Tweede Kamer akkoord met hoofdprijs van half miljoen Uit 1951 daterende lijst komt op de helling als tjonge Laat bij bestedingen het gevoel meer meespreken Agenda voor Haarlem en de IJmond Bij staatsloterij en voetbaltoto Voor liefdadigheidsloterijen ook meer kansen verlangd Kort en bondig Ploeteren in de Expohal Onvoorwaardelijke t.b.s. geëist Brug of tunnel voor Westerschelde I ïTWM i Verboden voor ambtenaren" B. en W. Den Haag pleiten voor een Schevenings casino Prof W. Drees vraagt overheid: Duitser berecht die Vlaardinger doodde Luns: „Bonn nam nog geen besluit Koudere nacht t 11 11 II WOENSDAG 10 APRIL 1968 De moord op Riekje Florijn Andere loterijen Particulier plan Geen roulette Niet toerekenbaar Militaire leveranties aan Griekenland H aarlem Velsen-1J muiden Beverwijk immmMmm—MM— KEUKENCENTRUM S -.iJMinnrN" „IJMUIDEN nuumuauuuii Sf jit ti IJ v Achter de regeringstafel: v.l.n.r. mi nister Klompé, minister Polak en staatssecretaris Grapperhaus (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer is gisteren akkoord gegaan met een ver andering van de Wet op de Kansspelen, I waarvan de gevolgen zijn: De hoofdprijs van zowel de voetbal toto als van de staatsloterij zullen 500.000,bedragen. De maximale inleg voor de toto wordt verhoogd van 2,40 tot 5,40. Men zal voortaan maximaal 12 kolommen a 45 cent mogen invullen. Dat was tot nu toe maximaal 8 kolommen a 30 cent. Men hoeft zich slechts eens in de vijf jaar voor de toto te laten inschrijven. Een lot in de staatsloterij gaat 25.- inplaats van/ 20.kosten. Vijftien Kamerleden stemden tegen de wetswijziging, 99 waren voor. Tegenstem mers waren zeven leden van de A.R.- fractie, één lid van de P.v.d.A., drie C.H.- (Van onze correspondent) ARNHEM. De officier van Justitie bij de rechtbank te Arnhem, mr. J. van den Berkhof, heeft onvoorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering en een gevangenisstraf van negen maanden en 19 dagen met aftrek, zijnde de duur van het voorarrest, geëist tegen een 20-jarige monteur uit Heerenveen. Deze wordt ervan verdacht op 3 juli vorig jaar nabij een boerderij te Hummelo de 19-jarige Riekje Florijn uit Ruurlo van het leven te hebben beroofd. Hij kende het meisje niet. De verdachte, die werd verpleegd in het rijksasiel „De Kruisberg" te Doetin- chem, gaf tijdens het verhoor aarzelend toe dat hij die dag een zeer zwartgallige bui had, omdat hij vreesde dat een her nieuwd verzoek om proefverlof weer zou worden afgewezen. In deze stemming groeide een plan met een mes, dat hij had Van verxeer en gevonden, iets agressiefs te ondernemen. Waterstaat een plan aangeboden om een Het was toeval, dat Riekje Florijn zijn vaste oeververbinding door of over de slachtoffer werd. Westerschelde te bouwen en te financie- v olgens de psychiater dr. J. G ren De kosten zouden ongeveer 600 Schmtzler, is de monteur hoogst gevaar- miljoen bedragen en gedekt worden door lijk voor de samenleving en slechts in heffing van tolgelden. Het staat nog niet zeer geringe mate toerekeningsvatbaar, vast of het hier om een brug een tunnel De officier van Justitie legde de nadruk of een combinatie van beide'moet gaan op de noodzaak, dat verdachte zal wor- De combinatie wil de plannen in over- den verpleegd in een asiel met meer dan leg met Rijkswaterstaat uitwerken normale beveiliging, nl. het Rijksasiel1 „Dr. Simon van Mesdag" te Groningen Uitspraak over 14 dagen. afgevaardigden en de fracties van S.G.P. en het G.P.V Speciaal de woordvoerder van D '66, drs. Visser, kwam in het geweer tegen de sfeer van het wetsontwerp. Volgens hem „een sfeer om het kwaad van de speel zucht te beperken". Hij zei geen kwaad in de toto te zien. „Wat mij betreft zet de regering de sluizen van de goklust wijd open", zei hij, „de zaak kanaliseert zich van zelf". Hij diende, gesteund door V.V.D. en P.v.d.A., een amendement in, teneinde de hoofdprijs van de toto niet te beperken tot een half miljoen. Hij kreeg bijval van drs. J. J. Voogd (P.v.d.A.) en van mevrouw Van Someren-Downer (V.V.D. De heer Voogd noemde de voetbaltoto een heel wat onschuldiger gok dan het spe culeren op de goud- of grondprijs. Me vrouw Van Someren wees erop, dat het sporadisch zal voorkomen, dat één per soon de hele hoofdprijs zal winnen. Het amendement kreeg geen kans. Alle christelijke partijen, drs. Franssen (P.v.d.A)., de P.S.P., de groep-Aarden en de Boerenpartij waren ertegen. Zij vreesden dat vele economisch en moreel zwakkeren ten gronde kunnen gaan aan het lokmiddel van een onbegrensde hoofdprijs. Met 69 tegen 46 stemmen werd het amendement verworpen. Een motie van mevrouw Van Some ren om de liefdadigheids loterijen ook meer kansen te geven viel bij minister Polak van Justitie niet in goede aarde. Hij meende dat mensen die aan liefdadig heids loterijen meedoen, meer gedreven worden door het goede doel dan door de begeerte naar de hoofdprijzen. Maar hij wilde met de organisatoren van de grote loterijen overleggen over hun wen sen. Hij ontried de motie, maar een flinke meerderheid (K.V.P., P.v.d.A., C.P.N, V.V.D. en vier leden van de C.H.-fractie) vond dat de liefdadige loterijen dezelfde kansen moeten hebben als de staatsloterij. (Van onze correspondent) MIDDELBURG. Grote Nederlandse en Belgische aannemingsmaatschappijen hebben minister Bakker van Verkeer en (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Minister Beernink van Binnenlandse Zaken zal nagaan of de lijst van verenigingen welke verboden zijn voor ambtenaren, nog past in de ze tijd. Hij beloofde aan de vaste com missie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer artikel 97 B van het Rijks ambtenarenreglement op de helling te zetten. Daarmee kwam hij tegemoet aan een motie van drs. Franssen (P.v.d.A.), waar in werd gevraagd om het verbod voor ambtenaren om lid te zijn van een be paalde politieke partij nader te overwe gen. De heer Franssen nam met deze motie de heer Wiebenga (P.S.P.), die over dat onderwerp twee moties had ingediend, de wind uit de zeilen. Zijn motie kreeg de instemming van P.v.d.A., V.V.D., P.S.P. D'66, Boerenpartij en de groep-Aarden De moties van de heer Wiebenga, in gediend in een vorige vergadering, kre gen van de commissie een negatief ad vies. De heer Wiebenga stelde in zijn eerste motie, dat het lidmaatschap van een politieke partij geen belemmering Aandrang van D '66 en V.V.D. om rou lette en lotto mogelijk te maken, had geen succes. Drs. Visser zei, dat Neder landers kapitalen uitgeven in buitenland se casino's en dat in Nederland geheime speelclubs een bloeiend „zij het wat zenuwachtig bestaan" leiden. Mevrouw Van Someren voegde er aan toe: „Wij kunnen al dat geld hier houden. Neder landse toeristenbedrijven hebben er recht op om te kunnen concurreren met het buitenland". >0' Minister Polak was evenwel onver murwbaar. Met roulette zouden de gren zen van de Wet op de Kansspelen, die er van uitgaat dat de speelzucht gekana liseerd dient te worden, overschreden worden. De gevaren die aan de speel tafel verbonden zijn vond hij groter dan de gevaren van de staatsloterij en de voetbaltoto, die nog nooi tot uitwassen hebben geleid. ADVERTENTIE Vijf maanden voor soldaat. Een soldaat uit Arnhem is door het Hoog Militair Gerechtshof veroordeeld tot vijf maan den gevangenisstraf en een rijverbod van drie jaar. De soldaat had terecht gestaan omdat hij met zijn auto een bromfietser had doodgereden. De sol daat zou tevoren drank hebben ge bruikt, maar het gerechtshof achtte dit niet bewezen. Ds. J. A. Talma overleden. Aan de gevol gen van een auto-ongeluk is overleden dg. J. A. Talma, hervormd predikant in Strijen. Ds. Talma was 53 jaar. Hij was in 1939 hulpprediker in Zandvoort. Dodelijk getroffen. In Huizen is de 53- jarige J. de Jong uit Blaricum dodelijk getroffen door een grijper met een ge wicht van 1,5 ton. Het ongeluk is ver moedelijk veroorzaakt door het breken van een draad van de meer dan zes meter hoge hijskraan, welke drie weken geleden nog door deskundigen was ge keurd. Niet van ANWB. De politie stelt een on derzoek in naar de praktijken van eni ge Belgen die de naam van de ANWB misbruiken bij activiteiten voor het sa menstellen van een soort internationale kampeergids. Exploitanten van kam peerterreinen, die voor advertenties in deze gids van 125 tot 160 gulden hebben betaald, hebben daarna nooit meer iets van de Belgen en hun kampeergids ver nomen. Hondenexpositie. In de Frieslandhal in Leeuwarden wordt paasmaandag een internationale hondententoonstelling gehouden, waarvoor 1200 honden zijn ingeschreven die 115 rassen vertegen woordigen. Het accent ligt op de Noor se rassen. Er komen 48 exemplaren van verschillende poolhondenrassen. Ontsnapte gepakt. De Amsterdamse poli tie heeft een 21-jarige jongeman aan gehouden die, nadat hij met een door hem bestuurd busje tegen een andere wagen was gebotst, wilde doorrijden. Hij was ter beschikking van de rege ring gesteld en werd door de politie in Ede gezocht. De jongeman was van Ede met enige medegedetineerden on der bewaking met het busje naar Amersfoort gebracht. Daar zag hij kans er met de wagen vandoor te gaan. Engelse onderscheiding. De Nederlander P. Schagen uit handen van de Engelse minister van Defensie, de versierselen behorend bij de „Order of the British Empire" ontvangen als erkenning van zijn verdiensten voor de Engelse tech nologie. Dr. Schagen is wetenschappe lijk adviseur en onderdirecteur van een natuurkundig laboratorium in Surrey Claeryn DEN HAAG. Op allerlei gebieden gunt men de burger zijn vrijheid en veran dert de overheidstaak van karakter. Wie wil gokken behoeft niet zonder meer iede re gelegenheid te worden onthouden, mits gezorgd wordt voor een verantwoor de exploitatie van de speelzin. Zodra men kan heenstappen over religieuze, sociale en psychologische bezwaren tegen exploi tatie van de menselijke speelzucht, zijn de voordelen van een casino in Scheve- ningen met gelegenheid tot roulette-spel evident. Dit blijkt uit een verkennende nota over de kansspelen en in het bijzonder over de kansspel beoefening in Schevenin- gen, die B. en W. van Den Haag heb ben opgesteld. Zij hebben tal van argu menten voor een casino in Scheveningen, dat streng gereglementeerd zal moeten zijn en waarvoor de Wet op de Kansspelen dient te worden gewijzigd. De mogelijk heid tot spelen zou bijvoorbeeld beperkt kunnen worden tot de grote badplaatsen en enkele andere plaatsen met een uitge sproken toeristisch karakter, waarvoor in de wet criteria zijn vast te stellen. Hoewel de gedachte aan een gemeente lijke exploitatie niet bij voorbaat behoeft te worden verworpen, komt het B. en W. van Den Haag voor, dat een gemengde exploitatie, mits onder efficiënte regle mentering en controle, meer geëigend is. Duidelijk wordt gestipuleerd, dat het al leszins redelijk en billijk moet worden ge acht, dat de opbrengst van de kansspel belasting geheel of grotendeels ten goede komt aan de gemeente, die de zorg heeft voor de badplaats of andere toeristische belangen, met het oog waarop de speel- gelegenheid juist wordt opengesteld. mag zijn voor de benoeming of bevorde ring van ambtenaren. Minister Beernink betoogde dat het lid maatschap van bepaalde politieke partij en wel degelijk een belemmering kan zijn voor een benoeming in bepaalde amb telijke functies en dat voor een aantal ambtelijke funties een veiligheidsonder zoek nodig is, waarbij wel degelijk wordt gelet op de politieke denkbeelden van de kandidaat. Daarom ontried hij de motie. De tweede motie, waarin gevraagd werd de B.V.D. instructies te geven wel ke erop gericht zijn dat het lidmaatschap Nederland examineert weer. Hier een beeld van de Expohal in Hilver sum, waar dinsdag voor ruim 1.200 jongemannen het examen vak bekwaamheid in de bouw begon. van de P.S.P. geen belemmering zal vor men voor benoeming of bevordering van ambtenaren, wees minister Beernink eveneens af. Drs. Aarden (Radicaal) vond de motie overbodig, omdat de P.S.P. niet voor komt op de lijst van verboden vereni gingen uit 1951. De heer Wiebenga kreeg alleen de steun van de Boerenpartij. (Van onze correspondent) DEN HAAG „De overheid zou bij het besteden van geld wat meer het gevoel moeten laten spreken en niet alleen kijken naar het direct aanwijsbare nut van die besteding. Zij zou moeten zien hoe in een gezin het geld wordt uitgegeven. Dan zou er misschien meer geld beschikbaar ko men voor niet direkt nuttige, maar toch wel belangrijke zaken als cultuur, ont spanning en ontwikkeling." Dit zei prof. dr. W. Drees jr. in de mid dagbijeenkomst van het congres „Leven met de wetenschap" in de Ridderzaal, welke voor een deel werd bijgewoond door de koningin en prins Bernhard. Prof. Drees, directeur der Rijksbegrotin gen, zou het economisch denken bij het bepalen van het bestedingsbeleid niet wil len laten overheersen. In het beheersen van het prijspeil door de overheid zag hij ook nadelen. Lage huren houden b.v. het oplossen van de woningnood tegen. Het parkeerprobleem zou goeddeels zijn opge lost als het parkeertarief een rijksdaal der in plaats van een kwartje zou zijn. Een goed bestedingsbeleid eist volgens ROTTERDAM. De officier van Jus titie bij de rechtbank in Rotterdam heeft ontslag van rechtsvervolging en terbe schikkingstelling van de regering geëist tegen een 19-jarige Duitse zeeman, die moest terechtstaan wegens het door sla gen met een hamer doden van een 76-ja- rige Vlaardinger op 4 augustus van het vorig jaar in diens huisje. De officier baseerde zijn eis op het psy chiatrisch rapport, waarin de zeeman niet toerekeningsvatbaar wordt genoemd. De officier achtte hem schuldig aan dood slag, maar meende met de psychiaters dat hem de feiten niet of nauwelijks kun nen worden aangerekend. prof. Drees het maken van plannen voor een lange termijn. Zijns inziens zou de zittingsduur van het parlement niet vier maar zes jaren moeten zijn. (Van onze correspondent) DEN HAAG. Voor zover bekend heeft de Duitse Bondsregering nog gees besluit genomen betreffende het wel d niet leveren van enkele motortorpedobo ten aan Griekenland, waarvoor in maart vorig jaar een overeenkomst werd ge sloten. Dat deelt minister Luns mee als ant woord op vragen van het Tweede-Kamer lid A. G. van der Spek (P.S.P.) De mi nister zegt verder, dat voor 1968, evenmin als voor 1967, een NAVO-defensiehulp- programma voor Griekenland is vastge steld. m m wiHWWmilIHWnWHHmwHd Het K.N.M.I. deelt mee: Een hogedrukgebied boven Zuid-Enge- land nam in betekenis af. Een ander ge bied met hoge barometerstanden trok van het zeegebied tussen Schotland en Noorwegen naar de Noordzee. Daardoor draaide de wind van West naar Noord en Oost en dreven wolkenvelden ons land binnen. Het hogedrukgebied breidt zich nu over Scandinavië uit, terwijl boven Oost-Europa de druk betrekkelijk laag blijft. De noord oostelijke luchtstroming blijft hierdoor gehandhaafd. Er wordt dan ook voor morgen weinig verandering verwacht, maar er zal weer op uitgebreider schaal nachtvorst voorkomen. Stadsschouwburg, vandaag en donderdag, 20 u.: Nieuw Rotterdams Toneel met „In terview" van Marie-Sophie Nathusius. Re gie: Pim Dikkers. (Abonnement D en E). Minervatheater (Heemstede), vandaag, 20.15 u.: Concert in de Mozartcyclus door het N.Ph.O. o.l.v. Henri Arends. Soliste: Christa Romer (piano). BIOSCOPEN Cinema Palace, 14 en 19.45 u.: „De tien geboden", a.l. Van donderdag af 14 en 19.45 u.: „Dokter Zjivago", 14 j. Frans Hals, 14, 19 en 21.15 u-: „Lok vogels van Istanboel", 18 j. Van donder dag af 14, 19 en 21.15 u.: „Samen uit, sa men thuis", a.l. Lido, 14, 19 en 21.15 u.: „Bonnie en Clyde", 18 j. Luxor, 14, 19 en 21.15 u.: „De hel op het strand", 18 j. Van donderdag af 14 en 20 u.: „Doctor Dolittle", a.l. Minerva, Vandaag geen filmvoorstelling. Van donderdag af 20.15 u.: ,Mijn Prin ses", 18 j. Rembrandt, 14, 19 en 21.15 u.: „De feest neus", 14 j. Van donderdag af 14, 19 en 21.15 u.: „Bambi", a l. Roxy. 14.30, 19 en 21.15 u.: „Strip- poker", 18 j. Van donderdag af 14.30, 19 en 21.15 u.: „Naakt om te leven", 18 j. Studio, 14, 19 en 21.15 uur: „Liefdes spel in Finland", 18 j. Van donderdag af 10.30 u.: „Sneeuwwitje en de zeven dwer gen", a.l.; 14.15, 19 en 21.15 u.: „Belle de jour", 18 j. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum (Gr. Heiligland 62): Permanente tentoonstelling van werken uit de Haarlemse school van de 16de tot en met de 19de eeuw, waaronder Hals' meesterwerken. Dagelijks van 10 tot 17 u. Zondag 13 tot 17 uur. Bovendien in het Prentenkabinet: „Een keuze uit de collec tie Van Looy". Van 6 april tot 20 mei ex tra avondopenstelling. Dagelijks (ook zon dags) van 20.30 tot 22.30 uur. Vleeshal (Grote Markt): Expositie van beeldhouwwerk, wandkleden, keramiek en grafiek uit de verzameling moderne kunstwerken van het Frans Halsmuseum. Dagelijks 10-17 u. Zon- en feestdagen 13- 17 uur. Bisschoppelijk Museum (Jansstraat 79): Permanente expositie van oude religieuze kunst, schilderijen, middeleeuwse beeld houwwerken, handschriften en kunstnij verheid. Dagelijks, behalve maandag, ge opend van 10 tot 12.30 en van 13.30 tot 17 uur. Teylers Museum (Spaarne 16): Perma nente expositie van schilderijen, fossielen, instrumenten. Geopend op werkdagen, be halve maandag van 10 tot 17 u. De eerste zondag van de maand van 13 tot 17 uur. Gaierie-t (Bakenessergracht 67): Expo sitie van werk van Guido Biasi. Dagelijks 11-17 u. en zondags 13-17 u. Tot en met 21 april. Galerie Drengel (Bakkumstraat): „Van Harlekijn en de Droom", expositie van werk van Maggi Giles. Dagelijks van 20- 22 u. en donderdag, zaterdag en zondag ook van 13-17 uur. Tot 11 april. Cruquiusmuseum (Cruquiusweg, Heem stede): Permanente expositie van histo rische stoommachines en grote maquette van de watersnoodramp van 1953. Maan dag tot en met vrijdag van 9 tot 17 u. Zaterdag 9 tot 12 u. Keukenhof (Lisse): Openluchttentoon stelling van voorjaarsbloemen. Dagelijks van 8 uur tot een half uur na zonsonder gang. Tot half mei. Stadskweektuin (Kleverlaan). Gelegen heid tot gratis bezichtigen van de kassen en bloemgewassen. Woensdag van 14-17 u. en zaterdags en zondags van 10-12 en 14-17 uur. DIVERSEN De Ark (Nieuw Heiligland), vandaag, 20.30 u.: Optreden van de groep Sanjar. Raadhuis Lisse vandaag, 20 u.: Gemeen teraadvergadering. WOENSDAG 10 APPIL City, 20 uur: „James Bond cm >t No". DONDERDAG 11 APRIL City, 20 u.: „The sound of music" Felison, Heidestraat 45, IJ muiden Oost 14-17 u.: Expositie werken Herman de Vries. Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Centrum, dagelijks (behalve zondag) 9.30 tot 12 en 14 tot 16 30 u. WOENSDAG 10 APRIL Kennemer Theater, 19 u.: „De tien ge boden" Luxor Theater, 19 en 21.15 u.: „En eeu wig zingen de bossen". Gebouw „De Wijkerbaan", Pres. Kenne- dyplein 3A, 20 u.: Jaarvergadering NVV- Vrouwenbond. Galerie Boumans, Breestraat 122, Ex positie werken van Ger Polak, geopend van 9-12.30 uur en 13.30-18.00 uur. ADVERTENTIES Wij tonen u in onze 150 m2 toonzaal een keur van Hollandse en Duitse im port keukens, zie verder onze enorme sortering hang-legkasten, buffetten aanrechten enz. Kennemerlaan 165 - Tel. 0 2550 - 11428 Geopend van maandag t/m zaterdag van 96 uur. WEERRAPPORTEN en minimum- e buitenland zw. bew. n 9 3 0 zw. bew. nno 9 1 0 onbew. no 9 2 0 onbew. ono 9 -2 0 zw. bew. n 10 -1 0 zw. bew. vera 11 -3 0 onbew. nno 10 -2 0 onbew. no 9 -1 0 licht bew. n 6 -5 0 onbew. nnw 7 -7 0 onbew. nno 7 -5 0 1 onbew. nno 4 0 0.2 zw. bew. w.st. 8 2 0 onbew. no 13 2 0 zw. bew nno 10 1 0 onbew. no 11 0 0 onbew. no 9 -1 0 onbew. no 11 -2 0 onbew w.st. 14 -0 0 onbew w.st. 13 0 0 zw. ew. nnw 16 8 0 zw. bew. nnw 11 0 0 onbew. ono 10 -2 0 onbew. w.st. 5 -4 0 onbew. n 7 -3 0 onbew. wzw 9 -3 0 sneeuwb. 0 16 4 0.1 onbew. wnw 6 -1 0 onbew. w.st. 8 -4 0.2 licht bew. wnw 4 -0 1 onbew. w.st. 21 13 0 licht bew. ono 16 5 0 zw bew n 15 8 0 zw. bew. n 17 7 0 geb. bew. ono 16 8 0 onbew. n 21 11 0 Den Helder Ypenburg Vlissingen Eelde De Bilt Twente Eindhoven Z -Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Amsterdam Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Rome Barcelona Madrid Mallorca Lissabon DONDERDAG 11 APRIL Zon op 5.52 uur; onder 19.31 uur. Maan op 17.22 uur; onder 5.25 uur. MAANSTANDEN Volle maan 13 april 5.52 uur. Laatste kwartier 19 april 20.35 uur. Nieuwe rm.an 27 april 16.21 uur. HOOG EN LAAG W/Vihh iN IJIVKJIUEN WOENSDAG 10 APRIL Hoog water 1.38 uur en 13.59 uur. Laag water 9.31 uur en 22.06 uur. DONDERDAG 11 APRIL Hoog water 2.22 uur en 14.40 uur. Laag water 10.21 uur en 22.47 uur. Het hoog en laag watei te Zandvoort li 10 tot 15 min. vroeger dan te IJmuiden.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 2