THIEU WIL VOLLEDIGE MOBILISATIE ipl "fca Veerboot in haven van Wellington gezonken morris V er gunning voor bouw Haarlems asiel er gaat iets gebeuren. Grote zuiveringsactie om Saigon Lange files verwacht Humphrey ook kandidaat HET WEER het Investering miljoen per werkdag DE GRIEKSE DANS ONTSPRONGEN Bernice King viel in slaap Zesendertig doden in VS AOW gaat 3 pet omhoog Brandstichters aangehouden r Nieuwe boodschap van V.S. aan Hanoi Minstens veertig slachtoffers *tcht letter, Tit- Hoofdprijs wordt half miljoen N. Barbara Castle in nieuws I Suède-Nappajasjes mr. opticien j. grit P0LYD0R KLEURBEITS 3.80 58e JAARGANG NUMMER 135 WOENSDAG 10 APRIL 1968 Kantoor: Lange Nleuwstraat 427, IJmuiden. Geopend van 9-12.30 en 2-5 u. Zat. 9-11 u. Tel adm 15437, chef bezorging tot 7 u. 10519. Tel. red. 15389, na kantooruren 02560-6484 Uitgave: Grafische Bedrijven Damiate N.V. Hoofdredacteur: Jos L. Lodewjjks Adj. Hoofdredacteur: E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. son- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling, 13,— per kwartaal, 1450 franco per post, 1, per week. Losse nummers 25 cent. Giro rekening Umuider Courant no. 129288. Directeur: Mr. H. C van der Mfte Morgenavond begint paas-invasie Noordoostelijke wnid - Verslag Hoogovens vandaag verschenen Zie verder pagina 11 *5 -1 111111 1 -\ 1 Na de moord in Memphis brood KIP EN/OF SALADES MAX KOELEMIJ Het woord is aan contactlensspecialist hoortoestel practicus „Oude huizen opruimen" Staatsloterij en toto Zie verder pagina 2 Gasfles ontploft in auto ASSENBROEK IJmuider Courant UTRECHT. Het lange paasweekein de zal een ongekende drukte op onze wegen te zien geven. Vele tien duizenden buitenlanders zullen van af morgenavond ons land binnenko men. Verwacht wordt een ononder broken trek naar de kustplaatsen, de Keukenhof en richting Zeeland. Er moet volgens het Verbond voor Veilig Verkeer rekening gehouden worden met de vorming van lange files bij de verkeerspleinen Ouden rijn en Hoevelaken, alsmede op de provinciale weg Hilversum-Haarlem. Het Verbond doet een beroep op alle weggebruikers, extra voorzichtig heid te betrachten, de voorschriften inzake maximumsnelheden in acht te nemen, een juiste onderlinge af stand te bewaren en rekening te houden met verkeerde verkeersma- noeuvres van buitenlandse toeristen. De 20 dodelijke verkeersongelukken tijdens de paasdagen van het vorig jaar werden veelal veroorzaakt door verkeerde inhaalmanoeuvres, terwijl de enorme blikschade een gevolg was van het grote aantal ketting botsingen. Met klem adviseert het verbond daarom, het inhalen zoveel mogelijk te beperken en bij opstop pingen pompend te remmen, zodat de achterlichten het achteropkomen de verkeer duidelijk waarschuwen. Omdat de buitenlandse toeristen voor namelijk van de snelwegen gebruik maken, raden het verbond en de rijkspolitie de Nederlandse week- endgangers aan, zoveel mogelijk de binnenwegen te benutten. Het laatste advies van het verbond: „Pas uw snelheid aan op plaatsen waar bermtoerisme de weg onveilig maakt". De druktepiek wordt verwacht in de middag- en avonduren van tweede paasdag. WASHINGTON (AP). Vice-president Hubert Humphrey zal na Pasen deel nemen aan de verkiezingsstrijd om het presidentschap. De vice-president denkt goede kansen te hebben tegen zijn demo cratische tegenstanders senator Kennedy en senator McCarthy. De vice-president heeft noch het geld, noch de plannen voor deelname aan de voorverkiezingen. Hij heeft zijn politieke vrienden dan ook gevraagd hem niet als kandidaat in te schrijven voor de voor- verkiezingen, zelfs niet voor die in zijn geboortestaat Zuid-Dakota. Weerrapporten 1, 2 Agenda van IJ mond en Haarlem 2 Uit het binnenland 2, IS Van Dag tot Dag3 Achtergrond 3 Buitenlands nieuws 3 15, 17 Uit stad en omgeving 5, 7, 9, 11 Ferdinand 6, 18 Kennemer Kruimels 7 Economisch nieuws 11, 23 Kunst 19 Radio en tv19 Feuilleton 21 Beeldverhalen 21 Aangestipt 21 Scheepsberichten 23 Beurs23 Sport 25 Luidsprekers 20, 22 Dit nummer bestaat uit achtentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I., geldig van woensdagavond tot donderdagavond: Droog weer met een heldere nacht en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag flinke zonnige perioden en ongeveer dezelfde middagtemperaturen als vandaag. Overwegend matige noordooste lijke wind. Volledige weerrapporten op pagina twee. SAIGON (Reuter, AFP en AP) President Ngoeyen Van Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag een vol ledige mobilisatie afgekondigd. Op een gezamenlijke bijeenkomst van het parlement verzocht hij goedkeuring van een mobilisatiedecreet dat hij een uur tevoren had ingediend. Het Amerikaanse opperbevel in Zuid- Vietnam is, op een tijdstip dat vredes overleg met Noord-Vietnam op gang lijkt te komen, een nieuwe grote zuiverings actie begonnen in de omgeving van Sai gon. Aan de grootste actie tot dusver nemen enkele divisies deel. President Johnson heeft een nieuwe boodschap aan Noord-Vietnam aangekon digd, waarin mogelijke plaatsen worden genoemd voor inleidende vredesbespre kingen. Volgens Hanoi heeft de Cambod jaanse regering vandaag ingestemd dat de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh de plaats wordt waar het eerste contact tos- duuV.. - 1 V.*' ,f i Dit is Barbara Castle, de vrouw, die in het Britse kabinet weer een stap hoger is geklommen. Een uitvoerige beschouwing over haar carrière vindt u op pagina 3 in „Achter grond". sen Noord-Vietnam en de Verenigde Sta ten gelegd zal worden. De Verenigde Sta ten hebben Genève als conferentiestad voorgesteld. De Zuidvietnamese mobilisatiemaat regel betekent onder andere dat alle man nen tussen de 18 en 45 jaar kunnen wor den opgeroepen voor militaire dienst. Als maximumleeftijd geldt nu nog 33 jaar. De Zuidvietnamese strijdkrachten tellen op het ogenblik circa 778.000 man. President Thieu wenst dat Zuid-Viet nam bij eventueel vredesoverleg een cen trale rol wordt toebedeeld. De Zuidviet namese regering vreest dat zij buiten het vredesgesprek zal worden gehouden. Ambassadeur Ellsworth Bunker, die gisteren uit Saigon in Camp David is aan gekomen heeft tegenover president John son verklaard dat hij niet gelooft dat de Zuidvietnamese regering verontrust is over het vooruitzicht van onderhande lingen met Noord-Vietnam. De secretaris-generaal van de Verenig de Naties Oe Thant, heeft gisteren op Ypenburg verklaard, dat hij verwacht dat zeer spoedig de vredesbesprekingen over Vietnam op gang zullen komen. (Van onze economische redactie) HAARLEM De Hoogovens heeft ver leden jaar meer dan een miljoen gulden per werkdag geïnvesteerd in de uitbrei dingen van het produktieapparaat. In to taal werd uitgegeven ƒ335 miljoen tegen ƒ234 miljoen in 1966. Dit blijkt uit het van middag vrij gegeven jaarverslag, dat op waarlijk schitterende wijze is geïllu streerd. Het gaat de IJmuidense staalreus goed: de netto winst steeg met niet minder dan 33.9 percent tot 106.7 miljoen, de ruw- staalproduktie kwam boven de drie mil joen ton. Het vier miljoen ton plan moet in 1970 zijn gerealiseerd. Hiervoor heeft Hoogovens van de KSG onder meer DM 30 miljoen geleend. Verder is er het nieuwtje dat het concern zich gaat bezig houden met de exploratie van bauxiet in West-Australië. Dit gebeurt samen met Billiton en Amax een Amerikaanse onder neming. Van het verslag hebben wij zoals alle jaren een uitgebreid uittreksel en een ana lyse gemaakt. „Ik ben ervan overtuigd dat de Grieken deze zaak niet in het poli tieke vlak hebben getrokken. Het is een doodgewoon geval van wat al te luidruchtige zeelieden die in een feestende stad wat verder zijn ge gaan dan wenselijk was door het wegnemen van Griekse idaggen die ze als aandenken hebben meege nomen. Dat het een kwestie van be ledigen van de vlag zou zijn ge weest, kan er bij mij niet in. Op dit punt is de zaak wel wat overtrok ken. Zes van de acht gearresteerden zitten nog in de gevangenis, van He- raklion. Maar vandaag wordt de zaak in hoger beroep behandeld. Ik heb er wel vertrouwen in dat ze die zeven maanden niet behoeven uit te zitten". Dat verklaarde vanmorgen kapi tein Th. de Graaf uit Heiloo (mid den) toen hij met zijn schip, de Eos van de KNSM, in Rotterdam was binnengekomen van een reis naar de Middellandse Zee. Met hem waren de derde werk tuigkundige B. ten Brink uit Lei- muiden (links) en de handlanger J. J. Baas uit Avenhorn (rechts) die de dans ontsprongen zijn. Op hen werden geen vlaggen gevonden, wat vrijspraak tot gevolg had. WASHINGTON (Reuter, AFP en AP) De onlusten die volgden na de moord op dominee Martin Luther King hebben in de Verenigde Staten tot dusver van 36 mensen het leven geëist. Er zijn meer dan 2500 mensen gewond. Zeker 15.000 personen zijn gearresteerd. De schade door branden en plunderingen wordt ge schat op 30 miljoen dollar. Gisteravond was het onrustig in New ark, Trenton, Philadelphia, Kansas City en New York. Door de arrestatie van tweeduizend mensen in een weekeinde wegens plun dering, brandstichting en sluipschutters activiteit, is in de gevangenissen van Chicago een chaos ontstaan. De verwar ring wordt vergroot, doordat sommige arrestanten bij hun aanhouding valse na men aan de politie hebben opgegeven. In Joplin, in de Amerikaanse staat Missouri is een man aangehouden af komstig uit Memphis, de stad waar dr. King werd vermoord. Hij zou ervan ver dacht worden moorden te hebben begaan in verscheidene staten en is door de po litie overgedragen aan de FBI, maar nog niet in staat van beschuldiging gesteld. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De uitkeringen krach tens de A.O.W. gaan binnen afzienbare tijd met 3 percent omhoog. De verhoging staat in het kader van de periodieke aan passing van het bodempensioen aan de ge stegen loning, zo heeft minister Roolvink (sociale zaken) gisteravond in de Eerste Kamer meegedeeld bij de behandeling van zijn begroting. WELLINGTON (Reuter). In de ha ven van de Nieuwzeeiandse hoofdstad Wellington is woensdag de 8944 ton metende veerboot Wahine met 740 op varenden gekapseisd en gezonken. Het merendeel van de opvarenden kon tijdig overboord springen. De politie deelde te gen het vallen van de avond mee dat min stens veertig mensen om het leven zijn gekomen. Gevreesd wordt dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Het kan een wonder worden genoemd dat zoveel van de mannen, vrouwen en kinderen er in het kolkende, ijskoude wa ter het leven hebben afgebracht. Zestig personen zijn in het ziekenhuis opgeno men. Het schip was enkele uren tevoren vlak bij de haven door een vliegende storm met windstoten van 190 km per uur op een rif geslagen, maar erin geslaagd vlot te komen. De kapitein meldde „alles onder controle", maar kort nadat de „Wahine" de havenmond was binnenge- dreven met een groot gat in de zijkant begon het schip slagzij te maken, waar na het binnen enkele minuten onder wa ter verdween voor de ogen van de verbijs terde mensen op de kant. Honderden drenkelingen werden door een armada van bootjes uit het water opgepikt. De be manning van de „Wahine" was er nog in geslaagd enkele reddingssloepen uit te zetten die zich juist van de veerboot be gonnen te verwijderen toen zij zonk. De vele honderden die nog aan boord waren sprongen voor hun leven. In de eerste reddingssloep die de „Wahine" had uit gezet bevonden zich voornamelijk vrou wen, sommige met baby's op de arm, en bejaarden. Tot de geredden behoort de kapitein, H. G. Robertson. Tijdens de uitvaartdienst in Atlanta had de weduwe van dominee Martin Luther King eerst zichtbaar moeite haar emoties te bedwingen. Later hield zij haar ogen gesloten en leek zij in gedachten verzonken. Kings vierjarige dochtertje Bernice, dat tussen haar moeder en een oom in zat, kroop op haar moeders schoot en viel later in slaap. Kings oudste zoon Martin moest enige malen de tranen uit zijn ogen wrijven. (Zie verder pagina 3). ADVERTENTIES VoWti ermaat Barieljorisstraat - Haarlem - Tel. 15332 Leidsestraat (bij Koningsplein) Telefoon (0 20) 22 35 96 - Amsterdam voor de Paasdagen s.v.p. tijdig be stellen KENNEMER AUTOMATIEK Velserduinplein 6 - IJmuiden-Oost Telefoon 14000 le Paasdag gesloten 2e Paasdag geopend Nicolas Boileau: Zelfs de meest begenadigde schrijver heeft te kampen met een tekort aan woorden. Er zijn meer gedachten dan woorden. ri.v. fovea oentra'iS IJmuiden - Kennemerlaan 92 - Tel. 1 50 72 (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben vandaag goed keuring verleend aan het besluit van het Haarlemse gemeentebestuur, waarbij aan de Vereniging tot bescherming van die ren voor Haarlem en omstreken vergun ning is verleend tot het bouwen van een dierenasiel aan het Houtmanpad in Haar lem. Gedeputeerde Staten hebben bij het verlenen van de vergunning het gemeen tebestuur van Haarlem verzocht te bevor deren, dat de nodige geluidwerende maat regelen worden getroffen. Het bestuur van de Vereniging heeft zich hiertoe reeds bereid verklaard op de openbare zitting welke Gedeputeerde Staten heb ben gehouden ter behandeling van de be zwaren, die door het bestuur van bejaar dentehuis „De Blinkert" tegen het besluit van het gemeentebestuur zijn ingediend. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN. De politie heeft twee mannen van 32 en 20 jaar aange houden die bekend hebben de afgelopen dagen branden te hebben gesticht in de Friese hoofdstad. Als „motief" gaven zij op, dat zij de oude huizen in de stad wilden opruimen. Zij hadden echter ook een school in brand gestoken. DEN HAAG. De Tweede Kamer is akkoord gegaan met een verhoging van de hoofdprijzen van staatsloterij en voet baltoto van ƒ100.000 tot ƒ500.000. (Van onze correspondent) ROTTERDAM. Eén van de zestien flessen propaangas, waarmee een voor het Rotterdamse Bodecentrum geparkeer de vrachtauto was geladen, is vanoch tend ontploft. De 33-jarige chauffeur, af komstig uit Amersfoort, kreeg brandwon den. De vrachtauto kan worden afgeschre- ADVERTENTIES Uw strandhuis vraagt erom leverbaar in 10 vrolijke kleuren en wit per hele liter v/h RASCH Huygensstraat 59, telefoon 14858 let op! ot&lett INTERIEURVERZORGING N.V. BARTELJORISSTRAAT13-17 HAARLEM - TEL. 023-1 3915

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 1