VAN DAG TOT DAG „Ik zou graag willen dat iemand zal zeggen: hij probeerde lief te hebben" DR. KINGS BEGRAFENIS voor alle kinderen! VOEDING Barbara Castle, toekomstig premier? King herdacht in Nederland commentaar op actuele zaken Periode van hoop niet ten einde Wetsontwerp voor burgerrechten in VS door commissie goedgekeurd Britse ambassadeur door Arabië geweigerd Aandacht voor groot^Enropa Plenaire zitting centraal comité in Moskou Autoverzekering in België duurder ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. WOENSDAG 10 APRIL 1968 3 LONDEN (AP) Barbara Castle, een roodharige dynamo van de Labourregering, heeft vele vijanden gemaakt, in het bijzonder onder herbergiers en automobilisten, maar zij heeft zo blijk gegeven van een benijdenswaardig talent om dingen gedaan te krijgen. Onlangs is zij weer een trede hoger geklommen op de ladder naar de hoogste politieke macht in het land als nieuwe hoogste gezagdraagster op het gebied van de regeringspolitiek inzake arbeid, prijzen en inkomens. mijM P •iifjifi .1 it/. Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. „Mensheid dienen Te druk Hoop Verbijsterd parlement Links element Al vroeg bij Labour Nieuw slachtoffer van moord in Memphis (Van onze correspondent) WASHINGTON Een enorme me nigte droeg gisteren de vermoorde Nobelprijswinnaar en negerleider dr. Martin Luther King ten grave in diens stad van herkomst Atlanta. Vol gens sommige schattingen waren wel 150.000 mensen aanwezig bij de open bare rouwdienst. Onder hen waren bijna alle grote namen uit Amerika's politieke wereld met die van vice- president Hubert Humphrey en de presidentiële kandidaten Richard Nixon, Robert Kennedy en Eugene McCarthy boven aan de lijst. De dag van rouw, die de hele Ameri kaanse natie kon meemaken doordat ver schillende televisiestations van 's och tends tien uur tot 's middags vijf in de lucht waren, begon in de kerk waar do minee King samen met zijn vader predi kant was, de Ebenezer Baptist Church. ADVERTENTIE M n F t A jgjjjj I Jls f* UGA Dominee Ralph Abernathy, die King voorlopig is opgevolgd als leider van de Southern Christian Leadership Confe rence (Kings burgerrechtenorganisatie) leidde de dienst. De dienst in Kings eigen kerk, die op geluisterd werd met het zingen van hym nen door oude vertrouwde leden van het kerkkoor en waarbij mevrouw Coretta King en haar vier kinderen de belang rijkste aanwezigen waren, werd besloten met een opname van Kings eigen stem. Terwijl het gehoor en de natie aan de televisietoestellen de adem inhielden, hoorde men de bekende stem spreken over zijn eigen dood: „Als ik begraven word dan wil ik geen lange begrafenis", zo zei de stem. „Ook wil ik niet dat mijn Nobelprijs genoemd wordt en mijn eer bewijzen. Maar ik zou graag willen dat iemand op die dag zal zeggen dat Martin Luther King probeerde iemand lief te hebben, dat hij trachtte hongerigen te voeden en probeerde de mensheid te be minnen en te dienen". Na dit emotionele moment trok het hele gezelschap uit de kerk, vergezeld van duizenden naar het Morehouse Col lege, voorafgegaan door een boerenwa- gentje getrokken door twee muilezels waarop het stoffelijk hulsel van King was gezet. De afstand van vier mijl werd door Kings naaste familie te voet afge legd, evenals door de meeste prominente aanwezigen, onder wie ook nog mevrouw Jacqueline Kennedy, de gouverneurs Romney en Rockefeller en de senatoren Brooke, Ted Kennedy, Jacob Javits en Wayne Morse opvielen. Naast politici wa ren er verder een groot aantal ambtena ren zoals de ministers Clark en Wirtz en onderminister Katzenbach alsook een aantal artiesten zoals Harry Belafonte, die een intieme vriend van de familie King is, Marlon Brando en Sidney Poitier. De gouverneur van de staat Georgia, de racist Lester Maddox die vroeger in Atlanta een kiprestaurant had waar hij weigerde negers te bedienen ook nadat dit wettelijk verboden was, liet verstek gaan bij de begrafenis van Georgia's be roemdste zoon. Maddox zei het te druk te hebben en hij was onzichtbaar in het Capitool toen de menigte van 150.000 rou wenden daar langs trok. Het hoogtepunt van de begrafenis was de rede van dr. Benjamin Mays, eens Martin Luther Kings mentor en altijd een van zijn intieme vrienden. Mays, die een van Amerika's prominentste onder- wijsfiguren is, sprak onder andere over Kings leer der geweldloosheid. Het vol gen van die leer was heel wat moediger geweest dan het grijpen naar geweld, zo zei hij. Maar intussen gaf hij toch in veel op zichten de schuld aan de Amerikaanse maatschappij voor de tragedie van Kings dood. Het had niet meer nodig moeten zijn dat Martin Luther King, een eeuw na de afschaffing van slavernij en het aanvaarden van amendementen om de burgerrechten van alle Amerikanen te waarborgen, demonstraties moest leiden en naar Memphis moest gaan om de arm- sten onder de negers te hulp te komen, aldus Mays. En hij deed een beroep op officieel en verantwoordelijk Amerika om in actie te komen en te tonen dat dr. King niet voor niets stierf. Twee muilezels trokken de boeren wagen, waarop de mahoniehouten kist met het stoffelijk overschot van Martin Luther King was geplaatst. Aan het einde van de dag gisteren wa ren er in Atlanta nog maar weinig ogen droog. Toen King voorlopig begraven werd op het kerkhof waar ook zijn groot ouders begraven liggen tussen vele voor malige slaven was dit een moment dat door de aanwezigen zowel als door de miljoenen aan hun televisietoestellen on dergaan werd als een emotioneel moment dat sinds de begrafenis van president Kennedy zijn gelijke niet heeft gehad. Toch leek er dit keer meer hoop ver mengd met de droefheid. De hele dag zongen de duizenden het strijdlied van de burgerrechtenbeweging „We shall overcome" en door Kings dood leek men vastberadener dan ooit dit waar te ma ken. Het was te zien en te voelen dat met Kings dood de periode van hoop op en actie voor een toekomst van gelijkheid en broederschap niet ten einde ging, maar dat in tegendeel men leek te verwachten dat de laffe moord op de negerleider het effect zou hebben dat King zelf ervan had gehoopt, namelijk dat het zou wer ken als een stroomversnelling in de his torische ontwikkeling naar een maat schappij zonder vooroordelen en racisme. WASHINGTON (AFP) De commissie van orde van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft gisteren, terugko mend van haar aanvankelijke oppositie, het wetsontwerp ten aanzien van de bur gerrechten goedgekeurd, zonder wijzigin gen in het ontwerp aan te brengen voor zover het de door de senaat goedgekeurde tekst aangaat. Het Huis komt vandaag bijeen om zich definitief uit te spreken over het wets ontwerp. In Amsterdam hebben ruim duizend mensen deelgenomen aan een stille tocht van het Haarlemmerplein naar de Dam. Bij het Nationaal Monument werden bloe men gelegd. In Krasnapolsky vond een herdenkingsplechtigheid plaats. In de Tweede Kamer sprak, aan het begin van de zitting, de tweede voorzitter, drs. G. M. Nederhorst, een korte herden kingsrede uit. Daarna werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. In de Eerste Kamer werd dr. King herdacht door de voorzitter, dr. ir. J. P. Mazure. Vanavond wordt om 19.30 uur in het Groot Auditorium van de Leidse univer siteit een herdenkingsbijeenkomst gehou den. Premier Pengel van Suriname heeft in een radio- en t.v.-rede bekendgemaakt, dat in Paramaribo een standbeeld voor dr. King zal worden opgericht. LONDEN (Reuter) Saoedi-Arabië heeft het agreement voor de benoeming van Horace Phillips als ambassadeur van Groot-Brittannië in Djeddah ingetrokken omdat deze van joodse afkomst is. Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken betreurt dit ten heeft erop gewezen dat Phillips een langdurige staat van dienst in verscheidene Arabische landen heeft. Hij was tot onlangs ambassadeur in Djakarta. De bijna geruisloze omwentelingen in Oosteuropese landen hebben door opzien barend nieuws uit Vietnam en de Ver enigde Staten minder aandacht gekregen dan zij verdienen. Het is begrijpelijk dat men ook in Europa grote waarde hecht aan ontwikkelingen betreffende de Viet namese vredeskansen en aan gebeurte nissen als de Amerikaanse rassenonlus- ten en de moord op ds. King, maar in feite is hetgeen in Oost-Europa gebeurt voor Europa zelf veel belangrijker. De situatie in Europa wordt, naarmate de Amerikaanse invloed op dit continent taant, steeds sterker bepaald door de ver houdingen der Europese landen onder ling. De dominerende positie van Frank rijk in de machtsverhoudingen grijpt verder om zich heen, naarmate de doel stellingen van De Gaulle ten aanzien van de inter-Europese relaties school maken. Die doelstellingen waren vanaf het begin der Franse rebellie tegen te sterke bin ding met de V.S., gericht op afbraak van de barricades tussen Oost- en West-Euro pa, barricades die voor het merendeel ge metseld waren met propagandistische specie en bemand door Duits-Amerikaan se anti-communistische sentimenten. De golf van verdachtmakingen en onheils dreiging, die in Westeuropese landen zelfs tot de lagere scholen doorsloeg en de kinderen van jongsaf een soort van dui velse duisternis deed vermoeden achter het zogenaamde IJzeren Gordijn, was hoofdzakelijk van Duits-Amerikaanse makelij en diende zeer bepaalde politieke doeleinden, waarbij bijvoorbeeld de NAVO een belangrijke rol ten aanzien van de economische belangen toebedeeld was. De afbraak van deze muur van mythen tussen Oost- en West-Europa is voor een goed deel aan De Gaulle te danken, maar de ontwikkelingen achter het IJzeren Gordijn hebben er eveneens een bijzon der groot aandeel in gehad. Er is lang zamerhand een sfeer ontstaan die uiterst geschikt is om de Europese samenwerking der naties uit te breiden tot Moskou toe. De dreiging is goeddeels verdwenen, de NAVO lijkt als militair verbond overbo dig geworden en zakt snel op de lijst van politieke „tophits". Daarvoor in de plaats is de neiging tot uitwisseling van econo mische, culturele en diplomatieke belan gen tussen de landen van groot-Europa gegroeid en dat proces gaat gepaard met het merkwaardige verschijnsel van een zich baanbrekende nationale zelfstandig heid zowel in Oost als in West. Zowel de V.S. als de Sovjet-Unie verliezen steeds meer de greep op de „satellieten". Zij beide moeten gelijkelijk de teugels vieren ten aanzien van hun „verbonden landen", lijdelijk toezien dat scherpe critiek op hun beleid zich nestelt in de regerings- banken van de eertijds zo onderdanige en afhankelijke kleine naties en een mid den-Europees ontmoetingsdal zich afte kent tussen de hoge, ongenaakbare top pen die nog het ijs van de koude oorlog dragen. Ontegenzeglijk heeft Frankrijk in dit opzicht voor Europa nieuwe geschiedenis gemaakt. De zachtaardige lankmoedigheid waarmee Moskou de democratisering in Oosteuropese landen gadeslaat, is door de Franse diplomatie voorbereid door initia tieven die in volle koude-oorlogstijd zijn genomen. Er is slechts één moeilijke factor in Europa achtergebleven, namelijk Duits land. Het proces van democratisering en politieke zelfbeschikking in Oost-Duits- land wordt tegengehouden door de vrees, dat Moskou wél zal toeslaan indien zich i in Oost-Duitsland een omwenteling zou voordoen als in Tsjechoslowakije, Polen en Roemenië, omdat daar voor de Russen MOSKOU (AFP). De strijd van de Russische communistische partij voor de cohesie van de internationale communis tische beweging en de huidige vraagstuk ken van de internationale situatie zijn de ontwerpen van het rapport, dat dinsdag aan de voltallige vergadering van het cen trale comité is voorgelegd door zijn secre taris-generaal, L. Brezjnev, aldus meldt het Russische persbureau Tass. De door Brezjnev gekozen onderwerpen voor zijn openingsverslag schijnen de ver wachtingen van waarnemers te bevestigen volgens welke deze voltallige vergadering van het centrale comité, die normaliter vooral gewijd zou moeten zijn aan land bouwvraagstukken, een dringend karakter zou hebben, eensdeels in verband met de internationale situatie (Vietnam) en an derdeels door de gebeurtenissen in Tsje- cho-Slowakije en Polen. BRUSSEL. De autoverzekering gaat in België duurder worden. De premies voor nieuwe verzekeringen worden op 1 juni as met 22 percent verhoogd, die van de lopende verzekeringen met 14 percent.1 direct het gevaar van een Duitse hereni ging op de loer ligt. De Russische achterdocht tegen de Bondsrepubliek is sterk, levendig, begrij pelijk en voor de rest van Europa in zekere zin geruststellend. Het bestaan en voortbestaan van twee afzonderlijke Duitslanden mag dan voor Duitsers een krenking van vaderlandse trots beteke nen, voor de rest van Europa is het een veiligheidsfactor gebleken. De regering- Kiesinger zal bij al haar pogingen om goede vrinden met Oosteuropese landen te worden, die achterdocht niet kunnen wegnemen zolang zij zich niet officieel bij de Duitse deling neerlegt. Het is trouwens de grote vraag of in Oost-Duitsland nog enigermate verlangd wordt naar een samensmelting met de Bondsrepubliek. Zo West-Duitsland de realiteitszin zou kunnen opbrengen tot erkenning van de Oostduitse volksrepu bliek en tot een daaropvolgend gesprek met de Oostduitse regering over de status van Berlijn, dan zou de situatie in groot- Europa er rooskleuriger uitzien dan zij eeuwen is geweest. De gevolgen van een Europese vredes- ordening voor de economische ontwikke ling van dit werelddeel zijn nauwelijks te schatten. Dat is een van de stimulan sen in de situatie van vandaag, die de noodzaak van een zelfstandiger economi sche sanering voor Europa dringend aan toont. Sommige politieke waarnemers ge loven vast dat zij de eerste vrouwe lijke premier van Groot-Brittannië zou kunnen worden. Mevrouw Castle heeft als minister voor het Transportwezen sinds decem ber 1965 een taak vervuld, zo moeilijk, dat vele mannen zouden aarzelen deze op zich te nemen de taak van het moderniseren en stroomlijnen van het transport over de weg, per spoor en per vliegtuig. Zij heeft dit werk aangevat met haar karakteristieke onstuimigheid en col lega's zeiden dat zij dit in de regel zwaar op de handse ministerie binnen enkele weken goed door elkaar had ge schud. Maar vooral één ding heeft zij ter harte genomen het maandelijkse aantal dodelijke verkeersongevallen op de grote wegen. Dat bracht haar in rechtstreeks conflict met de restau ranthouders en automobilisten. Het vorige jaar heeft zij afgekondigd dat autorijden en drinken niet samen gaan en dit doen eerbiedigen. Zij dreef in een verbijsterd parle ment een wet door die de politie de bevoegdheid verleende gebruik te ma ken van apparaten om bij het contro leren van autobestuurders langs de weg hun adem te analyseren. Veroor deling wegens een te hoog alcohol gehalte betekende verlies van het rij bewijs. De veilige grens lag bij drie glazen Scotch. De pubs, bars en herbergen jammer den dat hun debiet werd gehalveerd maar het aantal dodelijke ongevallen verminderde eveneens opzienbarend. Toen richtte zij haar aandacht op on deugdelijke banden en stelde nieuwe, strengere normen vast. De banden fabrikanten konden de vraag naar nieuwe banden niet bijhouden. Barbara Castle is in de regering van Wilson een van de leiders van het linkse element geworden. Sommige waarnemers geloven dat Wilson haar heeft bevorderd als tegenwicht tegen de vele rechtsen in de hoogste regio nen van de regering. Mevrouw Castle heeft eens gezegd: „Mijn politiek is even rood als mijn haar". Van kindsbeen af is zij een vu rige steun geweest voor linkse zaken. Voor zij minister werd heeft zij te Aldermaston en elders vaak meege lopen in demonstraties tegen de atoom bom. Thans heeft zij het te druk. Barbara Betts werd op 6 oktober 1911 geboren te Bradford in het in dustriële Yorkshire als dochter van Frank Betts, dichter en geleerde in de arbeidersbeweging en redacteur van het plaatselijke blad. Reeds toen zij nog op de Latijnse school te Bradford was sloot zij zich aan bij de jeugdafdeling van de La bour Partij en in Oxford was zij zowel secretaresse als penningmeesteresse van de Labourclub van de universiteit. Zij begon haar loopbaan als journa liste en activiste in de Londense ge meentepolitiek. Gedurende de tweede wereldoorlog maakte zij te Londen deel uit van de luchtbeschermingsdienst. In 1944 trouwde zij met haar col lega, de journalist Ted Castle. Zij heb ben geen kinderen. Mevrouw Castle werd bij de grote overwinning van Labour in 1945 in het parlement gekozen en heeft sindsdien zonder onderbreking een district in Blackburn in het Lagerhuis vertegen woordigd. Gedurende haar eerste jaren als par lementslid was zij parlementair secre taresse van Sir Stafford Cripps toen die minister van Handel was en later van zijn opvolger in dit ambt, Harold Wilson. Toen Wilson in oktober 1964 premier werd benoemde hij haar tot minister voor Overzeese Ontwikkeling, welke post zij behield tot zij minister voor het Transportwezen werd. MEMPHIS (AP) Mevrouw Loree Bailey, de 55-jarige echtgenote van de eigenaar van het motel waar dominee Martin Luther King vermoord werd, is gisteren overleden. Kort na de moord kreeg zij een hart aanval. Zij werd bewusteloos in een kamer in het motel aangetroffen. Vliegtuigongeluk. In Chili zijn de lijken van 36 mensen gevonden, die maandag om het leven kwamen toen een DC-3 van de Chileense luchtvaartmaatschap pij Ladeco op vierhonderd kilometer ten zuidoosten van Puerto Monti in Chili tegen een heuvel vloog en ver ongelukte. Pruikenbende. In Frankrijk heeft de prui kenbende opnieuw toegeslagen. De Pa- rij se politie deelt mee dat voor de vier de maal in een paar afgelopen maan den een kapper is beroofd, uitsluitend van pruiken van topkwaliteit. De 250 pruiken waren tweehonderd tot acht honderd franken waard. „Godsdienstvrijheid". De Spaanse gods dienstvrijheid wordt vandaag van kracht waardoor de congregaties van de 55.000 niet-katholieken in Spanje in de categorie van wettelijk erkende ver enigingen komen. De wet vereist dat bij het ministerie van Justitie leden lijsten en een overzicht van de finan ciële middelen worden ingediend om erkenning te verkrijgen als congrega tie. Voor elke openbare bijeenkomst van meer dan twintig personen moet toestemming worden gevraagd.

IJmuider Courant | 1968 | | pagina 3