Pastoraal concilie achter de verklaring over Vietnam Concilie tikt Euratom op de vingers Levendige debatten over het ontwikkelingswerk PsdlMall Export Huishoudbeurs/Idee dit jaar in het teken van recreatie LGIE Engeland verscherpt wetten tegen rassendiscriminatie Haarlemmers in meerderheid tegen w Concilie minder theoretisch Kruisinga: Geen vergoeding pil Prijzenbreker in ziekenhuis Retourvlucht van Surinamers ging niet door WOENSDAG 10 APRIL 1968 15 King Scheidsrechter Concreet Beraad rook met jilTMai allMall ledereen kan een lange sigaret maken. Maar daar gaat het niet om. En de echte selectieve roker weet dat. Die aarzelt niet en vraagt meteen om King Size Pall Mall Export Want mfet of zonder filter. King Size Pall Mall Export is het echte waarmerk van veel meer kwaliteit! «4 Gratis verkrijgbaar: Charterbepalingen overtreden (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT Het pas toraal concilie van de r.-k. kerk in Nederland heeft zich gisteren met 71 tegen 6 stemmen en tien onthou dingen in grote lijnen verenigd met een verklaring over de Vietnamese oorlog. Daarin wordt een oplossing, die zoveel mogelijk beantwoordt aan de eisen van rechtvaardigheid, ver bonden aan vier voorwaarden: Onvoorwaardelijke stopzetting van de bombardementen. Erkenning van het nationale bevrij dingsfront van Zuid-Vietnam als zelf standige onderhandelingsparner. Onderhandelingen tussen alle betrok ken partijen om te komen tot regelin gen, op basis van de accoorden van Genève, die het Vietnamese volk in staat stellen over zijn toekomst te be schikken en die de Z u i dvietnamese bevolking in al zijn groeperingen in staat stellen de toekomst te bepalen van Zuid-Vietnam en van Vietnam als geheel. Het opgeven door alle partijen van de gedachten aan een overwinning die de tegenstander vernedert. dert. Als de naderende besprekingen niet doorgaan of worden afgebroken, dan zal de oorlog worden uitgebreid en met zeker heid leiden tot vernietiging van volk en cultuur van Vietnam. Daartegen protes teert de verklaring. Zij doet een beroep op allen die bij onderwijs, vorming en voorlichting zijn betrokken om hun mede burgers te helpen bij de vorming van een verantwoord oordeel over deze oorlog. Anders zullen velen, als het om wereld problemen gaat, vluchten in cynisme, apathie en moedeloosheid, die een bedrei ging zijn van de vrede en van hun eigen menselijke waardigheid. Als het tot werkelijke onderhandelingen komt, aldus de verklaring, is dat in be langrijke mate te danken aan de publieke opinie en is daarmee aangetoond dat alle mensen verantwoordelijk zijn voor de in ternationale politiek. Rooms-katholieken zijn daarvoor in het bijzonder verantwoor delijk, ondermeer omdat hun kerkgenoten in en buiten Vietnam bijgedragen hebben tot het ontstaan en de verscherping van de oorlog. De verklaring besluit: „Staande rond om de baar van ds. Martin Luther King, die zich met een beroep op de christelijke leer van de naastenliefde bij uitstek heeft ingezet voor de verandering van de Ame rikaanse politiek in Vietnam, beseffen wij met een schok, hoezeer de verzoening der volken en de verzoening der rassen met elkaar verbonden zijn en willen wij bid den dat het Amerikaanse volk er in moge slagen, in de geest van ds. King de een heid in eigen land en de vrede in Vietnam te bereiken." De verdediger van de verklaring, dr. P. Teunissen, van het Groninger polemolo- (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT. Het concilie in Noordwijkerhout meent dat voor de Westeuropese landen geen uitzondering mag worden gemaakt in het verdrag te gen de kernwapenspreiding (non-prolife ratieverdrag), dat binnenkort in New York wordt behandeld. Dit ontwerp-ver- drag bevriest het aantal kernmachten, verbiedt de aanmaak van atoomwapens voor andere landen en verbindt hieraan internationale controle. In de zes landen van Euratom bestaat tegen deze inspec tie bezwaar, omdat Euratom een eigen inspectieapparaat heeft. Dat is voor bui tenstaanders niet geloofwaardig, meent het concilie, en het brengt het hele voor gestelde wereld-inspectiesysteem in ge vaar. Namens de commissie, die de verkla ring aan het concilie voorlegde, zei prof. dr. ir. A. F. van Leeuwen, dat non-prolife- ratie een hoge prijs is, die de niet-nucleai- re landen moeten betalen voor het be houd van de vrede. Er was enige discussie over de vraag of het concilie dergelijke verklaringen wel moest afleggen, diende het zich niet te beperken tot het wakker-roepen van persoonlijke stellingnamen, maar zich als vertegenwoordigend collectief op afstand te houden? Maar dan zal men uitslui tend in het vage moeten blijven en nooit concreet kunnen worden in actuele situa ties, was de tegenwerping. De verklaring werd met overgrote meer derheid aanvaard. V.l.n.r. kardinaal AIJrink, mgr. Nier man en mgr. Zwartkruis. gisch instituut, zei ter inleiding van de bespreking, dat de commissie heel goed beseft dat de door haar gestelde voor waarden betekenen dat Vietnam onder leiding van de communistische partij komt, met als gevolg uitbreiding van de communistische invloedssfeer in de we reld en onderdrukking van minderheden. De huidige situatie in Zuid-Vietnam bete kent echter ook onderdrukking van min derheden (al zijn dat de christenen niet), met daarbij een oorlogvoering die nog totaler is dan die in de tweede wereldoor log. In de discussie stond tegenover een on bewimpelde pacifistische opinie vanuit het bisdom Roermond een reeks bezwaren uit de Haarlemse delegatie. „Wie zijn we ei genlijk om ons op te werpen als scheids rechters?", vroeg dr. J. P. E. Bouwes- Bavinck, en een deel van de Haarlem mers bleef tegen, ook nadat iemand als luitenant-kolonel A. W. T. Gysbers zich redelijk in de verklaring kon vinden. De bezwaren waren niet van dezelfde aard: de een vond dat alles over Vietnam ge zegd was, een ander vond het allemaal erg „eenzijdig". Professor dr. J. Verkuyl, secretaris van de Nederlandse zendingsraad, zei dat men in Vietnam thans geen behoefte meer heeft aan verklaringen, maar aan de voor bereiding van een hulpaktie op nationale schaal, waardoor op het goede moment het herstel van de betrekkingen verge zeld kan gaan van grootscheepse bijstand als „dienst der verzoening". Deze en dergelijke opmerkingen wor den nog verwerkt in een definitieve tekst die vandaag het concilie wordt voorge legd. Met de algemene lijn ging het con cilie akkoord. Alle bisschoppen stemden voor; de meerderheid van de Haarlem mers tegen. (Van onze correspondent) NOORDWIJKERHOUT. Het zeer gro te rapport over ontwikkelingswerk is gis teren in het pastoraal concilie nauwelijks in bespreking geweest. Al spoedig werd het debat vanuit de vergadering geleid op praktische wegen. Mej. J. S. M. Kooke van de jeugd-delegatie lanceerde een aan tal voorstellen die de vergadering elektri- seerden. Toen de Groninger hoogleraar dr. J. A. G. Tans na haar het pad der principiële beschouwingen weer insloeg werd hem vanuit de zaal te verstaan ge geven dat men daar niet van gediend was. Het debat ging verder voornamelijk over het plan van mejuffrouw Kooke. Wat de jongeren zoeken, zei zij, is een sprankje vuur. Waar dat te vinden is daar gaan zij heen, als het niet in de kerk is dan verlaten zij de kerk. Een van de moeilijkheden is dat de noodzaak van ont wikkelingswerk niet leeft in het geloof van het kerkvolk. Het wordt de toetssteen van het concilie, of het alleen maar in dank het rapport aanvaardt en verder niets doet dan aanbevelingen doen, dan wel de hele kerk tracht te mobiliseren. Zij pleitte voor concreet vormingspro gramma dat reeds deze winter aan de ge lovigen duidelijk kan maken waar het in ontwikkelingswerk over gaat: niet om wat hulp bij projecten, maar om omvorming van maatschappij en mentaliteit in die landen. Voor dat programma zouden de r.k.-organisaties en verenigingen de ka nalen moeten zijn. Ook de opleidingen van onderwijzers en geestelijken zouden hieraan hun programma moeten aanpas sen en prediking, catechese en zielzorg zouden hierop gericht moeten zijn. Er ontstond een levendige discussie hoe dat wel zou moeten. Mej. Kooke merkte op, dat men wel allerlei ingenieuze me thodieken heeft uitgedokterd om hele dor pen in Pakistan en zo een ander zicht op de maatschappij te geven, maar dat die methodes best ook in ons land toegepast kunnen worden. Mevrouw drs. A. E. Went Van der Vring van de Nederlandse protestanten bond pleitte ervoor dat het rapport over ontwikkelingswerk ter beschikking van de andere kerken zou worden gesteld, en dat de nieuw te vormen raad van kerken in Nederland, of misschien nog een breder forum, op grond daarvan zich met een gezamenlijke verklaring tot 't Nederland se volk zou wenden. Dr. P. Teunissen uit Groningen achtte een algemeen beraad nodig „het zij katholiek, het zij oecu menisch, het zij nationaal" om een dis cussie op gang te brengen. Werkgelegen heid en monumentenzorg vragen ook hun aandeel uit de nationale pot en het moet op landelijk niveau duidelijk worden dat de prioriteit van recht en van noodzaak in de ontwikkelingslanden ligt. Intussen was gisteren het rapport zelf wat terzijde gekomen, hetgeen altijd min der erg is dan wanneer het wel diepgaand besproken zou zijn, zonder dat er daden op volgden. Wel sprak het concilie alvast uit dat het een nuttig en nodig rapport is, maar op details waren er blijkbaar wel bezwaren, onder andere (niet uitgespro ken) bij kardinaal Alfrink. Daar gaat het vandaag over. ADVERTENTIE «X ro*T •fx POR' 20 Pall Mali Export f.1.50 (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De staatssecretaris van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk werk mr. H. J. v. d. Poel zal volgen de week vrijdag de Internationale Huis houdbeurs/Idee openen, die van 19 tot en met 28 april in 't RAI-gebouw in Amster dam wordt gehouden. Hij doet dit omdat deze beurs die 'n grote landelijke belang stelling pleegt te trekken, dit maal in het teken staat van „de recreatie van de vrouw en haar gezin." De Huishoudbeurs/Idee is niet alleen een plaats waar de vrouw nieuwe huis houdelijke snufjes zoekt en vindt, maar vooral een bonte kermis op het enorm uit gebreide terrein waarop de huisvrouw zich beweegt en dat zich uitstrekt van het schillen van aardappelen tot de vakantie reis naar een ver land. ADVERTENTIE een rijk verleden een luisterrijk beden U kunt dicht bij huis (tegen „huiselijke" prijzenl) genieten van een land dat véél te bieden heeft. Luisterrijke festivals bijv. zoals het muziekfestival te Chimay en te Stavelot. De Egmontfeesten te Zottegem. Het Festival van Vlaanderen De eeuwfeesten in Geraardsbergen Tentoonstellingen in vele musea, enz. Ben belevenis apert zijn de modelsteden 1969: Veuma, Lier, St. Hubert, Huy. Rust en ontspanning e imposant natuurschoon zoals In het afwisselend lieflijke en woeste Ardennen-Maas gebied het strandvermaak aan de levendige kust kunst en cultuurleven e meeslepende folklore e mogelijkheid tot èlle sporten (van zweefvliegen tot vissen, van zeilen tot autorennen) ja. Belgiö, is waartijk vééizfjdlg. Brochures over het Ardennen-Maasgebied, de kust, folklore, de kuststeden en de modelsteden. Folders en brochures over de diverse toeristische steden en streken ven België. Vraag inlichtingen bij een vertwwil reisbureau of bij bet NATIONAAL BELGISCH VERKEERSBUREAU,Lcidscplein 7, Amsterdam. Tel.245959(020) DE NIEUWE BEURS ZAL alle hallen van het RAI-complex beslaan. Er komen 358 standhouders waardoor degenen die een wasmachine, een koelkast of meubi lair willen aanschaffen een enorme keu zemogelijkheid krijgen. Wat de meubelen betreft, is er een aantal modelflats inge richt door Europa-meubel, bij welke or ganisatie fabrikanten uit elf landen zijn aangesloten. OPVALLEND IS, dat er 23 stands zul len zijn met reinigings- en onderhouds middelen, waaruit men zou kunnen aflei den dat Nederlanders een zindelijk volkje zijn. In de oosthal van het RAI-gebouw zijn alle deelnemers verenigd op het ge bied van vrijetijdsbesteding, waarbij het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk een belangrijke plaats inneemt met een kleine tentoonstel ling. Voorts wordt vakantievoorlichting gege ven door bureau's uit Duitsland, België, Frankrijk, Spanje, Hongarije en Israel, welk laatste land de nadruk zal leggen op de kampeerfaciliteiten. Verspreid over de beurs zullen groepen aandacht vragen voor een collectief be lang. Bijvoorbeeld zullen de Amsterdatn- se „warme bakkers" proberen aan te to nen dat hun brood lekkerder is dan het fabrieksbrood. Verder vindt men er het Produktschap van Pluimvee en Eieren, het Bedrijfschap Slagersbedrijf, de Dro- gistenbond en de Stichting Vakopleiding Confectie-industrie. Bij de entree van de Europa-hal wordt een groot adviescentrum ingericht waarin (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatssecretaris dr. R. J. Kruisinga (Volksgezondheid) ziet geen aanleiding voor vergoeding van de anti conceptiepil door de ziekenfondsen, als die pil niet om strikt medische redenen is voorgeschreven. De staatssecretaris zei dat gisteravond bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer in ant woord op beschouwingen van de Amster damse hoogleraar prof. dr. A. Querido, die opneming van de pil in het zieken fondspakket had bepleit. Zolang voorkoming van zwangerschap in het kader van de gezinsplanning oog merk van de vraag naar de pil is, zag de staatssecretaris voor opneming in het ver strekkingenpakket geen reden. 8 in het gezinsleven adviserende instellin gen voorlichting geven. De gebruikelijke modeshow (zeven maal daags) wordt ver zorgd door het weekblad „Prinses" Op donderdag 25 april zal een speciale dag van de recreatie worden gehouden. In het Congrescentrum/RAI zal onder meer het woord worden gevoerd door mr. L. B. van Ommen, plaatsvervangend di recteur-generaal van het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk werk. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De Amsterdamse marktkoopman P. ten Bosch is opgenomen in een ziekenhuis. Sinds negen dagen weigert hij voedsel. Hij heeft een markt kraam in de Albert Cuypstraat in Am sterdam. Reeds enige jaren geleden eiste de firma Douwe Egberts via een kort ge ding dat hij haar koffie tegen vastgestel de prijzen moest verkopen. De koopman nam echter genoegen met een lagere winstmarge. Met zijn lage prijzen ver wierf hij zich een grote klantenkring. Hij is in „hongerstaking" gegaan toen Douwe Egberts naging welke groothandelaren hem koffie leveren. ROTTERDAM Een groep van 22 Su rinamers welke na een vakantie in Ne derland van het vliegveld Zestienhoven naar Paramaribo zou terugkeren kon gis termiddag niet vertrekken omdat volgen* de Rijksluchtvaartdienst de Noorse lucht vaartmaatschappij Braatkens de bepalin gen voor het chartervervoer had over treden. Chartervluchten voor een tarief dat la ger is dan dat van de lijndiensten zijn aan strenge voorwaarden gebonden. Passa giers van een dergelijke door een vereni ging gecharterde vlucht moeten o.a. langer dan een half jaar lid zijn van deze ver eniging en er mogen geen enkele reizen worden uitgevoerd, daar retourprijzen voor deze vluchten vaak lager zijn dan het tarief voor een enkele reis met een lijn dienst. Uit een onderzoek bleek dat aan deze voorwaarden niet was voldaan. Talrijke passagiers waren nog geen halfjaar lid en ongeveer veertig maakten geen gebruik van de verplichte retourvlucht. Vermoe delijk zal de groep nu met een Engelse maatschappij naar Suriname terugvliegen nadat daarmee een financiële regeling is getroffen. (Van onze correspondent) LONDEN. De Britse regering gaat de wetgeving tegen rassendiscriminatie verscherpen. Op een historisch moment, op de dag van de begrafenis van dr. Mar tin Luther King, heeft de Britse regering bij het Lagerhuis een ontwerp ingediend dat achterstelling op grond van ras of kleur op het gebied van werkgelegenheid, huisvesting, bankwezen, afbetalingsfacili teiten, verzekering, onderwijs en in het advertentiewezen met hoge boete bedreigt. Maar er kan pas tot juridische aktie voor een speciale civiele rechtbank worden overgegaan, nadat alle ver zoeningspogingen hebben gefaald. De rechtbank kan financiële schadeloosstel ling toekennen, zowel voor geldelijk ver lies als wegens veroorzaakt moreel let sel. Het zal bijvoorbeeld onwettig zijn, wan neer een huiseigenaar, die tevens bewo ner van zijn pand is, weigert zijn huis aan iemand op grond van diens ras te verko pen of te verhuren. Tevens zal het aan bu ren onmogelijk worden gemaakt om ie mand op grond van zijn ras te beletten de naastbij gelegen woning te huren of te kopen. Het is namelijk voorgekomen dat buren in een dergelijk geval samen spanden om het huis gezamenlijk te ko pen om later voor een andere koper te zorgen. De nieuwe wet zal ook voor ge meente-eigendom gelden. Pensions en particuliere clubs kunnen niet gedwongen worden gastvrijheid te verlenen aan lieden die zij niet wensen op te nemen. Werkgelegenheid en huisves ting vormen echter de kern van de ras sendiscriminatie, een les die Engeland van de Verenigde Staten heeft geleerd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 15