VAN DAG TOT DAG V.S. ontvingen boodschap uit Hanoi over vredesgesprek Amerikaanse topconferentie vandaag in Camp David zonneschermen BARA LOIM! Racistische trots is de wortel van het kwaad Moderne visie vraagt de huidskleurgrenzen om vervaging van tot totaliteit Europese landen kunnen apartheid vóór zijn President van Polen afgetreden Duizenden langs baar van Martin Luther King Opnieuw executie in Zuid-Vietnam Noordvietnamese aanval op de VS Pre-informateur in België Centraal Comité van Russische Partij bijeen 3 commentaar op actuele zaken aan ïreezeo uw markiezenmaker adviseert u DWEIL 1 telegrammen DINSDAG 9 APRIL 1968 Vervolg van pagina 1 T elegram Tweede Kamer Pnom Penh Wortel van kwaad A partheid In Amerika Andere landen J. Lodewijks Nu ook een superieure Doa mee aan de grote prijsvraag en win 1000 gulden Deelname formulier bf| uw winkelier De Nederlandse fysioloog prof. dr. G. P. M. Horsten heeft ter gelegenheid van een in Amsterdam te houden symposium over transplantaties verklaard, „dat de eerstvolgende honderd jaar hersentrans- plantaties onmogelijk zullen zijn". Is dat een teleurstellende of geruststellende mededeling? Wanneer een autoriteit als dr. Horsten het heeft over „de eerstvolgende honderd jaar" dan bedoelt hij waarschijnlijk, dat in het licht van de uiterste wetenschappe lijke mogelijkheden zoals die op dit mo ment zijn te voorzien, een hersenover- planting zonder experimentele onzeker heden als een volstrekte onmogelijkheid moet worden beschouwd. Die honderd jaar noemt hij bij wijze van voorbehoud, om niet het risico te lopen dat uit weten schappelijk oogpunt verbonden is aan het gebruik van het woord „nooit". Een van zijn argumenten is de bewezen ongeschiktheid van het ruggemerg tot aangroeien. De medische wetenschap heeft blijkbaar aangetoond dat twee gescheiden delen ruggemerg zich niet meer kunnen verenigen, zoals een gebroken bot of afgesneden spierweefsel zich ver enigen kan. Er zullen echter talrijke an dere overwegingen zijn die dr. Horsten tot zijn uitspraak hebben gebracht, waar bij ongetwijfeld ook de onoverzichtelijke complicaties die met de geheimen van de individualiteit samenhangen, een rol zul len hebben gespeeld. Daarom ook is het moeilijk de vraag te beantwoorden, of de mensheid teleur gesteld dan wel gerustgesteld moet zijn door het besef, dat „hersentransplantaties met medisch succes voor de patiënt" niet mogelijk worden geacht. Experimenten hebben aangetoond, dat hersenen in leven kunnen worden gehou den buiten het lichaam. Theoretisch be tekent dat een aanwijzing dat inplanting ervan in een levend organisme niet bij voorbaat is uitgesloten. Dr. Barnard, die in vakkringen wel eens gekscherend „de transplantatiemaniak" is genoemd, heeft na zijn geslaagde hartoverbrenging ver klaard dat hij ook hersentransplantatie mogelijk acht. Wellicht was die uitspraak gebaseerd op de nuchtere wetenschappe lijke veronderstelling dat ieder orgaan kan worden overgeplant, mits het gezond en levend kan worden afgescheiden. Dr. Barnards woorden zouden dus louter medisch-theoretisch zijn bedoeld. Bij een nadere beschouwing van de bij na huiveringwekkende consequenties, waarvoor de wetenschap zou komen te staan ten aanzien van het vraagstuk der hersentransplantaties duikt opnieuw de vraag op, die nagenoeg de gehele historie der medische ontwikkeling heeft beïn vloed en begeleid, namelijk: zijn er mo rele of ethische grenzen denkbaar, waar voor de medische wetenschap eigener be weging halt dient te houden, of geldt het axioma dat alles, wat de natuur toestaat NEW YORK (Reuter, AFP en AP) De Amerikaanse effectenbeurzen, een aan tal banken en de meeste goederenmark ten zijn vandaag gesloten ter gelegenheid van de begrafenis van dr. Martin Luther King jr., de vermoorde leider voor de burgerrechten. Naar schatting 1700 mensen per uur zijn gisteren langs de baar getrokken van dr. King in een kapel van het Spelman Colle ge in Atlanta. Het stoffelijk overschot van de ver moorde negerleider werd later overge bracht naar een baptistenkerk, alvo rens het vanmiddag ter aarde wordt be steld. Het Morehouse College in Atlanta, waar Martin Luther King heeft gestudeerd, heeft beurzen ter waarde van 16.000 dol lar toegekend aan de twee zoons van King, de tienjarige Martin Luther jr. en de zes jaar oude Dexter. Premier Pham Van Dong van Noord- Vietnam heeft de Amerikaanse „Confe rentie van Christelijke Leiders uit het Zuiden", de organisatie waarvan de ver moorde dominee King het hoofd was, in een boodschap zijn deelneming betuigd. „Het volk van Vietnam en de andere lan den ter wereld zijn diep verontwaardigd over deze door de Amerikaanse racisten bedreven misdaad", aldus de Noordviet- namese regeringsleider. De voorzitter van de Tweede Kamer mr. van Thiel, heeft een telegram ge zonden aan de voorzitter van het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden in Was hington. Daarin wordt gezegd dat de dood van dr. King een smartelijk verlies voor de gehele wereld betekent. „Moge het ge tij van algemene verslagenheid, verbitte ring en gramschap verkeren in één on stuitbare stroom van algemene toewij ding aan de idealen waarvoor dr. King zijn leven gaf", aldus het telegram. Oud-gevangenen uit de concentratie kampen Ravensbrück en Buchenwald en oud-verzetsstrijders hebben een telegram gestuurd aan mevrouw King waarin zij hun innig medeleven met het verlies van haar man betuigen. en mogelijk maakt, ook geoorloofd is. Er zijn precies dezelfde discussies al eeuwen aan de gang over een ander onderwerp, namelijk de oorlogswapens. Tot dusver is niet gebleken dat een ethische of morele grens te stellen is aan de wijze van oor logvoering en de aard van de te gebruiken wapens. Sommigen nemen die grens wel aan, maar anderen overschrijden haar zonder gewetenswroeging en dat betekent het vervallen van de grens. In de medische wetenschap is geen neiging te bespeuren, het onderzoekings werk te staken omdat men meent voor een ethische of morele grens te staan. De experimenten gaan onverstoorbaar door, ook al vallen sommige medische ontdek kers misschien uit de voortmarcherende colonne omdat zij persoonlijk een grens in acht nemen. Anderen overschrijden die grens en het is duidelijk dat ook in het vraagstuk der hersentransplantaties niet algemeen haltgehouden wordt voor de grens van de geheimzinnige jungle, die de zetel der individualiteit en het persoon lijke denken verbergt. Het is echter zeer wel mogelijk dat de natuur zelf daar een grens heeft getrok ken. Als dat zo is, zal geen geleerde ter wereld die grens kunnen passeren. Dr. Horsten meent blijkbaar die grens te heb ben ontdekt, al laat hij de theoretische mogelijkheid over dat volgende generaties toch ergens een doorgang zullen ont dekken. Als ook avant-gardisten als dr. Barnard tot dezelfde conclusie komen, mag men aannemen dat de thans levende mensheid niet alleen geen hersentransplantaties als genezend middel zal beleven, maar even min getuige zal zijn van experimentele hersenoverplantingen bij mensen. Dit laatste is namelijk wél een morele en ethische grens die vrijwillig algemeen door de medische wetenschap wordt ge ëerbiedigd en bovendien door de wet van de meeste beschaafde landen wordt ver boden. AMIfWWIfWVWWWMMAIIIIflflfWIflfMflWIflfmiMflflflflfWWMIIIIItf WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) een Amerikaanse woordvoerder in Saigon heeft vandaag meegedeeld dat voor de vijfde achtereenvolgende dag geen bombardementen ten noorden van de negentiende breedtegraad op Noord- Vietnam zijn uitgevoerd. Dit bericht kwam kort nadat president Johnson be- SAIGON (AP) Ngoeyen Van Phuc, een adjudant van het Zuidvietnamese le ger, is vanmorgen door een vuurpeloton in aanwezigheid van tweehonderd nieuwsgierigen geëxecuteerd. Phuc werd ter dood veroordeeld, om dat hij een bedrag van 57.500 gulden had verduisterd. Phucs executie was de twee de in één week tijd. Op 2 april werd een soldaat wegens aanranding en moord doodgeschoten. Vlak voor de executie sprak Phuc nog met enkele officieren. Flauwtjes lachend zei hij: „Ik ben een offer. De straf staat in geen verhouding tot het vergrijp". kendmaakte dat hij een boodschap heeft ontvangen van Hanoi over de vredespo gingen. De Amerikaanse president zei: „Wij zullen proberen snel tijd en plaats voor besprekingen vast te stellen". Johnson zei ook dat de Amerikanen en hun bondgenoten het initiatief hebben genomen in de Vietnam-oorlog. Hij waar schuwde ervoor dat de strijd nog niet ten einde is. Johnson onthulde dat hij vandaag in Camp David (Maryland) zal confereren met de Amerikaanse ambassadeur in Sai gon, Ellsworth Bunker en de Amerikaan se minister van Defensie, Clark Clifford. Aan het overleg in Camp David zal ook worden deelgenomen door minister van Buitenlandse Zaken Dean Rusk. De „top conferentie" komt in de plaats van de conferentie in Honoloeloe. Johnson heeft niet gezegd op welk tijd stip hij de boodschap uit Hanoi heeft ontvangen. Zondagavond nog was men in zijn omgeving geïrriteerd door het uitblij ven van een rechtstreeks antwoord van de Noordvietnamese regering. Noord-Vietnam heeft de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh voorgesteld als ont moetingsplaats met vertegenwoordigers van de Verenigde Staten. Dit heeft de Noordvietnamese minister van Buiten landse Zaken, Ngoeyen Doey Trinh, vol gens het Noordvietnamese persbureau be kendgemaakt. De VS hebben dit voorstel van de hand gewezen. MOSKOU (Reuter). Op de vergade ring van cfe wereldfederatie van Vak bonden (WFTU) in Moskou heeft de Noordvietnamese vakbondsleider Hoang Quoc Viet de door de Verenigde Staten afgekondigde gedeeltelijke pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam „een perfide truc" genoemd. Hoang zei dat zijn regering op een to tale stopzetting van de Amerikaanse bom bardementen niet zou reageren met een vermindering van de oorlogsinspanning en deed een beroep op de commu nistisch geïnspireerde vakbondsorganisa tie meer activiteiten aan de dag te leggen om de Amerikaanse „agressie" in Viet nam een halt toe te roepen. Zo vroeg hij havenarbeiders en zeelie den aan te sporen, schepen te boycotten die wapens en munitie voor de Amerika nen naar Vietnam vervoeren. Arbeiders in munitiefabrieken die voor de Verenig de Staten werken, zouden volgens hem in staking moeten gaan. ADVERTENTIE De gewelddadige dood van dominee Martin Luther King zal geen definitie ve ommekeer brengen in de verhou ding tussen blanken en zwarten in de Verenigde Staten of elders op de we reld. Plotselinge, hevige ontroeringen zijn meestal strovuren die snel op branden en weinig sporen achterlaten. De gevolgen van de moord kunnen natuurlijk uiterst ernstig zijn, maar tenslotte zullen die gevolgen in al hun zwaarte neerkomen op de hoofden van hen, die onder leiding van Martin Luther King nu al jarenlang een mo rele en materiële erkenning als vol waardige mensen opeisen: de negers zelf. Brandstichting, vernielingen, relle tjes, aanslagen, sabotagedaden en an dere wraakoefeningen die de opge zweepte negers in tal van Amerikaan se steden bedrijven, zullen vele blan ken verlossen van hun wroeging over de dood van King. Zij zullen hun ge weten kunnen sussen met de overwe ging, dat de negers de blanke belan gen belagen en de gehele maatschap pelijke orde bedreigen. Iedere wan daad van negers zal een stukje af knabbelen van de goede voornemens, die sommige blanken wellicht in zich hebben voelen opkomen op het mo ment waarop de brute, laffe moord bekend werd. Het resultaat kan alleen maar een verdere verwijdering tussen blank en zwart zijn, waarbij zeker niet over het hoofd mag worden gezien dat blan ken die geneigd zijn de partij van de negers te kiezen, ook zelf lijfsgevaar riskeren of althans bloot komen te staan aan de verachting van hun blan ke medeburgers en als verraders van hun „eigen ras" worden gebrandmerkt. De echte kleurlingenhaters, die ook in ons land nu en dan hun stem verhef fen, spreken dan misprijzend van „zelfvernietiging" waarmee zij bedoe len dat toegevendheid tegenover ont- rechte en gediscrimineerde kleurlin gen een gebrek aan blanke racisti sche trots betekent. Die blanke racistische trots is ech ter juist de wortel van het kwaad. In de Verenigde Staten heeft deze blanke zelfoverschatting de reactie van „Black Power" opgeroepen, die niet meer aanstuurt op een gelijkberechtigd sa menleven van alle rassen maar op een intolerante zelfverheffing van de ne gers en dus een daarmee gepaard gaande discriminatoire verachting van de blanke. Een zwarte apartheidswaan komt in de plaats van een wederzijdse eerbiediging en aanvaarding, zoals Martin Luther King die gepredikt heeft. Zij komt daarvoor in de plaats ten gevolge van de duidelijke afwij zing van blanke zijde van een „eens gezinde samenleving aller rassen", die tevergeefs door president Kennedy aan de Amerikaanse wetgeving werd ge presenteerd. President Johnson is er weliswaar in geslaagd de rassenwet ten te doen aanvaarden door het Con gres, maar de praktijk is er niet door veranderd. In Zuid-Afrika is wettelijk en ideo logisch de gescheiden samenleving uit gangspunt, 'n Apartheid die daar door de omstandigheden dwingend werd op gelegd en in vele gevallen ook de eni ge mogelijkheid bleek om de zwarte rassen een behoorlijk bestaansmini mum te garanderen. Het is dan ook niet zozeer het uitgangspunt der Apartheid, alswel de inconsequente toepassing ervan, die in Zuid-Afrika catastrofale gevolgen dreigt te hebben. Door de inderdaad goede zorgen van de regering voor de zwarte rassen is er een gescheiden samenleving ont staan die een zekere winst aan cul tuur en sociaal welzijn schonk aan de eertijds in oer-omstandigheden op groeiende zwarte rassen. De inconse quentie in Zuid-Afrika is echter, dat de Apartheidswetten voor ieder indivi du permanent de deur sluiten tussen beide samenlevingen. Was er in Zuid- Afrika een mogelijkheid dat ontwik kelde, tot blank beschavingspeil opge klommen mensen met zwarte huid toe gang zouden verkrijgen tot de blanke samenleving om mee te helpen aan „een eensgezinde samenleving aller rassen", dan zouden de op betrekke lijke gescheidenheid gebaseerde Apart heidswetten zelfs zegenrijk en wijs moeten worden genoemd. Het voortbestaan van een verach ting, tot uitdrukking komend in per manente gescheidenheid wegens huids kleur, moet zich op den duur vrese lijk wreken. Een voorzichtige, selec tieve rassenmenging binnen de omhei ning van de blanke samenleving zou Zuid-Afrika niet alleen een zich ver nieuwende bevolking van de beste soort schenken, maar op den duur de tegenstellingen vanwege huidskleuren doen verdwijnen. Dat er een apartheid moet zijn vanwege verschil in cultuur, levenspatroon, sociale ontwikkeling en eigen aard zullen in Zuid-Afrika ook de Bantoes niet willen ontkennen. Maar zij zullen hun oppositie blijven stoelen op het feit, dat zelfs hun beste, meest ontwikkelde en meest hoog staande rasgenoten nooit in de blanke samenleving gelijkberechtigd en vrij zullen worden toegelaten. In de Verenigde Staten ontbreekt de wettelijke apartheid, maar dat leidt slechts tot gebrek aan zorg en recht en achting voor de negers. Zij ver pauperen in de blanke samenleving, omdat zij de aparte zorg ontberen die voor hun groep noodzakelijk zou zijn. Men kan allerminst een pleidooi hou den voor de invoering van apartheids- wetten in Amerika, maar het is wel een feit dat de negers juist omdat zij ronddolen in een blanke maatschappij die hen niet lust, geen kans krijgen zich cultureel, maatschappelijk en mo reel te verheffen tot het peil waartoe hun aanleg en geestelijke potentie hen zouden kunnen brengen. In feite is bijvoorbeeld de negerwijk Harlem in New York een getto, een concentratiekamp van negers, maar het is een getto dat niet profiteert van gerichte overheidszorg, waardoor het slechts een soort schuilkelder voor ver armde, misdadige zwarte apathie is ge worden. De negers hebben zich ver zameld nadat zij door de blanken wa ren buitengeschopt. Dat is heel wat anders dan men in Zuid-Afrika ziet, waar de ontwikkeling van bestuur en economie der zwarte gebieden een op gang naar hoger beschavingspeil waar borgt. De Amerikaanse neger ontbeert de overheidszorg die de Zuidafrikaanse wél krijgt hij bezit echter de bewe gingsvrijheid die de Zuidafrikaanse ne ger ontbeert. In beide gevallen is er iets huiveringwekkend fout. Het valt niet te ontkennen dat in Engeland, Nederland en andere Euro pese landen een individuele rassendis criminatie bestaat. Als de contingenten kleurlingen in deze landen zouden toe nemen zonder dat zij vrije toegang krijgen tot de blanke samenleving, zou daar in weinige jaren ook een ernstig rassenconflict kunnen ontstaan. Geluk kig is de blanke afkeer van de zwarte of de kleurling individueel en niet al gemeen traditioneel. Dat geeft ruimte voor de hoop, dat in deze vrije, demo cratische samenlevingen het probleem zichzelf zal oplossen, doordat er een rassenvermenging plaats heeft. Als de kleurlingen volkomen vrij en zonder aarzeling worden geaccepteerd in be trekkingen, hotels, pensions, huisgezin nen, kortom, overal waar zij in vrij en meselij k contact met blanken kun nen staan, heeft een geruisloze opne ming van het „ras" (wat dat dan ook moge zijn) plaats in de totale samen leving. Het zou eigenlijk merkwaardig moe ten heten dat de organisaties tegen rassenhaat en discriminatie, die ook in ons land geregeld van zich laten horen als er elders in de wereld sprake is van uitbarstingen van rassenhaat of georganiseerde onderdrukking vanwe ge huidskleur, zich niet wat meer be kommeren om de binnenlandse situ atie. Zij zouden goed werk kunnen doen door hun „anti" om te vormen tot een „pro": een positief gerichte werkzaam heid ten gunste van rassenvermenging, de bevordering van gemengde huwelij ken, de stichting van gemengde ont spanningsclubs of culturele kringen. Al leen op die manier ontgaat een maat schappij op den duur het gevaar van huidskleurbarrières en tegenstellingen tussen blank en gekleurd. Er is van na ture geen enkele exacte voorkeur voor welke huidkleur ook. De opneming van het gekleurde element in een blanke samenleving is een gezonde, moderne en heilzame ontwikkeling, die alleen maar grote voordelen zal hebben voor komende generaties. WARSCHAU (Reuter - AFP - DPA) Edward Ochab, de president van Polen, heeft in verband met zijn verslechterende gezondheidstoestand verzocht van zijn functie ontheven te worden, zo is officieel in Warschau meegedeeld. Edward Achab Het aftreden van Ochab, wiens gezichts vermogen de laatste maanden ernstig ach teruit is gegaan, werd wel verwacht maar toch niet voor het partijcongres van no vember. De ongeregeldheden van vorige maand hebben dit waarschijnlijk verhaast. De president, wiens vrouw van joodse afkomst is, heeft zich steeds afzijdig ge houden van de anti-zionistische campag ne die na de voornamelijk door studen ten veroorzaakte rellen losbarstte. Dit is hem in bedekte termen door partijleden kwalijk genomen. Er zijn ook geruchten gegaan dat zijn dochter, die studeert aan de universiteit van Warschau een van de aanstichtsters van de betogingen was. President Ludvik Swoboda van Tsje- choslowakije heeft volgens het persbureau CTK een nieuwe regering beëdigd waar van Oldrich Cemik premier is. Plaatsvervangende premiers zijn dr. Peter Colotka, Frantisek Hamouz, dr. Gus- tav Husak, dr. Ota Sik en dr. Lubomir Strougal. De niet-communistische partijen in het land zijn er niet in geslaagd meer pos ten in de nieuwe regering van premier Oldrich Cernik te krijgen, niettegenstaan de de verzekeringen dat de liberalisatie campagne van het regiem hen zou hel pen een groter aandeel te krijgen in de nationale aangelegenheden. Tot voorzitter van het nationaal front is gekozen dr. Jaroslav Kriegel. Hij ver vangt in deze functie het vroegere staats hoofd Novotny. BRUSSEL. Koning Boudewijn heeft een van de aftredende Vlaamse CVP-mi nisters belast met een soort pre-informa- tie-opdracht. Het kabinet van de koning maakte bekend dat de minister van Mid denstandszaken, d'Alcantara, een op dracht heeft aanvaard om een verslag te maken over de inhoud van een rege ringsprogram dat de regeling van de Bel gische institutionele problemen met de grootst mogelijke nationale steun zou verzekeren. MOSKOU (Reuter) In Moskou is het Centrale Comité van de Communistische Partij in voltallige zitting bijeengekomen. Het Russische persbureau Tass, dat dit bekendmaakte, vermeldde de reden van de bijeenkomst niet. Volgens geruchten die de laatste dagen in Moskou de ronde deden, zou men over internationale zaken gaan spreken, waar onder de recente gebeurtenissen in Tsje- choslowakije. Het Centrale Comité, dat 195 volledig en 165 roulerende leden heeft, komt gewoonlijk tweemaal per jaar bijeen. ADVERTENTIE vileda 1 Naar Moskou. Groot-Brittannië heeft de oud-journalist en onderwijzer sir Dun can Wilson benoemd tot ambassadeur in Moskou. Hij is momenteel ambassa deur in Zuid-Slavië. Vandenboeynants. De Belgische eerste minister, Paul Vandenboeynants, moet op doktersadvies enige dagen volledige rust nemen, zo is in Brussel bekend gemaakt. Cyprus. Volgende week zullen in Nicosia besprekingen beginnen over een vreed zame regeling van de Cyprische kwes tie, zodra de in 1964 verbannen voor zitter van het Turks-Cyprische parle ment, Rauf Denktash, op het eiland is teruggekeerd. Kozlov. Het persbureau Tass heeft het overlijden gemeld van Gregori Kozlov, kandidaat-lid van het Russische centrale partijcomité, afgevaardigde van de op perste Sovjet (het parlement) en voor zitter van het bestuurscomité van Lenin grad. Kozlov was 55 jaar. Is

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3