis in Utrecht. Hij voelde zich al enige tijd ziek. Een dokter constateerde vergiftigingsverschij nselen. Het echtpaar, dat ruim negen jaar ge trouwd was en geen kinderen had, leefde de laatste tijd in onmin. ADVERTENTIE GERO GERO CASSETTES Op onze speciale afdeling op de eerste etage tonen wij U een keur aan modellen. Ook is er keuze uit vele uitvoeringen zoalspleet, luxueus edelstaal en vlekvrij staal. Prijzen reeds vanaf f140.- voor een 6-per- soons cassette. WTHUtS HST HET CAMION GR. HOUTSTR. 49 TEL 20049 HAARLEM Het KNMI deelt mee: In de afgelopen nacht daalde de tempe ratuur bij helder weer en weinig wind in het binnenland tot omstreeks 6 graden onder nul. Dicht bij het aardoppervlak werd plaatselijk min 9 graden gemeten. Een zwak front van een kleine storing, welke over Zuid-Scandinavië naar het oosten trok, veroorzaakte vandaag wat bewolking boven het noorden van het land. Intussen koerst een nieuw hoge- drukgebied van het zeegebied bij Schot land naar het zuidoosten. Het zal morgen voor flinke zonnige perioden zorgen. In het binnenland moet weer op nachtvorst gerekend worden. De middagtemperatu- ren zullen morgen ongeveer dezelfde zijn als vandaag. WEERRAPPORTEN Maximum- c xi minlmum- temperaturen binnen- en buitenland >1S Den Helder onbew. wzw 7 i 0 Ypenburg onbew w.st. 7 -2 0 Vlissingen onbew. w.st. 7 0 Eelde onbew zw 7 -6 0 De Bilt onbew w.st. 7 -5 0 Twente onbew w.st. 11 -6 0 Eindhoven onbew. w.st. 7 -5 0 Z.-Limburg onbew. zzo 7 -3 0 Helsinki onbew. w 5 -7 14 Stockholm zw. bew. w.st. 5 -5 0 Oslo onbew. n 4 -1 1 Kopenhagen regen wzw 5 1 0 Aberdeen zw bew. w.st. 11 3 0.3 Londen zw. bew. w.st. 10 -5 0 Amsterdam onbew. zzw 7 -2 0 Brussel onbew. w.st. 8 -2 0 Luxemburg onbew. nno 6 -3 0 Parijs onbew. w.st. 9 -2 0 Bordeaux onbew. no 13 -1 0 Grenoble geh. bew. w.st. 9 3 0 Nice onbew. n 16 8 0 Berlijn onbew. w 7 -2 0 Frankfort enbe ono 7 -5 0 München licht bew. ono 3 -1 4 Zürich onbew. n 4 -2 3 Oenève zw bew nno 9 2 0 Locarno onbew. ozo 15 2 0 Wenen geh bew. nw 6 2 3 Innsbruck sneeuw zzo 5 -0 8 Belgrado regen wnw 22 2 10 Athene zw bew. w.st. 20 14 0 Rome onbew no 15 5 0 Barcelona licl bew. nnw 15 5 0 Madrid half bew. ono 5 15 0 Mallorca licht bew. ono 22 4 0 Lissabon onbew. no 20 12 0 WOENSDAG 10 APRIL Zon op 5.55 uur; onder Maan op 15.55 uur; onder 5.13 uur. 5.13 uur. MAANSTANDEN Volle maan Laatste kwartier Nieuwe m.an 13 april 5.52 uur. 19 april 20.35 uur. =»nrll 16.21 uur. 27 HOOG EN LAAG WAIM f M UIDEN DINSDAG M At'Kii Hoog water 0.38 uui en la.ub uur. Laag water 8.21 uur en 21 13 uur. WOENSDAG 10 APRIL Hoog water 1.38 uur en 13.59 uur. Laag water 9.31 uur en 22.06 uur. Het hoog en laag water te Zandvoort 1» 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2